Waarderende woorden voor afscheidnemende leraren L.T.S. „Schouwen-Duiveland" Afscheid voorzitter „Philatelica" Bruinisse STREEKNIEUWS De premie- koopsektor Landbouw te Oosterland Gevarieerde zaken op vergadering „Door Eendracht Sterk" STREEKNIEUWS Intermeubel Deurloo Gedetailleerd jaaroverzicht van de gemeente Duiveland 4 ZIERIKZEE, 14-2. In de aula van de L.T.S. „Schouwen- Duiveland" beleefden donderdagmiddag twee leraren en de echtgenote van de derde afscheidnemende docent een gezellig afscheid, ondanks de toch wel wat trieste aanleiding voor dit gebeuren. De drie leerkrachten zijn allen wegens gezondheidsredenen afgekeurd en gaan met vervroegd pensioen. De heer P. G. Rotte, leraar brood- en banketbakker en muziek en de heer J. Thedinga, leraar metaalkunde, wiskunde en natuurkunde werden door de verschillende sprekers heel hartelijk bedankt voor al het werk dat zij in de loop der jaren voor de school gedaan hebben. De heer A. C. v. d. Berg was zelf niet bij het afscheid aanwezig. Zijn funktie was voornamelijk adjunkt-direk- teur van de L.T.S., maar daarnaast gaf hij les in de vakken metaalbewerken, wis- en natuurkunde. De voorzitter van het school bestuur, mr. G. E. K. A. Roskott om schreef de heer v. d. Berg als een kun dig docent, die als adjunkt-direkteur veel voor zijn school gedaan heeft en daarbij zeer geliefd was. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ARNHEM. De nieuwe 150 kilovolt hoogspanningsleiding van Tiel naar Druten zal de Waal door de rivierbo dem kruisen. De Provinciale Gelder se Elektriciteitsmaatschappij (PGEM) heeft dat onlangs besloten. DEN HAAG. De vijf bonden voor het overheidspersoneel hebben in een gezamenlijke brief aan de Twee de Kamer hun ontstemming uit gesproken over de deze week uitge lekte plannen van minister Wiegel van binnenlandse zaken om de orga nisatie Bescherming Bevolking (B.B.) op te heffen. VENLO. De politie in Venlo heeft de 55-jarige S., direkteur van een ju ridische - planologisch bueau in Ven lo, aangehouden op verdenking van verduistering van 1,1 miljoen gulden ten nadele van zijn cliënten. Dat heeft de politie woensdag bekend ge maakt. AMSTERDAM. In vergelijking met 1973 is het koolmonoxydegehal- te op tien drukke verkeerspunten in Amsterdam gedaald met 15 tot 40 procent. De loodconcentraties namen sinds de laatste meting in 1974 af met 30 tot 60 procent. Dit staat in een rap port van het gemeentelijk centraal milieulaboratorium over de luchtve rontreiniging door het wegverkeer in Amsterdam. Gebeten op muziek RIVERHEAD, New York, 13-2. Ge orge Dillards nieuwe valse tanden scheepten hem op met problemen van een ongewone soort. Zij relayeerden het programma van een radiostation in Connecticut en de muziek, die hij alleen kon ho ren, hield hem 's nachts wakker. Het bleek dat metaal in de nieuwe tanden het signaal van de zender op pikte en zijn kaken werkten als ver sterkers. Dillard plaatst nu 's nachts zijn gebit op het nachtkastje en slaapt veel beter. De heer Rotte zorgde (als brood- en banketleraar) voor de inwendige mens. Door zijn liefde voor de mu ziek betitelde de heer Roskott hem als „spelende bakker". De woorden „we hebben u leren kennen als ge liefd en bekwaam leraar", waren voor de heer Thedinga bestemd. ,,U hebt talloze jongens opgeleid, die* ook in het latere leven iets moeten presteren," aldus de voorzitter. De twee leraren plus mevrouw v. d. Berg kregen een geschenk onder cou vert aangeboden. Symptoom De direkteur van de L.T.S., de heer F. G. Scherjon vond het nogal wat dat drie leraren tegelijkertijd ver vroegd uittreden op een korps van 25. De direkteur beschouwde het als een symptoom. Hij noemde een baan als leraar dan ook erg zwaar, vooral boven een be paalde leeftijd. „Als je even in de vijftig bent is de opvoeding van je kinderen meestal wel zo'n beetje vol tooid. En op dat cruciale moment in je leven moet je dan wel doorgaan met de opvoeding van 25 jongelieden. We nemen hier afscheid van drie le raren, die zich alle drie op voortreffe lijke wijze hebben ingezet, ieder op zijn eigen - ik mag wel zeggen - ka rakteristieke wijze. Het hoofddoel stond bij u alle drie hoog in het vaan del: de belangen van de leerlingen", zo sprak de heer Scherjon. Uitgebreid lerarencorps Kollega, de heer G. Huurling zei dat in het lerarenkorps vroeger een hechtere band heerste, toen kwamen de leraren nog bij elkaar over de vloer. Dat kan echter tegenwoordig met het uitgebreide lerarenkorps niet meer. Als laatste spreker kwam de heer J. Klompe, voorzitter van de ouder kommissie, aan de beurt. Hij dankte allen voor de door hen aan de kinde ren bestede zorg. De leraar metaal-, wis- en natuur kunde, de heer Thedinga sprak in zijn dankwoord mede over de intimi teit van het lerarenkorps. „Dat dit vroeger meer voorkwam is misschien wel waar, maar er leeft toch ook nog wel het een en ander bij de jongere kollega's onder elkaar. Je probeert er het beste van te ma ken. Het doel is de leerlingen zover te krijgen, dat ze in hun verdere leven hun mannetje staan en dat ze positief tegenover de maatschappij staan," BRUINISSE, 13-2. In een te Brui nisse gehouden ledenvergadering van de postzegelvereniging G. J. Pec- len, afd. Bruinisse van de Ver. Phila telica, werd afscheid genomen van dc voorzitter de heer W. A. Jumelet als bestuurslid. Dit gebeurde met een toespraakje en het overhandigen van een enve loppe met inhoud, door de secretaris, de heer S. A. Jumelet. De heer W. A. Jumelet aldus werd gememoreerd. heeft bijzonder veel voor de vereni ging gedaan en was al aktief in een vereniging vóór de huidige vereni ging 25 jaar geleden werd opgericht. Tot voorzitter werd benoemd de heer J. Huizer. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer W. Bil. De heer W. Schikker (penningmeester) werd bij akklamatie herkozen. In de jaarverslagen werd terugge zien op de „Dag van de Postzegel" die in 1979 in Bruinisse werd gehou den. Na het huishoudelijk gedeelte werden een aantal postzegels ge veild, waarbij verschillende waarde volle zegels voor een geminiseerde prijs van eigenaar veranderden. Mr. G. E. K-. A. Roskott, voorzitter van het schoolbestuur drukt de af scheidnemende heer Thedinga de hand. (Foto: Zierik7pesche Nieuwsbode) aldus de heer Thedinga, die evenals zijn kollega Rotte enkele leuke anek dotes uit de LTS-periode vertelde. Mevrouw v. d. Berg zei dat het jam mer was dat haar man niet aanwezig kon zijn, omdat de school en hij meestal dezelfde waren. „Hij was 33 jaar met de school getrouwd". De leraar brood- en banket, de heer Rotte memoreerde dat hij onder de leiding van de direkteur van de school heel prettig gewerkt had. „Mijn totale werk was erg geva rieerd, hoewel mijn bakkershart al tijd heeft geklopt. Ik ben blij dat ik de medestoot heb mogen geven tot de konsumptieve afdeling", zo besloot de heer Rotte het sprekersgedeelte. BRUINISSE In memoriam C. G. Vreugdenhil Op 71-jarige leeftijd overleed te Bruinisse onverwacht de heer C. G. Vreugdenhil. De heer Vreugdenhil bezocht als oudste zoon van ds. Joh. Vreugdenhil, die van 1925 tot 1932 predikant was van de Gereformeerde Gemeente, de Ambachtschool te Zie- rikzee. Hij koos een ambtelijke loop baan en doorliep bij Waterstaat alle rangen, tot aan de rang van Water staat-Hoofdambtenaar I in verschil lende plaatsen in ons land. Ook in Zierikzee was de heer Vreugdenhil als zodanig werkzaam. Na zijn pensionering vestigde de heer Vreugdenhil zich weer in Bruinisse. Hij was verschillende jaren ouder ling in de kerk der Gereformeerde Gemeente (Synodaal) te Nieuwer- kerk. In Bruinisse had hij zitting in het bestuur van de Chr. Woning- bouwstichting en in het bestuur van de Oudheid kamer. DEN HAAG, 13-2. De vraag naar het sterk achterblijven van het uit gifteprogramma voor woningen spitst zich toe op de achterstanden in de premiekoopsector. In de andere sectoren van het bouwprogramma is van achterstand in het geheel niet dan wel veel minder sprake, aldus staatssekretaris Brokx in een brief aan de Tweede Kamer. Hij heeft toegezegd een notitie te zullen opstellen, waarin op de oorza ken van de stagnatie in de premie- verkoopsector zal worden ingegaan. „Flitsen" uit het buitenland CAIRO. Egypte heeft woensdag een dringend beroep gedaan op de Vere nigde Staten een „krachtig standpunt" in te nemen tegen Israels politiek van het stichten van „illegale" nederzet tingen in bezette gebiede en het waar schuwde Israël dat die politiek on gunstige gevolgen zou hebben voor de vrede in het Midden-Oosten. SALISBURY. De blanken in Rho- desië zijn donderdagochtend hun stem gaan uitbrengen voor de twintig blanke zetels in het komende parlement van het land, voordat een onafhankelijke zwarte meerderheidsregering de macht overneemt. MOUSKOU. Het Russische pers bureau Tass heeft woensdag bekend gemaakt dat in Armenië een nieuwe kernenergiecentrale, de eerste in aard- bevingsgebied, in gebruik is genomen. ROME/WASHINGTON. De Iraan- se president Abdolhassan Bani-Sadr heeft donderdag verklaard, dat de 50 Amerikaanse gijzelaars in Theheran binnen 48 uur vrij kunnen zijn als de Verenigde Staten positief reageren op de voorstellen van Iran. Hij zei dit in een vraaggesprek met de Italiaan se televisie. TEHERAN. Een groep Iraanse vrij willigers die van plan waren met Pales- tijnen tegen Israël te strijden, is ont goocheld in Teheran teruggekeerd, zo heeft het Iraanse blad „Kayan" woens dag gemeld. PORTLAND. De ontdekking van een hoeveelheid gedeeltelijk verbrand geld heeft het mysterie van een kaper die per parachute uit een vliegtuig boven het noordwesten van de Verenig de Staten sprong nieuw leven inge blazen. PARIJS. De Iraanse president Abolhasan Bani-Sadr heeft woens dag in een vraaggesprek voor de Iraanse radio gezegd dat hij een ge heim plan heeft voor de vrijlating van de 49 gijzelaars die sinds novem ber van het vorig jaar in de Ameri kaanse ambassade in Teheran wor den vastgehouden, SAN SALVADOR. Het Revolutio naire Volksblok (BPR) heeft het ge bouw van de Salvadoriaanse water leiding bezet. In het kantoor, dat in het centrum van de hoofdstad van El Salva dor staat, zijn meer dan 500 personen gegijzeld. TEHERAN. De Organisatie van Olie Exporterende landen (OPEC) verga dert op 21 en 22 februari in Londen over haar beleid op lange termijn. Dit heeft de Iraanse minister van Olie zaken., Ali Akbar Moinfar, donderdag verklaard tegenover het officiële pers bureau „Pars" MUNCHEN. Kinderen van 12 en 13 jaar hebben op de Joodse begraafplaats van Munchen 270 grafstenen omver gehaald. Dit heeft de politie in de Beierse hoofdstad woensdag meege deeld. ISTANBUL. In Turkije is de aanhou ding verricht van 56 linkse extremisten die verdacht worden van in totaal 35 moorden waaronder die op vijf Ameri kanen. Dit heeft de leiding van de staat van beleg in een woensdag gepubli ceerd communique bekendgemaakt. WASHINGTON. Lusby (Maryland). Voor de tweede maal binnen een week is radioaktivitiet vrijgekomen uit de kerncentrale „Three Mile Island" bij Harrisburg in Pennsylvania. BOULOGNE SUR MER. Het Ne derlandse zeilschip „Eta Avander" is door de Franse douane naar Boulogne Sur mer gesleept omdat het een ton hasjiesh aan boor bleek te hebben, zo is van een welingelichte zegsman verno men. Er zijn enkele verhoren afge nomen, zei hij. BELGRADO. De Nationale Defen sieraad van Joegoslavië heeft nog eens onderstreept dat in verband met de ziekte van president Tito de hoge graad van waakzaamheid gehandhaafd moet blijven. Dit heeft het Joegoslavische persbureau Tanjoeg bekendgemaakt. HELSINKI. De Finse regering heeft alle landen die zullen deelnemen aan de Europese veiligheidskonferentie in Madrid in september van dit jaar, voorgesteld te onderhandelen over een ontwapening in Europa. STRAATSBURG. De Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, heeft in Straatsburg een heffing op de invoer en eventueel produktie van olie aangekondigd. SAN SALVADOR. De regering van El Salvador heeft verklaard dat zij zich niet gebonden acht aan het akkoord, dat zij de dag tevoren met militante studenten had gesloten om een eind te maken aan de bezetting van het minis terie van onderwijs. ROME. Een uiterst rechtse paramili taire groep in Guatemala heeft gedreigd alle Jezuïeten in het land te doden of te verdrijven, zo heeft het Generalaat van de orde in Rome meegedeeld. MOSKOU. Op 8 januari is in Moskou de Russische orthodoxe dissident Wladimir Boertsew aangehouden, zo is woensdag van welingelichte dissidente zijde in de Sowjet-Russische hoofdstad vernomen. WARSCHAU. Op het congres van de Poolse communistische partij heeft het lid van het Sowjetrussische politieke bureau, Michael Suslov, een rede gehouden. Hij ging hierin niet in op het voorstel van de Poolse partijleider Edward Gierek een Eu ropese ontwapeningskonferentie in Warschau bijeen te roepen. TEHERAN. Sinds de revolutie van vorig jaar zijn ongeveer 7.500 perso nen uit de strijdkrachten van Iran weggezuiverd. Generaal-majoor Mo hammed Hadi Shadmehr, hoofd van de kommissie van chefs van staven, heeft dit tegenover het Iraanse blad Azadegan verklaard. BRUSSEL. De Europese Gemeen schap gaat dit jaar voedselhulp ver strekken. Dat is woensdag in Brussel meegedeeld door de Europese Com missie, „dagelijks bestuur" van de EG. De voedselhulp zal verstrekt worden in de vorm van 720.500 ton graan, 150.000 ton magere melkpoe der en 45.000 ton boterolie. MOSKOU. De Russische minister van defensie, maarschalk Dmitry Oestinov, heeft woensdag de Verenigde Staten gewaarschuwd dat het nutte loos is te vertrouwen op een politiek van macht in de verhouding met Moskou. AMSTERDAM/CHERBOURG. De „Rainbow Warrior" van de Milieube- schermingsorganisatic „Green peace" heeft donderdag verder onge hinderd de Franse territoriale wate ren kunnen verlaten nadat een po ging om te voorkomen dat een schip kernafval zou afleveren in de Franse haven van Cherbourg mede door het toedoen van Franse sleepboten was mislukt. OOSTERLAND, 12-2. Op de gehou den vergadering van de landbouwve- reniging „Door Eendracht Sterk" werd het toetreden van twee nieuwe leden gemeld. De rekening over het boekjaar 1979 gaf aan inkomsten 1140,53, aan uit gaven 1182,17, aldus een nadelig saldo van 41,64. De kommissie van Toezicht had de boeken in orde be vonden en de voorzitter dankte de; penningmeester en de kommissie. Bij de bestuursverkiezingen werden alle drie de aftredende, de heren J. L. Nikerk, J. L. Schoof en H. B. van de Zande herkozen. In de Kommissie van Toezicht werd in de plaats van de heer P. van Westen niet herkiesbaar, gekozen de heer J. Hanse, en als plaatsvervanger de heer C. van Driel. In de plaats van de heer J. van der Slikke uit Ellemeet, die een toe lichting zou geven op de samenstel ling van de R.A.K.-brochure en die ZIERIKZEE Afd. Ned. Fruittelers Organisatie In het jaarverslag van de afdeling Noord-Zeeland van de Ned. Fruitte lers Organisatie wordt uiteraard ge wag gemaakt van de slechte resulta ten in 1979. Dit klemt temeer daar thans de beplanting nodig aan ver vanging en verjonging toe is, waar toe de financiële middelen ontbre ken. De zaak zit in de krisissfeer en de diverse lezingen c.a. vertoonden die teneur. In bespreking kwamen rap porten over: „Verbetering konkur- rentiepositie Nederlandse fruitteelt". De afdeling maakte (16 augustus) een exkursie naar België, waarvoor goede belangstelling bestond, evenals voor de avondex- kursie naar verschillende bedrijven. De afdeling telt momenteel 67 leden, met een gezamenlijke bedrijfsopper- vlakte van 300 ha. Vergadering Op de donderdag 14 februari ge houden algemene jaarvergadering in het Huis van Nassau kwamen de jaarstukken aan de orde, die de goed keuring van de vergadering kregen. De begroting 1980 toont in ont vangsten en uitgaven een bedrag van 900.-. Bij de gehouden bestuursverkie zing werden gekozen de heren M. de Nooyer (Wissenkerke) en J. M. v. d. Velde te Zierikzee. Na de pauze in de ze vergadering, onder voorzitter schap van de heer P. Flikweert, spra ken de heren D. de Oubdert en J. P. van Mourik over „Groeiregulatoren", een typisch in het metier thuishorend onderwerp. DEN HAAG. Nog dit jaar zal naar alle waarschijnlijkheid een rondeta felconferentie plaatsvinden over de toekomst van de Nederlandse Antil len. Minister Van der Stee van Nederlands-Antilliaanse zaken heeft dat donderdag gezegd in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begroting. verhinderd was, trad nu in zijn plaats op de heer P. de Koeijer uit Brouwershaven met hetzelfde onder werp en inplaats van de heer J. Wals van de tuinbouw voorlichtingsdienst, die ook niet aanwezig was, trad op de heer L. Notenboom met als onder werp: De toepassingsmogelijkheden van zoet water in de land- en tuin bouw. Zoete Grevelingen De heer De Koeijer gaf als voorzit ter van de Regionale Agrarische Commissie Schouwen-Duiveland in samenwerking met het R.A.C. en C.P.J. een oesKundige toelichting op het R.A.C.-rapport behelzende het onderzoek naar de gevolgen van een zoete Grevelingen voor de land- en tuinbouw. Een aantal studenten voerde het onderzoek uit naar de voordelen van een zoet Grevelingen- meer, zulks voor de land- en tuin bouw. In de regio werd de laatste vijf jaar een ernstig tekort aan vocht ge constateerd, en wanneer dit tekort zou kunnen worden aangevuld door beregening zou dit, volgens spreker niet weinig kunnen bijdragen tot een belangrijke inkomsten-stijging voor de landbouwer. Verder wekte de heer Koeijer op, vooral de standorganisaties, in deze niet te verslappen. Spreker deelde verder mee dat in de subcommissie waterhuishouding van de Raad van Waterstaat geen enkele vertegen woordiger van het Landbouwschap zitting heeft, wél twee afgevaardig den van milieu- en natuurbescher ming, en ook de Tweede Kamer heeft weinig leden die zich doen kennen als verdedigers van het standpunt van de landbouw. Rol water De heer L. Notenboom wees aan de hand van lichtbeelden op de moge lijkheden bij de toepassing van zoet water voor de land- en tuinbouw. Met een aantal statistieken, meest zelf vervaardigd, door onderzoekin gen, liet hij zien dat watervoorzie ning op tijd een grote rol speelt in de agrarische sector. De voorzitter dankte de beide spre kers en bood hen een enveloppe met inhoud aan. Na nog gewezen te heb ben op de toenemende rattenplaag, waarvoor hij aanraadde-bij konstate- ring, de Reinigingsdienst te waar schuwen, sloot de voorzitter de druk bezochte ledenvergadering. Advertentie Welkom bij op de Woonbeurs te Goes Toonaangevend op het gebied van klassieke en moderne meubelen. Elke dag (t/m zaterdag 16 februari a.s.) van 13.00 tot 22.00 uur. DUIVELAND, 14-2. Uit het gede tailleerde jaaroverzicht van de ge meente Duiveland werden onder meer de volgende gegevens betref fende het onderwijs in de diverse kernen gehaald: Per 1 augustus 1979 werd de heer H. E. M. Snijders benoemd als hoofd van de Openbare Lagere School te Ouwerkerk. Per 1 januari 1980 werd in de vakature van de Openbare La gere School te Nieuwerkerk, ont staan door het vertrek van mej. C. E. van Iwaarden, benoemd mej. I. Hansma. De werkzaamheden met be trekking tot de renovatie en uitbrei ding van de Openbare Lagere School te Nieuwerkerk zijn in 1979 gestart, en thans in een vergevorderd stadi um. Per 14 mei 1979 werd een drie- klassige noodschool in gebruik geno men, die samen met de twee aanwezi ge noodlokalen een tijdelijk onder komen biedt gedurende de werk zaamheden. Het globale schetsontwerp voor de bouw van een nieuwe openbare lagere- en kleuterschool te Ouwer kerk kwam eind 1970 gereed. Te Nieuwerkerk ontstond een brede dis- kussie over de inderwijssituatie, met name over de positie van de huidige kleuterschool in het kader van de ko mende onderwijsintegratie. Onderstaand volgt een overzicht van het gemiddelde leerlingenaantal (afgerond) van de kleuter- en lagere scholen in de gemeente. Openb. Bijz. kl. Openbaar Bijz. Totaal kl.school school lager lager Nieuwerkerk 69 138 90 297 Oosterland 49 56 148 154 407 Ouwerkerk 24 68 92 Sirjansland 26 26 73 125 380 244 822 Welzijn In 1979 werden de voorbereidingen afgerond om te komen tot de opzet van het welzijnsbeleid in deze ge meente. Medio november werd het advies betreffende de procedure- en inspraakregels en het instellen van een welzijnskommissie aan de ge meenteraad toegezonden, en werd als zodanig een aanvang gemaakt met de voorbereidingsfase, die gevolgd zal gaan worden door de inventarisatie fase, planfase en evaluatiefase. In 1979 waren weer 5 kampccrcx- ploitatievergunningen van kracht: die gelegenheid gaven tot kamperen op 863 standplaatsen. Het aantal af gegeven „boerenvergunningen" be droeg 9 (totaal 51 standplaatsen). Voor Nieuwerkerk werd besloten een parkeerhaven aan te leggen in dc Weststraat. Te Oosterland werd de parkeergelegenheid uitgebreid door het parkeerverbod aan de zuidzijde van de St. Joostdijk gedeeltelijk op te heffen. Een parkeerverbod werd ingesteld aan de zuidzijde van de Burgem. van der Havestraat tussen de Sandströmstraat en de Noordstraat. Het gedeelte van de parkeerstrook aan de noordzijde van de Burgem. van der Havestraat ter hoogte van het perceel no. 69 werd aangewezen als invalidenparkeer plaats, ten behoeve van de bewoner van genoemd perceel. Het buurtbusexperiment, waarbij de dorpen Ouwerkerk en Sirjansland zijn betrokken, is in 1979 van start gegaan, en blijkt in een behoefte te voorzien. In 1979 werden twee invalidcn-par- keerkaarten verstrekt, waardoor het totaal aantal kaarten, dat sedert het in werking treden van de parkeerfa- ciliteitenregeling voor invaliden werd afgegeven, komt op 15.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4