Waarderende onderscheiding voor tweetal over-aktieve leden FILMS OVER STIERENGEVECHTEN EN LEGBATTERIJEN VOOR HUISHOUDSCHOOLLEERLINGEN „Crescendo" liet zich horen A. C. W. van der Vet over: „Hoe moet men de krant lezen?" STREEKNIEUWS S.V. WIK HIELD GESLAAGDE JAARLIJKSE UITVOERING Nieuwerkerkse middenstand nog vol vertrouwen in de toekomst I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 januari 1980 Nr. 22619 de muziek met plezier. Een stimule rende invloed gaat steeds uit van zijn echtgenote, zodat „Tante Anna" ze ker in deze huldiging betrokken mag worden. Als dank voor de ruim 48 jaren aan de KNF bewezen, werde de heer Smits de vergulde KNF-insigne op gespeld en tevens de bijbehorende oorkonde aangereikt. Mevrouw Smits kreeg uit handen van de heer Schout een bloemetje aangeboden. De tweede jubilaris betrof Piet van der Weijde. Hij startte zijn hobby als klarinettist in „Crescendo" onder het wakend oog van zijn vader, diri gent .Van der Weijde. Doordat de DREISCHOR, 25-1. Zaterdagavond jl. hield de muziek vereniging „Crescendo" in het Dorpshuis de jaarlijkse donateursuitvoering. De voorzitter van de vereniging, de heer P. J. van Donge, verwelkomde in zijn openings woord in het bijzonder burgemeester en mevrouw Slab- bekoorn, wethouder Schouwenaar, verdere vertegen woordigers van het gemeentebestuur, en de heer Schout, als voorzitter van de Zeeuwse Bond KNF. De heer Van Donge kon de talrijke aanwezigen gelukkig meedelen dat 1979 voor „Crescendo" niet ongunstig is verlopen. Zowel bij de drumband als bij het fanfarekorps is weer een behoorlijke leden-aanwas waar te nemen. Een spoedig herstel wenste hij penningmeesteresse Riet van der Weijde en ere-lid S. Wagemaker toe, die beiden in het zieknhuis moesten worden opgenomen. Een welkome aanvulling voor de kas is nog altijd het oud papier, zeker nu de prijs weer in de lift zit. Namens de vereniging dankte hij de inwoners dan ook voor het trouwe sparen. Ook noemde hij hierbij namen van men sen buiten de vereniging, die altijd belangeloos hun medewerking aan dit oud papier verlenen, zoals me vrouw Van der Weijde-van der Lin de, van wie sedert vele jaren de schuur als opslagruimte mag worden gebruikt, de heer Smits, die als dat nodig is altijd de schuur opruimt en het papier inpakt wat daar gebracht wordt, en verder niet te vergeten al diegenen van wie kosteloos een bestel - en vrachtauto mag worden ge bruikt om het papier in de polder op te halen. Daarna wenste hij een ieder een heel plezierige avond toe. Muzikale gedeelte De drumband opende het muzikale gedeelte met de nummers „Tamboer- wals voor jeugddrumband", Goose Step", „Drum cha cha cha" en „Glo- rie van Sliedrecht". De heer Struyk, de tamboer-maïtre, die door familie omstandigheden niet aanwezig kon zijn, werd deze avond vervangen door zijn neef, de heer C. Struyk. De goede vertolking van genoemde nummers werd met een gul applaus beloond. Een nieuwtje op het pro gramma was het optreden van een groepje „leerlingen" van het fanfare korps, o.l.v. de heer Raamsdonk. De ze jongelui oogstten met de vertol king van enkele nummers uit „Ons eerste concert" van H. van Lijn- schooten veel bijval. Het podium werd vervolgens inge nomen door het fanfarekorps, het geen met veel passen en meten net een plaatsje bood aan iedere muzi- kant. Onder de leiding van dirigent Van Wallenburg gaf het korps een goede uitvoering van de volgende num mers: Alexander's Ragtime band, Indian Summer, Jesus Christ Superstar, Mo- zaïk, Herb Alpert Selection Nr. 1, Mexican Trumpets, en Remember the old Times. Een zeer modern program- ma hetgeen erg goed aansloeg bij het publiek. Dat het veel energie vergde van de muzikanten was wel te zien aan de vele zweetdruppels die op het erg krappe toneel te voorschijn kwa men. Als toegift speelde men tot slot de mars „Marching on his beat". opleiding van leerlingen altijd aan huis plaatsvond, werd hij al direkt nauw bij de muziek betrokken. Het huwelijk met de huidige pen ningmeesteresse betekende voor hem, dat de banden met „Crescendo" nog nauwer werden aangehaald. Na de omschakeling naar fanfare ging hij de bugel bespelen; „het is be kend dat het al veel lieve woordjes gekost heeft"; zo vervolgde de heer Schout, „maar met veel doorzettings vermogen tracht hij zich. ook dit in strument eigen te maken." De dingen die hij voor „Crescendo" doet zijn legio: bibliothekaris, oud papier ophalen, leerlingen opleiden, instrumenten repareren, program ma's voor de uitvoering verzorgen, en nog veel meer „geruisloze" zaken, waar de meesten geen weet van heb ben. Hij is als het ware de duizend poot van „Crescendo", de kurk waarop de vereniging drijft. Voor de 25 jaar lidmaatschap speldde de heer Schout hem de verzil verde insigne op en overhandigde hem de bijbehorende oorkonde. Ook werd zijn vrouw Riet, die tevens se- kretaresse van de KNF afd. Zeeland is, door de heer Schout namens het bestuur van de Zeeuwse Bond een spoedig herstel toegewenst. Na het muzikale gedeelte werd door de eigen toneelgroep het blijspel in twee bedrijven ,,'t Is Krimmeneel" van Hans van Wijn gaarden op de planken gezet. Afd. Westerschouwen Plattelandsvrouwen HAAMSTEDE, 25-1. Eén dezer dagen hield de oud-hoof dredakteur van het Algemeen Dagblad, de heer A. C. W. v. d. Vet voor de afd. Westerschouwen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen in restaurant „De Graaf van Haamstede" een lezing over „Hoe moet men de krant lezen". Huldiging Het muzikale gedeelte werd hal verwege onderbroken voor de huldi ging van twee jubilarissen, de leden Joh. Smits en P. L. van der Weijde. De heer Schout deelde mee, dat de heer Smits uit Ouwerkerk indertijd een strenge opleiding kreeg van leer meester Swenne. Hij is als pistonnist begonnen en bespeelt dit instrument nog steeds. In de twintiger en derti ger jaren maakte hij furore bij „Nieuw Leven" uit Ouwerkerk. Na de ramp kwam het tot een samenwer king tussen „Crescendo" en „Nieuw leven" en de heer Schout memoreer de hierbij de goede relaties op muzi kaal gebied tussen de families Smits en Van der Weijde. Op 1 mei 1976 werd de heer Smits lid van „Crescendo", nadat de om schakeling van harmonie naar fanfa re een feit was geworden. Hij be zoekt trouw de repetities en beoefent De presidente, mevrouw M. den Hamer-de Feyter sprak een wel komstwoord, waarna de heer v. d. Vet een uiteenzetting gaf over de historie van de krant. Na afschaffing van de dagbladzegel van 2Vz cent is de krant na 1869 pas een massa-arti kel geworden. „We vinden het heel gewoon dat des morgens de krant in de postbus ligt, maar daarvoor is bij na de gehele nacht door een staf van mensen gewerkt. Een krant is een ééndagsvlieg eh nieuws' is .datgene wat van de norm afwijkt, en het ma ken van een krant is een vak apart. De hoofdredakteur is verantwoorde lijk voor de inhoud." Na '45 en tot '60 was er sprake van een weinig vreugdevolle ontwikke ling. De sterksten bleven over en werden stukken beter. De kwaliteit van de regiobladen zijn goed, doch de samenstelling wordt thans ingewik kelder. „Het waarom" Bij het wie, wat, waar en wanneer van een stukje nieuws komt nu ook het waarom erbij. Van het aangebo den buitenlands nieuws wordt maar ca. 8% gebruikt, want papierver- bruik en techniek moet in de hand worden gehouden. Naast de serieuze bladen zijn er nu ook veel mindere, vooral de z.g. boulevardbladen. De moraal van de samenleving is veran derd en de krant moet zich aanpas sen. Een vrije pers is, waar dan ook, een eerste vereiste. De heer van der Vet beantwoordde een aantal vragen, waaruit bleek dat de persbureaux van de derde wereld ver achter lopen. Een krant moet zo- Vertrek bij Huisvesting Zeeland Na een ambtelijke loopbaan van ruim 42 jaar, vrijwel geheel ten dienste van de volkshuisvesting in wel informatief als communicatief zijn en het aantal vrouwelijke jour nalisten wordt steeds groter. Me vrouw Den Hamer dankte de heer v. d. Vet zeer hartelijk voor zijp uiteen zetting en bood hem een aandenken aan. deze provincie, gaat de heer A. W. Krijger op 1 februari met pensioen als Hoofd Administratie van de Di rectie van.de VolkshuisvestingJ.n de provincie Zeeland. Veel verwezenlijkt in korte tijd KERKWERVE, 28-1. Sportvereniging WIK hield vrijdag avond in het Verenigingsgebouw te Kerkwerve de jaar lijkse feestavond. Voorzitter de heer R. de Jongh heette in zijn openingswoord alle aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder wethouder Van Burg en echtgeno te. De WIK-voorzitter zei verheugd te zijn, dat er op het gebied van de sport in zo'n korte tijd zoveel verwezen lijkt werd op Kerkwerve. Verder achtte de heer De Jongh het onder meer in belang van de sportfeesta- vonden het geen overbodige luxe, als er in de toekomst een nieuw en groter verenigingsgebouw zou komen. De voorzitter gaf tenslotte een kort overzicht van het programma van de ze feestavond. Na deze inleidende woorden was het tijd voor het to neelstuk, een klucht in drie bedrij ven,^ getiteld: „Ach vader lieg niet meer". Dit werd opgevoerd door le den van de s.v. WIK. Na het tweede bedrijf werd er een verloting gehou den met een aantal leuke prijzen. Groot sukses Tijdens het toneelstuk vermaakte het publiek zich uitstekend. Het spel werd dan ook vlekkeloos opgevoerd en kon een groot sukses genoemd worden. Na afloop mochten de mede werkers: Karei Manni, Ineke Noor- dijke, Jopie Kouwenberg, Cathy de Vos, Tini Stouten, Ad Theunisse, Theo Stouten, Rien van de Ouden, Wim Berrevoets. Adrie Noordijke (regisseur) en Leen de Bil (souffleur) een hartelijk en verdiend applaus in ontvangst nemen. De voorzitter bedankte de mede werkers en bood hen een attentie aan. Onder het genot van een drankje en een hapje bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. ZIERIKZEE Middenstandskommissie De vaste kommissie van advies en bijstand voor de Middenstand, ver gadert op vrijdag 8 februari in de raadszaal van het stadhuis. Aan de orde komt o.m.: de afgifte van vent vergunningen door de gemeenten in Midden- en Noord-Zeeland, de Drank- en Horecawet en het loopstratengebied Geslaagd Voormalig stadsgenote Idy van Leeuwen-Pannekoek, thans wonen de in Geldrop, slaagde vrijdag jl. aan de Landbouw Hogeschool in Wage- ningen als Landbouwingenieur in de landveredeling. Gewonde zwaan Maandagavond 28 januari heeft de Nederlandse vereniging tot bescher ming van dieren een jonge gewonde zwaan overgebracht naar de heer L. van Staatsbosbeheer te Ouwerkerk. Het jonge dier hield zich op bij de Scheepstimmerdijk. Ver. v. Vrijzinnig Hervormden Op donderdag 31 januari wordt in het Hervormd Verenigingsgebouw, een bijeenkomst gehouden van de Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den. Spreker is mr. drs. W. P. Martens, die vertelt over zijn reizen naar de grotten van de Franse Pyreneeën, ten zuiden van Toulouse, waar zich in de middeleeuwen de zeer vredelievende Katharen of Albigenzen terugtrok ken, die echter als ketters werden vervolgd. Men herinnert zich het boek van mr. Martens: „De Katha ren", waarvan in deze krant recente lijk een recensie werd gepubliceerd. Gestolen aanhangwagentje terug Eind november vorig jaar werd van J. W. M. uit Zierikzee een aan hangwagentje gestolen.Maandag middag zag M. dit wagentje bij een garage te Oosterland te koop staan. De politie werd gewaarschuwd. De garagehouder had het aanhangwa gentje van G. uit Zierikzee gekocht. De politic ging naar het huis van G. en deze bekende vlot. BROUWERSHAVEN Afd. Ned. Plattelandsvrouwenbond De bijeenkomst van dc afdeling Brouwershaven van de Ned. Platte landsvrouwenbond werd geopend door de presidente mevrouw M. de Wilde-v. d. Spek. Als mededelingen vertelde de presidente dat er in Zie rikzee een kursus begint op 31 janua ri: „Anders eten". De penningmeesteresse mevrouw A. Druive-van Boven bracht het ver slag van 1979. Mevrouw Bleyenberg was aftredend als lid van de kaskon- tröle en mevrouw v. d. Bijl-Lensom werd gekozen. Mevrouw Hanse-van Splunder las het verslag van het ..Potje van lief en leed". De sekreta- resse mevrouw M. v. d. Velde-Lokker las het jaarverslag van 1979. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing waren aftredend en niet herkiesbaar: me vrouw M. v. d. Velde-Lokker en me vrouw J. Bokelaar-v. d. Velde en werd gekozen mevrouw M. van Heyst-Hofland en mevrouw J. van Sluis-v. d. Weele. Herkozen werden mevrouw M. de Wilde en mevrouw A. Druive, mevrouw B. de Koeyer las het verslag van de jaarvergadering in Utrecht. Na de pauze volgde een gezellig uurtje van de dames mevrouw Beye en mevrouw Zeyter. De presidente dankte de dames Beye en Zeyter uit Oosterland en kreeg ieder een atten tie aangeboden. Zij wenste ieder wel thuis. Dr. C. Boertien brengt werkbezoek aan Brouwershaven De Kommissaris der Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, zal op woensdag 13 februari een werkbe zoek brengen aan Brouwershaven. Burgemeester C. Slabbekoorn deed die mededeling maandagavond tij dens de raadsvergadering. Omdat het de eerste gemeente raadsvergadering in het nieuwe jaar was, noemde de burgemeester een aantal belangrijke ontwikkelingen in het jaar 1980. In de eerste plaats dacht hij aan het kleine kernen pro- jekt, dat, ook landelijk, van bijzon dere betekenis is. Daarnaast haalde hij de nieuwe opzet van de welzijnsfi- nanciering aan. Een belangrijke rol in de financiële verhouding rijk/pro vincie/gemeente speelt de realisatie van het Dorpshuis Noordgouwe. Het vraagstuk rond de ontwikkeling van de Grevelingen, de' verschillende bestemmingsplannen, de reorganisa tie politie en brandweer en de invoe ring van het plan Rampenbestrijding zag de burgemeester tevens als be langrijke zaken van dit jaar. KERKWERVE Eenzijdig ongeval Heden morgen (dinsdag) te 05.45 uur vond ter hoogte van 't Pikgat op de Provinciale weg Haamstede- Zierikzee een eenzijdig ongeval plaats. De auto, bestuurd door L. H. uit Vlissipgen kwam ten gevolge van de gladheid in de sloot terecht. Er ontstond geen persoonlijk letsel. De auto werd beschadigd. AVRO's Toppop op Prinses Irene school D^Top 30, die door AVRO's Tóp pop per telefoon wordt samengesteld komt deze keer uit Kerkwerve. Een team van Toppop zal woensdag 6 fe bruari tussen vier uur en half acht een aantal leerlingen ven de Openba re basisschool „Prinses Irene" bel len. Dan zal gevraagd worden om vijf artiesten op te geven, die hij of zij in AVRO's Top 30 op de televisie willen zien. De naam van de Prinses Irene school zal aan het eind van.de t.v.- uitzending op het scherm vermeld worden. De uitzending zal op 11 fe bruari plaatsvinden. DREISCHOR Afd. Noordgouwe e.o. Plattelandsvrouwen De afdeling Noordgoüwe e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen, vergaderde in het dorpshuis te Dreischor. Aanwezig was een 44-tal leden. De presidente mevrouw A. Heringa-Hoeufft vertelde - na ope- Rijdende winkel NIEUWERKERK, 28-1. De S.R.V.-melkman M. A. Kik te Nieuwerkerk heeft dezer dagen weer een geheel nieuwe S.R.V.-winkel aangeschaft. Mede door de aanschaf van deze grote wagen heeft hij zijn assorti ment belangrijk uitgebreid. In deze wagen bevinden zich behalve de ge koelde melk, ook vele melkproduk- ten. Nu ook: kaas, aardappelen en fruit, tevens is ook de serie dagelijk se levensmiddelen flink uitgebreid. Verder is er een extra koeling voor de fijne zuiveldesserts en vleeswaren ingebouwd. Tenslotte ontbreken niet de vele buitenlandse kaassoorten en salades. De wagen gaat donderdag a.s. van start. Het ontbreekt de heer Kik niet aan durf gezien de aanschaf van deze reuze-winkel. Bakkerij Overigens is de Nieuwerkerkse middenstander nog steeds vol ver trouwen in de toekomst. Dit blijkt ook wel uit de enorme verbouwing en nieuwbouw aan de Poststraat van bakker H. ten Hove. Hier wordt een bakkerij gebouwd, zoals er nog wei nigen op Schouwen-Duiveland te vinden zijn. Maandagmiddag werd in bijzijn van familie, medewerkers en vrienden, de eerste steen gelegd door de grondlegger van het bedrijf de heer H. A. ten Hove, met diens klein zoon, eveneens H. A. ten Hove, zoon tje van de huidige eigenaar. ning der vergadering - een en ander over het werk van Amnesty Interna tional en over het Foster Parents Plan. De jaarverslagen werden uitge bracht. Als opvolgster van mevrouw L. Natte-van Popering werd als twee de sekretaresse gekozen mevrouw A. v. d. Vreugde-Smits te Dreischor. Na de pauze werd bingo gespeeld, waar mee enkele aardige prijzen te winnen waren. BRUINISSE Personeel sekretarie In vervolg op het maandag gepubli ceerde bericht inzake een vakature ter sekretarie, zij medegedeeld dat de voorziening van deze vakature niet (herhaal niet) de moeilijkheden oplevert, die in dit bericht werden gesuggereerd. Voor de opengevallen plaats zijn drie potentiële kandida ten, die hebben gesolliciteerd. De normale benoemingsprocedure is in gang gezet, zodat binnen korte tijd in de vakature zal zijn voorzien. Echtpaar in aktie voor Morgenlandzending In verband met een bericht uit de krant van maandag jl. betreffende werkzaamheden van de heer Koo- man voor de Morgenlandzending, dient medegedeeld te worden, dat daarin een onjuiste naam werd ver meld. De juiste naam van de oud- hoofdonderwijzer is J. Kooman, zijn echtgenote is mevrouw Kooman-De Waal. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VLISSINGEN. Ongeveer 120 in Zeeland wonende Marokkanen" heb ben in Middelburg en Vlissingen ge protesteerd tegen de voorlopige in- vrijheidsstelling van de twee (Neder landse) mannen die er van worden verdacht begin dit jaar een 42-jarige Marokkaan zo te hebben mishandeld dat deze aan zijn verwondingen be zweken is. CASTRICUM. Gedurende een groot deel van de nacht van zaterdag op zondag is de omgeving van Castri- cum door de politie afgegrendeld en uitgekamd. Aanleiding daartoe was een schietpartij zaterdagavond laat op een groep Hells Angels bij de bar „Oude Schimmel" in Castricum. DEN HAAG. Ongeveer dertig Pa kistani hebben voor de Amerikaanse ambassade in Den Haag gede monstreerd tegen militaire steun van de Verenigde Staten aan Pakistan. Zij werden daar echter opgewacht door ongeveer honderd landgenoten die een tegengestelde mening waren toegedaan. „F/ilsen" uit het buitenland CAÏRO. Een eerste groep Russische diplomaten heeft de Egyptische hoofdstad Cairo verlaten als gevolg van een besluit van de Egyptische re gering de staf van de diplomatieke missie van de Sowjet-Unie te ver kleinen. BELFAST. Een Britse soldaat is gedood en twee burgers werden ge wond toen onbekenden het vuur openden op een legerpatrouille in het westen van de Noordierse stad Bel fast. Dit heeft de politie bekendge maakt. LONDEN. Premier Margaret That cher van Engeland heeft maandag de Westerse landen gewaarschuwd voor verdere Russische aktie in het gebied rond de Perzische Golf. In een debat in het Lagerhuis over de Russische interventie in Afghanistan zei me vrouw Thatcher dat de Sowjet-Unie streeft naar het blokkeren van de olieroute naar het westen. Voor 25 jaar SIRJANSLAND. Met behulp van een drijvende bok is de boot, die tij dens de jongste storm zoveel gevaar opleverde, voor de dijk weer in zijn element teruggezet. De gaten die ge durende de storm in het schip werden aangebracht zijn dichtgemaakt, zo dat zonder gevaar het schip over het water zich kon verplaatsen. BRIJDORPE. De eerste nieuw ge bouwde woning is gereed gekomen en inmiddels door de opdrachtgever in gebruik genomen. Het huis is van Jaet, zogenaamde „Boterbloem"-type en betekent een fraaie aanwinst voor de betrokkene en voor de omgeving. OOSTERLAND. In een spoedeisen de vergadering hebben de ingelanden van het Waterschap Ooster- en Sir- jansland met algemene stemmen besloten de Zuidelijke zeedijk van de boerderij Schoof af tot aan het voor malig dijkgat Oosterland te herstel len en te verbeteren en wel op zodani ge wijze, dat de buitenberm wordt verhoogd en een kistendam wordt ge plaatst. BRIJDORPE. De brievenbus is ge plaatst en voorziet in een lang ge voelde behoefte. Post die men kwijt kan geeft nu eenmaal het gevoel, dat de verhoudingen normaler zijn ge worden. Maar er blijven wel wensen over. Vooral een praktische ver keersverbinding en met goed materi aal aangelegde weg zal Brijdorpe uit de problemen helpen. ADVERTENTIE. Reclame 500 gram bief en 500 gram gehakt voor f 3,— verse varkenspootjes 50 cent per 500 gram, gelderse rookworst 44 cent per 100 gram. Jeugd met neus op dierenbescherming ZIERIKZEE, 24-1. Donderdag j.l. werd er voor de leerlingen van de eerste klassen van de Huishoudschool te Zierikzee een filmdag gehouden door de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren afd. Noord- en Midden Zeeland. Het ge beuren vond plaats in de „De Kluut" voormalige tuinbouwschool aan de Grachtweg te Zierikzee. Na een welkomstwoord van de heer Reyerse, hield mevr. Haverman van de afd. propaganda uit Middelburg een inleiding en leg de op een goed begrijpelijke manier uit was Dierenbescherming eigenlijk is. Het is niet een vereniging van oude dametjes en zoetige mannetjes, maar van mensen die liefde voor een dier hebben! Er zijn 50 inspekteurs in Zeeland, deze zijn vaak oud-politiemensen en oud-marechaussee's, die gaan kon- troleren bij mensen die een hond of poes uit een asyl gehaald hebben. Ze gaan ook op bezoek bij mensen die hun dieren niet goed verzorgen en kunnen deze „mensen" zonodig ook bekeuren. Ook vertelde mevr. Ha verman uitgebreid over kleine huis dieren, zoals konijnen en cavia's. Dit zijn knaagdieren en moeten dus ook kunnen KNAGEN, anders groei en hun voortanden door en hongeren deze beestjes dood, tenzij de dieren arts ingrijpt. Vivesectie De vivisectie werd ook onder de loep genomen. Vivisectie is: proeven nemen op dieren voor de geneeskunst en testen op deze dieren met zeeppoe ders, reinigingsmiddelen, autowas, ontwikkelaar voor films, kosmetika, enz. Dit is wel erg overbodig, want b.v. een rat reageert heel anders op kosmetikas dan een mens. Er is ook vivisectie-vrije kosmeti ka te koop o.a. Paul Penders, ver krijgbaar bij Reformhuis Joppe, Poststraat te Zierikzee. Het kost mis schien wel iets meer, maar er worden dan ook geen dieren voor mishan deld. Na deze inleiding werd er voor klas 1 en 2 een film vertoont over de stie rengevechten in Spanje. Dit is in één woord afschuwelijk, dat mensen naar zo'n vreselijke vorm van dieren mishandeling kunnen gaan kijken, voor hun eigen plezier. Er worden bijna 1000 stieren per maand vermoord en de (on)nodige paarden. „Mensen, als jullie deze zo mer naar Spanje gaan, ga dan niet naar deze afschuwelijke attraktie toe, misschien houdt deze afslachting daar dan eens op". De reakties uit de school kantine waren ook erg afkeu rend en emotioneel. Enfin, de jeugd heeft de toekomst, misschien kunnen zij er wat aan doen. Na de film kon den er vragen gesteld worden waar van de leerlingen graag gebruik maakten. Er werd nog een film gedraaid, die over de Bontindustrie ging. Daarin was te zien hoe pelsdieren met klem men gevangen werden, om van hun mooie pels jassen e.d. te maken. „Draag a.u.b. geen bontkleding meer, dan hoeven er ook geen dieren te sterven voor uw modegrill", aldus het filmthema. Voor de 3e en 4e klas werd ook weer een inleiding gehouden en werd ook de stierenfilm gedraaid. Vragen waren er door deze klassen niet zo veel, zodat er vervolgd werd met de film over Bioindustrie. Deze film ging over legbatterijen. Eerst kon men zien hoe het moet, scharrelkip- pen, die overal konden lopen en eten, daarna de legbatterijen. Dit is voor de kippen geen leven meer, met vijf kippen in een klein stapelhokje, waarvan de bodem schuin staat, zo dat de eieren gelijk op de lopende band rollen. Op de ene transport band wordt hel hapklare voedsel aangevoerd, terwijl op de andere de eieren al naar de inpakhal ghan! Toen kwamen de beelden over hoe een kip een diepvrieskip wordt. Goed ze worden er voor gefokt, maar de manier het en het vervoer van bedrijf naar fabriek is ontzet tend wreed. Ze worden met veel te veel bij elkaar in kratten gestopt, waardoor er bij aankomst al een he leboel dood zijn. Ook de broedkasten werden bekeken op de film. De eie ren welke niet op tijd uitkwamen gaan naar de afvalhoop. De haantjes worden vergast en die nen dan als vooer voor de roofvogels in de dierentuin b.v. De hennetjes gaan verder voor legbatterijkippen. Een heel triest beeld aan het einde van de film was: een kuikentje, dat probeerde uit een ei te komen en elke keer geplaagd werd door een wesp. Er zielig. Deze beelden blijven de leerlingen nog wel een poosje bij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3