Ontheffing garagebedrijf leidt tot ferme diskussie in gemeenteraad Zierikzee Slt^Vv; T w Aanvullend krediet nodig voor verbouw school Nieuwerkerk SUBSIDIE AAN BOND TEGEN HET VLOEKEN KWAM IN DISKUSSIE Voormalig pand wethouder aan Boereweg STREEKNIEUWS Y t "\t\ 'j vW'' Wé- iresR'.A vf§&?WEST ENSCHOU WEN >N Raad Duiveland Voor 45 jaar Auto onder trein Dode in het verkeer Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 januari 1980 Nr. 22647 3 ZIERIKZEE, 24-1. „Is dat nu de wijze, waarop we in de toekomst planologie zullen gaan bedrijven?" vroeg de heer J. Groen (P.v.d.A.) zich donderdagavond tijdens de vergadering van de gemeenteraad af naar aanleiding van het feit dat het kollege van B. en W. de heer Lege- maate, in afwijking van het vigerende bestemmings plan, toestemming verleende tot uitoefening van zijn ga ragebedrijf op een perceel en in een pand aan de Boere- weg. Het kollege deed dit door toepassing van artikel 352 van de bouwverordening. De zaak kwam reeds enkele malen eerder aan de orde in de Zierikzeese ge meenteraad en kreeg donderdagavond een enigszins stormachtige afronding. De heer Legemaate vestigde zich destijds in het pand aan de Boereweg, voor malig eigendom van de toenmalige en huidige wethouder C. Bij de Vaate, zon der zich op de hoogte stellen van het feit, dat uitoefenen van zijn garagebe drijf niet strookte met de agrarische bestemming, die daar volgens het bestemmingsplan geldt. Het gemeentebestuur weigerde hem dan ook een vergunning tot uit oefening van zijn bedrijf. De heer Le gemaate ging daarop in beroep bij de Raad van State en voordat de Arob- rechter tot een uitspraak kwam, besloot het kollege van B. en W. als nog - inmiddels ruim een jaar later - de vergunning te verlenen door mid del van toepassing van 352 van de bouwverordening. Motieven P.v.d.A.-fraktievoorzitter J. Groen informeerde donderdagavond naar de motieven van het kollege op deze wijze te handelen. Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester deel de hierop mede, dat de zaak bij her haling bestudeerd werd, nadat het kollege met het Arob-beroep gekon- fronteerd werd. De voorzitter bena drukte, dat uit jurisprudentie bleek, dat het begrip „doelmatig gebruik" vaak op twee manieren werd uitge legd. De Kroon zou daaraan volgens de voorzitter een ruimere betekenis geven, dan de Hoge Raad. Het kollege verwachtte dan ook dat de Arob-rechter de heer Lege maate na verloop van tijd in het ge lijk zou stellen en besloot daarop als gemeentebestuur zijnde, zelf het ini tiatief te nemen en de ontheffing op het bestemmingsplan op bovenge noemde wijze te verlenen. De voor zitter wees daarbij op het belang vhn de betrokkene, die reeds in een zèer moeilijke situatie was gekomén. De heer Groen stak het niet ondër stoelen of banken het niet eens te zijn met deze uitleg en gang van zaken en wilde de feiten nog eens uitgebreid op een rijtje zetten. Hij stuitte daarbij op felle kritiek van de voorzitter, die dreigde hem het woord te ontnemen of in besloten vergadering te gaan, als de heer Groen citaten zou geven uit diskus- sies in besloten vergaderingen. De P. v.d. A.-woordvoerder noemde dit een „kinderachtige" reaktie van de voor zitter. Zijn fraktiegenoot de heer H. Asma verzocht vervolgens om vijf minuten schorsing, die verleend werd. Geen maatregelen Na deze schorsing was het woord wederom aan de heer Groen, die toe zegde zich te beperken tot het opsom men van feiten uit openbare raads-en kommissievergaderingen. Zo werd er volgens de heer Groen in de raads vergadering van 22 maart j.l. door het kollege.medegedeeld, dat er geen maatregelen genomen worden, alvo rens op het Arob-beroep van de heer Legemaate was beslist. De kwestie werd verder besproken in de kom missies Ruimtelijke Ordening en Pu blieke Werken. In de kommissievergadering P.W. zou, volgens de P.v.d.A.- fraktievoorzitter de toenmalige we thouder W. den Boer hebben gewezen op het gevaar van precedenten als er geen bestemmingsplanprocedure zou worden toegepast. Zeeuwse Jeugdraad Op woensdag 30 januari wordt ten kantore van de Stichting Zeeland te Middelburg, een opbenbare vergade ring gehouden van de Zeeuwse Jeug draad. (19.15 uur.) ZIERIKZEE Sportraad praat over Sportpark Bannink Aan de eventuele uitbreiding of verplaatsing van het sportpark Ban nink zal de Zierikzeese Sportraad, die op dinsdagavond 29 januari ver gadert in het „Huis van Nassau", een apart agendapunt wijden. Tevens komt de toekenning van de sportbe- kers en van de Sportraadpenning aan de orde. Voor tijd: zie agenda. Kommissie Financiën De vaste kommissie van advies en bijstand voor Financiën vergadert op maandag 11 februari in de raadzaal van het stadhuis. Aan de orde komt o.m.: heffing onroerendgoed be lasting, uitbreiding van het sport park „Bannink", restauratie kade muur le fase. restauratie Gra vensteen, de bijdrage in het exploita tietekort 1980 van het Rode Kruis ziekenhuis en het meerjarenperspek- tief 1981-1984. De heer Groen wees erop, dat destijds werd geadviseerd niet te handelen op grond vanartikel "352 van de bouwverordening. Verder liet hij weten ook juridisch advies te heb ben ingewonnen ten aanzien van de uitspraken van de Raad van State in dergelijke kwesties. Volgens zijn ihr formatie worden gemeenten slechts in het ongelijk gesteld, als panden een sociaal-kulturele bestemming; zouden krijgen. „Verkeerde beslissing" De heer Groen noemde de handel wijze van het kollege thans „een ver keerde beslissing met verkeerde mo tieven". Hij was van mening, dat een bestemmingsplanwijziging hier be ter op zijn plaats was geweest. Bo vendien maakte hij bezwaar tegen het feit, dat noch de gemeenteraad, noch de kommissies P.W. en R.O, hierover werden ingelicht. De voorzitter wees erop zijn beurt met klem op, dat het kollege haar principiële opstelling, niet te voelén voor een bestemmingsplanwijziging, had gehandhaafd. Tegenover het ju-, ridisch advies van de heer Groen, stelde hij het juridisch advies, dat door het kollege werd ingewonnen en noemde in dit verband enkele verge lijkbare gevallen, waarin de gemeen ten in het ongelijk werden gestelde Middagconcert in foyer Concertzaal Zondagmiddag 27 januari geeft het „Pbilidor Ensemble" een middag concert in de foyer van de Concert zaal te Zierikzee. Voor dit concert op oude blaasin- trumenten zal het programma bestaan uit kamermuziek in trio- en quardobezetting met basso continou, geselekteerd uit de talloze komposi ties die voor de bezetting van het en semble in de barok zijn geschreven. Elk werk zal worden aangekondigd en toegelicht door leden van het en semble zelf. Het „Philidor Ensemble" wordt gevormd door Ricardo Kanji (blok fluit, tra verso, zink), Bruce Hayens (barokhobo, barokfagot, blokfluit), Ku Ebbinge (barokhobo, blokfluit, barokfagot), Danny Bond (barokfa got, blokfluit) en Chris Farr (clave- cimbel, forte piano). BXJRGH Auto in de sloot Aan de Cauersweg is gisteravond om 19.30 uur automobilist W. H. uit Zaltbommel de sloot ingereden. H. was met een dienstauto van Bituma- rin op weg naar huis en reed door een nat wegdek en mist de sloot in. De auto raakte aan de voorzijde ernstig beschadigd. H. liep geen persoonlijk letsel op. De auto werd door takelbe- drijf De Jonge uit Zierikzee weg gesleept. KERKWERVE „Mosswood Moonbeam" hooggewaardeerd Op 20 januari vond in Bergen op Zoom weer een klubmatch plaats voor honden. In deze match voor ras honden werd de Engelse cockerspa- niel „Mosswood Moonbeam" van Ti neke en Detlef Bohg (van Tineke's Dierenpension) gekroond als de beste teef en tevens de beste Engelse cod- kerspaniel. In de groep staande jachthonden Retrievers en Spaniels behaalde deze spaniel de derde plaats. Deze over winning wordt weer toegevoegd aan de vorige suksessen van deze hond van Tineke en Detlef. NIEUWERKERK Ledenvergadering Landbouwwerktuigen vereniging In hotel „De Meebaal" te Nieuwer- kerk zal maandagmiddag een leden vergadering worden gehouden van de Coöperatieve Vereniging tot Ex ploitatie van Landbouw-Machines G.A. „Nieuwerkerk". Er wordt onder andere een bespre king gehouden voor de eventuele aankopen van machines dit jaar en er zal verslag worden gegeven van de „De betrokkene had al een jaar vertraging opgelopen. Wij hebben ge meend niet te moeten wachten tot de Arob-rechter hem in het gelijk zou stellen. Wij hebben als kollege beslo ten betrokkene het voordeel van de twijfel te geven", aldus de voorzit ter. „Veroordeeld tot leegstand" Wethouder L. J. van Gastel (V.V.D.) vulde aan, dat een klein be drijf in de agrarische sektor geen le vensvatbaarheid meer heeft en dat het betreffende pand, zonder bestem; mingsverandering, tot leegstand ver-" oordeeld zou zijn, hetgeen hij onver antwoord noemde. „De betrokkene was al zeer gedu peerd door zonder overleg tot aan koop van pand en perceel over te gaan. Moet je hem dan als kollege nog meer duperen, door het nog lan ger aan te laten lopen", voegde de voorzitter daaraan toe. Overigens liet de voorzitter weten, dat het kol lege wel moeite met de huidige af wikkeling had gehad. De heer L. S. P. van Velthoven (CDA) was van mening, dat het kolle ge formeel volkomen in haar recht stond en goed gehandeld had. „Mis schien was het wat vriendelijker ge weest als u de raad had ingelicht", al dus de heer Van Velthoven. De heer J. W. Sprengelmeijer (R.U.) vond dat het kollege inmiddels voldoende te gengas had gegeven om precedenten tegen te gaan. De heer R. Sayers (P.v.d.A.) kwam met de term „gelegenheidsplanolo gie" en was van mening dat bestem mingsplanprocedures de voorkeur verdienen, „omdat anders de rech- tongelijkheid tussen de burgers we ieens groot kan worden". Hij liet de burgemeester weten in hem teleur gesteld te zijn als voorzitter van de kommissie Ruimtelijke Ordening. „Ik hoop, in de toekomst niet meer in u teleurgesteld te worden," aldus de heer Sayers. De repliek van de voorzitter hierop luidde: „Voorzitter zijn van de kom missie Ruimtelijke Ordening is heel anders dan voorzitter zijn van het kollege van b. en w." vele werkzaamheden der 'vereniging in 1979. BRUINISSE Gekombineerde muziekuitvoering Op vrijdag 8 februari geeft de mu ziekvereniging „Nu met Hope", in .samenwerking met „Oefening en Uitspanning" te Nieuwerkerk, een gekombineerde uitvoering in ,,'t Durps'uus". Voor de pauze wordt het muzikale gedeelte afgewerkt. Nadien brengt het gezelschap „De komedianten" uit Bruinisse, o.l.v. mevrouw Van der Linde-Bezemer het blijspel „Met hartelijke gelukwensen" van Doek van Maasland. Medewerkenden zijn: L. Ottens, M. Klink-Knop, C. Priemis-v. d. Berge, J. v. d. Berge- Mol, J. Kempe, D. Priemis, A. Deur- loo, C. Lems-Bal en J. v. d. Maas- Dorst. Gemeente Bruinisse opgewaardeerd Bruinisse heeft van gedeputeerde staten bericht ontvangen, dat de ge meente met terugwerkende kracht per 1 januari 1978 is opgewaardeerd in de klasse van 4001 tot 5000 inwo ners. Daardoor wordt de bezoldiging van de wethouders, de burgemeester, de sekretaris, de eerste t/m vierde ambtenaar ter sekretarie en het hoofd van gemeentewerken ver hoogd. Op een van de volgende raadsver gaderingen wordt deze goedkeuring nader geprecisieerd. sC> -. V x y, Z*9 Y/ L IA *-**• s y <*-■■ MER\ Vastenachouwaeweg •v"' NIEUWERKERK, 25-1. In verband met een stijging van de bouwkosten voor de renovatie en uitbreiding van de openbare lagere school te Nieuwer kerk is een aanvullend krediet van 100.000,- nodig. Tijdens de vergadering van de gemeenteraad Duiveland, op donderdag 31 januari, wordt voorgesteld deze gelden beschikbaar te stellen. De stijging der kosten is een gevolg van het aanbrengen van dubbele beg lazing, tussen- en dekvloeren, voor zieningen gymnastieklokaal en speelplaats, verlichtingsarmaturen (buiten bestek), buitenlichtpunten en volgens opgaven van de architekt (niet geraamde extra werkzaamhe den en overschrijdingen): op voegen westgevel, tegelwerken, aftimmerin gen, vernieuwen hemel waterafvoe ren, isolatie plafonds en spouwmuur in bestaand gedeelte en diverse bij komende onvoorziene werken. Reeds in december 1978 werd de be groting voor deze verbouwing en uit breiding 680.000) herzien in ver band met gestelde eisen, van de onderwijs-inspektie en werd een aan vullen krediet verstrekt van 147.126,-. Ds. J. Bogermanschool Wegens de toename van het aantal leerlingen en de verlaging van de leerlingenschaal per 1 augustus 1979, waardoor het aantal onderwijzers dient te worden bepaald op 6, is uit breiding noodzakelijk van de bijzon dere lagere school te Oosterland. In middels is een zesde leerkracht voor deze school benoemd, die voorlopig gebruik gaat maken van de gemeen schapsruimte. De inspekteur van het kleuter- en lager onderwijs heeft inmiddels mee gedeeld volledig te kunnen instem men met het plan tot uitbreiding van de „Ds. J. Bogermanschool", met een zesde klaslokaal, en het kollege vraagt de raad eveneens medewer king te verlenen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. De KLM zal de geste gen brandstofprijzen in het nu lopen de boekjaar slechts voor de helft door tariefsverhogingen gekompen- seerd zien. Voor het overige telt de raadsagen- de onder andere de volgende punten: Ontheffing Regelement Verkeers regels en Verkeerstekens t.b.v. de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland; Aankoop grond te Sir- jansland t.b.v. omlegging Bredeweg; Wijziging. Algerpeen Ambtenarenreg lement (V.U.T.-rjeg^ling); Wijzing, or- ganisatieverordening brandweer; Herziening beloning brandweerper soneel; Wijziging gemeenschappelij ke regeling Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Phi- lipsland; Toetreding gemeenschappe lijke regeling de Grevelingen; Vaststelling maatregelen wel zijnsplanning; Samenstelling advies kommissie welzijnsbeleid; Voorlopi ge vaststelling bedragen openbaar lager onderwijs 1978; Vaststelling vergoeding voor bijzonder kleute ronderwijs over 1979; Vaststelling vergoeding voor bijzonder lager on derwijs; Beschikbaarstelling extra krediet aankoop gordijnen openbare lagere school Oosterland. UTRECHT. Bij de Sola-fabriek in Zeist staan de laatste dagen perma nent mensen voor de deur die, aange lokt door een advertentie van het be drijf, zilveren voorwerpen komen in leveren. DEN HAAG. CDA-woordvoerder Weijers zei dat voorstellen van het kabinet, waarbij niet tenminste de koopkracht van de minimuminko mens wordt gehandhaafd, bij zijn fraktie een kritisch onthaal zullen krijgen. Wat de koopkracht betreft gaat onze zorg in eerste aanleg uit naar die minimiuminkomens, aldus de Christen-demokraat. AMSTELVEEN. De Ziekenfonds raad heeft donderdagmiddag in Amstelveen met 255 stemmen voor en 28 tegen en 14 blanco het wetsont werp tarieven gezondheidszorg afge wezen. De provinciale kommissies wa terstaat en financiën buigen zich tij dens een vergadering op donderdag 7 maart over een rekonstruktie op be scheiden schaal van een ongeveer 980 m lang gedeelte' 'van de Kraai- jensteinweg, van de rijbaanverdub- beling nabij de Hogeweg tot de ro tonde te Wester schouw en'. (Zie teke ning.) Voor dit werk wordt een kre diet gevraagd van 1.560.000,— waarin tevens zijn opgenomen de ge raamde kosten voor de aanleg van de riolering (f 84.900,—), die de gemeen te Wester schouwen voor haar reke ning zal nemén. DEN HAAG. Staatssekretaris Veder-Smit (Volksgezondheid) heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat een verhoging van de rijksbijdrage aan het Nederlands Kankerinstituut (NKI) niet kan worden overwogen. DEN HAAG. Een kamermeerder heid stelt zich op het standpunt dat krachtig moet worden geprotesteerd tege het gebruik door Russische troe pen van gifgas in de strijd tegen de rebellen in Afghanistan. MOERDIJK. In de Noordbrabantse gemeente Moerdijk zal een perma nente rekreatietentoonstelling onder 'de naam ,,Rekrea" worden ge vestigd, die werkgelegenheid zal gaan opleveren voor 500 mensen. BURGH. In een in de consistorieka mergehouden vergadering werd besloten tot oprichting eerier mannenzangvereni- ging onder het motto „Burgh's mannen koor". Plus minus 20 personen gaven zich reeds als lid op. KERKWERVE. Voor den gewapen- dendienst hebben zich alhier 10 jonge lieden, aangegeven, waarvan drie met broederdienst. ADVERTENTIE. Katjesdrop, knoop jesdrop, mentolgom, jujubus en hoest- melange 12 cent per ons. Salmiak 8 cent en bonbons 10 cent BURGH. Maandag werd begonnen met de werkzaamheden tot verbreeding en vernieuwing van den weg Burgh- Westerschouwe& voorloopig wat aard werk en bomen rooien betreft geleidelijk gevolgd door bestrating. Gelukkig weer eenige werkverruiming voor de gemeen ten Haamstede en Burgh HAAMSTEDE. In het lokaal der open bare lagere school daartoe welwillend afgestaan door het gemeentebestuur werd de eerste les gegeven van den cur sus voor eerste hulp bij ongelukken. Er bestaat veel animo voor deze lessenzij worden gevolgd door 18 dames en hee- ren, het maximum aantal. UTRECHT, 24-1. Donderdagmid dag is een personenauto onder de trein gekomen uit de richting Rotter dam naar Utrecht. Daarbij is volgens een voorlichter van de NS een dode gevallen. Het ongeluk deed zich voor op de met automatische knipperlich ten beveiligde overgang op de Noor delijke Dwarsweg in Gouda. Of er nog meer personen in de auto zaten, is nog niet bekend. DIEPENVEEN, 24-1. Bij een onge val op de Raalteweg in Diepenveen is donderdagmiddag de 64-jarige me vrouw E. Struyk-Veldhuis uit De venter op slag gedood. Zij kwam met haar auto in botsing met een tege moetkomende vrachtauto, toen zij na plotseling afremmen op de verkeerde weghelft terechtkwam. Haar auto schoot onder de vrachtwagen en werd ongeveer vijftig meter mee gesleurd. De twee auto's raakten in brand. De ravage was zo groot dat het verkeer drie kwartier moest wor den omgeleid. De vrachtwagenchauf feur bleef ongedeerd. ZIERIKZEE, 24-1. Een groot aantal ingekomen stuk ken vergde een belangrijk stuk vergadertijd, op de don derdag gehouden raadsvergadering onder voorzitter schap van burgemeester Th. H. de Meester. Een eerste punt hierbij vormde de subsidie van de Bond tegen het Vloeken. Een aantal vertegenwoordigers van politieke partijen had een verzoek inge diend de subsidiëring van deze bond te beëindigen. Het kollege van B. en W. had voorgesteld, bedoeld verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer Groen vond - met de bond - vloeken geen goede vorm van zich uitdrukken, maar van Bondszijde zijn andere uitspraken gedaan o.m. over het humanisme, die een niet de- mokratisch denken verraden. Hij stelde derhalve voor terug te komen op een eerdere beslissing van de raad en geen subsidie meer aan de bond te verstrekken, in geval van non betaling voor dit jaar niet meer en anders, voor de eerste maal, in 1981 niet meer. De heer Van Velthoven vond dat - ondanks de uitspraken van enkele politieke partijen - de bond toch een bepaalde norm voor de samenleving vertegenwoordigt, bsidic niet te verlenen werd daarop in stemming gebracht en alleen met stemmen van de P.v.d.A. voor, ver worpen. Hij was tegen inhouden van de sub sidie, evenals de heer Sprengelmei jer, die de door de betrokken partijen ontketende aktie tegen de Bond „een storm in een glas water" noemde. Hij had de indruk dat de aktie bedoeld is, de bond de nek om te draaien. Selektieve verontwaardiging; De voorzitte sprak van een sfeer van selektieve verontwaardiging. Als een enkeling een uitspraak doet (in dit geval de voorzitter van de Bond) behoeft dat nog niets te zeggen over de doelstellingen van de Bond. De heer Groen meende dat op grond van selektieve verontwaardi ging in het verleden als eens een sub sidie is ingehouden n.l. voor de Milieu-vereniging Zeeland. De voor zitter vond dit anders liggen. Milieu hygiëne speelde destijds sterk op de man; de heer Van Velthoven vond dat het werk van de Bond valt bin nen de norm van onze rechtsstaat. Een voorstel-Groen de subsidie niet te verlenen werd daarop in stem ming gebracht en alleen met stem men van de P.v.d.A. voor, verwor pen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3