De moderne vangstmethoden zijn in nadeel consument en milieu Makreel bedreigd ELEKTRO LIEVENSE INGEZONDEN STUKKEN Twee ultra moderne visserijschepen overgedragen KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG (Van een medewerker) BRUIN1SSE, januari. Na de haring wordt nu wellicht de makreel gecontin- genteerd. De makreel is namelijk de momenteel meest vervolgde vissoort, een „status" die hij te danken heeft aan de overbevissing van de haring. De vismeelindustrie is, zoals vaker, debet aan deze kwalijke ontwikkeling. Werden de verschillende vissoor ten in de Noordzee en aangrenzende wateren „normaal" (bijv. naar be hoefte) bevist, dan was er nu niets aan de hand gèweest, we hadden nog op tijd onze Hollandse Nieuwe kun nen verorberen. De moderne vangst methoden staan echter een normale bevissing in de weg, en ook wat dat betreft lijkt de klok niet gemakke lijk terug te draaien. In het bijzonder de Britse vissers (Engelsen, Schotten en bewoners van de Shetland-Eilanden) bedienen zich van de modernste technieken. Men gebruikt zogenoemde „pure seine" netten (ring-zegen-netten) en zij ken nen naast hun enorme trawlers de „pelagische visserij", waarbij de, op een bepaalde hoogte tussen bodem en zeeoppervlak in scholen zwemmende vis, het lijdend voorwerp is. Vooral deze laatste methode is ri- goreus beoefend, dat de haring vangst moest worden verboden. Het had tot gevolg, dat men ras overscha kelde op de makreel. Daar deden niet alleen de Britten aan mee, maar evenzeer de Noren en Denen, die gro te bedragen hebben geïnvesteerd in de vismeel-industrie. De meedogen loze, massale jacht op makreel heeft dan ook een puur economisch motief. En, kijkend naar de voor enkele ja ren vrijwel uitgeroeide haringsta pels, laat het lot van de makreel zich raden als niet snel wordt ingegrepen. Visverbod De Europese Commissie voor de Visserij heeft inmiddels voorgesteld, de vangst van makreel in de Noord zee voor dit jaar te verbieden. Voorts zou de „druk" op de makreelstapels ten zuiden en westen van Groot- Brittanië en Ierland moeten vermin deren. Willen de vismeelfabrieken geen fabricageverbod opgelegd krij gen, dein zouden zij zich aan een na der vast te stellen quotering moeten binden. Aan de Engelse vissers zou moeten worden verboden, hun vangsten - nog op zee - aan de fabriek-schepen uit de Oostbloklan den door te verkopen. Hierop zou ook een veel betere controle moeten worden uitgeoefend. Veel beter nog was het natuurlijk, als het Eurpees visserijbeleid zoda nig gevoerd kon worden dat verbo den niet behoeven te worden in gesteld om paal en perk aan de uit roeiing van de vis in de Noordzee. Al was het alleen maar om de kleine vis- sers die regelrecht te gronde zouden gaan aan een verbod, niet onder hun grote broers te laten lijden. Zoals de- kleine vissers langs de kust van Cornwall en Zuid-Engeland, die, om dat ze de vis aan lijnen vangen, nooit verantwoordelijk kunnen zijn voor de overbevissing. Maar een ideale si tuatie wordt, ook onder een nieuw Europees visserijbeleid natuurlijk toch niet bereikt. Consument Intussen heeft de makreel een defi nitieve plaats gekregen in het con sumptiepatroon van verschillende Eurpese volken. In Frankrijk is de makreel altijd al erg in trek geweest 'en de Nederlander, die deze vissoort toch al jaren kon waarderen, lijkt hem nog steeds lekkerder te gaan vinden. De toenemende populariteit van makreel in de Europese landen is voor een belangrijk deel te danken aan de compensatie die de consument voor de haring heeft gezocht. Vraag en aanbod waren wat dat betreft wel in overeenstemming. Maar dat even wicht zou dus weieens gauw „naar de ZIERIKZEE. In de Cornelia Soos, de gemeenschapsruimte in de Cornelia Stichting wordt deze week een fraaie poppententoonstelling gehouden. De poppen werden gemaakt door een aantal zusters, werkzaam in de Cor nelia Stichting, tijdens een zeven we ken durende kursus. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) haaien" kunnen zijn. En dan doet zich de absurde situatie voor, dat „de" consument - zoals hij ook al bij de haring heeft ondervonden - zijn populaire stukje vis tevergeefs zoekt en maar afwacht wat de grote vissers nu weer „boven water" brengen. Vindt hij dat alternatief dan erg sma kelijk, dan zou hij, wijsgeworden, al weer weten dat het genot maar van korte duur is. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 - 1368 01119 - 634 KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VLISSINGEN. De regional alarm centrale, teven regionale brandweer kazerne, in Vlissingen krijgt als een van de eerste centrales in Nederland een hulpverleningskomputer. Voortstuwing De voortstuwing d.m.v. een Van Voorden Zaltbornmel geleverde vier- blad nikkel, aluminium, bronzen schroef, diameter 2700 mm, die is ge plaatst in een Hodi-straalbuis. Ter grotere wendbaarheid is het schip voorzien van een boegschroef, gele verd door Promac Zaltbornmel. De bediening van deze boegschroef ge schiedt elektrisch d.m.v. een 80 pk elektromotor, die evenals de overige elektromotoren en generatoren werd geleverd door Bakker, Sliedrecht. Het vaartuig is verder uitgerust met vele moderne hulpwerktuigen. Aan de totstandkoming werkten mee, de firma's: Stracoma (schilder werk); Ytama (timmerwerk); P. Brouwer (elektrische installatie); Deurloo (c.v. en sanitair), Duive- lands Meubelhuis (stoffering); Her man Jansen (tekenwerk). Machinefa briek Sempress verzorgde de pnema- thiek en Viking Life Saving Equip ment B.V. leverde de reddingsmidde len. Met de totstandkoming van deze nieuwe viskotter is er weer een mooi vaartuig aan de kottervloot van Urk toegevoegd waaraan zeer velen had den meegewerkt. Met de wens op een goede visserij en behouden vaart werd het schip overgedragen. En zo kunnen we wel doorgaan tot het laatste visje. Het is derhalve ook in het belang van de consument dat er spoedig verandering komt in de onnatuurlijke vangstmethoden. MAASTRICHT. Door rookverstik- king is de alleenwonende ongehuwde vrouw H. Miessen (49) uit de Maastrichtse buurtschap Heer om het leven gekomen. Zij werd dood in bed aangetroffen. De vrouw was ziek. Volgens de politie heeft zij in bed gerookt. DEN HAAG. Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken heeft de vijf ambtenarencentrales uitgenodigd vandaag het georganiseerd overleg te heropenen over doorwerking van de bouw- en uitzend-CAO in de ambte narensalarissen. DEN HAAG. Als er een pijpleiding van Algerije naar Spanje komt voor het vervoer van aardgas zal die niet voor 1990 klaar zijn. Het omvangrij ke onderzoek, onder meer oceanogra- fisch en hydrografische, dat nodig is om te kunnen bepalen of de aanleg van de leiding uitvoerbaar isis leidt tot deze verwachting. DEN HAAG. Het GPV-kamerlid A. J. Verbrugh zal zich - na een bijna tien-jarig kamerlidmaatschap - bij de volgende kamerverkiezingen (20 mei 1981) niet herkiesbaar stellen. DEN HAAG. De VVD vraagt sport beoefenaars, het Nederlands Olym pische comité en de aangesloten sportorganisaties af te zien van deel neming of medewerking aan de ko mende Olympische spelen in Mos kou. DEN HAAG. De vijf ambtenaren- centrales hervatten vrijdag vrijwel zeker het overleg met minister Wie gel van binnenlandse zaken over diens besluit de bouw- en uitzend- CAO niet te laten doorwerken in de ambtenarencentrales. Dit heeft een woordvoerder donderdagmiddag desgevraagd meegedeeld. Tweede schip Het tweede schip betreft de UK 154 Albert-Pieter-Louwe". Dit schip werd afgebouwd te Bruinisse voor rekening van de heer S. van Sloten, eveneens te Urk. De overdracht hier van heeft plaatsgehad op zaterdag 19 januari jl. door de heer P. Maaskant uit Bruinisse. De afmetingen van dit vaartuig zijn: lengte 40 meter, breed te 8 meter en holte 4,55 meter. Tijdens de overdracht van het schip door de heer A. Maaskant té Bruinisse, werd gesproken door een wethouder van Urk en door ds. Wi,e- ringa, waarna schipper S. de Vries een dankwoord sprak. De overdracht en officiële proefvaart vond vanuit de haven van Harlingen plaats in té? genwoordigheid van talrijke genov digden. Technische bijzonderheden: De af metingen van de nieuwe kotter zijn: Lengte 36 meter, breedte op het spant 8 meter, holte 4,55 meter. Hoofdmo tor is een Deutz-scheepsdieselmotor type SBV8 M 628 met een vermogen' van 1800 pk bij 900 omw./min,. waarachter een reductiekeerkoppe- ling, fabrikaat Rhenania reductie1 5 1 type AWN 50/56 So is geplaatst. DEN HAAG. De Haagse politie heeft deze week een groot aantal inbraken in Den Haag en omstreken tot klaarheid kunnen brengen. Vijf Hagenaars zijn aangehouden en hebben bekend in wis selende combinaties in de afgelopen negen maanden ongeveer zestig inbra ken te hebben gepleegd. DEN HAAG. „Grenadiers en Jagers in Nederland 1599-1829-1979" is de titel van een boek dat is uitgegeven door de Staatsuitgeverij ter gelegen heid van het 150-jarig bestaan van de garderegimenten Grenadiers en Jagers. DEN HAAG. Kamervoorzitter Dol man zal de regering vragen vaart te zetten achter haar reactie op de leeg stands wet, opdat die er snel komt. De voorzitter van de Kamercommissie voor volkshuisvesting - de, D'66 er Nypels - had daarom gevraagd. ARNHEM. Surinaamse welzijns- stichtingen verwachten dit iaar een niet geringe toename van het aantal illegaal in Nederland verblijvende Suri- namers. Dat houdt verband met de beëindiging op 25 november aanstaan de van de overeenkomst tussen Suri name en Nederland. GRONINGEN. De Groninger politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag het overgrote deel van de buit van een sieradendiefstal uit een Groninger juwelierszaak kunnen ach terhalen. Imde woning van de 41-jarige heler J.P. uit Groningen werd voor naar eerste schatting 60.000 gulden aan hor loges, kettingen, ringen en andere sie raden aangetroffen. WORMER. De bezetting van de fa briek van Van Gelder in Wormer door het personeel, die twee en een halve dag heeft geduurd, is donderdagochtend om half twaalf beëindigd. RIJSWIJK. Het gaat het Nederlands beroepsgoederenvervoer over de weg niet voor de wind, maar om 1980 aan te duiden als een rampjaar, zoals mr. Van Veen van het VNO heeft gedaan, vin den de wegvervoerders wel wat voorba rig. Het gaat hun te ver om van ramp jaar te spreken. DEN HAAG. De chemische indus trie heeft klachten over het afvalver werkingsbedrijf Rijnmond (AVR), dat door de overheid is gesticht voor het grootscheeps verbranden van chemisch afval. DEN HAAG. Minister Van Aarden- ne van ekonomische zaken wil geen geld meer steken in TSB-Finishing in Goor. Wel is hij bereid een miljoen boedel krediet te verschaffen als de aandeel houders van het bedrijf met een half miljoen over de brug komen om drie maanden adempauze te scheppen. DEN HAAG. De PTT zal niet meer vragen om een verklaring van goed ge drag aan de burgemeester van de woon plaats van sollicitanten. Staatssecreta ris Smit-Kroes van verkeer en water staat - waar de PTT onder valt - heeft dat donderdag in de Tweede Kamer gezegd bij de behandeling van haar begroting. Opstapcursus Mavo-voor-volwassenen begint weer bij de Zeeuwse Dag/Avond scholengemeenschap Een opstapkusus geeft een voorbe reiding op de mavo-voor volwassenen. Het is nl. gebleken dat veel mensen twijfelen of ze die mavo wel kunnen volgen. Ze zijn bang dat hun lagere school kennis te ver is weggezakt en vragen zich af hoe het zal zijn om weer regelmatig boeken te bestuderen. Voor deze mensen biedt de opstapkursus een mogelijk heid om zich op een rustige manier voor te bereiden op het deelnemen aan volwassenonderwijs in welke vorm dan ook. Wat wordt daar gedaan? 1. ophalen van kenriis in Neder lands en rekenen; natuurlijk is de lesstof op volwassenen afgestemd; een opfrissertje dus. 2. studielessen; hoe kun je het beste studeren, waar moet je op letten, wat zijn de hoofdzaken enz. 3. voorlichting over de verschillen de mavo-vakken en de samenstelling van een vakkenpakket en informatie over andere studiemogelijkheden. 4. bespreking van de vraag of U be ter voor één of meer mavo-vakken kunt kiezen; daarbij hoort b.v. ook een gesprek met oud-kursisten over hun ervaringen. De kosten zijn f 25,— voor de opstapkursus van februari tot juli 1980. De boeken kunt U (gratis) van de school lenen. U moet wel zelf voor schrijfmateriaal zorgen. De nieuwe kursus start 6 februari in Zierikzee, 't Vrije 2. U kunt altijd voor verdere informatie bellen naar onze adjunct-direktrice Mw. Week hout (01110) 3474 of naar Vlissingen (01184) 66186. Zeeuwse Dag/ Avondscholengemeenschap Red de zeehonden en doe ze terug in de Waddenzee Waarom maakt men de zeehonden dood? Wij vragen de mensen of ze niet meer jassen van zeehondenbont willen-kopen. Wij, vier meisjes uit Zierikzee, zijn gestart met een huis- aan-huis-aktie „red de zeehond". Za terdag houden we een aktie met spandoeken op het Havenplein. Be langstellenden die mee willen helpen met de aktie kunnen zich opgeven bij Evelien Heijboer, Gravenstraat 9, Zierikzee, tel. 01110-4846; Ria Krij ger, P. D. de Vosstraat 3, Zierikzee, tel. 01110-5635.' Nathalie Schiettekatte, Irma Schouwenburg, Ria Krijger, Evelien Heijboer, te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 11.00 uur ds. Plante; 19.00 uur ds. De Jonge; 9.30 uur ds. Assendorp. Herv. Vereni gingsgebouw: 19.00 uur ds. Assen dorp. Kerkwerve: 9.30 uur ds. Duk. Serooskerke: 10.00 uur mevr. De Boon-Tol, Spijkenisse, 11.30 uur zon dagsschool. Burgh: 10.00 uur ds. Baas. Haamstede: 10.00 en 19.00 uur ds. Smits. Renesse: 9.30 uur de heer Malipaard. Noordwelle: 11.00 uur de heer Malipaard. Scharendijke: 11.00 uur ds. Duk, (bev. ambtsdragers). Brouwershaven: 11.00 uur ds. Seele- man (H.A.), 12.15 uur zondagsschool. Zonnemaire: 9.30 uur ds. Seeleman (H.A.), 11.00 uur zondagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Geers. Dreischor: 11.00 uur ds. Geers, 17.00 uur zondagsschool kleinen, 19.00 uur zondagsschool groten. Ouwerkerk: 10.00 uur mr. G. Kaay. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. Kolkert (H.D Ooster- land: 9.3U uur ds. Plante, 18.15 uur ds. Moet (Gereformeerd predikant). Sir- jansland: 10.00 en 18.30 uur ds. Van der Valk. Bruinisse: 10.00 uur de heer A. de Jong, Hoogerheide, 17.00 uur ds. Plante. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. Blokland, 18.30 uur ds. A. v. d. Waal, Middel- harnis. Haamstede: 10.00 (kinderne- vendienst) en 19.00 uur ds. Eikel boom. Scharendijke: 10.00 en 14.30 uurkand. S. Boukes, Kampen. Brou wershaven: 10.00 uur ds. Koppe. Zon nemaire: 15.00 uur ds. Koppe. Nieu werkerk: 10.00 uur dr. Becker, 17.00 uur ds. Moet. Bruinisse: 10.00 uur ds. Moet; 17.00 uur ds. Hidding. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 en 18.30 uur ds. Urban. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. De Graaf, 18.00 uur ds. Oosterbroek. Kerkwer ve: 10.00 uur ds. Van der Sluys, 18.00 uur ds. De Graaf. Haamstede: 10.00 uur ds. Oosterbroek, 15.00 uur ds. Van der Sluys. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 15.00 uur lees- dienst. Nieuwerkerk: 10.00 en 15.00 uur ds. M. J. van Gelder. Oosterland: 10.00 en 14.30 uur leesdienst. 18.30 uur ds. M. J. van Gelder, Gouda (H.D.). Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 15.00 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur ZIERIKZEE. Als gevolg van plaatse lijke gladheid raakte een auto, bestuurd door de heer G., aan de St. Joostmeet in de bossages. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Uithuizen: J. ter Stee- ge, Aalsum en Wetzens; te Meerkerk: A. van Beek, Genemuiden; te Die- penheim (toez.): G. J. Stam, Heino; te Stolwijk: J. Wieman, Vlaardingen. Aangenomen naar Hilversum: L. Gulmans, Buitenpost; naar Utrecht als predikant voor bijzondere werk zaamheden (geestelijke verzorging Academisch Ziekenhuis aldaar): mevr. N. M. D. Nieuwenhuijze, kand., aldaar. Bedankt voor Oudelande en Elle- woutsedijk (toez.): mevr. A. T. de Vries, kand., Utrecht;' voor IJssel- muiden-Grafhorst: M. B. van den Ak ker, Rijssen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Winsum-Obergum: drs. H. van Dijk, Wolfheze; te Bever- wijk-Velzen-Noord: C. P. Sybrandi, Montfoort. Aangenomen naar Grootegast als pastoraal medewerker: W. Kok, Tie- ke (Fr.) (per 1-8-1980). .Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Oud-Beijerland: H. P. Brandsma, Drachten en drs. G. C. den Hertog, Kornhorn. Beroepen te Zaamslag: L. W. van der Meij, Middelharnis; te Enschede- West: H. de Graaf, 's Gravenzande. leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur ds. L. van Oè, Maassluis. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: za. 19.00 uur, zo. 10.00 uur. Haamstede: zo. 10.00 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zonda gen om 10.00 uur en op de woensdag avonden om 20.00 uur. Jehova's Getuigen Kerkhof N.Z. 16, Zierikzee: Zondag 10.00 uur openbare lezing, 11.00 uur Wachttorenbespre king. Donderdag: Theokratische school 19.00-20.30 uur, dienstverga- dering 20.30-21.30 uur. OVERDENKING „K{nd, sta op! Lukas 8:54 „Jaïrus had een dochtertje". Onge veer 12 jaar oud was het kind. Een leeftijd om te poseren voor een kunstschilder. Je moet zo'n kind zien, terwijl het in een koor staat te zingen, de haren tot over de schou ders, verloren in een lied, ze maakt je gelukkig, gewoonweg. Zo'n kind moet toch niet sterven! Ze staat aan de deur van het leven en nog even dan zal ze erin naar binnen gaan. Waarom gaat ze niet binnen? Ze moet buiten blijven. Ze geraakt in de doodskou. Ze verkilt. Waarom sterft een kind? Waarom breekt haar leven af, als dat van een bloem in de knop? Niemand weet het. De gemeente weet het ook niet. Zij verdringt zich voor het huis en weent. Als het daar dan maar bij blijft. Als er nu maar niemand zegt: „Wie weet, waarvoor zij gespaard gebleven is". Maar Jezus zei: „ga heen, zij slaapt", en heeft haar aangeraakt. En de gemeente zingt „Slagen is niet tot de dood, slapen is wachten op U, want als Uw stem tot ons spreekt, zien wij en kennen U". Wie had er verdriet? De vader of het kind? En waarom gaf Jezus het kind terug? Omdat de vader het niet harden kon. Harden wij het nu wel? Er worden geen kinderen meer opge wekt uit de dood. Nee, dat niet, maar we hebben een God, die het verhaal van Jaïrus' dochtertje gegeven heeft als een venster naar de toekomst. Va nuit het geloof aan die toekomst zin gen we: „slapen is niet tot de dood". Uit „Wonen in het Woord" van Geert Boogaard Machinefabrieken Maaskant B.V. BRUINISSE-STELLENDAM, 23-1. Door machinefabrieken Maaskant BtV. werden weer twee supermoderne visserijschepen aan de eigenaren overgedra gen. Op zaterdag 12 januari de UK 42 genaamd „Vertrouwen" aan het Zeevis serijbedrijf A. de Vries Zn. B.V. te Urk waarvan het casco was afgeleverd door Scheepsbouw B.V. Tille. -■

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 6