dcurloo b.u. Zonder centraal akkoord opnieuw ingrijpen regering Kracht en voorzichtigheid Exportprijs gas omhoog Debat loonpauze Ontslagen bij Heemaf Jongerenkritiek op prof. Goudswaard akties LAATSTE NIEUWS Politie wil eventueel ook WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK AGENDA installatiebedrijf ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 Met de internationale politiek zit de wereld een beetje in een vicieuze cirkel. Enerzijds kan men (de vrije landen) de Sovjet-interventie in Af ghanistan niet zo maar laten passe ren, anderzijds roepen allerlei maat regelen een „koude oorlogs"-sfeer op, die weinig hoopvolle perspektie- ven voor de toekomst biedt. Beschermingssuccessen op korte termijn, kunnen op langer zicht, na delig zijn voor het Westen, want het is een koud kunstje de Russen te prikkelen, maar geen sterveling ter wereld kent het uiteindelijk resul taat hiervan. Te zijner tijd immers komt er in het Kremlin een heel nieu we „crew" te zitten en - gezien de reakties van het Westen - kon dat wel eens een akelig gezelschap havikken zijn, die de voorzichtigheid uit het oog verliezen. Sterk zijn, maar er niet te veel over opgeven, is wellicht een remedie, die vooral onderstreept wordt door de vroegere U.S.A.-ambassadeur in Moskou, Kennan, die als expert bij uitnemendheid mag worden aange merkt. President Carter intussen zit voor een moeilijk parket. Hij moet zich (verkiezingen) waar maken te genover het Amerikaanse volk, maar het is de vraag of een elektoraal win nende president, de man is, die de wereld door de hoge en koude grond- zeeën van de toekomstige werelpoli- tiek kan leiden. De vraag is natuurlijk ook, of een ander dat wel zou kunnen, maar bij alle ellende, die de Russische invasie heeft teweeg gebracht, moet de toe komst toch bepaald blijven bij het harde feit, dat de wereld met de Sovjet-Unie zal moeten leven. Een reuze macht als de onderhavige is po tentieel aanwezig, altijd en overal, maar sommige dingen „moet men op zijn beloop laten". Feit is bijvoorbeeld dat bepaalde Russische infiltraties in het verleden geen succes zijn geweest. Somali is een voorbeeld en vooral Egypte. Het samensmeltingsproces van de Islami tische landen, hoe moeilijk ook door de bijna traditionele verdeeldheid, kan wellicht meer succes bieden, dan al te harde - en te hard afgeroepen - maatregelen van het Westen, Ameri ka voorop. Er zijn nu eenmaal onkon- troleerbare krachten, die - soms zon der katalisator - toch hun werk doen. Zonder macht en kracht gaat het niet, maar - het is al eerder gezegd - voorzichtigheid blijft de moeder van de internationaal politieke prode- leinkast. DEN HAAG, 24-1. Tegen oktober van dit jaar zal de gemiddelde ex portprijs van ons aardgas acht a ne gen cent per kubieke meter hoger lig gen dan de gemiddelde prijs in 1979. Deze verwachting heeft minister Van Aardenne van ekonomische zaken donderdag uitgesproken tijdens het kamerdebat over de loonpauze. zelfs het kontrakt met Italië, altijd een lastige partner, zal tenminste een dergelijke stijging te zien geven. AMSTERDAM. Toon Hermans (l.) heeft in theater Carré uit handen van prinses Margriet (r.) twee onderschei dingen voor zijn recente boeken ont vangen. Voor Liggeiï in het gras kreeg Toon een platina en voor Fluiten naar de overkant" ontving hij een gouden exemplaar. Na afloop van de uitreiking bekeken Toon Her mans, prinses Margriet en haar echt genoot Pieter van Vollenhoven, nog even de onderscheidingen. DEN HAAG, 24-1. Bij de Raad van State ligt een kabi netsvoorstel om de loonmaatregel, die op 10 maart af loopt, te verlengen, zo heeft minister Albeda van sociale zaken donderdag bevestigd. Dat voorstel zou moeten worden uitgevoerd als werkgevers en werknemers aan het eind van de loonpauze er niet in geslaagd zijn tot een centraal akkoord te komen over het Arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1980. Tijdens het debat in de Tweede Ka mer over de loonpauze en de sombere economische vooruitzichten zei de bewindsman dat hij zo'n centraal ak koord niet direkt om de hoek ziet lig gen. Tegen het eind van januari komt het kabinet met een breed pakket van maatregelen voor een samenhan gend beleid, zo kondigde hij aan. Al beda sprak de hoop uit dat dit pak ket kan dienen als uitgangspunt voor een hernieuwd tripartite overleg tus sen sociale partners en kabinet. Als het met dat overleg misloopt, zal het kabinet zijn eigen verantwoordelijk heid nemen, aldus de bewindsman. HENGELO, 24-1. Het electro- technisch bedrijf Heemaf in Hengelo heeft kollektief ontslag gemeld voor 190 personeelsleden. Dit houdt volgens de direktie niet in dat deze medewerkers snel wor den ontslagen, want er zal eerst alle mogelijke moeite worden gedaan om hen via bemiddeling elders werk te geven binnen Holec, het concern waartoe Heemaf behoort. Uiteindelijk zullen er, zoals be kend, bij deze Hengelose vestiging van Holec 400 arbeidsplaatsen ver dwijnen. Er wordt naar gestreefd dit mede te bereiken door een regeling voor vervroegde pensionering. Bij Heemaf werken momenteel ongeveer 1200 mensen. DEN HAAG, 24-1. Uitlatingen van prof. B. Goudswaard naar aanleiding van het kernwapendebat in decem ber, dat velen in het CDJA en de AR- JOS, de jongerenorganisaties van het CDA en de ARP, van mening zijn dat de stem van het geweten in de poli tiek van het CDA gesmoord is, zijn door het CDJA niet in dank ontvan gen. In een open-brief aan Goudswaard schrijft CD JA-voorzitter Heukels dat de Christen-demokratische jon geren zeer wel in staat zijn voor zichr zelf te spreken en het bovendien met zijn konklusies niet eens zijn. Volgens Heukels heeft het kabinet in december bij het overleg in de NA TO binnengehaald wat er binnen te halen viel. Door de nu in gang gezette diskussie is er een werkelijke wapen beheersing moglijk, aldus Heukels. „Flitsen" uit het buitenland WASHINGTON. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft don derdag met overweldigende meerder heid gestemd voor aandrang tot het houden van de Olympische zomerspe len buiten de Sowjet-Unie in verband met de Sowjet-interventie in Afghani stan. WASHINGTON. De Amerikaanse regering heeft besloten militaire uitrus ting aan China te verkopen. Lester Wolff, voorzitter van de subcommissie voor Azië en De Pacific van het Huis van Afgevaardigden, zei dat de officiële mededeling hierover vandaag nog wordt verwacht. BERLIJN. Het economisch instituut DIW (van de Westduitse werkgevers) raamt de reële groei van de Westduitse economie dit jaar op twee procent tegen 4,5 procent vorig jaar. LONDEN. Engeland gaat met het oog op de uitbreiding van de Russische defensie zijn kernstrijdmacht verster ken. Minister van defensie Francis Pym heeft daartoe donderdag in het Lager huis een plan bekendgemaakt, met de uitvoering waarvan een miljard pond sterling (f 4,5 miljard) is gemoeid. pensatie. Het wordt geen dictaat, maar meer een voorstel. Voor de totstandkoming van een dergelijk pakket heeft het Kabinet erg weinig tijd. Aanvankelijk stond men op het standpunt dat vier maan den nodig waren. Nu dat twee maaii- den is geworden is het uiterst du bieus te verwachten dat nog een reële advisering door de Sociaal- Economische Raad kan worden inge bouwd. Maar intensief overleg met de sociale partners biedt voldoende garantie voor evenwichtige conclu sies, aldus Albeda. Advertentie Samenhangend inkomensbeleid In het beleidspakket zullen maat regelen zitten die moeten leiden tot een samenhangend inkomensbeleid en suggesties met betrekking tot de loonontwikkeling en de prijscom- PEKING. De Chinese vice-premier Deng Xiaoping heeft donderdag ge pleit voor een internationale unie „met een konkrete inhoud", gericht tegen „het Russische hegemonisme". INDIA. Heeft donderdag bekend gemaakt dat „intiatieven" zijn on dernomen om de spanning te vermin deren die veroorzaakt is door de riva liteit tussen grote mogendheden in het gebied. GENEVE. Bijna zestig van de bij de International Air Transport Asso ciation (IATA) aangesloten lucht vaartmaatschappijen zullen hun ta rieven voor het vervoer van passa giers met vijf tot tien procent en die van het vrachtvervoer met zes tot dertien procent. WENEN. Medio maart zal een nieuw boek van Andrei Sacharow, getiteld „Angst en hoop", in Groot- Brittanië en de Verenigde Staten in de Engelse taal en in Oostenrijk in het Duits verschijnen. BIOSCOOP ,DE CONCERTZAAL" ZIERIKZEE vertoont: Op het filmfestival van Cannes bekroond met de Gouden Palm voor de beste acteur: Jack Lemmon zqdie£ "Het China Syndroom rijn doodsbenauwd.. begrijpt U waarom JACK LEMMON JANE FONDA MICHAELIDOUGLAS >11 Mill ra II Ith I'M M 111 K MIC II Ml lint <.l \s ll'< I II Ms >1)1 Kill IIMWtfSIIKIDUWln l \c k i i:\t\u IA\h fO.NI)\ MICHAI1 DDIK.I \S (Hl HIS s\M>lU)MI a.s. zaterdag 26 januari en zondag 27 januari Aanvang 20.00 uur Toegang alle leeftijden DEN HAAG, 24-1, Voorzitter L. van der Linden van de Nederlandse Politiebond heeft laten weten dat zijn bond de plannen van Wiegel niet pikt. „Ook politieambtenaren weten voor hun recht op te komen", aldus Van der Linden, „het zijn geen lieden die snel te hoop lopen in een fel pro test of demonstratie, dat zit een beet je ingebakken in de funktie. Maar laat de overheid zich niet vergissen, want als puntje bij paaltje komt zijn ook zij in de eerste plaats werkne mers". Hij repte echter niet over konkrete plannen om van politiezij de aan eventuele akties deel te ne men. De gevolgen van de verla gingsplannen zijn voor politiemen sen nog erger, omdat zij ook de toeslag aie wordt gegeven als hun dienstrooster op het laatste moment wordt veranderd dreigen te verlie zen. Dat betekent volgens Van der Linden dat de politieman wat het verschuiven van diensten betreft vo gelvrij wordt verklaard. Zaterdag 26 en zondag 27 januari Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor doter Van Geer, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag- en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. L. Flach, Hogezoom 186, Renesse. Tel. (01116) 1280, neemt waar voor dokter Bruel, dokter Stenger en dokter Van Beek-Verbeek. De weekenddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag als op zondag. Buiten de spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman Tandarts J. J. Bakker, Oude Haven 6, Zierikzee, Tel. (01110) 3016, neemt waar voor geheel Schouwen- Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. (01115) 1535 neemt waar voor Duivelend en Bruinisse en Zierikzee. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts Sj. Bergsma, Zierikzee tel. (OHIO) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee. Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen- trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke dinsdag Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Vrijdag 25 januari Westenschouwen Camping „Duinrand", 19.30 uur, uit voering „Nu met Hope". Verenigingsgebouw Kerkwerve, feestavond WIK, 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Familiesamen komst C.P.B., C.P.J, en C.B.T.B., 18.00 uur koffiemaaltijd; 20.00 uur avondprogramma Zonnemaire Verenigingsgebouw, jaarvergade ring „Nut en Uitspanning", 19.30 uur. Oosterland „Oosterhof", toneelavond Ver. voor Openbaar Onderwijs, 20.00 uur. Zaterdag 26 januari Zierikzee Bioscoop Concertzaal, „The China Syndrome", 20.00 uur. Renesse Bowling Centrum Renesse, 12.00 uur, bowling toernooi. Brouwershaven Tonnenmagazijn 19.45 uur Grote Avond P.J.Z. Jeugdgebouw, filmvoorstelling jeugdsoos Tootje, 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis, 19.30 uur. Donateursuit voering muziekvereniging „Crescen do'''. Jtóï j. t Zondag 27 januari - Zierikzee Gasthuiskerk. Jeugddienst. 11.00 uur. Concertzaal, middagconcert „Het Philidor Ensemble", 15.00 pur. Bioscoop Concertzaal, „The China Syndrome", 20.00 uur. Renesse Bowling Centrum Renesse, 12.00 uur, bowling toernooi. Maandag 28 januari Zierikzee „De Zeeuwsche Herberghe". Verga dering Tennisklub. 20.00 uur. Openbare sportkommissievergade- ring raadzaal stadhuis, 17.00 uur. Burgh Klubhuis, 20.00 uur, jaarvergadering tennisklub Westerschouwen. Ellemeet Dorpshuis Ellemeet; EHBO-cursus voor de Westhoek; 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis, gemeenteraadsvergade ring, 19.30 uur. Nieuwerkerk Hotel „De Meebaal", ledenvergade ring Landbouw werktuigenvereniging .Nieuwer kerk" G.A., 14.00 uur. Dinsdag 29 januari Zierikzee „De Lichtboei", 20.00 uur. Kursus Gezonde Voeding. „De Lichtboei", volksdanscursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. „Huis van Nassau", openbare verga dering Zierikzeese Sportraad, 19.30 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw, Herv. Vrouwengroep „Helpt Elkan der", (dia-vertoning over Oud-Bru), 19.30 uur. Middelburg Koepoortstraat 6, vergadering Stich ting Vrouwenhuizen, 20.00 uur. Woensdag 30 januari Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur Z.V.U. „De Wisselwachters". Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 3635 Zonnemaire Café Bommenede, jaarvergadering IJsclub Zonnemaire. 20.00 uur. Donderdag 31 januari Zierikzee „De Lichtboei", vergadercursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. Schoolgebouw, bestuursvergadering Beatrixschool, 14.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede, klaverjaswed- strijden, 20.00 uur. Vrijdag 1 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Zestig jaar Vis sersvereniging. 16.00-17.30 uur. Renesse Dorpshuis, 9.30 uur, openbare dis- triktsvergadering Waterschap Schouwen-Duiveland. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Gekombineerde muziekuitvoering. 19.30 uur. Zaterdag 2 februari Zierikzee „De Lichtboei". Koffiebar. 20.00 uur. „Huis van Nassau", 20.00 uur Film voorstelling P.V. „Zierick" en P.V. „Duiveland". Haamstede Geref. kerk, Werkdag voor nieuwe levensstijl. 10.00-16.00 uur. Dreischor Dorpshuis, 19.30 uur. Uitvoering mu ziekvereniging „Crescendo". (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119)660 STAPELS Zeg niet te vlug, of liever nooit: ,,dat leg ik daar maar even neer", vooral niet wanneer het papier be treft, want binnen de kortste keren is het verdwenen onder, andere papie ren. Het is het op kantoren bekende verschijnsel van de ..stapelvor ming". Er is vrijwel geen kruid tegen gewassen. Binnen het kader van de normale werkzaamheden, is er niet altijd on middellijk tijd papieren op te ber gen, of brochures, of enveloppen, of dingen die bewaard moeten blijvenen binnen enkele dagen is de stapelvorming een feit, want er wordt wat met papier geritseld, maar dat weet iedereen natuurlijk zelf wel. Als stapel ,,A" toch te groot begint te worden, is er ergens wel een ander plekje om iets neer te leggen. Daar komt snel iets overheen en het embryo is gelegd voor stapel „B". Het proces is vergelijkbaar met duinvorming. Tien zandkorreltjes blijven plakken tegen een plukje helm of biestarwegras; dan komt de wind en die maakt er een rondje zand" van. De tijd gaat door en heel kort nadien is er al een miniduintje; enfin op den duur wordt het een berg van heb ik jou daar en tenslotte een duin. Zo gaat het met papieren ook. Dan echter belt de heer Jansen uit Jubbega. Dat is waar ook, die stuur de ongevraagd een afdruk van een fo to en waar die nu is. Moet in stapel ,,Bliggen; snel er vlug doorheen met de haak nog aan het oor. Maarzo vlug gaat dat niet. „Zou voor dit ge val de heer Jansen even willen wach ten?" En dat wil de heer Jansen, want zijn adres hebben we op de klapper. Spreken we klaar en helder, zij het voor onszelf: „de afdruk van de foto van de heer Jansen moet binnen deze vier muren zijn.een voorlopige ge ruststelling en nu als de gesmeerde de stapels doorwer ken. Maar dit moet ook nog en dat en we glijden te snel door de stapels, want „Jansen" zit er heus wel tus sen, maar je kunt over hem heen kij ken en over het mannetje zelf mis schien ook wel. Gelukkig moesten we in stapelC een briefje zoeken, met een aanteke ning plus een telefoonnummer voor iets heel anders en - leve het leven - pal daaronder zit de foto-afdruk van de heer Jansen. Hier klopt natuurlijk iets niet, maar toch klopt het dan weer wel, maar het is wel moeilijk hoor, want op ginds tafeltje begint zich stapel „D" te vormen. Totdat, ja er moet soms ineens in een kramp iets gebeuren, zoals vroe ger huisvarkens werden geslacht in de maand november. Dat kost tijd en nog van alles, maar gelukkig „alles is er nog". De stapels zijn verdwe nen, maar er komen al weer nieuwe papieren en die leggen we dan - c'est la vie - op een nieuw stapeltje „A". Wie zegt dat efficiency dan toch nog niet typisch is voor de (ongewil de) stapelvorming heeft gelijk; ik houd van stapels, maar er moet op hét bureau nog wel een rond plekje overblijven voor de schrijfmachine of - zoals een burgemeester eens te gen me zei - om vlug een bord pap te eten, als er voor een normale, meer tijd vergende maaltijd geen gelegen heid is. De magistraat was ook een echte „stapelaar". In de gauwigheid telde ik er vier en dat kan volor één bureau al verdraaid veel zijn. Er moest minder papier onder de men sen zijn, maar dat zal wel een vrome wens blijven, want er komt steeds meer! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2