Werkgroep Vrouwencafé krijgt in 1980 geen subsidie Petitie en handtekeningen aan Tweede Kamer ter behoud van ziekenhuis i^c]2u DE ZIERIKZEESCHE COURANT ISTA - OOSTERLAND Gemeenteraad Zierikzee Bezuiniging: f 3 miljard Heroïne-dode in Amsterdam Op dinsdag 4 maart Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE V-. Vrijdag 22 februari 1980 136ste jaargang Nr. 22663 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, fjinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Uitbreiding sportkomplex Zierikzee uw dealer voor: J^| Tel. (01114) 1495 - St Joostdijk 41 - Burg. v. d. Havestraat 48 Vrijheid betekent dat men al les kan doen, wat een ander niet schaadt. M. Claudius Van papierwinkel en bestektekenin gen eindelijk naar de werkelijkheid. De bouwkommissie van de Rijks scholengemeenschap Prof. Zeeman kreeg daartoe donderdag de gelegen heid, omdat die dag de palen voor het nieuwe schoolgebouw, dat wordt op getrokken aan de Laan van St. Hilai- re, de grond in gingen. De rector, drs. P. Vis werd - hoewel het een officieus bezoek betrof-toch genood de heima chine mede te bedienen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. ZIERIKZEE, 21-2. Na een uitvoerige diskussie werd, op de donderdag gehouden vergadering van de gemeente raad, onder voorzitterschap van loco-burgemeester C. Bij de Vaate, een voorstel aangenomen géén subsidie te verlenen aan de Werkgroep Vrouwencafé in 1980. De P.v.d.A. wilde geacht worden te hebben gestemd tegen het betreffende b. en w.-voorstel. Met name mevrouw Gilden-van Geesbergen keerde zich tegen het voorstel tot afwijzing van het subsidieverzoek en onderschreef de motivatie van het kollege niet. Opmerkelijk is dat Vrouwencafé's, elders in het land en ook in Zeeland wel worden gesubsidieerd. De rijksbijdrageregeling is juist bedoeld voor aktiviteiten, als door het Vrouwencafé worden bedreven. Het vrouwen café voldoet trouwens aan alle eisen, hetgeen inhoudelijk door C.R.M. wordt be-aamd. ROTTERDAM. De akties van de Industriebond FNV tegen het rege ringsbeleid breiden zich volgende week uit. Het distrikt Rijnmond voerde de afgelopen dagen de boven toon, maar in het Drechtstedenge- bied zijn donderdag al dertien bedrij ven aangewezen voor werkonderbre kingen en demonstraties. UTRECHT. Het V.M. F.-concern heeft reorganisatieplannen met een aantal werkmaatschappijen, die ten minste vijfhonderd arbeidsplaatsen gaan kosten. Mevrouw Gilden vervolgde: de rijksbijdrage is juist voor deze groep. Vrouwen hebben uit eigen middelen weinig bij te dragen, daar het gezin het nodige opeist. De heer Van den Ouden, toonde zich voor emancipa tie, maar vond de doelstelling van het Vrouwencafé te eng gericht, om een brede verandering in de maat schappij teweeg te brengen. De heren Sprengelmeijer en Ge lei jnse stelden zich achter het b. en w.-voorstel. De heer Groen wees er op, dat nu juist het Vrouwencafé zit in het pak ket welzijnsvoorzieningen en het ca fé speelt mee in het totaalbedrag, dat voor de welzijnsvoorzieningen be schikbaar komt. Hij meende dat wet houder Van Gastel, in vergelijking met de decembervergadering van standpunt veranderd was, maar de wethouder ontkende dit. De vorzitter zei dat b. en w. subsi dies zouden kunnen geven, maar in het huidig stadium ziet men de nood zaak daarvan niet in, Mevrouw Gilden sprak van „meten met twee maten" en herinnerde aan een precedent in het verleden. „Geen weet" Bovendien „weten de heren niet waarover zij praten. Er zijn talrijke begrippen binnen het kader van het Vrouwencafé waarvan men totaal geen weet heeft". Met name vond zij de uitdrukking „eng gerichte groep" kwalijk. Mevrouw Gilden: „ze weten er bitter weinig van". De heer Van den Ouden sprak van een breed ge richte edukatie, die het CDA voor staat en vond dat het Vrouwencafé later in de Welzijnsinventarisatie kan worden bezien. De heer Groen herinnerde er aan dat het CDA een ei gen staatssekretaris heeft voor Emancipatiezaken. Het kost Zierik zee allemaal niets en het speelt mee in de welzijnsvoorzieningen. Mevrouw Gilden keerde zich ook tegen de vergelijking met Moederma vo en VOS-kursussen; dat zijn totaal andere zaken. Bij de subsidie gaat het uiteinde lijk om een bedrag van 1140,-. Het voorstel Groen (subsidie verlenen) kwam - na ondersteuning in stem ming en werd verworpen; het kollege-voorstel werd aangenomen, met notering van de afwijzende stemming van de P.v.d.A. Ingekomen stukken De diskussie vond plaats na behan deling van de ingekomen stukken, die ditmaal vrij vlot werden afge werkt. De heer Groen informeerde n.a.v. de verslagen Distrikts-school- artsendiensten naar het aantal toilet ten in de L.H.N.O.-school aan het Jannewekken. In totaal dienen daar 18 toiletten aanwezig te zijn (2 per lo kaal), maar dat aantal is niet aanwe zig. De voorzitter zegde toe te zullen zien wat hieraan valt te doen. Vervolg pag. 2 Verwachting tot zaterdagavond: Meer bewolking Vannacht minimumtemperatuur om het vriespunt. Morgen overdag wol kenvelden maar weinig of .geen re gen. Middagtemperatuur omstreeks 10 graden. Matige zuiden wind. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal; 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 23 febr. Zon op 7.39, onder 18.05 Maan op 11.34, onder 2.08 24 febr. Zon op 7.37, onder 18.07 Maan op 12.16, onder 3.14 25 febr. Zon op 7.35, onder 18.09 Maan op 13.03, onder 4.12 Eerste Kwartier: 23 febr. (1.14) HOOG- EN LAAGWATER 23 febr. 24 febr. 25 febr. Hoogwater 8.04 20.54 9.15 22.03 10.40 23.21 Laagwater 1.51 14.28 3.01 15.41 4.21 17.06 Doodtij: 25 februari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Nog altijd bepaalt een hoge- drukgebied boven Rusland het weer in grote delen van het vasteland. An ders is het op de Britse eilanden, waar al dagenlang een regenzone ligt. De regen dringt nauwelijks verder naar het oosten op. Wel kunnen wol kenvelden vanuit Engeland morgen onze omgeving bereiken. De wind blijft uit het zuiden waai en, en voert zachte lucht aan. In de middag zal de temperatuur oplopen tot omstreeks tien graden. In de nacht van donderdag op vrij dag heeft het bij helder weer in ons land een enkele graad gevroren. In Duitsland daalde het kwik plaatselijk tot vijf graden onder het vriespunt. Advertentie DEN HAAG, 21-2. Aan een beper king van de groei van de overheid suitgaven met ongeveer drie miljard gulden is niet te ontkomen. Dat staat in de brief van het kabinet aan de Stichting van de Arbeid. Een af schrift van die brief is donderdag avond om half zeven bij de Tweede Kamer aangekomen. Het kabinet vindt een dergelijke ombuiging nodig om het financie ringstekort duurzaam onder kontro- le te krijgen. Dat mag beslist niet bo ven de zes procent komen. AMSTERDAM, 21-2. Op een toilet van een café aan de Amsterdamse Zeedijk heeft de politie het stoffelijk overschot gevonden van de 26-jarige Westduitse zeeman V. S. De man is overleden na heroïnegebruik. Vol gens de politie is het aantal heroïne- doden in de hoofdstad sinds begin dit jaar hiermee gekomen op zes. RENESSE. De heer K. Janse her dacht het feit dat hij vijftig jaar het penningmeesterschap in handen had van het Mussengilde Renesse. Hij werd met een ,,mand boodschappen bedacht door de voorzitter van het Gilde, de heer J. v. d. Hoek, die de mand thuis bezorgde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) de februari-ramp In 1953 door het Zweedse Rode Kruis werd geschon ken en dat Koning Gustaaf het be langrijk genoeg vond dit geschenk persoonlijk te overhandigen. Verder wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat de gemeentebesturen van Schouwen-Duiveland gedurende ruim 26 jaar de ongedekte kosten en lasten van het ziekenhuis hebben ge dragen. Duiksport Ook wordt verband gelegd met de in deze regio veel beoefende duiksport en het daarmee verband houdende gevaar van de caissonziek te. „Verdwijning van het ziekenhuis zou ook deze sport minder aantrek kelijk maken, langs de kusten van Schouwen-Duiveland", aldus de pe titie. Tenslotte wordt in de petitie duide lijk gesteld, dat men een samenwer kingsverband met een ander buiten de regio gelegen ziekenhuis niet als ideale oplossing ziet. Men is van me ning, dat zulks om heel veel redenen niet haalbaar zal zijn. „Denk aan uitwisseling van specia listen en medisch materiaal, perso- neelsmoeilijkheden, vervoer, weer somstandigheden en nog vele andere factoren zouden leiden tot een welis waar uitgestelde maar toch een uit eindelijke opheffing, met in het gunstigste geval een beperkte poli kliniek en/of hulpverbandplaats", aldus de tekst van de petitie. Beroep Met deze motieven wordt een be roep gedaan op de volksvertegen woordiging, dat na een onderzoek, de beslissing om het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee te slui ten, wordt teniet gedaan en maatre gelen worden genomen om het voort bestaan van dit ziekenhuis te verze keren. Het komité ter behoud van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis van de A.N.B.O. afdelingen op Schouwen-Duiveland mocht reeds van diverse regionale autoriteiten waardering ontvangen voor de aktie, die thans wordt gevoerd. Het komité hoopt, zoals gezegd, met zoveel mogelijk mensen op dins dag 4 maart naar Den Haag te gaan. Verdere gegevens over de tocht naar de Tweede Kamer en de wijze waarop het komité dit nog nader on der de aandacht gaat brengen, zullen in de loop van volgende week be kendgemaakt worden. ZIERIKZEE, 21-2. Een speciaal komité van de A.N.B.O.afdeling-en op Schouwen-Duiveland zal dins dag 4 maart een petitie en ruim 10.000 handtekeningen aanbieden in de Tweede Kamer in het kader van een ak tie om behoud van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. De leden van het A.N.B.O.-komité hopen door vele inwoners van Schouwen-Duiveland op hun reis naar Den Haag vergezeld te mogen worden. De petitie en de handtekeningen zullen dinsdagmiddag 4 maart om streeks één uur in de Tweede Kamer overhandigd worden, waarschijnlijk aan de staatssekretaris van volksge zondheid. In de thans opgestelde petitie wordt met klem gewezen op de zeer nadelige gevolgen, die sluiting van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis voor deze regio zou hebben. Ge noemd wordt het feit, dat de bevol king van Schouwen-Duiveland in het zomerseizoen wordt gekonfronteerd met een enorme toeloop van toe risten. Direkt verband daarmee hou den, volgens de petitie, de grotere en kleinere ongelukken op de wegen. „Het verdwijnen van het ziekenhuis zou voor velen van deze honderddui zenden bezoekers zonder meer ramp zalige gevolgen kunnen hebben", al dus het komité. Route Verder wordt verwezen naar de route naar Goes, die gevolgd zou moeten worden als het ziekenhuis in Zierikzee zou verdwijnen. „In die route liggen twee ophaalbruggen (waaronder één sluisbrug), dit kan katastrofaal gevolg hebben, als m,en bedenkt dat het in het seizoen zeer drukke zeeverkeer voorrang heeft op het wegverkeer", staat in de petitie. Ook wordt aan de orde gesteld, het feit, dat de artsen zelf hun bloedproe ven naar het ziekenhuis brengen. Dit kost hen hoogstens een half uur, via mobilifoon blijven ze voortdurend bereikbaar voor hun eigen praktijk. „Opheffing van het ziekenhuis zou betekenen, dat iedere inwoner voor iedere druppel bloed voor welk on derzoek dan ook, meer dan een halve dag van huis moet, hetgeen o.a. voor de ziekenfondsen enorm kostenver hogend zou werken, om over andere proeven en behandelingen nog maar niet te spreken", aldus het komité. Bezoek In de petitie wordt erop gewezen, dat niet alleen iedere patiënt, maar ook iedere bezoeker het streekzie kenhuis binnen maximaal 25 minu ten per openbaar vervoer kan berei ken vanuit alle kernen op Schouwen- Duiveland. Bij een bezoek in Goes of Rotterdam moet men rekenen voor één maal per dag bezoek, een halve dag of meer van huis te zijn. In dit verband worden de nadelige gevol gen voor de patiënt genoemd, wiens herstel zeker minder gunstig wordt beïnvloed. Verder is het komité van mening, dat verplaatsing van het ziekenhuis ook flinke financiële gevolgen voor de bevolking zal hebben. In dit kader worden opgesomd: buskosten, taxi's, benzine, tolgelden e.d. In de aan te bieden petitie wordt niet nagelaten ook te verwijzen naar het feit dat dit streekziekenhuis na

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1