AAN GOEDE JUMELAGE MOET GOED PROGRAMMA TEN GRONDSLAG LIGGEN Een warmte krachtcentrale Bijeenkomst Zeeuwse gemeentevoorlichters Totaal van 445 ha Sommige Zeeuwse grondpercelen krijgen subsidie Restauratie Grote- of Nieuwe Kerk Veluwe-avond Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland Rapport dorpshuis/ annex sporthal in Haamstede Eversdijk (CDA): waarom blijft woningbouw Zeeland achter? Thema-avond in Vrouwencafé STICHTING OMBUDSVROUW WIL PROBLEMEN VOOR VROUW IN WERKSITUATIE OPLOSSEN 4 EINDHOVEN. Wanneer het beleid op zeer korte termijn niet wordt gewij zigd, zal er in 1985 in de regio Eindho ven een tekort van 14.000 tot 16.000 arbeidsplaatsen zijn. Dat blijkt uit een woensdag gepubliceerde nota van het Eindhovens gemeeentebestuur. ENSCHEDE, 6-2. De gemeente En schede gaat een warmte-krachtcen- trale bouwen met een capaciteit om acht duizend woningen te verwar men. De gemeenteraad van Enschede stelt voor het realiseren van deze stadsverwarming een krediet van 9 miljoen gulden ter beschikking. De energiebesparing die op deze wijze wordt verkregen, ligt volgens een woordvoerder van de gemeente woensdagmorgen op ongeveer 50 pro cent. De warmte-krachtcentrale levert elektriciteit plus warm water, dat voor wijkverwarming zal worden ge bruikt. Het rendement van een gewo ne centrale is ongeveer 40 procent, terwijl het rendement van de Ensche- dese centrale 75 tot 80 procent zal be dragen, omdat het warme water niet geloosd wordt, maar voor de verwar ming wordt gebruikt. SCHOUWEN-DUIVELAND, 6-2. De Stichting Beheer Landbouwgronden, (SBL) heeft voor een totaal van 445 ha gronden gelegen in verschillende delen en gemeenten in Zeeland de z.g. bergboerenregeling van kracht verklaard. ZIERIKZEE, 6-2. „Achter een jumelage zitten echt wel grote politieke ideeën. Om de jumelage tot een sukses te maken moet vanuit de gemeente een goed programma opgesteld worden. Een jumelage mag niet alleen bestaan uit eet- en drinkpartijen, dan wordt de gedachte die er achter zit vergeten". Dat was de mening van de heer Pierre Martin uit Kortrijk, die woensdagmorgen in de raadszaal van het Zierikzeese stadhuis een lezing hield over: „Waarom Jumelages in Europa?" Hij deed dit ter gelegen heid van een samenkomst van de Zeeuwse gemeentevoorlichters. De heer Martin was op uitnodiging van de Zierikzeese gemeentevoor- lichter de heer G. Villerius, naar Zie- rikzee gekomen. De heren hadden el kaar reeds eerder ontmoet tijdens een studieweek in Frankrijk over een verenigd Europa. De heeft Martin hield een interes sante lezing in het Frans en de heer Villerius zette zich daarbij in met een respekt afdwingende simultaan ver taling. Politiek edukatief gevoel De heer Martin was van mening, dat de jumelages in Europa, mits goed van opzet, aanzienlijk kunnen bijdragen om een politiek edukatief gevoel te kweken in het kader van een verenigd Europa. Spreker wees er op, dat de mensen thans emotio neel gezien nog niet in staat zijn aan een Verenigd Europa te denken. Men is nog veel te veel geneigd zijn eigen situatie op te dringen aan anderen, omdat men denkt dat die eigen situa tie de beste is. Hij was van mening, dat gezocht moet worden naar kon takten tussen de basis en de top en dacht daarbij aan gemeenschappelij ke regelingen tussen diverse Europe se gemeenten, een soort mini-Europa op gemeentelijk niveau. De heer Martin wees er met nadruk op, dat de gemeenten bij jumelages niet alleen de mooie dingen in hun gemeenten moeten laten zien, maar juist ook dienen te diskussiëren over de problemen. „Als problemen en te genstellingen worden uitgepraat, kan men als gemeenten beter samen werken". Over sportuitwisselingen had de heer Martin zijn twijfels. Hij was van mening, dat een gevoel van nati onalisme wordt gekweekt, als twee landen tegen elkaar strijden in de sport. Hij zag betere mogelijkheden in het samenstellen van sportequipes uit verschillende landen. Spreker zei veel belang te hechten aan uitwisselingen van scholen. Overigens was hij van mening, dat men alleen een goede partner in een jumelage kan zijn, als uitgegaan wordt van het feit, dat een Verenigd Europa zich aan het vormen is. Hij pleitte voor een grote solidariteit tussen de Europese steden, die slechts in kombinatie bezoeken zou den moeten brengen aan landen bui ten Europa. Verstoren Hij wees erop, dat het aanknopen van betrekkingen tussen steden in Europa, in de Oostbloklanden zeer nauwgezet wordt gevolgd en dat de politiek aldaar erop gericht is deze kontakten te verstoren. De heer Mar tin illustreerde dit laatste met een overduidelijk praktijkgeval. Hij noemde het een leuke bij komstigheid als door een jumelage het toerisme in een stad verhoogd zou worden, maar wees erop, dat dit nooit het doel van een jumelage mag worden. Hij pleitte ervoor, dat in het gemeentelijk jumelage-komité een grote spreiding bestaat en dat de na druk zal liggen op een edukatief- programma. Bovendien verwees de heer Martin naar het belang van openbaarheid in de vergaderingen van het jumelage- komité, omdat alle plannen zoveel mogelijk in openheid besproken moeten worden. Aanvullend kan in dit kader vermeld worden, dat de jumelage-kommissie in Zierikzee (nog) geen openbare vergaderingen heeft. (Vervolg van pag. 1) dit jaar het vijftig jarig jubileum viert. Deze organisatie zocht naar een projekt, dat in het kader van dit jubileum ondersteund zou kunnen worden. Bestuurslid De Meester aar zelde niet naar de restauratie van de Grote Kerk in Zierikzee te verwijzen en de Stichting Oude Zeeuwse Ker ken te wijzen op de mogelijkheid een subsidieaanvraag in te dienen. De Stichting ontving inmiddels een bij drage van f 12.500,— en kreeg reeds de toezegging voor een evengrote tweede ondersteuning van „Dorp- Stad en Land". „Verantwoorde zaak" De rekensom wijst uit, dat van het begrote voorfinancieringstekort dan nog een bedrag van f 25.000,— over blijft, hetgeen, zoals gezegd, voor de Stichting Oude Zeeuwse Kerken geen aanleiding is de inmiddels - in december - gestarte restauratie stop HAAMSTEDE, 6-2. De Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland verzorgt op 15 februari a.s weer een avond in een zaal van de GerefKerk te Haamstede. De heer W. de Vos uit Zierikzee zal dia's tonen en het een en ander ver tellen van het prachtige natuurge bied „De Veluwe". De meeste men sen, vooral in Zeeland, denken dan onmiddelijk aan het 4500 ha grote na tuurreservaat „de Hoge Veluwe". Dit gebied is echter geheel afgesloten door een raster en door een bepaald beheer van de mens is hier een flora, maar zeker een fauna ontstaan die werkelijk de moeite waard zijn. „De Vale Ouwe" Maar dit is slechts een klein stukje van de Veluwe of beter gezegd van „de Vale Ouwe" en dan nog zeer be perkt, mede door dat raster. De Velu we is veel en veel groter en er wordt veel meer overgelaten aan de natuur zelf, ook al is ingrijpen en beheer van de mens, jammer genoeg, dikwijls noodzakelijk. De heer De Vos heeft zijn hart ver pand aan „de Vale Ouwe" en heeft met eindeloos geduld en zeker ook vakkennis, een serie foto's en dia's gemaakt die werkelijk uniek zijn, ze ker voor iemand die niet in dit ge bied woont, maar in Zierikzee. Zoals gewoonlijk is iedereen hartelijk wel kom. De gemeentevoorlichters in de pro vincie Zeeland kwamen woensdag bijeen in de raadszaal te Zierikzee. Ze hoorden een lezing van de heer Pierre Martin over de jumelages in Europa. Tijdens de middaguren brachten de voorlichters een bezoek aan het werkeiland Neeltje Jans. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Na deze lezing van de heer Martin werd met de Zeeuwse gemeentevoor lichters over de jumelages in Europa gediskussieerd. Woensdagmiddag bracht het gezelschap een bezoek aan het werkeiland Neeltje Jans. te zetten. De heer Van Aartsen noemt dit een verantwoorde zaak. De voor zitter zegt wel voorbereid te zijn op verder nog enkele tegenvallers bij de restauratie, maar is van mening dat het begrotingsbedrag van f 1,2 mil joen vrijwel niet overschreden zal worden. De restauratie van de Grote of Nieuwe Kerk is het eerste en enige projekt, dat de Stichting sinds de oprichting onder handen heeft. We hebben weieens gedacht we hebben onszelf opgezadeld met een volstrekt onmogelijk karwei, maar in de loop der tijd, hebben we er toch wel een beetje moed op gekregen, mede door de grote belangstelling en ruime me dewerking", aldus de heer Van Aartsen. De heer Keikes vult aan, dat de plaatselijke kommissie van de Stich ting zal trachten het interesse in deze regio voor de Stichting te doen toene men, vooral gezien het belang dat men in deze omgeving heeft bij de restauratie van de Grote of Nieuwe Kerk. Uit het feit, dat de Grote Kerk te Zierikzee vrijwel het enige voor beeld is van een neo-klassistische kerk van dergelijke afmetingen, ver klaart de heer Keikes de grote mede werking van Monumentenzorg, Een andere zeldzaamheid is, dat de kerk direkt werd gebouwd voor het uitoe fenen van de Hervormde Eredienst, in tegenstelling tot talloze andere hervormde kerken, die oorspronke lijk als katholieke kerk werden ge bouwd. „Niet iedereen heeft dezelfde waardering voor de Grote Kerk, maar het blijft wel een uniek bouw werk", aldus de heer Keikes. Funktie Na de eerste fase van restauratie, zal in de toekomst nog een tweede en derde moeten volgen. Vastomlijnde gedachten heeft de Stichting Oude Zeeuwse Kerken daar nog niet over. Men heeft zich tot nu toe volledig ge richt op die belangrijke eerste fase. Later zal ook zeker het zoeken naar een geschikte funktie voor de Kerk een belangrijk aspekt gaan vormen. Met Rijkswaterstaat werd in het ver leden al uitgebreid gesproken over de inrichting van een informatiecen trum over de Oosterscheldewerken. Dat plan bleek niet levensvatbaar en het informatiecentrum kwam, zoals bekend, op het werkeiland Neeltje Jans. Toch bestaan er nog steeds plannen te zijner tijd te komen tot een groot opgezet informatiecentrum over de totale Deltawerken. Ook daar zal een onderkomen voor gevonden moeten worden en'misschien staat de Grote Kerk daarvoor nog wel op het lijst je KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZUTPHEN. Bij de Industriële Maatschappij Zutphen (IMZ) komen binnenkort 35 van de circa 130 werk nemers op straat te staan. De leiding van het bedrijf heeft dit meegedeeld aan de ondernemingsraad en vakbon den. DEN HAAG. Het aantal sigaretten, dat jaarlijks in ons land gerookt wordt, neemt niet toe en neemt niet af, zo heeft het bureau voor de tabakshandel uitge rekend. (Vervolg van pag. 1) Zaalvoetbal Het overal in den lande opkomen de zaalvoetbal mist op Schouwen- Duiveland, door gebrek aan ruimten, elke ontwikkelingsmogelijkheid, ze ker voor pupillen en junioren, zo schrijft de heer Van Zuylen. Voorts mag niet onvermeld blijven, dat de gemeente Westerschouwen kampt met een groot tekort aan slechtweer- akkommodatie voor de duizenden toeristen, niet alleen in het zoge naamde „hoog"seizoen, maar zeker evenzeer in het „voor- en naseizoen". Een slecht weer-akkommodatie van allure, waar ook kleine zaalspor ten, als b.v. tafeltennis beoefend kunnen worden, een akkommodatie, die bovendien tijdens de morgen en de middag een trefpunt kan zijn voor inwoners en gasten, zou niet alleen het toeristenseizoen kunnen verlen gen en verbeteren maar ook tot een algemeen trefpunt kunnen uitgroei en voor vele groepen en de bevolking in de gemeente. Men denke aan be jaarden - aan huisvrouwen - en aan het geven van ritmische gymnastiek, aan zanggroepen, aan middagen voor ouderen en dergelijke bijeen komsten. Opvangen Overziet men de verschillende wensen en verlangens dan komt men volgens de heer Van" Zuylen tot het denkbeeld „dorpshuis" en „sporthal" te kombineren: een spor thal met voldoende mogelijkheden voor niet-sport aktiviteiten, om zo alle gewenste rekreatieve aktivitei ten op de meest gewenste èn meest ekonomische manier op te vangen. Overdag: aktiviteiten voor de ou deren: huisvrouwentennis, vergade ringen en bijeenkomsten en alle an dere op de daguren mogelijke bezig heden. Na 16.00 uur: rekreatieve sportprogramma's voor de jeugd. Na 18.00 uur: allerlei vormen van sport voor hen die dan vrij hebben en bo vendien de samenkomsten en uitvoe- Eigenaars van deze gronden, waar van de exploitatie om uiteen lopende redenen gewenst wordt geacht kun nen onder bepaalde voorwaarden een bijdrage krijgen uit een door de Eu ropese Gemeenschap in het leven ge roepen subsidiepot. Het wordt toege kend voor de exploratie van die grond die op zich zelf geen bevredi gende financiële uitkomsten geeft, wegens struktuurverval van de grond en andere oorzaken. ringen van de verschillende vereni gingen en hun grotere en kleinere vergaderingen. Als meest geschikte plaats om het dorpshuis annex sporthal te realise ren denkt de heer Van Zuylen aan het terrein gelegen tussen „De Schut se" en het gymnastieklokaal aan de Julianastraat. Het blijkt mogelijk in de betreffen de strook de gewenste akkommoda tie te situeren, zij het met het opoffe ren van een deel van de vleugel van „De Schutse". Het te stichten ge bouw wordt desgewenst aan het ge zicht onttrokken door de bestaande beplanting en kan bovendien oorza kelijk worden verbonden met het deel van „De Schutse" dat gehand haafd blijft. Extra mogelijkheden Daardoor ontstaan extra mogelijk heden voor repetitie- en vergader ruimten, zodat ook gelijktijdig ver gaderingen e.d. - tot drie of vier toe - in de avonduren mogelijk worden. Het plan voor de totale akkommo datie gaat uit van een middelgrote sporthal met alle daarbij noodzake lijke akkommodaties. Als men thans tot het realiseren van een dorpshuis sporthal voor Burgh-Haamstede komt dan dient men rekening te hou den met een ruime skala van daarin te verwezenlijken mogelijkheden, in ieder geval zo, dat de thans gangbare vormen van binnensporten erin plaats kunnen vinden en dat een goe de zaalruimte voor uitvoeringen, in elke vorm, ontstaat. De aanschaf- De maximumbijdrage is f 180, per ha. Zeeland is de tweede provin cie, die uit genoemde pot een bijdra ge krijgt. Vorig jaar was de provincie Overijssel de eerste. kosten worden geraamd op rond de f 1.500.000,—. Voor wat de exploitatie betreft, wordt gedacht de tarieven van de sporthal te Zierikzee aan te houden. Op deze basis moet het volgens de heer Van Zuylen mogelijk zijn een jaaropbrengst van tussen de f_70J)00,^_en f 100.000,—le halen. Gedacht wordt een beheerdersecht paar aan te trekken, de man in volle dige dienst en de vrouw part-time. De jaarkosten voor dit echtpaar wor den op rond de f 70.000,—, inklusief sociale lasten, gesteld. Bovendien dient een tweede mannelijke kracht met een gedeeltelijke taak - er kan zeven dagen van de hal gebruik wor den gemaakt - te worden aangetrok ken, de kosten hiervoor zijn geraamd op rond f 20.000,—. Exploitatie tekort Teneinde het exploitatietekort, dat tussen de f 80.000,en f 100.000, per jaar zal komen te liggen, de tota le jaaruitgave worden geraamd op f 178.000,aanvaardbaar te maken, zal zeker gezocht moeten worden naar wegen om de post inkomsten te verhogen, o.a. door een optimaal ge bruik te bevorderen en/of subsidies te verwerven die de stichtingskosten en daarmede de jaarlijkse afschrij ving te verlagen. Wat de aanstelling van het perso neel betreft wordt opgemerkt, dat dit het beste in dienst kan worden gesteld van de gemeente en dat een stichting, die het gebouw exploi teert, het personeel ter beschikking krijgt. „Het personeel heeft dan een gega randeerde rechtspositie. In overwe ging kan worden genomen, of de stichting het gebouw van de gemeen te gaat huren," aldus de heer Van Zuylen. DEN HAAG, 6-2. Er moet verandering komen in het achterblijven van de woningbouw in Zeeland. Het Tweede-Kamerlid voor het CDA Eversdijk heeft minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning daarover schriftelijke vragen gesteld. In november 1979 bleek een terug gang in de woningbouw in Zeeland van 42 procent in vergelijking met november van het jaar ervoor. Het landelijk gemiddelde is min vijf pro cent, aldus Eversdijk. Het gaat hier om woningen, waarvoor begonnen werd met de bouw. Het aantal wo ningen dat voltooid werd liep terug met 27 procent (landelijk gemiddelde twintig procent) en het aantal wonin gen waaraan werd gebouwd eve neens, met 27 procent. Nationaal ge zien gold voor de laatste sektor een landelijke toename met tien procent. Woningen in uitvoering In de sektor begonnen woningen en in uitvoering zijnde woningen liepen de cijfers in Zeeland het sterkst terug ten opzichte van het hele land, aldus Eversdijk. Hij wil ook weten wat het sterk achterblijven van de woning bouw voor gevolgen heeft voor de volkshuisvesting in Zeeland. ZIERIKZEE, 5-2. „Onze belangrijkste doelstelling is door middel van voorlichting te trachten vrouwen te le ren zichzelf te helpen en meer zelfvertrouwen te geven", zei de landelijke Ombudsvrouw Annelies Overbeeke dinsdagavond tijdens de thema-avond over „De werken de vrouw en haar problemen", in het Vrouwencafé te Zierikzee. De Stichting Ombudsvrouw is gevestigd aan de Prins Mauritslaan 94 in Den Haag. Voorgangster van Annelies, was Meta van Beek, die in 1973 haar taak als ombudsvrouw begon. Het plan tot oprichting van de Stichting Ombuds vrouw kwam voort uit het kader van het Werkende Wij venplan, waarin Dolle Mina's problemen voor werkende vrouwen aan de kaak stelden. Eén van de eerste aktiviteiten yan de Stichting Ombudsvrouw was het samenstellen van een zogenaamd zwartboek (getiteld „Rebelse meiden blijven strijden"), waarin de proble men van de vrouw in de werksituatie werden besproken. Hieruit kwam duidelijk naar voren met welke vra gen werkende vrouwen vaak zitten. „Werkwijs" De Stichting Ombudsvrouw stelde daarop een begrijpelijk en betaal baar boekje samen getiteld „Werk wijs", waarvan in maart de vierde druk zal verschijnen. De basis voor dit boekje waren de problemen, waarmee de Stichting Ombuds vrouw steeds werd gekonfronteerd. Zo wordt in „Wegwijs" getracht ant woord te geven op vragen wat te doen bij: Geschillen met de werkgever, zwangerschapskwesties, kwesties met de bedrijfsverenigingen. WAO- vraagstukken, beroepskwesties enz. Annelies Overbeeke. die in 1977 Meta van Beek als Ombudsvrouw opvolg de, vestigde er dinsdagavond de na druk op. dat de Stichting een zeer la ge drempel heeft. Op talloze manieren wordt ge tracht adviezen te geven. Werkende vrouwen, die problemen hebben kun nen bellen of schrijven. De Ombuds vrouw is ook bereid als praatpaal te funktioneren bij andere problemen, die niet direkt op de werksfeer be trekking hebben. Zij zal dan trachten te helpen door te luisteren en naar de juiste instantie te verwijzen. Voorlichting De Stichting Ombudsvrouw geeft verder voorlichting aan groepen vrouwen, verzamelt knelpunten en tracht diskriminerende situaties in de publiciteit te brengen. Bij duide- lijk strukturele problemen worden vrouwen die daar mee kampen met elkaar in kontakt gebracht. Verder vestigt de Stichting de aandacht op projekten, die vrouwen het terug gaan naar het arbeidsproces gemak kelijker maken. Tenslotte tracht men ook te bereiken, dat de diverse instanties, zoals arbeidsbureaus zich wat vrouwvriendelijker gaan opstel len. Annelies wees erop, dat de Stich ting Ombudsvrouw een A-politieke organisatie is, die de vrouwenzaak in het vaandel heeft staan. Het bestuur van de Stichting bestaat uit een werkgroep met de ombudsvrouw en vier vrouwen, die ieder een specia lisme hebben. De Stichting ontvangt subsidie van het ministerie van sociale zaken en c.r.m. Na drie jaar in een kamertje in het huis van Meta van Beek te heb ben moeten werken, kreeg de om budsvrouw eigen huisvesting. De inmiddels ingestelde Emancipa tiekommissie heeft reeds meermalen geadviseerd het door de vrouwen in het veld opgezette initiatief van de ombudsvrouw te laten overnemen door de rijksoverheid. Steeds meer aanvragen „We zitten echter nog steeds in Den Haag als landelijke stichting en krij gen steeds meer aanvragen om hulp via telefoon, postbus en spreekbeur ten", aldus Annelies Overbeeke. Haar uitleg over het werk van de Stichting Ombudsvrouw was dinsdagavond in het Vrouwencafé aanleiding tot een zeer levendige dis- k u s s i e

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4