Bij strijd in Afghanistan gaat het niet zoetsappig toe ZOUTE RIJN „Tennisballen van vuur" Wiegel over Lubbers Speciale uitkeringen en lonen Zeeland heeft u[t buitenland jongste politie- kommandant Ander standpunt ANWB Bewakingspersoneel is er ook niet AGENDA (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 Gelijk bekend heeft de Assemblee van de Raad van Europa het Rijn- zoutverdrag goedgekeurd, met uit zondering van Frankrijk. Intussen hebben de delegatieleiders van de in ternationale Rijnkommissie in Brus sel opnieuw geprobeerd de impasse te doorbreken, maar dat is weer op niets uitgelopen. Een Frans alterna tief voor het (Franse) zout zou zijn, zoutfabrieken op te richten, waar door de hoeveelheid instort-zout in de Rijn belangrijk zou afnemen. Het alternatieve plan (eerder is ge dacht aan het diep begraven van het Franse zout) is echter niet goed ge vallen. Met name Nederland en West- Duitsland hebben er op gewezen dat de zout-konsumptiemarkt reeds oververzadigd is. Bovendien eist Frankrijk dat derden die zoutfabriek zouden betalen. Berekeningen heb ben geleerd, dat het nieuwe Franse fabriekszout 70,- per ton zou kosten en dat is ontzettend duur, want de marktprijs voor zout ligt laag. De zaak zit dus muurvast. Het zout terug in de mijnen kan niet, want de Franse (agrarische) bevolking vreest milieuvervuiling op grote schaal; de zoutfabriek wordt ook niets en zo doende worden duizenden tonnen zout zonder onderbreking in de Rijn afgezet, de voornaamste rivier die West-Europa van (goed) drinkwater moet voorzien. Van de zijde der watermaatschap pijen is al bij herhaling gewezen op de bereikte zuiveringslimiet. Er blijkt in de praktijk een (chemische) grens te zijn om uit het vuile (zoute) Rijnwater, goed drinkwater te ma ken en de perspektieven zijn dus zeer somber. Weliswaar is sprake van een Europees probleem, maar Frankrijk is in dit geval toch de meest verant woordelijke en dit land zou met haal bare alternatieven op tafel moeten komen, dan wel het reeds bestaande Rijnzoutverdrag tekenen. Men ziet aan dit „simpel" feit, hoe ook in West-Europa de zaken onder ling nog moeilijk kunnen liggen. Uit gangspunt immers zou moeten zijn, dat het met de Rijn zo niet langer kan en mag, terwille van de Europese volksgezondheid. Helaas bepalen an dere - vooral financiële - argumenten een gang van zaken, die Europees en ook Nederlands gezien, gewoon niet akseptabel is. Men hoeft zich immers ook niet af te vragen wat die steeds moeilijker wordende zuivering allemaal kost, maar voor een groot deel gaat dat de Franse staatskas voorbij en als eer lijkheid uitgangspunt zou zijn, vond dit in het land van Marianne erken ning en werd een - zonder twijfel zware - beslissing genomen ten gunste van de Rijnstaten, die met de kwalijke Franse erfenis zitten opge scheept. BREDA, 28-1. Minister Wiegel (bin nenlandse zaken) vindt het onjuist dat CDA-fraktievoorzitter Ruud Lubbers speculeert over het vormen van een andere regeringscoalitie dan de huidige (CDA en WD). Wiegel heeft vooral kritiek op de uitlatingen van Lubbers (in een weekblad artikel) dat hij niet gelooft dat het CDA op voortzetting van de coalitie met de WD aanstuurt. AMSTERDAM. In Amsterdam is massaal geprotesteerd tegen de drei gende ontruiming van de Grote Key- ser. Naar schatting 2500 demonstran ten trokken gewapend met spandoe ken door de binnenstad. Op de foto een deel van de demonstranten voor de bewuste panden, terwijl de kra kers vanaf het dak toekijken. BONN, 28-1. De soldaten van Mohammed die in Afgha nistan een heilige oorlog tegen de Sowjets voeren gebrui ken hiervoor granaten die van tennisballen zijn gemaakt en snelkokerbommen, aldus het Amerikaanse militaire blad „Stars en Stripes" van maandag. Het blad heeft vraaggesprekken gehad met twee Afghanen die onlangs ge vlucht zijn en in Frankfort zijn aangekomen. Daar hebben de twee uiteenge zet welke taktiek de naar schatting 80.000 strijdende Mohammedanen tegen de communisten van Kaboel gebruiken. -Een van de twee,, een medisch as sistent, vertelde hoe een leidende moellah een preek hield in de groot ste moskee van Kaboel, vier dagen nadat Babrak Karmal vorige maand de macht had gegrepen. Hij zei dat de moellah voor de bijeenkomst van heilige mannen en gelovigen met een bijl stond te zwaaien terwijl hij riep dat de Russen gedood moesten wor den. „Ik denk dat de Russen daardoor aangemoedigd werden Afghanistan binnen te vallen", aldus de Afghaan. Het blad, een onofficiële uitgave van de Amerikaanse strijdkrachten in het buitenland, zegt dat bij het vraaggesprek een tolk is opgetreden. Kontra tanks De andere Afghaan zette uiteen hoe Russische tanks buiten gevecht wor den gesteld. „We springen op de tank, smeren de openingen met mod der dicht zodat ze niets meer kunnen zien. Het was mijn taak de mannen in de tank te zeggen dat zij zich moesten overgeven als ze niet gedood wilden worden." Hij zei dat de Afghaanse strijders gewone snelkookpannen uit de keu ken gebruikten om er bommen van te maken. Zij hebben ook een nieuw soort granaat ontwikkeld: tennisballen vol spuiten met vliegtuigbenzine, de buitenkant in gewone benzine dren ken, aansteken en naar de tegenstan der gooien. Er onstaat dan een intens vuur over een grote oppervlakte, zei hij. Sleuteltjes weg EINDHOVEN, 28-1. Van alle dertig tentoongestelde model len op een autoshow zijn het afgelopen weekeinde in Eind hoven de autosleuteltjes uit het dashboardkastje gestolen. Dat moet gebeurd zijn tijdens de normale openingsuren van de show. Omdat nu alle sloten vervangen moeten worden le vert de diefstal een schade op van 1200 gulden. DEN HAAG, 28-1. Een minder strakke koppeling van de sociale uit keringen aan de lonen en een door breking van het trendbeleid voor de ambtenaren zijn volgens het Neder lands Christelijk Werkgeversver bond (N.C.W.) voorwaarden, willen werkgevers en werknemers hun vrij heid om over arbeidsvoorwaarden te onderhandelen behouden. N.C.W.- voorzitter S. J. Eijkelenburg gaf deze visie maandag op de maandelijkse persconferentie van zijn verbond. Flitsen' MIDDELBURG, 29-1. De inspekteur-generaal van de Rijkspo litie P. J. Plattel heeft dinsdag in Middelburg de nieuwe kommandant van de Rijkspolitie van het distrikt Middelburg, J. J. Feenstra (37), offi cieel geïnstalleerd. Overste Feenstra is de jongste groeps-kommandant van het Rijkspolitiekorps in Neder land. Hij heeft eerder gewerkt bij de groep Groningen van de Rijkspolitie. Het Rijkspolitiekorps i'n Zeeland heeft momenteel een personeels bestand van plus minus 400 mensen. Het distrikt is op 40 mensen na op or ganieke sterkte. DEN HAAG, 28-1. Wanneer de ver keersregels zo worden aangepast dat langzaam verkeer van rechts ook voorrang krijgt, dan kan de ver keersveiligheid op onaanvaardbare wijze in het gedrang komen. Dit stelt de A.N.W.B. in een brief aan de voor zitter van de Tweede Kamer naar aanleiding van een motie uit die Ka mer. Die motie, ingediend door de ka merleden Cornelissen, De Hamer en Haquebard, bij de behandeling van de Rijksbegroting 1980, nodigt de re gering uit met voorstellen te komen voor een wetswijziging waarmee ook voor langzaam verkeer de rechts- voorrangsregels worden ingevoerd. PARIJS. De nieuwe Iraanse presi dent, Bani-Sadr, heeft in een maan dag in Parijs gepubliceerd inter- vieuw verklaard dat hij Amerikaan se journalisten spoedig toestemming zal geven naar Iran terug te keren. WASHINGTON. Amerikaanse troepen kunnen binnen een paar da gen in aktie komen ter verdediging van een land in het gebied van de Perzische Golf, wanneer dat be dreigd wordt. Dit heeft de Ameri kaanse minister van defensie, Ha rold Brown, maandag tot verslagge vers gezegd. SALISBURY. Maandag zijn Salis bury 64 Rhodesiërs aangekomen die twee jaar in Mozambique gevangen hebben gezeten. Onder hen zijn enke le voormalige prominente leden van Robert Mugabes Zanu, die gevangen waren gezet op beschuldiging van sa menzwering tegen Mugabes leider schap. BEIROET. In Syrië, waarop het ogenblik de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromy- ko, op bezoek is, zijn opnieuw twee Russen vermoord. Dit heeft de Fa- langistische radio maandag bekend gemaakt. Volgens de eerste berichten gaat het om twee burgers. TEHERAN. De Iraanse Centrale Bank heeft alle vestigingen van Amerikaanse banken die hun aktivi- teiten in het land nog niet hadden gestaakt hun vergunning afgenomen, zo is maandag in westerse diploma tieke kringen in Teheran vernomen. ISLAMABAD. De konferentie van de 36 Islamitsche landen in Islama bad heeft de Moslimwereld gevraag- d de Olympische spelen van Moskou te boycotten. Dezelfde man vertelde hoe gebeten de Afghanen op de Sowjets zijn. Bij een wegversperring even buiten Ka boel waren de Russen auto's en men sen die naar de stad gingen aan het doorzoeken. Incident „Nadat een man was onderzocht stonden zij erop dat ook zijn vrouw zou worden gevisiteerd. Toen de man hun dat recht ontzegden werd hij doodgeschoten. Zeven Afghanen die in de rij stonden wierpen zich toen op de Russen en maakten er zeven af met hun messen en namen hun wa pens in beslag." De medisch assistent zei dat hij tot taak had medicijnen en dekens over de grens van Pakistan naar de Af ghaanse strijders te brengen. Beide mannen zeiden dat zowel hun solda ten als de duizenden vluchtelingen die dagelijks over de grens naar Pa kistan vluchten wanhopig behoefte hebben aan dekens en geneesmidde len. „Maar buitenlandse troepen heb ben we niet nodig. De Russen kunnen we zelf wel aan", aldus één van de twee. SAINT-DENIS. Als gevolg van de wervelstorm met de codenaam „Hya cinth" zijn het afgelopen weekeinde op Reunion 15 doden gevallen, voor het merendeel kinderen. Dit hebben de autoriteiten in Saint-Denis maan dag bekendgemaakt. WENEN. Tsjechische dissidenten maken zich zorgen om de verdwij ning van de 54-jarige Rudolf Battek, een der ondertekenaars van het ma nifest voor de mensenrechten Charta-77. Eind vorige week is hij door de politie in Praag gearresteerd en sindsdien is hij spoorloos. CAÏRO. President Sadat heeft maandagmorgen in een rede voor de volksvergadering verklaard dat ook de Russische deskundigen, die nog in Egypte verblijven, en werkzaam zijn in de ijzerindustrie en de scheeps bouw, het land moeten verlaten. BRUSSEL. In tegenstelling tot de ^verwachtingen heeft Frankrijk maandag tijdens de bijeenkomst van de delegatieleiders van de Internati onale Rijnkommissie in Brussel geen konkrete voorstellen gedaan om het zoutprobleem van de Rijn op te los sen. PEKING. De vredesbesprekingen tussen China en Vietnam dreigen te worden afgebroken. Het ministerie van buitenlandse zaken in Peking deelde maandèig mee, dat de Chinese delegatieleider, vice-premier Han Nianlong, „het op het ogenblik te druk heeft en niet aan enig overleg met Vietnam zal kunnen .deelnemen". BEIROET. Een 26-jarige Zuidliba- nees heeft zich maandag op het vlieg veld van Beiroet overgegeven nadat hij een vliegtuig van Middle East Airlines, dat op weg was van Bagdad naar Beiroet, had gekaapt. BELGRADO. President Tito gaat zo goed vooruit dat zijn behandelen de artsen hebben besloten geen dage lijkse medische bulletins meer te ver strekken, aldus een officieel commu niqué van maandag. NICOSIA. Het gezaghebbende fi nanciële blad „Middle East Econo mie Survey" (MEES) heeft bericht dat Saoedie-Arabië zijn prijs van ru we olie met twee dollar per vat heeft verhoogd tot 26 dollar met terugwer kende kracht van 1 januari. WASHINGTON. President Carters defensiebegroting voorziet in de bouw van 17 nieuwe oorlogsschepen, inklusief twee nieuwe bevoorra dingsschepen die worden gestatio neerd in gebieden waar zich spannin gen kunnen voordoen. Het ligt in de bedoeling meer van deze voorraad schepen voor wapens en materieel te bouwen. DEN HAAG, 28-1. Het plaatsge brek in de Amsterdamse huizen van bewaring zal in belangrijke mate kunnen worden opgeheven indien het mogelijk blijkt voldoende perso neel te werven. Deze werving geniet de hoogste voorrang, zo heeft staats- sekretaris Haars van justitie vrijdag geantwoord op schriftelijke vragen van het P.v.d.A.-kamerlid Roethof. De resultaten van de werving zijn voorshands weinig bemoedigend te noemen. Op dit ogenblik kunnen bin nen de begrotingsruimte nog 75 man worden aangetrokken, aldus me vrouw Haars. Idealebus MARKELO. 28-1. De Overijsselse Autobusdienst B.V. heeft maandag een voor Nederland nieuwe streek bus officieel in gebruik genomen. Bij de bouw van deze bus is zoveel moge lijk rekening gehouden met de wen sen van de consument. Dit betekent onder meer dat de instap zeer laag is en dat de deuren extra breed zijn. Hierdoor kunnen mensen met kin derwagens en boodschappenkarret- jes, bejaarden en gehandicapten zon der problemen in- en uitstappen. Pluspunten voor de passagiers zijn verder de Thermopaneramen (die niet kunnen beslaan), de geluidarme motor en de comfortabele stoelen. Dankzij een kreukelzone is de bus bovendien zeer veilig. Aangezien het gewicht naar verhouding gering is, is het brandstofgebruik vrij laag. Op donderdag 31 januari hoopt H.K.H. prinses Beatrix haar 42ste jaardag te vieren. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke dinsdag Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Dinsdag 29 januari Zierikzee „De Lichtboei", 20.00 uur. Kursus Gezonde Voeding. „De Lichtboei", volksdanscursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. „Huis van Nassau", openbare verga dering Zierikzeese Sportraad, 19.30 uur. De Witte Raaf, thema-avond Vrou wencafé, 20.30 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw, Herv. Vrouwengroep „Helpt Elkan der", (dia-vertoning over Oud-Bru), 19.30 uur. Middelburg Koepoortstraat 6, vergadering Stich ting Vrouwenhuizen, 20.00 uur. Woensdag 30 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur Z.V.U. „De Wisselwachters Zonnemaire Café Bommenede, jaarvergadering IJsclub ^Zonnemaire, 20.00 uur. Donderdag 31 januari Zierikzee „De Lichtboei", vergadercursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. Schoolgebouwbestuursvergadering Beatrixschool, 14.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Ver. van Vrijzinnig Hervormden. Lezing. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede, klaverjaswed- strijden, 20.00 uur. Vrijdag 1 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Zestig jaar Vis sersvereniging. 16.00-17.30 uur. Renesse Dorpshuis, 9.30 uur, openbare dis- trikts vergadering Waterschap Schouwen-Duiveland. Koor Ned. Hervormde kerk, gemeen teavond, 19.15 uur. Zonnemaire Bond van Opzichzelfstaanden, leden vergadering café Bommenede. 20.00 Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Gekombineerde muziekuitvoering. 19.30 uur. Zaterdag 2 februari Zierikzee „De Lichtboei". Koffiebar Youth for Christ, 20.00 uur. „Huis van Nassau", 20.00 uur Film voorstelling P.V. „Gevleugelde Vrienden", P.V. „Zierick" en P.V. „Duiveland". Haamstede Geref. kerk. Werkdag voor nieuwe levensstijl. 10.00-16.00 uur. Dreischor Dorpshuis, 19.30 uur. Uitvoering mu ziekvereniging „Crescendo". Dinsdag 5 februari Zierikzee „De Lichtboei"; volksdanscursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. De Witte Raaf, thema-avond Vrou wencafé, 20.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, bejaardensoos, 14.30 uur. Zopfiemaire Café Bommenede, 9.30 uur, openbare distriktsvergadering Waterschap Schouwen-Duiveland. Oosterland Dorpshuis, 14.30 uur, openbare dis triktsvergadering Waterschap Schouwen-Duiveland. Woensdag 6 februari Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag NCVB. Bruinisse Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, vergadering Philatelica, 19.30 uur. Donderdag 7 februari Zierikzee „De Lichtboei"; vergadercursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. Haamstede Raadhuis. Kommissie voor sport-, jeugd- en kulturele zaken. 19.00 uur. Noordgouwe Hotel Van der Weijde, algemene le denvergadering Vereniging voor Be drijfsvoorlichting Schouwen-Duive land 12.00 uur. (Exkursies om 9.30, 10.45 en 14.00 uur.) Vrijdag 8 februari Zierikzee Raadzaal. Middenstandskommissie. 17.00 uur. Burgh Rekreatiezaal camping „Duinrand", 19.30 uur. Feestavond sportvereni ging DFS. Restaurant „De Wig", 19.30 uur jaar vergadering R.T.C. „Schouwen-Dui veland". Bruinisse ,,'t Durps'uus". Gekombineerde mu ziekuitvoering, 19.30 uur. Zaterdag 9 februari Burgh Rekreatiezaal camping „Duinrand", 14.30 uur. Toneeluitvoering „de Hutspot" voor bejaarden. Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 AARDAPPELEN Enfin de zaak ligt volledig duide lijk. Die Amsterdammer kwam (met zijn auto) in het Schouwse en ziet voor een aimabele prijs regio patatten aangeboden. Geen kwaad woord over de piepers, die in de hoofdstedelijke groentezaken of ,,op de Cuypworden verkocht, maar die Schouwse aardappelen, zo van het land, vormden een verleiding. Hij rijdt de wagen het erf van de boer op en 50 kilogramma aardappe len waren snel van eigenaar verwis seld. De aardappelen werden in de achterbak" geborgen en de reis ging verder. Er vielen nog wat zaken te doen hier en daar en eerst tegen de avond van de volgende dag komt hij thuis in het Amsterdamse, „blij en gelukkig", zullen we maar denken. Ma had de koffie juist ingeschon ken, de kinderen waren gezoend en hij pakt de krant en zegt dan het ge laden woord verrekt", hetgeen be doeld was om uiting te geven aan de (inmiddels vergeten) aardappelen. 'k Zal ze toch eerst maar even op halen", dacht de man enj:ei tegen zijn echtvriendin: ,,'k moet nog even wat uit de auto halen". Wie Amster dam kent, weet dat ,,mijn auto" echt niet voor de deur staat, maar soms wel een halve kilometer verder in een andere straat zelf, want de hei lige koewil overal loeien. Bij het betreden van de straat ont last zich over ..Amstelredam" een he vige regenbui, maar de man zet door. rent naar zijn auto, opent het koffer deksel en tilt met reuzekracht de zak er uit, om het dan met een zwaai - zo als een boer zou doen - over de schou ders te gooien. Fluks nu weer op huis aan. Door de gietende regen en de konstematie voelt de man niet, dat - al dragend - de zak steeds lichter wordt, totdat een klein Amsterdammertje gierend achter hem aanloopt en roept: ..kijk hem nou". Toen werd duidelijk hoe het aar dappeltransport verliep. De aardap pels waren verpakt in van die breed- mazige rode lintzakken of beter kun je ze netten noemen en van onder bleek het net stevig gescheurd, zodat de aardappelen een vrije uitgang hadden naar het plaveisel van de straat. De man terug naar zijn auto, al bukkend en aardappels rapend. Dank zij de dubbelparkeringen van talrijke ..heilige koeien", waren de meeste aarappels onder die auto's ge rold. Hij heeft nog een paar maaltjes bij elkaar kunnen vissen en is toen vrij mistroostig met zijn Zeeuwse buit weer bij .moeders" aangeland. ,,Wat moest je man?", vroeg die. ..O, ik had nog wat aardappels voor je meegebracht", meesmuilde de man. De volgende morgen waren al heel wat auto's vertrokken en op de plek waar de zijne stond, wemelde het van platgereden piepers, een aandenking aan Zeeland. 's Jonge dacht hij nog, wat liggen er veeler gaan er heel wat in een zak van vijftig kilo. Maar soms blijven ze er niet in. Pech gehad.' SCH1EREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2