Raad Westerschouwen stelt f 600.000,beschikbaar voor dorpshuis Noordwelle Wild zwijn doolt rond in rek met de bossen van Ouwerkerk DE ZIERIKZEESCHE COURANT in ait nummer: „L et E^-lid 65 jaar muzikant Inrichting door Dorpsgemeenschap Koffie goedkoper Trudeau winnaar Wetsontwerp nieuwe ingreep lonen ingediend Twee maal uitgebroken tievoorzitters Noordzee-olie ook duurder Getroffen door stoelleuning Jongeman dood bij brand Tegen misbruik uitkeringen NIEUWSBODE Dinsdag 19 februari 1980 136ste jaargang Nr. 22661 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. HAAMSTEDE, 18-2. Op de maandagavond gehouden raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen heeft de raad haar goedkeuring verleend voor de bouw van een dorpshuis te Noordwelle door een bedrag van 600.000,- beschikbaar te stellen. De fraktieleider van de P.v.d.A. de heer S. Roos vond het bedrag wel wat hoog, maar was blij dat het van de grond is gekomen daar het bij de P.v.d.A. nummer één stond op de priori teitenlijst. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de subsidie aanvragen voor de bouw niets hebben opgeleverd. Hij hoopte, dat dit toch nog gereali seerd wordt. Eenzelfde geluid liet de fraktieleider van de VVD dr. H. J. van Zuijlen horen. Ook hij betreurde het dat de subsidie is uitgeblèven. AMSTERDAM, 18-2. De adviesprij zen van koffie gaan 20 februari met 18 cent per pak van 250 gram omlaag. Hierdoor komt de adviesprijs van de hoofdsoorten op 4,22. Ook oplos- koffie gaat in prijs omlaag en" wel met gemiddeld 7 cent per 50 gram, zo heeft de Vereniging van Nederlandse Koffiebranders en Theepakkers be kendgemaakt. De prijsverlagingen zijn een gevolg van de daling van de inkoopprijzen van grondstoffen. Het ministerie van ekonomische zaken is op de hoogte gebracht. Vorig jaar werd de koffie prijs twee maal verhoogd, totaal met 0,78. OTTAWA, 19-2. Pierre E. Trudeau is dinsdag als eerste-minister van Ca nada teruggekeerd in een verkiezing soverwinning van zijn liberale partij die de Conservatieven van premier Joe Clark wegvaagde. Nog geen twee maanden tevoren had Trudeau be kendgemaakt dat hij voornemens was er het leiderschap van zijn partij aan te geven. Burgemeester J. L. Niemants- verdriet-Leenheer deelde de raad mee, dat de inrichting van het ge bouw volledig zal worden verzorgd door de Dorpsgemeenschap Noord welle. Zij vond het een hoog bedrag, maar was van mening dat het geld wordt besteed aan een van de kleine kernen die dit verdienen. Zij sprak de hoop uit, dat de pot voor het leefbaarhou- den van de kleine kernen nog wat zou opleveren. Met applaus van de goed bezette publieke tribune werd het raadsbesluit begroet. Studies Struktuurschets Een uitvoerige diskussie ontlokte het voorstel van het kollege om een krediet van 325.000,- beschikbaar te stellen voor studies ten behoeve van de te ontwikkelen struktuur schets. Van deze 325.000,- is 150.000,- bestemd voor een distributie-planologisch onderzoek; 125.000,- voor een verkeersstudie en 50.000,- als aanloopkrediet voor de aanvulling van de struktuurstu- die, de struktuurschets Oosterschel- dekust en het opstellen van de stuk- tuurschets voor het gehele grondge bied van de gemeente. Dr. H. J. van Zuijlen merkte op, dat deze studie alleen zin heeft als het rekreatie-gebeuren in de gemeen te over het gehele jaar, en niet alleen in het hoogseizoen, erin wordt be trokken. Het bedrag wat neerkomt op 61,- per inwoners vond hij wel hoog, maar voor een goed struktuurschets achtte hij het wel verantwoord. De VVD-fraktie wil dan wel een ge degen en goed onderzoek daar men als gemeente volkomen vast zit met de bestemmings plannen, moest gaan kosten. Voor dat het klaar is gaat het naar zijn schatting 7 ton kosten. Eerdere struktuurschetsen Hij wees hierbij op de in het begin van de zeventiger jaren eerder ge maakte struktuurschetsen waar niets van terecht is gekomen, omdat het vorige kollege niet naar G.S. heeft willen luisteren. Was dit wel gebeurd, dan had men nu deze pro blemen niet gehad, zei de heer Roos. Het Streekplan ligt ten grondslag aan de struktuurschets en niet anlter- som, een mening welke door de raadsvoorzitter werd gedeeld. De heer Roos vroeg zich verder af, of er geen gegevens uit de vorige struktuurschetsen meer bruikbaar Vervolg pag. 2 DEN HAAG, 18-2. Bij de Tweede Kamer is maandag het wetsontwerp inge diend dat het de regering mogelijk moet maken - zo nodig - in te grijpen in de lonen en arbeidsvoorwaarden van alle werknemers. De ingreep wordt vol gens het ontwerp ook mogelijk voor overheids- en militair personeel. Het wetsontwerp houdt een veran dering in van artikel 10 van de wet op de loonvorming. Dat artikel wordt zo gewijzigd dat de minister van sociale aken de mogelijkheid krijgt een maatregel af te kondigen voor een voor alle bedrijfstakken ge lijke kalendertermijn. Ook wordt het mogelijk om een pakket arbeids- HOOGEVEEN, 19-2. Het kabinet Van Agt zal vandaag (dinsdag) met de fraktievoorzitters van het CDA en VVD praten over het besluit dat het kabinet maandag heeft genomen in zake het sociaal-ekonomisch beleid voor 1980. Dit heeft jninister- president Van Agt maandagavond meegedeeld in Hoogeveen. De minister-president wilde niet ingaan op de vormgeving van het besluit over de ombuigingsoperaties. Hij wil eerst het gesprek met de frak tievoorzitters Lubbers (CDA) en Rietkerk (VVD) afwachten. Het hangbuikzwijn op zijn vlucht vanuit de boerderij van Staatsbosbe heer in Ouwerkerk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) OUWERKERK/HAAMSTÉDE, 19-2. In de bossen van Ouwerkerk doolt een hangbuikzwijn rond. Het dier was tot voor kort eigendom van restaurant „Het Jagershuis" in Renesse. De eigenaar van het restaurant verkocht het dier echter aan de beheerder van manege De Grol, waar het zwijn zondagmiddag uitbrak. Het dier werd vervol gens gevangen en overgebracht naar de boerderij van Staatsbosbeheer in Ouwerkerk, maar ook daar nam het snel de poten. Het hangbuikzwijn vertoeft derhalve thans waarschijnlijk ergens in het bos van Ouwerkerk. Zondagmiddag werd op de Hogezoom ter hoogte van de boomgaard Tente- bos en de bezittingen van de heer J. Korteweg het wild zwijn ontdekt. De si tuatie deed denken aan de na-oorlogse jaren, toen een wild zwijn het Zijpe was overgezwommen en de Westhoek in rep en roer zette door des nachts heer lijke bedjes met kropsla te verslinden en menige hond de stuipen op het lijf te jagen. Ditmaal lag op het terrein van de heer Korteweg een kort dik zwijn met vrij lang haar en een donker witte kleur met zwarte vlekken. Het zwijn was tot op een meter of 10 te benaderen, doch stak dan de kop op als een soort waarschuwing. Inmiddels was ook een G.S.A. van de Rijkspolitie gearriveerd met o.a. ad judant Hoekman. Niemand had toen nog enig idee waar het dier vandaan was gekomen en omdat het bij het be treden van de wegen gevaar op zou kunnen leveren voor het verkeer werd besloten het beest te vangen. Inmiddels had het wat brood, neerge legd door de familie Korteweg, tot zich genomen en ging toen met een gezapig gangetje de polder op. Politionele versterking was alras verschenen en toen iedereen dacht dat het beest bij Renesse zou zitten, zag plotseling de familie Leeuwe het zwijn de boomgaard binnenlopen, waar het zich vastliep in een afge rasterd gedeelte. Daar werden voor lopig mislukte pogingen aangewend het te vangen, doch het diepe sonore geluid dat de bek uitstootte bracht iedereen op andere gedachten. Tot dat nog wat hulp kwam opdagen. Gevangen Een der manschappen van de rijkspolitie wist het beest tot staan te brengen en ras een touw om een achterpoot te slaan. Het was toen een klein kunstje om het zwijn alle uit zicht te beletten door het een jutezak over de kop te doen. Met vereende krachten gelukte het zelfs de vierpo ter (stinkend en wel!) in de zak te doen verdwijnen. In de G.S.A. gela den toog adjudant Hoekman aan het stuur, met naast zich wachtmeester Karin met dichtgeknepen neus, naar Ouwerkerk waar het in een der stal len van de Staatsbosbeheerboerderij werd losgelaten. Het wilde zwijn bleek het, zoals ge zegd, ook daar niet zo naar zijn zin te hebben en brak in de loop van maan dagmiddag uit. Tijdens zijn vlucht wist fotograaf Joh. D. C. Berrevoets nog net een plaatje van hem te schie ten. Adjudant Hoekman deelde heden (dinsdag)morgen desgevraagd mede. dat de pogingen het zwijn te vangen, voorlopig zijn gestaakt, om het dier niet al te veel op te jagen. Bij de boer derij van Staatsbosbeheer in Ouwer kerk is inmiddels wat eten neergezet in de hoop, dat het wilde zwijn daar op af zal komen. voorwaarden bindend en zo nodig ge differentieerd naar inkomens vast te stellen. LONDEN, 18-2. De nationale olie maatschappij van Groot-Brittannië (BNOC) heeft haar prijs van ruwe olie uit de Noordzee in overleg met de producenten, zoals British Petro leum Company, met vier dollar ver hoogd tot 33 a 34 dollar per vat. De ruwe olie uit het Forties-veld be draagt nu 33,75 dollar per vat UTRECHT, 17-2. De 27-jarige me vrouw D. E. Devreese uit Utrecht heeft zondagmiddag een diepe hoof wond opgelopen toen ze op het per ron van het station Overvecht in Utrecht werd getroffen, door een stoelleuning. De leuning werd door supporters van de FC Den Haag uit de passerende Intercity, die op weg was naar Amersfoort, naar buiten ge gooid. Omdat niemand wilde getui gen, kon de spoorwegpolitie de dader niet achterhalen. De vrouw_ moest naar het ziekenhuis om de wond te laten hechten. HOENSBROEK, 18-2. De achttien jarige Paul Grolleman uit Hoens- broek is maandagochtend omgeko men bij een brand in zijn ouderlijk huis. Volgens de politie ontstond de brand toen de jongeman na terugkeer van een carnavalsfeest iets te eten wilde klaarmaken. Een overbuurman die probeerde de jongen uit de vlammen te redden, liep zware verwondingen op: bij een val door een ruit liep hij een slag- derlijke bloeding en enkele doorge sneden spieren op. HOOGEVEEN, 18-2. Minister president Van Agt heeft maandaga vond in Hoogeveen meegedeeld dat het kabinet paal en perk wil stellen aan het misbruik van het stelsel van sociale zekerheid. Het misbruik zal niet met fluwelen handschoen wor den aangepakt, zo zei hij. Ook zijn nieuwe maatregelen in voorberei ding om meer greep te krijgen op het ontduiken van belasting. Zo ging dat zaterdag in Brouwersha ven, dat zich geschaard heeft onder de Nederlandse Karnavalsplaatsen. De dansmariekes waren lieftallig en werden op het bordes van het stad huis gadegeslagen door burge meester C. Slabbekoorn en zijn echt genote, plus Prins Floris Jan I met zijn Raad van Elf. Nadat de burge meester de sleutels van de stad tijde lijk aan de Prins had overgedragen, werd het burgemeestersechtpaar op genomen in de Orde van het Krabbé- kwaad (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Aktieve naturen zijn zelden zwaarmoedig. WA> msr pa Verwachting tot woensdagavond: Weinig verandering Droog weer en weinig bewolking. Vannacht minimumtemperatuur om streeks min twee graden. Middag- temperatuur ongeveer zes graden. Matige, aan de kust krachtige zuid oosten wind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 20 febr. Zon op 7.47, onder 17.58 Maan op 9.57, onder 23.40 21 febr. Zon op 7.43, onder 18.01 Maan op 10.27, onder Eerste Kwartier: 23 februari (01.14) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 20 febr. 5.32 18.42 11.56 21 febr. 6.24 19.16 0.08 12.47 Doodtij 25 februari. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 12-2. Het K.N.M.I. deelt mede: De komende 24 uur ondergaat het weerbeeld in ons land weinig ver andering. Het fraaie weer met zuid oosten wind en vrijwel geen bewol king duurt ook woensdag voort. In de nacht en ochtend ligt de tempera tuur daarbij iets onder het vriespunt, maar in de middag wordt het in het Waddengebied ongeveer 7 graden en in het zuiden rond 10 graden. Ook elders op het west-Europese vasteland heerst hetzelfde weer beeld. In Duitsland en België wordt het even warm als bij ons. maar in het midden en zuiden van Frankrijk bereikt de middagtemperatuur waarden van 15 graden en hoger.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1