FRAAIE KANSEN BIEDT DE SCHOOL VOOR LHNO EN MHNO „PRINSES JULIANA" GESLAAGD ONDERLING SOLISTEN CONCOURS „LUCTOR ET EMERGO" BAR-DISCOTHEEK „PIGALLE" TE RENESSE WERD HEROPEND Een instruktieve avond Bijeenkomst te Zierikzee Staatkundig Ger. Studievereniging over: „Arbeid in deze tijd" Propaganda-feestavond Plaatselijke Raad FNV Bruinisse hield de jaarlijk se bijeenkomst STREEKNIEUWS Klaar vóór seizoen Succes „ondanks zenuwen" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 maart 1980 Nr. 22669 3 ZIERIKZEE, 29-2. In de school voor beroepsonderwijs voor LHNO en MHNO „Prinses Juliana" werd een ken nismakingsavond gehouden voor onderwijzend perso neel en ouderkommissieleden van basisscholen en be langstellende ouders. Na een welkomstwoord door de direkteur de heer Van Dam werden de be langstellenden in groepen verdeeld om in een rouleersysteem kennis te nemen van de vakken die op de school worden onderwezen en te vernemen welke mo gelijkheden het LHNO biedt. In het algemeen gaf de heer Van de leerjaar begonnen worden met en- Dam een uiteenzetting over de oplei- kele uren machineschrijven ding, waarbij hij onderstreepte dat Hierna vertelde mei! Lepoeter, binnen dit type onderwijs voldoende schooldekaan, welke beroepen er individuele ontplooiingsmogelijkhe- mogelijk zijn na de LHNO. den zijn, omdat er op niveau's kan worden gewerkt. Hij noemde het een Zij gaf een overzicht van de moge- verkeerde gedachtengang om het lijkheden van doorstroming naar an- LHNO als „restschool" te beschou- dere vervolgopleidingen, o.a. naar wen. Hij vond het jammer dat som- het middelbaar beroepsonderwijs, mige ouders door een bepaalde Veel opleidingen in het MBO, zoals schoolkeuze hun zoon of dochter „op Inas, zijn via het LHNO en het MA- de tenen laten lopen", terwijl de mo- VO toelaatbaar. Aan de school is een gelijkheden van vervolgopleidingen afdeling Inas verbonden, dezelfde zijn. Veel middelbare be roepsopleidingen zijn zowel via het In de praktijk is gebleken dat de LHNO als het MAVO toelaatbaar. leerlingen van de Inas vrijwel on- middelijk na het behalen van het di- Jongens ploma in een beroep of verdere oplei- ding geplaatst kunnen worden. De school biedt vele mogelijkhe- den voor zowel jongens ais meisjes; Verschillende vakken het is jammer dat zo weinig jongens de school bezoeken. De heer Van Behalve dit algemene gedeelte Dam vond het verheugend te kunnen konden de belangstellenden beurte mededelen dat in het derde leerjaar lings kennis nemen van de verschil- een opleiding voor kantoor- en win- lende vakken, zoals expressievak- keipraktijk van start gaat om zo- ken, zorgvakken, naaldvakken en al- doende nog meer mogelijkheden te gemeen vormend onderwijs (wiskun- scheppen. Bovendien zal in het twee- de nederlands, engels, kennis der ZIERIKZEE, 29-2. In de zaal van de Chr. gerefKerk te Zierikzee werd een forumavond gehouden door de regionale studievereniging van de SGP over het thema: „Arbeid in deze tijd". De voorzitter, de heer I. de Waal uit Ooster- land, heette in zijn openingswoord de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Het thema „Arbeid in deze tijd" werd door drie sprekers ingeleid. NIEUWERKERK. In het nieuwe dorpshuis te Nieuwerkerk presenteerde de Zierikzeese boetiekhoudster Anneke Magito haar jeugdige voorjaars- en zo mer kollektie. Zij deed dit tijdens een demonstratie-avond van de leden van het beatballet onder leiding van mevrouw Van Bommeljé. Op de foto: Een van de prille mannequins toont een vrolijke tuinbroek uit de eigen gemaakte kollektie van Anneke Magito. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE, 29-2. De plaatselijke Raad van het F.N.V. hield te Bruinisse weer haar, zoals de voorzitter de heer Abraham Bal het noemde, traditiege trouwe avond van de Bond. In het bijzonder verwelkomde hij in zijn ope ningswoord de distriktsbestuurder Wim Pel en burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse. Ds. L. W. van der Meij, Chr. Geref. predikant te Middelharnis, sprak over „De betekenis van het Konink rijk der hemelen duidelijk gemaakt door de gelijkenis van de arbeiders in de wijngaard". „Arbeid is een op dracht van Godswege", zei ds. Van der Meij, „die blijft gelden tot op he den". De opdracht tot arbeid vindt men reeds vóór de val van Adam. Wel heeft de vloek als gevolg van de zon de, de arbeid en de arbeidsomstan digheden aangetast. De scheppings opdracht is daarom ten diepste slechts in en vanuit Christus te ver vullen. Bij die verlossing behoort een nieuwe levenswandel", aldus de pre dikant. Hij belichtte in zijn referaat verder de arbeidsverhouding, het overleg en het loon, zoals deze dingen in de gelijkenis van de arbeiders in de wijngaard worden omschreven. „Deze gelijkenis uit het dagelijks ge beuren in Jezus' dagen heeft ons ook nu nog heel wat te zeggen, óók op het terrein van de arbeid", zei spreker, die verder nog opmerkte „dat wij de oplossing van de arbeidsvraagstuk ken niet zozeer moeten zoeken in ver andering van de strukturen (klas- sestrijd) als wel in de innerlijke ver andering van de gezindheid van het hart". „Werkgevers en werknemers staan voor God op één niveau: er is voor beiden één kuituuropdracht; één Levensbron (Christus)", aldus ds. Van der Meij, die er voor pleitte om een vakbond niet alleen te laten bestaan uit werknemers, maar ook uit werkgevers. De vakbeweging De tweede inleider, de heer P. Mul der uit Waddinxveen, sprak over „De vakbeweging". Hij begon zijn refe raat met de opmerking dat er in de De avond werd geopend door de voorzitter van Luctor et Emergo de heer J. A. Kouman, die alle aanwezi gen verwelkomde. Daarna was de beurt aan de deelnemende blazers en tamboers, _die ondanks de zenuwen hun beste beentje voor zetten en ge zamenlijk voor een zeer gevarieerd muziekprogramma zorgden. Nadat alle deelnemers hun beurt hadden gehad werden de prijzen en de diploma's uitgereikt door de diri gent van het korps, de heer J. H. Blom. Hij merkte op dat het kon- kours weer in het teken had gestaan van grote nervositeit en zei verder dat hij het tocht moedig van al die deelnemers vond om aan het con cours deel te nemen. Allen ontvingen uit zijn handen een diploma en een juryrapport. Voor het echter zo ver was werden eerst de winnaars naar voren gehaald. Wisseltrofee Op initiatief van de dirigent van laatste eeuw veel is veranderd op de arbeidsmarkt. „In de vorige eeuw is de industriële revolutie op gang ge komen, die massaproduktie en ar- beidskoncentratie tot gevol&had. Het was te begrijpen, dat die arbei ders, die tegen lage lonen hele lange dagen moesten werken, in slechte omstandigheden, met hun positie niet erg tevreden waren. „Na de twintiger jaren", zo zei de spreker, „staat de materiële belan genbehartiging bij de vakbonden voorop: meer loon, meer vakantie, kortere werktijden, betere arbeid somstandigheden, enz., maar later - in de zestiger jaren, als de materiële zaken verbeterd zijn - pleit men ook sterk voor immateriële zaken: onder wijs (klassegrootte, vormingswerk), demokratisering (ondernemings raad), macht (VAD), enz.. De vakbon den zijn nu niet meer weg te denken, hun positie is stevig", aldus de heer Mulder, die verder op de verschillen tussen de vakbonden inging. CNV „Het is jammer", zo zei hij, „dat het CNV zich te weinig distantieert van de andere bonden; dat het CNV niet gebonden is aan de belijdenis; dat er zo horizontaal gedacht wordt". „Er ligt echter ook voor SGP-ers een taak op maatschappelijk terrein, al zullen wij - als het goed is - moeten ervaren, dat wij hier maar vreemde lingen op deze aarde zijn", zo besloot de heer Mulder zijn rede. De derde spreker, ir. J. Holland uit Geldermalsen, die werkzaam is bij N.V. Philips, sprak over „De staat kundig Gereformeerde in zijn dage lijks werk". het korps was er dit jaar voor het eerst een aparte wisseltrofee voor blazers beneden _de 18 jaar. Deze werd gewonnen door DinT Koster, die met haar uitvoering op althóorri van Rose of Tralee van F. Jakma 48 punten scoorde. Bij de tamboers ging de trofee naar het duo bestaande uit Joop Wandel en Jaap de Feiter. Deze beide tam boers behaalden 47 punten met hun uitvoering van Burlesco van S. Eg berts. De heer B. S. Nelisse, die sa men met Arjan van de Roest de tro fee bij de blazers verdedigde, slaagde er in winnaar te worden. Op Bes-bas speelde hij „Dans der Teddyberen" van F. Jakma en be haalde daarmee een score van 54 pun ten. De heer B. S. Nelisse werd bij zijn optreden op de piano begeleid door een door hem zelf meegebrachte pianiste mevrouw Troost. Arjan vart de Roest, die op sopraansaxofoon „Fantasie pastorale" speelde van Singelée behaalde 52 Vi punt en natuur). Uit de toelichting van de aanwezige leerkrachten bleek dat de leervakken op een praktische manier worden gegeven - het is „doe- onderwijs". Bij de zorgvakken staat het koken nog wel op de voorgrond, maar het aanleren van technieken wordt zeker niet vergeten. Boven dien neemt het vak „zorg gezond heid" een zeer belangrijke plaats in en in het vierde leerjaar worden bei de vakken geïntegreerd. Ook bij de naaldvakken is er een sterke verandering opgetreden. Het aantal uren is verminderd zodat er minder werkstukken kunnen wor den gemaakt. De nadruk is ook hier meer komen te liggen op het toepassen van tech nieken, b.v. weven, macramé, vrij borduren, haken en breien. Toch neigt men nu weer wat meer over naar de vroegere werkwijze, dus meer naaistukken. De expressievak ken maken een wezenlijk bestand deel uit van de vorming en na een ge leidelijke opbouw zijn de leerlingen in het vierde leerjaar in staat fraaie werkstukken te vervaardigen, de mogelijkheid is er om één van de ex pressievakken in het examenpakket op te nemen. Er werden vele vragen gesteld en het geheel bleek bij de aanwezigen bijzonder in de smaak te zijn geval len. ZIERIKZEE Demonstratie gymnastiekjeugd In de gymnastiekzaal aan de Mu- lockstraat hielden de jongsten van de jeugselektie van gymnastiekvereni ging Delta Sport zaterdagmorgen een demonstratie van hun kunnen voor de ouders. De ouders raakten hier door meer op de hoogte van wat hun kinderen geleerd wordt en in hoever re ze de stof beheersen. Het program ma bestond uit: Inleiding op muziek, lenigheid, sprong (met trampoline), brug, ballet, balk en lange mat. Pseudo-aktie RSG „Professor Zeeman" Maandag werden aan de R.S.G. „Prof. Zeeman" pamfletten ver spreid, waarin alle leraren en leerlin gen, werden opgeroepen vandaag (dinsdag 4 maart) massaal te de monstreren op het Havenplein tegen de omstreden nieuwe loonwet van de regering. Het „briefhoofd" droeg het etiket van de F.N.V. te Amsterdam, maar bij navraag bleek het allemaal „fake". Het F.N.V. rpept geen leer lingen op om op deze wijze te de monstreren. Het was een stunt je van de leerlingen. Heropening „Auberge Maritime" Op vrijdag 7 maart zal de „Auber ge Maritime" aan de Nieuwe Haven - na een verbouwing - weer worden ge opend. Sprake is - getuige de uitnodi gingskaart - van een „totale innova tie". ZIERIKZEE/WESTHOEK Hangbuikzwijn in de diepvries Het hangbuikzwijn, dat gedurende de laatste weken voortdurend de vrijheid verkoos, heeft met zijn esca pades zovelen schrik aangejaagd, dat het afgelopen weekeinde de maat vol was. Slager J. de Koning te Burgh heeft het dier in opdracht geslacht. Het leverde 70 kg vlees op. Donderdagavond ontsnapte het dier in Zierikzee wederom uit zijn ge vangenschap, een paardestal bij zijn toenmalige eigenaar. Het ging ken nelijk op weg naar zijn oorspronke lijke omgeving, want zaterdagoch tend werd het gesignaleerd in de Westhoek. In Haamstede deed het tot tweemaal toe een boerderij aan. Het laatste bezoek werd het zwijn fataal. Het werd gevangen en ging zijn nood lot tegemoet. kwam daarmee lfè punt tekort om de trofee met sukses te verdedigen. Aan het eind van het geslaagde konkours werden door voorzitter J. A. Kouman woorden van dank gesproken tot alle medewerkers, in het bijzonder de beide jurieleden en mevr. Vos-Simons die hij allen een attentie aanbood. Totale uitslag: B. S. Nelisse op Bes-bas 54 punten; A. v. d. Roest op sopraan sax 52Vi pt.; Dini Koster op althoorn 48 pt.; J. v. d. Hoek, tenor sax 47 pt.; duo Jaap de Feiter-Joop Wandel op dieptrom 47 pt.; Sacha v. d. Roest op bugel 45 pt.; Joop Wandel op dieptrom 45 pt.; Jaap de Feiter op dieptrom 45 pt.; H. F. v. d. Roest op bugel 44 pt.; H. A. M. Ko per op tenorhoorn 44 pt.; duo Agnes Blom cornet en Wendy v. d. Roest bu gel 44 pt.; M. v. d. Roest-Zwarter alt sax 43l/i pt.; C. W. van Klooster te norhoorn 43 pt.; J. W. Janse trombo ne, 42 pt.; Niels Gebraad, sopraansax 41 pt.; Agnes Blom cornet 41 pt.; J. M. Moerland cornet 41 pt.; Jan Piet van de Hoek trompet 40 pt.; A. F. de Vos alt sax 40 pt.; J. Boer trombone 39 pt.; C. W. Hoogerhuis trompet 39 pt.; rien Lemson kleine trom 38 pt. Hij wees er op, dat ofschoon er de laatste jaren niet veel animo voor vergaderen bestaat, het bestuur toch niet stil zit omdat het blijkt dat ook heden tëh dagé de' Vakfoe wegirigtoiêt gemist kan worden. „Uitdrukkelijk worden wij de laatste maanden hier mee gekonfronteerd als we de pers berichten horen en lezen. Het is al be zuinigen wat de klok luidt. Het be leid dat nu wordt gevoerd, tast onze rechten aan d.m.v. een loonpauze en inkrimping van de sociale uitkerin gen welke in het vooruitzicht worden gesteld. Het is daarom noodzaak, dat de vakbeweging aktief is en blijft". Met de wens op een gezellige avond en éen aanmoediging tot het vlug af helpen van de loten die in de pauze werden verkocht om de kosten van deze avond te verlichten, besloot de heer Bal zijn opening. Onrust Met een krachtige opwekking tot solidariteit in de komende akties die Was Pigalle voorheen een bar met een klein hoekje waar gedanst kon worden, thans is het een gezellige moderne discotheek geworden. De grote bar, die een flink deel van de beschikbare ruimte in beslag nam, heeft plaats gemaakt voor drie gezel lige, kleine barretjes met daartussen noodzakelijk zijn geworden i.v.m. het regeringsbeleid van het kabinet Van Agt en de houding van de werk gevers ten aanzien hiervan, begon de heer Wim Pel, distriktbestuurder van het F.N.V. Zeeland, zijn rede. Met een aantal voorbeelden en fei ten wees hij de aanwezigen op de mo gelijke te verwachten onrust die de regeringsmaatregelen zullen veroor zaken. „Wanneer de vrije onderhan delingen door de regering worden lamgelegd, zal de vakbeweging fun damenteel worden getroffen en monddood gemaakt. Wij kunnen dit als vakbeweging niet gedogen", al dus spreker. Met de hoop uit te spreken dat het parlement geen ingreep zal doen op het demokratische recht tot vrije on derhandelingen, besloot hij zijn pro- pagandarede. Zilveren jubileum Vervolgens werden de heer A. Th. Lock en echtgenote op het podium ge- een door gemetselde muurtjes afge scheiden dansvloer. „Boerenschuursfeer" Het geheel ademt een, overigens zeer luxieus „boerenschuursfeertje", een effekt dat bereikt werd met door veel gebruik te maken van hout, voor roepen. Met enige toepasselijke woorden werd de heer Lock gefelici teerd en tevens gehuldigd met zH« 25-jarig lidmaatschap van ae vaKDe- weging. In vroeger jaren als lid van de bouwbond N.V.V. en de laatste ja ren als lid van de Alg. Bond van Ambtenaren, de A.B.V.A. Hem werd het zilveren insigne opgespeld en zijn vrouw kreeg een mooi boeket bloe men aangeboden. Na deze huldiging kreeg het beken de Bruse toneelgezelschap „De Ko medianten" o.l.v. mevr. v. d. Linde- Bezemer, de gelegenheid tot het ten uitvoer brengen van het blijspel in vier bedrijven „Vader gaat op stap", geschreven door Frans Drost. Heel verdienstelijk en rolvast werd dit stuk tot ieders genoegen opgevoerd. Na afloop van ieder bedrijf klonk een dankbaar applaus op. Het was voor de voorzitter na afloop een dankbare taak, de spelers en leiding hartelijk te danken voor hetgeen de ze avond was geboden. De avond werd verder voortgezet met een ge zellig samenzijn waarbij de danslustigen konden genieten van een dansje. ZIERIKZEE Hond doodgereden Op de Provincialeweg 7, tussen de Tol en de Zeelandbrug, is maandag middag een hond, eigenaar M. K. te Zierikzee, doodgereden. Automobi liste S. M. uit Leerdam kon het dier niet meer ontwijken. HAAMSTEDE Feestelijke bejaardenmiddag In het kader van het 75-jarig bestaan van de zangvereniging „Nu met Hope" uit Burgh, werd zaterdag middag in de recreatiezaal van de Ge reformeerde Kerk te Haamstede een bijzonder geslaagde feestelijke mid dag voor alle bejaarden uit de Wes thoek georganiseerd. De voorzitter, de heer J. Fait sprak een welkomst woord en gezien deze volle zaal vond hij het een stimulans voor de leden om voor alle volgende festiviteiten n.a.v. dit jubileum hun steentje bij te dragen. Het koor zong eerst zeven zang nummers die met een hartelijk ap plaus werden beloond en het daarop volgend optreden van Schouwenaar uit Goes, Simon Berrevoets werd een volledig succes. Zakdoeken waren nodig om de ogen droog te houden van de lachbuien die zijn Schouwse en Zeeuwse vertelsels ontlokten. In de pauze kregen de aanwezigen kof fie en de heer Berrevoets vervolgde daarop zijn verhaaltjes. Na het ap plaus werd hij bedankt door de voor zitter en mocht hij een presentje in ontvangst nemen. Ook de film, ver toond dor de heer Chr. Kouwen over de domaninale bossen werd met grote belangstelling gevolgd. Een drankje voor iedereen werd een genoeglijke onderbreking. De middag werd besloten met een aantal zangnum mers en het lied Ambrosianischer Lobgesang werd op veler verzoek herhaald. Slotzang werd het Zeeuw se Volkslied dat door allen staande werd meegezongen. Een dankwoord werd gesproken door een vertegen woordigster van de bejaarden-socië teiten en daarna sloot de heer Fait deze bijzonder geslaagde en zinvolle middag. BURGH Grote oefening Nat. Reserve Op vrijdag 14 en zaterdag 15 maart houdt de Nationale Reserve Distrikt Zeeland een grote provinciale oefe ning in het duingebied tussen het Vliegveld en Burgh. Ook in de nacht gaan deze oefeningen door. Er nemen ca. 200 reservisten aan deel. een deel in de vorm van brede grove planken, en grove sierpleisters. De ramen van de zaak zijn geïso leerd om het geluid binnenshuis te houden. Het is de bedoeling dat Pigalle ge durende het gehele jaar op zaterdaga vond geopend zal zijn en vanaf pinksteren tot het eind van het toe ristenseizoen dagelijks. RENESSE. Kijkje in het interieur van Pigalle". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ~RENESSEt~l-3. Zaterdagavond werd, in een redelijk gevuld dorpshuis van Renesse, het zevende onderling solistenkonkours gehouden van het fanfare korps „Luctor et Emergo". De solisten werden op de piano begeleid door mevr. E. Vos-Simons, twintig solisten en twee duo's toonden hun kunnen on der het toeziend oog en luisterend oor van de jury, bestaande uit de heren H. P. Everwijn en mr. J. P. Everwijn. RENESSE, 29-2. Bar-diskotheek Pigalle te Renesse, na een vijf maanden du rende verbouwing, heropende met een gezellige informele avond voor geno digden, gedurende de afgelopen winter werd door de eigenaars met hun perso neel hard gewerkt om het interieur van de zaak een metamorfose te doen on dergaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3