B Onrust in Kaboel houdt aan Dode door heroïne AGENDA VIERDUIZEND AFGHAANSE MILITAIREN KWAMEN IN OPSTAND Brogum-boerderij officieel geopend Vergadering middenstanders te Sint Philipsland Zierikzeesche Nieuwsbode Afscheid presidente op vergadering NCVB-afdeling Vier ha Peelgrond platgebrand Kind verbrand in caravan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 NEW DELHI, 23-2. Vierduizend militairen van het Af ghaanse leger kwamen in Kaboel in opstand tegen hun Russische kommandanten. Dit bracht de regering van Babrak Karmal ertoe de staat van beleg aï te kondigen voor de omstreden hoofdstad. Dit is zaterdag uit betrouwbare bron- nen in New Delhi, de Indiase hoofdstad, vernomen. De regeringstroepen hadden van hun Russische kommandanten de op dracht gekregen het vuur te openen op duizenden woedende moslims die protesteerden tegen de Russisiche be zetting van hun land. Naar uit twee onafhankelijke bronnen verluidt weigerden de Afghaanse militairen dit bevel op te volgen. Schietpartijen De muiterij van „zo ongeveer een meerderheid" van de 8000 man tel lende Afghaanse divisie die in de hoofdstad gelegen is leidde tot schietpartijen, die, volgens reizigers komend vanuit Afghanistan, de ge hele vrijdag en zaterdag voortduur den. Ook in diplomatieke berichten va nuit Kaboel wordt melding gemaakt van voortdurend lawaai als gevolg van ratelende bóordkanonnen van helikopters, geschut van T-62-tanks den het afvuren van automatische wapens. Grote vlammen verlichtten het international vliegveld van de Afghaanse hoofdstad. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De P.v.d.A.-fraktie in de Tweede Kamer meent dat een on derzoek moet worden ingesteld naar de kernwapenbesluitvorming binnen de Navo. HAARLEM. Gehandicapte auto mobilisten, die onderweg moeilijk heden met hun vervoermiddel krij gen, zullen binnenkort hierop kun nen attenderen met behulp van een officieel pech-onderwegbord, een knalgeel achthoekig bord met daarin de letters S.O.S. AMSTERDAM. In Amsterdam zijn een paar honderd in Nederland wo nende Vietnamezen en Cambodjanen een tweedaagse protestdemonstratie tegen het communistische regime in Vietnam begonnen. MAASTRICHT. Voor de tweede keer binnen acht dagen hebben de personeelsleden van het met sluiting bedreigde bedrijf van Philips in Heer-Maastricht vrijdag het werk neergelegd. ASSEN. Een hekel aan rijke men sen, die zich een bugalow kunnen permiteren om er slechts enkele da gen per maand in te vertoeven. Deze motivering had een 23-jarige bouw vakker uit Hoogeveen voor het in brand steken van een bungalow in Hollandscheveld op 21 april 1978. DEN HAAG. De Vereniging Open baar Onderwijs (VOO), de grootste oudervereniging in ons land, heeft bezwaren tegen de brochure die het ministerie van onderwijs en weten schappen over medezeggenschap van ouders op school heeft rondgestuurd. Ze heeft dit minister. Pais geschre ven. DEN HAAG. De Centrale van Mid delbare én Hogere Funktionarissen bij overheid en onderwijs CMHA is teleurgesteld dat het overheidsperso neel in de nieuwe plannen van het kabinet 300 miljoen gulden moet in leveren. Dit zegt de Centrale vrijdag in een reaktie op de kabinetsplan nen. (vervolg van pag. 1) gum voor vele duizenden jongeren in de komende jaren een ontmoe tingspunt met hele positieve strek king zal worden. „Misschien zal dan na verloop van tijd gezegd kunnen worden: „Het is goed dat we in Zie- rikzee een dergelijk gebouw voor de jeugd hebben staan", aldus de heer De Meester. Tenslotte drong de eerste burger erop aan dat de afwerking niet al te veel tijd meer in beslag zal nemen en hij wees op het belang van het aan brengen van de nepluiken en - deuren. Hij verbond hieraan een praktisch kado: een waardebon voor het door de gemeente aanbrengen van die houten deuren. „Dat is het einde, dat doet de deur dicht", aldus de burgemeester, daarmee nogeens onderstrepend, dat het wat de ge meente betreft nu welletjes is met Brogum. Als dank voor de goede samenwer king, die de Zierikzeesche Oranjever eniging op Koninginnedag altijd mag ondervinden van de Brogumjeugd, kwam de heer D. Dool met de Neder landse driekleur voor de nieuwe Bro- gumboerderij. Mevrouw E. v. d. Lelie-Fokker, voorzitster van de U.V.V., sprak als voormalig „buurvrouw" van de jeugdsoos aan het Kerkhof. Ze blikte in haar toespraakje ver vooruit in de toekomst en sprak de hoop en ver wachting uit, dat de Brogumleden van nu in de toekomst ook nog eens de bezoekers van de U.V.V. bejaar densociëteit zullen worden. Zij kwam namens de leden van de be- jaardensoos met een geschenk voor de jeugd: Een projektiescherm, dat namens die bejaardensoos werd aan geboden door de heer P. Verschuren. Veel waardering De voorzitster van de Vrouwen raad mevrouw Asma-Broere liet we ten veel waardering te hebben voor hetgeen door de leden van Brogum tot stand werd gebracht. Namens de Vrouwenraad, het overkoepelend or gaan voor de vrouwenverenigingen, overhandigde zij de voorzitter een zo genaamde sfeermaker, een fraaie zil verkleurige bol voor aan het plafond. Aannemer Peter Verkaart bood Bro gum twee maxi-asbakken (melkbus sen) aan en een fraaie nostalgische te lefoon. Leon Praet rondde de rij spre kers af met het aanbieden van een grote bel (voor het sluitingsuur) na mens de voetbalvereniging Brogum. DEN HAAG De beleidsvoorstellen van het kabinet zijn volstrekt bene den de maat en funest voor het be drijfsleven. Dit zegt de raad van de centrale ondernemersorganisatie VNO, NCW, Landbouw, Midden- en Kleinbedrijf in een kommentaar op de brief van de minister van sociale zaken aan de Stichting van de Ar beid. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft de man te pakken, die donderdagmorgen de overvaller van een postkantoor aan de Brde Hille- dijk in Rotterdam-Zuid neerschoot en daarna verdween. De schutter is donderdagnacht gearresteerd. AMSTERDAM. Een kwart miljoen salarisrekeningen in Nederland staan voor gemiddeld 1700 rood. Vergeleken met een jaar geleden is dat een stijging met ongeveer 50.000 rekeningen, zo blijkt uit cijfers van het CBS. DEN HAAG. De overeenkomst van de Amsterdamse justitie met twee veroordeelde en gedetineerde drug handelaars om bewijsmateriaal te vergaren tegen het voormalig hoofd van de Amsterdamse narcoticabriga de, commissaris Toorenaar, is ontoe laatbaar. Dit heeft de Coornhert- Liga, de vereniging voor strafrech- thervormimg, zaterdag bekendge maakt. UTRECHT. De Ziekenfondsraad heeft na overleg met het ministerie van economische zaken besloten, de ziekenfondsen toe te staan om nog een sdrie maanden (tot 1 juli 1980) de per 1 januari met ruim 14 procent verhoogde premies voor de vrijwilli ge ziekenfondsverzekering in reke ning te brengen. DEN HAAG. De drie centrale land bouworganisaties in Nederland zijn van plan, wijziginsvoorstellen in te. dienen op de landbouwmarkt-en prijsvoorstellen van dé Europese kommissie. Naar uit een brond verluidt hebben de muitende Afghaanse militairen zich bij de moslim-demonstranten aangesloten, met medeneming van grote hoeveelheden wapens, en beantwoorden zij het vuur van Russi sche militairen die ter versterking zijn opgeroepen. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. De S.U. heeft naar scahatting 70.000 manschappen in Afghanistan, waarvan er 30.000 aan de grenzen staan, zo heeft een woordvoerder van het Pentagon don derdag meegedeeld. Eerder waren getallen van 80.000 tot 95.000 man schappen genoemd. LONDEN. De Organisatie van Olie Exporterende landen: (OPEC) houdt er rekening mee dat er vanaf 1985, maar op zijn laatst vanaf het begin van de jaren negentig, een „echte" oliecrisis ontstaat. BRUSSEL. In de gebouwen van de Belgische centrale en gemeentelijke overheden moet op 1 mei de kachel uit. Het personeel moet het zonder verwarming zien te rooien tot 30 se- petember. MOSKOU. De premier van de Sowjet-Unie, Alexei Kosygin, is na een afwezigheid van achttien weken donderdag op het politieke toneel te ruggekeerd met een scherpe aanval op het westen, dat volgens hem pro beert de ontspanning tussen oost en west te ondermijnen. BODOE. Prins Claus heeft in Noor wegen een bezoek gebracht aan de Nederlandse militairen die deelne men aan de Navo-oefening „Anorak Express" in het noorden van dat land. LAKE PLACID. De 13e Olympi sche Winterspelen zijn zondagavond geëindigd zoals ze begonnen zijn: chaotisch. De sluitingsplechtigheid, die rond negen uur in de avond (plaatselijke tijd) zou beginnen werd danig vertraagd. TEHERAN. De Islamitische bezt- ters van de Amerikaanse ambassade in Teheran zullen zich „onderwerpen aan het standpunt van de Iman Cho- meini" en „gaan ermee akkoord dat over het lot van de Amerikaanse gij zelaars wordt beslist door het toe komstig Iraanse parlement". De be zetters hebben dit zaterdag laten we ten via hun door radio Teheran ver spreide „Communiqué nummer 104". BRUSSEL. De Europese Gemeen schap telt op het ogenblik 6,5 miljoen werklozen. Dat blijkt uit de jongste statistische gegevens die de Europese Commissie, „dagelijks bestuur" van de EG, in Brussel heeft verstrekt. Het werkloosheidspercentage is gestegen van 5,7 eind december vorig 'jaar tot 6 op het eind van de maand januari van dit jaar. WOOOOÖf! IpeOOOOOOOOOOPOOO Neem eens een PROEFABONNEMENT op de Naam: Adres: Plaats: Ik wil een vrijblijvend proefabonnement van vier weken voor f 4,24 in plaats van f 8,48 Gaarne met blokletters invullen, uitknippen en ir open enveloppe (drukwerk) zenden aan: Administratie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee (U behoeft geen postzegel, te plakken) IsQOOOqOPQOQOOOOOPOOOOOQ^^ ZIERIKZEE, 22-2. Afdeling Zierik zee van de N.C.V.B. hield de jaarver gadering. De avond stond onder lei ding van de presidente mevrouw E. van Opijnen-Brouwer. Begonnen werd met het zingen van het lied 431 vers 1, 3 en 6. Na het gebed las de pre sidente een schriftgedeelte uit Johan- nis 21. Hieruit werd de meditatie ge houden met als opschrift „Hebt gij mij lief?". Na een welkomstwoord kwamen de jaarverslagen aan de beurt. Hier na volgde de bestuursverkiezing. Af scheid werd genomen van mevrouw A. Scheele-de Jager, algemeen ad- junkt en van mevrouw A. Moerman, penningmeesteresse. De scheidende dames werden hartelijk bedankt voor het vele werk door hen verricht en kregen het N.C.V.B.-lepeltje aan geboden. Hun plaats wordt ingeno men door mevrouw E. Tuitman-v. d. Maas en mevrouw A. de Jager- Bakker. Mevrouw B. v. d. Linde- Florisse zal de interne zaken beharti gen. Door het vertrek naar Alblasser- d3m komt de plaats van de presiden te vakant, daarvoor is een tijdelijke oplossing gevonden. Mevrouw G. Weekhout, vice- presidente en mevrouw E. Tuitman zullen haar vervangen. In de pauze werden pakjes verkocht ten bate van de dokter Albert Schweitzerschool in Argentinië. Na de pauze werden twee kleine to neelstukjes gebracht: „Vrouwen en hoedjes" en „De gezusters v. d. Loen" Afscheid Daarna kwam het afscheid van de presidente mevrouw van Opijnen. Door middel van een zangspelletje onder leiding van mevrouw B. v. d. Linde-Florisse werd haar dank ge bracht. Ook de vice-presidente me vrouw Weekhout dankte haar harte lijk voor het vele werk door haar in de afdeling gedaan. Zij liet haar woorden vergezeld gaan van een ge schenk van de leden; een fraaie zilve ren Zeeuwse broche. Ook de rayon presidente mevrouw Haik sprak een afscheidswoord, en bood haar na mens de afdelingen in de regio een bloemenbon aan. Mevrouw Van Opijnen dankte al len voor de vele goede woorden tot haar gesproken. Tot slot van deze zeer druk bezochte avond zong men: Stilte over alle landen in deze nacht en sloot mevr. Weekhout met dank gebed. ST. PHILIPSLAND, 22-2. In de bo venzaal van hotel „De Druiventros" te St. Philipsland kwamen de plaat selijke middenstanders in vergade ring bijeen. ISLAMABAD, 25-2. Radio-Kaboel heeft maandag melding gemaakt van ongeregeldheden, plundering en schoten in verscheidene delen van de Afghaanse hoofdstad op de vierde dag van de gewelddadige protesten tegen de door de Sowjet-Unie gesteunde regering. Nationalistische geurrilla- organisatie in Islamabad deelden mee dat zeker 800 burgers waren ge dood bij botsingen met Russische en Afghaanse troepen sedert de ongere geldheden in Kaboel op vrijdag jl. waren begonnen. Volgens in Nieuw Delhi ontvangen berichten zijn in de afgelopen nacht twee belangrijke Russische konvooi en in Kaboel aangekomen ter ver sterking van de daar aanwezige troe pen. Islamitische guerrilla-organisaties die bureau's in de Pakistaanse stad Peshawar hebben, zeideb dat honder den vrouwen en kinderen in Kaboel de straat waren opgegaan. Zij hoon- deb de Russische en Afghaanse vei ligheidstroepen met kreten als „doodt ons, doodt ons". Twee organi saties, de Gaelani- en de Jamiat Islambeweging, ziden dat reizigers hadden meegedeeld dat zeker 800 mensen gedood waren en dat er dui zenden gewond waren. Russische tanks en vliegtuigen werden tegen opstandelingen ingezet. Winkeliers, ambtenaren en arbei ders staken nog steeds uit protest in weerwil van de oproepen van de re gering het werk te hervatten. Berichten die Nieuw Delhi bereik ten duidden er op dat het regiem van Babrak Karmal er niet in geslaagd is enige greep op de situatie te krijgen en uiteenvalt. WENEN. Het Warschau-pact heeft bij de MBFR-besprekingen in Wenen voorgesteld een nieuw overzicht te maken van de troepensterkte in Centraal-Europa. Het voorstel is be doeld als middel om de besprekingen over troepenvermindering tussen oost en west uit de impasse te halen. DEURNE, 23-2. Bij een brand in de Peel in de buurt van Deurne is vrij dagavond ongeveer vier hectare ruig te in vlammen opgegaan. De brand - die volgens de politie waarschijnlijk is aangestoken - woedde aan weers kanten van de Rijksweg Eindhoven- Venlo maar het verkeer had er wei nig last van. De brandweerkorpsen van Deume en Neerkant hadden het vuur rond twee uur vrijdagnacht na- 'genoeg onder controle. GRONINGEN, 23-2. De 23-jarige A. D. uit Groningen is zaterdag in zijn huis overleden. De politie vermoedt dat de man is overleden aan een te grote dosis heroine. Er zal een onderzoek worden in gesteld naar de herkomst van de her oine. Herdenkings- munten te duur ROTTERDAM, 23-2. De gOU- den en zilvereb herden- kingsmunten, die met het oog op de troonwisseling op de markt komen, zijn vaak veel te duur. Wie uit beleggingsoog punt zo'n munt koopt, heeft een kat in de zak, aldus het be leggersblad Financieel Eko- nonisch Weekbladin het laatste nummer. Het FEW heeft de munten van een Amsterdamse firma als voorbeeld genomen en be rekend, dat de gouden ko- nongsdukaten 280 gulden waard zijn en de zilverenb 39 gulden. Zé voor 995 e; er maar ee verdienen. worden verkocht &'l5e^éVd EaVa\ n,aldus het FEW. UTRECHT, 24-2. Zondagmiddag is in een caravan aan de Floridadreef in Utrecht het tweeënhalf jaar oude meisje Bluma Marchesi bij een brand om het leven gekomen. Volgens de politie lag het kind alleen in de cara van, die stond op een niet gelegali seerde zigeunerstandplaats, te sla pen. Hoewel de brandweer zeer snel ter plaatse was kon ze niets meer doen om de peuter te redden. De ouders van het kind waren bij de eigenaar van de caravan op visite. De brand weer verricht een onderzoek naar de oorzaak. In zijn welkomstwoord wenste de voorzitter, de heer H. J. Bosman alle plaatselijke ondernemers een goed jaar toe, ondanks de minder roos kleurige econimische toestand. Na nog vier punten zonder enige strub belingen te hebben verwerkt, werd overgegaan tot de bestuursverkie zing. De heer H. J. Bosman was aftre dend en wegens drukke werkzaam heden niet meer herkiesbaar. Na driemaal stemmen werd als bestuurslid gekozen de heer M. Kem- peneers. De heer P. C. v. d. Reest die wel herkiesbaar was werd met alge mene stemmen herkozen. Verder werd overeengekomen dat de braderie beging juni gehouden zal worden. In de rondvraag wrd over eengekomen in mei een reisje te orga niseren.' TEHERAN. De door VN-secretaris- generaal Kurt Waldheim naar Iran gezonden onafhankelijke commissie heeft zondag haar eerste officiële contact met de Iraanse regering opge nomen. Zij had een gesprek met de minister van buitenlandse zaken, Ghotbzadeh. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064, (01115) 1716. Elke dinsdag Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Van 1-28 maart Middelburg Zeeuws Kunstenaars Centrum^over- zichtstentoonstelling werken van Piet Kijken. -• - - Maandag 25 februari Zierikzee De Lichtboei; eerste cursusavond Stichting Jeugd voor peuterleidsters; 20.00 uur. Chr. Scholengemeenschap (ingang Calandweg). Schrijf avond Amnesty International. 19.00-21.00 uur. Haamstede Ouderavond „Onder de Wieken", Chr. Nat. School. 19.45 uur. Zaal Geref. Kerk. Schrijfavond Am nesty International. 19.00-21.00 uur. Scharendijke „De Putmeet". Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland. 16.00 uur. Brouwershaven Gemeentehuis, 19.30 uur vergadering gemeenteraad. Oosterland Voorkerk (Torenplein), oprichtingsa vond jeugdkoor, 19.30 uur. Dinsdag 26 februari Zierikzee „De Lichtboei"; volksdanscursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. U.V.V.-gebouw, Kerkhof la, jaarver gadering U.V.V., 19.00 uur. Concertzaal, 20.00 uur Z.V.U. Don Quishocking „Trappen op". Prinses Julianaschool voor LHNO en MHNO, „open avond" voor ouders van kinderen in de lagere-school- leeftijd, 19.30 uur. Haamstede Peuterspeelzaal (Weststraat 34b); eerste cursusavond Stichting Jeugd voor besturen Peuterspeelzalen; 20.00 uur. Geref. kerk, jaarvergadering Neder landse Vereniging van Huisvrouwen afd. Westerschouwen, 14.00 uur. Burgh „Het Grote Zwijn". Zwembadkom missie, 20.00 uur. Scharendijke Raadhuis. Vergadering gemeente raad Middenschouwen. 19.3Q uur. Noordgouwe Hotel Van der Weijde, Regionale Agrarische Kommissie, 20.00 uur. Bruinisse Hervormd Verenigingsgebouw. N.C.V.B.-afdeling. 19.45 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Herv. Vrouwengroep. 19.30 uur. Woensdag 27 februari Goes Hotel Terminus, kamerlid H. Gualthérie-van Weezei over Ontwik kelingssamenwerking voor CDA- jongeren Zeeland, 19.30 uur. Zierikzee Technische School. Open Dag. 19.00- 21.00 uur. Donderdag 28 februari Zierikzee „Zeeuwsche Herberghe". Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. Be stuursvergadering. 19.30 uur. Raadzaal. Vast kommissie Sport. 17.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazij nGemeenschappelij - ke Schoolraad Openbaar Onderwijs. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur, Klaver jas wedstrijd. Vrijdag 29 februari Zierikzee Zaal Chr. Ger. Kerk. Forumavond Staatkundig Gereformeerde Studie vereniging. 19.30 uur. Concertzaal. Zangavond „Sjalofar". 19.30 uur. Westenschouwen Café-restaurant „Zeelust", 20.00 uur. Algemene voorjaarsvergadering VVV „Burgh-Haamstede". Renesse Dorpshuis, 19.30 uur, ruiteravond LR en PC Westelijk Schouwen. Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur Kontakt en Dansavond Bond voor opzichzelf staanden, inlichtingen (01112) 455. Bruinisse ,,'t Durps'uus". NW-propaganda- avond. 19.30 uur. Zaterdag 1 maart Zierikzee „De Lichtboei", 20.00 uur. Koffiebar Youth for Christ, met duo „Tjips", 20.00 uur. Haamstede Zaal Ger. Kerk. Bejaardenmiddag „Nu met Hope", 14.00 uur. Ellemeet Straofeest. Vertrek paarden 12.30 uur. Dorpshuis. Welfare-artikelen tijdens strao, 13.00-17.00 uur. Maandag 3 maart Zierikzee Hotel Van Oppen. Vergadering V.V.V., 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Diskussie-avond Beatrix- school. 20.00 uur. Dinsdag 4 maart Zierikzee „De Lichtboei"; volksdanscursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. 's Landskamer. Waterschap Schou wen-Duiveland. 14.00 uur. Huis van Nassau. Jaarvergadering VARA, 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 20.00 uur, kring- avond. Kerkwerve Verenigingsgebouw; eerste cursus avond Stichting Jeugd over Kreatief spel op de jeugdclub; 22.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, Kringavond Plat telandsvrouwen (lezing Yvonne Keuls), 20.00 uur. Woensdag 5 maart Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag NCVB. Prinses Julianaschool (voor LHNO en MHNO), „open huis" voor leerlin gen zesde klassen lager onderwijs, 13.45 uur. Donderdag 6 maart Bruinisse ,,'t Durps'uus" Afd. Rode Kruis. 19.30 uur. Zaterdag 8 maart Renesse Dorpshuis, uitvoering Hervormd Kerkkoor, 20.00 uur. Dinsdag 11 maart Zierikzee „Huis van Nassau", themadag over vrouwenemancipatieburo, 10.00- 15.30 uur. Dinsdag 18 maart Renesse „Het Wapen van Renesse"; Zeskamp- vergadering, 19.30 uur. Woensdag 19 maart Zierikzee U.V.V. gebouw Kerkhof, 20.00 uur vergadering D'66. Woensdag 26 maart Renesse „Het Wapen van Renesse"; Leden vergadering Oranjevereniging, 19.30 (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396 - Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119)660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2