BEDACHT GESCHENKEN VIJF MET JUBILARISSEN WERDEN ONDERSCHEIDINGEN EN VOORSTEL KM-VERGOEDING AAN WETHOUDERS WORDT AANGEHOUDEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT ,,Nut en Uitspanning" - Zonnemaire De loonpauze Amerikaans comité boycot Aardgas en olie Strandvervuiling te Cadzand Steekpartij te Vlissingen Doden door gladheid Gemeenteraadsvergadering Zierikzee L(ÏU C V/ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 januari 1980 136ste jaargang Nr. 22648 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar t 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: Jubileum zangvereniging „Nu met Hope ZONNEMAIRE, 26-1. Vrijdag hield de Harmonie- vereniging „Nut en Uitspanning" uit Zonnemaire de jaarvergadering in het dorpshuis met zoals altijd een „daverende opkomst", wat tegenwoordig niet veel vere nigingen meer overkomt. Voorzitter de heer J. Stoel opende de vergadering met een korte terugblik over het jaar 1979, waarin het aantal leden en leerlingen stabiel was gebleven en een bijna eerste plaats op het concours in Sliedrecht. Een dikke tweehonderd en dan nog eens 60 leden. De grootte van het korps is ook de reden, dat reikhalzend wordt uitge zien naar een grotere muziektent, waar ook Crescendo uit Dreischor aan toe is, maar dat is op het ogen blik in behandeling bij de gemeente. Toen volgde het voorlezen van de notulen, meestal slaapverwekkend, maar in dit geval niet, zij waren spi ritueel samengesteld door „notulist" W. Hanse. ROTTERDAM, 26-1. Ruim de helft van de Nederlanders vindt de loon pauze noodzakelijk en is het ook min of meer eens met de inhoud van de maatregel. Meer dan de helft van de Nederlanders meent dat de loonpau ze geen invloed heeft op zijn of haar inkomen. Dit zijn enkele van de be langrijkste uitkomsten van een lan delijke enquête die NRC Handels blad in Rotterdam vlak na het be kend worden van deze regering- maatregel heeft laten houden door het bureau Intomarkt. De meeste ondervraagden (68 Pro cent) menen dat de overheid in de eerste plaats moet bezuinigen. Een klein aantal (9 procent) wees het be drijfsleven als eerste aan en 12 pro cent vindt dat de burgers in de eerste plaats moeten bezuinigen. MOSKOU. 100 Russische dissiden ten hebben een oproep gedaan aan de paus en de hele christelijke wereld voor de vrijlating van de priesters Doedko en Joekoenin. Buitenlandse journalisten in Moskou ontvingen de oproep. ISLAMABAD. Zes verzetsbewe gingen tegen het pro-Russische be wind van Babrak Karmal in Afgha nistan hebben zondag in de Pa kistaanse stad Islamabad de vor ming van een „Islamitische alliantie" aangekondigd. COLORADO SPRINGS, 26-1. Het uit achtenzestig leden bestaande Amerikaanse Olympisch Comité (USOC) heeft zich zaterdag in Colora do Springs unaniem gekonformeerd aan het verzoek van president Carter bij het IOC aan te dringen op verhui zing van de Olympische Zomerspelen van Moskou naar elders, of indien niet mogelijk - de spelen op te schor ten of te annuleren uit protest tegen de Russische invasie in Afghanistan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 28-1. Het K.N.M.I. deelt mede: In het afgelopen weekeinde trok een hogedrukgebied van de Britse eilanden naar centraal Euro pa. Langs de oostflank ervan stroom de zaterdag nog onstabiele lucht in onze richting. Boven zee kwamen hierin regen-, hagel- en sneeuwbuien tot ontwikkeling. Zondag werd het stabieler en had den we meer zon. In de afgelopen nacht vroor het plaatselijk nog vier graden. Inmiddels verwijderde genoemd hogedrukgebied zich verder in zuid oostelijke richting en kwam een slecht weer gebied van de oceaan op zetten. In verband hiermee zal er in het komende etmaal af en toe regen, hier en daar mogelijk vermengd met sneeuw vallen. In de nacht zal het niet meer vriezen en overdag stijgt de temperatuur tot 4 a 8 graden. De zuidwestelijke wind neemt geleide lijk in kracht toe. CAIRO. Egypte heeft zaterdag zijn grens voor de Israëli's geopend, zijn ekonomische boycot tegen de Joodse staat beëindigd en andere stappen genomen voor een proces van bilate rale normalisering. WENEN, 26-1. Om een ernstige energiecrisis in de jaren tachtig te vermijden is het noodzakelijk de aardgasprijzen op te trekken tot het niveau van de prijzen van ruwe olie. Koppeling van deze twee energiedra gers is absoluut noodzakelijk. Dit heeft de secretaris-generaal van de organisatie van olie-exporterende landen (OPEC), Rene Ortiz, vrijdag verklaard op een internationale bij eenkomst over aardgas in Wenen. VLISSINGEN, 27-1. De Rijkspoli tie te water in Zeeland en de rijkspo- litiegroep Oostburg hebben zondag een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de mogelijke dader van de strandvervuiling bij Cadzand. Daar ontdekte de rijkspolitie zondagmor gen dat het strand over ongeveer zes kilometer ernstig vervuild was met afgewerkte olie. Het strand lag be zaaid met grote en kleine klonten olie. VLISSINGEN, 27-1. Bij een steek partij in de Vlissingse binnenstad is zondagmorgen een 23-jarige Engels man zwaar gewond geraakt. De poli tie uit Vlissingen en Middelburg wisten na een wilde achtervolging drie mannen aan te houden. Eén van hen de 20-jarige M. H. van W. uit Mid delburg is volgens getuigen de dader van de steekpartij. Ook het mes van de steekpartij werd later door de po litie in de binnenstad van Vlissingen teruggevonden. ZIERIKZEE. Het echtpaar A. van der Welle-den Boer vierde met kinde ren, kleinkinderen en familie, zater dag j.l. het diamanten huwelijks feest. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) werd toegevoegd de heer C. J. de Munnik. De heer van 't Veer zorgde weer voor een vrolijke noot door op te merken dat hij veel voorzitters had meegemaakt, maar zo een als deze nog nooit, in positieve zin dan, met zoveel takt, geduld, inzicht en altijd akkuraat verlopende vergaderingen. Hierna werd de leden nog een uit stapje in het vooruitzicht gesteld. Zij konden kiezen uit vijf voorstellen. Na het jaarverslag van dé sekretaris en mededelingen werd de avond besloten met een gezellig samenzijn waarop de gekregen konsumptie bonnen omgezet konden worden in een drankje. kollege „uit de nood geboren was" en achtte het een goede zaak, dat de km- Ivergoeding verstrekt zou worden. De heer H. Asma (P.v.d.A.) drong erop aan het voorstel terug te nemen en eens een overzicht te geven hoe de ze vergoeding in andere gemeenten is geregeld. Het kollege besloot tenslot te het voorstel aan te houden. De raad besloot een subsidie van f 3.088,80 te verlenen aan „Tafeltje Dekje" voor het vervoer van de maaltijden. De heer Van Velthoven vestigde er de aandacht op, dat deze subsidie uitsluitend betrekking had op het vervoer en niet op de maaltij den zelf. Besloten werd verder aan de U.V.V. met ingang van 1 januari on der te verhuren het pand Kerkhof la en aan de U.V.V. in het geraamde ex ploitatietekort met ingang van 1 ja nuari 1979 een jaarlijkse subsidie te verlenen van maximaal f 17.800,—. Zaalhuur De heer Sayers vroeg zich af of de opbrengst van zaalhuur aan derden, op de begroting vermeld voor f 1.000,—, niet wat hoger kon wor den. Wethouder C. Bij de Vaate deelde mede, dat die verhuur aan derden zo veel mogelijk beperkt werd door het U.V.V., omdat daar een aantal prak tische bezwaren aan kleven. De we thouder deed een dringend beroep het subsidiebedrag te verlenen, daar het vrijwel geheel wegvalt tegen de huur van het pand Kerkhof la. De raad besloot tenslotte m.a.s. de sub sidie te verstrekken. Gouden en zilveren onderscheidin gen voor vijf muziek"-jubilarissen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ook werd herinnerd aan het over lijden van oud-voorzitter, dirigent, leraar en erelid van de Harmonie de heer Kees Everwijn, die meer dan 70 jaar lid is geweest van .de Harmonie. Trouwens, vele Everwijns hebben de muziek een goed hart toegedragen en deze mee opgebouwd tot wat de vere niging nu is. Eén van de bloeiendste muziekve renigingen van Schouwen-Duiveland gesteund door heel Zonnemaire, wat mag blijken uit het aantal donateurs. OPMEER, 27-1. Bij een verkeerson geluk in Opmeer (Noord-Holland) zijn in de nacht van zaterdag op zon dag de 26-jarige F. tensen uit Heerhu- gowaard en de 34-jarige T. P. van der heijden uit Middenmeer om het leven gekomen. Volgens de politie vloog de avj.? waarin zij zaten wegens de glad heid uit de bocht. Na een betonnen muur te hebben geramd kwam de au to in de sloot terecht. Financieel verslag Na de pauze die hierop volgde met koffie en cake, gaf penningmeester C. van Nieuwenhuyze, een financieel verslag, waaruit bleek dat de vereni ging nog kerngezond is. Hierna was het tijd voor de huldi ging en wel van vijf jubilarissen. De heren M. W. van 't Veer en S. M. van Almkerk beiden 40 jaar. Het nieuw benoemde bestuurslid C. J. de Munnik 30 jaar en de heren W. A. Duinhouwer en M. A. van Leersum 25 jaar. Muzikanten, maar dat niet alleen. De meesten hebben jaren besteed aan het besturen van de klub, het oplei den van leerlingen en zelfs het repa reren en onderhouden van de muziekinstrumenten. Zij werden met hun vrouwen op het podium genood en kregen de gou den of zilveren speld plus oorkonde van de Koninklijke Nederlandse Fe deratie van Muziekverenigingen uit gereikt door de heer J. Stoel. Geschenken. Van de leden werd daaraan een zil veren pennenset met inskriptie toe gevoegd, behalve voor de heer Duin houwer, zei de voorzitter, waarop ie mand opmerkte dat hij misschien niet schrijven kon. Maar dat was niet de oorzaak. Bij een vorige gelegen heid had hij deze pennenset reeds al dank van de Vereniging ontvangen en nu kreeg hij een kostbare aanste ker met inskriptie. Bestuursverkiezing Na deze feestelijkheden was er nog een bestuursverkiezing waarop met overweldigende meerderheid herko zen werd: Voorzitter J. Stoel en se kretaris S. M. Stoel. Als nieuw lid ZIERIKZEE, 24-1. Op aandringen van de P.v.d.A.- fraktie besloot het kollege van b. en w. het voorstel km- vergoeding te verstrekken aan de wethouders voor de af standen binnen de gemeente per auto afgelegd aan te houden tot een volgende raadsvergadering. De zaak kwam aan de orde in de raadsvergadering van donder dag jl. Het kollege wees erin haar voorstel op, dat het aantal binnen de gemeente per auto afgelegde kilometers dermate groot was, dat het onaanvaardbaar zou zijn als de wethouders de kosten daarvan voor eigen rekening zouden moeten nemen. Op grond van deklaraties was gebleken, dat de drie wethou ders gezamenlijk per maand ongeveer 700 km ten dienste van de gemeente Zierikzee binnen de gemeente afleggen. Op jaarbasis zou dit neerkomen op een bedrag van f 3.500,—. De raad werd verzocht dit bedrag als krediet be schikbaar te stellen. „Dit voorstel had er in een tijd als nu eigenlijk niet moeten zijn," vond de heer J. Groen (P.v.d.A.). Hij trok een vergelijking met ambtenaren, die ook geen dergelijke km- vergoeding krijgen. De P.v.d.A.- woordvoerder informeerde hoe deze zaak in andere gemeenten was gere geld. Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester was van mening dat de vergelijking met de ambtenaren mank ging door het feit, dat ambte naren zelf kunnen beslissen in welke gemeente ze werkzaam willen zijn, terwijl wethouders voor een bepaal de periode worden gekozen. De .voor zitter wees verder op de toch al lage bezoldiging van de wethouders. Nadeel wegwerken De heer L. S. P. van Velthoven (C.D.A.) was van mening, dat hier geen sprake was van een voordeel voor de wethouders, maar van het wegwerken van een nadeel. De heer J. W. Sprengelmeijer (R.U.) dacht dat het voorstel van het Dit nummer bestaat uit 6 pagiha's |pQ006w0CM(§e&&5^ Volksmassa's zijn doorgaans vermenigvuldigde onwetend heid. VI. Jones I boWOBBBBHBHBBC V/At mt pe BILT Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking Veel bewolking en nu en dan wat re gen of natte sneeuw; minimumtem peratuur van plus 3 graden in Zee land tot min 1 graad in het oosten van het land; middagtemperatuur circa 4 graden; matige zuidenwind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 29 jan. Zon op 8.25, onder 17.17 Maan op 15.06, onder 06.17 Volle maan: 1 februari (3.21) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 29 jan. 1.01 13.36 7.07 19.27 Springtij: 3 februari.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1