IN SEROOSKERKE BESTAAT BEHOEFTE AAN BOUW VAN BEJAARDENWONINGEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hoorzitting met gemeentebestuur De gijzelaars in Teheran Telebingo: f 27 miljoen G.S. WILLEN „HARDER" WOONBELEID VOOR SCHOUWEN-DUIVELAND Tito's gezondheid achteruit Drugs miljardenzaak Ex-vice-president Djilas acht Moskou in agressieve bui ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 februari 1980 136ste jaargang Nr. 22657 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 27,50, per jaar 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Geen grotere stroomopening in pijlerdam Stem P.v.d.A. P.v.d.A.-woordvoerder drs. E. C. Boissevain uit Tholen onders&reef in grote lijnen die konklusies, maar hij had nog wensen. Ten eerste wilde hij de gegevens aktualiseren en ten tweede pleitte hij voor een meer geïntegreerd beleid voor de kleine kernen. „Allen in deze zaal dragen de kleine kernen na aan 't hart omdat daar het grootste deel van de Zeeuwse bevolking woont. Er zijn klemmende problemen ten aan zien van de leefbaarheid. In het ver leden zijn die moeilijkheden nood gedwongen misschien wat fragmen tarisch aangepakt, maar het beleid moet maatwerk in plaats van kon- fektie zijn. Is er wel een duidelijke taakverdeling tussen gemeente en provincie? Schuiven met woontypes Gedeputeerde Boersma zei te pro- Aanscherping Voor Schouwen-Duiveland willen we het beleid wat harder maken: de puntjes op de i zetten. We willen die regio niet uitbenen, maar aanscher ping van het beleid voor Schouwen- Duiveland is op zichzelf terecht. Er zijn wat bestuurswisselingen ge weest op Schouwen-Duiveland en dat geeft ons wat vertrouwen voor de toekomst", aldus gedeputeerde Boersma. Opschorten Gedeputeerde Boersma had van de V.V.D.- en C.D.A.-fraktie begrepen, dat men bezwaar had om het beleid voor Schouwen-Duiveland nu al aan te scherpen. „Dat doen we dan niet en wachten we tot de rapportage 1979 bekend is", aldus mr. Boersma. Hij liet nog weten met de direktie volks huisvesting overleg te hebben ge pleegd om bejaardenwoningen te bouwen in plaats van aparte huizen voor 1 en 2 persoons huishoudens. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. RENESSE. Het spoelen van de hoe ven der paarden, die een hele winter in de stal hebben gestaan, in het zilte sop van de Noordzee. Dat is waar het bij de viering van de Strao (of: Stra) uiteindelijk om gaat. De paarden kunnen nu weer fris het nieuwe werkseizoen ingaan; een nieuw land bouwjaar is, wat de Westhoekers be treft, weer een feit. Een verslag van ide viering van dit folkloristische feest, afgelopen zaterdag, vindt men elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot woensdagavond: Mist In de nacht en ochtend grote kans op mist, later enkele opklaringen; mini mumtemperatuur ongeveer 3 graden, middagtemperatuur omstreeks 8 gra den; matige zuidenwind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 13 febr. Zon op 7.59, onder 17.46 Maan op 5.41, onder 14.31 14 febr. Zon op 7.57, onder 17.48 Maan op 6.33, onder 15.38 Nieuwe Maan: 16 februari (9.51) HOOG- EN LAAGWATER 13 febr. 14 febr. Hoogwater 0.05 12.52 1.23 14.05 Laagwater 6.23 19.05 7.33 20.01 Springtij: 18 februari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied af komstig van de Azoren is boven Frankrijk aangekomen en brengt rustig weer boven het Europese con tinent. Rond dit gebied stroomt voch tige en zachte lucht via Engeland en de Noordzee naar onze omgeving. Hierin ontstonden in de nacht en och tend uitgebreide mistgebieden, die overdag maar traag verdwijnen. De vorst is inmiddels teruggedron gen naar Noorwegen, Zweden en Rusland, een terugkeer naar onze streken is nog niet in zicht. Ocea anstoringen komen maar langzaam naderbij. Wel wordt woensdag aanvoer van nog wat vochtiger lucht verwacht zo dat er veel bewolking zal zijn met af en toe motragen en vooral in de nacht en ochtend weer op vele plaatsen mist. Het blijft vrij zacht. SEROOSKERKE, 11-2. „Het gemeentebestuur van Westerschouwen wil alles in het werk stellen om de klei ne kernen leefbaar te houden." Dit zei burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer op de maandagavond ge houden informatiebijeenkomst welke werd gehouden in het dorpshuis te Serooskerke. Als één der belangrijkste middelen hiertoe ziet men te voldoen aan de be hoefte in de woningbouwsektor. Om een juist overzicht te verkrijgen over de werkelijke behoefte aan wonin gen in de kleine kernen wil het kolle ge overgaan tot het inventariseren hiervan. PARIJS, 11-2. In een vraaggesprek met het Franse blad Le Monde heeft de Iraanse president Bani-Sadr ge zegd dat de gijzelaars in de Ameri kaanse ambassade in Teheran binnen enkele dagen vrijgelaten kunnen worden als er een internationale kommissie wordt ingesteld die de misdaden van de sjah zal onderzoe ken. Le Monde meende uit de woor den van Bani-Sadr te kunnen opma ken dat Iran kennelijk niet langer de uitlevering van de sjah eist als voor waarde voor een dergelijke vrijla ting. ARNHEM, 11-2. De televisie-aktie Telebingo ten bate van de Olympi sche Spelen voor gehandicapten heeft ongeveer 27 miljoen gulden net to opgebracht. Zoals de zaken er nu voor staan, zal naar verwachting eenderde van dit bedrag nodig zijn voor de organisatie van de spelen, die van 21 juni tot en met 5 juli in Arnhem en Venendaal worden gehouden. Het overige geld gaat naar het Nationaal Fonds Ge handicapten voor de uitvoering van diverse projekten in Nederland. De totale kosten van de Paralym pics 1980 zijn begroot op 15 miljoen gulden. Het bedrijfsleven betaalt de overige zes miljoen gulden. De burgemeester deed hiervoor een beroep op de aanwezigen om eventu ele behoefte aan woonruimte op het gemeentehuis te melden. Uit de aanvragen welke regelrecht tot de woningbouwvereniging „Be ter Wonen" worden gericht valt geen juiste konklusie te trekken daar deze alleen geregistreerd worden voor de plaatsen waar woningen voorradig zijn. Naar aanleiding van een desbe treffende vraag merkte wethouder P. M. van den Aartsen riog op, dat de in formatie die door „Beter Wonen" wordt verstrekt niet altijd even wa terdicht is. Sociaal/ekonomisch gebonden Burgemeester Niemantsverdriet stelde wel, dat de aanvragers(sters) voor woningen sociaal- en /of ekono- misch, aan de plaats gebonden moe ten zijn, hoewel dit begrip ook weer niet te eng genomen wordt. Gezien de reakties van de aanwezigen blijkt er te Serooskerke een behoefte te bestaan aan bejaardenwoningen, die bij de bouw hiervan kunnen zorgen voor oen doorstroming. Bij het bezet ten van nieuwbouw woningen of wo ningen welke vrij komen wordt de voorkeur gegeven aan jonge gezin nen, dit o.m. voor het instandhouden van de school en de leefbaarheid van de kern in zijn totaliteit. Door de dorpsgemeenschap Seroos kerke waren vooraf een aantal vra gen aan het gemeentebestuur gesteld over verschillende zaken verband houdende met de kern Serooskerke. Gesproken werd o.m. over het ver harden van de brandgang tussen de Dorpsweg en de Schoolstraat (grond is eigendom Beter Wonen). Over het verbeteren van de kin derspeelplaats op het Dorpsplein, het al dan niet verbreden van de bocht Dorpsplein-Prunjewekken, het verharden van het pad op de begraaf plaats, het gebrek aan parkeerruim te op het Dorpsplein en een aantal bomen (4) die de zon ontneemt aan een aantal woningen aan het Dorpsplein. Bushalte Door de direkteur gemeentewer ken de heer W. van Meerten werden de gestelde vragen naar voldoening beantwoord. Door een aantal aanwe zigen werd nog gewezen op de ge vaarlijke plaats (men moet de druk ke verkeersweg Zierikzee- Haamstede oversteken) waar de bus halte is gerealiseerd. Juister had men het gevonden als de bushalte aan het begin van de Dorpsweg was gekomen daar dit minder gevaarlijk is en ook' dichter bij de kern. Vooral voor ou- Provinciale Zeeuwse Staten ZIERIKZEE. De Schaakvereniging Zierikzee", hield het examen voor het z.g.n. Pionnendiploma. De exa menkommissie bestond uit de heren J. A. J. v. d. Made en J. van Loon. De foto toont de geslaagde kandidaten: Peter van Duivendijk, Zierikzee, 6; Frank Koper, Zierikzee, 7; Steven Vis, Zierikzee, 7; Jeroen Blom, Zie rikzee, 7; Mark Felius, Scharendijke 8; Ellen Moerman, Zierikzee 8; Roger v. d. Veken, Zierikzee 9; Monique v. d. Veken, Zierikzee 9; Martine Vis, Zierikzee, 10. dere mensen levert de huidige plaats nogal problemen op. Burgemeester Niemantsverdriet zegde toe, hiero ver kontakt te zullen opnemen met de Z.W.N. Naar aanleiding van een desbetref fende vraag deelde de burgemeester mee, dat over de toekomstplannen aangaande de Schelphoek nog niets valt te zeggen. De inrichtingsschets voor de Oosterschelde is nog niet klaar, maar op het eind van dit jaar hoopt men hier meer over te weten. BELGRADO, 11-2. De gezond heidstoestand van president Tito van Joegoslavië, wiens linkerbeen ruim drie weken geleden werd afgezet, is onverwachts slechter geworden, zo is maandagavond in Belgrado bekend gemaakt. In een medisch bulletin wordt ge zegd dat het hart van de 87-jarige Ti to tekenen van zwakte vertoont. Eer der was al melding gemaakt van een vertraging in het genezingsproces doordat zich moeilijkheden hebben voorgedaan met Tito's nieren en spijsvertering. WENEN, 11-2. De schade door het gebruik van verdovende middelen loopt in de tientallen miljarden gul dens. In sommige landen bedreigt de sluikhandel zelfs de politieke en eko- nomische stabiliteit. Dat is de me ning van de VN-kommissie voor drugs, die van 11 tot 20 februari in Wenen konfereert over een nieuwe strategie in de strijd tegen verdoven de middelen. Aan de konferentie ne men ongeveer 70 landen deel. BRUSSEL, 11-2. Iran, Pakistan of Joegoslavië konden wel eens de volgende landen zijn die door de Sowjet-Unie worden overvallen. Dit meent de voorma lige Joegoslavische vice-president Milovan Djilas in een maandag in het Bel gische dagblad Le Soir gepubliceerd artikel. Volgens Djilas is de Sowjet- bezetting van Afghanistan niet een gevolg van de rivaliteit tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, maar slechts van het Sowjetrussische overheersingsverlangen. „Het ver zwakken van de macht en de invloed van de Amerikanen" heeft overigens wel de Russen aangemoedigd Afgha nistan in te nemen, aldus Djilas. Hij zegt verder: „Het is het verlan gen naar veroveren, de noodzaak te overwinnen. De Sowjet-Unie heeft immense hoeveelheden wapens op gestapeld. Het is dus niet verbazing wekkend dat zij ze gebruikt. Militaire machinerie De militaire machinerie is de enige die goed funktioneert in de Sowjet- Unie, terwijl na het overlijden van de kommunistische ideologie gewa pende expansie het enige bewijs vormt van de vitaliteit van het Sowjet-systeem. De Sowjet-leiders kunnen niet konkurreren met de pro- duktie of de levensstandaard van het Westen zonder de basis van hun eigen macht in gevaar te brengen. Het verliezen van deze konsump- tierace heeft binnenlandse ontevre denheid tot gevolg. Daarom kunnen de Sowjet-machthebbers alleen maar hun militaire macht vergroten en streven naar onderwerping van het Westen," aldus Djilas. MIDDELBURG, 8-2. „Wij kunnen geen stimuleringsbe leid voeren. De provincie kan wel duidelijk inspelen op gemeenten die stimuleringsbeleid voor de kleine kernen willen voeren en daartoe zijn we ook bereid". Gedepu teerde mr. J. P. Boersma zei dat in de Zeeuwse Staten bij behandeling van de rapportage 1978 van de nota bewo- ningspatroon. Delen van de provincie groeien harder dan voorzien in genoemde no ta bewoningspatroon (1976/1977) en in 1978 heeft de planologisch onge wenste ontwikkeling zich zelfs nog in versterkte mate voorgedaan. De bekende maatregelen voor Schou wen-Duiveland, zouden derhalve ook dienen te gelden voor andere delen in de provincie. Bepaalde vormen van vestigingsregelingen lijken onont koombaar. Er is nl. een druk op het wonen, dat niet op werkgelegenheid is gebaseerd. beren in samenwerking met de ge meentebesturen de problemen op te lossen. „Op basis van de nota bewo ningspatroon wordt er een woning toewijzing gegeven aan de gemeen ten, zonder advisering per kern. De gemeente mag met woontypes schuiven, bijvoorbeeld van de vrije sector naar woningwetwoningen en omgekeerd, als er geld voor is. Iedere kern vergt een eigen aanpak. Alleen wanneer men een platte landskern stimuleert ten koste van een kern met een aanvullende woon- funktie, gaan we met de gemeente praten. Dan vragen we: wat willen jullie? De woningbouw stagneert nu, maar van 1976 tot en met 1979 was er in Noord-Zeeland een vestigings overschot van respektievelijk 632, 841678 en 406. Als we de groei van de provincie met 1 tegenover lande lijk 0,5 teveel vinden, dan is er al le reden om een vrij scherp beleid te voeren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1