Uitbreiding en andere samen stelling voor gemeentelijke welzijns advieskommissies VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te ELLEMEET Advies n.a.v. informatie-avonden Grote plannen Ondernemers Centrale STREEKNIEUWS Openbare distriktsvergaderingen Waterschap Schouwen-Duiveland Moeilijkheden met voorschotten voor de financiering ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 januari mo Nr. 22C45 ZIERIKZEE, 21 januari. De binnenkort in te stellen ge meentelijke advieskommissies welzijnsplanning zouden zo samengesteld dienen te worden, dat het partikulier initiatief, c.q. de bevolking - kwantitatief gezien - meer is vertegenwoordigd dan de uit de raad en het kollege van B. en W. te benoemen personen. Dat adviseert de Commissie ad hoc in zake de welzijnsplanning in de ge meenten op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland naar aanleiding van de opmerkingen over de samenstelling van de gemeentelijke advieskommissies tijdens de onlangs gehouden informatie-avonden over de decentralisatie van het welzijnsbeleid. In de meeste van de 7 gemeenten waar de informatie-bijeenkomsten zijn gehouden, waren de aanwezigen van mening dat het aanvankelijk door de kommissie ad hoe geadvi seerde aantal van 3 tot 5 vertegen woordigers vanuit de bevolking, geen goede afspiegeling kon geven vanuit die bevolking. (Vervolg van pag. 1) Dat met een en ander geld was ge moeid, was reeds eerder aan de orde gekomen en ook de heer Perquin ging tenslotte uitgebreid in op de kosten- verdeelsleutel. Hij deelde mede, dat men binnen het Z.O.C.-bestuur vele vergaderingen had nodig gehad om tot een afgerond voorstel ten aanzien van die nieuwe kontributie te ko men. Hij somde een aantal bestudeerde en weer afgevoerde mogelijkheden op en kwam tenslotte met het defini tieve Z.O.C.-voorstel voor de nieuwe kostenverdeelsleutel: 300,- per jaar voor leden zonder personeel; 450,- per jaar voor leden met 1 tot 3 perso neelsleden en 600,- per jaar voor le den met meer dan 3 personeelsleden. In dit kontributiebedrag is tevens be grepen de bijdrage aan de toeristen- dagen en het jaarlijks kontributiebe drag aan het K.N.Ó.V. of N.C.O.V. Vragenlijst De aanwezige Z.O.C.-leden kregen hierna door middel van een vrageh- lijst de gelegenheid zich uit te spre ken over bovengenoemde voorstel len. Zoals gezegd verklaarde het over grote deel der aanwezigen zich ak koord met de werkzaamheden op meerjarenbasis, met de nieuwe kostenverdeelsleutel en met de wijzi ging van de Z.O.C. van Stichting naar vereniging. In de tussentijdse diskussie kwam nog naar voren, dat de nieuwe kon tributie voor de Z.O.C. - na afdracht aan het K.N.O.V./N..C.O.V. - een bud get van ongeveer f 41.000,- per jaar zou betekenen. Voor de bijdrage aan de toeristendagen moet rekening ge houden worden met een bijdrage van 20.000,-. Namens het Z.O.C.-bestuur deelde de heer Perquin mede, wat nu.de vol gende stappen zullen zijn: Alle Zie- rikzeese ondernemers, die niet aan wezig waren tijdens deze vergade ring zullen benaderd worden met het verzoek de vragenlijst alsnog in te vullen, zodat over ongeveer twee we ken een duidelijk beeld kan worden gegeven. Verder zal er op korte ter mijn een vergadering worden belegd met de mensen, die zich hebben aan gemeld eventueel in een werkgroep zitting te willen nemen. Tenslotte zal. eveneens op korte termijn, de oprichtingsvergadering voor de Z.O.C.-Vereniging plaatsvinden en zal een activiteitenprogramma op jaarbasis worden opgesteld. Sterfgevallen in wereld mosselexport De wereld van de schelpdierenex port werd deze week getroffen door twee sterfgevallen van bekende figu ren uit deze branche. Op 70-jarige leeftijd overleed zater dag 19 januari, de heer George Chales Jacobus Dhooge, lid van de firma J. P. Dhooge B.V., een bekende mosse lexportfirma. De firma Dhooge was aanvankelijk gevestigd te Philipine en behoorde tot de kategorie van de z.g. „kwekers-handelaars", omdat De Commissie ad hoe wil naar aan leiding van deze reakties dan ook ad viseren het aantal uit de bevolking te benoemen personen uit te breiden en, zoals boven omschreven, de gemeen telijke advieskommissie samen te stellen. Geen minimum of maximum De Commissie ad hoe deelt dit me de in een schrijven in vervolg op de informatie-avonden aan de kolleges van B. en W. op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. Het noemen van minimum of maxi mum aantallen leden in de gemeente lijk kommissie wil de Commissie Ad hoe achter wege laten, opdat iedere gemeente beter op de hoogt wordt geacht met de plaatselijke situatie. Er zijn diverse werkterreinen, van waaruit leden ten behoeve van de plaatselijke te formeren advieskom missie kunnen worden gerekruteerd, doch deze werkterreinen kunnen ook worden gekombineerd. Als voorbeelden noemt de Commis sie ad hoe; - sport en rekreatie, - emancipatie en vorming volwasse nen, - welzijn t.b.v. jongeren/opbouwwerk, - welzijn t.b.v. ouderen, - maatschappelijke dienstverlening/gezondheidszorg, - onderwijs edukatie In bijna iedere gemeente is door de aanwezigen op de informatie avonden gesproken over de interge meentelijke Coördinerende regionale planninggroep. In deze planning- groep heeft van iederder gemeente lijke advieskommissie één vertegen woordiging zitting. Deze regionale planninggroep zal geen juridische status hebben. Desalniettemin acht de Commissie ad hoe de aanwezig heid van deze planninggroep noodza kelijk om sturend en koördinerend werkzaam te zijn. Adviseurs Naast de afvaardiging van één lid van de plaatselijke advieskommis sies acht zij het gewenst, dat verte genwoordigers (bestuurders) van bij voorbeeld de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland, de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen- Duiveland, de Kulturele Raad i.o., de Federatie Maatschappelijke Dienst verlening Schouwen-Duiveland/St. Philipsland en de Z.V.U. als advi seurs aan deze koördinerende, regio nale planningsgroep worden toege voegd, wanneer over zaken wordt gesproken die deze stichtingen of in stellingen betreffen. In enkele gemeenten werd tijdens de informatiebijeenkomsten de vraag gesteld hoe de welzijnsplan ning en de daaraan verbonden werk zaamheden dienen te worden ver volgd na het vertrek van de thans aangestelde medewerker, de heer G. C. Groenleer per maart/april 1981. Dien aangaande werd geantwoord dat in intergemeentelijk overleg via de Vereniging van B., W. en S. terza ke een standpunt zal worden be paald. Informatie-verstrekking De Commissie ad hoe deelt mede, zich niet te willen uitspreken over de wijze van informatie vertrekking aan de bevolking. „Iedere gemeente kan aan de hand van plaatselijk be kende omstandigheden deze informatie-ver strekking het beste verzorgen", is de mening van de Commissie ad hoe. Een praktische de mossqlkwekerij een zeer belang rijk onderdeel was van het bedrijf. De heer Dhooge was van 1935 tot 1943 werkzaam als kontroleur van de aangevoerde ladingen mosselen die te Yerseke bij de vismijn arriveer den. Maandag 21 januari overleed na een langdurige ziekte de heer Jan Prins. Toen de heer Prins in de jaren dertig intrad als vennoot in het familie-exportbedrijf in oesters, kreeften en mosselen was dit van be scheiden omvang. Door zijn ijver en werkkracht en door samenwerking met ander ex- Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. wenk wil zij echter wel geven met het oog op de nog komende openbare momenten in het verdere verloop van de welzijnsplanning. Inmiddels is namelijk gebleken, dat een goede belangstelling op informatie-avond of hoorzitting mag worden verwacht, als plaatselijke verenigingen en in stellingen twee a drie weken daar voor in kennis worden gesteld van het feit, dat er een dergelijke bijeen komst zal worden gehouden. portfirma's wist hij zijn zaak uit te breiden en tot een exportbedrijf van schelpdieren, annex een kokerij en fabriek van gekookte en gezuurde mosselen te maken van wereldfor maat. De heer Prins werd 69 jaar. ZIERIKZEE Bijeenkomst voorlichters De gemeente Zierikzee biedt op woensdag 6 februari gastvrijheid aan de gemeentelijke voorlichtingsamb tenaren in de provincie Zeeland. In de morgenuren worden de voorlich ters ontvangen ten stadhuize en ver welkomd door wethouder C, Bij de Vaate. Het onderwerp: „Waarom ju- melages in Europa", wordt ingeleid door de heer P. Martin, sekretaris- generaal van de „Association de for mation jumelages-jeunesse" van de R.E.G. uit Lille. In de middaguren wordt een bezoek gebracht aan het informatiecentrum op het werkei- land „Neeltje Jans". Lichtmast geraakt In de buurt van de Tol op Rijksweg 18 had zondag om 05.55 uur een een zijdig ongeval plaats. Door onbeken de oorzaak is automobilist J. A. W. C. uit Rotterdam tegen een lichtmast aangereden. De auto en de lichtmast raakten beschadigd. Raam auto vernield Van een in de Moggestraat gepar keerde auto werd in de nacht van za terdag op zondag een portierraam vernield. Volgens de eigenaar, de fam. S. uit Zierikzee wordt niets ver mist. Prijzen voor kapper John Schults De Zierikzeese kapper John Schults viel het afgelopen weekend bij het Zuid-Holland kappersfestival weer in de prijzen: Hij behaalde een 2e prijs voor het dagkapsel, de 5e prijs met zijn cocktailkapsel, een 3e prijs voor knippen en föhnen en een tweede prijs in de vlechtwedstrijd. „Kiekeboe opent" Het nieuwe bedrijf „Kiekeboe", gevestigd Melkmarkt 6, opent woensdag 30 januari zijn deur voor het publiek. Bij „Kiekeboe" vindt men juwelen, dames- en herenkle ding, een dames- en herenkapsalon en een schoonheidssalon. Woensdag 30 januari vindt een feestelijke ope ning voor het publiek plaats met een grote kappersshow en doorlopend demonstraties van schoonheidsspeci alistes. Geslaagd Onze vroegere stadsgenoot H. M. van der Ploeg, psycholoog, thans ver bonden aan de Rijks Universiteit te Leiden, is op 25 januari aan de Uni versiteit te Amsterdam gepromo veerd tot Doctor in de Sociale Weten schappen op het proefschrift, geti teld: „Persoonlijkheid en Medische Consumptie". Feestelijke prijsuitreiking „Zang en Kleur" In het Huis van Nassau zijn vrijda gavond, tijdens een geslaagde feesta vond, de prijzen uitgereikt van de vo geltentoonstelling die de vereniging „Zang en Kleur" daar onlangs heeft gehouden. Voorzitter Jan Pipping toonde zich in zijn openingswoord verheugd over de grote belamgstelling. Hij zag daarin een teken dat de vogelsport op Schouwen-Duiveland zich in stij gende lijn voortzet. In het bijzonder verwelkomde hij de besturen van de v.v. Bruinisse en Westerschouwen. De prijsuitreiking liet de voorzitter vergezeld gaan van verschillende leuke gedichten. Om de onkosten van de bijeen komst te dekken draaide het rad van avontuur, maar het grootste deel van de avond werd geanimeerd doorge bracht met muzikale begeleiding van de „Intho's" uit 's Gravendeel. HAAMSTEDE Werkdag „voor nieuwe levensstijl" „Een wereld vol problemen" heeft de Geref. herv. kommissie in samen werking met de wereldwinkel ertoe gebracht een „Werkdag voor nieuwe levensstijl" te organiseren, op zater dag 2 februari in de Gereformeerde Kerk te Haamstede. Er wordt daarbij gedacht aan de grote tegenstelling tussen rijke en ar me landen, milieuverontreiniging, schaarste aan grondstoffen en ener gie, toenemende werkloosheid. Wat kunnen wij daaraan doen? Welke konsekwenties heeft dat voor onze levensstijl? Hoe kunnen wij be wust, verantwoord leven? Al diege nen, die met die vragen bezig zijn wil de geref. herv. kommissie die dag graag samenbrengen, om - in groepen ZIERIKZEE, 21-1. Het Waterschap Schouwen-Duiveland zal de komen de weken weer drie openbare dis triktsvergaderingen houden. Op deze bijeenkomsten zullen onder meer de volgende onderwerpen worden be handeld: Onderhoud en partiële vester- king van de zeedijken; Zuivering van het afvalwater: Waterbeheersing en wegenonder- houd. Voor het distrikt 1, omvattende de Westhoek van Schouwen tot aan de Delingsdijk vindt de bijeenkomst plaats op vrijdagmorgen 1 februari in het Dorpshuis te Renesse. Voor de distgrikten 2 en 3, omvat tende het gebied tussen de Delings dijk en de Schouwse Dijk, alsmede her gebied Zierikzee, Dreischor, Zon- nemaire, Noordgouwe tot en met de Gouwe Veer polder wordt de dis- triktsvergadering gehouden op dins dagmorgen 5 februari in café Born- menede te Zonnemaire. Distrikt 4 Voor het distrikt 4, omvattende de polders De Vierbannen van Duive land, Oosterland en Sirjansland en Bruinisse vindt de bijeenkomst plaats op dinsdagmiddag 5 februari in het Dorpshuis te Oosterland. Inwoners, die verhinderd zijn de vergadering in het eigen distrikt bij te wonen, kunnen een vergadering in een ander distrikt bezoeken. - rond deze thema's samen te werken. Jaap van der Sar, landelijk coördina tor van de nieuwe levensstijle bewe ging van de Raad van Kerken, zal over mogelijkheden van verantwoor de levensstijl spreken. Belangstellenden worden verzocht zich voor 31 januari op te geven bij mevr. A. Assendorp-v. d. Linden, Grachtweg 9, 4301 KJ Zierikzee, tel. 01110-2530. (Voor kinderoppas kan worden gezorgd). Voor tijd: Zie agen da. BROUWERSHAVEN Gewonde zwaan In Brouwershaven werd zaterdag een gewonde zwaan aangetroffen. De politie bracht het dier met een gebro ken poot naar het asiel van de heer L. in Ouwerkerk. Diefstal boot en trailer Uit het bungalowpark Den Osse is een boot plus trailer gestolen. De ei genaar J.C.K. uit Weelde (België) miste zaterdag bij aankomst zijn voor zijn tweede woning geparkeer de boot plus trailer. De waarde be draagt 13.000,-. KERKWERVE Veilig verkeer Nederland voor NCVB-Kerkwerve De NCVB afdeling Kerkwerve ver- gaderde vorige week voor het eerst in het nieuwe jaar in het verenigings gebouw. De leiding was weer in han den van mevr. Boot-Brand. De avond begon met het zingen van psalm 67:1 en 3 en met gebed. Hierna las de presidente Exodus 33:12-23 en hiel n.a.v. het gelezene een meditatie getiteld „De onzichtbare God". Daarna werd Gezang 259:5 gezon gen. Vervolgens werden de notulen gelezen, en volgden er nog enkele huishoudelijke zaken. De spreker van deze avond, de heer Groenenwoud uit 's Gravendeel, die vertelde over „Veilig Verkeer Neder land". Na een korte inleiding vertoonde de heer Groenenwoud dia's over de ontwikkeling van het verkeer. Hier op volgde een quiz. Met het zingen van het bondsleid en een dankgebed van de presidente eindigde deze leerzame avond. Ongelukken bij het schaatsen Ook in Kerkwerve werd op ver scheidene plaatsen volop geschaatst de afgelopen dagen. Dit gebeurde he laas niet helemaal zonder gevolgen. Op de ijsbaan aan de Zandweg had den enige vrijwilligers verlichting aangebracht en ook de „koek- en zo- pietent" was weer overeind gezet. Op de Inlagen ontbrak deze luxe, maar toch waren tientallen schaatsliefhebbers present zaterdag middag. Hier moest echter dokter Lodiers uit Noordgouwe nog ingrij pen. Rond half vier kwam de heer J. H. uit Kerkwerve ten val. Hij brak zijn enkel. Even later viel de jeugdi ge J. F., ook een dorpsgenoot, die zijn kapotte kin moest laten hechten. DUIVELAND Jaarvergadering Plattelandsvrouwen De afdeling „Duiveland" van de Bond van Plattelandsvróuwen hield vorige week haar jaarvergadering in het Dorpshuis te Ouwerkerk, onder presidium van mevrouw Schoof- Klaassen. Ongeveer 65 leden waren aanwezig, die door de presidente welkom geheten werden. Na het officiële gedeelte, waarin het bestuurslid mevrouw .De Kam- van Willegen aftrad en' mevrouw Schrijver als nieuw bestuurslid werd gekozen, werd door de aanwezige da mes op gezellige wijze bingo gespeeld, waarbij weer veel prijzen x te winnen waren. Met als gevolg dat er weer verschillende dames tevre den huiswaarts keerden, omdat ze een mooie prijs gewonnen hadden. Verkeerskursussen De afdeling „Duiveland" van de Vereniging „Veilig Verkeer Neder land" doet qog een laatste oproep voor deelneming aan één van de te houden verkeerskursussen in Duive land, waarschijnlijk te Ouwerkerk of te Sirjansland. Diegenen uit één der vier dorpen van de gemeente Diveland, die nog van deze leergangen wil profiteren kunnen zich nog opgeven op dinsda gavond 22 januari te Nieuwerkerk in het „Dorpshuis", en te Oosterland in het dorpshuis „Oosterhof" aan de Sint Joostdijk, 's avonds van 8.00 tot 9.00 uur. Dit zal dan van dit jaar de laatste kans zijn. Tot op heden was de belangstelling voor de kursussen zeer gering. NIEUWERKERK Inhaalmanoeuvre Op de Rijksweg 18, onder Nieuwer kerk, haalde maandagmiddag om 16.40 uur automobilist L. W. B. uit Zierikzee een auto in. B. kwam op de linkerweghelft en zag een van de an- derie kant naderenden vrachtauto, bestuurd door J. J. v. D. uit Katwijk. B. remde, maar kon niet meer terug en raakte de vrachtauto. De auto van B. reed de berm in en kwam in de sloot tot stilstand. De bestuurder ZIERIKZEE. In rusthuis ,,Borren- dammewerd vrijdagavond het tra ditionele jaarfeest gehouden. Dit maal werd het achtjarig bestaan ge vierd. Het zeer gevarieerde feestpro gramma werd samengesteld en stond onder leiding van het personeel van het rusthuis. Op de foto: het huisor kest in aktie. (Foto: Joke Goudswaard) werd in overspannen toestand uit de auto gehaald en mocht naar huis toe, na behandeld te zijn door een arts. De auto raakte ernstig beschadigd en werd opgehaald door takelbedrijf De Jongen uit Zierikzee. Diefstal koperen leidingen Van een aantal koperen leidingen voor de C.V., die afgelopen weekein de gestolen zijn bij een in aanbouw zijn huis aan de Brouwerstraat is aangifte gedaan door J. R. K. Vergadering In de consistorie van de Gerefor meerde kerk aan de Ooststraat zal op woensdag 23 januari een vergadering van de Gereformeerde vrouwenvere niging worden gehouden. Mevrouw Folmer-Robbemond zal een inleiding houden over de genera ties, God verzoent, bevrijdt oud en 'jong. Na dë pauze zal mevrouw 'T. •Buyze bén bijdrage leveYén. Allé belangstellenden zijn van har te welkom. Voor tijd: zie agenda. Ongevallen op het ijs Naast de ijspret was er te Nieuwer kerk ook nog wat ijs-pijn. Door een lelijke val moest het meisje S. in het ziekenhuis worden opgenomen. Za terdag kwam A. v. d. M.-B. te vallen en brak hierbij een been. OOSTERLAND Succes voor „Oosterlands Fanfare" Op zaterdag 19 januari hield de „Zeeuwsche Bond" K.N.F. voor de twintigste maal te Goes in de „Prins van Oranje" het vrije wintercon- cours, een gebeuren waarvoor zich een veertiental muziekkorpsen had den opgegeven, waarbij ook onze plaatselijke muziekvereniging „Oosterlands Fanfare" zich bevond. En onder de bekwame leiding van di- rekteur G. de Waal is het op een suc ces uitgedraaid. Met het keuzewerk „Ouverture de Chassé" van de kom- ponist Laurant Delbecq wist men een tweede prijs te behalen in de derde afdeling, met in totaa^ 9IV2 punten. Inderdaad een mooi resultaat van „Oosterlands Fanfare". DEN HAAG. De vaste Kamercom missie voor volkshuisvesting heeft maandag wat flauwtjes gereageerd op de uitkomsten van het regionaal wo- ningbehoeftenonderzoek dat onlangs is uitgebracht. Herstel Nieuwe Kerk ZIERIKZEE, 21-1. Het bestuur van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, die indertijd werd opgericht, om een aantal Zeeuwse kerken van de ondergang te redden en die indertijd voor de prijs van één gulden, eigendom werd van de Nieuwe Kerk in Zierikzee, is ernstig gebelgd over dc weigering van Gedepu teerde Staten voorschotten te verstrekken om de restauratie van de kerk tc fi nancieren. De eerste fase van herstel van die kerk kost f 1,2 miljoen gulden. Me dio 1979 kreeg men de financiering rond; het rijk draagt 50 bij, de ge meente Zierikzee 35 de provincie 10 en de vereniging zelf 5 De Vereniging zelf kreeg dit bedrag be schikbaar. Men startte toen de restauratie. Het rijk verkeert in moeilijkheden van financiële aard en wil wel haar 50 7r verplichting nakomen, maar is niet bereid, voorschotten te verstrek ken op die bijdrage. Gcd. staten Men klopte toen aan bij gedepu teerde staten, die eveneens weiger den, waarbij mr. J. P. Boersma. in wiens portefeuille 1 de restauratie voor komt, de gelegenheid te baat nam. de regering in gebreke te stel len, die wel subsidie verleent, maar die haar verplichtingen niet na komt omdat men de vereniging de beta lingsmiddelen onthoudt. Mr. J. P. van Aartsen oud- kommissaris van de koningin in Zee land, is over deze uitlating gebelgd, terwijl men een beroep wil doen op de leden van de provinciale staten, om gedeputeerde staten tot andere gedachten te brengen. Lukt dit niet dan zal een lening moeten worden gesloten en staat men voor een strop van f 100.000,— aan rente en kosten in de komende twee jaar. De op gang gebrachte restauratie kan natuurlijk niet worden gestopt. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3