Boeren krijgen te maken met planologie, overleg en komputers in jaren '80 Ring-Promotion Haamstede wil als een zelfstandige vereniging gaan opereren SSSRMI Aktiekomité Schelde eerste in Zeeland DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ir. M. Sanders tijdens Z.L.M.-kringvergadering TUINMAN Geen apart programmaboekje Toestand Tito heel slecht 1STA - OOSTERLAND ki ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 februari 1980 136ste jaargang Nr. 2265d WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers.55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Afscheid drie leraren aan L.T.S. ZIERIKZEE, 14-2. Een nog verder gaanifè ontwikke ling, meer planologie, een beter overleg met de bescher mers van natuur en landschap, mechanisatie, het opstel len van bouwplannen door de computer en individuele bedrijfsaanpassing waren de hoofdlijnen in de verwach tingen, die ir. M. Sanders, H.I.D. Bedrijfsontwikkeling in Zeeland, voor de boeren in de jaren '80 heeft. Ir. Sanders zei dit donderdagmiddag in zijn inleiding tijdens de algemene ledenvergadering van de Kring Schouwen-Duiveland van de Zuidelijke Land- bouwmaatschappij in het „Huis van Nassau". Spreker was van mening, dat er steeds meer behoefte bestaat aan zekerheid, naar mate de ontwikkelingen sneller gaan. De kans om met zekerheid iets over de ontwikkelingen te kun nen zeggen, achtte ir. Sanders echter steeds moeilijker. Desalniettemin waagde hij zich er donderdagmiddag aan enkele ver wachtingen uit te spreken voor de zeer druk bezochte Z.L.M. Kring vergadering onder voorzitterschap van de heer L. J. van Gastel. De heer Sanders wees erop, dat bij velen terughoudend ten opzichte van Advertentie Zo lang de voorraad strekt: HALF DONSEN DEKBEDDEN 1 pers. 125,- Bijpassende DEKBEDHOEZEN 38,75 INTERIEURVERZORGING RENESSE. Misschien wilde de Kaapse eend in de Vroonpias de wat opdringerige belangstelling van de toeristen voor zijn, of misschien was her dier gewoon wat in de war met de jaargetijden, een feit is in elk geval, dat de eend onlangs trotse moeder werd van maar liefst negen schattige jonge eendjes. Eén van de tien eieren is niet uitgekomen. Onder normale omstandigheden zou dit nest het zo vroeg in het jaar erg moeilijk kunnen krijgen, maar nu de familie Beije, die vlak bij de Vroonpias woont, zich over de jonge eendenfamilie heeft ontfermd, ziet de toekomst er hoopvol uit. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) de ontwikkeling werd betracht, na dat deze eerst met enthousiasme werd begroet. Hij liet er geen twijfel over bestaan, dat teruggaan op de weg der vooruitgang vrijwel onmo gelijk is. Niet terugdraaien ,,Het rijtuig en de diligence komen niet terug, al wordt de auto nog zo duur en ook de paarden komen niet terug als trekkracht". Hij was van mening, dat de ontwikkelingen de toekomst bepalen en dat deze niet te ruggedraaid kunnen worden. Een be langrijk aspekt in de jaren '80 noem de ir. S'^rders het meedenken en meebes?,"Soen van „buitenstaanders" over^b gror.3 van de boeren. „We wonen in een dichtbevolkt land, de ruimte is beperkt en de ander zal ook wat te zeggen willen hebben". Hij verwachtte dan ook dat er nog meer regelingen en wetten zullen ko men, die ten aanzien van deze zaken iets regelen. „U zult gekonfronteerd worden met planologie en u zult zich daar in moeten verdiepen", drukte hij de vergadering op het hart. Als voorbeeld noemde ir. Sanders het zich verdiepen in streekplannen en bestemmingsplannen op een tijdstip dat dit nog mogelijk is. Ver der waarschuwde hij ervoor dat de boeren niet in een te klein stramien moeten denken. „Als u akkerbouwer bent, denk dan niet dat bepalingen de veehouderij betreffende, u niet aangaan". „Vooruitdenken is moei lijk, maar we zullen het elkaar moe ten leren", luidde zijn leus. Wederzijds begrip Andere ontwikkeling, die de spre ker aanstipte was het wederzijds be grip, dat naar zijn mening zal moeten groeien tussen de boeren en de men sen van natuur- en landschapsbe scherming. Hij liet weten ten aanzien hiervan enig optimisme te koesteren. „Trek uw erf een jasje aan", pleitte hij, daarmee bijvoorbeeld doelend op de mogelijkheid tevens een paar bo men te planten als een kunstmest- of veevoersilo wordt gebouwd op een plaats waar anderen het niet zo mooi vinden. Hij wees op het belang van een dialoog tussen de boeren en de mensen van natuur- en landschap. Ten aanzien van die laatste kategorie was ir. Sanders van mening, dat ook bij hen begrip zal moeten groei--** dat een boer tot minder konsessies bereid zal zijn als de Regelingen en bepalingen al te stringent worden. (Vervolg pag. 3) VLISSINGEN, 14-2. Donderdag avond vormden de leden van de Fe deratie Nederlandse Beweging FNV, die werken bij de Koninklijke Maat schappij De Schelde in Vlissingen, als eerste in Zeeland een aktiecomite vormen dat de komende protestac ties tegen de huidige loonmaatrege len van de regering moet coördine ren. De Federatie Nederlandse Vakbe- HAAMSTEDE, 12-2. Naar het zich laat aanzien gaat de Ring-Promotion" Haamstede binnen afzienbare tijd als zelfstandige vereniging optreden. In de dinsdagavond in hotel „Bom" te Haamstede gehouden ledenvergadering wees de voorzitter de heer E. de Haan erop, dat men bij de eerstvolgende aktiviteiten niet meer als „groep" maar als „vereniging" naar buiten wil treden, dit om de verantwoordelijkheid van al het doen en laten in statu ten vast te leggen. Door het verkrijgen van rechtsper soonlijkheid zal men ook meer gestalte kunnen geven aan de „Ring- Promotion". Belangrijk is ook, dat nu bij eventuele kalamiteiten de ver antwoording nu volledig terecht komt op de hoofden van de bestuursleden een gegeven welke als men rechtspersoonlijkheid heeft, komt te vervallen. Vanuit de vergadering werd de vraag gesteld, waarom de „Ring- Promotion" niet kan resorteren on der de bestaande middenstandsvere niging Burgh-Haamstede. Uit de naar aanleiding hiervan ontstane diskussie kon de konklusie worden getrokken, dat er van de mid denstandsvereniging weinig of geen initiatieven zijn uitgegaan ter stimu lering van bepaalde aktiviteiten in het zomerseizoen. Mede hierdoor heeft een zelfstandige groep mid denstanders het besluit genomen zelf het initiatief te nemen waaruit het organiseren van de Ring- Promotion" tot stand is gekomen. Wel praten De heer De Haan zei, dat men zeker genegen is met de middenstandsvere niging te willen praten. „Voor de toe komst zou het zelfs zeer verstandig zijn om dit te doen." Bij een eventu eel gesprek zou men dan ook graag het bestuur van de VVV „Burgh- Haamstede" vertegenwoordigd wil len zien. Door één van de aanwezigen werd de vraag gesteld, waarom de kern Burgh niet in de aktiviteiten wordt betrokken, terwijl er in de brief waarin de plannen voor de Ring-Promotion" 1980 worden aan gekondigd geschreven wordt, dat het belangrijk is, dat Ring-Promotion" in de komende jaren een begrip wordt, waaruit de middenstand van Haamstede en Burgh de vruchten kan gaan plukken. De voorzitter zei, het toe te juichen als er twee dagen te Haamstede en twee te Burgh zouden worden gehou den. Zaak is het dan wel, dat de mid- (Vervolg pag. 3) weging organiseert deze maand in Zeeland twee regionale protestverga deringen: 25 februari in het Schelde- kwartier in Vlissingen en 28 februari in hotel Rotterdam in Terneuzen. In Vlissingen zal Wim Kok spreken, de voorzitter van de FNV, en Pierre Bruis, voorzitter van de Diensten bonden FNV en in Terneuzen federa tiebestuurder Henk Muller en Leo Brouwer, voorzitter van de Bouw- en Houtbonden FNV. Pamfletten De vakbeweging heeft ter begelei ding van de actie al 20.000 pamflet ten verspreid, waarin wordt uiteen gezet wat de FNV-Zeeland wil. Even voor de regionale bijeenkomsten van start gaan zal een tweede golf pam fletten over de provincie worden ver spreid. Volgens de FNV is het niet uit gesloten dat ook in Zeeland de FNV zijn ongenoegen over de afkondiging van de loonpauze kracht bij zal zet ten door stakingen in een aantal be drijven. De FNV vindt namelijk dat de werkgevers zich al te gemakkelijk verschuilen achter het scherm van de loonpauze en deze tijd gebruiken om orde op zaken te stellen door verder te gaan met reorganisaties en af vloeiingsregelingen, waardoor de werkgelegenheid nog verder be dreigd wordt. NEW YORK. In de Russische Oeral zijn in de winter van 1957/58 waar schijnlijk dertig dorpen geëvacueerd tengevolge van een ongeluk in een kerncetrale aldaar. CAMBRIDGE. Richard Wilson, die als professor verbonden is aan de Universiteit van Harvard, heeft don derdag verklaard dat aan de Russi sche dissident Andrei Sacharov een lectoraat aan deze universiteit is aan geboden. WARSCHAU/BELGRADO, 14-2. De delegatie van Joegoslavië naar het congres van de communistische partij van Polen is donderdagavond naar Belgrado teruggekeerd in ver band met de snel verslechterende ge zondheidstoestand van president Ti to. Vrijdagmorgen waren er voorteke nen die wezen op het snel naderende einde van de 87-jarige leider. Bij de televisie kregen de presentatoren op dracht voor een stemmig kostuum te zorgen. Op de radio zijn de muziek programma's aangepast. Het film festival, een belangrijke gebeurtenis in Belgrado, is 24 uur bekort. Het werd donderdagavond gesloten. Advertentie uw dealer voor: m Tel. (01114) 1495 - St Joostdijk41 - Burg. v. d. Havestraat48 HAAMSTEDE. Op de Hogezoom te Haamstede heeft het interieur van bloemisterij C. W. Jonker een grondi ge vernieuwing ondergaan. De heer en mevrouw Jonker zagen op een beurs een geheel nieuwe mogelijk heid om de in hun gedachten aanwe zige speelse ideeën, te verwezenlij ken. De nu al zes jaren oude opstel ling van de bloemen- en plantenrek- ken werd vervangen door losse, ver plaatsbare units. Tevens werd het kantoor verplaatst en naast een grote droogbloemenhoek, ook een koper en riethoek aangebracht. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om het nieuwe interieur te bezichti gen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. WA> 1£6ï PÊ em- Verwachting tot zaterdagavond: Mist In de nacht en ochtend op veel plaat sen mist en minimumtemperaturen rond 2 graden; overdag droog weer met later op de dag mogelijk wat zon; middagtemperaturen ongeveer 6 gra den; zwakke veranderlijke wind. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 16 febr. Zon op 7.53, onder 17.52 Maan op 7.57, onder 18.15 17 febr. Zon op 7.51, onder 17.54 Maan op 8.31, onder 19.38 18 febr. Zon op 7.49, onder 17.56 Maan op 9.01, onder 21.00 Nieuwe Maan: 16 febr. (9.51) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwaler 2.55 15.49 16 febr. 17 febr. 18 febr. 3.26 4.13 16.36 17.23 8.51 21.06 9.31 21.41 10.25 22.27 Springtij: 18 februari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 15-2. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van vrijdag op za terdag is er weer kans op mist. Een rug van hoge luchtdruk trekt dan over Nederland met weinig wind en niet veel bewolking. In dc loop van zaterdag neemt de bewolking van het zuidwesten uit toe. Tot zonsonder gang lijkt de kans op regen klein. Vrijdag viel op sommige plaatsen regen of motregen. Dit hing samen met een storing in dc bovelucht, die over Ierland en Zuid-Engeland naar het zuidoosten koerste.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1