GEMEENSCHAPPELIJKE SCHOOLRAAD ADVISEERT TOT HET OPSTELLEN VAN EEN SURSIDIEVERORDENING Aktie Christelijke S cholengemeenschap Voor godsdienstonderwijs en humanistisch v.o. Stuntje in zakenleven Goed gesorteerde Mikro-markt werd te Bruinisse geopend STREEKNIEUWS Met „Kunst en Eer" en in klederdracht naar Den Haag Haamstede weer op G.S.-lijst beschermd dorpsgezicht Bejaarden willen naar het Binnenhof Kagerplassen wegmaten BAR „ZIERICK" Voor Cambodjaanse vluchtelingen Op woensdag 13 februari KOMMISSARIS DER KONINGIN IN ZEELAND DR. C. BOERTIEN KOMT OP BEZOEK 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 februari 1980 Nr. 22655 ZIERIKZEE, 7-2. De gemeenschappelijke schoolraad adviseert het kollege van B. en W. van Zierikzee te ko men met een voorstel tot het opstellen van een subsidie verordening met betrekking tot het godsdienstonder wijs en/of humanistisch vormingsonderwijs, op de open bare lagere scholen. De gemeenschappelijke schoolraad kwam donderdagavond tot dit ad vies tijdens een openbare vergade ring in de raadszaal van het stadhuis. Bovengenoemde subsidieverorde ning zou in plaats moeten komen van het thans nog van kracht zijnde zoge naamde bekostigingsbesluit. Aanvankelijk werd gediskussieerd over de vraag te adviseren het Huma nistisch Vormingsonderwijs wel of niet op de openbare scholen toe te laten Namens het Huma: nistisch Verbond gaf de heer J. J. Ham vanaf de publieke tribune een toelichting, waarin hij verwees naar het feit, dat de beslissing over gods dienst en/of humanistisch vorming sonderwijs uiteindelijk bij de ouders ligt. Eerste subsidieverordening Voorzitter van de schoolraad de heer J. Groen stelde daarop voor het kollege te adviseren naast het gods dienstonderwijs op de lagere scholen ook het humanistisch vormingson derwijs op de lagere scholen te be kostigen en binnen korte tijd te ko men met het voorstel tot een subsi dieverordening. Aan dit voorstel van de voorzitter werd nog wat geschaafd door de her en J. de Coninck en drs. P. Vis, zodat uiteindelijk het verzoek om een sub sidieverordening de meeste nadruk kreeg. Ëen ander onderdeel van dit agen dapunt was de vraag wie het gods dienstonderwijs op de drie openbare lagere scholen moet geven. Tot nu toe werd deze taak op zich genomen door de heer Bergsma van het Leger des Heils. Hij had echter te kennen gegeven door tijdgebrek geen kans te zien de godsdienstlessen voort te zetten. Niet bereid De heer H. M. v. d. Post had al eer der laten weten, dat geen kerk bereid kon worden gevonden de verant woordelijkheid voor de verzorging van het godsdienstonderwijs op de lagere scholen op zich te nemen. De heer C. Boot was van mening, dat het probleem toch maar voorgelegd moest worden aan het Interkerkelijk Overlegorgaan en de betrokken ker ken daarmee tevens op hun verant woordelijkheid te wijzen. De heer Vis was het met de heer Boot eens, dat het Interkerkelijk Overlegorgaan dan iemand aan moest wijzen, die dan volgens de nieuwe subsidieregeling gehono reerd zou worden. De heer Groen stelde voor om voor de te overbruggen periode, totdat die subsidieverordening er is, de heer Bergsma te verzoeken het gods dienstonderwijs op de lagere scholen nog enige tijd op zich te nemen. De heer J. Goedhart, hoofd van de Theo Thijssenschool liet weten in tern al een oplossing te hebben voor dit probleem. Eén van de ouders bleek bereid de godsdienstlessen te geven. De heer H. Asma reageerde daarop met de opmerking: „Ik vind het niet juist om zomaar iemand te nemen". De heer Goedhart deelde mede, dat de vrouw, waar het om ging niet officieel bevoegd was, maar wel veel ervaring had in het onder wijs c.q. zondagsschoolleiding. De Schoolraad ging verder ak koord met het advies het schooltui- nonderhoud niet meer op te nemen in het bedrag per leerling. Wethouder C. Bij de Vaate lichtte de achter grond van deze overweging toe. Bé- langrijkste argument was de „soesa" rond de uurschrijverij, die de mensen van het tuinenonderhoud moeten doen. „Het is soms heel moeilijk te bepalen, waar de grenzen van de schooltuinen liggen", aldus de we thouder. Verder wees de heer Bij de Vaate erop, dat de school zelf geen zeggenschap heeftover het aan te leg gen gedeelte tuin rondom de school. Openstellen De leden van de Schoolraad gingen akkoord met de loskoppeling van het schooltuinonderhoud uit het bedrag BRUINISSE, 7-2. Donderdag werd de geheel gemoderniseerde zaak van voorheen mevr. J. van Buuren-Kik voor het publiek geopend. Deze al 90 jaar bestaande zaak werd enige tijd geleden overgenomen door het op Bruinisse zo bekende echtpaar Ben en Teuntje Schot. Na een uitgebreide verbouwing en de zaak van een geheel nieuwe inven taris te hebben voorzien is deze thans tot een van de mooiste voorzieningen van Bruinisse geworden voor het ko pen van de dagelijkse levensbehoef ten. Levensmiddelen Op zeer overzichtelijke wijze zijn de uit 850 merkartikelen bestaande levensmiddelen op daarvoor speciale stands uitgestald. Hoewel de nieuwe zaak de naam draagt van Mikromarkt, wat op kleinschaligheid duidt, mag zij toch met haar 140 vierkante meter vloer oppervlak, tot een van de grootste winkels gerekend worden van Brui nisse. Dooi; middel van een fraaie folder waren de bewoners uitgenodigd om woensdagavond tussen 7 en 9 uur het bedrijf te komen bezichtigen. Hier van werd druk gebruik gemaakt en er heerste dan ook een gezellige drukte. Reeds in de morgenurep had burgemeester T. C. Hekman een be zoek gebracht aan de vernieuwde zaak en de exploitanten veel sukses toegewenst omdat hij voor de rest van de dag afwezig was. Avonds lieten enkele raadsleden ook hun belangstelling blijken. Ve len hadden hun sukseswensen met een bloemstuk vergezeld doen gaan zodat het geheel er nog fleuriger uit kwam te zien. Onder het motto: „Uw voordeel is ons sukses" worden de voordelen in een tiental punten aan geduid op een huis-aan-huis-folder. We kunnen nog vermelden, dat de ze Mikromarkt een apart gebeuren is van Schuitema's Groothandel B.V. uit Amersfoort die voor de bevoorra ding zorgt. Groenten en fruit Groenten en fruit wordt door de heer Schot persoonlijk aan de veiling ingekocht zodat dagelijks verse groenten verkrijgbaar zijn tegen scherp konkurrerende prijzen zo ver telde hij desgevraagd. Hoewel in opzet het een z.g. zelfbe dieningszaak is zal er waar gewenst, hulp worden geboden. Een hypermo derne elektronische rekenmachine staat ter beschikking zodat een juiste berekening en registratie van de ge kochte artikelen gewaarborgd is. Tenslotte zij vermeld dat deze Mi kromarkt praktisch en op moderne wijze is ingericht, waar alle dagelijk se levensmiddelen kunnen worden gekocht, waarbij de service aan de klant voorop zal staan. BRUINISSE. Het exterieur van de nieuwe Mikromarkt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) per leerling. Daaraan werd, op ver zoek van mevrouw J. van Anraad- Goosen, het verzoek gekoppeld de schoolbesturen te vragen de speelter reinen ook na schooltijd open te stel len. De Schoolraad ging akkoord met het verzoek een lid van het bestuur van de Beatrixschool als toehoorder in de gemeenschappelijke School raad toe te laten. Tijdens de rondvraag stelde de heer J. Goedhart een brief van me vrouw Brouwer te Zierikzee aan de orde. De brief werd gestuurd aan de hoofden van de lagere scholen en be helsde het verzoek een bus in te stel len voor het zwemonderwijs. „Heeft die mevrouw er ook een begroting bijgevoegd?" vroeg de heer J. de Co ninck, die vreesde dat de kosten van een dergelijke gemeenschappelijke zwembus zeer hoog zullen zijn. Na enige diskussie besloot de Schoolraad toch het kollege te advi seren het plan van een zwembus eens nader te bekijken. Mevrouw Van Anraad drong aan op wat meer aandacht voor de kleu terscholen in de eerstvolgende bro chure over het openbaar onderwijs in Zierikzee. Ten aanzien van de nieuwbouw van de Theo Thijssenschool deelde de heer Goedhart mede, dat een afge vaardigde van de Rijksgebouwen dienst inmiddels poolshoogte was komen nemen en de opgesomde ge breken van het huidige gebouw ter plekke had aanschouwd. „Verbaasd" en „teleurgesteld" De heer Goedhart liet weten „ver baasd" en „teleurgesteld" te zijn, dat bij dit bezoek niemand van het kolle ge of een ambtenaar van de afdeling onderwijs aanwezig was geweest. „Er werden sommige vragen gesteld, waarop wij het antwoord schuldig moesten blijven, omdat die op het ge meentelijke vlak lagen". Wethouder C. Bij de Vaate zei graag aanwezig te hebben willen zijn, maar hij had geen bericht van dit bezoek ontvangen. „De Woelwaters" Wat betreft het voortbestaan van de kleuterschool „De Woelwaters" deelde de wethouder mede, dat in dien de Chr. kleuterschool „De Mal tarakkers" het volgende seizoen in derdaad slechts één klas zal hebben, de kleuters van de „Woelwaters" in het gebouw van „De Maltarakkers" ondergebracht zullen kunnen wor den. Op een vraag van de heer Goed hart wat er dan verder met het - in slechte staat verkerende - gebouw van de Woelwaters gaat gebeuren, kon de heer Bij de Vaate nog geen de finitief antwoord geven. Zelf zei hij voorstander te zijn van sloop als er geen verdere funktie voor het ge bouw gevonden zal worden. Er bestaan echter nog wel plannen tot huisvesting van een peuterspeelzaal in het gebouw van „De Woelwaters". BROUWERSHAVEN Gemeenschappelijke Schoolraad Op donderdag 28 februari wordt in het Tonnenmagazijn een bijeen komst gehouden van de Gemeen schappelijke Schoolraad voor Open baar Onderwijs. Sprekers zijn de heren dr. C. J. P. M. van Etten van de Stichting Regio naal Pedagogisch Centrum Zeeland en de heer J. Schriek van deze Stich ting, die inleidingen zullen houden over dit instituut. OOSTERLAND Landbouwvereniging „D.E.S." De landbouwvereniging „Door Eendracht Sterk" houdt dinsdag 12 februari a.s. de algemene ledenver gadering te houden in de grote zaal van het cafétaria „Neffen d'Eule". Eerst een welkomstwoord door de voorzitter, de heer J. L. Schoof, waarna het openingswoord. Daarna ballotage nieuwe leden. Ingekomen stukken en mededelingen. Daarna de rekening over het boekjaar 1979. Bij de bestuursverkiezing zijn de heren J. L. Nikerk, J. L. Schoof en H. B. van de Zande aftredend doch her kiesbaar. In de Kommissie van Toe zicht is de heer P. van Westen aftre dend en niet herkiesbaar. Verder volgt dan aanwijzing van een plaats vervangend lid. Vervolgens hoopt de heer J. van der Slikke te Ellemeet een toelichting te geven op de sa menstelling van de R.A.K.. brochure „Grevelingen, zoet-zout?". De heer J. Wals van de Tuinbouwvoorlichtings- dienst zal een lezing houden over de toepassingsmogelijkheden van zoet water in de land- en tuinbouw. Hier op volgt een diskussie. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Minister Wiegel van binnenlandse zaken heeft donder dag zijn voorstel om te korten op de toeslag onregelmatige dienst van het overheidspersoneel ingetrok ken. Hij heeft dit meegedeeld in het centraal georganiseerd overleg met de vijf ambtenarencentrales. „Dit is pas het begin", be toogde voorzitter K. Slabbe- koorn van de Algemene Bond van Ouderen, donderdagmid dag op de protestbijeenkomst tegen de sluiting van het Zweedse Rode Kruis zieken huis. „Wij zullen laten zien wat we als ouderen kunnen. Samen staan we sterk." Zijn oproep tot een massale demonstratie naar het Binnen hof in Den Haag, waar een pe titie en het prima resultaat van de handtekeningenaktie zullen worden aangeboden, vond veel bijval. Onder de toehoorders be vond zich dokter J. W. Lou- bert, die de suggestie aandroeg het jubilerende „Kunst en Eermee te nemen, een ge dachte die eveneens een warm onthaal ontving. Van het een kwam het ander: in Schouwse klederdracht, zo veel mogelijk. Ook dat zal ge beuren en sekretaris A. P.T. v. d. Eynde beloofde al bij voor baat het hem aangeboden Schouwse pak zeker te zullen dragen. Hij riep de afwezige bevolking van Zierikzee, van wie hij zeker weet dat ze ach ter de aktie „Behoud Zieken huis" staan, maar volgens hem toch te veel op afstand, op daadwerkelijk mee te gaan helpen en steun te verlenen. Overigens: financiële bijdra gen ter bestrijding van de kosten van deze aktie kunnen gestort worden bij de AMRO- bank, rek. no. 39447, t.n.v. me vrouw R. Apon-Snel, Renesse. MIDDELBURG, 7-2. Gedeputeerde staten van zeeland hebben de rijks dienst voor de monumentenzorg gevraagd alsnog enkele plaatsen aan te wij zen tot beschermd stads- of dorpsgezicht. Bij herziening van de inventarisatie lijst waren onlangs Aardenburg, Groede, Biggekerke, Burgh en Haamstede afgevoerd. GS zijn van mening, dat met uitzondering van Aardenburgh en Burgh de andere plaatsen opnieuw opgevoerd moeten worden, omdat zij in hun soort uniek zijn. De rijksdienst had de provincie geadviseerd voor plaatsen die niet op de lijst voorkomen zelf maatregelen te treffen, bijvoorbeeld via streek- of bestemmingsplannen. GS zijn hier toe wel bereid, maar dit betekent, dat niet op steun gerekend kan wor den van de rijksoverheid, zowel op beleidsmatig als op financiëel ge bied. In hun brief aan de rijksdienst schreven GS verder, dat naar hun mening de volgende plaatsen nog voor bescherming in aanmerking ko men: Scherpenisse.'s-Heer Abtsker- ke, Baarland, Meliskerke, IJzendijke en Retranchement. De Zeeuwse plaatsen die al ver meld werden zijn: Brouwershaven, Dreischor, Kloetinge, Wemeldinge, Sint Anna ter Mpiden, Veere, Vlis- singen en Zierikzee. In voorbereiding zijn Borssele, Nisse, Noordgouwe, Goes en Middelburg. Verder zou het aanbeveling verdienen Colijnsplaat, Sint Maartensdijk en Tholen te be schermen. Voor Hulst loopt nog een beroepsprocedure. GS schreven, tenslotte, dat Zee land er in vergelijking met andere provincies bekaaid af komt. Bescher ming kan alleen gebeuren als het rijk daaraan aktief mee helpt. (Vervolg pag. 1) Bezoek Vogt dacht daarbij aan het bezoek, dat voor patiënten een levensnood zaak is. Een zinssnede uit een schrij ven van minister Ginjaar van Volks gezondheid en staatssekretaris me vrouw Veder-Smit (handelend over een psychiatrisch ziekenhuis) had hem bijzonder getroffen. Daarin werd hun persoonlijk gezichtspunt over het bepleiten van demokratise- ring en emancipatie in de gezond heidszorg verwoord. „En dat heeft ook te maken met het „rücksichtloss" sluiten van een klein ziekenhuis", aldus Vogt. De overbrugging van de afstand, juist ook voor het patiëntenbezoek, vond spreker onaanvaardbaar, niet alleen wat de lange tijd betreft, maar ook de financiële konsekwenties daarvan. „We moeten de kant uit van schaal verkleining. We moeten ons met man en macht verzetten tegen de onaan vaardbare situatie, waartoe de slui ting van het ziekenhuis zal leiden". „Strijdlied" Na de pauze klonk een zelfgemaakt „strijdlied", gemaakt en gezongen door mevrouw Kort uit Renesse, die veel bijval oogstte bij haar letterlijk zaaloptreden, tussen het publiek door. Een van de toehoorders had tevo ren met een voorbeeld aangetoond, dat het bestaan van het Rode Kruis Ziekenhuis nog zeer kort geleden een. hartpatiënt het leven had gered. Spreker had van medische zijde be vestigd gekregen, dat een grotere af stand tot de hulpverlening voor deze patiënt fataal zou zijn geweest. DEN HAAG. Minister-president Van Agt zal op 5 maart deelnemen aan een congres in Bonn van de Westduitse Christendemocratische partij (CDU). GRONINGEN. De ambtenaren van provincie en stad Groningen, Hooge- zand-Sappemeer en de elekrticiteitsbe- drijven van Groningen en Drenthe mo gen vandaag vrij nemen om naar de FNV-manifestatie tegen de slechte werkgelegenheidssituatie in Oost-Gro ningen te gaan. DEN HAAG. In Focant en St. Gislain uitgevoerde proefboringen hebben aangetoond dat in de bodera van Wal lonië in België aardgas zit in nog niet vastgestelde hoeveelheden. DEN HAAG. De tweede kamer- frakties van CDA, PvdA, WD, D'66 en PPR vinden dat op walgelijke wij ze een einde is gemaakt aan de bezet ting van de Spaanse ambassade in Guatemala door een 27-tal boeren. ARNHEM. De provincies zijn „er nstig verontrust" over de trage uit voering van de rijksnota over de re latie tussen landbouw en natuur- en landschapsbehoud. Er moet meer geld voor dit doel op tafel komen, vinden ze. ARNHEM. De gronden langs Waal, Rijn en IJssel tonen intussen het ge bruikelijke hoogwaterbeeld: onder gelopen uiterwaarden en wegen, moeilijk of slechts per boot bereikba re boerderijen en steenfabrieken als mede uit de vaart genomen pontve ren. Hier en daar zijn kelders onder gelopen. DEN HAAG. Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening wil af van kleine bouwplan nen. Daardoor zal het in de steden moeilijk worden de open gaten op te vullen. STADSKANAAL. CNV-voorzittér Harm van der Meulen wil dat het ka binet binnen drie dagen met een plan op tafel komt voor de werkgelegen heid in het noorden van het land. Van der Meulen zei dit donderdagavond op een spreekbeurt in Stadskanaal. UTRECHT. De moederkoek (pla centa) staat centraal bij een nieuwe methode van zwangerschapsonder- zoek. De Nijmeegse vrouwenarts dr. H. J. Hoogland ontdekte dat hij met gebruikmaking van de bestaande echoscopie-technieken (ultra- geluidonderzoek) al in een zeer vroegtijdig stadium van de zwanger schap aan de moederkoek belangrij ke informatie kan ontlenen. DEN HAAG. Enkele tientallen be woners van de Rivierenbuurt en het Spuikwartier in Den Haag hebben een pand aan de Boomsluiterkade be zet uit potest tegen de plannen in dit gebouw een polikliniek voor drugs verslaafden in te richten. DEN HAAG. Een inwoonster van Den Haag heeft op een trottoir in de Hobbemastraat in die stad een plastic tasje met sieraden ter waarde van 25.000 gulden gevonden. Zij heeft het tasje met inhoud in bewaring ge geven bij het politiebureau. DEN HAAG. Nederlandse UNIFIL-soldaten hebben een peleton Israëlische soldaten, 26 man in drie trucks en vijf jeeps, tegengehouden bij de post Zibqin even over de grens in Zuid-Libanon. BODEGRAVEN. Twee nog onbe kende mannen hebben bij een over val op een juwelierszaak in Bodegra ven voor ongeveer 90.000 gulden aan gouden en zilveren sieraden buitge maakt. DELFT, 7-2. Het hoogheemraadschap van Delfland heeft in de eerste week van februari, waarin het vrij hevig heeft gere gend, een hoeveelheid water uit haar laaggelegen gebied in het westland ge pompt, die gelijk is aan de inhoud van de Kagerplassen: 1 ljnüjoen kubieke meter. In een persbericht zégthei hoogheem raadschap dat in de periode van 30 jaunuari tot 5 februari in het gebied van het Hoogheemraadschap bijna 50 mm regen viel. Eerst hebben 65 gemalen de plas water vanuit de laaggelegen polders in de boezemwateren gepompt Dat zijn de vaarten, grachten en plassen die over al in het gebied hetzelfde peil van 40 cm beneden NAP hebben. Daarna zorgden vijf grote boezemgemalen aan de rand van het gebied op de Nieuwe Maas en de Nieuwe Waterweg ervoor dat de 11 miljoen kubieke meter op zee terecht kwam. Advertentie ZIERIKZEE Geopend van 17 00-02.00 uur Sfeervolle inrichting Ingang Mol ZIERIKZEE, 7-2. De aktie van de Chr. Scholengemeenschap voor LHNO en MAVO te Zierikzee is dit jaar gericht op de hulp aan de Cambodjaanse vluch telingen, die in Thailand worden begeleid en geholpen door het team onder leiding van Eva den Hartog (onder wie de Schouwse mej. Stouten uit Brou wershaven). Alle 400 leerlingen van de school, maar ook familie en vrienden, zullen erbij betrokken worden om op woensdag 13 en donderdag 14 februa ri zo veel mogelijk geld bijeen te za melen voor dit goede doel. 's Woensdags worden ('s middags) in de school spelletjes gedaan en films vertoond voor de lagere school jeugd. Dezelfde middag worden bij de school mosselen verkocht en in de stad worden oliebollen ter verkoop aangeboden. Ook woensdag is er een „open avond" voor iedereen, waarop een veelomvattend programma wordt afgewerkt. Voor de vele spel letjes zijn talrijke prijzen beschik baar, er is een rommelmarkt, een rad van avontuur, een Amerikaanse ver koop en er worden fiims vertoond. Tevens is er een café-restaurant inge richt. De dag erop, donderdag, vindt een „sponsorwandeltocht" plaats, ge volgd door een gezamenlijke maal tijd en een leerlingenavond met mu ziek, film, rad van avontuur en spel letjes. Ook dan is er een cafetaria ge opend. Voor tijden: zie agenda. BROUWERSHAVEN, 7-2. Hieronder volgt het programma betreffende het bezoek van de Kommissaris der Koningin in de provincie Zeeland met zijn echtgenote, mevrouw J. B. Boertien-Velema, in aanwezigheid van het lid van het College van Gedeputeerde Staten, de heer R. van Ommeren met zijn echt genote, mevrouw Chr. van Ommeren-Verwoerd, aan de gemeente Brouwers haven op woensdag 13 februari 1980. 14.30 uur: Aankomst stadhuis. Ver welkoming door burgemeester C. Slabbekoorn en echtgenote, me vrouw G. P. Slabbekoorn-Rijn. 14.35 uur-15.00 uur: Begroeting we thouders Ph. J. van Ast met echtge note D. van Ast-van de Schelde; me vrouw L. W. Schouwenaar-Korstanje met echtgenoot W. C. Schouwenaar, en sekretaris C. M. Padmos met echt genote C. Padmos-Haeck. 15.00 uur-16.30 uur. Bezoek aan de Jachtenwinterberging van de Firma Gebrs. Van Ast aan de Noorddijk te Brouwershaven met daarop aanslui tend een bezoek aan het Zomerhui- zenterrein „De Grevelingen" te Den Osse voor een overzicht van de re- kreatieve ontwikkelingen aldaar. 16.30 uur-17.30 uur: Gesprek met de leden van de gemeenteraad, waarbij namens de raad, de heer C. J. de Mun- nik het woord zal voeren. 16.30 uur-17.30 uur: Mevrouw Boer- tien en mevrouw Van Ommeren met de dames van het kollege van burge meester en wethouders brengen een bezoek aan de Buitenplaats „Heesterlust", Heesterlustweg 4 te Schuddebeurs, bewoond door de fa milie J. A. Limburg. 17.30 uur-17.45 uur: Mevrouw Boer- tien, mevrouw Van Ommeren en de dames van het kollege van burge meester en wethouders vertrekken naar „Hostellerie Schuddebeurs" Donkereweg 35 te Schuddebeurs. 18.30 uur-20.00 uur: Diner in „Hostellerie Schuddebeurs" met de leden van de gemeenteraad en hun echtgenoten. A l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3