Brogum-boerderij wordt zaterdagmiddag geopend SB Appelsap of Sinaasappelsap Gelijk aantal uren kleuterschool - lagere school? KOLLEGES VAN B W BRUINISSE EN DUIVELAND BEZOCHTEN „IN 'T OPPER" literpak Na elf maanden weer eigen soos DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vierde dag akties Rijnmond Voldoening over voorzieningen duidelijke uiteenzetting, omdat hij nog niet eerder met deze streekvoor- ziening had kennis gemaakt. Na de koffie werd het tehuis be zichtigd en de kamers van de heer Van Dienst en de fam. Slotemaker bezocht. Via de loopbrug bracht het gezelscahp vervolgens een bezoek aan het komplex zorgwoningen. Hiervan werd in de woningen van mevr. Jonker-Kik en mevr. De Waard-Stols een kijkje genomen. Na de koffie werd het tehuis be zichtigd en de kamers van de heer Van Dienst en de fam. Slotemaker bezocht. Via de loopbrug bracht het gezelschap vervolgens een bezoek aan het komplex zorgwoningen. Hiervan werd in de woningen van mevr. Jonker-Kik en mevr. De Waard-Stols een kijkje genomen. Na de rondgang werd door de be woners een aperitief gebruikt. Bur gemeester Hekman van Bruinisse zei verheugd te zijn over het bezoek aan dit mooie projekt en wenste bestuur, direktie en personeel sterkte toe bij de instandhouding, gen kon worden gesitueerd. De heer De Groot dankte voor deze attentie en zei dat het een welkome aanvulling was op de plannen om de gangen van een aantal bloembakken met hydrokultuur te voorzien. De heer L. v. d. Ouden dankte het gezelschap voor hun komst en de gesproken woorden en hoopte dat de goede onderlinge samenwerking nog lange tijd bestendigd zal mogen blij- Advertentie ROME. De negen landen van de Eu ropese Gemeenschap zullen in Rome de Sowjet-Unie voorstellen Afgha nistan tot een neutrale staat te ma ken. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Wie zijn zwakheden aait, die geselen zij als dank. Anna Dix ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Telefoon (01110)2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar I 103,50. Losse zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt Redakteur: M. J. Bij de Vaate. maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Donderdag 21 februari 1980 136ste jaargang Nr. 22662 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Raad Westerschouwen en ziekenhuis ZIERIKZEE, 19-2. Zaterdagmiddag 23 februari drie uur zal een historisch moment worden voor de Stichting Jeugdsociëteit Brogum. Dan zal de officiële opening worden verricht van de nieuwe Brogum-boerderij aan de Julianastraat. Ruim elf maanden moest de Zierikzeese jeugd het zonder soos doen. De voormalige huisvesting aan het Kerkhof moest plaats maken voor de bouw van het nieuwe belastingkantoor, aan het huidige onderko men aan de Julianastraat moest heel wat verbouwd wor- tel. De vloer kwam voor rekening van stukadoorsbedrijf Voermans. De muziekinstallatie werd gele verd door Hemmes uit de Poststraat. Men ging in zee met de brouwerij Heinëken-Amstel, die tevens het po dium bekostigde. De verwarming werd aangelegd door een der Bro- gumleden, de installatie werd gele verd door de firma Korporaal. De fir ma Verwijs verzorgde het gebak bij de koffie op alle "zaterdagen, dat. er gewerkt werd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot zaterdagavond: Droog en zonnig Droog en zonning, maar in het westen later enkele wolkenvelden minimumtemperatuur om het vriespunt, middagtemperatuur van 7 graden op de Wadden tot 13 graden in Limburg. Matige, af en toe vrij krachtige zuidoostenwind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 22 febr. Zon op 7.41, onder 18.03 Maan op 10.59, onder 00.56 Eerste Kwartier: 23 februari (1.14) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 22 febr. 7.12 19.58 0.55 13.34 Doodtij: 25 februari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Komende nacht zal bij helder weer de temperatuur, evenals de af gelopen nacht, weer dalen tot aan of iets onder het vriespunt. Overdag zal bij zonnig weer de temperatuur oplo pen tot ongeveer 7 graden in het noorden van het land en tot rond 12 graden in Brabant en Limburg. Zonnig weer is het in grote delen van het Europese vasteland. Dit hangt samen met de aanwezigheid van een krachtig gebied van hoge- luchtdruk boven de Balkan, Polen en West-Rusland. De middagtempera tuur ligt alleen in Scandinavië, Fin land en Rusland nog enkele graden onder nul, maar elders komt het kwik 's middag boven nul. In het Alpengebied, waar het fan tastisch wintersportweer is, ligt het nulgraden celsius niveau op 900-1200 m. Boven het Middellandsezee gebied ligt vlak ten oosten van Spanje een depressie die daar bewolkt en regen achtig weer brengt. Veel regen viel er het afgelopen etmaal op de Balearen. Door middel van een serie dia's zul len de bezoekers op de hoogte gesteld worden van hetgeen tijdens de ver bouwperiode door de Brogumleden werd verricht. Hoe hard er gewerkt werd, hoeveel er gediskussieërd werd, hoe vaak er is overlegd en hoe veel plezier de jongeren (en enkele ouderen) eraan beleefd hebben. Brogumberichten In de zojuist verschenen Brogum berichten wordt daar ook veel aan dacht aan besteed. In de afgelopen elf maanden werden de soosleden voor tdurend op de hoogte gehouden van de stand van zaken door middel van informatiebulletins. In de Brogum berichten wordt medegedeeld, dat 90 van het metselwerk door eigen leden werd gedaan. Het leeuwendeel van die 90 werd verricht door „bouwbaas" Rien Jonker. Het dak en plafond werd ge- konstrueerd door P. J. Verkaart met hulp van Brogumleden. Het elektri sche gedeelte en loodgieterswerk werd aangelegd door de firma Steu- den. De trouwe bouwers binnen Brogum weten daar in middels alles van. Er zal iets „officieels" gedaan worden zaterdagmiddag bij de opening en Brogums supermetselaar Rien Jonker heeft daar iets mee te maken, maar wat er nu precies zal gebeuren, daarover wil het Brogum bestuur zich nog niet uit laten, dat blijft nog even een verrassing. Van drie tot vier uur zal een aantal genodigden de nieuwe jeugdsoos bezoeken en van vier tot zes uur staat de boerderij open voor alle belangstellenden. DEN HAAG. De kerncentrales in Borssele en Doodewaard kunnen voorlopig openblijven. Dat is het oordeel van een meerderheid in de tweede kamer, een meerderheid vindt ook, dat de regering nu geen toestemming mag geven voor zoge naamd kompaktopslag van radioak- tiefafval in Borssele. ROTTERDAM, 21-2. De industrie bond FNV deelde donderdagmorgen mee dat vandaag bij zes bedrijven in het Rijnmondgebied akties zullen worden gehouden tegen de loon maatregel van de regering. Het is dan de vierde dag deze week dat op verschillende bedrijven het werk tijdelijk zal worden neergelegd voor diskussies. Bij de zes bedrijven werken ruim 3.000 mensen. De ondernemingen, waar de dis- triktbestuurders van de industrie bond FNV de werknemers tegen het middaguur zullen oproepen aan de aktie mee te doen, zijn het metaalbe drijf Van Tol (100 werknemers), de golfkartonfabriek Movi (200), het electro-technisch bedrijf Holland Electro (180), hert constructiebedrijf Rietschoten en Houwens (1800), de machinefabriek Deutz (200) en de chemische fabriek Windmill (700). Op de voorgrond een maquette van een pijler, tentoongesteld in de expo sitieruimte op het werkeiland Neelt- je Jans. De ruimte wordt binnenkort door de toevoeging van de filmzaal uitgebreid. Op de parkeerplaats wordt een nieuwe filmzaal gebouwd. De huidige ruimte is te klein om het aantal belangstellenden voor de laatste fase van de Deltawerken op te vangen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De leden van het Brogumbestuur legden een krans vorig jaar maart voor aanvang van het afscheidsfeest in het voormalige soosgebouw. Het zou elf maanden gaan duren, voor zij de deuren van het nieuwe soosge bouw konden openen. Bouwkommissie Het geheel werd gekoördineerd door een bouwkommissie, waar le den van het bestuur van Brogum, de heer W. Kelderman (van de gemeen te), de heer P. J. Pothaar (architekt) en de heer Verkaart (aannemer) zit ting in hadden. Verder in de Brogumberichten staan ook wat eigen ervaringen van aktieve Brogum-bouwers over hoe het was om vanaf twee panlatjes de wereld te bekijken, hoe met een kin derfietsje een magnifiek takel systeem gekreëerd kon worden, hoe er planken werden gesjouwd en hoe er steentjes werden gebikt en hoe heerlijk boterhammen met lever worst, frites met frikandel of chinees met saté smaakten na enkele uren op een koud dak. Dat alles is nu bijna achter de rug: „Bouwbedrijf Brogum" is vanaf za terdag weer gewoon Jeugdsoos Bro gum. Deze week wordt nog heel hard gewerkt om alles nog net op tijd ge reed te hebben. Vrijdagavond komen de bouwers bij elkaar om het resul taat van hun werk te vieren. Zater dagmiddag, zoals gezegd, het officië le gebeuren en zaterdagavond na elf maanden is het weer soosavond. Gra tis entree deze keer in verband met de opening. Voor de sluiting bedroeg het deel nemersaantal van Brogum ruim 360. Daar inmiddels een jaar verstreken is, is dat bestand tot nul gereduceerd, (vervolg pagina 4) DEN HAAG, 20-2. Door het dagelijks aantal uren van de lagere scholen terug te brengen tot dat van de kleuterschool v/ordt het mogelijk de kleuter- en lagere scholen gelijk te laten beginnen en ein digen. NEW YORK. De VN-commissie die in het leven is geroepen om de be schuldigingen van Iran tegen de voormalige sjah te onderzoeken ver trekt het komende weekeinde naar Teheran. Dit heeft de secretaris generaal van de volkerenorganisatie, Kurt Waldheim, woensdag in New York meegedeeld. Dat staat in het onderzoekrapport „achtergronden van de huidige school tijden in het basisonderwijs in Neder land". Dit rapport, samengesteld door een beleidsmedewerker van het mi nisterie van onderwijs en wetenschap pen is, onlangs aangeboden aan mi nister Pais. Volgens het ministerie houdt de geop perde mogelijkheid wel in dat de lagere school dat korter werken (vijf uur in plaats van vijf en een half uur per dag) moet inhalen om aan het vereiste mini mum aantal uren van duizend per jaar te komen. Dat zou dan kunnen door het schooljaar met enkele dagen te verlen gen. Gespreid over de verschillende va kanties zou dat inhalen nauwelijks voelbaar zijn, aldus het ministerie. BRUINISSE, 18-2. De kolleges van burgemeester en wethouders van de gemeenten Bruinisse en Duiveland brachten met hun echtgenotes een bezoek aan het bejaar dentehuis „In 't Opper" en de zorgwoningen. Zij werden in de rekreatiezaal hartelijk welkom geheten door de waarne mend voorzitter de heer L. v. d. Ouden namens de besturen van de Stichting Prot. Bejaardenzorg Duiveland (waarvan aanwezig mevr. De Reus, de heer Wandel en directrice mej. Bal) alsmede de Chr. Woningbouwvereniging. De heer Van den Ouden gaf een uit eenzetting hoe de stichting in 1965 was ontstaan en op 23 april 1971 een eigen bejaardencentrum voor de re gio Duiveland in gebruik mocht ne men. Thans zijn er 86 personen ge huisvest, waarvan 53 uit de gemeente Duiveland, 31 uit Bruinisse en 2 bui ten deze gemeente. Hij stond stil bij de goede samenwerking tussen de beide gemeenten bij de exploitatie en vervoer van de dienst „Tafeltje-dek - je", waaraan ook verreweg de meeste diakoniën meebetalen. Zorgwoningen Dezelfde goede samenwerking is er ook met de Chr. Woningbouwvereni ging (vertegenwoordigd door de her en De Groot en Deurloo) voor wat be treft de zorgwoningen. Aan deze be woners wordt een zorgpakket gebo den dat o.m. een 24-uurs-bewaking inhoudt. Deze service kan worden geboden door gebruik te maken van een speci aal overdekte loopbrug waardoor het verplegend personeel direkte toe gang heeft tot het komplex zorgwo ningen. Anderzijds genieten de bewoners via deze brug faciliteiten in het be jaardentehuis zoals bezoek rekrea tiezaal, biljartzaal, toko, weekslui- tingen e.d. Van deze bewoners ko men er 16 oorspronkelijk uit Duive land en eveneens 16 uit Bruinisse. De voorzitter zette vervolgens het interne beleid van het bejaardencen trum uiteen en kon met voldoening verwijzen naar de uitstekende ver standhouding tussen leiding, perso neel en bewoners van het bejaarde noord. „Voorrecht" Nadat hij een toelichting had gege ven op het opnamebeleid besloot de voorzitter zijn toespraak met op te merken dat het voor deze streek een groot voorrecht is een verzorgingste huis en 32 zorgwoningen te bezitten waarin de bejaarden op zulk een waardige wiize worden gehuisvest. Namens het gemeentebestuur van Duiveland bedankte burgemeester J. van Bommel de voorzitter voor zijn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1