THEMADAG IN ZIERIKZEE OVER PROVINCIAAL EMANCIPATIE RURO Werkgroep Schouwen-Duiveland Amnesty International Causerie over: „Iran in de greep van de Islam Inspraak door heel Zeeland STREEKNIEUWS Studievereniging S.G.P. Man steelt auto met kind Dode in treintoilet Autogordels ook achterin Elvi-atelier gaat sluiten Ledenvergadering afd. Duiveland Ned. Rode Kruis Oplossing voor het ruimteprobleem tussen Dagverblijf en kleuterschool 4 ZIERIKZEE, 24-1. De bevolking in Zeeland kan zich in maart uitspreken over de vraag of er in deze provincie een vrouwen emancipatieburo moet komen. Wie be langstelling heeft voor dit onderwerp kan die tonen door mee te doen aan een van de themadagen die op verschil lende plaatsen worden georganiseerd. In Zierikzee ge beurt dat op dinsdag 11 maart in het „Huis van Nassau". Het gaat daarbij niet om een een voudig „ja" of „nee" op de vraag of dat buro er moet komen, maar ook om de manier waarop dit buro kan worden opgezet en hoe het werkzaam zou moeten zijn. NIEUYVERKERK Ophalen oud papier Zaterdag 26 januari zal te Nieuwer- kerk weer oud papier worden opge haald, waarvan de opbrengst weer bestemd is voor het zendingswerk van de Gereformeerde Gemeenten. Vanaf 9 uur zal de wagen over het dorp rijden. Verzocht wordt de spul len zoveel mogelijk gebundeld ge reed te zetten. BRU1NISSE Schepennieuws Zaterdag 19 januari vond te Harlin- gen de officiële overdracht plaats van de nieuwe Noordzee kotter Al-/ bert Pieter Louwe UK 154, waarvan' het casco werd gebouwd bij Tille Scheepsbouw B.V. te Kootstertille voor de heren S. van Slooten, J. Snoek en H. Visser te Urk. Een week tevoren werd de UK 42 Vertouwen overgedragen aan Zeevis serijbedrijf A. de Vries en Zoon b.v. te Urk, eveneens als casco bij de Tille gebouwd. Het eerste schip werd vis- klaar gemaakt in Bruinisse; het tweede in Stellendam. In Bruinisse wordt nu de laatste hand gelegd aan het bedrijfsklaar maken van de UK 153 voor de firma L. van Slooten, in februari hoopt dit schip naar de visgronden te vertrek ken, nadat het natuurlijk eerst zal zijn overgedragen. Te Bruinisse worden binnen afzien bare tijd verwacht de TX 36, ge bouwd voor de firma Van der Vis uit Texel en de GO 42? gebouwd voor de heer P. J. Bezuyen bij scheepswerf De Hoop fii Hardinxveld. N' In Stellendam wordt hard gewerkt aan het bedrijfsklaar maken van de GO 21 van de Gebrs. Blok te Goede reede en aan de UK 56, van de rederij L. den Boer te Urk. Bijeenkomst N.C.V.B.-afdeling De N.C.V.B.-afdeling Bruinisse vergaderde donderdag 17 januari j.l. in het Ned. Herv. Ver. Gebouw. Na de gebruikelijke opening hield de president mevr. De Groot-Fluit, een meditatie naar aanleiding van het ge lezen bijbelgedeelte uit Genesis 6 met het thema „Niet vergeefs". Het tweede gedeelte van de avond werd verzorgd door ds. R. H. M. de Jonge Het idee van de emancipatieburo's is afkomstig van staatssekretaris Kraaijveld-Wouters, die haar voorlo pige standpunt heeft verwoord in de nota „Provinciale vrouwenemanci- patieburo's". Zij ziet zo'n buro als een van de mo gelijkheden om op provinciaal ni veau de emancipatiegedachte meer ingang te doen vinden. Een groeiend aantal vrouwen en mannen is zich de laatste jaren bewust geworden van de vaak ondergeschikte positie van de vrouw op allerlei gebied. Wie hier aan iets wil veranderen stuit maar al te vaak op tegengestelde opvattingen in de samenleving. Ook blijkt dan dat de hedendaagse maatschappij (nog) niet is ingesteld op tamelijk in grijpende veranderingen. De over heid heeft tot taak er voor te zorgen dat ieder die dat wil zich „geëmanci peerd" kan gedragen: vrouwen èn mannen moeten een werkelijk vrije keuze kunnen maken. Regelingen en verordeningen zouden deze keuze niet mogen beperken of onmogelijk maken. De taken van de emancipatieburo's kunnen zich uitstrekken van het sig naleren van knelpunten op het ge bied van de emancipatie tot het ver strekken van informatie en het ge ven van ondersteuning en stimule ring van aktiviteiten, aldus de staatssekretaris. Aan de opzet van een emanciaptie- buro zitten veel haken en ogen. Dat is een van de redenen dat de door gede puteerde staten ingestelde Provinci ale emancipatiekommissie Zeeland de nota van de staatssekretaris in een zo breed mogelijke kring ter dis- kussie wil stellen. Op de themadagen is volop gelegenheid een mening te geven. Opgaven Deelnemers moeten zich van tevo ren opgeven. In alle plaatsen zullen kindercrèches aanwezig zijn. Ten be hoeve van de inspraak is de brochure „Een vrouwen emancipatieburo in Zeeland?" verschenen. Alle vrouwe norganisaties krijgen het boekje au tomatisch toegezonden. Andere be langstellenden kunnen de brochure gr^is verkrijgen, ook_, degenen djë niét dan 'de themadagen' deéïhëmen. - - qo die sprak over het onderwerp „Christelijke opvoeding". Spreker hield zijn referaat mede naar aanleiding van een enquete die in 1978 werd gehouden onder 4.000 jongeren in de leeftijd variërend van 12 tot 17 jaar. Deze enquete liet een optimaal beeld zie van wat er bij de jeugd leeft met betrekking tot de op voeding en het geloof. Spreker bena drukte dat men als ouderen begrip moet tonen, en open en eerlijk moet staan tegenover de vragen en problemen van de jeugde die veel meer dan vroeger een duidelijk ant woord verwacht. „Een goed voor beeld tonen door de ouders in het ge zin is hierbij een eerste vereiste," zo zei hij. NIEUWERKERK, 22-1. De Studievereniging Schouwen-Duiveland van de S.G.P. te Nieuwerkerk vergaderde onder voorzitterschap van de heer I. de Waal uit Oosterland. Spreker op deze avond was de heer J. M. van den Berge uit Zierikzee, die een inleiding hield over „Iran in de greep van de Islam". •>n De heer Van den Berge merkte op dat de recente ontwikkelingen in Iran de aandacht van een ieder ge vestigd heeft op de islamitische we reld. Er zijn volgens hem nog een aantal landen te noemen waar de „islamisering" sterk is of wordt doorgevoerd: Pakistan en Libië. Ook memoreerde hij de komst van vele tienduizenden gastarbeiders uit de islamitische landen naar ons land, die ook hun geloof hebben meege bracht. Spreker zei dat ayatollah Chomei- ny veelal wordt gezien als een reli gieus leider die aan politiek doet, maar in de islamitische wereld is een religieus leider iemand, die per defi nitie aan politiek doet. Potentiële macht De heer Van den Berge noemde ver volgens vijf faktoren, die onderbou wen dat de Islam een potentiële macht vormt, nl.: 1. Er is één geloof; 2. Er is één taal (Arabisch); 3. Er is één cultuurgeschiedenis; 4. Er is olie en 5. Er is één gemeenschappelijke vijand, in de vorm van de staat Is raël, maar gelukkig is er geen sprake van politieke eenheid. De inleider stond vervolgens stil bij de leer van de Islam, bij de pro feet Mohammed en bij de Koran. „Het grote verschil tussen Christe nen en Moslims is gelegen in het af wijzen van de Moslims van Christus als de Zoon van God; verder geloven zij niet dat Jezus aan het kruis gestorven is en dus ook niet dat Hij is gestorven om de zonden van Zijn volk te verzoenen. Ook de erfzonde wordt door de Moslims afgewezen. De weg naar het heil is voor de Joden de Wet, voor de Christenen is Jezus Christus de enige weg, maar voofr de Moslims is dat de onderwerping aan Allah." Twee hoofdstromingen Ook de verschillen tussen de twee hoofdstromingen binnen de Islam - het Soenisme en het Sjiïsme - werden door de inleider belicht. „Van het Sjiïsme was in het westen nauwe lijks iets bekend totdat één van de leiders, ayatollah Chomeiny in het nieuws kwam. Na de val van de sjah werd Chomeiny als de „verlosser" ingehaald, maar volgens de spreker zijn de vreugdekreten inmiddels wel verstomd. De plaatsbekleder van Al lah heeft zich volgens de heer Van den Berge ontpopt als een wrede ti ran, die droomt van een islamitische wereldheerschappij; als een geloofs- vervolger en onderdrukker van min derheden. Amerika Volgens spreker heeft Amerika er in belangrijke mate aan meegewerkt dat de revolutie in Iran mogelijk werd. Jimmy Carter verbond immers aan de door de sjah verlangde leve rantie van moderne wapens en vlieg tuigen de volgende voorwaarden: Vrijlating van terroristen; wijzi ging van de Iraanse rechtspraak en het recht op vrije vergadering moest geïnstitutionaliseerd worden. Het toegeven aan deze eisen verzwakte de positie van de sjah enorm. Nadat de heer Van den Berge nog was ingegaan op de gijzeling in de ambassade besloot hij zijn referaat met de opmerking dat Iran met het verdrijven van de sjah en de komst van Chomeiny van de diktatoriale regen in de tirannieke drup is be land. „Arm, arm, olierijk Iran Onder dit vignet wordt de inspraak procedure over de oprichtingl van een vrouwenemancipatieburo in Zeeland gevoerd. Aanvragen aan: buro voorlichting provincie Zeeland, Sint Pieterstraat 42, Middelburg, telefoon (01180) 27351, toestel 124. Op dit adres kan men zich ook opgeven voor de thema dagen en kunnen nadere inlichtingen worden verstrekt. De overige themadagen worden ge houden in Oostburg (14 maart), Goes (17 maart), Terneuzen (18 maart), Poortvliet (20 maart) en Middelburg (22 maart). Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen waarbij over en weer werd gediskussieerd. Na een dankwoord van de presidente eindig de ds. De Jonge deze avond met dankgebed. EINDHOVEN, 23-1. De 27-jarige P. V. uit Eindhoven, een patiënt van de R.P.I., heeft woensdagavond in zijn woonplaats een auto gestolen terwijl het 10-jarig zoontje van de eigenares se er, nog in zat. Dit gebeurde, op de Michelangelo- laan. 'Daar kreeg een 30-jarige Eind- hovense pedh' met haar auto.' P. V. bood aan te helpen. Terwijl de vrouw buiten stond ging hij achter het stuur zitten, startte de auto en reed weg. De man zette het kind korte tijd la ter af bij één van zijn kennissen. Het jongetje werd van daar naar huis ge bracht. De man zelf ging naar zijn ou derlijke woning waar hij twee uur la ter kon worden aangehouden. De au to stond voor de deur geparkeerd. De politie die na het bekend worden van de „ontvoering" in grote paraatheid was gebracht heeft de man weer te ruggebracht naar de R.P.I. ROTTERDAM, 23-1. Een perronop zichter heeft in de nacht in het toilet van een internationale trein op het Centraal Station in Rotterdam een jongeman levenloos aangetroffen. Bij hem lag o.a. een heroïnespuit. De identiteit is nog onbekend. De politie in Rotterdam schat de leeftijd van de overledene op ongeveer 28 jaar. Het toilet was afgesloten. De trein had maandag gereden op het traject Amsterdam-Brussel. DEN HAAG, 23-1. Minister Tuijn- man (verkeer) heeft de Tweede Ka mer meegedeeld dat autogordels ach ter in de auto ook verplicht worden gesteld. Zelfs wordt een draagplicht overwogen. Een en ander heeft te makem met een EEG-richtlijn. In Frankrijk wor den deze richtlijnen reeds toegepast. Ook wordt overwogen voor nieuwe auto's de montage van tenminste één mist achterlicht verplicht te stellen. Flitsen uit het buitenland WENEN. Oostenrijk moet de Sowjet Unie vijf miljoen dollar schadevergoe ding betalen omdat het zijn kontrakt met dat land voor de aankoop van verrijkt uranium noodgedwongen heeft verbroken. De Oostenrijkse nationale elektriciteits maatschappij heeft dit woensdag meegedeeld. PIETRMARITZBURG. James Man- ge, een 24-jarige zwarte Zuidafrikaan, heeft toestemming gekregen in beroep te gaan tegen zijn doodvonnis. Hij was de eerste sinds de Tweede Wereldoor log die in Zuid-Afraka ter dood is veroordeeld wegens hoogverraad. TEHERAN. De Iraanse minister van buitenlandse zaken, Sadeq Qotbzadeh, heeft woensdag gezegd dat de afgezette sjah in Panama is gearresteerd, maar hij zei erbij dat hij dit bekend maakte tegen de wens van de Panamese autoritei ten. (Vervolg van pag. 1) baan gehad en ze hoopt dan ook sterk, dat ze op niet al te lange ter mijn weer „aan de bak" zal komen. „Goeie goed" Elvi-Confektiebedrijf werd in 1970 overgenomen door een Engelse fir ma. De produktie is gericht op dames-bovenkleding. „Wij maken het goeie goed", zegt de heer Van WSezel en benadrukt dat Elvi daar door ook de dupe is geworden van de sterk gewijzigde kleedgewoonten. „Het dragen van de zondagse jurk is meer en meer gaan verdwijnen. Er wordt goedkoop gekocht in de grote warenhuizen, terwijl onze produkten niet onder de f 200,— in de winkel hangen. Wij zijn grotendeels afhan kelijk van de verkoop bij de kleinere kledingzaken". De ateliers in Halsteren, St. Maar tensdijk en Nieuwerkerk zullen nu binnenkort gesloten worden. Onge veer 110 van de ruim 300 perso neelsleden worden ontslagen. Met de koncentratie in de vestiging in Steen bergen denkt de Elvi-direktie het be drijf te kunnen handhaven. De heer Van Weezei wijst erop, dat er niet alleen nadelen verbonden zijn aan een vestiging in Nederland. Er kan hier bijzonder snel ingesprongen worden op snel wisselende mode trends, hoewel de bedrijven in Oost-Europa hebben op dit gebied ook hun voelsprieten uit en maken gebruik van de ideeën en inzichten van Westerse specialisten. Afwerken Er wordt nu al niet veel meer ge produceerd op het atelier in Nieu werkerk. Het werk richt zich meer op het afwerken van de produktie, die vanuit de buitenvestingen naar Elvi-Nieuwerkerk komen. De heer Van Weezei durft niet precies te zeg gen wanneer de deur zich hier voor goed zal sluiten. Heel voorzichtig noemt hij de datum van 1 april, maar dat hangt nog af van de vergunning voor de ontslagaanvragen. De vakbonden zijn inmiddels inge licht en toonden zich begripvol in de ze pijnlijke kwestie. Over een bestemming van het be drijfspand aan de Weststraat is nog niets bekend. „Misschien gaan we het verhuren, maar waarschijnlijk wordt het verkocht", aldus de direk- teur. OOSTERLAND, 18-1. De afdeling „Duiveland" van het Ned. Rode Kruis hield een openbare ledenver gadering in het dorpshuis „Ooster hof" onder leiding van de voorzitter, de heer J. D. de Kam. Deze sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen en gaf vervolgens een korte uiteenzetting van de verschil lende aktiviteiten van de afdeling. Vervolgens vroeg de secretaresse me vrouw J. L, Geelhoed-Quist, aan dacht voor de belangrijkste ingeko men stukken, hetgeen een interes sant beeld liet zien van de aspekten van het werk, waarin het Ned. Rode Druis automatisch wordt betrokken. De penningmeester, de heer C. Pors, gaf een uiteenzetting van de or ganisatorische en financiële objecten van de afdeling. Belangrijk voor de leden was de mededeling dat, met in gang van heden, de kontributie- incasso niet meer op de gebruikelijke wijze zal plaats hebben doch in het vervolg met een accept-girokaart. De verzending hiervan zal in februari a.s. plaats vinden. De leden te Oosterland, Nieuwerkerk, Ouwer- kerk en Sirjansland worden verzocht om van deze betalingsmogelijkheid gebruik te maken. Bestuur en mede werksters zullen dit zeer op prijs stellen. Welfare-werk Namens het Welfare-werk gaf de leidster hiervan, mevrouw D. Stuij- ten Heide, op bekwame wijze een beeld van al hetgeen wat op het ter rein van het Welfare-werk wordt ver richt. Een woord van waardering door de voorzitter aan allen die zich voor dit nuttige werk inzetten was ongetwijfeld op z'n plaats. Na de pauze werd door de heer Marteijn van het „Kringbestuur Zee land" de film „Rode Kruis Journaal" vertoond. Een bijzonder interessante en leerzame rolprent, die zeer zeker een grotere belangstelling waard ge weest was. Dit betekende weer het slot van de ledenvergadering van de afdeling Duiveland" van het Ned. Rode Kruis. Flitsen uit het buitenland NEW DELHI. De nieuwe Indiase regering van premier Indira Gandhi heeft zich woensdag in haar be leidsverklaring ernstig bezorgd ge toond over 'de toestand in Afghani stan. In de verklaring, die door president Reddy in het parlement werd voorgelezen, wordt gezegd dat de strijd tussen de grootmaen ten in het gebied voor India vol strekt onaanvaardbaar is. WELLINGTON. Nieuw-Zeeland heeft de correspondent van het Russische persbureau Nowosti, Dr. Sergei Zimin, laten weten dat hij binnen drie dagen het land moet hebben verlaten. GENEVE. Het in Geneve gevestigde „International University Eschange Fund", een internationale organisatie die veel kontakt heeft_met_ae_Zuid- Afrikaanse negerbevolking, heeft laten weten dat een van zijn topfunktiona- rissen voor de blanke minderheids regering in Zuid-Afrika gespioneerd heeft. ZIERIKZEE, 24-1. Het kollege van b. en w. van Zierikzee heeft zich in een extra vergadering beraden over de problemen, verbonden aan de si tuering van het Dagverblijf „Brug- zicht" aan de Scheldestraat ten op zichte van de naastgelegen openbare kleuterschool ,,'t Mierenest". Dit wordt medegedeeld in een pers bericht van de gemeente Zierikzee. De afrastering van het dagverblijf Met vaardige hand wordt de strijkbout gehanteerd. Nog even bout gedoofd worden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) zou, zoals aanvankelijk de bedoeling was, op een afstand van drie meter van de kleuterschool worden opge trokken. De gebouwen zelf zouden acht meter uit elkaar komen te staan. Opschuiving In de extra kollege-vergadering van 18 januari werd besloten te stre ven naar een opschuiving van het Dagverblijf over een breedte van zes meter in oostelijke richting. Daarbij werd uitgesproken dat het ministerie van C.R.M. bereid zou zijn toestem ming tot aankoop van een extra strook aan de Stichting te verlenen. In de kollege-vergadering van woensdag 23 januari werd tenslotte een oplossing gevonden voor de gere zen problemen. Het bouwperceel aan de zijde van de kleuterschool zal met ±2,5 meter worden ingekrompen en aan de oostelijke kant met 2,5 me ter worden uitgebreid. Hierdoor wordt bereikt dat de af stand tussen de kleuterschool en het Dagverblijf wordt gebracht van ±8 meter op 14 meter. De aanwezige groenstrook zal gehandhaafd kunnen blijven. AMSTERDAM. De Communisti sche Partij Nederland (CPN) keurt de maatregelen die Moskou tegen de na tuurkundige Sacharov heeft genomen af. Aldus een woordvoerder van de CPN. DEN HAAG. Het PPR-Kamerlid Waltmans wil dat minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) er bij de Engelse regering op aandringt dat de Zuidafrikaanse troepen uit Zimbabwe- Rhodesië worden teruggetrokken. Jaarverslag verschenen (Slot) SCHOUWEN-DUIVELAND, 21-1. In het slot van het jaarverslag van de Werkgroep Schouwen-Duiveland van Amnesty International, wordt de Sovjet-Unie-aktie aangeduid en komen enkele andere zaken aan de orde. U.S.S.R. (oktober-januari 1980) ak- tiedoelen waren: vrijlating gewe tensgevangenen en stopzetting van misbruik psychiatrie .en ondervoe ding in werkkampen. De hele werk groep heeft zich ingezet bij de voor bereiding en uitvoering van de ver schillende onderdelen van deze grote internationale aktie. Drie leden zijn naar de voorbereidende groependag in Utrecht geweest. Voor de handte- keningenaktie werd een Comité van aanbeveling gevormd. Bijna 900 mensen plaatsten hun handtekening onder de petitie. Op 9 december stond de dienst in de Gereformeerde kerk in Haamste de in het teken van het werk van Am nesty. De voorzitter van de werk groep kreeg in die dienst en in de Kerstnachtdienst van de Hervormde gemeente in Ouwerkerk gelegenheid iets over de aktie te vertellen. Na de dienst werden petitielijsten gete kend. dat gebeurde ook in de Her vormde kerk in Burgh. In de Nieuwbode en Ons Eiland stonden verschillende berichten over de aktie. Ons Eiland plaatste ook drie achtergrondartikelen. Op 10 december werd in Zierikzee en Haamstede een schrijfavond ge houden waarop de voor de aktie be schikbare diaserie werd vertoond. Door een leerling van de RSG werd in zijn klas aandacht aan de aktie besteed en werden handtekeningen verzameld. Alle 6 burgemeesters verleenden hun medewerking door te schrijven voor vrijlating van gewetensgevan genen. In Brouwershaven stelde de raad zich unaniem achter de brief. Aan artsen is gevraagd te proteste ren tegen misbruik van de psychia trie. De meesten zegden hun mede werking toe. Door werkgroepleden werden kaarten gestuurd naar men sen in inrichtingen. Aan de besturen van sportvereni gingen werd gevraagd zich in te zet ten voor de situatie in de werkkam pen. Geen van de benaderde besturen reageerde positief. In twee clubbla den werd wel een artikeltje over de aktie opgenomen. Doodstraffencampagne Aan het begin van het jaar kondig de Amnesty een permanente campag ne voor afschaffing van de doodstraf aan. Als voorbereiding daarop werd op 29 maart een thema-avond gehou den. Vele in de diskussie naar voren gekomen vragen bleven onbeant woord zodat besloten werd hierover nog eens verder te praten met een ju rist erbij. Op 26 oktober werd een tweede thema-avond gehouden waar prof. mr. H. Franken het voor en het tegen van de doodstraf duidelijk op een rijtje zette. Een verslag van die avond wérd ge publiceerd in de Nieuwsbode en Ons Eiland. Sinds juni doet de werkgroep mee met een schrijfaktie waarbij maandelijks wordt geschreven voor één of meer gevangenen die met exe cutie worden bedreigd. Scholenwerk Door de subgroep voor het scholen werk is een brief gestuurd naar alle lagere scholen om te wijzen op de mo gelijkheden voor informatie over het werk van Amnesty en het aanbieden van hulp daarbij. Dat leverde drie positieve reakties op. In Nieuwerkerk is inmiddels een informatieles gegeven, op de lagere scholen in Haamstede gebeurt dat in januari 1980. In de maanden november/decem ber werd op de RSG meegedaan aan de scholierenaktie voor vrijlating van 200 gevangen schoolkinderen in Zuid-Afrika. Aan de kinderen is in formatiemateriaal uitgereikt en in het dokumentatiecentrum was een week lang een tentoonstelling inge richt. Op 12 december werd de aktie afge rond, in een dubbel lesuur werd 's morgens en 's middags met verschil lende klassen verder op de aktie in gegaan. Na een inleidend praatje door een lid van de werkgroep werd een film vertoond en was er gelegen heid voor de leerlingen om aan de hand van stellingen met elkaar te diskussiëren. Na schooltijd konden brieven geschreven worden. Velen bleven daarvoor en stelden zelf een brief op. Op de Chr. scholengemeenschap is aandacht besteed aan de Roemenië- aktie. De mogelijkheid tot schrijven voor de maandelijkse schrijfaktie op de RSG is na de zomervakantie voor lopig stopgezet. Op initiatief van de scholengroep is door beide scholengemeenschap pen f 100,— uitgetrokken voor aan vulling van het dokumentatiecen trum met materiaal over het werk terrein van Amnesty.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4