Elvi-atelier Nieuwerkerk gaat zijn deuren sluiten VOORZITTER STIPT „1979-ZAKEN AAN EN DE „TREND" VAN 1980 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ontslag voor zestien werkneemsters COPA wil 7,9 procent Tito alweer aktief YYD wil loönbevriezing Voorrang langzaam verkeer \Mi Gemeenteraad Middenschouwen \butf)2w Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt Redakteur: M. J. Bij de Vaate. maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver- ln dlt nummer: wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW Donderdag 24 januari 1980 136ste jaargang Nr. 22646 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het woningbouwbeleid in Westerse/louwen ROTTERDAM. De 84 drink water leidingbedrijven in Nederland en de andere Rijnoeverstaten, die verenigd zijn in de IAWAR, eisen ondanks de vele bezwaren onmiddellijke ratifice ring van het zoutverdrag door. het Franse parlement DEN HAAG, 23-1. Het COPA, samen- werkinsorgaan van de landbouwor ganisaties in de EEG-landen, vindt dat de EEG-landbouwprijzen voor het komende prijsjaar 1980/'81 met 7,9 procent verhoogd moeten wor den. Bij toepassing van de zogenaam de objektieve prijsberekeningsme thode komt men volgens de organisa tie, na aftrek van 1,5 procent voor produktiviteitsstijging, op dat per centage. De objektieve methode, legt het COPA uit, geeft aan welke aan passing van landbouwprijzen nood zakelijk is om het inkomen van effi ciënte boeren parallel te doen lopen met dat in andere sektore. Het COPA acht die 7,9 procent vol ledig gerechtvaardigd tegen de ach tergrond van de slechter wordende inkomenspositie in de landbouw en de inflatie van 12,2 procent in de EEG. BELGRADO, 23-1. Slechts vier da gen na de amputatie roerde de Joe goslavische leider zich alweer in de politiek. De 87-jarige president Tito verblufte niet alleen Joegoslavië door slechts vier dagen na de ingreep van zondag een bijeenkomst van top politici in het land bijeen te roepen voor beraad over binnenlandse en in ternationale aangelegenheden. Vol gens een woordvoerder liet hij zich aktief op de hoogte stellen. „De zondagse jurk verdwijnt NIEUWERKERK, 23-1. Er hangt nog een echte werk sfeer en de zestien werkneemsters zijn nog heel druk be zig, achter de naaimachines of de strijkbout, hoewel de rekken, beladen met dameskleding leveren al een wat verstild beeld op. Het zal slechts een kwestie van een aantal weken zijn of die stilte zal alom gaan heersen in het bedrijf aan de Weststraat in Nieuwerkerk: Het ate lier van Elvi Couture gaat sluiten. -Enkele dagen voor Kerstmis kre gen de modinettes deze droevige me dedeling. Kwam die als de bekende DEN HAAG, 23-1. De WD wil dat de lonen voor het hele jaar 1980 wor den bevroren op het niveau dat bestond bij het ingaan van de loon- pauze op 10 januari. Tijdens het ka merdebat over de loonpauze zei woordvoerder De Korte voorts dat de prijskompensatie per 1 juli gezui verd moet worden voor de gestegen energiekosten. De liberaal vond dat er ruimte moet zijn voor een selektieve herzie ning van de beloningsverhoudingen (herstrukturering, betere beloning vuil en onaangenaam werk). Hier mee moeten een aantal knelpunten op de arbeidsmarkt worden opgelost. De Korte denkt dat een loonstijging tussen nul en één procent hiervoor kans worden gebruikt. DEN HAAG, 23-1. Een kamermeer derheid stelt zich op het standpunt, dat de voorrangsregel rechts gaat voor ook moet gelden voor het lang zaam verkeer. De frakties van CDA, PvdA en D'66 wezen er - bij de voort gezette behandeling van het ver- keersdebat - op dat in ons omringen de landen een dergelijke regeling van kracht is. Woensdagochtend om kwart over zes deed zich, ten gevolge van een slippartij, een ernstig auto-ongeluk voor op Rijksweg 18 ter hoogte van de begraafplaats. Een personenauto, met twee inwoners uit Arnemuiden, botste daar frontaal tegen een auto bus. De bestuurder van de personen auto, K. M. werd zo ernstig gewond (o.a. hersenletsel), dat hij naar het ziekenhuis Dijkzigtin Rotterdam werd gebracht. Zijn passagier B. v. B. werd, eveneens met ernstige ver wondingen, naar ,,De Bevelanden" in Goes vervoerd. De buschauffeur, B. W. S. uit Haamstede, kon na. behandeling in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis, naar huis terugkeren. De personenauto werd, zoals de fo to toont, totaal vernield, de autobus flink beschadigd aan de voorkant. donderslag bij heldere hemel? „Nou, eigenlijk werd er al drie jaar over ge praat, dat het niet zo best meer ging en als er dan verder niks gebeurt, dan denk je „het zal zo'n vaart wel niet lopen", aldus één van de op het atelier werkzaam zijnde dames. Dat de konfektie-industrie in Ne derland tot een uitstervende sektor behoort, behoeft vrijwel geen nader betoog. Reeds vele bedrijven ver dwenen of vestigden zich in de Oost bloklanden, voordat Elvi Confektie- bedrijven in de problemen kwamen. Elvi-direkteur G. van Weezei geeft een beknopt overzicht: Grote vraag Het konfektiebedrijf begon in 1950 Van de zestien bij Elvi in dienst zijnde modinettes, hebben er slechts vijf een fulltime-baan. Halve of hele dagtaak, ze betreuren het allen hun baan te ver liezen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De rekken hangen nog vol met dameskleding. ,,Het goeie goed", zoals Elvi- direkteur Van Weezei het noemt. Juist door de veranderde kleedgewoonte is dat „goeie goedechter in het gedrang gekomen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) in Rotterdam en werd in 1956 naar Steenbergen verplaatst. De vraag was zo groot, dat er uitgekeken moest worden naar buitenvestingen. Deze werden opgezet in Halsteren, St. Maartensdijk en Nieuwerkerk. Het atelier in Nieuwerkerk kwam van de grond na overname van het kinderkledingbedrijf Febutex in 1968. Tijdens de grootste bloeiperio de werkten ruim 65 mensen op het atelier in Nieuwerkerk. Van de 16. thans nog in dienst zijnde dames heb ben er slechts vijf een fulltime-job. „Omstreeks 1973 kwamen de eerste tekenen van de ommekeer", vertelt de heer Van WeezeiKonkur- rentie uit de Oostbloklanden, het Verre Oosten en ook uit Italië en West-Duitsland was één van de be langrijke oorzaken, dat de Neder landse konfektiebedrijven een groot deel van de binnenlandse markt en de export naar België, Duitsland en Frankrijk moesten afstaan. Een belangrijk feit, waardoor te gen deze konkurrentie niet is op te boksen is volgens de heer Van Weezei ook het verschijnsel, dat de animo in deze bedrijfstak te werken in het bui tenland veel groter is. „Door de grote onzekerheid is de konfektie niet po pulair, de schoolopleidingen duren tegenwoordig langer en meisjes met MAVO gaan al niet meer achter de naaimachine zitten. Je bent aange wezen op dames, die werk zoeken voor wat bijverdienste en op meisjes, die van de huishoudschool komen", aldus Elvi-direkteur. In het atelier wordt, zoals gezegd, nog heel hard gewerkt. De medede ling van de komende bedrijfssluiting werd vrij nuchter opgevat, hoewel de werkneemsters met veel spijt zullen vertrekken. Ze zijn afkomstig uit Nieuwerkerk, Oosterland, Renesse en Nieuwe Tonge. „Voor de vrouwen, die hier een parttime-baan hebben is het mis schien niet zo erg, maar er zijn toch ook meisjes, die hier een volledige dagtaak hadden", zegt de dame, die zo vaardig de strijkbout hanteert. Een andere parttime-kracht, Corrie de Graaf uit Nieuwerkerk, die zich thans bezighoudt met de kontrole van afgewerkte kledingstukken, hoopt dat arbeidsbureau, en vakbon den toch niet al te gemakkelijk over die ontslagen zullen denken. Ze is van mening, dat er nogal snel wordt gedacht: „Het is niet zo erg, want het was voor de meesten toch maar een bijverdienste". Corrie heeft bij het Elvi-atelier echter zes jaar lang een hele prettige Vervolg pag. 4 SCHARENDIJKE, 22-1. De raad van Middenschouwen kwam dinsdagavond jl. in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester W. den Boer. Wethouder I. C. Padmos was wegens werkzaamheden af wezig. Ter gelegenheid van de eerste raadsvergadering in het jaar hield de voorzit ter zijn nieuwjaarstoespraak. Het was echter niet zijn bedoeling een opsom ming te geven van de zaken, die in 1979 tot stand gekomen zijn. In de afgelopen jaren is het beleid er op gericht geweest om een aantal voorzieningen tot stand te brengen, die over de verschillende kernen in de gemeente verspreid zijn. Gesigna leerd werd het buurtbusprojekt en het rijdend postkantoor. Bepaalde diensten bleven op deze wijze voor de inwoners bereikbaar. Het is volgens de voorzitter zaak, dat het beleid in zake bevordering van de leefbaar heid van de kernen verder uitge bouwd wordt. Woningbouw Hij wees er verder op, dat sinds de totstandkoming van de Nota Bewo- ningspatroon de toewijzing van het aantal te bouwen woningen in de ge meente vrij strak is geregeld. Voor het jaar 1980 is het aantal te bouwen woningen in eerste instantie bepaald op 8, terwijl er bouwplannen zijn voor 36 woningen. De woningbouwvereniging „Beter Wonen" heeft plannen in voorberei ding voor 12 woningen in Kerkwerve en voor 14 woningen in Scharendij- ke. Het aantal geregistreerde aan vragen om woonruimte bedraagt thans 50. Het is daarom duidelijk, dat met een toewijzing van 8 woningen voor 1980 beslist geen genoegen kan wor den genomen, aldus de voorzitter. Gelet op een vrij recente uitspraak van de Statenkommissie voor ruim telijke ordening had de voorzitter wel enige hoop, dat het woningbeleid voor de kleinere kernen op soepele wijze zal worden toegepast. Het is erg belangrijk, dat jonge mensen ge legenheid wordt geboden om in hun eigen omgeving te blijven_wonen. Noodgedwongen vertrek heeft een nadelig effect voor de leefbaarheid van de kernen. Kleine kernen De voorzitter wees er verder op, dat binnen de regio al geruime tijd aandacht wordt besteed aan de pro blematiek van de kleine kernen in het kader van het Bijzonder Regio naal Welzijnsprojekt en de Stichting Samenlevingsopbouw. Gehoopt wordt, dat er een konkreet voorstel op tafel zal komen welke knelpunten zullen moeten worden opgelost, op welke wijze en door wie. Gehoopt werd, dat het partikulier initiatief niet het veld zal moeten ruimen voor beroepsmensen. De voorzitter zei in dit opzicht: „Laten we zuinig zijn op de mensen, die op basis van vrijwilligheid nog iets voor de gemeenschap willen doen." Wat de verstandhouding tussen au tochtonen en allochtonen betreft hoopte de voorzitter, dat de inwoners van de gemeente wat meer naar el kaar zullen toegroeien. Daarvoor is wederzijds begrip nodig. Hij zei te mogen aannemen, dat ook de gasten, die in de zomer in de gemeente ver blijven op prettige wijze tegemoetge- treden zullen worden en als „gasten" zullen worden behandeld. In goed sa menspel tussen verenigingsléven en bedrijfsleven dient getracht te wor den het verblijf van de gasten te ver aangenamen en ook de eigen bevol king iets te bieden. Dankwoorden Tot slot zegde de voorzitter de le den van de raad, de sekretaris en alle medewerkers van de gemeente dank voor hun inzet in het afgelopen jaar. Hij wenste hen allen zowel in gezin, in bedrijf en werkkring een goed 1980 toe en hoopte, dat zij zich in dit jaar weer op dezelfde wijze voor hun taak zullen inzetten. De heer L. den Boer zegde de voor zitter namens de raad dank voor de gesproken woorden. Hij hoopte voor 1980 weer op een goede samenwer king. Hij hoopte eveneens, dat de burgemeester met zijn gezin prettig in de gemeente zal wonen en dat hij er ook op prettige wijze zal mogen werken. De raad ging er mee akkoord, dat een resterend bedrag van de bijdrage per inwoner over 1978, t.a.v. het Ro de Kruis ziekenhuis, nl. f 3,84 per in woner, niet zal worden teruggevor derd, doch zal worden verrekend met de bijdrage voor 1980. Vergoeding busje Met betrekking tot de mededeling van burgemeester en wethouders dat geen voorstel meer zal worden ge daan tot subsidieverlening aan de Ouderkommissie van de Openbare lagere school te Ellemeet voor tege moetkoming in de kosten van ver voer van leerlingen van Scharendij- Vcrvolg png. 2 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Een wijnstok draagt drie tros sen, die van het genot, de dron kenschap en het berouw. Anarcharsis Verwachting tot vrijdagavond: Rustig weer In de nacht en ochtend mistbanken, overigens opklaringen en in de kust gebieden mogelijk een bui; mini mumtemperatuur om het vriespunt; middagtemperatuur rond plus 4 gra den; weinig wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 25 jan. Zon op 8.30, onder 17.11 Maan op 12.24, onder 01.55 Eerste kwartier: 24 januari (14.58) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 25 jan. 8.29 21.26 2.15 15.11 Doodtij: 26 januari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Het zal vrijdag in ons hele .land droog blijven en er komen peri oden met zon voor. Deze weersverbe- tering komt tot stand doordat de in- nvloed van een depressie, waarvan de kern zich boven Schotland be vindt, geleidelijk afneemt. Donderdag vielen er vooral in de kustprovincies nog enkele buien. De ze buiïgheid neemt in de loop van de donderdagavond af. In de nacht van donderdag op vrijdag daalt de tem peratuur tijdens opklaringen tot iets onder nul. Mogelijk ontstaan er mist banken, maar die trekken in de loop van de ochtend op. Overdag komt de temperatuur weer enkele graden bo ven nul. Het ziet er niet naar uit dat de winter dit weekeinde terugkeert.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1