Die zit er al warmpjes bij... Rabobank Q ONDERNEMERSKLIMAAT EN KONKURRENTIEPOSITIE STEEDS ONGUNSTIGER Daling prijzen aardappelen en uien mogelijk tijdelijk 4 Trots kwam hij de bank binnenstappen. M'n kleinzoon, zegt ie, ik wil een soort spaarrekening voor hem openen. Wij hebben een speciaal kinderspaarplan, vertelden wij: meneer krijgt meteen een heel speciale rente van ons, de kleine meneer dan. Hier is f 250,- zegt hij. En van mijn rekening wil ik iedere maand f 25,- automatisch naar die jongen overmaken. Zo, die jongen zit er al meteen lekker warmpjes bij, zeiden wij. Komt voor mekaar. Bank voorbaby's ook. Hoofdbestuur ZLM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 februari 1980 Nr. 22654 9 Rabobank als kinderbank. Vraag inlichtingen. Ga naar de Rabobank in uw buurt of stuur deze bon op in een open envelop zonder postzegel aan de Centrale Rabobank, Antwoordnummer 700, 5600 VB Eindhoven. Uw naam: Adres: Postcode: Woonplaats: BERGEN OP ZOOM, 4-2. Op de gehouden hoofd bestuursvergadering van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij, deelde de voorzitter, de heer A. J. G. Doeleman mee, dat minister Van der Stee, op de agrarische jonge rendag, betoogde dat de mogelijkheden van een sturend beleid, ook van de overheid niet overschat mogen wor den. Een sturend beleid mag volgens de minister niet ingaan tegen algemeen eco nomische ontwikkelingen en ook mogen wij ons niet afsluiten voor technische ontwikkelingen. Een dergelijk sturend beleid zou kunnen betekenen dat het spanningsveld konkurrentiepositie-werkgelegenheid ongunstig uit zou pak ken voor de inkomensontwikkeling in de land- en tuinbouw. Land- en tuinbouw SCH O UWEN-DDI VEL AND, 6-2. De prijzen die de landbouwers, tot begin januari 1980 voor twee voornaame produkten ontvingen (22 cent voor de aard appelen en 40 cent per kg voor de uien) waren zeker bevredigend, vooral ver geleken bij vorig jaar. Zij die hoopten dat na nieuwjaar de prijzen voor de aardappelen wel een kwartje per kg zouden worden hebben zich voorlopig al thans vergist. De aardappelprijzen dalen, zonder dat iemand daarvoor een oorzaak kan aanwijzen, want er is nog steeds een behoorlijke export. Totzover heeft de Z.L.M. geen moeite mee te gaan met de redene ring van de minister. De R.A.I. van twee weken geleden heeft nog eens duidelijk gedemonstreerd dat de ont wikkelingen doorgaan. Wie daar de ogen voor sluit zal achter in de rij te recht komen of de aansluiting hele maal verliezer. Maar waar de organi satie zich wel zorgen over maakt is dat het ondernemersklimaat steeds ongunstiger wordt en de konkurren- tiepositie daardoor aangetast wordt. Tot nu toe is er van belastingverlich ting en vermindering van de sociale lasten ook bij deze regering niets te rechtgekomen. Successierechten Wel komt er een verhoging van de successierechten die ook al komt er een verhoging van de vrije voet voor de land- en tuinbouw nadelig uit zal pakken. Geen sturend beleid In dat licht moeten wij met zorg konstateren dat er op deze wijze geen sturend beleid gevoerd wordt. Wel allerlei maatregelen aankondigen die belemmerend kunnen werken op de ontwikkeling zonder zekerheid of het beoogde doel bereikt kan wor den, nl. verlaging van de vrije grond prijs. Opmerkelijk is het dat er geen maatregelen genomen worden om de waarde van de verpachte grond meer af te stemmen op de bedrijfsekono- mische waarde. Juist het prijsniveau van de verpachte grond is uitermate belangrijk bij bedrijfsovername en bedri j f sop volging Wat de voorstellen voor de nieuwe pachtnormen betreft lijkt 5 verho ging heel wat reëler dan de 15 die de overheid heeft voorgesteld. Ver der maakt de organisatie zich grote zorg over het funktioneren van het O.- S.-fonds. steeds meer wordt het duidelijk dat er absoluut geen ruimte is voor een sturend - stimulerend - be leid. Geen ruimte is er voor innova- tieprojekten. Met zorg vraagt de Z.L.M. zich dan ook af hoe het inno vatiebeleid wat de overheid voor ogen staat voor de landbouw inpas baar gemaakt kan worden. „In een tijd van bezuiniging gaat het erom wie het minst heeft in te leveren en in die zin zal minister Van der Stee een duidelijke koers dienen te varen en daar maken wij ons zorgen over," al dus de voorzitter. Flitsen uit het buitenland HONG KONG. Gevreesd wordt dat meer dan veertig Chinezen, die ille gaal trachtten Hong Kong binnen te komen zijn verdronken, zo heeft de politie van Hong Kong woensdag meegedeeld. MANILLA. Meer dan tachtig ge vangenen zijn ontsnapt uit de gevan genis van de stad Cagayan de Oro in het zuiden van de Filippijnen. Dit is woensdag vernomen van bronnen op het Filippijnse ministerie van defen sie. WASHINGTON. Het grootste deel van het Amerikaanse programma voor hulp aan het buitenland voor het begrotingsjaar 1981 is opnieuw bestemd voor Israël en Egypte. KABOEL. Zware Sowjet-artillerie die rondom het vliegveld van Kaboel was opgesteld, is in nog geen zes da gen verdwenen. Dit hebben reizigers gezegd die maandag vanuit Pesjawar (noordwest Pakistan) in Kaboel zijn aangekomen. TEHERAN. Panama heeft Iran la ten weten dat de sjah in dat land op borgtocht vrij is nadat hij eerder op verzoek van de Iraanse autoriteiten was gearresteerd. De sjah heeft niet de vrijheid om Panama te verlaten. Dit hebben Iraanse advokaten be kendgemaakt die in nauw kontakt staan met de regering. WASHINGTON/TEHERAN. De Verenigde Staten hebben officieel er kend dat het regime van de voormali ge sjah van Iran duizenden Iraniërs heeft gemarteld en gedood. SAN SALVADOR. De studenten die het ministerie van onderwijs in San Salvador bezet houden, hebben 400 van de 500 gijzelaars vrijgelaten. Het kiesrecht DEN HAAG, 6-2. Het Neder- landerschap is een eerste vereiste 1 i voor het kiesrecht, en pas daarna J i het deel uitmaken van de Neder- 1 landse leefgemeenschap. De Ne- J i i derlandse regering staat dan ook op het standpunt, dat alle Neder- j i landers, waar ook ter wereld, in i principe stemrecht moeten hebben. Minister Wiegel van binnenland i i se zaken heeft dat dinsdag be- i toogd in de Tweede Kamer bij de i behandeling van voorstellen tot i 1 wijziging van de grondwet. De minister staat hiermee lijn- recht tegenover de PvdA-fraktie in de Kamer. Die vindt, dat deel i uitmaken van de Nederlandse ge- meenschap op de eerste plaats i komt Buitenlanders in Neder- i i land zouden dan stemrecht krij- i #en- De laatste dagen wordt door de aardappelhandel aan de kwekers nog 15 tot 17 cent geboden, terwijl ook de uien in de malaise delen; momenteelt betaalt de handel nog 30 cent. Aangeraden wordt op de daling van de prijzen, (voor velen toch een strop, want de boer heeft anno 1980, alles nodig om zijn bedrijf te voeren), niet al te paniekerig te reageren. Zo als gezegd is er eigenlijk geen oor zaak aan te wijzen, waarom de prijs zou moeten kelderen en heeft men misschien met een manouevre van de handel te doen. Tijdelijk Als de export blijft zoals ze nu is en vooral Frankrijk zal de eerste maan den zeker nog aan de markt blijven, zal de prijsdaling wellicht tijdelijk zijn en komen genoemde prijzen, in maart wel weer in de lift. NIEUW DELHI. De Indiase rege ring heeft woensdag een speciale af gezant naar Afghanistan gestuurd voor overleg met de Afghaanse presi dent Babrak Karmal. Deze speciale afgezant, de voormalige Indiase am bassadeur in Afghanistan Singh, zal vijf dagen lang in Kaboel van ge dachten wisselen met de door de Rus sen gesteunde Afghaanse regering. Bepaalde soorten gladiolen kun nen zich wat de prijs betreft behoor lijk handhaven. De grote diversiteit in dit bolgewas geeft voor andere soorten minder goede uitkomsten, zodat men in deze vooral voor de kleinere landbouwers voornaam pro- dukt, goed of minder goed uit de bus komen. Voor 30 jaar OOSTERLAND. Onlangs vond in de conferentiekamer alhier de eind- les plaats van de gehouden moeder en kleutercursus, waaraan door on geveer een dertigtal cursisten is deel genomen. De cursus welke een tijds duur heeft gehad van 12 weken met iedere week een lesavond werd gege ven door zuster F. HAAMSTEDE. De kleine meisjes vereniging van de Ned. Hervormde Kerk ,,Lydiawelke vorig jaar we gens gebrek aan een leidster moest worden opgeheven is weer opgericht. BROUWERSHAVEN. In deze ge meente is sinds kort weer een nieuw bedrijf gevestigd. Het betreft hier een fruitkwekersbedrijf. Op een stuk grond van 2 gemeten is een boom gaard aangelegd. In het geheel zijn hier ongeveer 250 fruitbomen aange plant van verschillende soorten. En daarmee wordt een volgende stap gezet bij de uitholling van de po sitie van de zelfstandigen. Vooral in de land- en tuinbouw is financiering met eigen vermogen een onmisbaar instrument. Wanneer wij midden in de diskus- sie Wet Vervreemding Landbouw gronden zitten, blijkt dat men met de grondbank geen beleid meer kan voe ren doordat de middelen veel te be perkt zijn voor een beleid gericht op de landbouw en dat laatste dienen wij te noemen omdat bij het grondbe leid van de overheid steeds meer middelen vrij gemaakt worden voor aankoop van natuur- en reservaats- gebieden, aldus de voorzitter. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie en brandweer hebben in de nacht de Jan Kruifstraat in Rotter dam West ontruimd, nadat rond mid dernacht-een gaslek onder het weg- J dek was ontdekt. Van een kleine veertig huizen werden de bewoners geëvacueerd. Zij werden tijdelijk on dergebracht in twee stadsbussen. MARKTBERICHTEN Beursberichten markt Goes van dinsdag. 5 februari 1980 Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen boerenschoon, franko leveringsplaats en per 100 kg: Tarwe, basis 16 procent, f 45,75-46,25; zomer- gerst, basis 16 procent, f 44,00-44,75; haver, basis 16 procent, f 38,50-39,50; erwten (Kleine Groene) f 74,50-77,50; Schokkers f 65,00-72,50; Capucijners f 55,00-62,00; bruine bonen (nieuwe oogst, vrij van grond en halve, 18 procent vocht) tot f 115,—. Exklusief b.t.w. Aardappelen Bintje, veldgewas, direkte leve ring af bedrijf f 14,00-17,00 per 100 kg. 0 mm opwaarts, binnenland se kwaliteitseisen f 15,00-18,00 per 100 kg. Notering Rotterdamse Beurs 4 fe bruari 1980: Bintje, 35-50 mm f 15,50- 17,00 per 100 kg; 50 mm opwaarts f 26,50 - 28,00 per 100 kg. Voederaardappelen f 9,25 per 100 kg. Exklusief b.t.w. Uien Zaaiuien, direkte levering, op auto geleverd, f 0,26 - 0,29 per kg. Exklu sief b.t.w. Vlas Ongerepeld, goede kwaliteit, op auto geleverd f 0,35-0,50 per kg. Ex klusief b.t.w. Hooi en stro Alle prijzen per 1.000 kg: Weide- hooi f 325,— - 350,—; dijkhooi f 250,— - 275,—; Raaigrassen f 175,—; erwtenstro (Klein Groen) f 150,—; bonenstro f 135,—; tar- westro f 115,—; gerstestro f 150,—; haverstro f 100,—; schokkerstro f 135,—. Exklusief b.t.w. INGEZONDEN STIKKEN Om een groenten- verdeelcentrum Er is een groeiend aantal mensen, dat behoefte heeft aan gezonde voe ding. Daartoe behoren ook groenten, groeiend op grond zonder kunstmest en niet bespoten met schadelijke in- sektenverdelgers. Velen hebben zelf een groententuin, maar vele anderen weer niet. Voor ,,die vele anderen" ligt het in de bedoeling een verdeel- centrum op te richten, waar deze on bespoten groenten verkrijgbaar zul len zijn. Hiervoor hebben wij mensen nodig, maar ook adressen van men sen, die bereid zijn uit hun eigen (on bespoten) tuinprodukten te verko pen. Hebt U interesse, neemt U dan kontakt op met één van onderstaan de drie personen uit de werkgroep „Groentenverdeelcentrum". R. van Lint. telefoon (01110) 2292; J. Hartman, telefoon (01117) 1444; me vrouw T. Stigter, telefoon (01112) 597.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 9