Z.L.M.-KRINGVOORZITTER GEEFT OVERZICHT VAN LANDBOUWASPEKTEN DR. C. BOERTIEN IN BROUWERSHAVEN PROGRAMMABOEKJE Ir. H. Sanders sprak op Z.L.M.-kringvergadering f Sombere vooruitzichten De Ring-promotion Haamstede in de toekomst STREEKNIEUWS KONINKLIJKE HARMONIE KUNST EN EER' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag IS tebruari 1980 Nr. 22659 3 ZIERIKZEE, 14-2. „We zullen een groene vuist moeten vormen en u leden, zult uw organisatie moeten laten we ten hoe en wanneer die groene vuist eventueel een harde vuist zal moeten worden," aldus voorzitter L. J. van Gastel donderdagmiddag tijdens de Z.L.M.-kringverga dering in het „Huis van Nassau". Tijdens het werkbezoek van dr. C. Boertien aan Brouwershaven raakte het gezelschap in de Jachtwinterberging van de firma gebr. Van Ast aan de Noorddijk verzeild tussen jachten, in prijs variërend van vijf duizend gulden tot een half miljoen, zorgvuldig bijeengezet in de loods, die een oppervlakte van 3500 m2 meet. Binnenkort, zo vertelde de heer Ph. J. van Ast in zijn praat je vooraf (zie foto), komt er naast deze nog zo'n even grote berging bij. Dat wordt dan de derde loods, want elders in Brouwershaven staat er nog een van 3000 m2. V.l.n.r. gemeentesekretaris de heer C. M. Padmos, dr. C. Boertien, de heer Ph. J. van Ast, mevrouw Chr. van Ommeren-Verwoerd en mevrouw J. B. Boertien-Velema. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Wandeling van het gezelschap door een pittoresk straatje, net op tijd gereed gemaakt voor het bezoek van de kommissaris der koningin, de direkteuren J. C. D. Stigter en O. S. Strikwërda van Kavero waren trots op dat straatje in het Zomerhuizenterrein ,,De Grevelingen" té Den Osse, want daar ligt het, waarheen de tweede visite van het gezelschap leidde. De bouwstijl van de huisjes en de mini-ducdalfjes doen inderdaad aan een vissersdorp denken, ge heel volgens de ideeën van het Brouwershavense gemeentebestuur. Het straatje voert omhoog naar ,,De Bult", een zandhoop van 250 m3. Op dat ter rein van 3000 m2 komen voorzieningen, zoals restaurant, winkel, overdekt zwembad, sauna, boetiekjes. De heer Boertien vernam dat de zaken, na de al gemene inzinking in deze sektor, weer beter gaan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Terwijl de heren van het gezelschap bij het werkbezoek van de heer Boer tien de bijzondere raadsvergadering bijwoonden, smaakten de dames het ge noegen een bezoek te brengen aan de ..Heesterlust" te Schuddebeurs, be woond door de familie J. A. Limburg. In het midden op de foto de gastvrouw. Daarna voegde het gehel gezelschap zich, met de leden van de gemeenteraad en hun echtgenoten, weer bijeen voor een gezamenlijk diner in „Hostellerie Schuddebeurs". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (Vervolg pag. 1) denstanders van Burgh genegen zijn zich bij de Ring-Promotion" aan te v sluiten. Onder de huidige omstandigheden is dit geen haalbare kaart daar men moeilijk iets kan gaan organiseren, terwijl de middenstand ter plaatse van geen enkele belangstelling blijk geeft. Veel stof tot gesprek leverde ook de overweging van het bestuur op, om een programmaboekje te laten verschijnen en dit huis aan huis in de Westhoek te verspreiden in een oplage van 10.000. De kosten hier voor worden geraamd op f 7000,— welke door middel van advertenties zou moeten worden gedekt. Adverteren In eerste instantie zouden de leden in de gelegenheid worden gesteld hierin te adverteren, lukt dit niet ge heel dan zullen ook bedrijven van el ders in de gelegenheid hiertoe wor den gesteld, deelde de coördinator de heer C. de Goederen mee. De meerderheid kon zich met deze gang van zaken niet verenigen en vond het eigenlijk een gedwongen extra uitgave op hun budget. Vreemd vond men het ook, dat naar uitlatin gen van de heer De Goederen al bleek dat er al advertenties waren ver kocht, terwijl er nog geen enkele beslissing was genomen of er al dan niet een programmaboekje wordt uitgegeven. De voorzitter van de VVV „Burgh- Haamstede" dr. H. J. van Zuylen deed het aanbod, dat het „Ring- Promotion" programma 1980 nog in de „Vraagbaak", welke in "een oplaag van 6000 verschijnt en eventu eel nog kan worden opgevoerd, zon der kosten kan worden opgenomen. Vier pagina's zijn hiervoor nog be schikbaar waardoor het mogelijk is de deelnemers hierbij te vermelden. Door de vergadering werd besloten dit aanbod aan te nemen en geen pro grammaboekje uit te geven. Uit het financieel verslag van de 2e penningmeester de heer J. v. d. Berge bleek dat de Ring-Promotion" 1979 met een batig saldo kon worden af gesloten. Door de heer L. Kik werd namens de kommissie tot het nazien van de rekening verslag uitgebracht waarbij hij verklaarde de boeken in orde te hebben bevonden en advi seerde tot goedkeuring hiervan over te gaan, waar zonder op of aanmer kingen toe werd besloten. Vier dagen Door het gemeentebestuur van Westerschouwen is toestemming ver leent de vier „Ring-Promotion" da gen te houden op 3, 17, 31 juli en 14 augustus. Men zal dit jaar ook de be schikking krijgen over een gedeelte van de Noordstraat. Voor de centrale regelkamer zal men pogingen in het werk stellen hiervoor de beschikking te krijgen over een caravan. De openstelling van de kommerciële kramen zal van 10.00 tot 19.00 uur zijn. Of de „Ring-Promotion" 1980 weer met een vuurwerk zal worden af gesloten zal nog nader bekeken wor den. Besloten werd, dat de deelne mende middenstanders in hun kra men zaken aanbieden welke zij ook in hun winkel verkopen en dat hier van niet wordt afgeweken, dit om minder gewenste situaties te voorko men. Tot 1 maart a.s. kunnen mid denstanders welke aan de „Ring- Promotion" wensen deel te nemen zich nog aanmelden. Over de evene menten (zoals b.v. muziekgezelschap pen) zullen binnenkort nog nadere mededelingen worden verstrekt. Hij zei dit in verband met de som bere ekonomische vooruitzichten, die voor vele boeren grote problemen zullen geven. De kring voorzitter uit te in dit verband ook kritiek op de houding van de minister van land bouw. In een korte terugblik op het afge lopen jaar wees de heer Van Gastel erop, dat de kg-opbrengsten niet slecht zijn geweest, maar dat de prij zen in akkerbouw en veehouderij slechts weinig gewijzigd zijn, terwijl het in de fruitteelt met de prijs zeer droevig gesteld was. Hij was van me ning, dat van een redelijke arbeids- beloning voor vele boeren geen spra ke zal kunnen zijn. Dijkverhoging Waarderende woorden had de kringvoorzitter voor de voortvarend heid, waarmee het Waterschap Schouwen-Duiveland de dijkverho ging in deze regio heeft aangepakt. In korte bewoordingen stipte de heer Van Gastel ook de bedreiging voor de wereldvrede aan, een bedreiging die zich de laatste weken in verhevigde mate aandient. Terugblikkend op de eigen organisa tie gaf de heer Van Gastel een over zicht van enkele Z.L.M.-aktiviteiten. Hij noemde het Z.L.M. scholenpro- jekt „De boer op", dat landelijk bij zonder gewaardeerd werd, hetgeen tot uiting kwam door de toekenning van de K.N.L.C.-prijs. Ver/Ier noemde de voorzitter de totstandkoming van een nieuw kan toor voor de O.V.M. en het verkrij gen van een pand aan de Oude Haven in Zierikzee voor de vestiging van het boekhoudbureau Schouwen-Dui veland. Verder organiseerde de Z.L.M. een proefkadertrainingskur- sus voor afdelingsbesturen op Schou wen-Duiveland. Een kursus, die vol gend jaar waarschijnlijk een vervolg zal krijgen in het gehele Z.L.M.-ge- bied. Zoete Grevelingen Belangrijke aangelegenheid op.. Schouwn-Duiveland achtte de kringvoortitter ook het verkrijgen' van een zoete Grevelingen. Door middel van een rapport van de werk groep „Zoetwatervoorziening Zuid- West Nederland" en een brochure van de Regionale Agrarische Kom missie werden reeds verschillende Verder vond hij dat ook de natuur beschermers moeten gaan inzien dat bescherming van die natuur geen stilstand kan betekenen. Wat betreft de verdergaande me chanisatie kwam ir. Sanders met een duidelijke uitspraak: „U bent de analfabeet van de toekomst, als u niet met een komputer gaat werken". Hij zei te verwachten, dat het over een kleine tien jaar heel ge woon is, dat alle bouwplannen wor den opgesteld door de komputer. Verder was de spreker van mening, dat de komputer ook een gunstige in vloed zou kunnen hebben op de wer king van de machines en als voor beeld noemde hij de thans nog niet optimaal funktionerende aardappel- rooimachine. Ontwikkeling buiten Nederland Ten aanzien van de ontwikkeling buiten Nederland zei de heer Sanders te hopen, dat de E.E.G. zal blijven bestaan, vooral in verband met de exportpositie van de Nederlandse landbouwprodukten. In dit kader legde hij de nadruk op het positieve overschot van 8, f 9,- miljard dat aspekten ten aanzien van zoet water naar voren gebracht. „Met een studie door het ministerie van landbouw over het kunnen beschikken over zoet water in onze regio, kan tevoor schijn komen welke waarde zoet wa ter heeft ten opzichte van de bedrijf sontwikkelingsmogelijkheden en welke invloed het zal hebben op de werkgelegenheid in deze regio," al dus de heer Van Gastel. De voorzitter wees erop, dat de Schouwen-Duivelandse boer pas in dezelfde omstandigheden zal verke ren als de boer in overig Nederland, als hij over zoet water zal kunnen be schikken. Terugblikkend op de periode 1950- 1980 moest de voorzitter konstate ren, dat de verhoging van de kg-pro- duktie per ha over die periode gemid deld 1 a 2 heeft bedragen, terwijl de verhoging van de prijs per pro- dukt naar zijn mening zeker niet meer is geweest. „Om aan een hoger inkomen te komen heeft men arbeid vervangen door machines en in een later stadium geprobeerd de opper vlakte per bedrijf te vergroten. Be- drijfsvergroting heeft er voor iede reen niet ingezeten, terwijl nu grond en gebouweninvesteringen veel duurder zijn, zodat we ons af moeten vragen of die aanpassing tot verbete ring van het inkomen leidt", betoog de de heer Van Gastel. Prijs voor de grond Verder was hij van mening dat de prijs voor de grond in verhouding zal moeten staan tot wat ze op kan bren gen. De boer moet naar de mening van de voorzitter, een kans krijgen een boterham te verdienen tijdens zijn boer zijn en niet na het beëindi gen van zijn werk bij verkoop van de grond, alleen geld overhouden voor de belasting. Tenslotte sprak de heer Van Gastel over de verkeersveiligheid in deze re gio. Een belangrijke verbetering achtte hij de aanleg van een parallelweg langs de weg Zierikzee-Westenschou- wen, zodat snel en langzaam verkeer hier gescheiden zouden worden, het geen naar zijn mening een bijdrage tot verkeersveiligheid zou beteke nen. Na de openingsrede van de voorzit ter kwam onder meer de rekening en verantwoording over 1979 aan de or de. De rekening sloot met een batig saldo van-f. 3.957,—. In verband met dit batig saldo werd besloten de kringkontributie voor hetkomende jaar niet te verhogen. v De heer J. J. G. v. d. Zande werd ge kozen als nieuw lid van idë nötulen- kommissie. Hij volgde de heer G. W. de Reus op. De heer Van Schelven trad af als lid van de financiële kom missie. In zijn plaats werd de heer G. J. Klompe benoemd. door de export van de landbouwpro dukten aan de Nederlandse handels balans wordt bijgedragen. „Die bij drage van de landbouw is hoger, dan die door de aardgas wordt geleverd en dat moet maar weer eens gezegd worden", was ir. Sanders van me ning. Verder wees hij op het gevaar voor de E.E.G. van een te nationale opstelling. Spreker wees erop, dat aan algeme ne ontwikkelingen niets veranderd kan worden. Hij liet er echter geen twijfel over bestaan een afkeer te hebben van een negatieve houding en „het elkaar in de put praten". „Als je met elkaar grote pessimisten wordt, dan krijg je op den duur wel gelijk, want dan laat je het er met elkaar bij zitten". Aan de hand van een tabel met ver gelijkend cijfermateriaal van Schouwen-Duiveland ten opzichte van de rest van Zuid-West- Nederland, trachtte ir. Sanders ook enkele positieve zaken naar voren te brengen. De tabel gaf een overzicht van de ontwikkelingen tussen 1960 en 1978 in deze regio en in heel Zuid- West-Nederland. Op Schouwen- Duiveland bleek de totale opper vlakte cultuurgrond in die periode met 1000 ha te zijn afgenomen. De grootste afname (550 ha) vond plaats in het grasland. Bij de granen was ook een vermindering te konstate ren, een uitzondering daarop voirmt de sterk toegenomen tarweteelt. Verschuiving Af te lezen was verder een sterke afname bij de hoeveelheid peul vruchten, evenals een verandering in deze sektor naar aanleiding van de konservenindustrie. Een opvallende verschuiving vond plaats bij de han delsgewassen, waar de belangrijk heid duidelijk werd verlegd van vlas naar graszaad. Een zeer grote toena me kon genoteerd worden bij opper vlakten aardappelen en uien. Bij de veehouderij moest een sterke afname van het aantal koeien gekonstateerd worden. „Misschien werden in Zeeland op een aantal bedrijven, die melkkoeien weieens wa te vroeg afgeschaft", was het kommemnntaar van ir. Sanders hierop. Een toename was te konstateren bij het aantal schapen, terwijl bij varkens en kippen van een duidelij ke specialisatie sprake is, gezien het grote aantal dieren en de afname van bedrijven, waar deze dieren gehou den worden. Uit een onderzoek van het L.E.I. was inmiddels komen vast te staan, dat op Schouwen-Duiveland pro- centsgewijs meer kleine bedrijven voorkomen, die speciale aandacht nodig zullen hebben. Hogere opbrengsten De opbrengsten aan aardappelen, suikerbieten en wintertarwe blijken in deze regio hoger ten opzichte van de rest van Zuid-West-Nederland. In vergelijking met andere gebieden in Nederland, blijft het Zuid-Westen in produktiviteit achter. Ir. Sanders was dan ook van mening, dat verbe tering van de bodemvrichtbaarheid alle aandacht verdient. In dit ver band sprak hij zijn waardering uit voor de akties: „Zeeland Groenbemestingsland" en „Zuid west Bodembest". Verder wees hij op het belang van kwaliteitsverbetering en op liet ge vaar een deel van de markt te verspe len als dit aspekt te weinig aandacht zou krijgen. Hij liet er geen twijfel over bestaan voorstander te zijn van - bijv. bij aardappels - kwaliteitsuit betaling, waardoor naats een kollek- tief, ook een individueel aspekt zou ontstaan. Ten aanzien van het bouwplan was ir. Sanders van mening dat dit op een klein bedrijf niet hetzelfde kan zijn als op een groot bedrijf. Hij noemde verschillen in opbrengst van 1000,- per ha tussen een bedrijf van 20 ha en van 50 ha. Afzetmogelijkheden Wat betreft het zoeken naar nieuwe afzetmogelijkheden noemde hij als grote voorbeeld de aardappelmeelfa brieken die op chemische produkten zijn overgeschakeld. Nieuwe moge lijkheden zei hij te zien in de fabrica ge van plastic uit zetmeel, en de bio logische landbouwmethode. Financiering van het landbouwbe drijf noemde hij „een moeilijk punt zonder oplossing". Spreker wees wel op de faciliteiten, die de bank biedt en op de mogelijkheid in de toekomst misschien tot een geheel andere wijze van fianciering te komen. Ir. Sanders besloiot zijn inleiding met de opmerking dat men als volk zuiniger zal moeten worden met geld, energie, ruimte en water. Ten aanzien van dit laatste wees hij op het belang van de zoutwater- voorziening in Zuid-West-Nederland. „Als we in het Zuidwesten verstoken blijven van zoet water zullen we er nstig belemmerd worden in onze ont wikkelingen v" Statenfraktie P.v.d.A. De Statenfraktie van de P.v.d.A. in de provincie Zeeland, heeft zich met de volgende vragen gewend tot het kollege van G.S.: 1. Is het kollege bekend met het feit, dat de Rijksdienst voor de IJs- selmeerpolders en de direktie Na tuurbehoud en Openluchtrecreatie van het ministerie van C.R.M. plan nen hebben tot aanleg van rekreatie- eilanden in de Grevelingen in het ka der van de meerjarenplanning inrich ting Grevelingen? 2. Zo, ja, is het kollege op de hoogte van de exacte inhoud van die plan nen? 3. Kan het kollege ons meedelen, hoe haar standpunt is t.o.v. de haar bekende plannen, met name m.b.t. het plan tot aanleg van een rekreatie- eiland op geringe afstand van het kwetsbare natuurgebied van de Hompel voet? 4. Is het kollege bereid deze mate rie aan de orde te stellen in de staten- kommissie van R.O. en Milieu? Expositie Co de Voogd De te Burgh woonachtige kunst schilder Co de Voogd, houdt een ex positie van zijn werk (schilderijen, aquarellen en tekeningen) in de bibli otheek te Oostburg. De tentoonstel ling zal op 8 maart worden geopend door de heer N. Buitinga, direkteur van de openbare bibliotheek te Vlis- singen. De „cover" van de uitnodi ging, bevat een repro van een schilde rij van de Nicolaaskerk te Brouwers haven. ZIERIKZEE Jaarvergadering N.C.V.B. Woensdag 20 februari houdt de Ne derlandse Christen Vrouwen Bond, afdeling Zierikzee, haar jaarvergade ring in het Hervormd Verenigingsge bouw, 't Vrije 2. Voor tijd: zie agen da. Mededelingenblad „Stad en Lande" Verschenen is het Mededelingen blad van de Ver. Stad en Lande, waarin wordt herinnerd aan de uit reiking van oorkonden op vrijdag 2 november 1979. Ten aanzien van de restauraties, wordt melding gemaakt in de kate- gorie: Kleinere woonhuizen: van de restauratie van het pand Ravestraat 44, Zierikzee, Rode Dorp 54, Ring 5 Dreischor en in de kategorie: Grotere woonhuizen: Havenpark 3, Ring 3, Dreischor en in de kategorie: Open bare gebouwen: Markt 32 (Stads- waag), Brouwershaven. Verder in de kategorie: Bedrijven en kantoren: Pakhuis Nieuwe Haven 51, Zierikzee. H. Doeleman H.zn. te Dreischor, schrijft over het gerestau reerde pand Ring 5, Dreischor,het oudste huis van dat dorp. Verder in dit nummer een opstel over Anroldus Petrus Plaum (1898-1979), in leven wagenmaker te Zierikzee. Aanrijding Donderdagmiddag ontstond een aanrijding tussen een brommer en een auto op de kruising Slabberswerf Minnebroederstraat. Een brommer bestuurd door J. W. uit Zierikzee zou geen voorrang hebben verleend aan een auto bestuurd door G. S. uit Zie rikzee. Beide voertuigen liepen ma teriële schade op. NIEUWERKERK Gekombineerde jeugddienst In het kader van de samenwerking tussen de Hervormde Gemeente en de Gereformeerde Kerk, wordt op zondag 17 februari een gezamenlijke jeugddienst gehouden in de Ned. Hervormde kerk. De beide plaatse lijke predikanten; ds. W. J. Kolkert (Herv.) en ds. P. J. Moet (Ger.) zullen in deze dienst voorgaan. WESTERSCHOUWEN Bezoek Statenfraktie P.v.d.A. Een delegatie van de Statenfraktie van de P.v.d.A. brengt op 22 februari een bezoek aan de gemeente Wester schouwen. De streekfederatie is verzocht een bijeenkomst te beleggen voor alle P.v.d.A.-leden op Schouwen-Duive land. Aan de orde komen (kunnen ko men): Bewoningspatroon Schouwen- Duiveland, inrichting Oosterschelde- bekken, wegenstruktuur Schouwen- Duiveland ziekenhuisproblematiek, reorganisatie binnenlands bestuur. De Federatievergadering vindt plaats in de „Zeeuwsche Herberghe" (Havenpark 2). Voor tijd: zie agenda. BROUWERSHAVEN Prijs in dia-wedstrijd In de landelijke dia-wedstrijd, ge organiseerd door het blad „Leven en Welzijn" wist mevrouw U. Stoel- Bom voor de tweede maal een prijs te winnen. Zij eindigde met haar inzen ding op de 12e plaats, hetgeen haar een waardebon van f 100,— oplever de. De dia zal t.z.t. op de voorpagina van genoemd blad prijken. DEN HAAG. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben vanuit het Oostenrijkse Lech (waar ze win tersporten) een gelukstelegram gestuurd aan Annie Borckink en Ria Visser, die respektievelijk goud en zilver veroverden op de Olympische 1500 meter hardrijden voor dames in Lake Placid. 1830 Zierikzee 1980 Denkt u eraan tijdig uw advertentie te sturen aan: DRUKKERIJ L. O. Jannewekken 11 - Postbus 1 - 4300 AA Zierikzee (Vervolg pag. 1)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3