V issers ver eniging „Helpt Elkander" gaat 60-jarig bestaan vieren Enquête geeft inzicht in wensen sportparkgebruikers zaaiklaar land Een diamanten jubilaris DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tweede Kamer Geen vergroting doorstroomopening Oosterscheldedam Vergadering Sportraad toename van het aantal velden is wel terdege rekening gehouden met de le dengroei. MEVO verwacht van 140 naar 200 leden te stijgen, Zierikzee van 250 naar 275, All Ready van 87 naar 200, Delta Sport van 140 naar 200, HSD van 132 naar 200 en de l.t.c. van 260 naar 380 leden. Ijsbaan De heer H. Asma vroeg zich af of zes voetbalvelden niet erg veel is, of er een nieuwe bestuurskamer en een sintelbaan komt. Hij zei dat het bestemmingsplan nog niet rond is en dat er misschien wel bewoners van de Lange Blokweg zijn, die het niet met de nieuwe indeling eens zijn. „Persoonlijk zie ik de voetbal liever waar hij is. Ook in verband met een eventuele verplaatsing van de ijs baan. De velden liggen op „Bannink" wat lager en die zouden 's winters onder water gezet kunnen worden", aldus de heer Asma. De voorzitter wees er in zijn antwoord op dat er slechts over een mogelijk heid was gesproken. Hij zei dat het er maar aan ligt hoe de normen gesteld worden. Dat zal ook mede van de fi nanciën afhangen. Vervolg pag. 4 Advertentie TE HUUR GEVRAAGD: voor graszaadteelt Inlichtingen: G. NI. DE. VRIEZE Lagezoom 25 - Renesse Telefoon (01116) 1672 ZIERIKZEESCHE Donderdag 31 januari 1980 136ste jaargang Nr. 22650 NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „AgendÊT. Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij Wh Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Jubileum Reddingsbrigade Zierikzee/Duiveland ZIERIKZEE, 30-1. 1 februari is niet louter een beladen datum voor deze regio; er is ook sprake van „andere din gen" in het verleden op die eerste van de tweede maand. Man en paard noemend in dit geval; het 60-jarig bestaan van de Vissersvereniging „Helpt Elkander". Vrijdag de eerste wordt dit jubileum luisterrijk gevierd. DEN HAAG. Het PSP-kamerlid Van der Spek is van oordeel dat minister-president Van Agt en mi nister Van der Klaauw van buiten landse zaken van hun voorgenomen bezoek aan Indonesië moeten afzien. Men moet iets van de mosselsituatie in Wereldoorlog I begrijpen, om te ko men achter de motivatie van de oprichting van „Helpt Elkander". Die vier oorlogsjaren waren (ook) slecht voor Nederland, maar de mossel was een ge wild (eiwit) rijk produkt en bij de stilaan toenemende voedselschaarste ook in die oorlogstijd, derhalve belangrijk voor het dagelijks menu. Er waren wel gezinnen, die met die kokerij f 60,— per week verdienden; een voor die tijd ongehoord bedrag. De kwekers ontsnapten met hun typisch produkt uiteraard ook aan de malaise in de voedselsektor, maar rond 1920 was het allemaal voorbij; schraalhans werd keukenmeester en de vissers kregen het moeilijk. De oprichting Niet alleen op de „kaai", maar ook „ter vergadering" werden de hoof den bijeen gestoken en de oprichting van „Helpt Elkander" werd een feit, met als eerste voorzitter de heer C. J. Schot, want „Schotten" zijn er te Zie rikzee in deze typisch maritieme branche altijd aan te pas gekomen. „Helpt Elkander" werd tastbaar en zichtbaar teken, dat men oog kreeg voor de gemeenschappelijke moeilijkheden, want de onderlinge konkurrentie was groot in die tijd van neergang. Sociaal element in het eerste vere nigingsprogram was ook „de hulp Op de foto de trieste resten van de woning van de familie G. de J. aan de Hoeveweg, die dinsdagavond geheel is uitgebrand. Het vuur, dat om streeks negen uur ontstond op een slaapkamer op de bovenverdieping, greep zo snel om zich heen dat er bin nen de kortste tijd geen houden meer aan was. De woning en de gehele in boedel gingen totaal verloren. Om streeks kwart voor tien was men de brand meester, maar de brandweer zag zich genoodzaakt nog enige mu ren om te duwen, omdat er gevaar van instorten bestond. De naast de woning gelegen schuur bleef behou den. Het onderzoek van de techni sche recherche heeft nog geen oor zaak opgeleverd. Op het moment, dat de brand werd ontdekt, bevond de fa milie zich in de huiskamer. De politie had het druk met de vele belangstel lenden, die zich naar de - doodlopen de - Hoeveweg hadden begeven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Op de zeileneen mosselschip uit de beginjaren van de vereniging. aan weduwen en wezen" in de visse rijwereld. Naar het zilver De „oorlogsprijzen" van f 3,— tot f 7,— per ton waren al uit de gedach ten verdwenen in de drift om de inge zonken markt en de problemen van de bedrijfsvoering de baas te blijven. Met de stok van sterke ekonomische noodzaak achter de deur bereikte men toch het zilveren jubileum. De krisis- en oorlogsjaren liggen daartussen en het „zilver" werd dan ook niet uitbundig gevierd; hoe kon het anders met geroofde schepen en een lege kas. Anders ging het met zówel het 45- jarig als het 50-jarig jubileum, toen al onder de bezielende leiding van (wijlen) de heer B. W. Schot, die - bij de oprichting in 1920 - al een bestuursfunktie verwierf, zij het een bescheidene: vice-penningmeester. Het is vooral die voorzitter Schot geweest, die het spits afbeet, toen de mosselkuituur ernstig werd bedreigd door de plannen tot algehele afslui ting van de Oosterschelde. Tikkeltje verdrietig is alleen dat enkele leden van de alternatieve ver eniging, nu geen aanspraak kunnen maken op het „ononderbroken" lid maatschap, hoewel zij er in 1920 wel degelijk bij waren. Eén is aan dit ge vaar ontsnapt; het is de heer Jan Schot (Z.Z. 8). Hij is al stevig be jaard, maar de vereniging zou hem er vrijdag zo graag bij zien, werd mij verteld. Moeilijkheden Moeilijkheden werden de vereni ging niet bespaard. „Insiders" herin neren zich nog het optreden van de mosselparasiet, een akelig beestje dat het produkt waardeloos maakte. In 1951 was het erg en in dat jaar viel ook de „grote verhuizing" naar de Waddenzee. Daar kwam men voorheen ook al, maar vrijwel uit sluitend om mosselzaad te vissen. Nu werd het - naast Zeeland - een nieuw kultuurgebied. (Vervolg pag. 5) DEN HAAG, 30-1. De Kamer voelt er niets voor de nuttige doorstroomo pening in de Oosterschelde- stormvloedkering te vergroten tot 20.000 m2. Moties daartoe van zowel PvdA als D'66, ingediend tijdens het debat over de begroting van verkeer en wa terstaat, haalden geen meerderheid. Een motie van de socialist Roels kreeg alleen de steun van PvdA en PSP. Een motie van D'66-kamerlid Lambers-Hacquebard werd verwor pen doordat de regeringspartijen CDA en WD, de christelijke partijen SGP en GPV en DS'70 er tegen stem den. UTRECHT. De regeling vervroeg de uittreding (VUT) slaat bij de amb tenaren niet zo aan als de bonden ge hoopt hadden. Uit een rapport van de rijkspsychologische dienst blijkt dat de helft van de ambtenaren niet ver vroegd wil uittreden. Veertig pro cent wil dat wel en tien procent weet het nog niet. Dit meldt het blad „De Ambtenaar" van de ABVA. Grandioos waren altijd de mossel feesten, met centraal uiteraard: het Zeeuwse zeebanket. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Modewoorden en leuzen heb ben slechts een kortstondig le ven. Gustave le Bon Verwachting tot vrijdagavond: Kouder Half tot zwaar bewolkt met enkele regen- of sneeuwbuien; minimum temperatuur van 0 graden in Gronin gen tot 5 graden in het zuiden; mid- dagtemperatuur van 1 graad in Gro ningen tot 6 graden in Zuid-Limburg; krachtige tot harde wind tussen noordoost en noordwest. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks -1 gr Max.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor vrijdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 1 febr. Zon op 8.21, onder 17.23 Maan op 18.04, onder 08.23 Volle maan: 1 februari (3.21) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 1 febr. 3.03 16.11 9.25 21.29 Springtij: 3 februari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in nederland be houdt een wisselvallig karakter. Achter een depressie die over het waddengebied naar de Oostzee trekt, stroomt vrijdag koudere lucht met enkele regen- en sneeuwbuien ons land binnen. Deze depressie bracht donderdag boven de Britse eilanden, Frankrijk en onze omgeving regen. Aan haar zuidflank voerde ze een hoeveelheid zachte lucht mee. In Ne derland kwamen temperaturen van ongeveer 7 graden voor, in Frankrijk werd op verschillende plaatsen een temperatuur rond 10 graden geme ten. Lamgs de noordkant stroomde met een oostelijke wind koude lucht over het noorden van de Noordzee naar Schotland en bracht daar sneeuwbui en bij temperaturen dicht bij het vriespunt. Voorzitter B. W. Schot hierover: „in vrijwel alle Zierikzeese huizen werden toen mosselen gekookt, die bestemd waren voor de export, voor al ook naar Duitsland, waar de voed selsituatie al snel nijpend werd. Hij werd „ge-accepteerde gesprekspartner" in een tijd dat men voor gek werd verklaard, als er over een open blijvende Schelde werd ge rept. Intern probleem De „open Schelde" was een extern probleem, maar intern was er ook wel eens iets aan de hand. „Achter in de dertiger jaren" - de historische eerlijkheid gelast het op te biechten - was er intern een fikse onenigheid, zo zelfs dat een deel van de vissers de vereniging verliet en een eigen vere niging oprichtte. ZIERIKZEE, 29 januari. „Wanneer de cijfers van de in december gehouden enquête onder de sportparkgebrui kers verwerkt zijn en de nieuw aangekochte grond be schikbaar is, zal de verplaatsing van de sporten een feit zijn". Dit zei de heer L. J. van Gastel, voorzitter van de sportraad, dinsdagavond in het „Huis van Nassau" tijdens de sportraadsvergadering, waarop de uit breiding van het sportpark een belangrijk agendapunt was. Enquête Uit de enquête kwamen de wensen van de sportparkgebruikers naar vo ren. Voetbalver. MEVO wenst een betere trainingsakkomodatie, verli- chiting en dug outs. Voetbalver. Zierikzee wenst een tribune, een tegelpad langs het hoofdveld, vaste reklame, verlich ting hoofdveld, aanpassen parkeren en uitbreiding oefenstrook. All Ready-korfbal vraagt om kleedka mer plus kantine. HSD-hockcy wil relevante kleedkamersakkomodatie plus kantine, een gras-oefenstrook en een half verhard trainingsveld. Delta Sport-atletiek verzoekt de vol tooiing van de sintelbaan, uitbrei ding materiaalopslag en een akkom- modatie voor het polstokhoogsprin gen. MEVO wenst in de toekomst drie velden, Zierikzee ook. All Ready vier, HSD drie en de tennisvereni ging Zierikzee 4-6 banen. Bij deze Deze boreling kwam echter niet on der een goed gesternte ter wereld en heeft maar twee jaar geleefd. Toen volgde de verzoening en was er weer maar één hechte vissersvereniging. „We hopen een opstelling te ma ken, waardoor de uitbreiding plaats vindt en de overbelasting van sport park „Bannink" kan verminderen. We zullen de baan de baan laten (de sintelbaan) met invulling van alle technische nummers. De korfbal en hockey zullen op het overige stuk ko men, waarbij wel rekening gehouden moet worden met de tennis. De voet bal gaat dan naar het nieuwe terrein. Maar ik zeg er nogmaals bij dat dit plan slechts een mogelijkheid zou zijn, het staat dus nog niet vast," al dus de voorzitter. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1