Nieuwbouw van dagverblijf „Brugzicht" naar verwacht maart volgend jaar gereed ZIERICK COMPUTER- Bouw start deze week BOERDERIJ opent woensdag 23 januari zijn gezellige pub AGENDA Ambtenaren voelen voor VUT Horeca wil energie sparen Honger in Zuid-Afrika Bestuurlijke aktiviteiten gemeente Westerschouwen taveerne r~ Dood tegen politieauto Poging tot moord LAATSTE NIEUWS Carter wint in Iowa Werkgevers willen extra ombuiging van vijf miljard (01110)2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE KOUDE i 2 Nog eens hier over de landbouw, ditmaal in verband met de Landbouw-RAI te Amsterdam, die grote belangstelling trekt. Wie heeft gemeend, dat het landelijk karakter rond de boerderij in de tachtiger ja ren" nog wel min of meer bepalend zal zijn, komt bedrogen uit; de tech niek „verslindt" de landbouw en wil er sprake zijn van een goed geleid be drijf, dan kan de computer op de boerderij niet gemist. Vooral bij de veehouderij spreekt het arsenaal van technische (compu terachtige) apparatuur boekdelen. Voedering der dieren, konstatering van vruchtbaarheid, verwarming stallen en nog veel meer zaken op het veehoudersbedrijf, inklusief uite raard alles op en rond de melkgift, zal per computer worden gestuurd. De boer wordt behalve een man ach ter zijn bureau en technicus, die knoppen gaat bedienen. Wie denkt dat de invoering van al deze apparatuur typische voorbeel den van futurologie zijn, vergist zich. Er heeft zich al een grote verandering op het melkbedrijf voltrokken. Men moet eens zien, hoe snel de melkbus sen waren verdwenen en hoe gerede lijk - zij het met veel kosten - de koel tank werd ge-introduceerd. Dat „met veel kosten" gaat ook gelden voatjr de computerboerderij en de vraag is hoe de kleinere bedrijven dit zullen moeten financieren. Toch denkt men op de RAI, dat ook het ge middelde bedrijf niet kan ontkomen aan de invoering van nieuwe syste men, die op het computerprincipe be rusten. De noodzakelijke investerin gen zullen derhalve op de bedrijven er niet kleiner op worden. De kraan van de wetenschap echter kan niet dicht gedraaid en er is geen terrein, waar de nieuwere inzichten en daaruit voortvloeiende vindingen zich niet zullen baanbreken. Ook op de boerderij dus en dit voedt de overtuiging, dat de tachti ger jaren mede een omwenteling te zien zullen geven, waarover zeker - zeg maar - vijf en twintig jaar gele den, eenvoudigweg niet over kon worden gedacht. De ontwikkeling gaat snel en wie bij wil blijven, zal minstens kennis moeten nemen van hetgeen er aan de markt is. Ook de boer ontkomt daar niet aan, maar het verleden heeft wel aangetoond, dat juist hij open staat voor nieuwe mogelijkheden van be drijfsvoering. In dit opzicht is ook ten onzent zeker nimmer sprake ge weest van een remmend konserva- tisme. DEN HAAG, 21-1. Onder de daar voor in aanmerking komende rijks ambtenaren bestaat grote belangstel ling voor de mogelijkheid tot ver vroegde uittreding, de VUT-regeling. Een door de rijkspsychologische dienst ingesteld onderzoek heeft na melijk uitgewezen dat 35 tot 40 pro cent van de rijksambtenaren, die dit jaar de leeftijd van 63 jaar bereiken gebruik wil maken van de mogelijk heid tot vervroegd uittreden. Een groep van 45 tot 50 procent ziet er van af en de overigen zeggen nog geen beslissing te hebben genomen. SCHIPHOL, 21-1. In navolging van vele andere bedrijfstakken bezint ook de Nederlandse horecasektor zich over maatregelen die het ener gieverbruik kunnen beperken. In het kader hiervan houdt het produktivi- teitscentrum van het bedrijfschap voor de horeca op 5 februari, in Zwol le een voorlichtingsbijeenkomst, waar naar schatting 150 exploitanten van hotels, café's en restaurants bij een zullen komen. Daar zullen voor stellen worden besproken die de stij ging van energie-uitgaven dit jaar aanzienlijk zouden kunnen beper ken. JOHANNESBURG, 21-1. Ondanks dat Zuid-Afrika een van de welva rendste landen is van het Afrikaanse continent en dezer dagen bijvoor beeld dankbaar profiteert van de hausse in de goudprijzen, lijdt een groot aantal zwarte Zuidafrikanen, zowel in de steden als op het platte land, honger. De armoede, het rege ringsbeleid en een gebrekkige kennis van de juiste voeding zijn hier de oor zaak van. Dit schreef zondag het in Johannesburg verschijnende blad „Financial Mail'V AMMAN. Arabische landen zullen een internationale campagne lance ren om internationale steun te ver krijgen voor een alomvattende, rechtvaardige en blijvende vrede in het Midden-Oosten. Dit heeft de Jor daanse minister van staat voor bui tenlandse zaken. Marwan Al- Qasscm, meegedeeld. ZIERIKZEE, 21-1. De nieuwbouw van het dagverblijf voor geestelijk gehandicapten „Brugzicht" zal nog deze week worden aangevangen. Donderdag zal aan de Schel- destraat in Poortambacht het bouwterrein worden uitge zet, waarop zo spoedig mogelijk de noodzakelijke hei werkzaamheden zullen beginnen. Naar verwacht kan het nieuwe dagverblijf in maart 1981 worden opgele verd. De bouwsom beloopt plm. anderhalf miljoen. De eerste paal zal op dinsdagoch tend 19 februari worden geslagen door enige bewoners van het dagver blijf, dat nu nog is ondergebracht in een semi-permanente behuizing aan de Deltastraat. De eerste- paalslaanderij zal een interne aange legenheid blijven. „Officieel feest" wordt pas gevierd als Brugzicht het nieuwe onderkomen betrekt. Het nieuwe Brugzicht zal zowel kinderdagverblijf als een dagverblijf voor volwassenen worden. Dat wil zeggen, dat de leeftijdskategorieën die overeenkomt met die van lagere schoolleerlingen, niet in Brugzicht vertegenwoordigd zal zijn. Zierikzee heeft daar tenslotte de Beatrixschool voor. Momenteel heeft Brugzicht 27 pupillen onder haar hoede. De nieuwbouw vergroot de capaciteit tot 32. Er worden drie groepen vol wassenen en één groep kinderen in ondergebracht. Voorbarig hoera Aanvankelijk had de Stichting Dagverblijven verwacht komende zomer al de nieuwbouw te kunnen betrekken. Meteen na de afgelopen bouwvakantie had dan met heien moeten worden begonnen. Deze ver wachting was gebaseerd op een mon delinge toezegging die het stichtings bestuur op het ministerie kreeg: de minister maakte geen bezwaar tegen de al eens door tussenkomst van de (Vervolg pag. 1) maken van plannen of het bezien daarvan, dan voor het realiseren van die plannen. Want er wordt wat afge praat. De problematiek ligt natuurlijk niet zo eenvoudig, en de voor iede reen aanvaardbare oplossing nog minder, maar er is in ons land en on ze gemeente voldoende know-how, en met begrip kunnen veel proble men worden opgelost. Financiële armslag Laten we hopen dat voor de 3e re- kreatiegemeente van Nederland ook een aanvaardbare oplossing wordt gevonden, en dat de Nota Hazekamp, ook voor Westerschouwen wat finan ciële armslag zal geven, dat de tachti ger jaren soelaas gaan biéden voor de rekreatieve tekorten, die we in de ze ventiger jaren hebben opgelopen. In verband met het inwerking tre den van de nieuwe Milieuwetgeving in de ruimste zin is per 1 februari een ambtenaar milieuzaken benoemd. Overleg is gevoerd met de gemeen tebesturen van Veere en Wissenker- ke om te komen tot een verordening, welke de toepassing van de Hinder wet mogelijk maakt voor alle wer ken in het Oosterscheldegebied. In de eerstvolgende raadsvergade ring zal een voorstel ter tafel worden gebracht ter vaststelling van de hin derwetverordening Oosterschelde. Vele zaken worden gezamenlijk, intergemeentelijk geregeld. Wij zullen ons o.a. moeten bezig houden met het nieuwe voorontwerp van wet gemeenschappelijke regelin gen. Toch kunnen we niet zonder die gemeenschappelijke regelingen, het stelt ons in staat alle taken uit te voe ren, die van een gemeente worden verwacht. Kaderwet specifiek welzijn Een ander voorbeeld is de Kader wet Specifiek Welzijn en de decentra lisatie van die taken, die het best bij de lokale overheid kunnen berusten, d.w.z. de beschikbare gelden zodanig verdelen,' dat de lokale bestuurders met elkaar bepalen hoe die gelden verdeeld moeten worden.' Met voldoening kunnen wij konstateren dat de kommissie ad hoe één deze dagen de le informatieron den hebben gehouden en hun rapport daarover hebben gepubliceerd. Zo spoedig mogelijk zal de totale welzijnsplanning in de gemeenten op Schouwen-Duiveland en Sint Phi- lipsland vastgesteld zijn. Het gemeentebestuur is bezig op het brede terrein van het welzijn. Een ieder zal er misschien naar toe moeten groeien, ook binnen het ge meentelijk apparaat. Samenspel zo wel naar het grondvlak, maar ook naar de raad als uiteindelijke beslis ser. Een ieder kenne zijn of haar ver antwoordelijkheid. Verder zou ik als urgent willen aanmerk: de woningbouw, die zo spoedig mogelijk van de grond moet komen. Ik hoop u spoedig te kunnen infor meren wanneer de eerste paal voor de woningen in Renesse en Haamste de' wordt geslagen. Alle frakties heb ben bij de beschouwingen op de be groting hoge prioriteit toegekende Advertentie ZIERICK goed en sfeervol h hef harl van zierikzee havenplein - zierikzee 01110-5122 ZIERICK goed en sfeervol n het hart van zierikzee Wij nodigen vrienden en bekenden uit om dit heugelijke feit te vieren van 20.00-23.00 uur. Ingang Mol Rijksgebouwendienst gewijzigde plannen. Dagverblijf direkteur J. A. van Bleijsweijk geeft toe „achteraf wat te optimistisch te zijn geweest." Hij vindt nu, dat hij eigenlijk had moe ten wachten met het nieuws over de nieuwbouw naar buiten te brengen en de plannen te maken, tot zijn stichting de schriftelijke ministerië le toestemming zou hebben ontvan gen. Deze liet tot jongstleden december op zich wachten, omdat de Rijksge bouwendienst opnieuw bezwaren te gen de bouwtekeningen had ge maakt. Aldus de direkteur, die inmiddels in een terechte hoera-stemming ver keert. Hij is zeer tevreden over de de finitieve vorm en indeling van het gebouw. aan de bouw van een dorpshuis te Noordwelle. Als het haalbaar is, zal in de komende raadsvergadering van februari nadere voorstellen aan de orde komen. Sporthal Een kommissie, die zich heeft be ziggehouden met de wenselijkheid te onderzoeken of een sporthal met dorpshuis te realiseren is in Burgh- Haamstede heeft enige weken gele den een goed onderbouwd rapport doen toekomen. Verdere stappen zul len door het gemeentebestuur gezet moeten worden. Rekonstrukties wel ke voortvloeien uit de herziene plan nen zullen zo spoedig mogelijk wor den uitgevoerd evenasl effetuëring van een aantal voorstellen welke reeds door de raad zijn bekrachtigd. De verbetering c.q. uitbreiding van het aantal sportvelden heeft de aan dacht en wordt verder bestudeerd. Ook zal de aandacht gericht dienen te zijn op de slechtweerakkomodatie welke tot stand kunnen gorden ge bracht. Vele zaken, die ons bezighou den of gaan bezighouden, heb ik ge noemd. Ik wil niet nalaten u dank te zeg gen voor uw werk ten dienste van de gemeente. Ook de verschillende raadskommissies, advieskommissies dank ik voor de medewerking en voor het verrichte werk. Bij die dank wil ik ook betrekken al die vrijwilli gers, die steeds weer bezig zijn voor de leefbaarheid van onze gemeente in alle. dorpskernen Vrijwilligers Ik noem vooral de vrijwillige brandweerd, de mensen van stran- dreddingsbrigade, het Rode Kruis, de Welfare-werkers en werksters, de EHBO en de sportleiders en allen die bij het verenigingsleven betrokken zijn. Dank voor uw inzet. We kunnen onz gelukkig prijzen dat zovelen bezig zijn met het wel be vinden van de inwoners. Het beleid van het gemeentebestuur zal daarop gericht moeten zijn. Op het welbe vinden van morgen en nu", aldus burgemeester Niemantsverdriet- Leenheer in haar Nieuwjaarsrede. KLAZIENAVEEN, 20-1. De 18- jarige Andries E. uit Klazienaveen (gem. Emmen) is zondagavond bij een verkeersongeval in zijn woon plaats om het leven gekomen. De jon geman botste met zijn motor met ho ge snelheid tegen een politie-auto. Het slachtofferwerd daarna door de politie achtervolgd. Enkele kilo meters verder reed hij tegen een tweede, ter assistentie opgeroepen politie-auto. AMSTERDAM. 20-1. De 38-jarige Amsterdammer M. B. is zondag in de Roggeveenstraat in Amsterdam aan gehouden, nadat hij een gericht schot had afgevuurd op de 25-jarige P. C. uit Amsterdam. Volgens de politie was het schot bedoeld voor een vriend van C., de 43-jarige Ameri kaan F. H., die in de Rogge veenstraat woont. B. had hem opge wacht met een jachtgeweer. Waar schijnlijk is een oude vete het motief achter de aanslag. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Vanaf woensdag 19 september wekelijks Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis", 14.30 uur, bejaar- densoos. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke dinsdag Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf", 20.30 uur Vrouwencafé. Dinsdag 22 januari Zierikzee „De Lichtboei", 20.00 uur. Dia-avond Gezonde Voeding. „De Lichtboei"; volksdanskursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. Kreeftstraat 34. C.D.A.-Vrouwenbe- raad. 13.30 uur. Haamstede Hotel „Bom", 19.30 uur, jaarverga dering „Pomona". „Graaf van Haamstede", 14.30 uur. Bijeenkomst Ned. Ver. van Huis vrouwen afdeling Westerschouwen, lezing door de heer A. C. v. d. Vet („Hoe leest men de krant?"). Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 14.30 uur, be- jaardensoos. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Afd. Plattelands vrouwenbond. 20.00 uur. Woensdag 23 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring V.V.D. 19.00 uur. „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring P.v.d.A., 18.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. „Huis van Nassau"; ledenvergade ring P.v.d.A.; 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Afd. Noordgouwe e.o. Plattelands vrouwenbond. 20.00 uur. Nieuwerkerk Consistorie Geref. kerk, 19.45 uur, Geref. Vrouwenvereniging. Donderdag 24 januari Zierikzee Huishoudschool „De Kluut", 10.00 en 14.00 uur filmvertoning door Ned. Vereniging tot Bescherming van Die ren. Havenplein 24, rechtswinkel, 19.00- 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, bijeenkomst „Wees een zegen". Brouwershaven Verenigingsgebouw, 14.30 uur A.N.B.O. spelmiddag. Colijnsplaat Hotel Zeelandia, algemene ledenver gadering Nederlandse Fruittelers Organisatie, 19.30 uur. (Voor Schou wen-Duiveland samenkomst bij „De Val" om 19.00 uur). Vrijdag 25 januari Westenschouwen Camping „Duinrand", 19.30 uur, uit voering „Nu met Hope". Kerkwerve Verenigingsgebouw Kerkwerve, feestavond WIK, 19.30 uur. WASHINGTON, 22-1. Jimmy Car ter is als duidelijk winnaar uit de bus gekomen bij de „caucus" die maan dag gehouden is in de graanstaat Io wa. Nadat van de democraten de helft van de stemmen geteld was, had de president 60 procent van de stemmen op zich verenigd, tegen zijn belangrijkste rivaal Edward Kenne dy 30. DEN HAAG, 21-1. De gezamen lijke werkgeversorganisaties heb ben in een brief aan de Tweede Kamer gevraagd om een extra om buiging van vijf miljard gulden in de kollektieve sektor. Daarna zal volgens het VNO, de CNV en de overige werkgeversorganisaties bijna vier miljard gevonden moeten worden in de salarissen van de over- heidssektor en de overdrachtsuitgaven. terwijl voorts ruim een miljard gulden bezuinigd zal moeten worden op de overige collectieve voorzieningen. De werkgevers vragen dit., omdat, naar zij in hun brief uiteenzetten, de middelen voor de in de miljoenennota voor 1980 voorziene reële uitgavenstij ging van vijf miljard gulden in de collec tieve sector niet zullen worden ver diend, nu de groei van de nationale economie blijkt te stagneren. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Familiesamen komst C.P.B., C.P.J, en C.B.T.B., 18.00 uur koffiemaaltijd; 20.00 uur avondprogramma. Zonnemaire Verenigingsgebouw, jaarvergade ring „Nut en Uitspanning", 19.30 uur. Oosterland „Oosterhof", toneelavond Ver. voor Openbaar Onderwijs, 20.00 uur. Zaterdag 26 januari Renesse Bowling Centrum Renesse, 12.00 uur, bowling toernooi. Brouwershaven Tonnenmagazijn 19.45 uur Grote Avond P.J.Z. Dreischor Dorpshuis, 19.30 uur, Donateursuit voering muziekvereniging „Crescen do". Zondag 27 januari Zierikzee Gasthuiskerk. Jeugddienst. 11.00 uur. Renesse Bowling Centrum Renesse, 12.00 uur, bowling toernooi. Maandag 28 januari Zierikzee „De Zeeuwsche Herberghe". Verga dering Tennisklub. 20.00 uur. Burgh Klubhuis, 20.00 uur, jaarvergadering tennisklub Westerschouwen. Ellemeet Dorpshuis Ellemeet; EHBO-cursus voor de Westhoek; 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis, gemeenteraadsvergade ring, 19.30 uur. Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 Buiten was de dooi ingetreden en binnen heerste - in een onverwarmd vertrek - nog een soort gedenatu reerde" vrieskou, als U mij dit woord vergeven wil. 't Lijkt of het vriest, maar het vriest niet echt, al is het ontzettend koud. Voor deze keer weer even uit de school geklapt. In die toestand bevonden zich gisteren kantoren en technische werkruimten van de drukkerij. Terwijl cv toch al jaren tot de tech nische verworvenheden van de mo derne maatschappij behoort, kan er wel eens een kink in de kabel komen en dan komt er geen aasje warmte in - en dus ook niet uit - de radiatoren. De mensen, die zich in de ruimten op hielden, veranderden bij het uur. Ze kregen een blauwige kleur, zoals een aardappel, die te lang in de kelder heeft gelegen. Ze monsterden zich uit met dassen, truien, klompschoenen en handschoenen, zodat het er even op leek of je je in een skilokaal in Zermatt bevond, maar dat was na tuurlijk niet zo. Vooral de voeten en de vingers kre gen het hard te verduren. De voeten liet je gewoon tot ijsklompen ver worden, maar de vingers had iede reen nodig, vooral om te typen en dat ging - op z'n Zeeuws gezegd - „met koppen en zonderEen goede geest, met een navenante sociale inslag, liet een vrij groot model radiatorkachel aanrukken op élektriciteitsbasis. maar toen het ding lauw begon te worden, sloegen de stoppen door, want uitgerekend die leiding was niet berekend op een zo sterke stroomafname Als de noodzakelijke ombuigin genin de toekomst tot een situatie als gisteren leiden, dan ziet het er niet mooi uit vrienden, want lopen in de kou gaat nog, maar zitten lijdt tot vreemde bibberingen, rillingen en koudescheuten, die een mens zelfs wel frekwenter richting toilet ver wijzen. Ik herinner me dat allemaal nog van de hongerwinter. Eind 1944 vroor het royaal tien graden, maar op de onderduikkamer was vonk noch vuur en ook geen voedsel. De koude (een bittere proefwas erger dan de honger. Nu was er feitelijk nog niets aan de hand. We mochten en konden thuis weer bijwarmen en de maag vullen, zodat ons lijden tij delijk en beperkt was. Toch las ik vo rige week dat Arnhemse ambtenaren naar huis mochten, toen er een defekt aan de cv was. Flauw hoor van die ambtenaren, maar ja, wat doe je. als je baas rond fluistert: „jullie moesten maar naar huis gaan". Een van onze medewerksters zocht het in ineen- schrompeling: ze maakte zich zo klein en ging stilaan iets weg hebben van een pinguin. Een charmant ge zicht, want het zijn tenslotte grappi ge vogels. Zo'n dagje kou illustreert intussen de afhankelijkheid van de zwakke mensjes, die we zijn. De stroom valt uit en de machines, zo vernuftig uit gedacht, vallen stiler is iets met een pompje van de cv en de zwakke mensjes beginnen te bibberen van de kou. Zo zit dat. We hebben het zelf ge wild: heel ver weggroeien van de na tuur en alles op basis van techniek en als er even iets hapert, zitten we met de gebakken peren of - in dit geval - steenkoude peren! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2