ADVIESKOMMISSIE WELZIJNSBELEID BROUWERSHAVEN SAMENGESTELD Ger. Kerk - Zierikzee organiseerde interessante zendingsavond Kritiek op politieke inbreng STREEKNIEUWS Muziek te Zonnemaire Harmonie „Nut en Uitspanning gaf gevariëerde uitvoering Ouderavond „Onder de Wieken" LEERMIDDELEN, SPEELGOED EN DE ONTWIKKELING VAN HET KIND Zwembad in toekomst? Westerschouwen richt alvast een zwemvereniging op Rwanda in de belangstelling ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 februari 1980 Nr. 22666 BROUWERSHAVEN, 25-2. „Het is een treurige zaak dat op deze wijze de politiek in de advieskommissie wel zijnsbeleid wordt gebracht, die hoort er niet in thuis", reageerde de heer J. K. Goemans (VVD) maandagavond tijdens de raadsvergadering in Brouwershaven. Hij duidde daarbij op het voorstel van mevrouw S. Loschacoff-de Kanter, die in de voorgaande vergadering de kommissieleden per fraktie aangewezen wilde zien. De WD-fraktie wilde daarom eerst geen leden leveren, maar ,,het aangenomen voorstel noodzaakt dat", aldus de heer Goemans. De advieskommissie welzijnsbe leid ziet er in Brouwershaven als volgt uit: namens de PvdA-fraktie M. E. Hellendoorn, plv. C. J. de Munnik; namens CDA-fraktie: C. L. Soeters, plv. J. A. v. d. Bijl; namens WD- fraktie: J. K. Goemans, plv. P. C. S. Van Hattem; sektor kuituur: P. J. van Donge, plv. C. van Sluis; sektor Jeugdwerk: mw. P. Nelisse-Jumelet, plv. Mw. Ji N. Bruel-Pouwer; sektor Sport: M. C. J. Mol, plv. M. C. Ganze- man; sektor Maatschappelijke Dienstverlening: mw. C. S. Mandemaker-Penning, plv. C. v. d. Vreugde; sektor Vormingswerk voor Volwassenen: L. W. van der Mark-de Bruijn, plv. mw. H.de Bie- Zonneveld. Grevelingen De raad besloot tot deelname aan de Gemeenschappelijke regeling natuur- en rekreatiegebied ,,De Gre velingen" waarbij de heer Goemans aantekende te vrezen dat het nadelig saldo in 1990 hoger zal zijn dan de ge raamde ongeveer 2,5 miljoen. Burge meester C. S. Slabbekoorn was niet zo pessimistisch en hij herinnerde aan de inkomsten die de gemeente zal delven (werkgelegenheid, rekrea- tie). ZIERIKZEE Auto tegen vangrail Op de Zeelandbrug heeft woensda- gftvond tegen zevenen een in woonster van Alphen a/d Rijn haar auto total-loss gereden, doordat zij tegen de vangrail slipte. De bestuur ster kwam er goed van af. Zij is mee gelift naar Goes en vandaaruit naar Alphen vertrokken. Takelbedrijf Jan de Jonge sleepte het wrak weg, maar voordien was één rijbaan van de brug een kwartier gestremd. Brandje in bakkerij Een brandje in bakkerij A. Hage aan de Poststraat was zeer snel geb lust. Het brak woensdagmiddag tus sen de middag uit, terwijl de familie aan tafel zat. Het bleek, dat er een plank achter de oven was gevallen, die was gaan smeulen en ten slotte in brand vloog. De brandweer had maar vier minuten nodig om het vuur te doven. Vermiste Marcel Praet weer thuis De sinds zondag vermiste Marcel Praet is terecht. Dinsdag is hij met zijn ouders mee naar huis gegaan. Zondag is hij liftend in Antwerpen terechtgekomen, waar hij een poosje rondgedoold heeft en in een soort jeugdgebouw sliep. Dinsdagmorgen trok hij richting Zeeuws-Vlaanderen, waar hij diver se plaatsen bezocht heeft. In Koe wacht verrichtte hij lichte werk zaamheden bij een boer, die hem her kende uit de krant en de politie waarschuwde. Tegen de tijd dat deze arriveerde was Marcel Praet al naar De heer C. J. de Munnik sprak de hoop uit, dat de gemeentelijke afge vaardigde het standpunt van Brou wershaven over het niet-bebouwen van de plaat „Dwars in de weg" goed zal vasthouden. Welleweg CDA-er J. J. Klaasse vond het plan van openbare werken om de westzij de van de Welleweg te verharden met hoogovenslakken maar een troost prijs en hij dacht dat de aangebrach te beplanting veel te lijden zou heb ben van onder andere het veelvuldig passerende landbouwverkeer. Bo vendien zou hij de verharding graag over de gehele Welleweg zien. Samen met PvdA-er A. J. Kommer pleitte hij voor uitbreiding/rekon- struktie van het parkeerterrein aan de Goemansstraat te Dreischor. We thouder Van Ast deelde mee, dat er daardoor maar zeven plaatsen extra beschikbaar zouden komen, te wei- nig om de zaak door te zetten. Een oplossing zou zijn de hele Mog- gestraat te rekonstrueren, maar hij vond dat zonde van „die leuke straat met ruimte voor de voetganger." Voorzitter Slabbekoorn zegde toe de zaak nader te zullen bezien. Telefooncellen De heer De Munnik vond de cijfers, die aanleiding gaven tot een negatief advies over het plaatsen van tele fooncellen in Dreischor, Noordgouwe en Zonnemaire niet reëel. „Die zijn gebaseerd op het half uur per dag dat de postkantoren geopend zijn", dacht hij. „Brouwershaven loopt in dit opzicht achter", aldus zijn zeg gen, „We mogen er best aan denken, dat we een rekreatie-gemeente zijn." De heer Slabbekoorn vond 6400 gul den per jaar voor die cellen maar een fors bedrag. Vlot tempo De raad werkte zich vlot door de resterende voorstellen Heen. Deze be troffen: de verkoop van een percèel grond in het bestemmingsplan De- lingsdijk aan de heer A. v. d. Male te Perkpolder vertrokken om dè veer boot naar Kruiningen te nemen. De politie waarschuwde de familie, die met vier auto's richting Zeeuws- Vlaanderen reed om de jongen te zoe ken. Bij de veeipont aangekomen za gen ze Marcel in een auto. Hij is met zijn ouders mee naar Zierikzee gere den. Aanrij'ding Op de hoek Laan van St. Hilaire- Haringvlietstraat zijn dinsdagmor gen om 8.15 uur twee auto's tegen el kaar gereden. H. B. uit Zierikzee ver leende geen voorrang aan A. v. M. uit Zierikzee. Beide voertuigen liepen blikschade op. Z.O(rat).V. De Zierikzeese Oratorium Vereni ging vergadert op dinsdag 4 maart a.s. in het zusterhuis van de Corneli- astichting. Op deze vergadering komen de jaarstukken aan de orde. Bestuurs- 9? ZONNEMAIRE, 22-2. Vrijdagavond j.l. verzorgde de Harmonievereniging „Nut en Uitspanning" de jaarlijkse uitvoering in het dorpshuis te Zonnemai- Na een welkomstwoord van voor zitter J. Stoel openden de harmonie en drumband gezamenlijk het muzi kale gedeelte met de mars Drumbo van W. Lazeroms. Vervolgens sneel- de de harmonie onder leiding van di rigent E. A. de Looff het spekta kelstuk „Colonol Bogey on Parade" van Kennets J. Alford. Ook stond het verplichte konkoursnummer van het afgelopen seizoen „High Adventure" - een ouverture van J. Soltwedel - op het programma. Verder werden nog enkele marsen alsmede een selektie van Amerikaanse volksliederen ten gehore gebracht. Tijdens het spelen van de Hornpipe in een bewerking van H. van Lijnschoten, mochten de aanwezigen proberen de harmonie uit de maat te klappen. Drumband Onder leiding van instrukteur M. C. M. Rievers bracht ook de drum band nog enkele muziekstukken ten gehore, zoals de Buitenmodelmars en Chinees vermaak van M. Schneider en American Ragtime van Bill Mos- sit. De drumband besloot het optre den met een werkje van instrukteur Rievers, genaamd „Swinging Drums". Na de pauze bracht de toneelgroep van de harmonievereniging bestaan de uit de heren W. Hanse, C. J. de Munnik, J. Stoel en de dames J. Duinhouwer-Hillebrand, J. de Mun- nik-van Doezelaar, A. Duinhouwer en R. Kaspers het kluchtige blijspel „Kommissaris Manus vertelt" voor het voetlicht. De rollen van Manus, Hein en Trijn, werden in het Schouwse dia- lekt gespeeld, wat door de toehoor ders zeer werd gewaardeerd. Ook aan de kostuums was erg veel aan dacht besteed. De toneelgroep, die onder regie stond van M. A. van Leersum kreeg dan oolf terecht een open doekje voor zijn spel. ïn de pauze tussen het eerste en tweede bedrijf werd weer de beken de enveloppenverkoop gehouden. Na de sluiting van het officiële ge deelte door de heer S. Duinhouwer werd de avond voortgezet met een groot bal. De muziek hierbij werd verzorgd door het Bellamy kwartet. Op zaterdagmiddag werd voor de bejaarden uit de kernen van de ge meente Brouwershaven en van Kerk- werve het gehele programma nog eens herhaald. Ook dit werd weer een buitengewoon gezellig gebeuren. Brouwershaven, de verhuur van een prceelsgedeelte Mr. Pieter Mog- gestraat 5 te Dreischor aan de Stich ting Landbouwmuseum Schouwen- Duiveland voor het jaar 1980; het verlenen van een subsidie voor het jaar 1980 aan de Stichting Knutsel- klub Zonnemaire en de verhoging van uitgifteprijzen voor gronden in de bestemmingsplannen Delingsdijk en Dreischor per 1 januari 1980. verkiezing vindt plaats i.v.m. het af treden van mevr. A. E. van Urk- Schot, die niet herkiesbaar is en de heer K. de Oude, die wel herkiesbaar Kat in schoorsteen In een woning aan de De Jon- gestraat is woensdagmiddag wat consternatie geweest, omdat men dacht dat er een kat in de schoorsteen zat. De politie werd erbij gehaald en schoorsteenveegbedrijf Berrevoets assisteerde. Men kon er echter niet achterkomen, of er werkelijk "een dier in de schoorsteen was gekropen Ingebruikname nieuwe gymzaal Vooruitlopend op een officiële ope ning zal de nieuwe gymnastiekzaal te Renesse maandag aanstaande in ge bruik worden genomen. Eind deze week zullen de verenigingen, die een aanvraag voor gebruik van de zaal hebben ingediend schriftelijk bericht ontvangen over de hen toegewezen tijd(en). Het is nog niet precies be kend, wanneer de officiële opening van het gebouw zal plaatsvinden, maar het kollege van b. en w. van Westerschouwen ^ïeeft bewust beslo ten de in gebruikname niet afhanke lijk te stellen van dit officiële gebeu ren. Kledingaktie „Mensen in Nood" Ook te Renesse zal de komende we ken weer gebruikte kleding, schoei sel, maar ook bijvoorbeeld gordijnen en dekens worden ingezameld ten ba te van de Stichting „Mensen in Nood". Tot en met 12 maart kan men dergelijke spullen kwijt bij me vrouw Duson op de Vroon weg te Re- Zambia, Zuid-Afrika, Polen, Grie kenland en Z.W. Afrika. Gezien het sukses van vorige jaren, mag zeker ook ditmaal op de mede werking van de burgerij worden ge rekend;. OOSTERLAND Kollekte Mbuma-zending Onder leiding van de heer D. I. van de Velde werd in de maand februari weer gekollekteerd, ten bate van de Mbuma-zending, door Ellie Bakker, Connie de Bruine, Chris van der Hul- le, Anja en Tineke Meerman, Arian- ne Morks en Jannie Steenpoorte. De opbrengst bedroeg in genoemde maand de som van 277,05. Zeer veel dank aan de geefsters en gevers, de leiding en de kollektantjes is wel op zijn plaats. BRUINISSE Oud papier Zaterdag 1 maart a.s. zal er weer oud papier worden ingezameld door de leden van de muziekvereniging „Nu met Hope", 's Morgens om half negen gaat het ophalen beginnen en men hoopt weer evenals voorheen op de volle medewerking van de bewo ners die op deze wijze hun „muziek" kunnen steunen. Vergadering N.C.V.B.-afdeling De afdeling Bruinisse van de N.C.V.B. hield de maandelijkse ver gadering in het Ned. Hery. Ver. Ge bouw. - De presidente, mevr. De Groot- Fluit, opende deze bijeenkomst met gebed, schriftlezing en meditatie. Onderling Solistenconcours „Luctor et Emergo" Zaterdag 1 maart zal het fanfare korps „Luctor et Emergo" te Renesse voor de zevende maal een onderlinge solistenconcours organiseren in het dorpshuis te Renesse. Het concours bestaat uit 23 optre dens (4 door tamboers en 19 door bla zers). De jurering-is in handen van de heren H. P. Everwijn en mr. J. P. Everwijn. Er zijn voor de deelnemers drie wisselprijzen ter beschikking. Eén voor tamboers, één voor senior muzikanten en één voor blazers tot en met 18 jaar. Laatstgenoemde is nieuw ingesteld door de dirigent van het koips de heer J. H. Blom. De verdedigers van de wisseltrofee bij de blazers zijn de heren B. S. Ne- lisse en A. v. d. Roest, die vorig jaar de eerste plaats deelden. Bij de tam boers zal de winnaar van vorig jaar, de heer A. J. Padmos, de wisselprijs niet verdedigen. ELLEMEET Schoolraad Openbare Scholen De Schoolraad van de Openbare Scholen van de gemeente Midden- schouwen, houdt een vergadering op maandag 10 maart in de o.l.s. te Elle- meet. Behalve huishoudelijke zaken, komt een inleiding èan de orde door de heer I. J. Geschiere, over het on derwerp: „Kleine scholen problema tiek". KÈRKWERVE Trim-gym voor dames Dinsdagmorgen is er in de gymzaal „de Werve" Trimgymnastiek voor dames van 9.15 tot 10.15 uur. In de gymzaal zijn momenteel 14 enthousi aste dames bezig met deze tak van sport, 's Ochtends begint men eerst met het oefenen op allerlei verschil lende werktuigen zoals bv. even- wichtsbalk, touwen enz. Na deze oe fening gaat men over op ritmische gymnastiek, die op muziek worden uitgevoerd. Dit alles onder leiding van Anita de Jongh. Indien er nog da mes mee willen doen met deze Trim- gym dan zijn ze welkom. NIEUWERKERK Kledinginzameling Op dinsdag 11 maart a.s. zal te Nieuwerkerk een kleding inzameling worden gehouden, bestemd voor de Stichting „Mensen in Nood". Deze inzameling wordt ge houden in de zaal achter de Geref. Kerk aan de Badhuisstraat. Ingele verd kan worden: gebruikte kleding, schoeisel, dekens en gordijnstoffen, dijnstoffen. Het gebouw is daartoe geopend van 9 uur 's ochtends tot 6 uur 's avonds. Het verdient aanbeveling om de kleding aan te bieden in een doos of Dlastirzak. De stichting „Mensen in Nood", verzendt deze kleding enz., naar di verse landen waar nood is, als: Brazi lië, Indonesië, Mozambique, Chili, HAAMSTEDE, 26-2. Onder goede belangstelling hield de Chr. Nat. School „Onder de Wieken" in het schoolgebouw de jaarlijkse ouderavond. De avond o.l.v. het schoolhoofd S. Karstens werd geopend met een bijbellezing en ge bed. In zijn welkomstwoord betrok de heer Karstens vertegenwoordigsters van de kleuterschool en van de peutergroep en namens de gemeente wethou der P. v. d. Aarsen. Nadat het huishoudelijke gedeelte was besproken, werd het woord ge geven aan mevr. De Jonge- Schoonderwoerd die was uitgeno digd om op deze avond iets te vertel len over de verschillende soorten aanvallen die met epilepsie gepaard -gaan. Een tweede filmpje liet zien en ho ren hoe een drietal patiënten hun er varingen met deze ziekteverschijnse len naar voren brachten. Naar schatting zijn er in Nederland ongeveer 60.000 80.000 mensen met epilepsie. Door de goede medicijnen die er tegenwoordig voor zijn, heeft de grote meerderheid daarvan, ge woon een baan, is getrouwd en is in niets te onderscheiden van andere mensen. Een kleine groep heeft echter nog begeleiding nodig, of moet langdurig worden verpleegd. Na de pauze werden hierover ver schillende vragen gesteld die door mevr. De Jonge werden beantwoord. Na een dankwoord tot mevr. De Jon ge, eindigde de presidente deze avond met gebed. EHBO-examens op hoog peil In Bruinisse zijn de examens E.H.B.O. afgenomen/door de heer J. W. F. Loubert. Aan/het examen na men 20 kandidaten deel, die onder leiding van de heer H. Bontekoe, bij gestaan door de heer W. Koster, 18 lessen hadden gevolgd. De algehele leiding van deze cursus was in han den van dokter F. J. J. Buytendijk. Alle kandidaten legden dit examen met goed gevolg af. De heer Loubert sprak zijn grote bewondering uit voor het hoge peil van de kursus het geen bij het afnemen van het examen goed merkbaar was. Ook is het ver heugend dat aan dit examen 5 perso nen konden deelnemen vap de machi nefabriek fa. Maaskant, zodat dit be drijf nu gediplomeerden binnen zijn muren heeft. Geslaagden De geslaagden zijn: de dames E. v. d. Berge-Kik, N. den Boer, M. Dijkstra-de Koning, L. Dooge, M. Eerland, R. C. v. Gilst-Stouten, C. v. d. Have, T. Hanzen-v. d. Berge, A. de Keyzer, A. de Koning en C. Pannekoek-Krijger. De heren A. v. Gilst, M. D. Goudzwaard, C. v. d. Ha ve, P. Hoogerwerf kostense, J. M. Meertens, J. W. Olree, E. Schild en W. v. d. Velde. De diploma uitreiking kan helaas nog niet plaats vinden tij dens de jaarvergadering van 6 maart, zodat hiernog een nader tijdstip voor zal worden vastgesteld. De penningmeesteresse mevrouw Landman-Boot gaf een toelichting bij het financieel jaarverslag. Ge tracht zal worden om dit jaar een ge luidsinstallatie aan te schaffen in sa menwerking met de o.l. school „De Kirreweie". In de ouderkommissie werden de aftredende bestuursleden de dames Coomans-Boot en Landman-Boot herkozen. Mevrouw Nortier-Hoogebrugge nam de plaats in van mevrouw Janse-Baert die tien jaar lang een bestuursfunktie vervul de, waarvan de laatste jaren als voor zitter. Zij kreeg een aandenken en een afscheidswoord in dichtvorm, voorgedragen door de leerkracht W. Troost. Heel toevallig komt de schoolreis gelijk met de laatste dag van de avondvierdaagse in Zierikzee. Met het comité in Zierikzee zal ge probeerd worden de deelname op de vrijdag daarvoor te laten lopen of an ders mee te doen met de avondvier daagse van D.F.S. De rondvraag bleef beperkt tot een vraag of het volkslied ingestudeerd wordt (antwoord: „ja") en inlichtin gen over zegelkaarten. Inleiding Een inleiding over leermiddelen, speelgoed en de ontwikkeling van het kind hield de adj.-direkteur van de P.A. in Oudenbosch, drs H. G. M. Daeter. Daaruit bleek dat de kinde ren met het huidige speelgoed goed te gebruiken al aardig „knap en ge leerd" worden. De theorie en prak tijk moeten dan gezamenlijk opge bracht worden, doch spelen hoort bij het kind omdat het van nature al speelt. Het speelgoed is moeilijk aan een leeftijd te koppelen. Drs Daeter ging uitgebreid in op zijn onderwer pen. De ontwikkeling van het kind is onderverdeeld in motorische ontwik keling, zintuigelijke ontwikkeling, taai-denkontwikkeling en voorberei dend en aanvankelijk rekenen, alles weer onderverdeeld in diverse ele menten. Spel is taal Spel is één van de belangrijkste vormen van de taal van het kind en vele in de handel zijnde, of zelf te ma ken spellen helpen het daarbij. Zoals b.v. monopoly, het oude Ieesplankje (leerproces), mecano, denkspellen enz. Verder zijn er de bewegingsspe len (o.a. touwtjespringen, hoepelen, enz.), waarnemingsspelen (mi- nisteck), fantasiespelen, aan regels gebonden spelen (memory, knikke ren), denkspelen (stratego), taalspe len (kwartetten), rekenspelen („Mens erger je niet"). Na de inleiding namen de ouders in de klassen plaats en konden zich ver lustigen met de moderne spelen. Zij moesten daarna wel op een bord noteren waar de spelen goed voof waren en voor welke leeftijd ze ge bruikt kunnen worden. Het bleek ook voor de ouderen nog een speelse aangelegenheid. BURGH, 26-2. Dinsdagavond kwam in hotel restaurant „Het grote Zwijn" de kommissie zwembad bijeen. Een aantal belangstellenden had gehoor gegeven aan de oproep deze vergadering bij te wonen. Mevrouw$chmidt-JFran^sen deelde mede dat er met de burgemeester een oriënterend gesprek, over een eventueel zwembad was gevoerd. Zij heeft daar geen „ja" of „nee" op gezegd. een overzicht van het ontstaan van „Onderdak" in Zierikzee dat door een burgerzinlening van lh miljoen plus xh miljoen subsidie van C.R.M. tot stand kwam waarbij de gemeente Zierikzee garant stond. De norm voor een sporthal-rzwembad was nl. 50.000 inwoners waaraan Schouwen- Duiveland niet voldeed. In 1979 had Onderdak een exploitatietekort van 2 ton. Westerschouwen betaalt nu f 15.000,— per jaar aan „Onderdak" of f 4,25 per inwoner. Spreker zou het betreurenswaardig vinden om voor f 15.000,— Zierikzee in de steek te laten. Vereniging Dr. Van Zuylen adviseerde eerst een vereniging op te richten, dan de gemeente opnieuw te benaderen en gezamenlijk eens met Burghstede te praten over de mogelijkheden van al gemeen zwemmen in hun bad. Uit de werkgroep Dorpshuis- Sporthal waren aanwezig dr. H. J. van Zuylen en mevrouw M. Behrend- Sevenhuysen, die beiden verklaar den pro-zwembad te zijn. Dr. Van Zuylen zeide echter wel dat het uit gangspunt een dorpshuis is en omdat de binnensport dringend behoefte heeft aan grotere overdekte ruimte zal een grote sporthal eveneens tot de wensen behoren. Door hen is ook een zwembad van 10 bij 25 meter plus kinderbadje plus akkommodatie bekeken doch daar is van afgestapt, omdat de animo voor gebruik van zwembaden in ons land en vooral in Rotterdam sterk dalen de is. De heer Van Zuylen besprak ver der wat met een dorpshuis annex sporthal gedaan kan worden, doch vond het een volslagen misvatting dat zijn werkgroep tegen een zwem bad zou zijn. Ondanks het feit dat de gemeente binnenkort over een groot geldbedrag kan beschikken wordt het tekort zembad op 2 3 ton per jaar beraamd. Uit de vergadering kwam de op merking dat juist de mensen onder de 16 jaar en boven de 35 van een zwembad kunnen profiteren. „Onderdak" Oud-raadslid B. Kloosterman gaf Iedereen ging akkoord met di oprichting van een zwemvereniging die de naam Westerschouwen gaat dragen met als voorlopig bestuur me vrouw Schmidt-Franssen presidente, mevrouw De Vos-van Noordwijk se- kretaresse, de heer M. Pieterman penningmeester, de heer H. v. d. Spek bouwtechnicus en mevrouw Kloet-Boot en de heer J. Koot leden. ZIERIKZEE, 26-2. De betreffende kommissie van de Ger. Kerk organiseerde dinsdag j.l. in de kerkzaal een Zendingsavond, waarop het woord werd gevoerd door ds. L. R. Krol, sekretaris van het Afrika-orgaan. Met materialen, als landkaarten en een dia-serie bepaalde ds. Krol zijn ge hoor bij het „zendingsveld" Rwanda, een kleine staat in Afrika, waarmee de Ger. Kerken betrekkingen onderhouden. Rwanda is - als bekend - ook het „land van de waterputtenaktie", on der mede-auspiciën van de Provincie Zeeland en in dit opzicht in Zeeland al een beetje beter bekend. Ds. Krol zette uiteen dat zending bedrijven heel iets anders is, in ver gelijking met het oerbegrip uit vroe ger tijden. Tegenwoordig speelt men in op de bestaande kerkelijke ver houdingen in het betreffende land en informeert op welk wijze men de bestaande kerkgenootschappen (als Methodisten en Presbyterianen) van dienst zou kunnen zijn. Agrarisch Rwanda blijkt een land, stevig in gesloten door buurstaten; navens zijn er dus niet en ook geen spoorlij nen. De wecen ziin tertiair van ka- raxter en doorgaans slecht. Industrie is er niet en met uitzondering van en kele steden (hoofdstad Kigali) leeft de bevolking op het platteland en is daar agrarisch „self-supporting". Kerkelijke steun kon van Neder land worden geboden door verschil lende akties, als „Kom over de brug". Dit heeft o.m. geleid tot de bouw van verschillende kerken en een opleidingsinstituur voor studenten. In het algemeen lijkt in een land als Rwanda„het Christendom in de lift te zitten", in dier voege dat het als modern en aansluitend bij de tijd wordt ervaren. Met name Zuid-Nederland (w.o. Zeeland) houdt zich bezig met Rwan da. Andere gereformeerde werkge bieden zijn: Pakistan, India, Zuid- Amerika, Afrika en - als vanouds In donesië. De dia's gaven een treffend beeld van land en volk, doorgaans uitgedost in fraai gekleurde kleding. Medeleven Het medeleven daar met de kerken hier is evident en vaak ontroerend, hetgeen de zendingsmensen (predi kanten, artsen, verpleegsters en do centen) ervaren. Beroemd in bet land is bet Kivoe- meer, maar reeds ontdekt door de grote reisburo's. De bijeenkomst werd ingeleid door de voorzitter van de Zendingskom missie, de heer Van der Woel en gesloten met dankgebed door ds. P. Blokland. Medewerking werd ver leend door het kerkkoor, o.l.v. de heer L. M. Gebben, die deze avond af scheid nam als dirigent.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3