P.J.Z. gaat dit jaar het 7 e bestaanslustrum vieren 0 0 Eigen krachten verzorgen jaarlijkse familie-avond BEZORG(ST)ERS f p Verdien je eigen zakgeld! 0 kerkwerve 0 0 ellemeet 0 Grote avond in Tonnenmagazijn te renesse 1 haamstede f STREEKNIEUWS C.P.B.C.P.J. en C.B.T.B. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 januari 1980 Nr. 22648 3 Scène uit de komische thriller „Gesprek met Londen" met Ger v. d. Velde- de Wilde, Corrie Stols en Krijn Jan v. d. Velde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN, 26-1. De Plattelands Jongeren Zuid (P.J.Z.) vieren dit jaar het 7e bestaanslustrum. De P.J.Z. zal in 1980 tevens in het teken van de vernieuwing staan. Deze mededeling deed voorzitter Frank Schoof za terdagavond tijdens de traditionele P.J.Z. Grote Avond in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven. Wij vragen op korte termijn 0 m Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche w jy Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) M P 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. De voorzitter noemde het van vi taal belang met de tijd mee te gaan. Wel was hij van mening dat tijdens de viering van het 35-jarig jubileum achterom gezien mocht worden, als daaruit lering voor de toekomst ge trokken kan worden. Hij wees op de vernieuwingsgezindheid bij het P.J.Z.-bestuur, dat graag wil inspe len op de wensen, die bij de leden le ven. De P.J.Z. telt thans ruim honderd leden en dat betekent voor het bestuur, dat er spreiding van aktivi- teiten, door middel van kommissies, noodzakelijk is. Frank Schoof wees op de werkzaamheden van de R.A.K. (Regionale Agrarische Kommissie), die zich bezighoudt met de proble men van jonge boeren. Kontakten Dat de P.J.Z. ook op sportgebied zijn mannetje staat, bleek uit" de fraaie bekers, die voor deze avond even uit de prijzenkast waren ge haald. De voorzitter sprak tenslotte over kontakten met de Provinciale P.J.Z., die het afgelopen jaar nood gedwongen niet veelvuldig waren ge weest. Het bestuur ziet echter het be lang van deze kontakten duidelijk in Frank Schoof rondde zijn openings woord af met de verwijzing naar het belang van vorming, waaraan bin nen de P.J.Z. ruime aandacht wordt besteed. Hierna was het de beurt aan de P.J.Z.-tonelisten, die zich enkele maanden hadden beziggehouden met het instuderen van de komische thril ler „Gesprek met Londen" van Wim Bischot. Een toneelschrijver, wiens naam veelvuldig voorkomt in de amateurtoneelkatalogus. Hij heeft dan ook heel wat stukken op zijn naam staan. De P.J.Z. koos dit jaar voor „Gesprek met Londen", een stuk met een bijzonder aardig gegeven, maar met wat te weinig pittige passages, zodat de spelers zich vaak door een rijstebrijberg van vlakke tekst moesten heen werken. Een euvel, dat uitsluitend aan de auteur van het stuk toegeschreven moet worden. Verhaal Het verhaal vertelt over de ex- misdadiger mr. Elias Bender die zijn leven tracht te beteren met het schrij ven van toneelstukken. Hij woont bij twee parmantige oude dametjes, die na verloop van tijd helemaal in de ban van de misdaad raken. Dat blijkt niet bevorderlijk voor de plannen tot levensverbetering van mr. Bender. Bovendien krijgt hij plotseling be zoek van zijn twee vroegere „vakge noten" Tip Louw en De Merel, die juist uit de gevangenis ontslagen zijn. Het broeinest van de misdaad is kompleet. Een en ander geeft aanlei ding tot humoristische verwikkelin gen. De twee oude dametjes, Bettina en Gretty werden op uitstekende wijze vertolkt door Ger v. d. Velde-de Wil de en Corrie Stols, Krijn Jan v. d. Velde bleek af en toe wat onzeker in de typering van mr. Elias Bender. Co Stols, die vorig jaar de rol had van de blozende zoon des huizes trad nu op als brigadier van politie, een rol, die eigenlijk niet zoveel ruimte bood voor eigen inbreng. Nieuwe burgemeester Middelharnis MIDDELHARNIS, 26-1. Tot burge meester van de gemeente Middelhar nis is met ingang van 1 maart 1980 be noemd de heer L. J. van Welsenis. D^ heer Van Welsenis (49) die sinds 1 ja nuari 1975 burgemeester is van Ab coude werd als zodanig eervol ontsla gen. De heer Welsenis is Nederlands Hervormd en lid van de P.v.d.A. Federatie Verenigingen Bedrijfsvoorlichting De Federatie van Verenigingen P.J.'Zi-'voorzitter Frank Schoof" Cora Kenters speelde met veel in zet en enthousiasme een kranten meisje, een rol, die enkele ongemak ken met zich meebracht, die zij zon der moeite aan kon. Ondersteunende rollen waren er weggelegd voor Ton- ny de Bie en Leo Paauwe, als de twee boeven en voor Carla Vijverberg als het nichtje. Kitty. Dubbelrol De rol van de buurvrouw werd puntgaaf op de planken gezet door Wilke Paauwe-den Hartog. De buur vrouw zat echter het grootste gedeel te van tijd opgesloten in het keuken kastje en derhalve speelde Wilke Paauwe de dubbelrol van de dame, een heel ander typetje, dat ook prima uit de verf kwam. De taak van de souffleur werd op zich genomen door Leo van Gastel, die op sommige momenten duidelijk van dienst kon zijn in deze funktie. De regie was in handen van Kees v. d. Velde. voor Bedrijfsvoorlichting Schouwen- Duiveland, Tholen, Sint Philipsland, Noord-Beveland, Walcheren en Oost en West-Zuid-Beveland, organisa- teert een studiemiddag op vrijdag 1 februari in „De Vroone" te Kapelle. Thema van de dag is: „Bemestingsbe- leid in de jaren '80", (13.00 uur). ZIERIKZEE Koffiebar Zaterdag 2 februari wordt in klub- huis De Lichtboei weer de koffiebar gehouden. Deze keer weer met een ei gen programma (cabaret). Iedereen is van harte welkom. Oud stadgenoot gepromoveerd Oud stadgenoot H. M. van der Ploeg, thans als psycholoog verbon den aan de Rijksuniversiteit te Lei den is op 25 januari aan de universi teit te Amsterdam gepromoveerd tot dr. in de sociale wetenschappen op het proefschrift „Persoonlijkheid en medische konsumptie". Thema-avonden in Vrouwencafé Deze en volgende week worden er in het vrouwencafé „De Witte Raaf" thema-avonden gehouden. De eerste, dinsdag 29 januari, handelt over „Wel of geen kinderen". Volgende1 week, 5 februari, komt een van de ombudsvrouwen van C.R.M., Anne- lies Overbeeke, vertellen over „Vrouw en Arbeid", over haar werk zaamheden, haar kontakten en de problemen die ze ontmoet BROUWERSHAVEN In de sloot Zaterdagavond ontstond een één zijdig ongeval op de Delingsdijk. Een Aan het eind van het derde bedrijf laaide de spanning zo hoog op, dat zelfs het dekor er gedeeltelijk onder bezweek. Het raampanel stortte in een, hetgeen aanleiding gaf tot grote hilariteit, zowel onder de spelers als onder het publiek. Vaardige handen hanteerden hamer en spijker en het vierde bedrijf kon beginnen. Na het wat abrupte einde mochten de spelers en speelsters een dankbaar applaus van het publiek in ontvangst nemen. Frank Schoof deelde bloe men en dankwoorden uit. De P.J.Z.- avond werd besloten met een gezellig bal na onder leiding van het „Music Duo". Overigens was de belangstel ling voor deze Grote Avond minder dan andere jaren, misschien waren de uitvoeringen op Dreischor („Cre scendo") en Renesse („Luctor et Emergo") daar debet aan. auto bestuurd door W. L., student te Leiden, reed aan de verkeerde zijde langs de vluchtheuvel, reed vervol gens de berm in èn kwam tenslotte in een sloot terecht. In de auto zaten nog drie andere inzittenden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De auto raakte zwaar bescha digd. Frontale botsing Zondagmiddag omstreeks 13.00 uur ontstond een frontale botsing op de Lange Dijk in de bocht bij Den Os- se. Een auto bestuurd door R. Z. uit Rotterdam zou met te hoge snelheid de bocht zijn ingegaan, was op de lin kerweghelft gekomen en kwam ver volgens in frontale botsing met een auto, bestuurd door A. v. d. S.-v. d. H. uit Rotterdam. Z. moest per am bulance naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis vervoerd worden. De beide auto's moesten worden weggesleept door een takelwagen van de fa. J. de Jonge. BRUINISSE Binnenbrand Zondagavond omstreeks 20.30 uur konstateerdp G. v. G. brand in zijn woning aan de Hogerwerfsweg in Aquadelta. Hij was even buiten zijn woning en zag rook uit de schoorsteen komen, terwijl de open haard reeds lange tijd daarvoor ge doofd werd. De brandweer werd geallarmeerd en gaf, ondanks het feit dat het vuur moeilijk bereikbaar was, al snel het teken „brand meester". De brand was ontstaan tussen het plafond en de 'eerste ver dieping, waar de schrootjes vlam hadden gevat. De totale schade be draagt ongeveer 5.000,-. Man te kort op sekretarie Bruinisse en Middelharnis kampen met hetzelfde euvel. Op de sekreta- rieën van beide gemeenten is een va- kature, voor een ambtenaar, die niet tegenstaande men al vele adverten ties heeft geplaatst niet vervuld wordt, omdat niemand er op rea geert. In Bruinisse betreft het de vakatu- re veroorzaakt door het overlijden van de heer J. van den Berge. Hier rijzen wel enige vragen als men de mensen van de ABVA of van de Chr. Bond van Ambtenaren hoort klagen over de grote werkloosheid; zou het werkelijk wel zo erg zijn? En zou nooit eens een werkloze onderwijzer er aan denken over te schakelen naar de gemeenteadministratie? De gemeentesekretaris van Brui nisse sprak vorige week de hoop uit, dat nu de gemeente zgn. is opgewaar deerd, men meer kans had personeel aan te trekken. Vergelijkt men ech ter Bruinisse bij Middelharnis, dat zeker belangrijk beter mag salarië ren dan Bruinisse (gezien het inwo nertal), dan vrezen we dat ook deze hoop ijdel is. Echtpaar in aktie voor Morgenlandzending De heer J. Kooman te Bruinisse, is niet alleen een man van het woord (als hoofdonderwijzer kan hij aardig zijn woordje spreken), maar ook van de daad. Dit bleek in 1979 bij zijn inzet voor de Morgenlandzending. Mevrouw De Waal heeft een depot van handwer ken vervaardigd in de landen en door de mensen waarin de Morgenland zending werkt. De heer en mevrouw De Waal stonden met een stand op de Visserijdagen te Bruinisse, op re- kreatiedagen in Haamstede en op de Deltamanifestatie in Stellendam. Hun aktie op deze evenementenda- gen bracht f 4.600,— op. Marifoon voor doktershulp De marifoon biedt vele mogelijk heden en misbruik van de verschil lende kanalen komt wel voor. Be langrijk is het daarom te weten dat kanaal 18 is gereserveerd voor dok tershulp. Schippers die doktershulp nodig hebben kunnen dus via kanaal 18 de ze hulp op de kortst mogelijke ma nier aanvragen, respektievelijk ver krijgen. KOKTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De veiling van twee panden uit de failliete Mijnhardt-boe- del is in Utrecht onderbroken door het optreden van krakers en medestanders die zich verzetten tegen speculatie met woningen. UITHOORN. Sigma Coatings, onder deel van het Belgische Petrofina-con cern gaat haar produktie centraliseren in Uithoorn ten, koste van de huidige produktieplaatsen in Zaandam, Am sterdam en Alphen aan den Rijn. Hier door zal de werkgelegenheid bij het bedrijf met ten minste 50 arbeidsplaat sen verminderen. SCHIPHOL. De Engelse popzanger Paul Mc Cartney is zaterdag de toegang tot ons land geweigerd, nadat hij vanuit Tokio op Schiphol was aangekomen. De marechaussee had hiertoe opdracht gekregen van het ministerie van justi tie. AMSTERDAM. Enkele Amsterdam se gemeenteraadsleden hebben een kijk je genomen in het gekraakte gebouw van Kef Algemeen Handelsblad aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal. Zij deden dat in het kader van een „open dag" die de krakers hadden georganiseerd. DEN HAAG. Op zo kort mogelijke termijn zal in Nederland een internatio naal Sachararov-gewetens-tribunaal plaatsvinden in een poging de situatie van de Russische geleerde te verlichten en om het belang van de persoon te belichten. ROTTERDAM. De anti-Navo-ten toonstelling in de hal van het Rotter damse stadhuis gaat door. Dit ondanks het wegblijven van de tentoonstelling „Dertig jaar Nederland en de Navo" van de Altantische commissie. Rotter dam heeft dit vrijdag bekendgemaakt. EINDHOVEN. De reanimatiecursus die de Eindhovense politieagenten bij de G.G. en G.D. kunnen volgen werpt duidelijk vruchten af. Vrijdag werd het leven gered van een 51-jarige Eindho- venaar die getroffen was door een hart aanval NIEUWE SCHANS. De Oost-Gro ningse grensplaats Nieuweschans heeft zijn hoop gevestigd op de proefboring die volgens plan 17 maart van start gaat. De boring moet aantonen dat er inderdaad op een diepte van zo'n 450 meter onder de grond geneeskrachtige minerale bronnen aanwezig zijn. UTRECHT. Een comité van perso neelsleden bij Hoogovens wil projecten in Nicaragua gaan steunen. Om daar voor geld bijeen te krijgen, vraagt het comité de ongeveer 20.000 werkne mers van het bedrijf maandelijks één gulden per man bij te dragen. Na de gezamenlijke koffiemaal tijd, waaraan een deel van de leden deelnamen, was het de beurt aan een groepje C.P.J.-leden met de opvoe ring van de klucht „Dalles en Co." van Dick van Maasland. C.B."\B.-voorzitter W. den Boer heette alle aanwezigen hartelijk wel kom en kondigde aan, dat het nog niet geheel zeker is of dit de laatste keer zou zijn, dat hij in zijn funktie als voorzitter optrad. Het zoeken naar een nieuwe C.B.T.B.-voorzitter heeft vooralsnog weinig of geen re sultaat opgeleverd. Koor-optreden Voorafgaande aan het toneelstuk en tussen de bedrijven door, zong het koor van de C.P.B. enkele liederen onder leiding van mevrouw J. T. den Boer-Dalebout. Het koor zong o.a. de liederen „Israël", „Laat ons dwalen" en het bekende „Knaapje zag een roosje staan". De klucht „Dalles en Co." vertelt over de twee dubieuze zakenlieden Daaf Dalles en Arnold de Rijke, die DEN HAAG. Minister Albeda (sociale zaken) heeft de Tweede Kamer meege deeld, dat op korte termijn de bezits vorming via het bezitsvormingsfonds verder zal worden bevorderd. Het be drag dat renteloos kan worden verleend wordt opgetrokken van f 2400,- tot f 3600,-. DEN HAAG. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil op korte termijn een beleidsnotitie van staatssecretaris Van Eekelen over de voorgenomen inrich ting van een militair oefenterrein in het Lauwersmeergebied. AMSTERDAM. De gemeente moet de gekraakte Ogem-panden aan de Am sterdamse Keizersgracht maar vorde ren als aankoop niet mogelijk blijkt. Dat is de persoonlijke mening van voorzit ter Pelle Mug van de Amsterdamse PvdA-fractie. AMSTERDAM. In Amsterdam heb ben ongeveer dertig lesbische vrou wen gedemonstreerd bij het Ameri kaanse consulaat aan het Museum plein. De demonstratie was gericht tegen de wettelijke regelingen in Amerika die het homoseksuelen on mogelijk maken het land binnen te komen. «een zakenbureau beginnen op een ka lmer bij een goedgelovige en goedhar- Itige vrouw. Dochter Joke en oma hebben echter al snel door, dat het zakenbureau „Dalles en Co." niet zo goed is voor elk bedrag, als ze zelf wel beweert. Toch dienen de klanten zich aan bij de zakenlieden, zoals de miljonair Jonathan Appel en de artieste Rita Ricardo. De politie houdt de heren Dalles en De Rijke echter flink in de gaten en inspektrice Peters brengt derhalve vaak een bezoekje aan het zakenbureau. Op het eind van het verhaal blijkt dat de heren van het zakenbureau toch een goede inborst hebben en graag eerlijk zaken willen doen. Rolverdeling Kees van Beveren wist op zeer overtuigende wijze de zakenman Daaf Dalles op de planken te zetten. Hij kreeg daarbij adequaat tegenspel van Cees Padmos in de persoon van compagnon Arnold de Rijke. Erna Ringelberg speelde de moederrol. Ze kweet zich goed van deze taak, te meer daar het een ondersteunende rol, met weinig pittige uitschieters DEN HAAG. Het CDA-kamerlid Eversdijk meent dat de Haagse tele foondienst te snel heeft gereageerd toen rond de jaarwisseling bleek dat ongeveer 2000 inwoners niet tijdig hadden voldaan aan het betalen van de twee-maandelijkse telefoonnota. De reaktie bestond uit het afsluiten van de telefoonverbinding. DEN HAAG. CDA en PvdA hebben een hard hoofd in het goede verloop van de verkiezingen, die eind februa-' ri worden gehouden in Zimbabwe- Rhodesië. Dat komt tot uiting in schriftelijke vragen, die de tweede kamerleden J. N. Scholten (CDA) en Relus ter Beek (PvdA) hebben gesteld aan minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken. EINDHOVEN. De raad van bestuur van Philips wil het overleg over het onlangs aangekondigde re organisatieplan in drie maanden af ronden. Dat heeft ing. F. van den Brand, direkteur sociale zaken, na mens de concernleiding meegedeeld in een vergadering van de centrale ondernemingsraad. Dit meldt het jongste nummer van de Philipskoe- rier. „Medio april weet iedereen waaraan hij of zij toe is", aldus Van den Brand. was. Carolien Padmos zette de rol van dochter Joke op de planken. Een ongelukje door de gladheid had een tijdelijke inbreuk op het loopvermo gen van Carolien tot gevolg. Deson danks bleek zij bereid haar rol te spe len en dat mag als moedig omschre ven worden, want het was voor haar niet gemakkelijk zich op het toneel te verplaatsen. De rol van de gedistingeerde miljo nair Jonathan Appel stond op het lijf geschreven van Leo Kooman en Jan- neke Tanis wist - in een prima outfit - heel goed uit de voeten te komen met de rol van de aanstellerige artieste Rita Ricardo. Karin Mom speelde heel lakoniek de rol van de inspektrice Peters. Overigens jammer dat haar kostuum meer weg had van dat van een wijka gente in plaats van dat van een in spektrice van politie. Een aparte ver melding verdient de wijze, waarop Anke Oosse de rol van oma speelde. Ze deed dat op zeer overtuigende wij ze en dat valt niet mee als je zelf nog tot de twennies behoort. José Pad mos had de dubbele taak van regis- seuze en souffleuze. Al met al wisten de C.P.J.- tonelisten het publiek uitstekend te amuseren, hetgeen in het slotapplaus duidelijk tot uiting kwam. Vanuit de handen van de heer W. den Boer mochten zij een attentie voor hun in spanning in ontvangst nemen. Tableau de la troupe voor aanvang van het toneelstuk Dalles Co." (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN, 25-1. De leden van de Christelijke Plattelands organisaties (C.P.B., C.P.J. en C.B.T.B.) op Schouwen-Duiveland zijn er ook dit jaar weer in geslaagd het programma van de traditionele familie samenkomst geheel met eigen krachten samen te stellen. Deze avond werd vrijdagavond gehouden in het Tonnen magazijn te Brouwershaven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3