Dorpshuis Noordgouwe op agenda raadsvergadering POPPENTBNTOONSTEUJNG IN „CORNELIA SOOS" Aansprekende elementen uit een boeiende fruitteelt-historie HAVO-scholieren gepakt voor inbraak bij speelgoedhuis Verhage Bouw moet vóór 1 juni starten STREEKNIEUWS Jaarvergadering Pomona' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 januari 1980 Nr. 22646 3 BROUWERSHAVEN, 23-1. Voor de bouw van een dorps huis te Noordgouwe kan een rijkssubsidie worden ver kregen van maximaal f 150.000,—, zijnde 75 procent van de subsidiabele investeringskosten ten behoeve van het centrale akkommodatiedeel. Als voorwaarde wordt gesteld, dat voor 1 maart 1980 een aantal gegevens worden ingediend, waaronder een bestektekening met het bestek alsmede een kosten- en een financieringsopzet. Met de bouw moet dan tevens vóór 1 juni 1980 een aanvang worden gemaakt. ZIERIKZEE, 22-1. De inbraak bij Speelgoedhuis Verhagen in november, waarbij voor f 17.000,— aan ontvang- en zendapparatuur voor modelvlieg tuigbouw werd ontvreemd, is opgelost. De politie heeft maandagavond twee HAVO-scholieren in hun kraag gegrepen, toen zij - vermomd - probeerden de waar voor f 4000,terug te verkopen aan H, L., de bedrijfsleider van diezelf de zaak. L. was in het afgelopen weekeinde telefonisch over deze transaktie be naderd. Er werd maandagavond om acht uur afgesproken op een parkeer terrein aan de oost Havendijk. Rond dqt tijdstip kwamen de jongelui van wie de een spijkerbroek (met kijkga ten) over het hoofd had getrokken en de ander een bromfietshelm droeg, daar opdagen. Maar vóór zij kontakt konden opnemen met L., die inmid dels ter plaatse was gearriveerd, trad de gewaarschuwde rijkspolitie, die werd geassisteerd door de distrikts- recherche, handelend op. De jongens hadden zich gewapend met een alarmpistool en een mes. Het bleken de 17-jarige P. J. J. uit Haamstede en de 15-jarige J. K. uit Zierikzee te zijn. J. had een kamer in huur in de nabijheid van het betref fende parkeerterrein. Geslaagd Oud-stadgenoot R. Duym, thans woonachtig te Vlissingen, is bij ko ninklijk besluit per 1 februari be noemd tot gerechtdeurwaarder te Goes. Oud-stadgenoot De heer A. Krakeel (56), een oud- Zierikzeeënaar tegenwoordig in Gor- kum woonachtig, is onlangs be noemd tot voorzitter van de raad van commissarissen van zowel de bedrij ven Robbé als AGA. De heer Kra keel, die zijn loopbaan begon met en kel het diploma machinebankwerker op zak dat hij behaalde aan de LTS te Zierikzee, is algemeen directeur ge weest van Robbé Radiatoren. Hij is ook lid van de raad van bestuur van de Britse Stelrad Group, die eigenaar is van zowel Robbé Radiatoren te Gorkum als AGA-Radiatoren te Nuth. WESTERSCHO UWEN Kommissie sport- jeugd- en kulturele zaken De gemeentelijke kommissie voor sport-, jeugd- en kulturele zaken ver gadert op donderdag 7 februari in het raadshuis. Aan de orde komen o.m.:. subsidieverzoek C. J.V.-groep ,,£)e Schakel", lidmaatschap Advieskóm- missie voor het welzijnsbeleid en.nog een drietal subsidieverzoeken t.w. Toen de politie hen nader aan de tand voelde, bekende J. nog drie diefstallen. Uit auto's had hij naar zijn zeggen onder meer ontvreemd een cemafoon (waarde f 2000,—), halogeen-lampen en schapebontjas- jes. Hangende het onderzoek zijn de jongens in verzekerde bewaring gesteld voor: de Ruitervereniging „Renesse, de S.V. ..Velocitas" en de oranjevere nigingen. NIEUWERKERK Gekombineerde Muziekuitvoering Op vrijdag 1 februari geeft de mu ziekvereniging „Oefening en Uit spanning" te Nieuwerkerk, in sa menwerking met „Nu met Hope" te Bruinisse, een uitvoering in „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk. Voor de pauze vindt het muzikale program ma plaats, terwijl na de pauze het blijspel in drie bedrijven: „Zo'n heer lijk huisje buiten" van D. J. Egge- noor, wordt opgevoerd. Medewer kenden zijn: A. Hoge, Willy de Feyter-Petersen, Joukje van de Jagt- van Oorschot, Simon Berrevoets, Ad- dy Flipse-Berrevoets, Diny Goddijn- Verduit, Anita Polderman, Huib Mol en Ad van der Jagt. De regie is in handen van Simon Berrevoets en Ad- dy Flips-Berrevoets. Een vergelijkbare uitvoering vindt plaats op vrijdag 8 februari in ,,'t Durps'uus" te Bruinisse. Op dit pro gramma komen wij nog nader terug. BRUINISSE Belletje druk zorgwoningen Bij de zorgwoningen, nabij het be jaardenverzorgingstehuis „In 't Op per" heeft men, ten behoeve van de bewoners, een bellenbord aange bracht, een voorziening die door de bewoners op prijs wordt gesteld. An ders wordt het echter, als de jeugd, mogelijk al wat ouderen, 's avond laat er aardigheid in blijkt te hebben om de mensen uit bed te bellen. In zo'n geval kan men nauwelijks nog spreken van een kwajongensstreek. Te hopen is dat de belletjesdrukkers de,bewoners voortaan met rust zul len laten. Als voorbereidingkrediet om te ko men tot een bestek voor een multi- funktioneel gebouw, is f 50.000,— nodig. B. en w. vragen de raad dit bedrag in de vergadering van maandag 28 ja nuari ter beschikking te stellen. Wanneer dat gebeurt, zal - na ge pleegd overleg met C.R.M. - het ar- chitektenburo De Jonge B.V. te 's- Gravenpolder, dat ervaring heeft in het ontwerpen van plannen met een multifunktioneel doel (onderwijs en sociaal-kultureel), opdracht worden verstrekt tot het maken van een bestek voor dit projekt. Multifunktioneel Bij het maken van de plannen wordt, zoals bekend, rekening ge- Voor 55 jaar ADVERTENTIE. Gevraagd: tegen 1 Februari een flinke dienstbode van goede getuigen voorzien, goed. kun nende koken, wasch vrij, reis vrij in de vacantie. Loon 30,per maand. ZIERIKZEE. De aangevraagde sur séance door de Algemene Zeeuwsche Electriciteits Maatschappij is afge wezen daar niet drie vierde der con currerende schuld er voor was. De AZEM is onmiddellijk failliet ver klaard. ZONNEMAIRE. Onlangs ga.f de zangvereeniging Halleluja" in de Chr. school haar jaarlijksche uitvoe ring ten aanhoore van een flink opge komen publiek. Het talrijke num mers bevattende programma werd vlot uitgevoerd, zoodat de toehoor ders voldaan huiswaarts keerden. DREISCHOR. Hoewel wat laat in het seizoen, daar door omstandighe den de aanvraag wat laat is geschied, zal dezer dagen door de Centrale Ver- eeniging van reizende bibliotheken hier weer een bibliotheek geopend worden, zoals ook vorige jaren te de zer plaatse geschiedde. ZIERIKZEE. We hebben nu twee vaste bioscopen in onze gemeente. In 't Huis van Nassau hebben de Gebr. G. een cabine laten maken in de bo venzaal waar 's Zaterdags en 's Zon dags allerlei films vertoond zullen worden. HAAMSTEDE, 22-1. De Vereniging van Oud-leerlingen „Pomona" hield in hotel Bom de jaarvergadering, voorafgegaan door een palingmaal- tijd. Tijdens deze maaltijd voerde de heer Jac. Steur het woord en dook op humorvolle wijze in de historie met „ships" vol zwarte bessen waar het sap uitliep; het zaaien van kalkstikstof met een doekje voor de mond omdat het zwaar vergif was en altijd weer de eerste Yellow's aange voerd door paard en wagen van Van Toledo. Toen nog bedrijven met een hoop personeel, nu eenmansbedrijven en ondanks dat meende de heer Steur te moeten opmerken: ,,Ik zie het niet meer zitten en de fruitteelt gaat ka pot. Een zegen voor deze mensen is de rekreatie geworden en de caravans in de boomgaarden namen de plaats in van de appeltjes, peertjes en de-bes sen". Na opening door voorzitter J. C. de Feiter memoreerde deze het overlij den op 29 maart 1979 van het ere-lid de heer C. A. Hartog, mede-oprichter van „Pomona", en van de heer M. O. Hanse Sr. Beiden werden door de vergadering staande herdacht. De voorzitter zeide verder dat de paling als lokkertje voor een grote op komst, geen succes werd, want slechts 16 leden waren aanwezig. Een speciaal welkomstwoord richtte hij houden met de wensen die de bevol king via een enquête ter tafel bracht. Juist met het oog op de subsidie van C.R.M. zal het dorpshuis tegen (dus verbonden aan) de lagere school te Noordgouwe worden gebouwd, waar voldoende ruimte in eigendom van de gemeente aanwezig is. Van de drie lokalen staat er één leeg, dat wordt gebruikt als handenarbeidlokaal. Deze ruimte zal in het gehele nieuwe komplex worden ingepast, waarbij deze dan tevens kan worden gebruikt voor de sociaal-kulturele aktivitei- ten, waardoor een integratie met het nieuwe dorpshuis ontstaat. Het dorpshuis zal, behalve als plaats van sociale aktiviteiten, tevens geschikt worden gemaakt als gymnastiék- voorziening, voor zowel de school als partikulieren. Een ander punt op de agenda van maandag aanstaande betreft de kre dietverlening voor de bouw van een klub- en kleedruimte en de verbete ring van de tennisbaan te Brouwers haven. Er wordt voorgesteld daartoe een krediet te verlenen van f 85.467,40,—. De kunststofbaan, die in 1968 werd aangelegd, behoeft - na een gedeeltelijke opknapbeurt in 1975 - nodig renovatie en het is om uitvoeringtechnische redenen veel efficiënter gebleken de gehele baan te vernieuwen, hetgeen tevens prijstechnisch voordelen biedt. Het bedrag, dat daarvoor nodig is, be loopt f 32.180,—. Houten klubhuis Voor het klubhuis wordt gedacht aan een dubbelwandig houten ge bouw (voor een stenen uitvoering lie pen de kosten te hoog od). waarin opgenomen 2 kleedkamers, 2 toilet ten, een berging en een klubruimte, annex keukentje. De totale kosten bedragen f 37.250, De kleedakkommodatie zal ge plaatst worden langs de korte zijde van de baan. Het hekwerk zal met 36 meter worden uitgebreid, zodat ook het klubhuis daarbinnen zal komen te staan. De tennisvereniging zelf zal voor de inrichting van de kleedruim te zorgdragen. Zij telt thans 162 le den. Oefenkooi Het bestuur van de vereniging heeft een aanvullend verzoek gedaan tot de heren K. J. Dambruin en J. P. C. Boot. Vijf en veertig jaar „Pomona" bestaat dit jaar 45 jaar, doch het valt niet' meer mee in de fruitteelt. Het is zelfs geweldig slecht en nie mand is nog puur fruitteler in de Westhoek en sinds 1970 hebben de te lers een vaste bron van inkomsten uit de caravanplaatsjes. „Pomona" werd in juni 1935 opge richt en het eerste bestuur zag er als volgt uit: H. P. Verton, M. C. Geleijn- se, W. E. Quaak, W. Capelle en J. M. Beije. Schadelijk wild De voorzitter vond het jammer dat de telers hun geweren moesten inle veren en zodoende geen schadelijk wild meer kunnen schieten. Het ver schil tussen schadelijk wild en onge dierte was niet duidelijk, doch wel was men het er over eens dat een boomgaardbezitter zijn geweer moet behouden. Zo niet dan zullen zij an dere maatregelen moeten nemen met alle gevolgen van dien. Mogelijk dat ook de jagerspositie binnen enkele jaren in het gedrang gaat komen. Het jaarverslag van de heer J. Da- Deze tekening geeft een kleine in druk van het nieuw te bouwen klub huis van de tennisvereniging Brou wershaven, dat zal worden gecom- pletteerd met een terras, aan de zon zijde en uit de wind. Tijdens de ge meenteraadsvergadering van aan staande maandag wordt de raad ge vraagd voor die bouw een krediet be schikbaar te stellen. om tegelijkertijd met de uitvoering van de werken een oefenkooi te reali seren aan de achterzijde van het klubhuis. De kosten hiervan zullen worden gedrukt door zelfwerkzaam heid van de leden, die bereid zijn zelf de muur te bouwen en de tegenver- harding te maken. Van gemeentewe ge zouden dan de materialen beschik baar worden gesteld, terwijl voor re kening van de gemeente de uitbrei ding van 30 m hekwerk zou moeten plaatsvinden. Het kollege is van mening, dat de oefenkooi een nuttige funktie kan vervullen en vindt het verantwoord het verzoek in te willigen. De kosten voor de oefenkooi belopen f 30.000,-. Het kollege wil de Algemene Soos voor Ouderen te Zonnemaire een sub sidie verlenen van f 905,—, bestaan de uit f 620,—, twintig gulden bijdra ge per lid, (31 van boven de 65) en honderd procent bijdrage in de zaal- huur (f 285,—). Deze soos bestaat ruim een jaar en voldoet daarmee aan de voorwaarde tot subsidie. Geen subsidie De bejaardensociëteit Zonnemaire, die telkenjare subsidie ontving, zal deze volgens het voorstel van b. en w. niet langer verkrijgen. Reden daar voor is dat deze soos, ondanks het streven van gemeentewege, niet wenste op te gaan in de Algemene Soos voor Ouderen, die een volstrekt algemeen karakter heeft. De bejaar densociëteit Zonnemaire wenst als zelfstandige soos voort te bestaan, maar verspeelt daarmee de gemeen telijke bijdrage, omdat b. en w. het subsidiëren van twee los van elkaar opererende bejaardensociëteiten in één kern niet wensen voor te staan. Geen codicil op rij-examens MIDDELBURG, 23-1. Gedeputeer de staten van Zeeland zullen niet meewerken aan het scheppen van ruimte op het rijbewijs bestemd voor een donorcodicil. Dit is een verkla ring waarin men- zich bereid ver klaart weefsels of organen na de dood voor transplantatie-doeleinden beschikbaar te stellen. Volgens g.s. lebout gaf een jaar te zien vol zorgen en teleurstelling wat de fruitteelt be treft. Veel fruit, lage prijzen en te kort aan kisten. De 3-daagse reis naar Idar-Oberstein slaagde volko men. Het ledental bedraagt 59. Financieel staat de vereniging er goed voor. Penningmeester N. A. Dambruin had voor 1979 f 107,92 over. Ook de penningmeester van het corso-komité, de heer J. Jonker had een goed batig saldo. Namens de kas- kommissie adviseerde de heer A. v. d. Zande beide rekeningen goed te keuren. De heer J. Dalebout werd herkozen als bestuurslid. Waar schijnlijk zal op 13 mei het 45-jarig bestaan gevierd worden met een etentje in het bijzijn van de dames. Naar Parijs „Pomona" gaat dit jaar naar Pa rijs. Deze driedaagse werd door de heer C. J. Boot uit de doeken gedaan en een 20-tal leden gaven zich reeds op. De data liggen op 27, 28 en 29 mei. Bij de rondvraag vertelde de heer J. P. C. Boot het een en ander uit de vooroorlogse tijd waaruit o.a. bleek dat een weekloon (f 32,50) voldoende was voor een hele winter kolen voor de kachels. De heer I. C. Boot zal als jager proberen alsnog de geweren in bezit te houden van de boomgaardbe zitter. Hierna volgde de sluiting. van Zeeland is dat niet mogelijk, aangezien het model rijbewijs wette lijk is vastgesteld en er dus een wets wijziging nodig is om er iets aan te veranderen. Bedrijfsvoorlichting op excursie De Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting Schouwen-Duiveland kom- bineert, op donderdag 7 februari, een excursie-dag en een algemene leden vergadering. 's Ochtends worden de witloftrek- kerij (op water) van de heer W. van der Wekken te Zonnemaire en de stie- renmesterij van L. J. Klompe te Drei- schor bezocht, waarna de algemene ledenvergadering wordt gehouden in café-restaurant Van der Weijde te Noordgouwe. 's Middags vertrekt men naar Oosterland voor een be zoek aan de bloemenkwekerij van de Gebr. Steenpoorte te Oosterland. Voor tijden: zie agenda. Gladheid Door plotseling optredende glad heid op de wegen maandagochtend tussen 9 en 10 uur, zijn op Schouwen- Duiveland een tiental ongevallen ge beurd. De wagens belandden in de struiken en sloten of kwamen tegen een boom tot stilstand. De takelbe- drijven en de politiemensen hadden het er druk mee. Dinsdagmorgen werd dit aantal nog met een tweetal ongevallen uitgebreid. Aan alle wa gens ontstond blikschade. Geen van de inzittenden liep lichamelijk letsel op. ZIERIKZEE Schapen doodgebeten Woensdagavond deed B. wonende aan de Oudeweg te Zierikzee aangif te bij de politie, dat een tweetal scha pen was doodgebeten door een hond. De schapen eigendom van W. M. te Zierikzee stonden in e^n weide aan de Oudeweg. Toen ae politie ter plaats kwam stond de hond, eigenaar C. v. d. V. uit Zierikzee, bij een van de dieren. De hond werd naar een dierenarts overgebracht om hem te laten braken om te zien of de hond de schuldige was. Het resultaat hiervan is nog niet bekend. Sportkom missievergadering In de raadszaal van het stadhuis wordt maandag 28 januari een open bare sportkommissievergadering ge houden. Enkele agendapunten zijn: Uitbreiding van sportpark „Ban- nink" en informatie over vernieu wing van het dak van het gymnastieklokaal aan de Raamstraat. Voor tijd: zie agenda. Jaarvergadering Bedrijfsvoorlichting De Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting Schouwen-Duiveland houdt dinsdag 12 februari haar jaarverga dering in het „Huis van Nassau" te Zierikzee, Na de gebruikelijke agenda-punten zal de heer R. C. C. de Bruijckere spreken over „bedrijf- aanpassingen". Voor tijd: zie agenda. ZIERIKZEE, 22-1. Tien zusters, werkzaam in de Corneliastichting zijn zeven weken heel aktief bezig ge weest met een kursus Poppenmaken. Het resultaat van hun inspanningen wordt deze week getoond met een fraaie tentoonstelling in de Cornelia Soos, de voormalige Lefter in de Cor neliastichting. Bewoners en bezoe kers zijn van harte welkom op deze mini-expositie. Een grote clownspop in de hal van het verzorgingstehuis verwijst de be zoekers naar de gemeenschapsruimte waar de eigen gemaakte poppen staan uitgestald. Een van de Comelia-zusters, Mieke Jansen vatte het plan op met een groepje kollega's deze kursus te vol gen. Leidster Lizette Smit van de Stichting Huishoudelijke Opleiding werd bereid gevonden de dames de kunst van het poppen maken bij te brengen. Uitstekende richtlijnen Eén van de deelneemsters Ans van Gop, vertelt dat er vrijwel geen krea- tief inzicht nodig is om toch een alle- Kijkje in de mini-poppententoonstel- ling. raardigste pop in elkaar te knutse len. Ze schrijft dit toe aan de uitste kende richtlijnen van de leidster. Een blik op de tentoonstellingshoek zou kunnen doen vermoeden dat hier zeer ervaren en artistieke kunste naars aan het werk geweest zijn. Pierrots, een eskimo, indianen, kin derpoppen, oudere vrouwtjes, boert jes, ze zijn allen vertegenwoordigd in de kollektie. De poppen werden ver vaardigd van vloeibaar hout en pa pier maché. Overigens werden niet alleen de poppen zelf gemaakt, maar ook de fraaie kleren, die ze dragen. Toen aan het eind .van de kursus het resultaat eens kritisch werd be keken, kwam men tot het besluit een tentoonstelling in te richten en daar een wedstrijdje aan te verbinden. De bewoners van de Corneliastich ting krijgen een formule met de na men van de poppen, waarop zij hun voorkeur kunnen vermelden. Na af loop van de poppenexpositie zal dan bekend gemaakt worden, welke pop de meeste waardering heeft gekre gen. De exposerende dames kregen voor de inrichting van deze tentoonstel ling medewerking van de heer H. Lin dhout, eigenaar van Speelgoedhuis Verhage, die speelgoedmaterialen gratis beschikbaar stelde. De grote clownspop in de hal ver wijst naar de expositie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 1 li

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3