Zierikzeese ondernemers in principe akkoord met grote plannen Ondernemers Centrale BURGEMEESTER NIEMANTSVERDRIET GEEFT GEDETAILLEERD OVERZICHT VAN BESTUURLIJKE AKTIVITEITEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Spijkers met koppen slaan" Na boycot- oproep Carter Gemeenteraad Westerschouwen DE Bitr Brood duurder Nieuw systeem werkloosheids uitkeringen ZIERIKZ NIEUWSBODE Dinsdag 22 januari 1980 136ste jaargang Nr. 22645 WAARIN OPGENOMEN REDAKT1E, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteun M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn èxciusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: Gemeentelijke Welzijns-advieskommissies ZIERIKZEE, 21-1. De Zierikzeese ondernemers hebben zich in principe akkoord verklaard met de opzet van een meerjarenpromotion-aktiviteitenplan, met de daaraan verbonden kostenverdeelsleutel en met de omschakeling van de Zierikzeesche Ondernemers Centrale van een Stichtingsvorm naar een Vereniging. Dat gebeurde maandagavond tijdens een zeer druk bezochte Z.O.C.- vergadering in „De Zeeuwsche Herbergh". Met twee uitnodigingen, een boek werk met daarin voorbeelden van een meerjaren aktiviteitenplan en tenslotte een laatste konvokatie met daarin een ferme spijker als teken dat er „spijkers met koppen" gesla gen moesten worden, was het het Z.O.C.-bestuur gelukt een groot aan tal van haar leden naar deze belang rijke bijeenkomst te krijgen. WASHINGTON, 21-1. De oproep van president Carter van de Verenig de Staten de Olympische Zomerspe len in Moskou te boycotten, tenzij de Russen binnen een maand Afgha nistan verlaten, heeft in alle delen van de wereld reakties uitgelokt. De reakties variëren van flauwe bijval tot volslagen afkeuring. Al leen Egypte ondersteunde de uitspra ken van de Amerikaanse president van harte. De Egyptische minister van buitenlandse zaken riep de Isla mitische staten op de spelen onvoor waardelijk te boycotten. Andere lan den zoals Engeland, Australië, Cana da en West-Duïtsland zijn voorstan der de spelen Moskou te ontnemen en elders te huisvesten. Kritiek leverde Carters oproep op in Frankrijk, Zweden en Japan. ZIERIKZEE. Vrijdag vond de officië le oplevering plaats van het laatste verhoogde dijkvak. Ook van de zijde van het ministerie van verkeer en waterstaat werd belangstelling ge toond bij de afronding van de partië le dijkversterking door het Water schap Schouwen-Duiveland. In 's Landskamer sprak dijkgraaf A. M. Geluk de aanwezigen toe. Hij richtte zich in het bijzonder tot ir. J. W. Tops, direkteur-generaal Rijkswa terstaat. De dijkgraaf stelde vrijwel alle voor het Waterschap van belang zijnde zaken aan de orde, zoals de Oosterscheldewerken, dijkverster king, VUT-regeling, onderhoud en verbetering wegen, waterzuivering. Zijn betoog trok een aandachtig ge hoor. Op de foto (v.l.n.r.) burge meester Th. H. de Meester, gezwore ne J. Steur, Zeelands kommissaris dr. C. Boertien en ir. J. W. Tops. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Z.O.C.-voorzitter de heer E. Saman legde in zijn, openingswoord uit wat meerj arenpromotion-aktiviteiten in houden, waarom ze worden overwo gen, voor wie ze op touw worden ge zet en waar begonnen moet worden. Een promotionaktiviteitenplan omschreef hij als het stelselmatig be vorderen van de verkoop-aktivitei- ten door in te spelen op aktuele ge beurtenissen en kalenderfeestdagen. Afvloeiing koopkracht De noodzaak hiertoe zag de voor zitter in het feit, dat er door diverse invloeden afvloeiing van koopkracht plaatsvindt en dat ondernemers el ders in de regio op dit punt ook niet stilzitten. Met nadruk wees de heer Saman erop, dat een kollektief pro- motion-aktiviteitenplan voor alle ondernemers is bedoeld. Hij wees in dit verband op het belang het plan niet individueel, maar kollektief te bekijken. Tenslotte was de heer Saman van mening, dat de ondernemer in de ei gen zaak met het verlenen van goede service moest beginnen. Voor een zeer professionele uitleg, waarvan maandagavond in Zierikzee zeker niet de première plaatsvond, was de heer W. J. Perquin aanwezig. De heer Perquin is commercieel ad- junkt-direkteur van de B.V. Maat schappij Verkoopbevordering Midden- en Kleinbedrijf (MVMK), een werkmaatschappij van het Ko ninklijk Nederlands Ondernemers- verbond en van het Nederlands Christelijk Ondernemersverbond. Hij wist de vergadering door mid del van een pakkend ondernemers- jargon geboeid bezig te houden en het belang van een promotionprogram- ma op jaarbasis en de daaraan ver bonden kostepverdeelsleutel uit te leggen. „Meer benen in beweging" Hij noemde het „irrieel", zoals de Z.O.C. thans gefinancieerd wordt (kontributie 60,- per jaar). „Kollek tief breng je meer benen in beweging, dan individueel", aldus de heer Per quin en hij wees erop, dat er voor kollektieve aktiviteiten, dan ook een kostenverdeelsleutel gevonden moest worden. Spreker maakte onderscheid tus sen direkt- en indirekt verkoopbe vorderende aktiviteiten en sfeerbe- vorderende aktiviteiten. Met nadruk vestigde hij er de aan dacht op, dat er kollektief gedacht moest worden bij het promotionplan. Uitspraken als: „Ik doe niet mee, want voor zijn deur stond wel een kerstboom en voor de mijne niet", moeten naar zijn mening tot het ver leden behoren, wil het promotion plan kans van slagen hebben. De heer Perquin ging verder uitge breid in op het belang van een goed funktionerend sekretariaat binnen de Z.O.C., waarvoor eventueel gel den uit het budget beschikbaar gesteld zouden moeten worden. Van groot belang achtte hij ook de zoge naamde Mediakommissie, die zorg zou moeten dragen voor de onont beerlijke publiciteitskampagne ron dom het promotionprogramma. s Werkgroepen Hij was verder van mening, dat het Z.O.C. bestuur gebruik zou kunnen maken van de kennis, die er ten op zichte van de ontwikkeling van akti- viteilrjn leeft onder de leden door te werken met werkgroepén voor het opzetten en verder uitwerken van aktiviteiten. De heer Perquin vond, dat deelna me aan een promotionplan op jaarba sis van de Z.O.C. voor de ondernemer een verschuiving van zijn interne re- klamebudget zou betekenen. „Als het plan goed wordt opgezet, krijgt u waar voor uw geld", aldus de spre- ker. (Vervolg pag. 3) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. HAAMSTEDE, 21 januari. Bij de aanvang van de maandagavond gehouden raadsvergadering van de ge meente Westerschouwen hield burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer haar nieuwjaarsrede: „We zijn een nieuw decennium binnen gegaan, de jaren '80. Wat die ons zullen brengen weten we niet. Er zijn veel onzekerheden, misschien hebben we bij een nieuw jaar nog nooit zoveel onzekerheden over de toekomst ont moet en zoveel vraagtekens gezet. Onze verantwoordelijkheid blijft, dat is zeker en laten we het als een uitda ging beschouwen, ook in een dergelijke situatie de dynamiek, die noodzake lijk is voor het blijven funktioneren van de samenleving, te handhaven en richting te geven. Enkele punten, die in 1979 in de raad aan de orde kwamen wil ik noemen: In de raadsvergadering van 8 fe bruari werd uitvoerig beraadslaagd over het besluit van de Staatssekre- taris van CRM tot definitieve aan wijzing van de Kop van Schouwen le fase als beschermd natuurgebied en inmiddels is ook de 2e fase definitief aangewezen. De rekonstruktie van een gedeelte van de Kraaijesteinweg kwam in de vergadering van 19 maart wederom aan de orde en er werd besloten kon- form de plannen van de provincie ak koord te gaan het wegdek te voorzien van een asflatbedekking. Uitgifte bouwgrond Ook het in gebruik nemen van de verkeerslichten op de kruising Noordtraat-Kloosterweg mag een grote verbetering genoemd worden. Eveneens in de vergadering van 19 maart werd een aanvulling op de be- leidsregeld betreffende uitgifte van bouwgrond vastgesteld. Op 3 april kwam de Kommissaris der Koningin de profielschets aanho ren i.v.m. de nieuw te benoemen bur gemeester. De voorgenomen aan koop door de WMZ van de Zeepedui- nen werd besproken in de vergade ringen van 18 april, 21 mei, 30 juli en 19 november. Met de kleinst mogelijke meerder heid werd besloten de gemeentelijke vertegenwoordiger in de vergadering van aandeelhouders van de WMZ op te dragen voor de aankoop te stem men. Op 18 april werd besloten tot aankoop van grond in Haamstede t.b.v. bedrijfsterreinen. Op 31 augustus werd officieel afsc heid genomen van burgemeester H. Een dag waarop niet gelachen is, is een verloren dag. Chamfort WA> wr- WBSÊmBÊÊÊ Z.O.Q.-voorzitter E. Saman en Z.O.C.-sekretaris P. Verhage in gesprek. De voor hem liggende hamer mét spijker symboliseerden het feit, dat er spijkers met koppen geslagen moesten worden, tijdens deze bijeenkomst van de Zie rikzeese ondernemers. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) P. Everwijn en op 18 september werd de nieuwe burgemeester geïnstal leerd. Als een der belangrijkste bestem mingsplannen, die in 1979 werd vast gesteld kan worden genoemd het bestemmingspland Hoge- Lage zoom. Het jaar 1979 was het jaar van de Europese verkiezingen en het jaar van het kind. Geen eenmalige zaken. Bij voortduring wordt onze aandacht gevraagd. Wat doen we er met z'n al len aan? Aantal inwoners Het aantal inwoners bedroeg per 1 januari 1979 4860, per 1 januari 1980 4884, een toename van 24. Zou het nu genoeg zijn volgens de Nota Bewo- ningspatroon? Laten we het hopen, want steeds blijkt, dat je met nota's alleen geen beleid kunt voeren. We zullen moeten voldoen aan onze opdracht als gemeentebestuur, zor gen dat er ook voor onze eigen inwo ners en de sociaal- en ekonomisch ge- bondenen gebouwd wordt. Het aantal woningzoekenden stijgt en met voortvarendheid zal een be leid gevoerd moeten worden voor al le dorpskernen en een verantwoord bouwbeleid te kunnen realiseren. Struktuurschets Een belangrijke richtlijn voor dat bouwbeleid en het onderwerpen en vaststellend van vele bestem mingsplannen zal zijn de Struktuur schets, waaran thans met grote ijver wordt gewerkt. Voor het einde van dit jaar hoop het kollege de struk tuurschets aan te bieden. De daaruit voortvloeiende konse- kwenties zullen leiden tot een beleid waar voor bestuurders en burgers duidelijkheid wordt geschapen. Al enkele jaren wordt aangekon digd, da thet ministerie van CRM de spoedige publikatie verwacht van het Struktuurschema Openlucht- rekreatie. Steeds weer wordt de da tum vooruit geschoven. Eenzelfde gang maakt de nieuwe kampcerwet, waarop iedereen al ja ren zit te wachten, mogelijk zal deze in 1980 cffektief worden. Als reden wordt vaak opgegeven dat het ont breken van dc financiële middelen daarvan de oorzaak is hoewel, mis schien is cr voldoende geld, maar wordt het verkeerd gebruikt. De indruk bestaat dat in verhou ding meer geld beschikbaar wordt gesteld voor het praten over en het Vervolg pag. "2 Verwachting tot woensdagavond: Nu en dan buien Veel bewolking met nu en dan buien; minimumtemperaturen ongeveer plus 2 graden, middagtemperaturen rond 5 graden; matige, aan de kust eerst af en toe harde zuidwesten wind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 23 jan. Zon op 8.32, onder 17.07 Maan op 11.28, onder 24 jan. Zon op 8.31, onder 17.09 Maan op 11.55, onder 0.40 Eerste kwartier: 24 januari (14.58) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 23 jan. 6.28 19.38 - 0.25 24 jan. 7.22 20.24 1.13 14.00 Doodtij: 26 januari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-1. Het K.N.M.I. deelt mede: De dooi blijft aanhouden. Zachte oceaanlucht waarin gemakke lijk buien tot ontwikkeling kunnen komen stroomt via Engeland en Frankrijk naar onze omgeving. De middagtemperaturen in deze lucht zullen rond de vijf graden liggen. Al leen in gebieden, waar nog veel ijs aanwezig is zal de temperatuur wat lager zijn. In de nacht kan het kwik tot om het vriespunt dalen. De dooigrens, die in het afgelopen week-eind onze omgeving passeerde ligt nu boven^ Duitsland en het Al pengebied. Hi] dringt in het komen de etmaal nog maar langzaam verder op en zal waarschijnlijk boven Polen tot stilstand komen. De depressie, die bij ons het weer bepaalt, ligt nu boven de Noordzee en neemt daar langzaam in betekenis af. Samenhangend hiermee zal de wind in onze omgeving geleidelijk zwakker worden. CAIRO/JERUZALEM. Nadat de Israëlische premier Begin zich voor een nieuwe topconferentie met presi dent Carter had uitgesproken, heeft ook de Egyptische president Sadat zich dit weekeinde bereid verklaard aan een dergelijke samenkomst inza ke het Midden-Oosten deel tc nemen. DEN HAAG, 21-1. De maximum broodprijzen bij levering aan de le vensmiddelenhandel stijgt met in gang van dinsdag met 3,2 cent per brood van achthonderd gram. De konsument, voor wie de broodprijs niet aan een maximum is gebonden, zal daardoor vier cent meer voor een brood moeten gaan betalen. Dit is maandagavond meegedeeld door het ministerie van ekonomische zaken. De minimumprijzen zullen niet worden verhoogd. DEN HAAG, 21-1. De huidige drie werkloosheidsregelingen (WAV, WWV en RWW) moeten worden vervangen door een nieuw systeem met een ba sisvoorziening, die gekoppeld is aan het sociale minimum en een aanvul lende regeling, die wordt afgeleid van het laatstgenoten loon. Dit is een van de uitgangspunten die staatsse- kretaris De Graaf van sociale zaken heeft geformuleerd voor de departe mentale projektgroep, die de integra tie van de werkloosheidswet, de wet werkloosheidsvoorziening en de rijksgroepsregeling werkloze werk nemers gaat voorbereiden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1