Toeristendagen Zierikzee hangen aan zijden draadje JACQUELINE v. d. BRAND WINNARES GRATIS KOOI OP „DE EENDRACHT" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vergadering verdaagd wegens geringe opkomst Mugabe winnaar De alleen staanden Schade door zoetwaterlozingen via sluizen bij Willemstad Beschikbaar gesteld door Slavenkas Zierikzee (CU<^2,(< ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 maart 1980 136ste jaargang Nr. 22669 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1689) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Zilveren jubileum Philatelica ZIERIKZEE, 3-3. De zes toeristendagen in Zierikzee hangen dit jaar aan een zijden draadje. De opkomst van de leden van de V.V.V.-Zierikzee was maandagavond tij dens de algemene ledenvergadering in hotel „Van Op pen" zo gering (nog geen tien leden van 130 waren aan wezig) dat de heer H. Schot, waarnemend voorzitter van de evenementenkommissie zich afvraagt of het nog wel zin heeft de toeristendagen doorgang te laten vinden. Maandag 10 maart beraadt het eve- nementenbestuur zich hierover, waarna de uitspraak plaatsvindt over het wel of niet doorgaan. Zou den de Toeristendagen dit jaar niet worden gehouden, dan zullen ze hoogstwaarschijnlijk voorgoed tot het verleden behoren. DEN HAAG. Voor de tweede keer binnen één week is er olie gevonden in het Nederlandse deel van de Noordzee. Hoe groot de vondst is kon nog niet meegedeeld worden. SALISBURY, 3-3. De leider van het voornaamste Rhodesische guer- rillaleger, Robert Mugabe, heeft bij de algemene verkiezingen in Rhode- sië de absolute meerderheid behaald volgens maandagavond in Salisbury ontvangen uitslagen. DEN HAAG, 3-3. Er moet gemeen schappelijk strijd worden gevoerd tegen de diskriminatie van de al leenstaanden. Er moet worden ge werkt aan hun emancipatie, zelfbe wustzijn en gevoel van eigenwaarde. Het stigma van het isolement van de alleenstaande moet worden wegge nomen. Dat is één van de doelstellingen in het beleidsplan 1980, dat het Plat vorm van organisaties voor al leenstaanden" dinsdag in Den Haag heeft gepubliceerd. De organisatie is nog niet definitief opgericht. Wel hebben zich inmiddels ongeveer vijf tien verenigingen bij het platvorm aangemeld om de problemen geza menlijk aan te pakken. Begin november van het vorige jaar is een start gemaakt om een sa mensmelting te krijgen met de Zie- rikzeesche Ondernemers Centrale. ,,We hebben toen gezegd dat we de Z.O.C. gedurende twee jaar zouden begeleiden, maar wat wij doen is puur een taak voor de ondernemers. Voor dit jaar hebben we een heel nieuw aspekt ingebracht. Op de bijgevoegde zesde dag zou een openluchtspel gekreëerd worden en dat had al een beetje vaste vorm aangenomen in samenwerking met Den Briel," aldus de heer Schot. De 1-aprilviering van Den Briel zou met enkele wijzigingen kunnen worden aangepast aan Zierikzee. Met ver schillende verenigingen zou een voorlichtingsavond belegd worden, waarop dia's van de viering in Den Briel zouden worden getoond. Dit spel zou ca. twee uur duren. „Wij willen van deZ.O.C. 27.000,- om de dagen te kunnen bekostigen. Dit bedrag is zo hoog omdat er een zesde dag bijgekomen is, waarop het historische spel opgevoerd zou wor den. Verder willen wij nog eens 7.000,- van de niet bij de Z.O.C. aangesloten leden. De toezeggingen heb ik nog niet. Als de dagen niet doorgaan treden de penningmeester, de heer L. Kaashoek en ik af. Per per soon is er al gemiddeld hondervijftig tot tweehonderd werkuren ingesto ken", zo vertelt de heer Schot. Samenwerkingsverband De voorzitter van V.V.V.- Zierikzee, de heer F. A. de Jager deel de mede dat begin 1981 het samen werkingsverband met assurantie kantoor Bij de Vaate afloopt, omdat de daar aanwezige ruimte te klein wordt om ook nog eens al de be langstellende toeristen te helpen. „We hebben een kracht in dienst die toendertijd 40% (zomers) voor de V.V.V. werkte en 60% (in rustige tij den) voor Bij de Vaate. Door toene mend werk en belangstelling zijn die getallen in de loop der tijd verscho ven en het afgelopen jaar was de ver deling 60% voor de V.V.V. en 40% voor het assurantiekantoor. Als het zo door gaat zullen we op den duur naar een eigen krahet toe moeten", aldus de heer De Jager. Dat heeft wel het een en ander tot gevolg. Tot op heden was er altijd toezicht en leiding naast de aanwezi ge kracht. De medewerkster was tot nu toe in dienst van Bij de Vaate en zou nu in dienst van de V.V.V. ko men. Dat geeft financiëel ook een groter belasting. Het gevolg is dat de V.V.V.-Zierikzee met een begro tingstekort voor 1981 van 15.000,- h f 20.000,-komt te zitten. Het bestuur wilde maandagavond het voorstel aan de leden doen de kontributie met 50% te verhogen, waardoor het tekort met de helft zou verminderen. De kwetsbaarheid wordt ook groter, omdat in geval van ziekte er nu geen leiding en toezicht meer aanwezig is. Misschien gaat de V.V.V. nu met twee part-timers wer ken om een en ander op te vangen. Subsidie „Het geld halen we uit de kontri butie en uit de subsidie van de ge meente, die 8 a 9% bedraagt. Dat is laag in verhouding tot andere ge meenten, 25-50% is normaal. Wij krij gen 0,45 per inwoner", deelt de voorzitter mede. Hij had het wel prettig gevonden als de gemeente (die overigens zonder kennisgeving maandagavond afwezig was) uitleg had gegeven over hoe de subsidiere geling in elkaar zit bij andere ge meenten en in Zierikzee. Als het exploitatietekort blijft zul len er maatregelen genomen moeten worden. Of het moet financieel opge lost worden of het kantoor zou ge deeltelijk moeten sluiten. De heer De Jager beschrijft dit laatste als een ou de situatie die niet meer terug mag komen. Binnenkort heeft de V.V.V. een gesprek met de gemeente over de richtlijnen die gevolgd moeten wor den. Maandagavond 24 maart zal de V.V.V. Zierikzee wederom een po ging doen de leden bij elkaar te krij gen tijdens een vergadering, eve neens in hotel Van Oppen. Het bestuur hoopt dan uiteraard op een aanzienlijk betere opkomst dan thans het geval was. WILLEMSTAD, 3-3. Het was te verwachten, dat de zoetwaterlozingen via de sluizen bij Willemstad, schade zouden aanbrengen aan de schelpdieren-kuituur in het Volkerak en waarschijnlijk ook verder in de Zeeuwse Delta. Deze proeven hadden wel een achtergrond. Rijkswaterstaat wilde weten hoe men het best het zout-water-milieu in de toekomstige Oosterschelde kon reglementeren, maar ieder die geen vreemde is, in de wereld van oester- en mosselkwekers was overtuigd dat het spaak zou lopen. halte in het Zijpe niet onder de 10 promille zou komen, (normaal 18 a 20 promille) maar de grote hoeveelhe den „opperwater" (de was van de grote rivieren van begin januari), die men via de Willemstadsluizen op het Volkerak brachten en zo liep de zaak uit de hand. Begrijpelijk, dat toen de kreeftenhandel aan de bel trok bij Rijkswaterstaat, ook de oester ex porteurs sloegen alarm. Het spuien van zoet water via de Volkeraksluizen, bij Willemstad is nu tijdelijk gestaakt. Nog steeds vraagt men zich af, wat er eigenlijk aan de hand is met de Ha- ringvlietsluizen. Die zijn gebouwd, om het „opperwater" af te voeren, maar schijnen nooit te worden ge bruikt. Nu hadden de mosselkwekers, die percelen hebben in het Volkerak, het geluk, dat zij hun op de percelen ge reed staande konsumptiemosselen, in het laatste kwartaal van 1979 kon den verkopen. Het sein dat er iets mis was met het zoutwater-regiem op de Oosterschel de kwam dan nu ook niet van de mos sel of oesterkwekers, maar uit de kreeftenparken. Aan het gédrag van de kreeften merkte men dat er iets mankeerde. Ze zaten met een hoge rug en meting van het zoutgehalte van het water maakte uit dat dit ver onder het minimum was gedaald. 10 promille in het Zijpe Men had beloofd, dat het zoutge- ZIERIKZEE, 3-3. De 17-jarige Jacqueline v. d. Brand uit Zierikzee is winnares geworden van de kooi voor een reis op het zeilend zeeschip „De Eendracht", beschik baar gesteld door de „Slavenkas" Zierikzee. Jacqueline kwam na loting als gelukkige winnares naar voren uit een zestal kanshebbende jongelui. Winnares van de gratis kooi op „De Eendracht", de 17-jarige Jacqueline v. d Brand. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De loting werd maandagmiddag verricht door burgemeester Th. H. de Meester in de Commissiekamer van het stadhuis. Toen de burgemeester het winnende nummer - nummer 1 r bekend had gemaakt, klonk meteen de verheugende reaktie van Jacqueli ne v. d. Brand: „Ja, O wat fijn", en de blondgelokte jongedame bena drukt e haar enthousiasme met een ferme zoen voor de burgemeester en de heren van de Slavenkas. De gratis kooi op „De Eendracht" werd dit jaar voor de zesde maal door de Slavenkas „Zierikzee" beschik baar gesteld. De heer De Meester sprak in zijn toespraak voorafgaan de aan de trekking van de loterij dan ook over een traditioneel gebeuren. Hij wees er op zelf nauw betrokken te zijn bij de tochten van „De Een dracht", gezien zijn medewerking bij de oprichting van de Stichting, eve nals het feit, dat hijzelf ook enkele reizen met het zeilend zeeschip heeft meegemaakt. Ideëel doel De burgemeester benadrukte dat de Slavenkas met het beschikbaar stellen van een kooi op dit schip een ideëele doel met maritieme strek king voor ogen heeft, t.w.: het kwe ken van belangstelling bij de jeugd voor de zeevaart. In de praktijk is volgens de heer De Meester, reeds ge bleken. dat van de tochten met „De Eendracht" een buitengewoon edu- katieve werking uitgaat. Hij noemde de mogelijkheid, die de Slavenkas elk jaar biedt, een unieke kans voor jongelui in Zierikzee. Zoals van een burgemeester met maritieme achtergrond verwacht mag worden wist de heer De Meester in zeer ^kleurrijke bewoordingen te vertellen over de sfeer aan boord, de samenwerking, de diskussies en de kontakten. - In - zeg maar - lyrische omschrij ving, schilderde hij de aanwezigen de ervaringen, die men tijdens zon tocht met „De Eendracht" op kan doen. De burgemeester was zich ervan bewust, dat na de loting vijf aanwezigen te leurgesteld moesten worden. Als een soort troostprijs stelde hij derhalve een zeer fraaie foto van „De Een dracht" samen met een driemast bark in het vooruitzicht. Ontstaan Slavenkas De president-kommissaris van de Slavenkas Zierikzee de heer R. van Ommeren dankte de burgemeester voor de gelegenheid de loting in het stadhuis te kunnen laten plaatsvin den. In het kort ging de heer Van Om meren nog in op het ontstaan van De Slavenkas. In 1735 werd De Slaven kas door de Zierikzeese gemeente raad in het leven geroepen met het doel de Zierikzeeënaars, die waren uitgevaren en door de Barbarijnse zeerovers tot slaven waren gemaakt, vrij te kopen. Thans beheren de kommissarissen nog steeds een aantal fondsen en RENESSE. De muziekvereniging Luctor et Emergo" hield een onder ling solistenconcours. De foto toont de winnaars van de drie wisseltro feeën: van links naar rechts: B. S. Ne- lisse, winnaar bij de blazers. Dini Koster winnares bij de blazers bene den de achttien jaar. Joop Wandel en Jaap de Feiter, als duo-winnaar bij de tamboers. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. De wetenschap wint aan boe- [-ken, waarop de drukkers ver liezen. Th. Fuller Wr pe eitr wordt getracht de Slavenkas in stand te houden. Eén objekt vormt dus de kooi op „De Eendracht". In verband met het eerste lustrum werden vorig jaar overigens twee gratis kooien be schikbaar gesteld. De winnaar of winnares van de gratis kooi op „De Eendracht" moet nog aan één belangrijke voorwaarde voldoen: De Slavenkas Zierikzee stelt namelijk als eis, dat een uitge breid reisverslag van de tocht met het zeilend zeeschip wordt gemaakt. In dit verband sprak de heer Van Ommeren maandagavond nog zijn grote waardering uit voor de reis verslagen, die door de twee kandida ten van vorig jaar werden gemaakt. Hierna kwam tenslotte het span nende moment van de loting en rolde Jacqueline v. d. Brand als winnares uit de bus. Het zeilend zeeschip „De Eendracht (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Verwachting tot woensdagavond: Mist Aanvankelijk opklaringen, later mist; daarna meer bewolking en kans op enige regen; middagtempe- ratuur rond 8 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 5 mrt. Zon op 7.15 onder 18.25 Maan op 22.15, onder 8.51 6 mrt. Zon op 7.13, onder 18.27 Maan op 23.19, onder 9.14 Nieuwe maan: 16 maart (19.56) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 5 mrt. 4.53 18.04 11.18 23.23 6 mrt. 5.32 18.24 11.54 23.56 Doodtij 4 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-3. Het K.N.M.I. deelt mede: In Scandinavië en oost-Europa is het nog steeds winters weer. In Zweden vroor het dinsdagochtend 20 graden, in Polen 5 tot 10 graden. In ons land was de minimumtempera tuur iets onder nul. Ook viel er wat lichte regen en sneeuw. Dit werd ver oorzaakt door een zwak storingsge- bied dat naar Duitsland wegtrekt. Een hogedrukgebied boven Enge land en Frankrijk verplaatst zich naar onze omgeving waardoor er in de avond en nacht opklaringen ver wacht worden en er kan gemakkelijk mist ontstaan. Morgen overdag zal de tempera tuur weer tot ongeveer 8 graden oplo pen. Een zone met veel bewolking en wat regen komt via Engeland nader bij en wordt later op de dag dichtbij of boven ons land verwacht. MANILLA. Op het Zuidfilippijnse eiland Mindanao heeft een bloedige guerrillastrijd in de afgelopen drie dagen 18 mensenlevens geëist. Ten minste 20 personen werden gewond. Dit hebben de militaire autoriteiten maandag in Manilla meegedeeld. 0 A 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1