■5 4^6 Nieuwe huisvesting Brogum wordt feestelijk geopend „Belangenstrijd binnen Stuurgroep Oosterschelde om jachthavenvoorziening" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vlag in top Nog niet alles gereed P.v.d.A.-statenlid Boissevain WmÈmÈÊÊ De minimum daglonen Groenevelt over de toestand Militair rijdt in op jongelui Massaal protest boeren tegen landbouwprijzen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 25 februari 1980 136ste jaargang Nr. 22664 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 27,50, per jaar 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Duivelanddag op zaterdag 7 juni ZIERIKZEE, 23-2. Een ludieke, wat woeste^ optocht, het hijsen van de vlag, het overhandigen van de sleutel, het openen van de deur, een rij sprekers en wat (laatste?) speldeprikjes over en weer, waren de belangrijkste in grediënten zaterdagmiddag bij de officiële opening van de nieuwe huisvesting van de Stichting Jonger ensocië- teit Brogum aan de Julianastraat. Eèn van de belangrijkste mensen van het eerste Brogum-uur, Kees Verkerk verscheen klokslag drie uur met de fraaie Brogum-vlag aan de Ju lianastraat en overhandigde deze aan de voorzitter van de Jeugsdsociëteii de heer H. Asma. Nadat deze Bro- gumvlag in top was gehesen, over handigde Kees de sleutel aan trouwe Brogum-medewerker Rien Jonker, die de taak had de deur van het nieu we soosgebouw officieel te openen. Genodigden onder wie, het kollege van b. en w., raadsleden, burge meester W. den Boer van Midden- schouwen, vertegenwoordigers van Zierikzeese verenigingen en van de zustersozen in de regio stroomden binnen, en aanschouwden het resul taat van elf maanden keihard wer ken. ,,Er ontbreekt van alles" ,,Er ontbreekt nog van alles aan"; zei voorzitter Asma in zijn toespraak en hij verwees naar de gaten in het voegwerk buiten, het aanbrengen van de schijndeuren en -luiken en het verbouwen van het woonhuisgedeel te. Hij maakte een exkuus aan het adres van de bouwkommissie, omdat buiten die kommissie om de ope ningsdatum was bepaald. De voorzit ter achtte het van belang dat Brogum eindelijk zijn deuren zou openen, ge zien het feit, dat de huur van f18.750,— per jaar reeds per 1 januari was ingegaan. Bovendien begon, naar zijn zeggen, de jeugd ongeduldig te worden. Hij wees erop, dat ook het inte rieur nog aan een zekere opbouw on derhevig was en dat nu reeds was ge bleken, dat er nog een tekort is aan kapstokken. De heer Asma zei vertrouwen te hebben, in de wijze, waarop Brogum in de toekomst zal gaan draaien. De bij deze opening aanwezige buurtbe woners wees hij erop, dat met de om wonenden van de oude soos - aan het Kerkhof - altijd goede kontaktdn werden onderhouden. De voorzitter deed de Julianastraatbewoners niet de belofte, dat ze nooit last van de NOORDWELLE. Zaterdag werd liet traditionele Straofeest in Noordwel- le gevierd. De fraaie opgetuigde paarden, hun statige berijders en de heerlijke zonneschijn maakten van dit folkloristisch gebeuren een zeer vrolijk festijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Brogumbezoekers zullen hebben. Hij noemde het geluid van brommers, die om ongeveer één uur in de nacht wegrijcten. „Draai u dan maar weer om en bedenk dat u ook jong bent ge weest", was zijn raadgeving. Moeite Zoals van de heer Asma verwacht kon worden, zei hij moeite te hebben de gemeente uit de grond van zijn hart te bedanken. Toch zei hij zich te realiseren, dat er veel geld voor nog- dig is geweest en dat de gemeente heel zakelijk heeft moeten rekenen. De voorzitter liet weten vol vertrou wen te zijn en te hopen, dat in geza menlijk overleg met de gemeente het eerste jaar met de nieuwe soos rond zal komen. De heer Asma ging hierna over tot het uitspreken van persoonlijk ge richte bedankjes. Bakker Verwijs werd genoemd voor het een jaar lang gratis verstrekken van bolussen en brood voor de aktieve Brogumbou- wers. Peter Verkaart had naar de mening van de voorzitter weieens harde woorden moeten aanhoren, maar deed dat altijd heel blijmoedig. De voorzitter betrok verder in zijn woorden de dienst Gemeentewerken, de heer W. Kelderman, voormalig wethouder W. den Boer en huidig wethouder P. de Rijke. Kees Verkerk ontving voor zijn lu dieke optreden deze dag een gratis lidmaatschapskaart en tenslotte was het de beurt aan Brogums „super- metselaar" Rien Jonker om in de spotjes te worden gezet. Voor zijn geweldige inzet mocht hij van de voorzitter een uit twee delen bestaand kado in ontvangst nemen, symbolisch bedoeld waren: spijkers, duimstok, potlood en een overall en het echte geschenk was een schuur- machine. Volgende spreker was burge meester Th. H. de Meester, die naast felicitaties en veel waardering enke le kritische kanttekeningen bij de uitlatingen van de voorzitter in petto had. De burgemeester zei bij Brogum weieens meer voor verrassingen te hebben gestaan. Hij noemde het ge weldig, hetgeen van de Brogum- boerderij gemaakt is. „In vergelij king met het oude gebouw, zijn jullie er toch geweldig op vooruit gegaan", was zijn mening. Niet van leien dakje Hij wees erop, dat bij de bouw niet alles van een leien dakje was gegaan en dat er ook geen 60 bouwers, zoals aanvankelijk werd toegezegd, maar slechts 15 bouwers altijd aktief wa ren geweest. „Maar die 15 hebben dan ook verdraaid hard_gewerkt, die, verdienen onze allergrootste lof", al dus de burgemeester. Hij zei teleurgesteld te zijn over het feit, dat de voorzitter niet goed wist of hij dankbaar moest zijn ten opzichte Van de gemeente. De heer De Meester riep in de herinnering. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. Een ander zwijgt eerst, als ge zelf zwijgt. dat de gemeente f 275.000,— plus de grond in dit karwei had gestoken. Ten aanzien van de jaarlijkse huur prijs wees de burgemeester erop, dat de gemeente ook een jaarlijkse bij drage verstrekt van f 21.500,het geen neerkomt óp f 415,— per week. Hij zei dan ook te hopen en te ver trouwen, dat dit geld goed besteed zal zijn. Dat Brogum niet alleen een feest- en biertent zal zijn, maar dat er ook eens wat andere dingen georga niseerd zullen worden. Verder pleitte hij ervoor dat de omwonenden voor Het ontvangstkomité van Brogum, gekleed in stemmig zwart, wacht op de Brogumvlag en de sleutel om de nieuwe soos-huisvesting te openen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) overlast zoveel mogelijk bespaerd zullen blijven. Ontmoetingspunt De burgemeester hoopte, dat Bro^ Vervolg pag. 2 ZIERIKZEE, 22-2. „Ik heb de indruk, dat binnen de Stuurgroep Oosterschelde op dit moment een soort be langenstrijd aan de gang is, waarbij het touwtrekken om jachthavenvborzieningen door de gemeentebesturen op de voorgrond komt". Aan het woord P.v.d.A.-Statenlid E. C. Boissevain vrijdagavond in de Zeeuwsche Her- bergh tijdens een bijeenkomst van de Zeeuwse P.v.d.A.- Statenleden met de Streekfederatie Schouwen-Duive- land van de P.v.d.A. De P.v.d.A.-Statenleden brachten eerder op de dag een werkbezoek aan de gemeente Westerschouwen. Dit bezoek werd vrijdagavond afgerond met een bijeenkomst met de Streek federatie, tijdens welke op de gehele regio betrekking hebbende onder werpen aan de orde kwamen. Eén van die onderwerpen was, zoals gezegd, de Stuurgroep Oosterschel de. Statenlid Boissevain zei van me ning te zijn, dat alle gemeentebestu ren in hun eigen gemeente een jach thavenvoorziening van de grond trachten te krijgen. „Ze willen alle maal wat graantjes meepikken", al dus Boissevain en hij zei voor Zierik zee zes verschillende jachthavenlo- katies op papier te hebben zien staan, terwijl voor de gemeente Westerschouwen, naar zijn mening, projektontwikkelaar Arie den Boom grote plannen op papier heeft staan, waarin ondermeer de bouw van eta ges hoge flats wordt genoemd. Beleidsafspraken Deze uitlatingen van de heer Bois sevain leidde bij gedeputeerde W. Don tot een felle interruptie, waarin hij met veel nadruk naar voren bracht, dat er duidelijke beleids afspraken bestaan, dat natuurbe houd en milieubescherming de eerste aandacht zullen krijgen bij de inrich ting van het Oosterscheldebekken en dat voorshands geen uitbreiding van bestaande jachthavens of ontwikke ling van nieuwe jachthavenlokaties zullen plaatsvinden. De heer Don wilde duidelijk naar voren gebracht gezien, dat de Gedeputeerde Staten op dit punt duidelijk de vinger aan de pols zullen houden. Ten aanzien van de inrichting van de Grevelingen was de heer Boisse vain van mening, dat er in het verle den maar wat was „aangerommeld" ten aanzien van het Ruimtelijke Or deningsbeleid. „Hopelijk zal dat ge rommel bij de inrichting van de Oosterschelde achterweg^ blijven", aldus het Statenlid. pe siw Later in de diskussie verwees het Statenlid H. Venekam naar het feit dat de Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders inmiddels bezig zou zijn met het opspuiten van een rekreatie- eiland in de Grevelingen, in de direk- te nabijheid van de beschermde plaat „De Hompelvoet". Hij vond, dat de ze kwestie, indien deze situatie zich werkelijk voordoet, besproken dient te worden in de kommissie Milieu en Ruimtelijke Ordening. Werkgroep Oosterschelde Statenlid mevrouw C. A. van Zanten-Leysen informeerde naar het overleg binnen de streekfederatie over de inrichting Oosterschelde. Uit de mededeling van de voorzitter van de Streekfederatie, J. A. de Coninck kwam naar voren, dat de Werkgroep Oosterschelde binnenkort voor de tweede maal bijeen zal komen. Koör- dinator van de Werkgroep is drs. R. Sayers. DEN HAAG, 23-2. De sociale verze keringsraad (SVR) heeft een formeel advies uitgebracht over de nieuwe minimum daglonen die vanaf 1 janu ari 1980 gaan gelden. Het minimum dagloon krachtens de werkloosheids wet komt vanaf die datum op bruto 113,15 gulden. Dat minimumloon be droeg vanaf oktober vorig jaar 109,20 gulden bruto per dag. Krachtens de wet arbeidsongeschiktheid (WAO) komt het minimumdagloon per 1 ja nuari van dit jaar op 107,45 gulden bruto. Dat bedrag was vanaf oktober vorig jaar 102,61 gulden bruto per dag. TEGELEN, 23-2. Nederland kampt met grote economische problemen maar het is grote onzin om een nood situatie te suggereren die aanleiding zou zijn voor het voeren van een waanzinnig beleid als dat van de re gering Van Agt/Wiegel. Dit zei Arie Groenevelt, voorzitter van de in dustriebond FNV, zaterdagmiddag op een demonstratieve FNV- kaderbijeenkomst in Tegelen. Verwachting tot dinsdagavond: Rustig weer Rustig weer, met opklaringen. Plaat selijk mist in de nacht en ochtend. Zwakke wind. Temperaturen boven het vriespunt. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 26 febr. Zon op 7.33, onder 18.10 Maan op 13.57, onder 05.04 Volle Maan: 1 maart (22.00) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 26 febr. 12.05 - 5.45 18.23 Doodtij: 25 februari. HET WEERO VERZICHT DE BILT, 25-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven West-Europa blijf ook gedurende het komende etmaal de luchtdruk hoog. Er mag dan ook ge rekend worden op rustig weer, met opklaringen. In de nacht en ochtend kan plaatselijk mist voorkomen. De lucht wordt ook in het oosten van het land geleidelijk vochtiger. Het zal daar dan ook in de komende nacht niet meer vriezen. In het afgelopen weekeinde dron gen tussen twee hogedrukgebieden, waarvan het ene boven de oceaan en het andere boven Rusland lag, zwak ke frontale storingen tot boven Ne derland door. Plaatselijk viel wat re gen. In het oosten was het overwegend helder. Daar kon de temperatuur in de afgelopen nacht dan ook weer flink dalen. In Twente was het met 4 graden vorste het koudst. Aan de grond werd daar zelfs min 8 gemeten. GRONINGEN. Zondag rond twaalf uur is in een sloot langs de Oude Stadsweg in Groningen het stoffelijk overschot van een man gevonden. Hoe de man in de sloot is terecht ge komen, is nog niet duidelijk. BRUSSEL, 24-2. Een 19-jarige Bel gische beroepsmilitair is zondagoch tend vroeg met zijn auto met grote snelheid ingereden op 'n groepje van vijf jongelui. Drie van hen werden onmiddellijk gedood. Twee zijn met zeer ernstige verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. De chauffeur van de auto botste tegen een muur en liep zelf eveneens zware verwondin gen op. ZWOLLE, 22-2. De zeventien land bouworganisaties uit Noord- en Oost-Nederland komen volgende week woensdag in Zwolle bijeen om te protesteren tegen de Brusselse voorstellen voor de landbouwprij zen. Tot de sprekers op de demonstra tieve bijeenkomst behoren de voor zitters van de landelijke landbou worganisaties. Ook komen er boeren vertellen hoe groot de gevolgen voor hen persoonlijk zijn als de plannen van de EEG doorgaan. De organisa ties verwachten enkele duizenden boeren uit Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel en de IJsselmeer- polders. De bijeenkomst is in de IJs- selhal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1