Vq O STICHTING OUDE ZEEUWSE KERKEN ZET EERSTE FASE RESTAURATIE GROTE KERK IN ZIERIKZEE VOORT Dr. H. J. van Zuylen schrijft rapport over bouw dorpshuis annex sporthal in Haamstede is. ?:rüior- DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oplossingen voor problemen voorfinanciering Koopkracht „trendvolger" Dringende behoefte ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 februari 1980 136ste jaargang Nr. 22654 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Zeeuwse gemeentevoorlichters te Zierikzee Als een mens gelukkig is, kan dit ook veroorzaakt worden, doordat bepaalde wensen niet vervuld werden. Prince de Ligne liefhebbers, die geen plaats kunnen vinden bijvoorbeeld van o.m. 200 personen bij de badminton. Ook ten nis, dat sterk als tak van sport voor iedereen in opkomst is, vraagt drin gend om overdekte akkommodatie, om het gehele jaar door te kunnen oe fenen. Voorts hebben liefhebbers van volley- en basketbal in Westerschou- wen, maar ook in de aangrenzende regio grote behoefte om hun sport tot ontwikkeling te kunnen brengen. Vervolg pag. 4 DEN HAAG. De koopkracht van de trendvolger met een modaal in komen (rond 32.000 gulden) zal in 1980 twee keer zoveel (min één pro cent) dalen als die van de modale werknemer in het bedrijfsleven (min 0,5 procent). Dat is in strijd met de belofte van minister Andriessen van Financiën tijdens de algemene be schouwingen over de begroting 1980, dat de koopkracht van de modale trendvolger in de pas zou blijven lo pen met die van de modale werkne mer in de bedrijven. De ambtenarenbonden ABVA KABO en de Christelijk CFO hebben dit woensdag gezegd in een brief aan de Tweede Kamer. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-1. Het K.N.M.I. deelt mede: De overgangszone tussen kou de en zachte lucht ligt nog steeds dicht bij ons land, maar is wel iets naar het noorden teruggedrongen. Een storing die ons in het afgelopen etmaal veel regen bracht trekt lang zaam naar het oosten weg en neemt in betekenis af. Vrijdag komt ons land in een ge bied met weinig wind, en veel bewol king en zal het vrij zacht blijven. De regenkansen zijn dan niet zo groot, maar nemen later op de dag wel weer toe. Op de Atlantische Oceaan ligt namelijk een diepe depressie waar van de neerslagzone ons later op de dag of anders zaterdag weer kan be reiken. De winter heerst nog volop in Scan dinavië met vooral in Denemarken veel sneeuw. Het Middellandse Zee gebied houdt de komende dagen veel zon met tamelijk hoge temperaturen. Ook in de Alpen zullen de temperatu ren gaan oplopen. Het is er echter nog goed wintersportweer en in het weekeinde zal er meer zon zijn dan de afgelopen dagen het geval was. ZIERIKZEE. De 150-jarige Kon. Har monie bracht woensdag een eklatant jubileumconcert voor donateurs. De foto toont dirigent R. van Soest in aktie. Inzet: de oud-dirigent de heer E. Ade Looff. Men zie voor recensie elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 5-2. De werkzaamheden van de eerste fase van de restauratie van de Grote of Nieuwe Kerk in Zie rikzee gaan door, ondanks het feit, dat de Stichting Oude Zeeuwse Kerken in het ongunstigste geval nog met een voorfinancieringstekort van ongeveer f 25.000,kan komen te zitten. „Voor zo'n bedrag kan je tenslotte dan altijd nog wel een lening sluiten", zei de voorzitter van de Stichting, de heer J. van Aartsen, voormalig kommis- saris van de koningin in Zeeland. voorzitter van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Het argument van de precedent werking spreekt hem niet zo aan, daar hij van mening is, dat hier toch duidelijk sprake is van een heel bij zonder geval. De heer Van Aartsen zegt dit in zijn funktie als voorzitter en niet als voormalig kommissaris van de koningin. ,,Het is niet mijn zaak vanuit dat oogpunt kritiek op de provincie uit te oefenen", aldus de heer Van Aartsen. De heer Van Zuylen vestigt hierin de aandacht op de grote behoefte welke er te Burgh-Haamstede bestaat zowel aan een dorpshuis als aan een sportakkommodatie waarin de zaalsporten als wedstrijdsport kunnen worden beoefend. Door de heer Van Zuylen wordt er op gewezen, dat in dit deel van de ge meente Westerschouwen de laatste jaren min of meer geschikte vergader- en feestruimten verloren zijn gegaan, terwijl de verenigingen daarentegen in ledental sterk toena men en evenredig hieraan de behoef te aan ruimten voor samenkomsten groeide. In de dorpskernen is aan de ze behoefte niet meer te voldoen en de verderaf gelegen zalen van cam pings bieden slechts in beperkt mate soelaas. Sporthal Bovendien bestaat er volgens de heer Van Zuylen in de gehele ge meente Westerschouwen een drin gende behoefte aan een sporthal en dit wel om velerlei redenen. In de eerste plaats stelt hij vast dat de sporthal te Zierikzee overbezet is, zo danig zelfs dat men aanvragers naar elders moet verwijzen. Opgemerkt wordt verder, dat de sporthal te Zie rikzee ongunstig ligt voor de behoef ten van Westerschouwen, vooral voor het gebruik door jongeren in de late namiddag en de avonduren als het donker is. De afstand is te groot en de reistijd staat in geen verhouding tot de tijd, dat men sport kan bedrijven. In de gemeente Westerschouwen zijn wel gymnastieklokalen maar deze ak- kommodaties zijn in feite ongeschikt voor de beoefening van zaalsporten, zowel doordat zij te laag zijn als door de geringe oppervlakte van het nood zakelijke vloer-oppcrvlak. Bovendien zijn er volgens de heer Van Zuylen wachtlijsten van sport Verwachting tot vrijdagavond: Vrij zacht Veel bewolking met vannacht nog af en toe regen en kans op mist; mini mumtemperaturen omstreeks 3 gra den; middagtemperaturen morgen omstreeks 7 graden; vannacht weinig wind; morgen tot vrij krachtig toene mende zuiden wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: van 4 tot 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 8 febr. Zon op 8.09, onder 17.36 Maan op 0.25, onder 11.10 Laatste Kwartier: 9 februari (8.35) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 8 febr. 7.13 19.58 1.02 13.40 Doodtij: 11 februari. Hij zei dat dinsdagmorgen tijdens een perskonferentie in hotel „Mon- dragon" die werd belegd naar aanlei ding van de afwijzing door Provinci ale Staten vorige week de voorfinan ciering van de eerste restauratiefase van de Grote Kerk op zich te nemen. Op deze bijeenkomst waren verder aanwezig bestuurslid de heer C. v. d. Perk en de heren W. H. Keikes, M. Doeleman H.J.zn., beiden lid van de plaatselijke kommissie van de Stich ting Oude Zeeuwse Kerken. De heer Van Aartsen liet bij deze gelegenheid de restauratieplannen nog eens de revue passeren. Zoals be kend, werd aanvankelijk gedacht aan een konsoliderende restauratie, waarvoor een bedrag van f 214.000,— werd begroot. Het groot ste gedeelte hiervan zou echter op gaan aan de steigers, terwijl van een werkelijke restauratie nauwelijks sprake zou zijn. Subsidies Misschien zelfs tot verrassing van de Stichting, bleek Monumentenzorg het volkomen eens te zijn met haar argumenten en zegde een subsidie van 50 toe voor de eerste restaura tiefase, die ongeveer f 1,2 miljoen zal gaan kosten. Provincie en gemeente Zierikzee volgden met hun subsidie toezeggingen van resp. 10 en 35 De gemeente Zierikzee ging 5 bo ven de traditionele subsidie van 30 Dat hield in, dat voor de Stich ting zelf nog 5 te financieren over bleef. Dit bleek mogelijk door een bijdrage van f 40.000,—van de Gene rale Financiële Raad van de Her vormde Kerk en een bijdrage van het Prins Bernhardfonds van (aanvanke lijk) f 22.000,-. De Stichting Oude Zeeuwse Ker ken wilde snel beginnen met de restauratie. De Grote Kerk had in middels nog aanzienlijk meer schade HAAMSTEDE, 6-2. Van de hand van dr. H. J. van Zuy len, raadslid voor de VVD in de gemeenteraad van Westerschouwen, voorzitter van de VVV „Burgh- Haamstede" en de Kon. muziekvereniging „Witte van Haemstede" is een rapport verschenen over de bouw van een Dprpshuis annex sporthal te Haamstede. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. opgelopen door de grillige winter van 1978/1979 en men wilde geen ver dere risiko's nemen. Door het feit, dat Monumentenzorg pas in 1981/1982 tot uitbetaling kan overgaan, kwam de. Stichting voor het punt „voorfinanciering" te staan. In het ongunstigste geval zou daar een bedrag van f 100.000,mee gemoeid zijn. De Stichting Oude Zeeuwse Kerken besloot daarop de provincie te verzoeken voor zover no dig voor die voorfinanciering zorg te dragen hetgeen voor de provincie uit eraard een stukje renteverlies zou be tekenen. Precedenten In de vorige week gehouden Sta tenvergadering werd dit verzoek van de Stichting afgewezen met als argu ment, dat toezegging duidelijk tot precedenten zou leiden. Provinciale Staten besloot wel een brief te schrij ven aan Monumentenzorg met het verzoek eerder tot uitbetaling van de toegezegde subsidie over te gaan. De heer Van Aartsen steekt niet on der stoelen of banken, dat hij niet zo gelukkig is met de uitspraak van de staten. „De medewerking van aller lei instanties was steeds bijzonder groot. Het viel me tegen, dat de pro vincie zich anders opstelt", aldus de Geen kritiek op Monumenten(zorg) Hij zegt ook afstand te nemen van de kritiek, die vooral gedeputeerde J. P. Boersma uitte aan het adres van Monumentenzorg. De voorzitter wijst erop, dat van Monumentenzorg juist bijzonder veel medewerking werd ontvangen en dat uitbetaling van de subsidies in 1981/1982 als een normale gang van zaken kan worden beschouwd. Met de afwijzing van het verzoek, om voorfinanciering door de provincie, was dit probleem voor de Stichting Oude Zeeuwse Kerken derhalve nog niet opgelost en moest naar nieuwe mogelijkheden worden gezocht. Opnieuw werd een beroep gedaan op het Prins Bernhardfonds. Mede in verband met het feit, dat de eerste bijdrage (van f 22.000,vandit fonds was gebaseerd op het bedrag van f 214.000,voor de konsolide rende restauratie, werd dit beroep niet tevergeefs gedaan. Het Prins Bernhardfonds zegde een tweede bij drage van f 50.000,toe. Een andere subsidiemogelijkheid kreeg de Stichting toegespeeld door burgemeester Th. H. de Meester, die bestuurslid is van de Landelijke Or ganisatie „Dorp-Stad en Land", die 9 Vervolg pag. 4 De Grote of Nieuwe Kerk te Zierik zee staat al enige tijd in de steigers, de eerste restauratiefase is in volle gang en zal ongeveer tien maanden in beslag nemen. Het werk wordt ver richt door de aannemers Huurman B.V. en Jobse B.V. Deze eerste fase houdt in de restauratie van dak, mu ren en ramen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1