TRUIEN eu SWEATSHIRTS Adviseurs weinig optimistisch terug van Rome-konferentie RIBT 1UUEEL OF AL VANAF 1 Kerknieuws De Rooms-Katholieken in Engeland Deel Noordzee-kottervloot ligt stil 6 besterf 1el& RIBFLUUEE l OF SPÜKER RESTANTEN l •- y Uï O A »Tt ROME, 28-1. De bisschoppen zijn al te veel voor de Ro meinse sfeer door de knieën gegaan, ook al kan men van hen beslist niet zeggen, dat zij hun beleid niet krachtig hebben verdedigd. Maar het was alsof zij voor dovemansoren spraken. Ook maakten zij soms de indruk van jongens, die veel te veel onder de indruk waren van de paus. Al dus enkele adviseurs, die zich thans gereed maken voor hun terugkeer naar Nederland, omdat zij klaar zijn met hun werk. Over de tactiek, die sommige curie leden in de gesprekken met de Neder landse bisschoppen toepasten, zijn zij slecht te spreken. De bisschoppen moesten soms opmerkingen slikken van de curie, die in iedere normale vergadering door de voorzitter zou den zijn afgehamerd als „niet ter za ke doende". De curie heeft - zo zeggen zij - handig gebruik gemaakt van de eindeloze klaagbrieven, die' zij van de zogenoemde „verontruste katho lieken" in Nederland in de loop der jaren hebben gekregen. Hervormde Gemeente Oosterland De kerkeraad van het Ned. Her vormde Gemeente alhier is thans weer voltallig. Zes gemeenteleden zijn (her)bevestigd in het ambt: Mach. Dalebout en H. A. van der Werf tot ouderling; H. C. Barendse en R. Poelman tot ouderling- kerkvoogd; A. L. Ista en C. W. Ou- wens tot diaken. Afscheid genomen werd van ouder ling C. A. Boogert, diaken M. C. de Valk, diaken J. van 't Hoff en van president-kerkvoogd _A. F. Schoof. Ds. Plante sprak een hartelijk dank woord uit tot de scheidenden voor al les wat ze gedurende een groot aantal jaren in het belang van de Hervorm de gemeente met toewijding hebben verricht. Ned. Hervormde Kerk Renesse-Noordwelle Predikant beroepen De kerkeraad van Renesse en Noordwelle heeft in de maandaga vond gehouden vergadering besloten een toezegging van beroep uit te brengen op ds. F. A. den Harder uit Abbenes (Haarlemmermeer). De beroepen predikant en zijn vrouw zullen vrijdagavond 1 februa ri een kennismakingsbezoek bren gen. Daartoe belegt de kerkeraad een gemeenteavond in het koor van de Ned. Hervormde kerk van Renesse. Voor aanvang van deze avond: zie agenda. LONDEN, 28-1. De meeste Rooms- Katholieken in Engeland en Wales zijn het niet eens met de kerkelijke leer waar het gaat om geboortebeper king en scheiding. 74 procent van die katholieken vindt dat een echtpaar gerust kunstmatige geboortebeper king mag toepassen, als het meent genoeg kinderen te hebben. 63 pro cent meent dat Rooms-Katholieken toegestaan moet worden tot echt scheiding over te gaan. Pessimisme Nu de adviseurs der bisschoppen geleidelijk aan weer naar huis terug keren omdat hun werk erop zit, valt bij hen een pessimistische stemming te konstateren. De gesprekspartners der bisschoppen d.w.z. paus en curie - blijken de Nederlandse situatie een voudigweg niet te begrijpen. Zij den ken van uit een totaal andere menta liteit. Daarom kon de pastorale situ atie in Nederland, die toch eigenlijk het voornaamste gespreksonderwerp had moeten zijn, niet aan de orde. Ro me stelt de eis heel duidelijk: „Het geloof moet verkondigd worden". VATICAANSTAD. De bisschop pensynode gaat maandag haar eerste stemmen uitbrengen over voorlopig 37 voorstellen. Zij hebben de stembil jetten zaterdag reeds van secretaris generaal van de algemene bisschop pensynode, mgr. Tomko, in ont vangst genomen. Fossiele nijlpaardbeenderen WEIMAR 28-1. In het dal van de Werra, een zijrivier van de Weser in Thüringen zijn skeletresten gevonden van nijlpaarden die daar meer dan 700.000 jaar geleden hebben geleefd. De beenderen zijn buitengewoon goed bewaard gebleven. Tot dusver was aangenomen dat deze Afrikaanse zoogdieren vroeger niet bo ven de lijn Rijn-Donau waren gekomen. Vastgesteld is dat in het dal van de Werra in die tijd ook leeuwen, hyena's, rhinocerossen, olifanten en apen hebben geleefd. Maar de dringende vraag der bis schoppen hoe zij dat geloof, dat ook zij net zo goed willen, verkondigen, dan moeten verstaanbaar maken voor mensen, die door zulke grote kulturele en sociale veranderingen gegaan zijn, is niet aan de orde geko men. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Amsterdam (nieuwe predikantsplaats, part-time): R. J. Bakker, kand., Sassenheim; te Ber gen op Zoom (toez.): A. J. den Harder, Nieuw-Vennep-Abbenes; te Schiplui den: E. P. Mulder, kand., Lopper- sum. Aangenomen het beroep der Gene rale Synode der Nederlandse Her vormde Kerk tot zendingspredikant (docent Oude Testament aan het Se minarie van de Evangelisch Kopti- sche Kerk te Caïro, Egypte): drs. M. Dijkstra, Geref. predikant te Sloot- dorp; het beroep der Generale Syno de der Nederlandse Hervormde Kerk tot zendingspredikant (arbeid in de Reformed Church of Afrika in op dracht van de Gereformeerde Zen- dingsbond): J. Kommers, eervol ont heven predikant van Nederlang- broek; naar Ommen: G. Rebel, Weesp, die bedankte voor Boskoop en Wieringermeer; naar Nieuwleusen (toez.): J. ter Steege, Aalsum en Wet- zens, die bedankte voor Hoogeveen en Uithuizen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Bodegraven: W. A. van den Berg, Ommen; te Loenen a/d Vecht, Dirkshorn en Oostkapelle: drs. J. Verschoof, kand., Haarlem. Préparatoir geëxamineerd en door de classis Haarlem beroepbaar gesteld: drs. J. Verschoof, Voor- houtstraat 1 te Haarlem. Préparatoir geëxamineerd en door de classis Zeeuws-Vlaanderen beroepbaar gesteld: C. A. D. van de Meulen, Jan Switserpad 3 te Nieuwveen. Aangenomen naar Groningen Noord-Oost: G. J. Jans, Appingedam. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Hoogeveen: B. van Zuijlekom, Assen-Zuid. Christelijke Gereformeerde Kerken Benoemd tot vlootpredikant in lang verband per 1 mei a.s.: A. G. van der Heijden, Veenwouden. Beroepen te Deventer E. E. Slofstra, Broek op Langedijk; te Oud-Beijerland: H. P. Brandsma, Drachten. Bedankt voor Hoogeveen: H. van Mulligen, Dordrecht-C; voor Middel burg: R. van Beek, Baarn; voor Lei den: J. Jonkman, Almelo. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Benthuizen: J. Koster, Barneveld. Bedankt voor Poortvliet: C. Wisse, Koot wij kerbroek MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 28-1. Prijzen per 100 kg, exklusief b.t.w. Klei-aardappelen binnenland: Bintje 35-55 mm f 19,00-20,00; Bintje 50 mm opw. f 27,00-28,50; Bintje 55 mm opw. f 28,00-29,00; Eigenhei mers 35 mm opw. in zakken f 40,00- 46,00. Klei-aardappelen export: Bintje 35-50 mm f 16,50-17,50; Bintje 45 mm opw. voor Italië in zakken f 25,00; Bintje 50 mm opw. f 27,00-28,50. Zandaardappelen export: Bintje 50 mm opw. f 22,00-24,00; Bintje 35- 50.mmf 15,00-16,00. Voeraardappelen tot f 8,00-9,25. Stemming binnenland en export: rustig. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 28-1. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 259 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: Luxe paar den f 2500-3650; werkpaarden f 1400- 2450; oude paarden f 1150-2200; 3- jarige paarden f 1300-2225; 2-jarige paarden f 1200-2125; hitten f 650- 1125; veulens f 450-1050; pony's f 200-550. Prijzen per kg geslacht gewicht: Oude slachtpaarden f 4,90-6,20; jon ge slachtpaarden f 5,00-6,00. SCHEEPVAART Acila, 29-1 te Suez verwacht. Aldabi, 27-1 300 zuid-west Canari - sche eilanden naar Santos. Amersfoort, 26-1 van Laguaira naar San Juan. Nedlloyd Dejima, 27-1 van Hamburg naar Bremerhaven. Ondina, 27-1 te Singapore. Onoba, 27-1 van Puerto Miranda naar Hamburg. Omvangrijke scholvangsten De eerste weken van het nieuwe jaar werd er door de Noordzee kot ters „om de zuid" veel schol gevan gen. Gevolg veel aanvoer van schol op de vismijnen te Scheveningen, Stellendam, Vlissingen en Breskens. Met in de eerste weken, ook bevredi gende prijzen, maar later gingen de prijzen behoorlijk omlaag. Een der oorzaken daarvoor was naast de overvloedige aanvoer, het feit, dat reeds veel schol kuitziek blijkt te zijn. Ook in de aangevoerde tong ble ken al veel vis met kuit te zitten, wat de kwaliteit niet ten goede komt. Naar een betere keuze uit vroege aardappelen Naarmate de keuze uit onze vroege aardappelrassen groter wordt - door nieuwe kruisingen die mogelijk effi ciënter geteeld kunnen worden, of door import uit de landen rond de Middellandse Zee - lijkt het van be lang om hierover meer voorlichting te geven. Naast de overbekende ras sen Eersteling, Doré en Lekkerlan- der zijn er veel nieuwe rassen in op gang. Het voordeel van de Eersteling is de vroegrijpheid. De kwaliteit is goed te noemen. Zodra echter de vroege rassen Doré en Lekkerlander worden aangevoerd blijkt dat de Nederlandse konsument toch nog wel een fijne neus heeft. Do ré en Lekkerlander zitten nl. samen met het kleine, maar fijne ras „Op- perdoese Ronde" het gehele vroege aardappelseizoen in de kopgroep, wat de vraag en de prijzen betreft. Ze brengen meer op dan alle andere vroeg geïmporteerde, of vroeg geteel de rassen met klinkende namen. En naarmate er meer van die rassen bij komen lijkt het wel of de huisvrouw zich nog meer gaat vastklampen aan de vertrouwde kwaliteitsaardappe len met de Nederlandse smaak. Later in het seizoen komt dan de Eigenhei- Defish burger'' In visserijkringen wordt na tuurlijk doorlopend geprobeerd het visverbruik op te voeren, on der meer door het experimenteren met „nieuwe" prodükten. Een konservenfabrikant in Noorwe gen deed vorig jaar, de vondst van zijn leven, met een nieuwprodukt, waarmee hij op de voedingsmid delententoonstelling in Parijs, een gouden medaille verwierf, als het beste kwaliteitsprodukt De „fish burgerzoals de uit vinder zijn nieuwe vinding noem de bestaat hoofdzakelijk uit rijst en kabeljauw, De rijst als basis wijst op zich zelf al in de richting waar men het voornaamste afzetgebied heeft gedacht, namelijk de ontwikke lingslanden, waar rijst het hoofd- voedsel is. Maar intussen blijkt ook in Noonvegen en Engeland, de „fish burger" een gewild artikel te wor den, voor de konservenfabriek „miljoenenorders" worden ge boekt In verband met de vangstbeper king ligt een deel van de Noordzee kottervloot enkele weken stil voor de vangst op tong en schol tot en met 29 februari. Voor de zgn. zuidvloot, de schepen uit Scheveningen, Breskens, Neuzen, Vlissingen, Arnemuiden, Yerseke, Bruinisse, Tholen, Ouddorp, Goeree, Stellendam, Kortgene en Vlaardin- gen geldt een vangstverbod tot 1 fe bruari. De Urkers mogen niet uitvaren in het tijdvak van 2 februari tot en met 15 februari. De Noordervloot, dat zijn de schepen die varen met de let tertekens L.O. (Louwersoog), U.Q. (Usquert), Z.K. (Zoutkamp). D.Z., T.M. (Termunten), K.W. (Katwijk), IJ.M. (IJmuiden), H.D. (Helder), T.S., L.E. (Lemmer), W.R. (Wieringen), T.X. (Texel), M.O. (Moddergat). W.L.. O.L., S.T., H.A. (Harlingen), W.O.N. (Wonsaredeel) en V.D. Zij mogen niet uitvaren van 16 februari tot en met 29 februari. Gdurende de gesloten tijd voor een bepaalde groep mag ook niet worden gevist op andere vissoorten dan schol en tong, tenzij met een ontheffing. mer nog bij. Ook zo'n heerlijk geu rende aardappel en al meer dan 60 jaar gewaardeerd. Het is wel de konsument die uitein delijk de keuze zal bepalen van het rassenassortiment in de groentewin kel. INGEZONDEN STIKKEN Zeeuwse Culturele Raad vraagt vrijwilligers De Zeeuwse Culturele Raad is op zoek naar vrijwilligers - zowel man nen als vrouwen - uit alle delen van de provincie die deskundig zijn of al leen maar belangstelling hebben op het terrein van kunst en kuituur en die in de raad of in een van de sekties willen en kunnen meedenken. De Zeeuwse Culturele Raad is een onderdeel van het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland en houdt zich bezig met het bevorderen van het kulturele leven in Zeeland. Tot zijn werkzaamheden vooral het adviseren van provincie, gemeenten en kulturele intstellingen, het bevor deren van overleg en samenwerking en het stimuleren van nieuwe ont wikkelingen. Bij al dat werk wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met de wensen en behoeften van de Zeeuwse bevolking. De raad is verdeeld in zeven sek ties met een speciale taak: algemene zaken, edukatief werk. woonkul- tuur, beeldende kunst, theater en let teren, muziek en tenslotte kultuurbe- houd. Belangstellenden die best zo'n vrij- willigerstaak op zich willen nemen, kunnen zich aanmelden bij de Zeeuwse Culturele Raad, postbus 407, 4330 AK Middelburg. Nadere in lichtingen worden graag gegeven door direkteur H. \V. H. W. A. Koch, telefoon 01180-28024 (overdag) of 01180-27044 ('s avonds). De raad is ge vestigd op Dam 31 in Middelburg; ook daar kan met terecht voor infor matie. Zeeuwse Culturele Raad. Vakantieweken voor geestelijk gehandikapten UTRECHT. Voor de 19e keer wor den dit jaar de „Philadelphia- vakantieweken" georganiseerd voor geestelijk gehandicapten. Er zijn twee folders verschenen, nl. het A-programma (bestemd voor deelnemers die een M.L.K.-school be zoeken of bezochten) en het B- programma (bestemd- voor hen die een Z.M.L.K.-school bezoeken of be zocht hebben). Het totale programma biedt 37 mogelijkheden in binnen- en buitenland. Voor de begeleiding van de deelnemers wordt gezocht naar mensen tussen de 18 en 40 jaar, die zich een week of 10 dagen belange loos beschikbaar willen stellen. Belangstellenden, zowel deelne mers als vrijwilligers kunnen kon- takt opnemen met de Kampkommis sie P.C.C., Dillenburgstraat 33, 3583 VD Utrecht, telefoon (030) 512937. Kampkommissie P.C.C.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 6