VOET VAN GRINDLOPER IN ZIJPE BLIJKT SOMS AANGEVRETEN ELEKTRO LIEVENSE GEMEENTE DUIVELAND GEEFT UITGEBREID JAAROVERZICHT PROGRAMMABOEKJE Vergadering Waterschap KONINKLIJKE HARMONIE KUNST EN EER' KINDEREN DAGVERBLIJF „BRUGZICHT" BRACHTEN OPGEWEKT BEZOEK Concert K.H. „Kunst en Eer" 4 Duiker gaat verdiepingen binnenkort onderzoeken OOSTERLAND, 5-2. In de dinsdagmiddag in „Ooster hof" te Oosterland gehouden distriktsvergadering van het waterschap Schouwen-Duiveland kwam een aantal punten en hoofdlijnen aan de orde, die ook in eerder ge houden distriktsvergaderingen te berde waren gebracht. Bijzondere aandacht vroeg de voorzitter de heer J. B. van de Zande, die als distriktsafgevaardigde de leiding der vergadering had, voor de situatie in het Zijpe. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 - 1368 01119 - 634 Ook de heer Kloosterboer kwam daar later op terug. Het Zijpe is ver leden jaar drie keer gepeild, (de over ige wateren twee keer). De stroom- geul verdiept door uitschuring als ge volg van de sterke stroom, vooral voor de Vluchthaven, de tramhaven en bij Zoetersbout. Ook bij de Zuid bout (Ouwerkerk) is sprake van eni ge achteruitgang, maar in Zijpe is dat het ergst: daar peilt men verdiepin gen van IV2 a 2 meter. Door het leg gen van een grindloper langs het stroombed (van 1962 tot 1964) heeft men de situatie lange tijd kunnen consolideren. Peilingen wijzen nu uit dat geluk kig nog niet die grindloper weg is, maar dat die aan de voet op sommige plaatsen wel wordt aangevreten. Een duiker zal gaan onderzoeken (op 30 meter water) of ook de vroegere be- zinkingen al bloot komen. Op korte termijn zal men samen met de studiedienst van Rijkswa terstaat overleggen, welke maatrege len zullen moeten worden getroffen om de verdiepingen tot staan te bren gen. Na 1985 zal de uitschuring waar schijnlijk wel voorbij zijn. Dijkgraaf Geluk vertelde over de toegenomen administratieve werk zaamheden en de aanpassingen die dit mee brengt, over de vermindering van het aantal waterschappen van 9 tot 7 en enkele ander punten naar vo ren gebracht op vorige distriktsver gaderingen. Voorlichting Vooral de mensen, die nieuw in de ze regio inkomen, hebben voorlich ting nodig, over het hoe en waarom van het betalen van Dijkgeschot, de noodzakelijkheid van sloten schoon maken en dergelijke. Aparte circu laires waarin deze zaken nader wor den toegelicht, zijn ten kantore in voorraad. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De Utrechtese poli tie heeft woensdag de man gearres teerd die burgemeester Vonhoff op 3 januari tijdens zijn nieuwjaars receptie voor de Utrechtse burgerij op zeer ongewone manier op taart trakteerde. DEN HAAG. Politieagenten krijgen de bevoegdheid in het hele land op te treden. Tot dusverre mocht de gemeen tepolitie dat alleen binnen de grenzen van de gemeente. De Tweede Kamer heeft een wetsvoorstel daartoe van mi nister De Ruiter van justitie en minis ter Wiegel van binnenlandse zaken woensdag goedgekeurd. DEURNE. De gemeenteraad van Deurne wil meer peelgebied voor de landbouw beschikbaar stellen dan het kollege van B en W heeft voorgesteld. De raad stemde met dertien tegen zeven stemmen in met een amende ment van de plaatselijke groepering Deurne-Zuid en reserveerde daarmee tweehonderd hectare peel voor land bouwdoeleinden. RAALTE. De Overijsselse Land bouw Maatschappij gaat zich harder opstellen in haar akties om het inkomen van de boer op peil te houden. Doelend op de te lage prijzen die de EEG voor de landbouwprodukten wil geven stelt de OLM dat „de boeren niet meer met zich laten sollen". AMSTERDAM. Minister-president Van Agt heeft in het RAI-congrescen- trum te Amsterdam de bedrijfsauto- Rai '80 officieel geopend. DEN HAAG. Minister De Ruiter van justitie deelt met de Tweede Kamer de onvrede en bitterheid over het feit, dat de destijds aan de van oorlogsmisdaden verdachte Pieter N. Menten uitgekeer de schadevergoedingeb (tot een totaal bedrag van zes ton) niet kunnen wor den teruggevorderd. DELFT. Het personeel van de Tech nische Hogeschool en het Interuniver sitaire Reactorinstituut in Delft heeft zich woensdag tijdens een vergadering tegen de aantasting van de onregel matigheidstoeslag uitgesproken. AMSTERDAM. De besturen van de Stichting Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) en van de Vereniging tot steun aan het KWF gaan in het najaar in Amsterdam een informatiecentrum in richten waar iedereen voorlichting kan krijgen over met name kankerziekten en patiëntenverenigingen. DEN HAAG. Vier Hongaarse dienstweigeraars, die in ons land asiel hebben gevraagd, mogen hier niet blijven. De kans dat zij de status van vluchteling krijgen of hen „wegens klemmende redenen van humanitaire aard,, een verblijfs vergunning wordt verleend is zeer gering. De heer A. J. Rotte, ontvanger griffier had de waterzuivering en de administratieve gevolgen daarvan als onderwerp, eveneens op in andere distrikten reeds behandeld. Ir. G. D. Kloosterboer zette de waterbouw kundige problemen, waarmee hij wordt gekonfronteerd op een rijtje. Hij sprak over de zorgen om de wa terkering (natuurlijk blijvend omdat stromen altijd schade kunnen aan brengen) maar toch minder gewor den nu de dijken zijn verhoogd, nu die werken in Schouwen-Duiveland als eerste in Zuidwestelijk Neder land zijn gereedgekomen. Juist op tijd, nu bezuinigingsperikelen diver se departementale plannen in de war sturen? Duinen Voorzieningen aan de duinen bij de Zoete en Zoute Haard (vallende bui ten de Deltadammen) zullen in de toekomst nog nodig zijn, terwijl gestudeerd wordt om de bescherming door de duinen zo optimaal mogelijk te laten funktioneren. Zeeweringen worden overigens niet alleen door storm beschadigd, ook een uit het roer gelopen schip doet dat wel eens en het herstel kostte de laatste keer (bij de Zuidhoek) nog f 10.000,—. Mevrouw Van de Zande-Vleugels Schutters zou gaarne zien, dat de af gevaardigde van het waterschap, die met een adviserende stem zitting mag nemen in het Grevelingenschap, iemand zal zijn, die met klem van ar gumenten, kan en wil pleiten voor een zoete Grevelingen in het belang van de regionale landbouw. Waterlopen De heer Van Westen herinnerde aan dé uitstekende staat, waarin de waterlopen eertijds verkeerden, toen ze na de herverkaveling en later wa ren opgeleverd. De situatie noemde hij thans dermate verslechterd, dat niet alleen de voet, maar ook de ta luds zelf zijn afgekalfd en de eindbui- zen van de drainreeksen kapot zijn of met de kant mee afgekalfd en afge broken. Dijkgraaf Geluk was het ermee 'eens, dat de taluds niet in al te beste staat verkeren, het waterschap heeft al veel geprobeerd om daarin verbe tering te brengen. Enkele jaren gele den dacht men met de bekende plankjes het afkalven van de water gangkanten overwonnen te hebben, maar ook deze hoop bleek ij del. In tussen doet het waterschap wat het kan. Jaarlijks komt de post „talud- voorzieningen", met f 60.000,— tot f 80.000,— op de jaarrekening voor. Dit kan wel hoger, maar dan over schrijdt men wel weer de sluitende begroting en moeten de lasten wor den verhoogd. De dijkgraaf drong er op aan, dat de landbouwers zelf, wat redelijk Na een hartelijk welkomstwoord en een warm applaus, betraden de kinderen het podium in het Ned. Herv. Ver. Gebouw alwaar de bijeen komst zoals'gewoonlijk werd gehou den. Onder leiding van mevrouw Koster, de heer Eckhout en mevrouw Aukus, lieten de kinderen een aantal dansen zien, die door één der kinde ren telkens werd aangekondigd. mogelijk is doen om een goede wate rafvoer te bevorderen en daarom vroeg hij met nadruk: „Past op Uw detailontwatering". Een ander punt van kritiek van de heer Van Westen over het gebruik van cirkelmaaiers, die het gras van de taluds op de kant zouden gooien waardoor de graangewassen zouden verstikken, wees spreker af. „Kle pelmaaiers werken minder vlug, dat is weer een ander nadeel", aldus Ge luk. Kritiek was er ook nog, dat de zui veringsinstallatie zou moet wijken, omdat „Poortambacht" oprukt. Waarom is het niet andersom? Als Poortambacht moet worden uitge breid, moet men niet naar de zuive ring toe bouwen, maar verder daar vandaan. Vanachter de bestuurstafel werd er echter op gewezen, dat dit niet het enige argument is, om eerst de zuive ring aan te passen en later door een nieuwe te vervangen. Hier spelen ook veranderde inzichten mee, waaraan een zuivering milieu hygiënisch bekeken, moet voldoen, DUIVEL AND, 7-2. De gemeente Duiveland geeft in haar zojuist ver schenen jaaroverzicht een aantal op de gemeente betrekking hebbende gegevens van het jaar 1979. Onder meer wordt een gedetailleerd over zicht gegeven van de woningbouw in Duiveland in het afgelopen jaar. Woningen thans in aanbouw: 13 woningen Stok B.V., Loensweg, Nieuwerkerk; 4 woningen Stok B.V., Brouwerstraat, Nieuwerkerk; 1 wo ning Wandel, Leuvenstraat, Ooster land; 1 woning Hanzen, Nw. Groene- weg, Oosterland; 1 woning Block- invest Kerklaan, Sirjansland; 1 wo ning Francke, Lageweg, Sirjansland. 21 woningen thans in aanbouw. Woningen in voorbereiding, bouw vergunning verleend of aange vraagd: 25 woningen „Beter Wonen", Erling Steenstraat, Nieuwerkerk; 14 woningen Stok B.V., Fazantenlaan, Nieuwerkerk; 11 woningen Stok B.V., Meeuwenlaan, Nieuwerkerk; 5 woningen Planobouw, Merellaan, Nieuwerkerk; 1 woning van Driel, Stationsstraat, Nieuwerkerk; 4 wo ningen Herscho, Dr. Schutterstraat, Oosterland; 3 woningen versch. par ticulieren, Leuvenstraat, Ooster land; 1 woning J. P. Boogert, van den Abeelestraat, Oosterland; 4 wonin gen diverse particulieren Lageweg, Sirjansland. 68 woningen waarvan de bouw in voorbereiding is. Leegstaande nieuw gebouwde wo ningen (nog niet bewoond geweest): 6 woningen Planobouw, Merellaan, Nieuwerkerk; 13 woningen Stok, Fa zantenlaan, Nieuwerkerk; 4 wonin gen L. W. Boogert, Dr. Schut terstraat, Oosterland; 3 woningen Stok B.V. Dr. Schutterstraat, Ooster land; 8 woningen van Engelen B.V. Margrietstraat, Oosterland. 34 wo ningen leegstaand. Gereed gekomen woningen vanaf 1968. Er werden in de laatste twaalf jaar bebouwd in totaal 561 woningen in de gemeente Duiveland, waarvan 158 woningwetwoningen, 86 bejaarden woningen, 126 premiewoningen, 191 vrije sectorwoningen. In Nieuwer- .Goede middag. Met een „Goede middag dames en heren" begon de aankondiging en vervolgens: „vanmiddag treedt voor u op onze volksdansgroep „de Dosi- do's" uit Zierikzee en laten u de eerste dans, de Joegoslavische Kolo, dan de mixer uit Amerika, de Neder landse dans, de baanopsteker, dan DEN HAAG. Er zit weinig lijn in het beleid van de vervolgende en rechter lijke autoriteiten inzake de voorwaar delijke gevangenisstraf. Dat is de con clusie van het.wetenschappelijk onder zoek- en documentatiecentrum van het ministerie van justitie. DEN HAAG. De rechter krijgt in ons land steeds minder gevallen van straf bare belediging voorgelegd. In verre weg de meeste kwesties weet de politie de zaak af te handelen, zonder dat het tot een officiële aanklacht komt Dit blijkt uit een onderzoek van het minis terie van justitie. kerk 224, in Oosterland 253, in Ou werkerk 66 en te Sirjansland 18 wo ningen. Bouwvergunningen. In het afgelo pen jaar werden 128 bouwvergunnin gen verleend. Het totaal aan bouw sommen voor deze vergunningen be liep een bedrag van f 7.650.000,De legesopbrengst bedroeg voor deze vergunningen in totaal voor de ge meente f 29.110,—. Hinderwetvergunningen In het jaar 1979 werden 19 hinder wetvergunningen aangevraagd. Voor 11 aanvragen werd een voorwaarde lijke vergunning verleend, 2 zijn ge deeltelijk verleend, en voor 2 aanvra gen loopt nog een kroonberoep. Vier aanvragen zijn nog in behandeling. Momenteel wordt gewerkt aan een inventarisatie van alle hinderwet- plichtige inrichtingen. Veel aandacht vragen ook de milieu-wetten, zoals de wet geluidshinder, Afvalstoffen wet, .Wet Chemische afvalstoffen, en de Wét algemene bepalingen milieu hygiëne. Bestratingen en rioleringen. Uitge voerd werden in het jaar 1979. Her bestratingen van diverse wegen in de verschillende dorpen; Herbestrating van het woonerf in de Geertruidlaan en Den Domp te Ouwerkerk. Bestra ting en riolering t.b.v. complex auto boxen Oosterland. Diverse aanslui tingen op de riolering van woningen in het buitengebied, aanliggende te gen de bebouwde kommen. Diverse herbestratingen in het bestem mingsplan Oosterland en de aanleg van een speelplaats aan de Margriet- laan. Slopen van de oude rioolwater zuiveringsinstallaties te Nieuwer kerk, Oosterland en Ouwerkerk. Slo pen van de oude school aan de Groe ne Poort te Oosterland. Bestratingen en rioleringen. Mo menteel in uitvoering. Aanleg riole ringen en bestratingen in het bestem mingsplan Erling Steenstraat Nieu werkerk, met vergroting van de ber- gingskapiciteit voor het dorp Nieu werkerk. een dans uit Engeland en de laatste, de Mark winter zien". Dit alles werd vol opgewektheid door hen uitge voerd en de exekutanten kregen dan ook telkens een warm applaus te ho ren. Daarna werden ze getrakteerd op frisdrank. Zij namen ook deel aan het spelen met de sjoelbak en daar tussendoor werd er lustig gezongen. Na de koffie namen zij weer plaats op het podium en kregen allen een mooi boeketje bloemen aangeboden. Van een goede gever kregen zij al len een pakje gebak mee voor bij de koffie thuis. De gever wenste onbe kend te blijven. Hoge waardering was er voor deze gift die voor zichzelf spreekt en de bewogenheid en mede leven met deze kinderen werd hier mee wel duidelijk tot uiting ge bracht. Zowel de bejaarden als de kinderen hadden een fijne middag en het was dan ook mevrouw IJzelen- berg een behoefte, anderen aan te sporen, deze kinderen eens uit te no digen. Waardering Zij sprak er haar waardering en be wondering over uit, dat de leiding ie dere dag weer zoveel liefde kan op brengen voor deze kinderen die op velerlei gebied toch veel moeten mis sen. Na vertrek van het gezelschap werd de middag nog enige tijd voor tgezet met zang en voorgedragen ge dichten. Mevrouw IJzelenberg sprak tot slot een dankwoord en deelde mee dat op 20 februari a.s., de bejaar den van Oosterland op bezoek ko men. De aanvang zal dan in verband hiermee om 14.00 uur zijn. 1830 Zierikzee 1980 Denkt u eraan tijdig uw advertentie te sturen aan: DRUKKERIJ L. O. Jannewekken 11 - Postbus 1 - 4300 AA Zierikzee Bejaardensoos Bruinisse BRUINISSE, 6-2. De kinderen van het Dagverblijf „Brugzicht" uit Zierik zee waren woensdagmiddag j.l. te gast bij de bejaardensociëteit o.l.v. me vrouw IJzelenberg. (ii) Goed in bezetting en sterk op het punt van muzikale inbreng, was de hout- groep. De klarinetten aan het werk. Het ..zware geschutblonk alsof het goud was. Het koper gaf een overtui gende bijdrage aan het programma. Zonder pauken geen volledig ritme. De paukenist droeg 2ijn ..roffels" bij om het jubileumconcert succesvol te maken. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4