BEDRAG VAN F 30 MILLE VOOR JUBILEUM „ZUIDHOEK" TE VEEL BESLUIT INZAKE PROCEDURE EN INSPRAAKREGELS WELZIJNSPLAN Gemeenteraad Zierikzee Nieuwe uitbreiding sportvoorzieningen Aardgas steeds belangrijker De eigen bijdrage Bouwnijverheid begint achterstand aardig in te lopen Dodelijke val Gemeenteraad Middenschouwen r 4 ZIERIKZEE, 24-1. In het kader van de ingekomen stuk ken werd op de donderdag-vergadering van de gemeen teraad, aandacht besteed aan de begroting 1980 van het Werkvoorzieningsschap „De Zuidhoek" te Zierikzee. Op de begroting is een bedrag van f 30.000,— uitgetrokken voor feestelijkheden i.v.m. het 25-jarig bestaan van het schap. De heer Geleijnse attendeerde er op, dat de begroting is ingediend op 14 november 1979 en vijf dagen later al in het algemeen bestuur van het schap kwam. Volgens hem is dit te gen de regels, daar een periode van vijf weken nodig is, waarin bezwa ren kunnen worden ingediend. Dan eerst komt de zaak in het algemeen bestuur. Hij wees op de hoge post van f 30.000,— en vroeg naar een kostenspecifikatie. Blijkens mededeling van de voor zitter is reeds een brief uitgegaan van het kollege over dit bedrag, dat inderdaad te hoog wordt gevonden. De heer v. d. Ouden wilde de gemeente-vertegenwoordiger op dracht geven nader te informeren en stelde voor het bedrag te halveren. Interne twijfel Mevrouw Gilden-van Geesbergen maakt zelf deel uit van het jubileum- komité en deelde mede dat er ook in tern twijfel over de juistheid van dit bedrag bestaat. Overigens dient be dacht dat o.m. alle personeelsleden bij de feestviering in het najaar zul len worden betrokken. Het bestuur is gemaand pas-op-de- plaats te maken i.v.m. de moeilijke ekonomische omstandigheden. De heer Bij de Vaate stelde voor een kommissie te benoemen, die kan uit maken hoeveel er uitgegeven zal moeten worden. Wat betreft de late indiening van de begroting, zulks vindt zijn oor zaak in de vele richtlijnen van Socia le Zaken, die vertragend werken. Wat het bedrag betreft gaat het er om, dat het A.B. dit terugschroeft tot een redelijk niveau. De voorzitter achtte de post evenzeer te hoog; er dient aanmerkelijk bezuinigd te wor den, waarover de raad later bericht zal willen ontvangen. Tijdnood? Wethouder Bij de Vaate zei nog, dat de affaire eerst door alle raden moet behandeld en daarvoor was op het tijdstip van de indiening te wei nig tijd. Zijn grootste vrees bestond nu, dat de gemeente(n) in tijdnood komen. In ieder geval moet de begro ting op dit punt - zo was de konklusie - drastisch en zo spoedig mogelijk besnoeid. Concertzaal N.a.v. een schrijven van de Initia tiefgroep Kultureel Centrum, inzake de problematiek rond de Concert zaal, informeerde de heer Asma naar de huidige stand van zaken en of al gewerkt wordt aan uitbreiding van de Concertzaalkommissie. Vervolg van pag. 1 dere studie naar deze mogelijkheid dan ook niet noodzakelijk. De heer Sayers droeg als bezwaren aan: de moeilijkheid voor het ge meentebestuur een dergelijke ont wikkeling in eigen beheer uit te voe ren, de aanleg van een dijk van 4 a 5 m hoogte in de polder, nieuwe onbe taalbare woonvormen aan die dijk en het gebruik van 10 ha van een gebied van 40 ha dat voor woningbouw bestemd zou zijn. Ook de heer Van Velthoven liet na mens zijn fraktie weten een perfora tie van de Havendijk (lokatie G) ver re van zich te werpen in verband met de grote financiële konsekwenties, de hoge dijken en de daardoor tot ge volg hebbende slechte zichtlijnen op de stad. Hij zei positief te staan te genover de ontwikkeling van de Nieuwe Haven als jachthaven met ook voldoende plaatsen voor de ei gen mosselschepen, een eventuele verdere ontwikkeling langs de Vis- sersdijk en een latere ontwikkeling van haven De Val. Eerste prioriteit Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester wees er met nadruk op dat het kollege de eerste prioriteit geeft aan ontwikkeling van de Nieu we Haven. Alle verdere filosofiën noemde hij details. Wat de verdere lokaties, zoals haven De Val, betreft, zei de voorzitter dat het in de bedoe ling van het kollege ligt deze in eigen beheer te exploiteren. Ten aanzien van lokatie G voerde de voorzitter aan: ,,Dat een dijkinsteek weinig ge lukkig zou zijn, daar zijn we het over eens". De heer J. Geleijnse (V.V.D.) voer de aan dat ook bij hem grote voor keur bestond voor jachthavenont wikkeling in de Nieuwe Haven en haven De Val. Ten aanzien van loka tie G maakte hij de kanttekening, dat voor deze studie bij zijn fraktie ook geen prioriteit geldt, mede in verband met de maximale wa terstand, die na afsluiting van de Oosterschelde weieens ontoereikend zou kunnen blijken te zijn. Hardere „struktuurschetsnoten" werden gekraakt onder het hoofd- De uitbreiding geldt dan - aldus de voorzitter - zowel de kommissie als de vertegenwoordiging van de zijde van de Exploitatiemaatschappij „Mondragon"; de raad heeft aange drongen op uitbreiding en toezegging van medewerking is gedaan. Het pachtkontrakt met de Exploi tatiemij loopt af op 1 januari 1984 „en het is nog steeds zo dat „Mondra gon" de pacht tot dat tijdstip zal voortzetten". Er is een bespreking geweest met de Stichting Bioskoop en over eenstemming is bereikt over de voor lopige voortzetting van de exploita tie. „Formeel tot 1984", aldus de voor zitter, „maar we kunnen niet zeggen dat het tot 1984 inderdaad zal zijn". Als dit niet lukt, moet tot pachtont- binding worden overgegaan. Het is niet wel mogelijk de gehele exploitatie over te geven aan de Stichting Bioskoop. Zeeuwse schaapskudde De Stichting Zeeuwse schaapskud de, Heinkenszand verzocht om een jaarlijkse subsidie van 5 cent per in woner. Het kollege stelde voor de aanvraag af te wijzen. Drs. Sayers pleitte sterk voor ver lening van de subsidie. Het gaat om behoud van het Zeeuwse melkschaap en dat is van kuituur-historische be tekenis; n.l. het in standhouden van een bepaald ras. Hij stelde een subsidie voor van 2 cent per inwoner. De voorzitter on derlijnde dat het kollege gevoel heeft voor kuituur-historische objekten en zich zeker niet wil beperken tot de ei gen regio, maar royaal Zeeuws en zelfs landelijk wil denken, maar uit eigen ervaring kon hij zeggen, dat het instandhouden van kudden (oosten des lands) nogal eens wil mislukken. Drs. Sayers vond het een heel typi sche Zeeuwse aangelegenheid.., Wethouder De Rijke, voelde regip- naal wel voor zo'n plan, maar provin ciaal minder. Wethouder Van Gastel vond het een zaak van C.R.M. Overigens was er over deze zaak geen strijd in het kollege; derhalve werd het voorstel- Sayers een 1-jarige waarderingssub sidie te verlenen in stemming ge bracht, maar verworpen met een af wijkende stemverhouding 6/7, Inzake de notulering raadsverga dering 22 november, n.a.v. een op merking van heer Asma, wat betreft de veronderstelde mogelijkheid een bedragt van 400.000,- in het verle den te voteren voor „Brogum", kwa men de „partijen" - zonder diskussie tot elkaar. Het kollege van B. en W. had een „sec" verslag ingestuurd, op genomen van de band, waarop uite raard de preciese versie stond. Kommissie Bejaardenvoorzieningen Het kollege stelde voor in te stem men met de reorganisatie van de Pro vinciale Kommissie Bejaardenvoor zieningen, zulks n.a.v. een schrijven van G.S. van Zeeland. De heer Jon ker informeerde of de bejaarden „as such" wel voldoende participeren in deze reorganisatie en noemde in dit verband de Algemene Bond van Be jaarden. Er is - zo bleek - regionaal bejaarden werk voor Schouwen- Duiveland en daarin zijn de bejaar den zelf betrokken. Drs. Sayers bracht de Nota Bewo- ningspatroon ter sprake en infor meerde of in Poortambacht V II, een „brede doorgaande weg", een route impliceert, die voor alle verkeer ge schikt is. Zulks bleek het geval. Een ander punt was of de bevol kingsgroei in de vergelijking Zierikzee-Duiveland niet wordt scheef getrokken ten koste van de „groeikern" Zierikzee. Het gaat er om dat Zierikzee zijn toebedachte taak kan volbrengen als „regionale groeikern". In dit verband bracht de heer Van Velthoven ook het thema stadsvernieuwing ter sprake, maar de voorzitter vond dit uiterst irrele- stuk Verkeer. De heer Sayers zei te vrezen, dat een beleid gevoerd zou gaan worden, dat in tegenstelling is met de doelstellingen. Zijn fraktie kon de doelstelling de rol van de auto aan te passen aan de overige straat- gebruikers en het autoverkeer zoveel mogelijk uit de binnenstad te weren, volledig onderschijven. De P.v.d.A. liet bij monde van de heer Sayers en van fraktievoorzitter de heer J. Groen echter weten het geheel on eens te zijn met de wijze waarop het kollege die doelstellingen wil reali seren. Doorbraak Raamstraat Zo kantte de socialistische fraktie zich fel tegen een doorbraak van de Raamstraat ter verlichting van de verkeersdruk in de Hoofd poortstraat. „Een doorbraak van de Raamstraat zullen wij met alle ons ten dienste staande middelen trachten tegen te houden", aldus de heer Groen. De voorzitter was van mening dat vant, want bekend genoeg is dat er op dit punt op allerlei wijzen te Zie rikzee het nodige wordt gedaan, w.o. de renovatie van woningen door „Be ter Wonen". Andersoortige situatie In Duiveland is - als laat uitvloei sel van de ramp - een andersoortige situatie ontstaan. Helaas was hier veel vernield, maar bepaalde gron den en lokaties waren meteen bouw rijp en men had ook niet te maken met zulke hoge grondprijzen als te Zierikzee, hetgeen de woningbouw sterk heeft gestimuleerd in die ge meente. Allerlei remmende f aktoren spelen ten onzent bij de bouw een rol: hoge grondprijzen, de curve prijs, limie ten, vertraging door finaciering, al dus wethouder Bij de Vaate, die de situaties in beide gemeenten niet ver gelijkbaar vond. Overigens zou er in Duiveland sprake zijn van leegstand van koop woningen. Over de onderwerpelijke problematiek zal een werkgroep uit de raad zich buigen. De voorzitter verwees naar een re centelijk opgehangen fraai geschil derd portret van H. M. de koningin; tot dusver ontbrak een portret van het staatshoofd in de zaal, in welke ommissie thans in voorzien. Een (3e) wijziging verordening „Tarievenbeschikking Liggelden Zierikzee" ging onder de hamer door Nehalennia-altaar Besloten werd f 500,— uit te trek ken voor een replika van een Nehalennia-altaar. De heer Asma vond het vreemd dat hiervoor betaald moet worden, ge zien het feit dat „die altaren" hier ge vonden zijn. Vondsten worden eigen dom van het rijk, aldus de voorzitter. Voor een tweetal ruimten in het stadhuis, die verhuurd worden aan het Streekarchivariaat wordt f 6000,— gevraagd. Drs. Sayers wees er op dat het huurkontrakt ingaat op 1 juli 1980, terwijl het f 6000,— be drag een jaarhuurprijs is. Voorgesteld werd een subsidie aanvraag van de Vrouwen Advies Kommissie ad fv 400,— af te wijzen. De heer Asma kon zich hier niet mee verenigen, gezien het feit dat ge maakte kosten wel uit eigen prote- monnee moeten worden betaald. Een kompromisvoorstel van een subside van f 200,— werd aangenomen, plus een jaarlijkse subsidie, die van f 0,05 per inwoner wordt gebracht op f 0,06 per inwoner. die doorbraak bij de P.v.d.A.-fraktie altijd werkt „als een rode lap op een stier". Hij merkte in dit verband op, dat deze fraktie echter nooit met een redelijk alternatief komt. „Als we in uw theorie doorgaan zou je een man met een slagboom moeten plaatsen", aldus de voorzitter tot de P.v.d.A.- fraktie. De heer Groen reageerde daar in tweede instantie op met de medede ling, dat er geen oplossing was, als je er van uitging hoe het verkeer ge makkelijk de stad in te krijgen. „Je moet selektief autoverkeer in de stad toestaan", was zijn mening. De voor zitter zei het een „verschrikkelijk verkeerde, haast kwalijke interpre tatie" te vinden, dat het kollege erop uit zou zijn het autoverkeer gemak kelijk de stad in te krijgen. Het selektief toestaan van autover keer noemde de voorzitter „onzin" en hij benadrukte het beleid van het kollege, het verkeer daar waar moge lijk is om te leiden om de verkeers druk op de binnenstad te verminde- „Geen dode stad" De heer Van Velthoven pleitte na mens zijn fraktie wel voor de door braak van de Raamstraat. Boven dien was hij van mening, dat „het plaatsen van slagbomen" verre van zich geworpen moest worden. Hij wees in dit verband ook op het eko- nomisch belang van het toerisme voor een deel van de Zierikzeese be volking. „Zierikzee is wel een oude, maar geen dode stad", aldus de heer Van Velthoven. Succesvolle smokkel JERUZALEM, 24-1. Israëlische en Egyptische smokkelaars blijken even succesvol in het aanknopen van contac ten met elkaar als de regeringen van hun beide landen. „Er wordt voor honderd duizenden dollars aan contrabande, va riërend van kleurentelevisies en cosme tica tot buyitenlandse deviezen en auto's, via de Sinai-woestijn naar zowel Egypte als Israël gesmokkeld", aldus de Israëli sche politieinspecteur Shalom. De mees te smokkelaars zijn Bedoeinen die het gebied van de Sani goed kennen. De Egyptische politie kreeg lucht van de smokkelarij toen er in steden langs het Suezkanaalplotseling Israëlische blikjes bier te koop werden aangeboden. Dure auto's die in Israël worden gesto len zijn zeer gewilde smokkelwaar. De Bedoeinen hebben een vernuftige manier bedacht om de auto's van gerenommeer de merken over de grens te krijgen. Zij graven de voertuigen in in het zand van de Sinaigebieden die Israël aan Egypte moet overdragen. Na de overdracht kun nen de auto's worden uitgegraven en in Egypte te koop worden aangeboden. Tot nu toe heeft de Israëlische politie in de Sinai al 187 gestolen auto's ontdekt S AN FRANSISCO. Het noorden van Californië is donderdag door een hevige aardbeving getroffen die belangrijke schade heeft aangericht in de stad San Fransisco. WENEN, 24-1. In de steeds toene mende behoefte aan energie in West- Europa kan aardgas voor een groot deel voorzien, zo heeft George Kar- daun, hoofddirekteur van de Neder landse Gasunie NV, donderdag ver klaard op een internationaal forum over aardgas in Wenen. West-Europa zal tegen 1990 215 tot 235 miljard ku bieke meter aardgas per jaar produ ceren tegen een geschatte hoeveel heid van 210 miljard kubieke meter in 1978/79, zo zei hij. Over de toename van de gasleve ringen vanuit het Midden-Oosten naar west-Europa zei Kardaun dat het vredesverdrag tussen Israël en Egypte de gasleveringen vanaf het Arabische schiereiland minder onze ker heeft gemaakt. Het is nu de vraag of het gas wordt getranspor teerd per schip of via een pijpleiding naar de kust van de Middellandse Zee. De aardgasindustrie kan profi teren van de stijging van de olieprij zen, als de olieproducerende landen hun extra inkomsten steken in verbe tering van de aardgasproduktie, zo zei Kardaun. Mont Blanc- tunnel dicht DEN HAAG, 24-1. De Mont Blanc-tunnel tussen Italië en Frankrijk is geblokkeerd we gens lawines die woensdag en, in de nacht van woensdag op donderdag naar beneden zijn gekomen. Volgens berichten zaten donderdagmorgen onge veer 2500 vrachtwagens vast voor de ingang van de tunnel. Dit is donderdag vernomen van de A.N.W.B. in Den Haag. AMSTELVEEN, 24-1. „Eigen bij dragen hebben alleen dan effekt op de kostenontwikkeling, als daardoor veranderingen in de konsumptie op treden"*. Voorzitter H. Berends van de Zie kenfondsraad stelde dit donderdag middag in zijn nieuwjaarsrede in Amstelveen. Hij voegde hieraan toe, dat het in de gezondheidszorg uiter mate moeilijk is te bepalen, wanneer .de overkonsumptie ophoudt en de onderkonsumptie begint. Daarom moeten eigen bijdragen volgens hem met de grootste voorzichtigheid wor den gehanteerd en alleen na een zorg vuldige afweging van alle voors en tegens. „Eigen bijdragen die geen effekt hebben op de konsumptie, verande ren niets aan de kostenontwikkeling en brengen alleen een verandering in de financiering teweeg", aldus Be rends. EINDHOVEN. Tot 5 maart a.s. wordt in de Technische Hogeschool te Eindho ven, een tentoonstelling gehouden onder de titel: „Van Telraam tot chip". Op de foto zien we een kontaktlens op een vingertop, met daarin een tiental chips: dunne plaatjes silicium, waarop een geïntegreerde schakeling (IC) is aangebracht. DEN HAAG, 24-11. Ondanks de ongebruikelijke lange winterperiode aan het begin van 1979 en een daardoor in die tijd teruggelopen bouwproduktie, wijst alles er op, dat de bouwnijverheid reeds in dat jaar een groot deel is in gelopen op de achterstand. Een vergrote inspanning heeft er onder meer toe geleid, dat bijna 15.000 mensen meer dan in 1978 werk in de bouw hebben gevonden. Hier uit blijkt, dat het arbeidsbestand in de bouwnijverheid zich voor het vier de achtereenvolgende jaar in stijgen de lijn beweegt, aldus een persbe richt van het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke ordening. Uit de produktiecijfers over de eerste drie kwartalen van 1979, waarvan slechts twee kwartalen pro- duktief te noemen zijn, blijkt dat de produktie in de burgerlijke- en utili teitsbouw nog maar 8 procent lager liet dan in dezelfde periode van 1978. Als alleen het tweede en derde kwar taal van beide jaren met elkaar wor den vergeleken, blijkt het produktie- niveau - in konstante prijzen - in 1979 zo'n 2,5 procent hoger te zijn dan 1978. En dat terwijl 1978 een na oorlogs rekordjaar was wat betreft de produktie in de B en U-sektor. Verwacht wordt, dat de achterstand in het vierde kwartaal verder zal zijn ingelopen. GRONINGEN, 24-1. De 47-jarige J. H. C. Hesse uit Groningen is bij zijn woning op straat uitgegleden en ten gevolge daarvan overleden. De man werd door voorbijgangers liggend op straat aangetroffen, een gewaar schuwde arts konstateerde de dood. MIDDENSCHOUWEN, 22-1. Op de jongste raadvergade ring, onder voorzitterschap van burgemeester W. den Boer, zijn nog verschillende belangrijke zaken aan de or de gekomen. Zo besloot de raad - op voorstel van b. en w. - medewerking te verlenen voor de door Moduulbouw b.v. gebouwde woningen aan het Baken te Scharendij- ke. Op verzoek van de Streekarchief- kommissie besloot de raad tot vaststelling van enkele wijzigingen van de gemeenschappelijke regeling Streekarchivariaat Schouwen-Dui- veland en Sint Philipsland. De tarie ven voor het uitvoeren van bestra- tingswerken voor derden werd door de raad voor 1980 nader vastgesteld. Besloten werd de uitkering wegens na-calculatie trend 1979, zoals die voor het rijkspersoneel geldt, van toepassing te verklaren voor het ge- meentepersoneel. In verband met uitbreiding van het bedrijfsgebouw van de heer A. G. Vroegop aan de Putmeetweg te Scharendijke, besloot de raad te verklaren, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor een nader aangegeven gebied langs de Putmeetweg. Aan de orde kwam de vaststelling van verschillende regelingen in het kader van het welzijnsbeleid. Wethouder Van Burg deed alle reerst mededeling van de belan grijkste punten uit het rapport van de kommissie ad hoe n.a.v. de informatie-bijeenkomsten, die ge houden werden in de 7 gemeenten. Hij deelde mede, dat aan de vereni ging van B.W. en S. zal worden voor gesteld te bevorderen, dat een ge meenschappelijke regeling wordt vastgesteld, zodat het welzijnswerk bij vertrek van de heer Groenleer niet stagneert. Samenstelling kommissies Wat de samenstelling van de ad vieskommissies betreft, adviseert de kommissie ad hoe om het aantal ver tegenwoordigers uit de burgerij gro ter te doen zijn, dan het aantal verte genwoordigers uit de raden. Ten aan zien van Middenschouwen is er een voorstel om 4 vertegenwoordigers uit de burgerij te benoemen. Hij zou zich zelfs kunnen voorstellen, dat een groter aantal gewenst zou zijn. Mevrouw J. Kloet-Schellingerhout zei, dat ernaar gestreefd moet wor den, dat ook in de intergemeentelijke coördinerende planningsgroep voor de gemeenten gedacht zal worden aan vertegenwoordigers uit diverse groeperingen en niet aan enkel bestuurders. Wethouder Van Burg was er van overtuigd, dat hiermee zeker reke ning zal worden gehouden. De kosten De heer L. den Boer stelde de vraag wat de welzijnszorg allemaal zal gaan kosten. Wethouder Van Burg antwoordde, dat niemand dit thans kan overzien. Dit zal pas blijken na inventarisatie. Dan zal blijken of er knelpunten en behoeften zijn. De raad zal prioritei ten moeten bepalen. Wil de raad de behoeften honoreren, dan zal voor andere doeleinden wat minder moe ten worden uitgegeven. De heer Van den Bosse informeer de of de raad de bevoegdheid heeft te bepalen aan wie gelden ten goede zul len komen. De voorzitter zei, dat de kommissie adviseert, dat burgemeester en we thouders voorstellen zullen doen. doch dat de raad over de toekenning van subsidies zal moeten beslissen. De heer A. BKoster vond het maar een vrij omvangrijk stuk de schrifte lijke voorbereiding van de welzijns zorg, doch wellicht kan het niet an ders willen de gemeenten voor be paalde rijksbijdragen in aanmerking komen. Hij was er enigszins beducht voor, dat het coördinerend orgaan te veel zal uitgroeien, zodat minder geld beschikbaar zal zijn voor subsi dies. Besluit Wethouder Van Burg zei, dat hier voor niet gevreesd behoeft te wor den. De regionale kommissie heeft geen eigen status, dus ook niet de be schikking over gelden. De voorzitter beproefde de vrees tot het uitgroeien van het admi nistratief apparaat. Door een bunde ling van krachten is men tot een kostenbesparing kunnen komen. De raad besloot hierna zonder hoofdelijke stemming tot vaststel ling van: procedure- en inspraakre- gels welzijnsplan; het tijdschema met betrekking tot de planningspro cedure welzijnsplan. Verder wer besloten tot het instellen van een ad vieskommissie voor het welzijnsbe leid. De raad besloot afwijzend te be schikken op een subsidieaanvraag van de Stichting Zeeuwse Schaaps kudde. Voor de V.O.S.-kursussen zal een subsidie naar rato an het aantal deelnemers uit de gemeente worden verleend. Het subsidie aan de Vrou wen Advieskommissie zal te begin nen met 1980 worden verhoogd van f 0,05 tot f 0,06 per inwoner. Verenigingsgebouw Tijdens de rondvraag informeerde de heer Hart hoe het staat met het realiseren van het plan voor een ver enigingsgebouw in Ellemeet. De voorzitter deelde mede, dat de gemeente benaderd is van de zijde van C.R.M., dat misschien een subsi die kan worden verkregen bij een re latie van het verenigingsgebouw met de school. Wanneer hierover niet spoedig duidelijkheid zal worden verkregen, zal verder worden gegaan met de plannen voor het verenigings gebouw-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4