VIERING WERD MELANGE VAN FEESTELIJKHEID EN ZAKELIJKHEID GEMEENTESEKRETARIS L. F. VAN WUCK ONTVANGT DE EREMEDAILLE IN GOLD DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Helpt Elkander" 60 jaar Veertig- jarig jubileum te Middenschouwen Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE s^.V Ztï ';V O/ Maandag 4 februari 1980 136ste jaargang Nr, 22652 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1689) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn-exclusief 4% BTW. In dit nummer: Omlegging Bredeweg Sirjansland Z1ERIKZEE, 1-2. Een opvallende mélange van feeste lijkheid en zakelijkheid, kenmerkte vrijdag het 60-jarig bestaansfeest van de Zierikzeese vissersvereniging „Helpt Elkander", die acte de presence gaf in het „Huis van Nassau", met een receptie, een mosselmaaltijd en een feestavond; een geslaagde trilogie. De receptie werd gehouden in de bovenzaal en van vier uur af „liep het storm", om een nautische typering te gebruiken. Vele tientallen kwamen het bestuur van de diamanten vereniging feliciteren, met als grondthema van de felicitaties: „jullie hebben het goed volgehouden en goed gedaan". Toen de laatste handjes waren ge drukt begaven een opvallend groot aantal genodigden en uiteraard de le den der vereniging met hun dames, naar de benedenzaal, waar de fleurig versierde en gedekte tafels gereed stonden voor de maaltijd, die echter niet ontsnapte aan een groot aantal sprekers. Mossel- problematiek Zij stipten doorgaans de moei lijkste kernen aan de mosselproble- matiek en die hapklare brokken inside-information" vielen wel eens hard tussen de smeuigheid van het Zeeuwse zeebanket, dat van uitste kende kwaliteit bleek en dat op deze tijd van het jaar; een aparte vermel ding waard. Het vak De voorzitter de heer B. W. Schot greep in een langdurige toespraak te rug op het vijftig jarig jubileum, waar vele aanwezigen nog goede her inneringen aan bewaarden. Bij die halve-eeuwviering kwamen brokstukken mosselgeschiedenis naar boven, die ook thans weer aan de orde werden gesteld. Mosselvis sers immers willen wel feestvieren, maar ze verliezen het vak nooit uit het oog. Dat hangt samen met de gril ligheid er van, in afhankelijkheid van „weer en wind". Het begin Het eerste begin te Zierikzee was interessant, ged_achtig aan de aan koop door mr. A. J. F. Fokker van de ambachtheerlijkheid van de gemeen te, om een nieuwe mossel- en oester- kuituur nieuw leven in te blazen. Daarop kwamen - van elders - de mosselschippers af en „zo is het ge komen". Het was een nieuwe impuls voor de stedelijke visserij, die in de loop der eeuwen talrijke andere vor men kende, naast perioden van op gang en neergang. Aantekeningen dan door de voor zitter van motivatie en oprichting van de vereniging in 1920, een vereni ging bezig met mossels, die echter al lang bestonden. Het eerst wordt in de stadsgeschie denis over dit schelpdier geschreven Burgemeester W.- den Boer speldt de heer L. F. van Wijck de gouden ere medaille op. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) in 1684. Kreeften waren vroeger vooral ook belangrijk. Rond 1750 was er een florerende oesterkweek en -handel. Wat de vereniging betreft, deze sloot zich in 1923 aan bij de Zeeuwse Bond, opgericht door kwekers van Bruinisse en Yerseke. De voorzitter gaf hierna een uit voerig exposé van het organieke ka der, waarin de mosselarij speelde: „De Centrale", mosselkantoor Ber gen op Zoom. Oorlogstijd Triest was de oorlogstijd. Vorde ring van schepen; vijf schepen keer den nimmer terug, maar reeds in 1948 waren er alweer belangrijke aanzet ten tot vloot vernieuwing. Een nieu we kalamiteit vormde de mosselpa rasiet, als gevolg waarvan de Wad denzee werd ingeschakeld als pro- duktiegebied. Dan volgt het verhaal van „de strijd om de open Schelde" met alle „ups" 'w«i „downs", uitmondend in de kompromis-beslissing van een door laatbare dam, die echter - naar wens van de visser - een doorstroomope- ning van 20.000 m gehad zou moeten hebben. Na alle strijd keerde de rust eerst terug in 1978, toen men tenminste enigermate wist waar men in de toe komst aan toe te zijn. Toch is de hori zon niet louter wolkeloos; „er zullen in de naaste toekomst nog flinke aan tallen percelen verdwijnen door di verse oorzaken. Zij zullen vervangen moeten worden, wil er geen jaarlijks tekort aan mosselen ontstaan". De mosselarij zal onder druk blij ven staan: druk van andere visserij- takken, van de rekreatie en de na tuurbescherming. Belangrijk punt is behoud van de Grevelingen als ope ratiegebied ook voor de mosselarij. Stem van de provincie Woordvoerder van het provinciaal bestuur was gedeputeerde R. van Ommeren (aanwezig met zijn kollega A. L. van Geesbergen). Positief noemde de heer Van Ommeren dat de schelpdierkultuur voor Zeeland (Zie rikzee) in ieder geval behouden blijft. G.s. stonden - met de vissers - voor de doorstroomopening van 20.000 m, maar achten een hernieuwd pleidooi bij de overheid thans niet opportuun, gezien de beperkte budgettaire mid delen. Het is trouwens maar de vraag, of de 20.000 m-opening zoveel meer sou laas zou kunnen geven. Er zou sprake kunnen zijn van verstoring van het hydraulisch evenwicht rond Ham men, Schaar van Roggenplaat c.a. Overigens kozen ook de Zeeuwse Staten destijds voor de grootste ope ning; bij een tussenoplossing zal men niet ontkomen aan kunstmatige ver wateren, dat f 60 miljoen gaat kosten. Belangrijk is dat g.s.'alvast een claim hebben gelegd voor de finan ciële gevolgen. Bediening De bediening van de doorlaat komt in handen van Rijkswaterstaat en de gedeputeerde vond het zaak hier tij dig met een goede argumentatie hier op in te spelen. Hij erkende dat er onA zekerheden blijven, maar z.i. behoeft de totale produktie niet te verande ren, mits verschuiving van verwater plaatsen lukt. Kompensatie zou b.v. gevonden kunnen worden rond de Zeelandbrug. „Tien jaar geleden ge deprimeerd; thans een 60-jarig bestaanviering met optimisme en daarmee wil het Provinciaal Bestuur de vereniging feliciteren". Felicitaties gemeentebestuur Felicitaties van het gemeente bestuur werden uitgesproken door wethouder C. Bij de Vaate, die ook zijnerzijds de wijziging van negatief naar positief in een tijdsperiode van tien jaar onderlijnde. Sommige din gen zijn echter eender gebleven sinds toen, nl. de klachten over de haven, maar opnieuw zegt de gemeente: „we zullen er spoedig wat aan doen", maar ditmaal is het juist gelet op de plannen tot herstel van de kademu ren. Het hoofd van de Produktie Zee- en Kustvisserij, de heer Th. Kof man had duidelijk geen goed idee van de oprichtingsmotivatie van „Helpt El kander" in 1920. Hij sprak van een „goede tijd", terwijl men juist in de periode van weeromstuit zat na de wél redelijke handel in Wereldoorlog I. Uitgifte percelen Het hoofd van de sektie mosselen Vervolg pag. 2 SCHARENDIJKE, 1-2. De heer L. F. van Wijck, sekreta- ris van de gemeente Middenschouwen ontving vrijdag middag in de Putmeet te Scharendijke uit handen van burgemeester W. den Boer de eremedaille in goud beho rende bij de orde van Oranje Nassau, in verband met zijn veertigjarig jubileum in ambtelijke dienst. De gemeentesekretaris kreeg deze Koninklijke Onderscheiding op gespeld tijdens een informele bijeen komst met het gemeentebestuur, de raadsleden, de medewerkers van het sekretarie en een aantal genodigden, onder wie twee voormalige burge meesters van Middenschouwen, de heer S. Francke en de heer E. Bae- rends. Burgemeester Den Boer liet na mens kollege en raad weten, dit jubi leum van de gemeentesekretaris graag te willen gebruiken om eens blijk te geven van de waardering, die men voor de heer Van Wijck heeft. „U hebt op uw eigen wijze inhoud ge geven aan uw taak", aldus Midden- schouwens eerste burger, die verder van mening was, dat een bui tenstaander geen idee heeft van wat er schuilgaat achter de officiële taakomschrijving van een gemeente sekretaris. Loopbaan Vervolgens liet de burgemeester in vogelvlucht de ambtelijke loopbaan van de heer Van Wijck passeren. In 1940 kwam de jubilaris als volontair op het sekretarie in Kerkwerve. Een jaar later werd hij aangesteld als ambtenaar op het sekretarie aldaar. In maart 1947 volgde de benoeming als gemeentesekretaris van de ge meente Elkerzee/Ellemeet. Bij de ge meentelijke herindeling in 1961 werd de taak van de heer Van Wijck ver^ ruimd en werd hij sekretaris van de nieuwe gemeente Middenschouwen. Een taak, die hij tot op de dag van vandaag nog vervult. De burgemeester wees erop, dat de jubilaris ook op ander gebied altijd zeer aktief is geweest. Zo was de heer Van Wijck van 1949 t/m 1973 lid van het kollege van notabelenvan de Hervormde Gemeente Eikerzee, voorzitter van de plaatselijke V.V.V. van 1948 t/m 1974 en voorzitter van de Culturele Kommissie van 1956 t/m 1974. ,,U bent de kleine gemeente trouw gebleven, omdat de kleinschaligheid en het overzicht in een kleine ge meente u blijkbaar lief is", aldus de heer Den Boer. Hij betrok in zijn woorden ook de echtgenote van de ju bilaris, mevrouw Van Wijck en wees erop, dat steun van het thuisfront in een dergelijke funktie als die van de gemeentesekretaris zeer belangrijk is. De burgemeester onderstreepte zijn woorden met de aanbieding van een fraai boeket. Vervolgens speldde de heer Den Boer de jubilaris de koninklijke on derscheiding op en overhandigde hem de traditionele envelop met in houd. Een fraaie kofferschrijfmachi ne vormde het geschenk namens het kollege en de gemeenteraad. Gedicht Felicitaties namens het sekretarie-personeel werden Uit gesproken door Kees van Beveren in de vorm van een zeer origineel ge dicht, waarin een overzicht van de ZIERIKZEE. Het bestuur van de 60-jarige Vissersvereniging Helpt Elkander". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. Talent wordt door vlijt ont wikkeld; gemis aan talent wordt door vlijt vergoed. J. Ruskin loopbaan van de heer Van Wijck werd gegeven. Aan het slot van het gedicht kwam ook nog het verzoek aan de jubilaris zich nogeens in te zetten voor een stukje van de „klassifikatie-koek". Het sekretarie-personeel bood de heer Van Wijck een mooie wekkerradio aan. De heer Gerrit van Wilde ver woordde de gelukwensen namens de Personeelsvereniging en on derstreepte zijn woorden met het aanbieden van een komfortabele houten tuinstoel. Voormalig burgemeester van Mid denschouwen, de heer S. Francke sprak mede namens zijn kollega Bae- rends. Hij zei, dat beiden de beste herinneringen hadden bewaard aan de tijd met de heer Van Wijck. Als meest saillante punten in de loop baan van de gemeentesekretaris noemde hij de werkzaamheden ten gevolge van de watersnoodramp en de gemeentelijke herindeling. De heer Francke was van mening dat de wijze, waarop de jubilaris zijn taak altijd had vervuld, destijds de grondslag was geweest voor zijn be noeming als sekretaris van de gehele gemeente Middenschouwen. Onderlinge waardering Spreker liet weten 12 Vi jaar met de heer Van Wijck te hebben samen ge werkt en - ondanks verschil in opvat tingen - altijd een grote onderlinge waardering te hebben kunnen konstateren. De heer Francke omschreef de jubi laris als „een prima vakman" en dankte hem, namens zijn kollega Baerends voor de vele juiste advie zen, die de gemeentesekretaris het kollege altijd had verstrekt. Spreker besloot zijn toespraak met de over handiging van een boekenbon. Namens de kollega's in de regio sprak de gemeentesekretaris van Westerschouwen, de heer J. W. de Jonge. „Wij zijn aan Schouwen ge bonden. We doen ons werk meestal in stilte, maar beleven genoegen aan het steun verlenen aan het kollege", aldus de heer De Jonge. Hij was van mening, dat meegaan met de tijd van groot belang is voor een gemeentese kretaris. „Als je voelt, dat je dat niet meer kunt is er altijd nog de VUT", schertste de heer De Jonge. Hij wenste zijn jubilerende kollega toe zijn werk met hetzelfde plezier als voorheen nog enige tijd te kunnen voortzetten. Geen verdienste Tenslotte was het woord aan de (Vervolg pag. 3; ffif PE gitr Verwachting tot dinsdagavond: Regen Veel bewolking en perioden met re gen, in het noorden mogelijk sneeuw; minimumtemperaturen van min 2 graden in het noorden tot plus 3 gra den in het zuiden van het land; mid- dagtemperatuur rond 5 graden; mati ge, aan de kust af en toe krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 5 febr. Zon op 8.14, onder 17.31 Maan op 22.18, onder 10.03 Laatste Kwartier: 9 februari (8.35) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 5 febr. 5.14 18.23 11.46 23.49 Doodtij: 11 februari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied, dat maandagnacht boven ons land lag, trekt snel over Duitsland weg. In het noorden viel in de nacht van zondag op maandag wat sneeuw, elders re gende het. De middagtemperaturen lieten uiteen van om het vriespunt in het noorden, tot ongeveer plus drie graden in het zuiden van het land. Na het wegtrekken van de depres sie trokken enkele opklaringsgebi- den over ons land. Op de oceaan ligt echter alweer een volgende depressie, die met grote snelheid naar het oosten koerst en in de nacht van maandag op dinsdag bo ven Ierland wordt verwacht. Dins dag overdag kan hij dicht bij ons land arriveren. In Ierland regent het alweer en ook voor ons land wordt aanhoudend wisselvallig weer verwacht met veel bewolking en perioden met regen. Voor de nacht van maandag op dins dag wordt in het noorden van het land lichte vorst verwacht. Dinsdag zullen de middagtemperaturen uit eenlopen van 2 graden in het noorden tot circa 7 graden in het zuiden van het land.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1