v e G\e c LAATSTE DAG STADHUIS VAN BROUWERSHAVEN IS NODIG AAN UITBREIDING TOE Bouw nieuwe school Ouwerkerk zal binnen korte tijd beginnen DE ZIERIKZEESCHE COURANT 12 flesjes 0,3 liter, nu Goedkeuring van g.s. is binnen Werkbezoek kommissaris der koningin Tito verder achteruit .S^ÏËB ZEEL^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 14 februari 1980 136ste jaargang Nr. 22658 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: 99 Ons Voordeel- Noordwelle 75 jaar 4 BROUWERSHAVEN, 13-2. Het stadhuis van Brou- wershaven is nodig aan uitbreiding toe en dat is met dat prachtige monument geen eenvoudige zaak. Woensdag middag, tijdens de bijzondere raadsvergadering wegens het werkbezoek van de Kommissaris der Koningin dr. C. Boertien, werd die kwestie al voorzichtig aangekaart. Naar beide zijden uitbreiden is niet mogelijk, zodat ge probeerd zal worden op eigen terrein uit te breiden, een soort uitbouw aan de laagste etage De heer J. A. v. d. Bijl was de eerste, die de plannen aanroerde, om dat de heer Boertien de financiële po sitie van de gemeente flink had ge prezen. ,,We hebben nogal wat te doen", zei de heer V. d. Bijl, ,,en kun nen niet al te optimistisch zijn in ver band met de aangekondigde bezuini gingen van'het rijk". Als grote in vestering noemde hij toen de stadhuis-uitbreiding, waarop burge meester C. Slabbekoor nog wat na der inging. De heer C. J. de Munnik bracht na mens de gehele raad een aantal hete hangijzers onder de aandacht van de kommissaris, die tijdens deze raads vergadering was vergezeld van de heer R. van Ommeren, lid van Colle ge van Gedeputeerd Staten en de heer mr. F. H. M. van der Heijden, chef kabinet. Voornaamste punten uit deze op somming waren de decentralisatie van het welzijnsbeleid, het dorpshuis en de huizenbouw in Noordgouwe, het voortbestaan van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee, een aantal verkeersproblemen (hoofdweg door Zonnemaire en nood zakelijke aanleg van fietspaden), het verhuizen van een landbouwbedrijf uit de kem van Brouwershaven, waardoor plaats zou vrijkomen voor - aangepaste - woningbouw en het standpunt van de Brouwershavense raad om geen bebouwing te laten ge schieden op de plaat Dwars in de Weg, liggende in het Grevelingen- meer en waarover in de Nieuwe In- richtingsschets Grevelingenbekken wordt gesproken. liet hij een minder prettig geluid ho ren. Ook bij zijn voorlaatste bezoek, precies vier jaar en een week gele den, was hij met dit probleem gekon- fronteerd, en hij meende dat de pro blemen van de kleine kernen niet slechts zijn op te lossen met huizen bouw: „Bouwen is mooi, maar krijg je ook mensen?" Met nuchtere cijfers toonde hij aan, dat het geboorte-overschot van de ge meente Brouwershaven over vier pe- Advertentie SUKtH 398 ■■■I I I rioden van vijf jaar was gedaald van 0,3 naar 0,1 procent (ruim beneden het gemiddelde van provincie en Schouwen-Duiveland) en het vesti gingsoverschot van 2 naar 1,6. De ge hele gemeente groeide in de 4 jaar van '76 naar '80 met een kleine 200 in woners, van wie Brouwershaven er 70 voor zijn rekening nam en Noord- gouwe zelfs daalde. „Met die cijfers moet ik werken", aldus de heer Boer tien. Met de zienswijze ten opzichte van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis was hij het eens; er is tenslotte een regio-advies naar de staatssekretaris gegaan met een krachtig pleidooi, voor handhaving. Over de verkeersproblemen merk te hij op, dat rondweg om Zonnemai re niet in het programma t/m '83 is opgenomen, maar dat deze wel voor komt op het sekundaire wegenplan. Wat de fietspaden betreft haalde hij het fietspadenplan aan en vond het verder een kwestie van goed overleg. Burgemeester Slabbekoorn wees er nog op, dat vooral in het na jaar de wegen levensgevaarlijk zijn voor de schoolgaande jeugd (naar Zierikzee) door het gevallen slik van de lanbouwmachines. Landbouwbedrijf Over het landbouwbedrijf in de kern van Brouwershaven is al twee maal een negatief advies uitgebracht en ziet er naar uit dat het zo zal bij ven. De heer Boertien had de plaats ter plekke bekeken, en misschien, voegde hij er aan toe, is er door sa men te praten een oplossing te vin den. Over de niet gewenste bebouwing op de plaat „Dwars in de Weg", die de provincie wel voorstaat, kon de heer Boertien weinig zeggen. De heer Van Ommeren prees het multi-funktioneel van de toekomsti ge dorpsakkommodatie in Noord- Advertentie Vandaag de laatste dag om onze kollektie DAMES-, HEREN- EN KINDERKLEDING te bemachtigen. Gelegenheid tot vanavond 21.00 uur (koopavond) Nu reeds volop keuze in voorjaars- en zomer kleding. VERENIGINGSGEBOUW - 't Vrije 2 - ZIERIKZEE HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 15 febr. 2.23 15.01 8.22 20.37 Springtij: 18 februari. HET WEERO VERZICHT DE BILT. 14-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Rusland ligt een hoge- drukgebied waarin het nog volop winter is, het vroor er in de afgelo pen nacht 15 tot 20 graden. Een uitlo per ervan brengt boven midden- Europa. Frankrijk en Spanje rustig weer met alleen nog in de nacht hier en daar temperaturen onder het vriespunt. In Skandinavië is de vorst wat getemperd door een zwakke zuidwestelijke luchtstroming met veel bewolking en plaatselijk wat sneeuw. Bij weinig wind en bewolking daalde vannacht de temperatuur in ons land ook tot even onder nul en vormde zich op veel plaatsen mist. tien nog expansie-mogelijkheden: Brouwershaven kent nog geen toe ristenbelasting (waaraan volgens zijn zeggen toch nog gauw zo'n 100.000 gulden per jaar aan overge houden kan worden) en de onroerend goed belasting vond hij vrij beschei den. 'Op de stadhuiskwestie kon hij vanzelfsprekend nog niet antwoor den, maar hij ging nog wel in op de woorden van de heer V. d. Bijl, die van de vrijwillige brandweer geen „provinciale club" wilde maken. Brandweer De heer Boertien zei geheel achter de vrijwilligheid van de brandweer te staan, maar in het kader van de - toekomstige - provincie nieuwe stijl past bij de openbare orde en veilig heid, politie en BB en ook de brand weer. „Het wordt een provinciale or ganisatie", aldus de heer Boertien, maar daarbinnen blijven regio's. De opzet sluit zodoende goed aan bij de regionale samenwerking, die volgens hem zelfs financieel voordeel, dus de aanschaf van meer materiaal, kan bieden. Op zijn vraag aan burgemeester Slabbekoorn antwoordde deze dat B. W. en S. bezig zijn deze zaak ten op zichte van de provincie in positieve zin voor te bereiden. BELGRADO. De gezond heidstoestand van president Tito is woensdag aanmerkelijk verder ver slechterd, zo werd 'a avonds in een officieel medisch bulletin meege deeld. „Het funktioneren van nieren en hart is verder verzwakt, zodat men met intensieve medische behan deling bezig is", aldus het bulletin. Ook zullen de onderwijskrachten, vertegenwoordigers van het gemeen tebestuur, direkteur gemeentewer ken, vertegenwoordigers van de ou-, derkommissie en het architektenbu- ro De Bruin nog wel enkele malen om de tafel gaan zitten om de plannen door te spreken, maar de procedure tot nieuwbouw wordt, na de goed keuring van g.s., nu werkelijk flink in gang gezet. Burgemeester Van Bommel heeft, zoals gezegd, goede hoop, dat reeds deze zomer met de bouw begonnen kan worden. Als zijn verwachting uitkomt, zal Ouwerkerk in de zomer van 1981 over zijn nieuwe openbare lagere school en kleuterschool kun nen beschikken. Over de vrees dat een „gat" zou vallen tussen de rijksbijdrage en de uitgaven ten aanzien van het wel zijnsbeleid vulde de heer Van Omme ren, voorzitter van de pas geïnstal leerde stuurgroep, aan dat er niet te verwachten valt dat de provincie dit zal dichten. Die illusie wilde hij me teen al wegnemen. OUWERKERK, 14-2. „Ik niag misschien niet al te opti mistisch zijn, maar ik verwacht toch wel dat voor de aan vang van het volgend schoolseizoen met de bouw van de nieuwe lagere school begonnen kan worden". Aan het woord burgemeester J. van Bommel van de gemeente Duiveland. Huizenbouw Noordgouwe Over Noordgouwe zei de heer Boer tien: „Het dorpshuis komt er wel", maar ten aanzien van de huizenbouw De openbare lagere school en kleu terschool in Ouwerkerk voldoen niet meer aan de eisen. Plannen voor nieuwbouw bestaan al geruime tijd. Nu gedeputeerde staten goedkeuring verleenden aan het besluit een kre diet van f 1,2 miljoen beschikbaar te stellen, zullen deze plannen binnen afzienbare tijd gerealiseerd kunnen worden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)' Duivelands eerste burger zei dit desgevraagd naar aanleiding van het feit, dat de gemeente deze week de goedkeuring van gedeputeerde sta ten ontving voor het besluit een kre diet van 1,2 miljoen beschikbaar te stellen voor de bouw van de school in Ouwerkerk. Zoals reeds enkele malen eerder is gemeld is de lagere school en de kleu terschool aldaar hard aan nieuw bouw toe. Bouwtechnisch zijn er heel wat mankementen en bovendien groeide het aantal leerlingen van 35 naar 67 binnen een periode van twee jaar. De school kreeg een driemans bezetting en de prognose wijst uit, dat daar de komende tien jaar zeker verandering in zal komen. Eén en an der is toe te schrijven aan de woning bouw en daarmee verband houdende vestiging van jonge gezinnen in deze Duivelandse kern. Les op zolder Dat de school in Ouwerkerk duide lijk „groter is gegroeid" blijkt alleen al uit het feit, dat de klassen 3 en 4 op de zolder van het gebouw zijn onder gebracht. Een op het eerste gezicht heel gezellige ruimte, maar bij nader inzien blijkt, dat aan die noodoplos sing heel wat bezwaren kleven, zoals 's winters te koud en in het voorjaar vaak veel te benauwd, om over de hygiëne en andere aspekten dan nog maar te zwijgen. In elk geval zal in deze situatie, nu de goedkeuring van g.s. binnen is, binnen afzienbare tijd verandering komen. De nieuwe lagere school/kleuterschool zal gebouwd worden op het industrieterreintje in Ouwerkerk. Burgemeester Van Bom mel deelde mede, dat het gemeente bestuur zo vlug mogelijk tot aan besteding hoopt over te gaan. Met de inspekteur van het onderwijs zullen nog wat technische aspekten door gesproken moeten worden. De kommissaris der koningin in de provincie Zeeland dr. C. Boertien bracht woensdag een werkbezoek aan Brouwershaven. Ten stadhuize werden hij en zijn echtgenote me vrouw J. B. Boertien-Velema ontvan gen door burgemeester C. Slabbe koorn (rechts) en mevrouw G. P. Slabbekoom-van Rijn, wethouder Ph. J. van Ast met echtgenote, we thouder L. W. Schouwenaar- Korstanje met echtgenoot en ge- meentesekretaris C. M. Padmos met echtgenote. Achter burgemeester Slabbekoorn de heer Boertien, derde van rechts mevrouw Boertien. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Men kan groot zijn door het geen men bereikt of door het geen men versmaadt. H. Grimm Verwachting tot vrijdagavond: Mistbanken Vannacht en morgenochtend mist banken en minimumtemperatuur omstreeks 2 graden; morgen overdag veel bewolking maar waarschijnlijk geen regen; middagtemperatuur rond 9 graden; matige zuidenwind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 15 febr. Zon op 7.55, onder 17.50 Maan op 7.18, onder 16.54 Nieuwe Maan: 16 februari (9.51) Ziekenhuis Over het Zweedse Rode Kruiszie- kenhuis sprekend achtte hij het van belang, dat de bevolking van Schouwen-Duiveland „gemobili seerd" blijft, al heeft de provincie een positief standpunt ingenomen. „We mogen positief zijn over de verwachting dat het zal blijven ge handhaafd", aldus de heer Van Om meren, „maar de toekomst blijft on duidelijk omdat er immers meerdere adviezen zijn uitgebracht, die tegen elkaar worden afgewogen". Ten aanzien van de financiële posi tie van de gemeente zag de heer Boer- gouwe, omdat dit voor kleine kernen van belang is voor de leefbaarheid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1