I Zeeuwse schooljeugd ging jaar „de boer op" „STRIJD" OM DE GROND aa/aaï Roninginnedefilé wordt dit jaar op 31 mei gehouden SCHOUWEN-DUIVELAND KRIJGT BELANGRIJKE KURSUS „DOE" - VRIJWILLIGERS AGENDA Hogere remlichten Een idee van de ZLM Omstreden „gouden handdruk" Philijts en de vakbonden Landbouwprijzen: 2,4 procent omhoog Harde akties bij PTT Samenlevingsopbouw in Zeeland Drank en verkeer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 De kwestie van de grondverwer ving:, nu eens niet voor allerlei non- agrarische doeleinden, maar voor de landbouw zelf, is weer eens hevig ter sprake gekomen en wel op de verga dering van de Gelderse Maatschappij van Landbouw. Duidelijk punt ter vergadering was, dat met name de overheid niet ad libitum beslag kan leggen op kultuurgronden en de bestaande overheidsclaiips op land bouwgronden drastisch moeten wor den teruggebracht. Feit in Nederland - met een nu een maal beperkt grondoppervlak - is dat land- en tuinbouw dringend behoefte hebben aan grond, vooral door de technische ontwikkeling, die het mogelijk maakt grotere oppervlak ten te kultiveren. Die noodzaak is trouwens ook om een tweede reden aanwezig: het kwantum moet vaak de (te) lage prijzen voor het eindpro- dukt kompenseren. Te weinig landbouwgrond aanwe zig dus in dit land; de wet vervreem ding landbouwgronden (1979) zal geen oplossing bieden, daar de hoge re en lagere overheden te weinig be lemmeringen in de weg worden ge legd bij de grondverwerving. Een andere belangrijke zaak die speelt in de onderwerpelijk sektor, is het achteruithollen van de fruitteelt, vooral ontstaan door buitenlandse importen, die doorgaans niet beter zijn, maar hier wel worden toegela ten en door het publiek worden ge kocht ook. Niet te spreken is de (Gelderse) maatschappij over het voorstel de basispremie van de WIR te verlagen en de WIR-premie op leghennen ge heel buiten werking te stellen. Op jaarbasis noteert de land- en tuin bouw hierdoor een verlies van circa f 75 miljoen als investeringsfacili teit. Terecht is op de jongste hoofd bestuursvergadering van de Z.LM. er dan ook op gewezen, dat ook het hui dig politiek bestel in Nederland, niet inspeelt op de echte noden van land bouw en veeteelt. De kosten stijgen en de inkomsten verminderen: een vreemde zaak voor een bloeiende ekonomische bedrijf stak", waar van Nederland het mede moet heb ben. ,,We" zijn wel industrieland ge worden, maar als het agrarische we reldje geen been meer heeft om op te staan, volgt onherroepelijk scheef- hang van het vaderlandse ekonomi sche huis. Het zou fantastisch zijn, als de overheid zich dat eens wat dui delijker realiseerde. UTRECHT, 6-2. Auto's met hooggeplaatste remlichten zijn voor de helft minder vaak betrok ken bij kettingbotsingen dan auto's met gewone remlichten. Dit is gebleken uit een onderzoek dat eehondpn is door de Duitse fa briek Hella, gespecialiseerd in autoverlichting. Hoger geplaatste remlichten zijn namelijk niet al leen zichtbaar voor de achterlig gende auto, maar ook voor auto mobilisten verderop in de rij. Het huidige wegenverkeersre- gelement laat het gebruik van extra remlichten niet toe. In Duits land en Oostenrijk worden de lichten wel toegepast. PARIJS. Het operagezelschap van het Moskouse Bolsjoitheater komt niet naar Parijs, zo is door de organi satoren in de Franse hoofdstad meeg- deeld. Het zou daar tussen 26 maar en 15 april optreden. WASHINGTON. De Verenigde Sta ten hebben besloten 21 miljoen dollar (ongeveer 40 miljoen gulden) uit te trekken voor Afghaanse vluchtelin gen in Pakistan. Het bedrag zal als onderdeel vap een hulpprogramma van de Verenigde Naties besteed worden. MIDDELBURG, 6-2. Een paar honderd Zeeuwse schoolkinderen hebben woensdagmiddag samen met de Zeeuwse Commissaris van de Koningin, dr. C. Boertien, de tentoonstelling ,,De boer op" in het Zeeuws museum in Middelburg geopend. De tentoonstelling is de afsluiting van een scholenprojekt dat een jaar heeft geduurd en waaraan honderd scholen met ruim drieduizend leerlingen in West-Brabant en Zeeland hebben meegedaan. Het projekt „De boer op" is begin vorig jaar van start gegaan. Het was een idee van de Zuidwestelijke Land- bouwmaatschappij (ZLM), die meer begrip wilde kweken voor de boer en zijn bedrijf bij de jeugd en hun fami lie. GRONINGEN. De werkgroep Anor ganische Ringsystemen van de subfa culteit scheikunde van de Rijksuniversi teit te Groningen heeft bij toeval een stof gemaakt, die mogelijk gebruikt zou kunnen worden bij het bestrijden van bepaalde vormen van kanker. ALPHEN AAN DEN RIJN. De bom die de evacuatie van 38 mensen in Alphen aan den Rijn en stremming van de Scheepvaart door de Oude Rijn voor twee dagen noodzakelijk maaakte, is woensdagmiddag door de explosieven opruimingsdienst tot ontploffing ge bracht. DEN HAAG. Het Tweede Kamer lid voor het GPV, Verbrugh, vindt de „afvloeiingsregeling" voor „de heer B. J. Udink" bij Ogem van ongeveer twee miljoen gulden veel te hoog. Op 10 januari is een loonpauzebesluit ge vallen, aldus Verbrugh. De regeling voor Udink vindt hij, zeker in dat kader ethisch ontoelaatbaar in een tijd, waarin sterke matiging van par- tikuliere inkomens een vereiste is. In schriftelijke vragen aan mi nister Albeda van Sociale Zaken vraagt Verbrugh of de bewindsman er iets aan kan doen. EINDHOVEN, 6-2. „Het is niet rea listisch van de vakbonden om zeker heden te vragen. De onderneming is nu eenmaal niet in staaft om op mid dellange termijn zekerheden te ge ven. Het dalend aantal arbeidsplaat sen bij Philips in Nederland moet als realiteit worden gezien. Die ontwik keling moet niet worden bestreden maar wel worden begeleid". Dat zei ing. F. van den Brand, direkteur soci ale zaken van Philips, woensdaga vond na afloop v^n een eerste gesprek met vakbondsvertegenwoor digers over het onlangs aangekondig de reorganisatieplan waardoor in Oost-Groningen, Zuid-Limburg en Eindhoven 1500 arbeidsplaatsen gaan verdwijnen. Alle deelnemende schoolklassen waren gedurende een jaar „geadop teerd" door boerenfamilies. De kin deren bezochten in de loop van het jaar diverse keren de boerderij, ter wijl de boer en zijn vrouw tegenbe zoeken aan de klas aflegden. Werkstukken Uit alle werkstukken die in het ka der van het ZLM-projekt zijn ge maakt, is een keuze gemaakt voor de tentoonstelling in het Zeeuws mu seum, die tot 1 maart te zien is. Bij de opening van de tentoonstelling zei dr. C. Boertien dat dit soort projek- ten niet nodig zou moeten zijn, voor al niet voor kinderen op het platte land. Het projekt is vorig jaar no vember bekroond met de prijs van het Koninklijk Nederlands Land bouw Comité. Ook dit jaar zal er weer zo'n projekt van start gaan. BRUSSEL, 6-2. De Europese land bouwprijzen zullen dit jaar gemid deld 2,4 procent mogen stijgen. Dat heeft de Europese Kommissie, „Da gelijks Bestuur" van EG, woensdag in Brussel besloten. De Europese boerenorganisatie, de COPA, heeft 7,9 procent geëist. In het „prijzen pakket" is een aantal maatregelen verwerkt om overproduktie in be paalde sektoren (vooral de zuivelsek- tor) tegen te gaan en om de uitgaven te drukken. Als gevolg daarvan zullen de uitga ven voor de Europese landbouw dit jaar licht dalen, in plaats van te stij gen zoals al jaren het geval is. Advertentie STICHTING „HET THEATER" a.s. zaterdag 9 februari en zondag 10 februari .00 uur Toegang a.l. Onze reklame hangt ook bij: ZWN Station Zierikzee Cafetaria 't Centrum Frituur Duinhouwer DEN HAAG, 6-2. De personeelsle den van de centrale direktie van de PTT menen dat met de ingreep van de regering in de spreidingsoperatie de resultaten, die na moeizaam over leg werden behaald, in één klap van tafel zijn geveegd. Tot het uiterste zullen de vijf ambtenarencentrales hun- eisen - strikte vrijwilligheid om al of niet naar Groningen te worden overgeplaatst en het voorkomen van gedwongen ontslagen - verdedigen. Harde akties worden daarbij niet uitgesloten. BAARN, 6-2. Het défilé ter gele genheid van de verjaardag van ko ningin Juliana zal dit jaar op 31 mei worden gehouden. Het défilé kan niet op haar verjaar dag zelf worden gehouden. Koningin Juliana treedt op 30 april af en die zelfde dag zal koningin Beatrix inge huldigd worden. Koningin Juliana wil het défilé toch door laten gaan om al diegenen die zich al op hebben gegeven niet te leur te stellen. Aldus voorzitter Blij- denstein van de Baamse oranjevere niging, die zegt dit in de omgeving van Soestdijk te hebben vernomen. „Volgeboekt" Het défilé begint op 31 mei om 10.30 uur, de stoet is al „volgeboekt". Blijdenstein is ervan overtuigd dat niemand zal bedanken nu de datum is verschoven. Voorzitter Blijdenstein van dé or ganiserende oranjevereniging sluit niet uit dat op 31 mei de komplete ko- niklijke familie met de nieuwe vorstin op het bordes zal staan. „Maar die zekerheid krijg je pas kort voor het défilé". ZIERIKZEE, 6-2. De vier provinciale levens- en wereld beschouwelijke instellingen voor samenlevingsopbouw, organiseren een vormingskursus ,,Doe"-vrijwilligers voor Schouwen-Duiveland. De data zijn 26 februari, 11 maart, 25 maart, 1 april, 15 april en 29 april. De kursus wordt gehouden in de benedenzaal van de Ger. Kerk aan de St. Domusstraat te Zierikzee. Het is de eerste keer, dat een dergelijke vormings kursus in Zierikzee wordt gehouden. DEN BOSCH. Voordat in het zuiden van het carnaval losbarst is er al maan den lang gewerkt aan de opbouw van de praalwagens. Er is heel ivat man kracht en materiaal nodig om Den Bosch tot een waar „Oeteldonk" om te to veren. Ter zake van deze kursus, zijn aan kondigingen verzonden aan diako- nieën, caritasinstellingen en werk groepen van „Humanitas". De kur sus staat open voor allerlei personen, die op een of andere manier vrijwilli gerswerk verrichten. We denken met name aan allerlei vormen van hulp diensten, bejaarden en ziekenbezoe ken, aan groepen kontaktpersonen, Programma Ten aanzien van de vormingskur sus kan nog nadere informatie ver strekt: t.a.v. de tweede avond is me dewerking toegezegd door de Federa tie maatschappelijke dienstverle ning Noord-Zeeland, zowel iemand vanuit het maatschappelijk werk als van de gezinsverzorging (in onder ling overleg wordt nog vastgesteld wie het zal doen); van de wetswinkel, de heer W. H. Klaassen; van de indi- katiekommissie bejaardenoorden, mevrouw S. van den Ouden. Voor de 3e, 4e en 5e avond zal de vormingswerker, de heer L. d'Hoore van het van Eeghenhuis, medewer king verlenen. De algemene leiding berust op Schouwen-Duiveland bij de heren D. E. Hiensch en J. Meiresonne. Gespreksleiding: de heer D. E. Hiensch; voor organisatorische aspekten en verslaggeving: de heer J. Meiresonne, terwijl de beide funktio- narissen van de andere instellingen de leiding hebben in Middelburg. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de funktionarissen van de instellin gen. DEN HAAG, 6-2. De PvdA-er Kosto heeft in de Tweede Kamer ge pleit voor meer surveillances op de wegen en een intensievere radio- en tv-campagne tegen rijden onder in vloed.88,3 procent van de strafzaken voor de kantonrechter gaan over ver- keersdelikten, voerde hij aan. Bij de rechtbanken is dat 42 procent en bij de gerechtshoven 38 procent. In twee derde van de gevallen is er sprake van alkoholmisbruik, volgens Kosto is alkohol een maatschappelijk aan vaarde drug. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwer kerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064, (01115) 1716. Elke dinsdag Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Donderdag 7 februari Zierikzee „De Lichtboei"; vergadercursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. Stadhuis, 20.00 uur, vergadering Ge meenschappelijke Schoolraad. Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, Herv. vrouwengroep „Wees een Ze gen". Haamstede Raadhuis. Kommissie voor sport-, jeugd- en kulturele zaken. 19.00 uur. Noordgouwe Hotel Van der Weijde, algemene le denvergadering Vereniging voor Be- drij f svoorlichting Schouwen-Duive land 12.00 uur. (Exkursies om 9.30, 10.45 en 14.00 uur.) Vrijdag 8 februari Zierikzee Raadzaal. Middenstandskommissie. 17.00 uur. Concertzaal 20.00 uur Z.V.U. „Fons Jansen 5". Raadzaal Stadhuis. Kommissie Mid denstand, 17.00 uur. Burgh Rekreatiezaal camping „Duinrand", 19.30 uur. Feestavond sportvereni ging DFS. Renesse Restaurant „De Wig", 19.30 uur jaar vergadering R.T.C. „Schouwen-Dui veland". Brouwershaven Tonnenmagazijn; bijeenkomst WD „Schouwen-Duiveland"; 20.00 uur. Bruinisse ,,'t Duips'uus". Gekombineerde mu ziekuitvoering, 19.30 uur. Oosterland Ds. J. Bogermanschool, vergadering Chr. Schoolvereniging, 19.30 uur. Zaterdag 9 februari Zierikzee Concertzaal; „Spiderman slaat weer toe"; 20.00 uur. Burgh Rekreatiezaal camping „Duinrand", 14.30 uur. Toneeluitvoering „de Hutspot" voor bejaarden. Renesse Manege Grol, 9.00 uur, dressuur- wedstrijd van LR en PC Westelijk Schouwen. Kerkwerve Verenigingsgebouw, feestavond V.O.O. afdeling Middenschouwen, .19.30 uur. Oosterland Dorpshuis, 13.30-16.30 uur, ruilmid- dag Philatelistenvereniging. Zondag 10 februari Zierikzee Concertzaal; „Spiderman slaat weer toe"; 20.00 uur. Maandag 11 februari Zierikzee Raadzaal stadhuis. Vaste kommissie Financiën. 20.00 uur. Middelburg Provinciehuis, kommissie voor eko nomische aangelegenheden, 14.30 uur. Dinsdag 12 februari Zierikzee „De Lichtboei"; volksdanscursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. „Huis van Nassau", jaarvergadering Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting Schouwen-Duiveland, 19.30 uur. Haamstede Hotel „Bom", ledenvergadering Ring-Promotion". 20.00 uur. Haamstede „Graaf van Haamstede", 14.30 uur. Bijeenkomst Ned. Ver. van Huis vrouwen afdeling Westerschouwen, lezing door de heer A. Wolters, (moordzaak). Woensdag 13 februari Oosterland Voorkerk Ned. Herv. Gemeente, op richtingsbijeenkomst jeugdkoor, 19.30 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Ref. Contact Orgaan. 19.45 uur. Bruinisse Herv. Vrouwengroep „Helpt Elkan der", Ned. Herv. Verenigingsge bouw. 19.30 uur. Middelburg Provinciehuis, statenkommissie on derwijs, 17.00 uur. Donderdag 14 februari Zierikzee Mondragon, jaarvergadering Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Schouwen, 14.00 uur. „Huis van Nassau". Afd. Noord- Zeeland Ned. Fruittelers Organisa tie. 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede, klaverjas- wedstrijden, 20.00 uur. Oosterland De Oosterhof, 19.30 uur, bijeenkomst Plattelandsvrouwen. Vrijdag 15 februari Haamstede Hotel „Bom", 19.30 uur. Jaarverga dering Kon. muziekvereniging „Wit te van Haemstede". Zaal Ger. kerk. Natuur- en Vogel wacht. Veluwe-Iezing. 19.45 uur. Burgh Café-bar „De Westhoek", 20.00 uur. Voorjaarsvergadering H.S.V. „De Krabbe". Brouwershaven Verenigingsgebouw 14.00-17.00 uur Kinderkarnaval o.l.v. Karnavalsver- eniging „De Benekluvers". Zonnemaire Café Bommenede, bingo en dansen 'Bond van Opzichzelfstaanden, 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuisgemeenteraadsverga dering, 19.30 uur. Zaterdag 16 februari Renesse Motel „De Ark" Carnavalsdansa vond. 20.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn 19.30 uur Karna- valsavond o.l.v. Karnavalsvereni- ging „De Benekluvers". Maandag 18 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Paas- werkavond Jeugdwerkburo Zeeland. 19.30 uur. Dinsdag 19 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Zilveren jubileum C.P.B.-afdeling, 19.30 uur. Oosterland De Oosterhof, 19.30 uur, Breng eens een zonnetje. Woensdag 20 februari Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag NCVB. Vrijdag 22 februari Zierikzee „Huis van Nassau", coöperatiemid dag C.C.C., 14.00 uur. „Huis van Nassau", 19.30 uur. Jaar vergadering H.S.V. „de Oosterschel- de". Maandag 25 februari Zierikzee Algemene ledenvergadering VW Zierikzee, 20.00 uur. Hotel van Op pen. De Lichtboei; eerste cursusavond Stichting Jeugd voor peuterleidsters; 20.00 uur. Dinsdag 26 februari Zierikzee „De Lichtboei"; volksdanscursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. Haamstede Peuterspeelzaal (Weststraat 34b); eerste cursusavond Stichting Jeugd voor besturen Peuterspeelzalen; 20.00 uur. Scharendijke Raadhuis. Vergadering gemeente raad Middenschouwen. 19.30 uur. Vrijdag 29 februari Renesse Dorpshuis, 19.30 uur, ruiteravond LR en PC Westelijk Schouwen. Dinsdag 4 maart Zierikzee „De Lichtboei"; volksdanscursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn, 20.00 uur, kringa vond. Kerkwerve Verenigingsgebouw; eerste cursusa vond Stichting Jeugd over Kreatief spel op de jeugdclub; 22.00 uur. Woensdag 5 maart Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag NCVB. Dinsdag 11 maart Zierikzee „Huis van Nassau", themadag over vrouwenemancipatieburo, 10.00- 15.30 uur. (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396- Advertenties (01119)660 Bezorging (01119)660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2