OVERLEG INZAKE FIETSVERBINDING TUSSEN SCHARENDIJKE EN ELLEMEET IHalfrolle iKoffiemelk □BEE Mosselkwekers mochten wel halfwas mosselen vissen op Grevelingen DE ZIERIKZEESCHE COURANT in du nummer: Kommandowisselingbij UW-Zierikzee Gemeenteraad Middenschcuwen Verzoenend geluid in Moskou De verkiezingen in Rhodesië Mortiergranaten op Nederlands Unifilgebied Tito in coma fleslOOOgram fill De landbouw De rechter sprak Wh pa ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 februari 1980 136ste jaargang Nr. 22666 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTtE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN AOVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 27,50, per jaar 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. SCHARENDIJKE, 26-2. De gemeenteraad van Midden- schouwen kwam dinsdagavond jl. in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester W. den Boer. Het raadslid L. den Boer was met kennisge ving afwezig. De raad wees de heer L. C. Hart aan als vertegenwoordiger voor de kommis sie ter kontröle van de bescherming van de geautomatiseerde gegevens bij het Gemeentelijk Rekencentrum te Rotterdam. Wethouder C. J. van Burg zal als plaatsvervanger fungeren. gepleegd met de Provinciale Wa terstaat voor Zeeland. Daarna is in tern nader overleg gepleegd. De Technische Dienst is bezig met een plan voor een fietsverbinding via de Kuijerdamseweg, het doodlopend weggedeelte langs de Camping „Duin en Strand", over een sloot naar de berm onder het viaduct van Rijksweg 57 richting de Kuijerdam seweg aan de andere zijde van de rot onde. Wanneer het plan gereed is zal nieuw overleg met de Provinciale Waterstaat nodig zijn. Burgemeester en wethouders had den de raad voorgesteld een krediet van f 17.500,— te voteren voor uit breiding van de openbare verlichting te Scharendijke en Kerkwerve (3e fa se plan uitbreiding verlichting). Wethouder Padmos lichtte toe, dat het kollege aanvankelijk een af wachtende houding had aangenomen omdat nog niet over de cijfers van de begroting voor 1980 werd beschikt. Door het kollege is zelf nagegaan waar uitbreiding van de verlichting nodig was. Hier en daar is wat bezui nigd op het oorspronkelijke plan. Uitbreiding van de openbare verlich ting wordt voorgesteld te Scharen dijke in de Deltastraat, Eb en Vloedstraat, Frederikstraat, Kabbe- laarsbankstraat, Middelplaatstraat en Kloosternolstraat; te Kerkwerve in de Noordstraat, Vloedstraat en Schoolstraat. De raad besloot zonder hoofdelijke stemming het gevraagde krediet be schikbaar te stellen. Welzijnsbeleid Aan de orde kwam vervolgens het voorstel het aantal vertegenwoordi gers van het partikulier initiatief in de Advieskommissie voor het wel zijnsbeleid uit te breiden van 4 tot 6. Verder was een voorstel gedaan voor benoeming van de leden en plv. leden van de kommissie. Wethouder Van Burg deelde mede, dat bij nader inzien het beter werd geacht om 6 leden te benoemen ten einde een zo breed mogelijke verte genwoordiging te krijgen. De voorzitter deelde mede, dat over een fietsverbinding tussen Scharendijke en Ellemeet overleg is MOSKOU, 27-2. „De Sowjet-Unie is bereid en zelfs vastbesloten, haar betrekkingen met de Verenigde Sta ten op te bouwen op basis van de be ginselen van gelijkheid en volkomen gelijke veiligheid, aangezien onze landen geroepen zijn met elkaar te le ven". Dit heeft het hoofd van de voor het buitenland bestemde voorlich ting van het centraal komité van de Sowjetrussische partij, Leonid Za- miatin, geschreven in een artikel, ge titeld „Ontspanning", in de Litera- toernaja Gazeta. Zamiatin was lange tijd de woordvoerder van partij- en staatsleider Leonid Brezjnjev bij diens internationale topbesprekin- gen. SALISBURY, 27-2. De eerste dag van de drie dagen durende Rhodesi- sche verkiezingen heeft een grote op komst te zien gegeven. Bijna een mil joen kiezers, van de naar schatting drie miljoen stemgerechtigde zwar ten, maakte woensdag de gang naar de stembus, zo deelde 's avonds de Britse verkiezingsleider, Sir John Boynton, mee. Ook de zwarte leider Robert Mugabe bracht zijn stem uit om vervolgens plotseling naar Mo zambique te vertrekken. Mevrouw J. Kloet-Schellingerhout vroeg of er niet meer personen be schikbaar waren daar door burge meester slechts een enkelvoudige voordracht is gedaan. De heer A. B. Koster zei niet zo overtuigd te zijn van de noodzaak van uitbreiding tot 6 personen uit het partikulier initiatief. Hij lichtte toe, dat bij samenvoe ging van een aantal welzij nssektoreïl het aantal vertegenwoordigers zou kunnen worden teruggebracht tot'4. Wethouder Van Burg antwoordde, dat het aantal aanmeldingen niet voldoende is gebleken om voor ieder, lid ook een plv. lid te benoemen. Ver der ging hij in op de opmerking van de heer Koster tot terugbrenging van het aantal vertegenwoordigers. Uit de sektoren zorg, educatie en rekrea- tie dienen zo mogelijk vertegenwoor digers te komen. „Iets groter" De voorzitter wees er op, dat in zijn algemeenheid gebleken is, dat in kleine gemeenten de behoefte aanwe zig is om het aantal kommissieleden iets groter te doen zijn. Er zijn niet voldoende personen geweest om dub beltallen op te stellen voor benoe ming. De raad ging er zonder hoofdelijke stemming akkoord het aantal leden uit het partikulier initiatief te bren gen op 6. Uit de gemeenteraad wer den benoemd tot leden van de advies kommissie: mevrouw J. Kloet-Schel lingerhout en de heer L. den Boer; plv. leden de heren W. G. van desii Bosse erifi. B. Koster. Uit de partikuliere sector werden benoemd: de heer J. C. Coomans te Kerkwerve (maatschappelijke zorg); de heer R. de Jongh te Kerkwerve (educatie en rekreatie); de heer J. Landman te Kerkwerve (sportieve rekreatie); mevrouw T. van Burg- Kooman te Ellemeet (educatie/ama teuristische kunstbeoefening; me vrouw W. Bezuij en-de Weijer te Scha rendijke (rekreatie/bejaardenzorg); de heer R. W. Menschaar te Scharen dijke (wijkraad, evenementenkom missie, verenigingsleven). Tot plv. leden werden benoemd: mevrouw P. W. Berrevoets-Ringel- berg te Kerkwerve en de heren J. F. A. van Baarle en A. H. van der Tak te Scharendijke. Door burgemeester en wethouders is als voorzitter aange wezen wethouder C. J. van Burg en als plv. voorzitter burgemeester W. den Boer. Door de raad werd vastgesteld de Bezoldigingsverordening gemeente- personeel 1980. Het voorstel tot vaststelling van de exploitatiekosten van het openbaar kleuteronderwijs over de jaren 1975, 1976 en 1977 werd in verband met een opmerking van mevrouw Kloet over een omissie in de cijferopstelling, aangehouden tot een volgende verga dering. De exploitatievergoeding voor de bijzondere lagere school te Kerkwer ve werd voor 1979 vastgesteld op 912/a x f 481 f 44.091,67 en voor de bij zondere school te Scharendijke op 76 x f 481,- f 36.556,-. Vrouwen en het verzet N.a.v. het voorstel van burge meester en wethouders tot het be schikbaarstellen van een subsidie van f 250,— aan de Stichting Interna tionaal Verzetscongres .1980 merkte mevrouw Kloet op, dat zij zich wel kon verenigen met het subsidie. Zij (vervolg pagina 4; DEN HAAG, 27-2. In het oostelijk gedeelte van het Nederlands Unifil gebied zijn woensdagmorgen onge veer twintig mortiergranaten in geslagen ter hoogte van de dorpen Haris en Yatar. Daarbij zijn volgens de Unifilvoor- lichtingsdienst in Den Haag geen ge wonden gevallen, terwijl de aange richte schade niet noemenswaardig wordt genoemd. BELGRADO, 27-2. President Tito van Joegoslavië is woensdag aan het begin van de middag door inwendige bloedingen in coma geraakt, zo is van welingelichte zijde in Belgrado ver nomen. Tito, die 87 jaar is, lijdt al enige tijd aan hart, nieren en longen. Advertentie 169 Ook zijn mortiergranaten in het Ierse Unifilgebied terecht gekomen en rondom de stad Tyrr, die buiten het Unifilgebied ligt. Bom in huis De beschieting vanuit het gebied van de militie van majoor Hadad houdt mogelijk verband met de eer dere bewering van de militie, dat PLO-kommando's in het dorpje Kfar Beit Lif een bom in een huis tot ont ploffing hebben gebracht, waarbij een dode en een zwaar gewonde zou den zijn gevallen. De militie van majoor Hadad meent dat de PLO-kommando's door het Nederlandse Unifilgebied zijn ge trokken en dat de Nederlanders te weinig hebben gedaan om de infil- tranten tegen te houden. De militie kondigde daarop aan een aktie tegen het Nederlandse Unifildetachement te zullen ondernemen. LONDEN. De Sowjet-Unie zou geen bezwaar hebben tegen het stati oneren van VN-troepen in Afgha nistan als onderdeel van een plan dit land neutraal te maken, mits het op de juiste voorwaarden geschiedt en leidt tot vrije verkiezingen. AMSTERDAM, 27-2. De landbouw moet zijn produktie binden aan maxima. Alleen op die manier kan de toenemende schade, die de landbouw toebrengt aan het milieu worden be perkt, en kan de sociale en ekonomi- sche positie van de boer worden ver sterkt. Dit schrijft de Vereniging Milieu defensie in de nota „Geïntegreerde landbouw". De titel staat voor een systeem van agrarische produktie, waarbij door onderlinge afspraken zoveel mogelijk rekening kan wor den gehouden met de eisen van het milieu, de werkgelegenheid in de landbouw en het doelmatig gebruik van energie. DEN HAAG, ZIERIKZEE, BRUINISSE, 26-2. Staats- raad mr. Troostwijk van de Raad van State zag dinsdag middag geen reden, om de mosselvisserij op de Grevelin gen op 27 en 28 februari op te schorten tot later. Mr. Flas, advocaat voor de palingvissers had deze opschorting gevraagd; mr. Schuurs sprekend na mens het ministerie van landbouw en visserij, bena drukte dat de mosselkwekers de halfwasmosselen hard nodig hebben, om straks te kunnen leveren als het nieuwe seizoen begint. BRUINISSE. Na de (omstreden) visserij op de Grevelingen, keerden volle schepen met halfwasmosselen terug naar de thuishaven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De mosselvissers H. Hoogerheide zette nogeens uiteen, hoe het tekort aan mosselen was ontstaan. Door de overvloedige zaadval in de zomer van 1979, was er van vele per celen in de Waddenzee dit jaar geen oogst te halen, omdat de mosselen onder de zaadval verstikten. Daarbij kwam vlak voor de kerstdagen nog een storm die eveneens nogal wat schade aan de mosselpercelen toe bracht. Tussen de beide rechtsgeleerden werd een debat gevoerd over een rap port over de schade die de mosselvis- sérs aan de paling en de platvisserij in de Grevelingen aanbrengt en een ander rapport dat dit ontkent. Het eerstgenoemde rapport zou onder ta fel zijn gewerkt. Mr. Flas kon aldus mr. Schuurs, deze schade niet aanto nen. De blokkade werd dinsdagavond 8 uur opgeheven. Zo voeren woensdag morgen weer 30 vaartuigen met even nummers door de sluis om per vaar tuig 1000 tonnen mosselen te vissen. Vandaag (donderdag) komen 30 one ven nummers aan de beurt. BRUINISSE. Teneinde te beletten dat mosselschepen zouden uitvaren om halfwasmosselen te vissen in de Grvelingen, blokkeerden aalvissers schepen de Grevelingensluis te Brui- nisse. Na een uitspraak van de Raad van State ten gunste van de mossel kwekers werd de blokkade opgehe ven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. De rechtvaardige eist vrijheid voor allen; de onrechtvaardige 61 ir Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking Veel bewolking, maar vrijwel overal droog; minimumtemperatuur om streeks 2 graden; middagtempera- tuur rond 6 graden; matige, aan de kust tot vrij krachtig toenemende westenwind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 29 febr. Zon op 7.26, onder 18.16 Maan op 16.58, onder 06.55 Volle Maan: 1 maart (22.00) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 29 febr. 2.17 15.08 8.18 20.35 Springtij: 4 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Geleidelijk aan komen ocea anstoringen dichterbij ons land, maar de kans op regen is vrijdag nog klein. Wel blijft er veel bewolking. De middagtemperaturen zullen rond de 7 graden liggen. Het hogedrukgebied dat geruime tijd in grote delen van Europa het weer heeft bepaald verplaatst zich nu naar Frankrijk en het Alpenge bied. Een diepe depressie voor de kust van noord-Noorwegen voert aan zijn zuidkant zacht oceaanlucht naar Skandinavië, zodat daar geen vorst van betekenis voorkomt. Het warm ste plekje wordt gevonden langs de Franse en Italiaanse Rivièra en de Spaanse Middellandse Zeekust, waar temperaturen tussen de 15 en 20 gra den worden gemeten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1