Kollektie vooralle maten vmissm STAATSBOSBEHEER ZOU PLANNEN HEBBEN TOT BEPERKINGEN VAN REKREATIE OP EN ROND KREKEN cRóltf njpde Gemeenteraad Duiveland Welkom in onze modelwoning Deurloo Intermeubei Deurloo Woninginrichting De betekenis van gesloten houden Brouwersdamsluis STREEKNIEUWS Dam 19 Zierikzee Tel. 01110 - 2816 Voorlichtingsavond R.P.C.Z. te Brouwershaven Oranjevereniging kiest vijf mei als Oranje-Bevrijdingsfeest TBÏ VROUW VfUSCHIUmL Zangavond Sja-Lo-Far Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 maart 1980 Nr. 22668 3 DUIVELAND, 28-2. „Er gaan steeds meer geruchten, dat Staatsbosbeheer plannen heeft straks de rekreanten te verbieden op de Kreken in Ouwerkerk te zeilen en te surfen. Dit benauwt me niet alleen voor de toeristen, maar ook voor de eigen bevolking". Aan het woord de heer C. J. Hillebrand (P.v.d.A.) donderdagavond tijdens de rondvraag in de gemeenteraadsvergadering van Dui veland. Hij herinnerde aan de in november vorig jaar gehouden hoorzitting in Ouwerkerk toen door het kollege van b. en w. overleg met Staatsbosbeheer werd toegezegd. Raadsvoorzitter burgemeester J. van Bommel deelde mede, dat Staatsbosbeheer wel bepaalde plannen heeft met dit rekreatiegebied, maar dat nadrukkelijk is toegezegd, dat er geen wijzigingen zullen plaatsvim den zonder voorafgaand overleg met het kollege. De voorzitter wees met nadruk op de intentie van b. enw.: ,,De rekrea- tie, zoals, die op dit moment daar wordt bedreven, zal door ons kollege beslist verdedigd worden." De heer J. v. d. Maas (C.D.A.) drong erop aan dat deze kwestie ook met spoed in de Rekreatiekommissie en in de kommissie Planologie bespro ken zal worden. Verder informeerde hij naar de bepalingen in het bestem mingsplan. Stilte-rekreatie De voorzitter antwoordde dat het bestemmingsplan rekreatie en na tuurgebied toestaat op en rond de Kreken van Ouwerkerk, maar dat de plannen van Staatsbosbeheer duide lijk in de richting van een soort „stilte-rekreatie" gaan. Namens het kollege zei hij van mening te zijn dat verschillende vormen van rekreatie- beoefening elkaar niet behoeven te bijten. De voorzitter zegde toe, dat indien nadere plannen van Staats bosbeheer bekend zijn, de raad zono dig met spoed bijeen geroepen zal worden. Advertentie Merellaan 1 in Nieuwerkerk (aan de Rijksweg) OPENINGSTIJDEN: Dinsdag van 14.00-16.00 uur Donderdag van 19.00-21.00 uur Vrijdag van 19.00-21.00 uur Zaterdag van 12.00-16.00 uur (ook andere tijden mogelijk na af spraak) Zierikzee Telefoon (01110) 2946 - 2825 De heer Van der Maas zei één be schermd natuurgebied in de gemeen te voldoende te vinden. De heer Hil lebrand vond, dat het er steeds meer op gaat lijken, dat Staatsbosbeheer stappen onderneemt zonder overleg te plegen met andere instanties. Me vrouw A. F. v. d. Zande-Vleugel Schutter (V.V.D.) informeerde of Staatsbosbeheer inderdaad zo'n im peratief karakter heeft. De voorzitter zei daar geen afdoend antwoord op te kunnen geven, maar sloot de diskussie met de opmerking: „Ik zal niet rusten, voordat ik deze kwestie heb veilig gesteld". De raad besloot tot vaststelling van de le herziening bestem mingsplan Ouwerkerk. Tegen het ontwerp-bestemmingsplan werden twee bezwaarschriften ingediend door de heer R. H. Weps en door de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap te Goes. Dit laatste bezwaarschrift werd mede namens de heer W. Vijverberg inge diend. De raad besloot aan het be zwaarschrift van de heer Weps ge deeltelijk tegemoet te komen door slechts voor een strook grond langs de weg van 8 meter de bestemming „tuin" te handhaven en voor het overige het bezwaarschrift onge grond te verklaren. Bedrijfsverplaatsing Aan het bezwaar van de Geweste lijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap te Goes werd tege moet gekomen door t.z.t. over te gaan tot het aankopen van de be drijfsgebouwen van de heer Vijver berg en hem in de gelegenheid te stel len zich buiten de kom te vestigen. De heer A. van Klinken (S.G.P.) kreeg desgevraagd de mededeling, dat de taxaties thans'nog passen in het schema van te realiseren woning bouw. De heer J. v. d. Maas wilde geacht worden te hebben tegen gestemd te gen het voorstel van b. en w. het le gaat van mej. G. I. v. d. Heide te wei geren. De raad boog zich verder over de vaststelling van het aantal wekelijk se lesuren vakonderwijs 1980 en over de voorlopige vaststellingen kosten openbaar onderwijs. Verder besloot de raad voor de openbare lagere scho len op Ouwerkerk en Sirjansland de minister van onderwijs te vragen om BROUWERSHAVEN, 1-3. De Brouwersdamsluis zal - zoals eerder gemeld - enkele maanden gesloten worden gehouden. Toen deze sluis gereed kwam in 1978 was het hard nodig dat zeewater werd ingelaten. Het zoutgehalte van het tot dan toe afgesloten Grevelin- genmeer, waarvan het water alleen via de Grevelingensluis kon worden ververst, was tot een ontoelaatbaar peil gedaald. Vissterfte Het inlaten van zeewater via de Brouwerdamsluis had echter sterfte van vis en paling in het meer tenge volge, iets wat men eerst niet be greep, maar dat verband bleek te houden met zuurstofgebrek. De waterlagen, die een gevolg wa ren van het inlaten van zeewater ble ken zich niet gauw te mengen en de palingvissers protesteerden, want vissterfte was het laatste wat zij kon den gebruiken. Later protesteerden de palingvis sers opnieuw, toen bleek, dat de pa ling, instinktief wilde gaan trekken en de kleine opening van de door- laatsluis wisten te vinden. Honder den kilo's paling, door de palingvis sers als glasaal met duur geld ge kocht, wisten door de sluis te ont snappen. Dat men nu met de belangen van de vissers rekening gaat houden, stemt tot tevredenheid. Ver. voor Milieuhygiëne En ook de Ver. voor Milieuhygiëne in Zeeland is tevreden. Ook hen spreekt het aan, dat nu het zoutge halte weer op peil is gebracht, voor komen kan worden, dat door zuurstofgebrek sterfte van flora en fauna in het Grevelingenmeer op treedt. toepassing van artikel 55 quater Lager-onderwijswet. Naar aanleiding van dit voorstel informeerde de heer J. A. Schiette- katte (C.D.A.) naar de mogelijkhe den voor de bijzondere school in Nieuwerkerk. De voorzitter deelde mede, dat ook het schoolbestuur van een Christelijke School vrij is een dergelijk verzoek tot de minister te richten. De raad besloot m.a.s. tot verho ging van de subsidie aan de Vrouwen Advies Commissie van f 0,05 tot f 0,06 per inwoner. Verder werd een eenmalige bijdrage van f 250,— be schikbaar gesteld voor het interna tionaal verzetscongres 1980. Voorziening strandje Een krediet van f 30.000,— stelde de raad beschikbaar voor plaatsing van een toiletakkommodatie en een bergingsruimte voor de reddingsbri gade op het strandje in Ouwerkerk. De voorzitter deelde mede, dat het zeer waarschijnlijk is, dat een deel van dit bedrag door subsidie gedekt kan worden. Met de stemmen van de S.G.P.-fraktie tegen stelde de raad een aanvullend krediet van f 60.000,— beschikbaar voor de werkzaamheden aan het sportveld te Ouwerkerk en de voorzieningen op het noodsportveld. De heer W. Stouten liet namens zijn fraktie weten zijn steun niet aan dit voorstel te kunnen geven, omdat het sportveld ook op zondag wordt ge bruikt. De raad besloot met algeme ne stemmen een krediet van f 22.000,— beschikbaar te stellen voor de inrichting van de peu terspeelzaal in Nieuwerkerk. Bij de rondvraag informeerde de heer Van der Maas naar de mogelijk heden voor de bouw van een tennis- hal nu hij had vernomen dat ook in Zierikzee daarvoor plannen bestaan. De voorzitter zegde hem toe in de vol gende raadsvergadering nadere me dedelingen te doen. Hij wees erop,dat de Tennisstichting nog steeds hoopt in Nieuwerkerk die hal te kunnen realiseren. De heer Van Klinken kwam terug op een opmerking uit de vorige raadsvergadering betreffende het on derhoud van de graven van de rampslachtoffers. Hij liet weten met die opmerking niets onaardigs be doeld te hebben aan het adres van het gemeentepersoneel Prov. Raad voor de Volksgezondheid De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland heeft tot direkteur-arts van het bureau van de Raad benoemd de heer F. A. van Spanje te Rotterdam. De heer Van Spanje zal per 1 mei 1980 in dienst treden. ZIERIKZEE Consulentschap Akkerbouw en Rundveehouderij Het Consulentschap voor Akker bouw en Rundveehouderij te Goes, organiseert - in samenwerking met de snijmaiskern Schouwen- Duiveland - een vergadering in het Huis van Nassau, op vrijdag 7 maart. Spreker is ing. F. van Houts, met als onderwerp: „Zijn er mogelijkheden met veldbonen?" Na de pauze spreekt ing. J. Zijlstra, landbouwkundig medewerker fa. Genap B.V. over: „Mogelijkheden met plastic". Lezing over Huidverzorging Dinsdag 18 maart wordt in Mon- dragon onder auspiciën van de nieu we combi-winkel „Kiekeboe" een le zing gehouden over Huidverzorging. Deze avond zal worden verzorgd door mevrouw Seters. Voor de pauze zal zij iets vertellen over huidverzor ging in zijn totaliteit, terwijl tijdens het tweede gedeelte enkele make-up demonstraties gegeven zullen wor den. Modeshow Donderdag 27 maart wordt in de Concertzaal een modeshow gehouden Advertentie ledereen kan zich modieus èn elegant kleden, omdat wij een zéér uitgebreide kollektie damesmode bieden in alle maten. Ruime keus: óók in de grotere maten. Nu ook voor hoeden erf shawls. BROUWERSHAVEN, 27-2. In het Tonnenmagazijn te Brouwershaven, werd een voorlichtingsavond gehouden door de Stichting Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland. De heren drs. C. J. P. M. van Etten en J. Schriek, beiden werkzaam bij de R.P.C.Z. werden verwelkomd door de voorzitter van de gemeen schappelijke Schoolraad, de heer M. C. J. Mol, waarna zij de aanwezigen nader informeerden over de werk zaamheden van de R.P.C.Z., zoals een betere begeleiding van de stude rende jeugd en de onderwijzers. op initiatief van boetiek/juwelierszaak/kap- en schoonheidssalon „Kiekeboe", schoenhandel „Noblesse", winkel in luxe lederwaren „Etoile" en opticiën/optometrist „Coen Honig". De presentatie van deze modeshow zal worden verricht door Willy Dob- be. Moterjdck gestolen In het voor de tweede week geopen de nieuwe gebouw van Brogum is za terdagavond een diefstal gepleegd, J. V. uit Zierikzee had zijn motorjack in de garderobe gehangen. Toen V. het pand wilde verlaten bleek het jack te zijn verdwenen. De waarde bedraagt, f 400,-. WESTENSCHOUWEN Uitwijken voor hert Op de Kraayesteinweg reed vrij dagavond om 23.50 uur A. M. D.-v. d. S. uit Scharendijke. D.-v. d. S. moest uitwijken voor een hert, raakte daar bij in een slip en reed tegen een boom. Haar schoonvader N. D. liep een sleutelbeenfractuur op. Dokter Van Beek verleende eerste hulp. De auto raakte door het ongeval total loss. HAAMSTEDE Raam ingegooid Bij het restaurant „De Graaf van Haamstede" is zaterdagmorgen een raam kapotgegooid. Zondagmorgen lag er teer voor de deur. De dader(s) is (zijn) niet bekend. Want ook de onderwijzers waarvan vijftig procent nog is opgeleid, af gestemd op het onderwijs zoals vroe ger werd onderricht aan de jeugd en niet de meer individuele aanpak van nu, moeten op die manier vernieu wingen geleidelijk door voeren. Het instituut is er in dienst van de scholen met dirigerende taken op een manier die de school zelf wil. Veel belangstelling Dat er gretig gebruik wordt ge maakt van deze diensten blijkt uit het feit dat wanneer er nu een aan vraag gedaan zou worden voor stu diebegeleiding, men pas in septem ber aan dit verzoek kan voldoen. Voor de onderwijzers zijn er applicatie-kursussen en werkgroe pen. Verder beschikt het instituut over een dokumentatiecentrum. Na beide inleidingen was er gele genheid voor het stellen van vragen, waar veelvuldig gebruik van werd gemaakt. RENESSE Boompjes vernield Afgelopen weekeinde werd op de Oosterenbanweg een tamelijk be schadigde auto aangetroffen. De ei genaar is J. V. uit Renesse. Uit een onderzoek van de politie bleek dat P. v. H. uit Vlaardingen met het voer tuig had gereden. Hij bekende tegen een boomstronk te zijn aangereden. Opvallend feit is dat op diverse plaatsen in Renesse jonge boompjes zijn vernield. De technische recher che heeft de zaak in onderzoek. SEROOSKERKE Met bromfiets ten val Op de Serooskerkseweg reed in de nacht van zaterdag op zondag om 00.45 uur mej. E. B. uit Haamstede. Met haar bromfiets reed zij op het fietspad en raakte de macht over het stuur kwijt en kwam ten vr1 D 3uc passagiere, C. d. J. uit Haamstede liep schaafwonden op. Dokter Van Beek verleende eersi i hulp. B. moest Vergadering te Ouwerkerk OUWERKERK, 28-2. Onder leiding van de voorzitter, de heer M. K. Ro- meyn vergaderde de Oranjevereni ging „Prinses Beatrix" in het dorps huis. De voorzitter verheugde zich over de goede opkomst, hetgeen een teken van meeleven is met het oog op de aanstaande festiviteiten. Het financieel verslag moest over staan tot een volgende gelegenheid in verband met ziekte van de penning- meesteresse, mej. K. G. Kuin. In het bestuur was aftredend en herkies baar de heer M. K. Romeyn. De heer W. Bolijn was eveneens aftredend maar hij gaf te kennen, zich te willen terugtrekken. De heer Romeyn werd vervolgens herkozen, terwijl de plaats van de heer W. Bolijn zal wor den bezet door de heer H. Snijders. De voorzitter sprak de heer Bolijn in vriendelijke bewoordingen toe en dankte hem hartelijk voor hetgeen zoveel jaren ten bate van de vereni ging werd verricht in harmonieuze samenwerking. Tot de heer Snijders: „welkom in het bestuur!" Koninginnedag Ter tafel kwam nu het programma ter viering van Koninginnedag; 30 april werd unaniem minder geschikt geacht. Iedereen zit dan natuurlijk aan de t.v. gekluisterd en nu zal de dag van het Oranje-Bevrijdingsfeest plaats vinden op maandag 5 mei. De dag begint met koraalmuziek van de toren, waarna de kinderspe len voor de kleuter- en lagere school, geconcentreerd op het grasveld op het dorp. Met de grootst mogelijke soepelheid zal getracht worden, kin deren van elders ook mee te laten doen, voor zover dat kan. 's Middags begint de optocht om half twee. Met de (onpartijdige) jury zal zoveel als mogelijk overleg plaatsvinden en er zullen van te vo ren richtlijnen worden verstrekt te neinde bij de jurering geen moeilijk heden te veroorzaken. De volksspelen zijn om drie uur en zo afwisselend mogelijk, „voor elck wat wils". Men wil proberen ook de ouderen hierin te betrekken en met verdere suggesties vanuit de verga dering rekening te houden. Het avondprogramma bestaat uit een gekostumeerde korfbalwedstrijd op de Ring. Hiervoor worden liefheb bers gevraagd. Tot slot de lampio noptocht, die om negen uur begint. Uit de vergadering kwam de vraag, of het niet mogelijk zou zijn, de bevolking in wijken te verdelen en de mensen op die manier te akti- veren, poorten te maken e.d. Hieraan moet men publiciteit geven. Onmid dellijk rijst dan echter het probleem: „waar groen te krijgen?" Wanneer fotografen en filmers hun werk doen is het te hopen, dat er niet te veel trekkers en wagens aanwezig zijn, dit om goede resultaten te ver krijgen. De voorzitter hoopte op een goed feest en dat men verder de ideeën zal uitdragen. ZIERIKZEE. De Reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland vierde zaterda- gavond in sporthal .Onderdak" het tienjarig bestaan met een receptie en een vrolijke carnavalsavond voor de jeugd. De zwierige f eestkostuums bleken na het afgelopen carnaval nog niet ver weggeborgen te zijn. want ie dereen verscheen in een zeer kleurrij ke en opmerkelijke uitdossing op het feest. De Reddingsbrigade zou de Reddingsbrigade niet zijn geweest als ook het zwembad niet een belan grijke rol had meegespeeld bij enkele programma-onderdelen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ter observatie in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis opgenomen wor den. Zierikzee Om een goede mélange te krijgen tussen geestelijke en vrolijke ele menten in een all-in-programma, huurden vrijdag de drie chr. gerefor meerde koren: Sjaloom, De Lofstem en De Sjofar de Concertzaal af, die mudjevol was met zangeressen, zan gers en natuurlijk publiek. Samenge vat een verwoorde kombinatie van „de drie", was: Sja-Lo-Far, aardig gevonden. Verbazing om te beginnen dat één levensbeschouwelijke (kerk)-groep een zo groot aantal exekutanten „op de been" weet te brengen, ieder met een eigen image, een eigen toon, een eigen programma. Het programma voor de pauze stond in het teken van het geestelijk lied. Na een gemeen schappelijke presentatie, viel De Sjo far, o.l.v. Mar v. d. Veer te beluiste ren in o.m.: „Laat de kinderen tot mij komen" en „Jezus leert ons". De Sjofar blijkt een enthousiaste groep jeugd, ontsnapt aan ritmen, die wel eens te modieus dreigen te worden in deze tijd, waardoor in dit geval „de zang" nog het volle accent krijgt. Ook andere liederen van dit koor, reikten naar het peil waarvoor velen de Concertzaal zullen hebben opge zocht. Als men Sjaloom als de „midden moot" wil aanduiden, mag dat; even eens een ge-engageerd klufaje, dat vooral exelleerde met een keur van Joodse liederen; een vokale hint naar r' naam van het koor: Sjaloom. Met de er bij behorende dansen, een Israë lisch memo, waar menigeen ver baasd van stond. Dirigent van Sja loom is Art de Jonge. Belangrijk bij tot deze avond droeg de blinde solo zangeres Adrie Stam uit Dordrecht, met o.m. Handel's: „Dank Sei dir Herr" en „Nader, nog nader Adrie Stam liet haar vokale bijdrage vergezeld gaan van een geloofsgetui genis, die in dit milieu zeker niet uit de toon viel. Opvallend was bij haar zang, de beslist verfijnde begeleiding van de pianist Mar v. d. Veer, die de (nieu we) vleugel alle eer aan deed. „De Lofstem" maakt aanspraak op het epitheton: gerenommeerd en dat men in deze zaal nog tot dergelijke re sultaten kwam, is prijzenswaardig. Zang, met name zang, vordert hier feitelijk een geheel ontkleed podium en gebruikmaking van het (bestaan de) klankbord, terwijl het koor zover mogelijk naar voren moet komen. „De Sjofar" had werk gemaakt van een schoolklas anno 1900; elk der leerlingen mooi in stijl gekleed in het kader van een zangspel. Later was er de „kwis": „Kent gij het land", waarbij een drietal kandidaten de door „De Lofstem" gezongen liede ren moest raden. Bij elkaar opgeteld een „heel programma", overladen zelfs, waardoor het geheel vier uur in beslag nam. „Schuld" daaraan was vooral de verloting, obligate, maar wel storen de onderbreking van het gebodene op deze avond, die veel - aan „vroeger" herinnerende elementen bevatte, nog ver van „de buis" en van het zegevie rend professionalisme. Op deze avond werd afscheid geno men van een tiental vertrekkende Sjofar-leden, die bedacht werden met een fraai eetbestek. Uit over- scharige gelden van de grammofoonplaten-aktie kregen de dirigenten respektievelijk een piano kruk en een lessenaar aangeboden. Laat al sloot - na nogmaals solozang van Adrie Stam - ds. B. de Graaf af met een dankwoord en gebed. De slotzang door allen was Gez. 135: „Dank, dank nu allen God".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3