NATIONALE EN INTERNATIONALE ZAKEN OP VVD-BIJEENKOMST Sportvereniging DFS heeft geslaagde jaarlijkse feestavond li, In Brouwershaven STREEKNIEUWS Feestje te ,,Bru" Ook toneel op gekombineerde muziek-uitvoering De mosselen en de vis „Canard" van Texelse doctorandus verantwoordelijk voor fout verhaal Puzzelrubriek „Vereniging heeft niet buiten spel gestaan" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 februari 1980 - Nr. 22657 3 BROUWERSHAVEN, 8-2. De V V D. hield een openbare bijeenkomst in het Tonnenmagazijn te Brouwershaven met als gastspreekster mevrouw A. Kappeijne van de Copello. Zij werd door de voorzitter de heer Steur van de ondercentrale Schouwen-Duiveland welkom geheten, die de hoop uitsprak met deze avond de politieke be langstelling wat aan te wakkeren, daar deze de laatste tijd wat luwde. Deze avond was de zaal in ieder geval goed bezet. Mevrouw Kappeijne belichtte de aktuele gebeurtenissen van de laatste tijd, zoals de troonwisseling in Nederland, waar de V.V.D. loyaal achter staat. Zij noemde de positieve en minder positieve beschouwingen vooraf j»een prettig begin voor prin ses Beatrix. De diskussie over de funktie van prins Claus vond zij een andere zaak. „Ook wij maken ons als kamerfraktie bezorgd over de huidi ge internationale situatie, zoals de inval in Afghanistan", aldus de spreekster, hoewel haars inziens een derde wereldoorlog niet meer zo waarschijnlijk lijkt. Rusland De V.V.D. stemt volledig in met een boycot van de Olympische Spe len in Moskou, daar dit niet door gaan van de spelen niet „weggemof feld" kan worden en zodoende tot ie dere doorsnee burger in Rusland doordringt. Spreekster noemde een boycot van technologische produk- ten eveneens een mogelijkheid, maar de stappen die in deze richting ge daan worden moeten wel effekt sor teren en daarom stuk voor stuk be zien worden. ZIERIKZEE Geslaagd „met lof" De kursisten, die in januari bij ty- peschool Koetsdijk voor een diploma slaagden, hebben het bijzonder goed gedaan. Twintig procent van het to taal kandidaten van Schouwen-Dui veland slaagde met lof, nog nooit voorgekomen in het 34-jarig bestaan van de Typeschool, en zover bekend ook nooit gebeurd in Nederland. Het predikaat „met lof" wordt ver leend, wanneer een examenkandi daat voor stenografie- en machine- schrijven slaagt met enkel negens en tienen voor de vier onderdelen waaruit het examen bestaat. Meestal zijn de kandidaten van Schouwen- Duiveland wel zo goed, dat 2 of 3 met lof slagen, maar dit jaar waren dat achttien personen. Op de lijst van geslaagden, die éér der is gepubliceerd, werd één per soon vergeten te vermelden, name lijk mej. Petra Kostense uit Bruinis- se, die het diploma machineschrijven behaalde. „De voorstellen die president Car ter doet moeten scherp beoordeeld worden." Ook mag door al deze ge beurtenissen weer blijken, dat een zijdige ontspanning geen goede zaak is. „Hierin ligt voor de V.V.D. een taak", aldus de inleidster, „om het ware gezicht van Rusland te laten zien en geen illusies te koesteren over het regime aldaar." Bezuiniging Over de bezuiniging van vier mil jard, die de V.V.D. voorstelt, zei de spreekster dat de overheid in deze tijd van slechte ekonomie het goede voorbeeld dient te geven en dat er niet veel meer moet worden gesne den in de sociale voorzieningen: „Met z'n allen moeten we genoegen nemen met iets minder en niet alle proble men afwentelen op de overheid. De typische V.V.D.-mentaliteit: „zuinig zijn met andermans geld", zal nu uitstekend te pas komen en de komende anderhalf jaar zal een inte ressante tijd blijken te zijn", volgens haar zeggen. Het geboeid luisteren van de aan wezigen werd door de voorzitter in zijn dankwoord verwoord. Eén van de vragen na de pauze ging over de bezuiniging van vier miljard. Moest de partij dit wel doen? Tenslotte zijn het impopulaire maatregelen. Mevrouw Kappeijne meende dat de partij met redelijke argumenten de mensen kan overtuigen van de nood zaak ervan. „Wij moeten ons gezicht laten zien en eerlijk overkomen. On ze kansen om in de regering te blij ven zijn al niet hoog, maar dat moet zeker geen reden zijn om af te zien van deze ombuiging van vier mil jard", aldus de spreekster. Rem Een andere vraag over ditzelfde on derwerp was: Is dit geen rem op de ekonomischegroei? MevrouwKap peijne antwoordde dat de overheid geloofwaardig moet blijven en dat er Openbare vergadering Kommissie Publieke Werken De Kommissie Publieke Werken komt heden (dinsdag) midden in openbare vergadering bijeen in de BRUINISSE, 9-2. Op de gekombineerde uitvoering van „Nu met Hope" en „Nut en Uitspanning", werd - na het muzikale gedeelte - het blijspel: Met hartelijke gelukwensen" opgevoerd door „De Komedianten". Vlot en rolvast kwam dit vrolijke blijspel ten tonele. Na het tweede be drijf werd tijdens de hierop volgende pauze een verloting gehouden. Bur gemeester T. C. Hekman die met zijn echtgenote ook aanwezig was, werd bereid gevonden, de prijzen bekend te maken. Hij maakte tevens van de gelegenheid gebruik, de vereniging te komplimenteren met het tot dus ver gebodene en onderstreepte nog eens dat een muziekvereniging toch eigenlijk niet kan worden gemist in de dorpse samenleving en daarin een belangrijke rol speelt. Na de pauze werd nog het derde en laatste bedrijf van het toneelstuk gebracht en met dankwoorden aan de vice-voorzitter was er een einde gekomen aan de geslaagde avond. Prestatie Mevr. Bezemer, die de regie in han den heeft van het toneelgezelschap deelde tenslotte nog mede, dat zij zeer grote bewondering had voor de prestaties van de medewerkende spe lers, temeer nog omdat er onderwijl al weer aan een ander stuk begonnen was waarmee zij over drie weken op de planken moeten. Met een dankwoord tot het publiek eindigde deze avond en ging men nog geruime tijd door met een dansje. Vermeldenswaard is nog, dat het dansen even werd onderbroken voor de verloting van 'n zelfvervaardigde ouderwetse stoof. Deze was gemaakt door de heer M. Verstrate en beschik baar gesteld. Wethouder C. Jumelet maakte het lotnummer bekend. De opbrengst ervan was nog een aardige aanvulling van de kas aldus de sekre- taris de heer P. v. d. Linde. De prij zen van de verloting waren over het merendeel artikelen die op de on langs gehouden bazar waren overge bleven en wegens te geringe be langstelling van de bewoners niet aan de man konden worden gebracht. Inwoners van Serooskerke kregen de gelegenheid vragen te stellen aan het ge meentebestuur tijdens de hoorzitting maandagavond in het dorpshuis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) legio voorbeelden zijn te geven waar door de werkgelegenheid niet wordt, aangetast. „Dit alles moet voorzich tig aangepakt worden en wat niet strikt noodzakelijk is moet op een laag pitje gezet." Middenstand Ook interessant was de vraag: „Wat is er op den duur nog in te leve ren door de middenstand, omdat ve len daaruit al van het minimumloon moeten rondkomen?" Spreekster was van mening, dat dit een groep is, waaruit velen zullen verdwijnen of een andere weg moe ten kiezen. „Het is erg zuur om dit op te moeten merken, maar het tot elke prijs in stand houden van de kleine middenstanders is niet mogelijk", was haar opvatting. raadszaal van het stadhuis. Op de agenda staan de volgende punten. Plannen voor het treffen van energiebesparende maatregelen aan de openbare lagere school ,,'t Kof schip" en de ambtswoning burge meester. Aanleg riolering, bestrating en openbare verlichting in verband met de nieuwbouw van de Rijksscholen gemeenschap en een garagebedrijf in de wijk Poortambacht. Restauratie van de panden Meelstraat 11 t/m 19 en Pater nosterstraat 1. Voor tijd: zie agenda. De merel(s) Na publikaties over merels, die - vroeg de lente in de bol - zich al flui tend manifesteerden, vertelt een me vrouw in Poortambacht, dat zij - en anderen met haar - de eerste merel reeds drie weken geleden hoorden. „Onze" merel en de Middelburgse blijven dus nergens! Afdeling „Philatelica" Op maandag 18 februari vindt, in het Huis van Nassau een vergadering plaats van de afdeling Schouwen- Duiveland van „Philatelica". Aan de orde komen o.m. de plannen tot op bouw en inrichting van de postzegel tentoonstelling op 10 april. HAAMSTEDE Ouderavond De Chr. Nationale School .„Onder de Wieken" houdt op maandag 25 fe bruari een ouderavond in de school. Naast het huishoudelijke gedeelte zal de heer drs. .-H. G. M. Daeter, adjunkt-direkteur van de pedagogi sche academie te Oudenbosch spre ken over leermiddelen, speelgoed en de ontwikkeling van het kind. BROUWERSHAVEN Afd. Plattelandsvrouwenbond Op dinsdag 19 februari houdt de af deling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, een bijeenkomst in het Tonnenmagazijn. Onder leiding van mej. Bij de Vaate wordt een kwis gespeeld over het on derwerp: „Tuin, bloemen en natuur bescherming". ZONNEMAIRE „Winkeltje" in dorpshuis De afdeling Noordgouwe e.o. orga niseert op woensdag 20 februari een „winkeltje" in het dorpshuis te Zon- nemaire. Allerlei zaken zijn te koop, als: handwerken, boeken, snuisterij en, stekjes, eigen gemaakt gebak. Voor de kinderen is er een grabbel ton en een attraktie. De baten zijn ter financiering van het afdelingsfeest in april. Ook zal een verloting wor den gehouden. DREISCHOR Antieke kast Uit de tweede woning van Z. uit Den Haag in de Slotstraat is het afge lopen weekeinde een antieke kast gestolen. De dader(s) lichtte(n) een raam uit het venster, waardoor de kast naar buiten kon. Van de dader(s) geen spoor. KERKWERVE Richtingaanwijzer niet gezien Bij de afslag Provinciale weg Haamstede-Zierikzee en de Brasweg is maandag om 17.45 uur automobi list J. v. W. uit Zierikzee tegen de au to van J. v. d. V. uit Kerkwerve gere den. V. d. V. reed op de Provinciale weg en wilde linksaf de Brasweg inslaan. V. W. merkte de richtingaanwijzer van de voor hem rijdende auto niet op en reed tegen v. d. V. aan. De trek haak brak af en de aanhanger, waarin een paard vervoerd werd, reed de sloot in. Het paard bleef on gedeerd, maar de auto raakte bescha digd. nieuwerkekk Vergadering Verenigingsraad Op woendag 20 februari zal in de grote zaal van „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk, de jaarvergadering ge houden worden van de verenigings raad (het overkoepelend orgaan van alle verenigingen). Allereerst zullen er verslagen gele verd worden. Vervolgens zal van en kele aftredende bestuursleden afsc heid genomen worden. Verder zal het jaarprogramma besproken en zo mo gelijk vastgesteld worden. Van zelfsprekend wordt het a.s. Konin ginnedagprogramma als eerste feest- programmapunt volledig door gesproken Het bestuur rekent op aller be langstelling. BRUINISSE Propaganda-avond NVV De plaatselijke raad NVV Bruinis- se geeft een propaganda-avond op vrijdag 29 februari a.s. in ,,'t Durps'uus" aan de Molenstraat te Bruinisse. Na de opening door de voorzitter de heer A. J. Bal, zal als spreker de heer Wim Pel, distriktsbestuurder, een korte propagandarede houden. Het derde punt van het programma vermeldt de huldiging van een jubi laris. Het bekende Bruse toneelgezel schap „De Komedianten" zal het blijspel „Vader gaat op stap", voor het voetlicht brengen. Aan dit door Frans Dorst geschreven bijspel in vier bedrijven werken mee: J. van Putten, als professor Bastiaan Bou- dewijn; mevr. C. Priemus-v. d. Ber ge; mevr. H. v. Gilst-Waasdorp en mevr. J. v. d. Berge-Mol als dochters van de professor; mevr. M. Klink- Knop als Agaath; J. Kempe, A. Deur- loo en D. Priemus als respectievelijk Frank, Karei en Bobbie, drie vrijers van de dochters; Carolien, sekreta- resse van de prof. wordt gespeeld door mevr. C. Lems-Bal en tenslotte oom Henk door L. Ottens. De regie is wederom in handen van mevr. V. d. Linde-Bezemer. Tijdens de pauze zal een verloting worden gehouden. Na afloop van het toneelstuk volgt een gezellig samen zijn. Duits reisje voor kursisten Naar ons werd meegedeeld ligt het in het voornemen om evenals vorige jaren, ter afsluiting van een kursus Duits, een busreisje te maken naar Aken. Dit zal plaats hebben op vrijdag 22 februari en indien er nog belangstel lenden zijn, kan men zich hiervoor nog opgeven bij mevr. De Keyzer, Oesterstraat 8, tel. 1852, of bij de heer C. van Liere, Schipperslaan 30, tel. 1359. Opgave dient dan te ge schieden vóór donderdag 14 februari a.s. Docente van de kursus Duits is de laatste twee jaar mevr. De Keyzer- Misch uit Bruinisse die hiermee veel sukses heeft. Voor die tijd werd dit lesgeven in de Duitse taal gedaan door mevr. Neubacher uit Dreischor. Deze had destijds het initiatief geno men om na afloop van de kursus zo'n bustochtje te organiseren. Omdat dit altijd een prettige afsluiting van de kursus was en bij de deelnemers goed in de smaak bleek te vallen, heeft men deze traditiegetrouw voortge zet. Om de kosten zo laag mogelijk te houden is er mogelijkheid geboden voor niet-kursisten hieraan deel te ZIERIKZEE. Het exterieur van het kerkgebouw der Ger. Gemeenten in Ne derland aan de St. Domusstraat. Als gemeld zal het gebouw worden afgebro ken en worden vervangen door een nieuw. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE/BRUINISSE, 11-2. Het bericht uit Leeuwarden, dat maandag de landelijke pers haalde (en ook in de Nieuwsbode), dat mosselen nadelig zouden zijn voor andere vis, is in flagrante strijd met de waarheid. Degene die het gelanceerd heeft is wel heel slecht ingelicht geweest over de gang van za ken op de Visserijdagen in de Volkshogeschool te Bakkeveen. Door een vergissing onzerzijds is in de editie van afgelopen vrijdag een verkeerde puzzel bij de tekst ge plaatst. Uiteraard is het hierdoor on mogelijk de puzzel in te vullen. In de Zierikzeesche Nieuwsbode van aan staande vrijdag wordt - zoals ge woonlijk - een geheel nieuwe puzzel geplaatst. 1. Het is niet gesteld door de heer Klaas Hoekstra, voorzitter van de Nederlandse Vissersbond uit Urk. 2. Het is ook niet ter sprake geko men op vrijdag 8 februari. De mosselkwekers, die deze verga dering hebben bezocht willen dit met nadruk vaststellen. Hoewel niet al tijd kan worden gezegd dat de inzich ten van genoemde voorzitter van de Vissersbond parallel lopen, met die van de Zeeuwen, wil men toch niet dat de heer Hoekstra woorden in de mond wórden gelegd, die hij niet ge bezigd heeft. Wat is dan wel gebeurd? Kwalijk citaat Na zijn toelichting op de inleidin gen van de heren Schot en Redert over de kokhanenkultuur haalde drs. Holstein van de Direktie Visserijen van het departement van landbouw en visserij een regionaal Noord- Hollands Nieuwsblad uit zijn tas en citeerde daaruit de opmerking gerui me tijd geleden gemaakt door drs. Weijdt, voorzitter van de Texelse Vissersvereniging, die dus inhield dat de mosselkultuur nadelig zou zijn voor de andere vissen in het Waddenzeegebied. Noch de aanwezi ge mosselkwekers, noch de biologen of andere autoriteiten op visserij ge bied waren het met het door drs. Weijdt gestelde eens. Voer voor garnalen Bij de bevissing van de mosselper celen in de Waddenzee met de sleep- kor worden natuurlijk nog wel eens mosselen, die niet in het net terecht komen door het korijzer geraakt en soms gekneusd. Op deze gekneusde mosselen komen garnalen, aal, plat vis en andere zeedieren azen (dit is een feit dat algemeen bekend is). Al deze vissen vinden dus een voedsel bron in de mosselpercelen. Deze mos selpercelen bevorderen dus de vis- en garnalenstand, zodat de bewering van drs. Weijdt een „canard" is. Drs. Holstein stelde zelf nóg, dat hij meer klachten krijgt over het ver zanden van mosselpercelen (dus met zuiver zand) dan dat percelen zouden vermodderen, terwijl anderzijds werd gesteld dat steeds de belangen van de gamalenvissers in de Wad denzee zijn behartigd. Ging een deel van de Waddenzee voor de garnalen visserij verloren, er bleef nog grond genoeg over, waarbij de garna lenstand meer voordeel dan nadeel van de mosselen werd berokkend. Wegens tijdgebrek kwam het niet tot een uitgebreide diskussie over de in strijd met de waarheid gegeven mening. WESTENSCHOUWEN, 8-2. In de rekreatiezaal van de camping „de Duinrand" aan de Hogeweg te Westen- schouwen hield de sportvereniging DFS in het afgelopen weekend haar jaarlijkse feestavond. De voorzitter de heer M. I. Bakker richtte in zijn openingswoord een spe ciaal woord van welkom tot de beide wethouders van de gemeente Westerschouwen, de heren J. C. de Feiter en P, M. v. d. Aartsen en het ere-lid de heer R. Saman. De voorzitter liet hierna in korte trekken het wel en wee van de vere niging over het afgelopen jaar de re vue passeren. „Talrijk waren de ak- tiviteiten welke er in 1979 werden ontwikkeld en de vereniging heeft beslist niet buitenspel gestaan," al dus de heer Bakker. „Het klubgebouw op het sportpark Van Zuijen onderging een aanzienlij ke verbetering alsmede het hoofdter rein. Het klubgebouw zal op 22 maart a.s. officieel worden overge dragen." Dank bracht de voorzitter aan het gemeentebestuur voor de voortreffe lijke samenwerking waardoor een en ander kon worden gerealiseerd. Grote omschakeling Een grote omschakeling vond in het afgelopen jaar plaats door het besluit dat werd genomen om van het zondagvoetbal over te stappen op het zaterdagvoetbal. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de samenvoeging binnen afzienbare tijd zal leiden tot goede resultaten op het groene veld. De jeugdafdeling binnen de vereni ging loopt uitstekend en is nog steeds groeiende. Gezien het aantal jeugdleden is het wel noodzakelijk dat het aantal jeugdleiders voor de nodige begelei ding nog een uitbreiding ondergaat, een gegeven waarmee menige sport vereniging worstelt. De rekreatiesporten, badminton en volleybal, floreren binnen de vereni ging. Meer zaalruimte zou voor deze takken van sport een uitkomst zijn. In dit verband wees de heer Bakker op het in de afgelopen week versche nen rapport van de heer H. J. van Zuylen om tot het realiseren van een dorpshuis/sporthal in Burgh-Haam- stede te komen. Daar het heel wat stof heeft doen opwaaien wilde hij hierover nu niet verder ingaan. Toneelvoorstelling Het woord was hierna aan de to neelgroep van de vereniging „De Hutsport" die voor de negentiende keer haar medewerking aan de feestavonden verleende. Opgevoerd werd de plattelandskomedie in drie bedrijven ,Lieve-Vrouwenbedstro" van D. J. Eggengoor. Op voortreffelijke wijze werd het stuk. gesproken in de Zeeuwse taal, op de planken gebracht. De tonelisten bleken uitstekend rolvast te zijn en zorgden voor een goede weergave van de rollen welke door hen moesten worden vertolkt. Door het grote aantal komische situ aties hadden zij de goed gevulde zaal spoedig op de hand en wisten zij de lachspieren danig in beweging te brengen. Aan het slot sprak voorzitter Bak ker woorden van dank tot de tone listen voor de voortreffelijke wijze waarop zij zich ook deze keer weer van hun taak hadden gekweten wat hij gepaard liet gaan met voor iede reen een surprise. In de pauze werd nog een uitstekend geslaagde verlo ting gehouden. Zaterdagmiddag werd in de re kreatiezaal van de camping „De Duinrand" het toneelstuk opgevoerd voor de bejaarden uit de kernen Se rooskerke, Noordwelle, Renesse, Burgh en Haamstede van de gemeen te Westerschouwen. Na het openingswoord door de heer R. Saman volgde de geheel gevulde zaal met veel belangstelling het door „De Hutspot" opgevoerde to neelspel, waarvan gezien de reakties uit de zaal met volle teugen werd ge noten. Aan het slot werden de tone listen met een spontaan applaus voor het gebodene beloond. Namens de aanwezigen sprak me vrouw A. C. v. d. Kloostcr-van Sons- beek woorden van dank tot de to neelgroep wat zij gepaard liet gaan met het aanbieden van een enveloppe met inhoud.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3