HET VERMOLMDE VOETSTUK Overeenstemming bijdrage in te verzekeren risiko's Naar één prijs voor olie ELEKTRO LIEVENSE Herba Conservenfabriek begint in maart weer te draaien Hoe met cent straks? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 22 februari 1980 Nr. 22662 7 Gebruik 'm goed. Hoofdbestuur Z.L.M. BERGEN OP ZOOM, 18-2. Op de jongste hoofdbestuursvergadering van de Z.L.M. heeft de voorzitter van de veehouderijkommissie, de heer W. van Veld huizen medegedeeld, dat er met diverse groeperingen overeenstemming is be reikt wat betreft de bijdrage in de te verzekeren risiko's bij het Centraal Bu reau Slachtveeverzekeringen. De huidige premies worden periodiek vast gesteld al naar gelang de uitkeringen die hebben plaatsgevonden. Ten aanzien van het te voeren zui velbeleid staat de veehouderijkom- jNederlands dis J DEN HAAG, 20-2. In meer dan vijftig restaurants in ons i i land zullen met ingang van 1 1 maart pure nederlandse scho- i tels te verkrijgen zijn. Daar- i J i mee wil initiatiefneemster de J 1 1 stichting Neerlands dis ,,de i Nederlandse keuken in volle i glorie herstellen". Volgens de 1 1 stichting worden er typisch i Nederlandse gerechten geser- i i veerd zoals gebakken 1 lamstong in boerenjongens- i i saus, wijting schotel en rolpens 1 i met gebakken aardappelen. j i Daarbij zal de stichting let- i ten op de kwaliteit en het ge- i i ringe prijsverschil voor dezelf- 1 de gerechten. De deelnemende 1 i restaurants zijn te herkennen i aan een speciale sticker op de i 1 i ramen en op de menukaart. 1 MMVUWVWUVWWVWVVVVVVWl I „Flitsen" uit het buitenland BEIROET. VN-woordvoerder Samir Sambar in Libanon is door secretaris-generaal Waldheim van de VN aan' de Internationale Commissie van onderzoek in de Iraanse zaak toe gevoegd als ,,voor de verantwoorde lijke man", zo is donderdag van de zijde van het VN- voorlichtingsbureau in Beiroet ver nomen. PARIJS. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Van ce, is donderdag in Parijs aangeko men om met de Franse regering van gedachten te wisselen over Afgha nistan. WASHINGTON. Alice Roosevelt Longworth, dochter van president Theodore Roosevelt, is op 96-jarige leeftijd in Washington overleden. missie, zo zei Van Veldhuizen, achter het Landbouwschapsstandpunt, nl. dat een voorgestelde verhoging van de medeverantwoordelijksheidshef- fing acceptabel is, indien de kosten verhoging in de prijsvoorstellen tot uitdrukking komt en dat de aanvul lende heffing niet acceptabel is, om dat sprake is van een beleidsombui ging in strijd met de beginselen van de E.G. Contingentering wordt voor de Ne derlandse omstandigheden niet aan vaardbaar geacht vanwege de moei lijke toepasbaarheid en de problema tiek bij de verdeling van de contin genten. Volgens Van Veldhuizen behoeft de P.V.V.-regeling slachting en weging van slachtrunderen noch nadelig te zijn voor de producent noch voor de handel mits de uitvoering en kontro- le maar doelmatig plaatsvinden en de kosten in de hand worden gehou den. V ee verbeteringsorganen Naar de mening van de kommissie- voorzitter zijn enige ontwikkelingen bij de identificatie en registratie van het Nederlands rundveebestand noodzakelijk om de kosten zoveel mogelijk in de hand te houden. Hier bij wordt ook gesproken over veever- beteringsorganen op zowel regio naal, provinciaal als landelijk ni- 'veau. Verontrustend noemde Van Veld huizen de zeer slechte markt van zo wel stierkalveren als van het slacht vee. Naar zijn mening kan de oprich ting van de Zeeuwse afdeling van de Bond van Varkenshouders de Zeeuw se varkenshouders zeer zeker ten goede komen. ANKARA. Het Turkse parlement heeft de verlenging van de staat van beleg in 18 provincies met twee maanden goedgekeurd. De staat van beleg wordt bovendien in de provin cies Izmir en Hatay van kracht. KOPENHAGEN. Bij een spoorwe gongeluk op het centraal staion van de Deense hoofdstad Kopenhagen zijn woensdag 31 mensen gewond on der wie verscheidene ernstig. Wat biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 24 FEBRUARI NED. I: In de namiddag gaat het IKON weer van start met een nieuwe zesdelige reeks vespers, die als thema „Ik ben het licht der wereld" voeren, 's Avonds allereerst een aflevering uit de omvangrijke tekenfilmserie „Alleen op de wereldgevolgd door een editie uU „Ontmoetingen". Vanavond kan de kijk er nader kennis maken met dichter/ schrijver Remco Campert en schilder/te kenaar Willem van Malsen. Jan Brus- se's „Hier Parijs wordt gevolgd door een aflevering van „Columbo". Dr. Eric Ma son is een gewaardeerd hypnotiseur. Zijn eerste assistent en beste vriend dr. Char les Hunter wordt echter door Masons Doberman-Pinchers aan stukken ge scheurd, terwijl het zulke aardige beesten waren. Verkeerden ze misschien onder hypnoseIn de AVRO's Laat Show" praat dr. Peter Hofstede met mensen uit verschillende lagen van het cultureel, maatschappelijk en wetenschappelijk leven, waarna het programma wordt be ëindigd met beelden van de „Olympische Winterspelen". NED. II: Om te beginnen een af levering van de „Love Boat" waarin Gopher een bliksemcarrière lijkt te gaan maken, Peter Lohr presenteert vervol gens zijn kunstmagazine „De rode sa lon", gevolgd door Sprekershoeken „Cinevisie". In de tweede aflevering van „Klem" komen de geldzorgen aan de orde. De daaropvolgende anderhalfuur worden besteed aan het kunstrijden op de schaats voor dames, het viermans bobsleeën en de finales van het ijshockey. De VPRO zet de uitzending voort met de rubriek „Hollands Spoor", gevolgd door „America 2 night" waarin José Feliciano te gast is. In Uit de volksmond" praat Hans Verhagen met Arie Honing uit de Kattenburg, een volksbuurt in Amster dam. Onder de titel „En dan nu.... mu ziek" volgt de compositie „Healthe food bug spray or the glory of modern history" uitgevoerd door Loek Dicker's Water land Big Band ZONDAG 24 FEBRUARI NED. I: 13.00 Nieuws voor doven 16.00 Teleac; 17.00 Vesper; 17.30 Wilde Ganzen; 18.00 Nieuws voor doven 18.30 Energie: 19.00 Nieuws; 19.05 TIEL. In de komende jaren zullen bij de jam- en vruchtensapfabriek Maatschappij De Betuwe Flipje" in Tiel 108 arbeidsplaatsen verdwijnen. Momenteel telt dit bedrijf, dat onder deel is van Unilever, circa 450 mede werkers. LEEUWARDEN. Friesland heeft in een paar maanden tijd 1,3 miljoen gulden bij elkaar gebracht voor de Cambodjaanse vluchtelingen in de kampen in Thailand. LONDEN, 21-2. De kans is groot dat er halverwege dit jaar een over schot aan olie ontstaat, dit is voor de landen van de OPEC, de organisatie van olie exporterende landen, een goedse gelegenheid terug te keren tot het systeem van één prijs voor olie uit de OPEC. Deze woorden sprak de minister van olie van Irak, Tajeh Abdoel- Karim, op de avond voordat de stra tegische komissie van de OPEC in Londen bijeenkwam. Abdoel-Karim verklaarde dat een groot aanbod van olie in de eerste plaats een daling van de olieprijzen op de vrije markt tot gevolg heeft. Hij weet de sterke stijging van de olieprijzen vorig jaar aan de enorme grote vraag naar olie. Hij merkte nog op dat de olie op de vrije markt al in prijs is gedaald. De handelaren op de vrije markt kunnen op het ogenblik niet meer voor de olie vragen dan de hoogste prijs die de OPEC vraagt. Tijdens en kort na de revolutie in Iran vroegen de handelaren bijna het dubbele. Zondag 24 februari, 20.20 uur, Nederland 1: Columbo. Peter F alk als inspek- teur Columbo. Alleen op de Wereld19.30 Ontmoetin gen; 20.10 Hier Parijs; 20.20 Columbo; 21.30 AVRO's laat show; 22.30 Olym pische Spelen; 23.30 Nieuws. NED. II: 13.00 Nieuws voor doven 14.30 Open schhool tijd15.30 Nieuws; 15.35 Love boat; 16.25 De rode salon; 17.05 Sprekershoek; 17.20 Cinevisie; 17.45 Klem; 17.55 Olympische Spelen 18.30 Sesamstraat18.45 Olympische Spelen20.30 Vijf minuten bedenktijd; 20.35 Nieuws; 20.40 Hollands Spoor; 21.10 Amerika 2night; 21.45 Uit de volksmond,22.30 En dan nu.... muziek; 23.10 Nieuws. MAANDAG 25 FEBRUARI NED. I: Klokslag zes uur brengt de NOS een samenvattend verslag van de afsluitingsceremonie van de dertiende Olympische Winterspelen, gehouden in Lake Placid De avonduitzending begint met een avontuur van „Ivanhoe", die samen met Gurth de lijfeigene Simon te hulp schiet Simon zou doorzijn leenheer Sir Oliver namelijk voor moord worden ingeschakeld en wilde om die reden deserteren. De populaire-wetenschappe- lijke vraagbaak „Daar vraag je me wat" wordt gevolgd door» Voor een briefkaart Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 -1368 01119 - 634 op de eerste rang", waarin fragmenten worden getoond uit de films: „....and Justice for all" met Al Pacino, „10" met Julie Andrews, „Clair de femme" met Romy Schneider en „Cabo Blanco" met Charles Bronson. In „Alle zegen komt van boven" wordt pater Neil in het ziekenhuis als kapelaan aangesteld, waarin hij in aanraking komt met een Afrikaanse patiënt die weigert te eten, daar hij in de veronderstelling verkeert dat een medicijnman hem vervloekt heeft De daaropvolgende editie van Wat heet beter" laat zien hoe bepaalde kwalen met acupunctuur te genezen zijn. Tot slot „Rondje theater" met aandacht voor „Potasch en Perlemoer", „Lucifer", „Harold Pinters" „Bedrog" en het ballet Voorbijgaan". NED. II: Om te beginnen een avontuur van „Dr. Snuggles" gevolgd door de top 30 en de tip 5 in „AVRO's Toppop". In de zevende aflevering van „Een ruiter rijdt voorbij" zijn Paul en Claire al weer zeven jaar getrouwd. Ze hebben vier kinderen en Claire is een voorbeeldig echtgenote. Desalniettemin wordt haar op 'de jaar markt een weinig rooskleurige toekomst voorspeld Het is inderdaad niet waar- waarschijnlijk dat er vreselijke dingen staan te gebeuren, want het is onderhand 1914 geworden en de Eerste Wereldoor log komt met rasse schreden naderbij. De aktualiteitenrubriek „Televizier maga zine" wordt gevolgd door het jazz-pro- gramma „Music Gallery", waarin Pim Jacobs, Greetje Kauffeld, Lorry Spee, Gé Titulaer en The Four Fresmen ontvangt. MAANDAG 25 FEBRUARI NED. 1: 10.30 Schooltelevisie; 13.00 Nieuws voor doven; 18.00 Olympische Spelen; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Kortweg; 18.55 Nieuws; 18.59 Ivanhoe; 19.25 Daar vraag je me wat; 20.20 Voor een brifkaart op de eerste rang; 21.05 Alle zegen komt van boven; 21.37 Jour naal; 21.55 Wat heet beter; 22.30 Rond je theater, 23.25 Nieuws. NED. II: 13.00 en 18.00 uur Nieuws voordoven; 18.25 Teleac; 18.55Nieuws; 18.59 Dr. Snuggles; 19.05 AVRO's Toppop; 20.00 Journaal; 20.27 Een rui ter rijdt voorbij; 21.20 Televizier maga zine; 22.00 Music Gallery; 23.05 Nieuws. Q roeten aan die meneer uit Winterswijk die ons schrijft dat hij èltijd de postcode vermeldt in z'n eigen adres èn dat van de geadresseerde. En aan die miljoenen anderen die dat óók doen. Het helpt bij het sorteren. Buitenkansje voor Krabbendijke GOES, 21-2. De Herba Conserven fabriek te Krabbendijke, zal begin maart weer beginnen te draaien en dat betekent opnieuw werkgelegen heid voor twintig meest oudere werknemers, die daar ook voor het faillissement in oktober 1979 al werkten, maar die natuurlijk toen het faillissement werd uitgesproken op straat kwamen te staan. De vorige direkteur de heer M. van der Doe keert weer op zijn oude stek terug. Hij heeft samen met het be drijf Klavers-Jansen uit Breda een akkoord weten te bereiken, met de curator in het failissement mr. C. H. Brinkman en de voornaamste schul deisers, waarbij onder meer de be lastingdienst en het waterschap Noord-en Zuid-Beveland behoorden. Natuurlijk is de gemeente Reimers- waal erg blij met dat akkoord, waar door 20 werknemers weer hun plaats in de fabriek terug krijgen. Men hoopt dat onder de nieuwe direktie, het aantal werknemers spoedig weer zal worden uitgebreid. GOES. Uit Goes vertrekt op 1 maart dokter Martin de Bruin uit Goes, met echtgenote naar het lepracentrum ALERT in Addis Abeba (Ethiopië). Dokter De Bruin was tot nu toe als chirurg verbonden aan het ziekenhuis „De Beye- landen" te Goes. In genoemd lepracentrum, waaraan de Nederlandse Stich ting voor Leprabestrijding financieel en medisch een belangrijke bijdrage le vert. komen artsen uit de gehele wereld voor een speciale training op het ge bied van de lepra, alvorens in een lepraprojekt te gaan werken. Advertentie TEHERAN. De revolutionaire lei der van Iran, ayathollah Chomeini, heeft donderdag zijn steun betuigd aan de melitante studenten die in Te heran de Amerikaanse ambassade bezet houden en 49 Amerikanen in gijzeling houden om de uitlevering van de gewezen sjah te bewerkstelli gen. SALISBURY. De Rhodesische po litie heeft in de nacht van woensdag op donderdag Justin Nyoka, woord voerder van Robert Mugabe gear resteerd, zo is van officiële zijde in Salisbury meegedeeld. BEIROET. Syrië heeft bekendge maakt dat het zijn defensie-uitgaven met de helft wil verhogen met het oog op de binnenlandse onrust en de dreiging van Israël. WENEN. De VN-commissie voor verdovende middelen zal komend jaar een programma tegen misbruik van die middelen indienen, zo is woensdag aan het slot van een speci ale conferentie van een week in We nen meegedeeld. BONN/ROME. De Verenigde Sta ten en West-Duitsland hebben alge mene overeenstemming bereikt over gezamenlijke westerse maatregelen als antwoord op de Sowjet- interventie in Afghanistan. Dit heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Cyrus Vance woensdag middag in Bonn bekendgemaakt. WASHINGTON. Het aantal joden dat uit de Sow jet-Unie mag emigre ren is de eerste zes weken van dit jaar sterk teruggelopen. Dit heeft de Amerikaanse senator Alan Cranston woensdag in Washington meege deeld. BEIROET. De Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO heeft zich ak koord verklaard met het plan een ,,Panarabisch neutralteitshandvest" van de Iraakse president Sidam Hoessein. Dit heeft het Palestijnse persbureau Wafa woensdag in Bei- foet bekendgemaakt. DEN HAAG, 20-2. Als in de munt- nota, die mogelijk eind deze maand naar de kamer gaat, gesproken zal worden over de afschaffing van de cent, dan heeft dat slechts betrek kina ov de eindafrekening. Een woordvoerder van het ministe rie van financiën zei woensdag desge vraagd dat staatssekretaris Noote- boom van financiën bij de diskussie rond een hervorming van ons muntstelsel herhaaldelijk heeft laten blijken dat het zweedse systeem hem voor ogen staat. Dat betekent dat de cent als rekeneenheid voor de ver schillende prijzen wel blijft bestaan, maar dat slechts bij de totaalafreke ning van de gekochte goederen een afronding zal worden gemaakt naar de nul of vijf cent. een totaalreke ning op de kassa van een supermarkt van 33,32 wordt dan 33,30 gulden ter wijl een totaal afrekening van 33,33 gulden dan 33,35 gulden wordt, de stuiver is dan dus de kleinste 6e- taaleenheid. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND RIJSWIJK (Z-H). De Nederlandse kaasproduktie is dit jaar tot nu toe drie procent groter geweest dan een jaar geleden. Mede hierdoor kon de produktie van magere melkpoeder en boter belangrijk dalen. Van inle vering van boter is thans nauwelijks sprake. DEN HAAG. Naar schatting vijf honderd vrouwen hebben woensdag in Den Haag met een „stille omgang" door de stad en het aanbieden van een petitie aan de vaste Kamercom missie voor buitenlandse zaken ge protesteerd tegen de houding van de Argentijnse regering ten aanzien van vijftien- tot twintigduizend vermiste personen in dat land. RIJSWIJK De Rijswijkse politie heeft de indentiteit vastgesteld van de man, wiens stoffelijk overschot op 10 februari in het Rijn-Schiekanaal in Rijswijk werd gevonden. Het is de 33-jarige E. A. uit het Belgische plaatsje Genk. De man is van Itali aanse afkomst. Door MAARTJE ZELDENRIJK Ze begon er schik in te krijgen. „Ik geloof, dat ik me er over verheug, meneer." Hij knipoogde. „Dat moeten we heb ben." Terwijl Siem Blazer zich vermaakte met zyn sekretaresse in Rotterdam, was Jantine Oomes met Gerrit naar de Edammer kermis getogen. Hoewel het prettig begon en Gerrit gul in elke tent trakteerde en haar in de gelegenheid stelde te schieten, ballen te gooien, haar de toekomst te laten voorspellen of haar geluk te beproeven met grijp- kranen, eindigde de avond in een disso nant Want Gerrit dronk enkele borrel tjes. hetgeen Jantine maar zo-zo vond. Tenslotte zei ze: „Drink niet zo veel. Je stinkt al helemaal naar jenever. Laten we ergens een kop koffie gaan drinken. De boerenzoon lachte haar vierkant uit. „Ben je zot? Koffie krijg ik elke dag thuis. En nou vieren we kermis. Kom op, we gaan er eentje pikken. Die oom van je levert het immers allemaal? Zal er best rijk van worden. Temeer, omdat het mes bij hem aan zoveel kanten snijdt" Jantine begreep hem maar half. „Die oom van mij? Oom Siem, bedoel je? Hij grossiert in wijnen." Gerrit lachte breeduit. „Dat doet-ie. Met de rest. Een uitgekookte, die Blazer. En wijvedief bovendien." „Ga je beledigend worden?" Janti- nes stem klonk donker. „Op oom Siem is niets aan te merken. Hij is een hard werkende zakenman, voor wie iedereen respekt heeft." De jongen knikte, nog altijd lachend. „En of. Als je centen hebt heeft ieder een respekt voor je. En kun je vrouwen kopen. En nog veel meer. Maar je zult mij toch niet geloven. Zo zijn vrouwen." „Ik geloof je zeker niet Hoe lang ken jij oom Siem? Een blauwe maandag. Ik ken 'm van m'n prilste jeugd. En zal ik je eens wat vertellen? Dit is meteen de laatste avond tussen ons. Jij bent al net als de rest als je een borrel op hebt, sla je onzin uit Idioot gewoon, dat ik wat in jou heb gezien." Hij greep haar ruw bij de arm. Met zijn gezicht dicht bij het hare, zei hij: „Jij denkt, dat ik dronken ben, he? Die paar borrels, draai ik m'n hand niet voor om. Ik zal jou eens wat zeggen, Jantine Oomes, en dan mag je voor de rest van je leven aan die oom van je gaan han gen. Dacht je, dat wij in de Beemster hem niet kenden? Zal ik eens een boek je over hem open doen? Luister dan maar eens: Hij is eigenaar van een aantal nachtkroegen? Tenten, die tot drie, vier uur 's morgens open zijn. Waar ze half nakende meiden laten optreden en waar een konsumptie een rijksdaalder kost Tenten, waar fat soenlijke mensen niet komen. Die mooie oom Siem van je exploiteert ze en wordt er schatrijk van. maar dat is nog niet alles. Als er een mooie griet bij is, maakt-ie die het hoofd op hol en kruipt er mee in bed. En als-ie genoeg van haar heeft, smijt-ie haar een eind heen en zoekt weer een ander op. En waar denk je, dat al die intieme vrijpar tijtjes plaatsvinden? Meneer heeft een geheim liefdesnestje in het Gooi, een bungalow, verscholen in het bos, vlak bij Crailo. Daar kennen ze hem ook al. En als je mij niet gelooft wil ik je wel een paar adressen geven van meisjes, die bij hem gewerkt hebben, want hij was nooit kieskeurig. Als-ie geen arties- ta> zo'n stripteasegriet aan de hand had, nam hij ook wel genoegen met z'n sekretaresse. Ik zal je namen en adres sen geven, stumper, mag je het ze vragen. Dat is die mooie oom Siem van je, tegen wie jij zo hoog opziet. Een smeerlap is het, die vrouwen verslijt als wij schoenen. Maar je zult mij wel niet geloven. Nou, 't zal me een zorg zijn. Overigens.... hoe komen jullie aan zo'n grote tuin? Vroeger Jiad Jan Oomes minder dan de helft een bedrijfje, waar je net zo'n beetje van kon leven. Wie heeft indertijd dat stuk grond gekocht, dat er net tegenaan grenst? En wie kocht jou Dafje? Dacht je, dat die schooier dat allemaal gedaan heeft uit filantropische overwegingen?" Hij be gon te lachen. „Vraag het maar eens aan je moeder, zus.... die kan er een heel goed antwoord op geven...." Wit van woede haalde Jantine uit en sloeg hem een paar keer in zijn gezicht „Je blijft van m'n moeder af, gemene schooier.... en ik wil nooit meer met je t^ maken hebben.... Vier jij verder alleen maar kermis...." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 7