ONGERUSTE BEJAARDEN WILLEN MASSAAL NAAR HET BINNENHOF DUIDELIJKE BEHOEFTE AAN EEN OF MEER TENNISBANEN IN RENESSE MW C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Protestvergadering; A.N.B.O. Kommissie Sport-, jeugd- en Kulturele Zaken ISTA- OOSTERLAND WA> pa bilt ZIERIKZ NIEUWSBODE Vrijdag 8 februari 1980 136ste jaargang Nr. 22655 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) O In dit nummer: Schoolraad wil speciale subsidieverordening Om behoud van Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis ZIERIKZEE, 7-2. Juist de bejaarden op Schouwen- Duiveland maken zich - uiteraard met veel anderen - da nig ongerust over een eventueel opheffen van het Zweed se Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. Dat demonstreer den zij donderdagmiddag overduidelijk tijdens een protest-bijeenkomst in „Het Huis van Nassau", waar zeer velen met grote aandacht luisterden naar inleidin gen van dokter J. P. H. P. Stenger, huisarts te Haamste de en het Tweede Kamerlid Joop Vogt, lid van de vaste kommissie voor de Volksgezondheid, die hun solidari teit met de aktie met motieven staafden. aktie (al 10.000 onderschrijvers) geza menlijk naar Den Haag te reizen; „Omdat het welzijn van de mensen op Schouwen-Duiveland niet mag worden aangetast, het welzijn van ons (de bejaarden), onze kinderen en onze kleinkinderen!" Leuzen De zaal van het „Huis van Nassau", na de oproep in de Zierik- zeesche Nieuwsbode gratis beschik baar gesteld, was voor deze gelegen heid „behangen" met een aantal leu zen, sommige van groot formaat, die waren vervaardigd door de jeugd, volgens vo >rzitter Slabbenkoorn een teken van saamhorigheid in het stre ven tot behoud van het ziekenhuis. Spreker benadrukte dat de aktie uitdrukkelijk „buiten alle politieke partijen om" wordt gevoerd. J. P. H. P. Stenger. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Voorzitter K. Slabbenkoorn van de Algemene Bond van Ouderen en het comité „Behoud Ziekenhuis" riep de aanwezigen op met een petitie en het resultaat van de handtekeningen- SEROOSKERKE. Gister (donder dag) hield de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting Schouwen-Duive land. een eilandelijke excursie, on derbroken door een algemene leden-, vergadering, 's Ochtends werd be gonnen met een bezoek aan de witlof- trekkerij (op water) van W. V. D. Wekken te Zonnemaire, waarna de stierenmesterij van L. J. KLompe te Dreischor werd aan gedaan (zie foto). Aan het begin van de middag werd een korte algemene ledenvergade ring gehouden in café-restaurant Van der Weijde te Noordgouwe, waarop men zich beraadde over een voorstel tot statutenwijziging, in verband met de nieuwe wet op het vereni gingsrecht. Na een gezamenlijke kof fiemaaltijd bezochten de deelnemers aan deze eilandelijke excursie van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting tenslotte de bloemenkwekerij van de Gebroeders Steenpoorte te Oosterland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) gen een brug. Maar moet daarom beste mensen ons ziekenhuis terug?" De gastsprekers ondersteunden die kreten van harte, dokter Stenger be handelde de medische aspekten van de zaak, Joop Vogt deed dat op soci aal gebied. „Het gaat spannen om het zieken huis Zierikzee", zei dokter Stenger, die weinig waardering had voor de motieven, waardoor de kommissie van „wijze" mannen zich had laten leiden in haar advies tot sluiting. „De kommissie heeft ongelijk", be toogde hij, „dat zij de kwaliteit van de gezondheidszorg in een kleiner ziekenhuis minder acht". Hij toonde aan, door te herinneren aan het sa menwerkingsverband met Goes, waardoor er in Zierikzee een staf van 36 specialisten ter beschikking staat, die in 80 procent van alle gevallen dienstbaar kan zijn. „Er is een groot skala aan mogelijkheden voor de pa tiënten te Schouwen-Duiveland", al dus spreker „De kwaliteit is bepaald niet slechter, misschien zelfs béter dan in grote ziekenhuizen. De patiën ten krijgen persoonlijke zorg". Belang huisartsen Daarnaast tekende dokter Stenger het belang van het ziekenhuis aan voor de huisartsen in deze regio: het gebruik van het laboratorium, de röntgenkamer en andere voorzienin gen, plus de overlegsituatie tussen specialisten en huisartsen over een patiënt, dat bij het verdwijnen van het ziekenhuis zo goed als zal weg vallen: „Nu zijn we minstens één maal per week in het ziekenhuis". Bovendien wordt thans de nascho ling der huisartsen, een a tweemaal per maand in het ziekenhuis ge pleegd. Konklusie van deze spreker: „Het ziekenhuis is medisch van goede kwaliteit, er is een prettige opvang voor de patiënt, dus het zou zeer te gen een belang van een goede volks-' gezondheidszorg zijn, als het zieken huis zou wegvallen". „Wij hebben recht op dezelfde zorg als patiënten elders in den lande en willen niet voor het prikken van een druppeltje bloed een halve dag nodig hebben!" aldus dokter Stenger. Kamerlid Vogt is juist bezig met een enquête, in diverse plaatsen in het land, over de samenhang tussen de sluiting van kleine ziekenhuizen en de situatie betreffende het open baar vervoer, met het oog op de be groting van verkeer en waterstaat (in juni). De enquête is nog niet af, maar zal voordien worden aangeboden aan minister en staatssekretaris. Vogt sprak over de neiging tot schaalvergroting, die al zo'n eeuw bezig is maar waarover de laatste vijf/zes jaar andere meningen zijn gaan heersen. Men heeft bemerkt, dat die schaal vergroting ook niet al les is, niet alleen op het gebied van de gezondheidszorg, maar ook op ande re terreinen (landbouw, sociale zorg). De kleine kernen worden het meest slachtoffer van de grootschaligheid. Spreker verweet de tot sluiting advi serende kommissie de zaak slechts vanuit haar eigen standpunt te bekij ken. „Specialistisch denkende men sen", noemde hij de kommissieleden, „behept met eigen denkbeelden, die alleen aan de financiële kosten den ken". Hij vond de sociale aspekten die de sluiting van het ziekenhuis ten gevol ge zou hebben bijna nog erger dan de medische, hoewel hem die laatste na het toespraakje van dokter Stenger ook nog waren tegengevallen. (Vervolg pag. 3) Joop Vogt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Jong en oud Eist behoud", was een van die spreuken. Andere: „Wat verworven is moet behouden blijven" en een levensgrote „Ons ei gen streekziekenhuis willen we, er zijn al „supermarkten" genoeg!". Tenslotte het gedicht: „De Koning van Zweden, bezocht Zierikzee, Hij bracht als kadootje ons ziekenhuis mee, We kregen een dam, en we kre- HAAMSTEDE, 7-2. In de donderdagavond gehouden openbare vergadering van de kommissie sport-, jeugd- en kulturele zaken in de raadszaal van de gemeente Westerschouwen bleek dat er een grote behoefte bestaat aan het realiseren van één of meerdere tennisbanen te Renesse. De heer L. Braber maakte op deze vergadering bekend, dat op een gehouden enquête 100 positieve reakties zijn ontvangen, voor het grootste gedeelte van personen uit Renesse, maar ook van mensen uit Noordwelle en Serooskerke. De voorzitter de heer J. L. de Feiter maakte bekend, dat er bij het gemeente bestuur plannen zijn om te Renesse twee banen te realiseren waarvoor nog wel een bestemmingsplanwijziging nodig is. De personen die zich inzetten voor het realiseren van de tennisbanen te Renesse zijn geadviseerd door het ge meentebestuur door te gaan met de planning en tot het oprichten van een vereniging te komen. De heer D. E. Mooy dacht dat deze vereniging, spelend onder de naam „Neverdown" er reeds was en dat de ze als onderdeel van de sportvereni ging Renesse verder wil opereren. De kommissie was van oordeel, dat er te Renesse een grote behoefte bestaat aan een of meerdere tennisbanen. Subsidie De kommissie reageerde afwijzend op het subsidieverzoek van de CJV- groep „De Schakel" te Renesse. Voor 1980 was deze groep reeds een subsi die toegekend van f 1500,—, maar daar er op de begroting van 1980 een tekort is van f 2305,— was er nog een verzoek om subsidie aan het gemeen tebestuur gericht. Voorzitter De Feiter wees er in Advertentie uw dealer voor: Tel. (01114) 1495- St Joostdijk41 - Burg. v. d. Havestraat 48 Mevrouw C. Kort-Meurs schreef een speciaal strijdlied in het kader van het behoud van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Zij zong dit lied donderdagmiddag tijdens de A.N.B. O.-protestvergadering. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. eerste instantie op, dat de CJ V-groep te Renesse goed werk verricht, maar dat het geen vereniging is die kontri- butie heft. Reeds in het verleden is deze pro blematiek ter kennis gebracht aan de mensen die zich hiermee bezig hou den, maar tot op heden is daar nog geen verandering in aangebracht. De heer L. Braber deelde mee, dat er een 3e groep van 16-plussers is bijgeko men welke goed draait. De heer G. de Groot, adviseur van de stichtig Jeugd Schouwen-Duive land, was van mening, dat een en an der te maken had met de struktuur van de CJV. Naar zijn mening zal men moeten streven naar een plaat selijke afdeling en deze dan zelfstan dig laten funktioneren. De heer L. de Feiter was ook wel van mening dat de CJV goed werk doet te Renesse, maar bij het tekort van f 2305,— zette hij toch wel enige vraagtekens. Hij zag graag dat er bij het subsidiebeleid gestreefd zou wor den naar meer uniformiteit. Vergelijking De jeugdsociëteit Big „S" krijgt een subsidie van f 10,— per deelne mer, terwijl dit bij de CJV, met een subsidie van f 1500,— al f 33,— is. „Welke leidraad is daarin te vinden", vroeg de heer L. de Feiter zich af. De voorzitter liet hierop weten, dat het kollege aan een advieskommissie geen verantwoording schuldig is over de motivatie van de door de raad verstrekte subsidies. f Vervolg pag. 4 Verwachting tot zaterdagavond: Aanhoudend zacht Zwaar bewolkt en vooral later op de dag regen; minimumtemperaturen omstreeks 5 graden, middagtempera- turen rond 9 graden; matige, aan de kust af en toe krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Voor zondag Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 9 febr. Zon op 8.07, onder 17.38 Maan op 1.29, onder 11.37 10 febr. Zon op 8.05, onder 17.40 Maan op 2.35, onder 12.09 11 febr. Zon op 8.03, onder 17.42 Maan op 3.40, onder 12.46 Laatste Kwartier: 9 febr. (8.35) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 9 febr. 7.58 20.39 1.49 14.28 10 febr. 8.55 21.36 2.44 15.25 11 febr. 10.07 22.46 3.51 16.35 Doodtij: 11 februari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied dat don derdag boven ons land lag zorgde voor veel bewolking en af en toe re gen. De neerslaghoeveelheden waren niet erg groot, in het algemeen rond een millimeter. Dit weersysteem is inmiddels naar Denemarken wegge trokken. Zaterdag zal het weer bij ons bepaald worden door een diepe depressie ten westen van Ierland. Aan de oostflank ervan wordt zachte lucht van de oceaan naar het Europe se vasteland gevoerd. Deze lucht is erg vochtig, zodat er voor zaterdag op veel bewolking en af en toe regen of motregen gerekend moet worden. De middagtemperaturen zullen rond de acht graden liggen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1