SCHAATSWEDSTRIJDEN VOOR SCHOOL KINDEREN IN BURGH-HAAMSTEDE LAATSTE VERHOOGDE DUKVAK Vrolijk ijsfestijn Indringende ooggetuige-verslagen over (arme) Derde Wereld STREEKNIEUWS Uitvoering fanfarekorps Luctor et Emergo Renesse Geen reiskostenvergoeding voor scholieren te Ellemeet i 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 januari 1980 Nr. 22644 3 BURGH-HAAMSTEDE, 18-1. Het aktieve bestuur van de ijsvereniging Burgh-Haamstede heeft vrijdagmiddag in samenwerking met het onderwijzend personeel op haar fraai in het duingebied te Burgh gelegen ijsbaan wedstrijden georganiseerd voor de leerlingen van de bei de basisscholen „Onder de Wieken" en „de Kirreweie". Dankzij het voortreffelijk winter weer en de inzet van het onderwij zend personeel konden de wedstrij den, waaraan door niet minder dan 280 kinderen werd deelgenomen, in een vlot tempo worden afgewerkt. Naast de wedstrijden op de schaats waren er voor de kinderen die het schaatsen nog niet machtig waren wedstrijden op de prikslee. Met volle inzet werd er door de jeugd om de door de ijsvereniging beschikbare prijzen gestreden. Verder was er, be schikbaar gesteld door de ijsvereni ging, voor ieder een konsumptiebon. Boot die een tijd van f liet afdrukken. min en 15 sec. Eén van de enthousiaste krabbe laars, die vrijdagmiddag om de hoogste eer streden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Op de tweede plaats eindigde M. O. Gebraad 8.15.8 min.; 3. Joost Ho- genstein 8.163 min.; 4. J. B. Jongert en 5. Jaap de Feiter. De uitslagen De uitslagen: schaatsen, meisjes 5e en 6e klas over één ronde: 1. Ariëtte de Munnink 25.4 sec.; 2. Joanne Han- se 30.0 sec.; 3. Ingeborg Reijdon 31.6 sec.; 4. Jacqueline Visser 32.5 sec. Jongens 5e en 6e klas, één ronde: 1. Remco van der Linde 29.1 sec.; 2. Rini Rijnberg 29.9 sec.; 3. Jeroen van der Linde 30.0 sec.; 4. Pieter van den Ak ker 30.3 sec. Schaatsen meisjes 3e en 4e klas: 1. Bea van Dongen en Marion Zijta 10.8 sec.; 3. Laura van Nieuwenhuize en Conny van den Aarsen 11,4 sec. Schaatsen jongens 3e en 4e klas: 1. Wilco Hoogenaar 9.9 sec.; 2. Hans Jan Verton 10.0 sec,; 3. Leon Klompe 10.3 sec.; 4. Kees Jan van Nieuwenhuize 10.6 sec.; 5. Kees van Dijke 11.0 sec. Sleeën 3e en 4e klas: 1. Wibo de Vlieger; 2. Cliff Evertse. Sleeën le en 2e klas: 1. Frans Jo seph Simons; 2. Arno Viergever; 3. Sonja Remmers. Schaatsen jongens 2e klas: 1. Marco van de Zande 12.4 sec.; 2. Martijn van der Linde 12.9; 3. Leo Baumann, Jan Pleune en Tommy van Rees 13.2 sec. Drukke week ln de afgelopen week hebben ook veel ouderen van de gelegenheid ge bruik gemaakt om op de ijsbaan een baantje te trekken. Voor het bestuur van de ijsvereniging werd het dan ook een drukke week. Een groot aan tal nieuwe leden moesten worden in geschreven, terwijl daarnaast ook nog een groot aantal dagkaarten aan de man werd gebracht. Ook het schoonmaken en -houden van de baan, welke in een voortreffe lijke konditie was, vergde weer veel inzet van de baanvegers. Niet alleen pverdag maar, mede door de gunstige weersomstandigheden, werd ook 's avonds nog een druk gebruik ge maakt van de verlichte baan. Zaterdagmiddag werd er een afval- wedstrijd georganiseerd over 10 ron den waaraan door 20 schaatsers werd deelgenomen. Winnaar werd Harrie Afdeling Zierikzee N.C.V.B. ZIERIKZEE, 18-1. De N.C.V.B. af deling Zierikzee kwam bijeen in het Nederlands Hervormd .verenigings gebouw- n li'.. .?n., De avond stond onder leiding van de tweede presidente mevrouw G. Weekhout-Zijderveld. Als aanvang werd gezongen psalm 103 vers 1. Me vrouw Weekhout ging voor in gebed. Vervolgens las zij Handelingen 4 en hield over dit bijbelgedeelte de medi tatie. Aansluitend hierop zong men psalm 103 vers 9. Ontwikkelingshulp Deze avond werd verzorgd door twee dames, mevrouw Molengraaf uit Zierikzee en mevrouw Op 't Hof- de Rijke te Sirjansland. Hun beider onderwerp was: „Geen woorden maar daden" en beide dames hadden met ontwikkelingshulp te maken. Mevrouw Molengraaf vertelde dat zij ontwikkelingshulp gezien had in Suriname. "We hebben het hier schandalig goed" zei zij. Via de oecu menische gespreksgroep hier ter plaatse is een wereldwinkel van de grond gekomen, waarvan mevrouw Molengraaf medewerkster en ver koopster is. Deze wereldwinkel wil produkten verkopen waarvan de op brengst ten goede komt aan de aller armsten. Zij wil informatie daarover ver verstrekken en meewerken aan akties voor een rechtvaardiger sa menleving. Er is een keten van 154 wereldwinkels in ons land. S.O.S. wereldhandel koopt de produkten in; „het helpt echt, we moeten de men sen steunen in hun strijd tegen on rechtvaardigheid". Mevrouw Molen graaf wees op de aktie van de Novib: ..Gast aan tafel", en bracht verschil lende boeken en tijdschriften onder de aandacht. Zambia Na de pauze kreeg mevrouw Op 't Hof het woord. Zij maakte een reis van een maand naar Zambia waar een zoon van haar werkzaam is in het ontwikkelingswerk. Zij vertelde eerst iets over Zambia; het is 20x Ne derland en heeft vier miljoen inwo ners. Het is een Engelse kolonie ge weest en reeds vijftien jaar zelfstan dig. De vrouwen bewerken nog pri mitief het land en de kindersterfte is enorm. Wie melaats is $n gehandi capt wordt uitgestoten, en moét voor zichzelf zorgen. Zending en missie trekken zich het lot van die mensen aan. De zoon van mevrouw Op 't Hof is in de landbouw werkzaam, om te proberen een betere opbrengst uit de stukjes grond te halen en irrigatie aan te brengen. Mevrouw Op 't Hof had er veel trieste ervaringen opgedaan. De mensen leven bij wijze van spreken nog in het stenen tijdperk. Zij begon een éénmansaktie om geld in te za melen voor missie en zending om de mensen van Zambia enigszins te hel pen. Mevrouw Weekhout dankte beide dames voor hun uiteenzetting en sloot de avond met een gebed uit de derde wereld. DEN HAAG. Haagse politieagen ten mogen met ingang van deze week' in hun vrije tijd hun dienstpistool niet meer bij zich dragen. Na het beëindigen van de dienst moeten zij het wapen op het bureau achterlaten. ZIERIKZEE Coöperatiemiddag C.C.C. Over het thema „Ontwikkelingen binnen de Coöperatieve vereniging" spreekt mevrouw dr. Frida Terlouw, stafmedewerkster van de nationale coöperatieve raad, op vrijdagmiddag 22 februari in het „Huis van Nassau" voor de Stichting Coöperatief Con tactcentrum West-Nederland (C.C.C.Aan de orde komen onder meer: het lidmaatschap van de coöpe ratie, de vrouw in de coöperatie en de jongeren in de coöperatie. Voor tijd: zie agenda. Waarschuwing De politie van Zierkzee waar schuwt de jeugd voor het extra ge vaar bij het onder de huidige omstan digheden beklimmen van de steigers van de Nieuwe Kerk. Door de even tuele ijzel op de steigers is het be klimmen ervan levensgevaarlijk. De politie verzoekt de jeugd van de stei gers af te blijven. Aanrijding Op het Havenplein vond vrijdag om 17.50 uur een aanrijding tussen twee personenwagens plaats. K. v. d. V. uit Zierkzee reed achteruit het Ha venplein af en botste daarbij tegen de naderende automobilist J. A. P. uit Kerkweve op. De auto van P. raakte beschadigd, terwijl de auto van V. geen schade opliep. Ledenvergadering Afd. P.v.d.A. Op woensdag 23 januari wordt in het „Huis van Nassau" de ledenver gadering gehouden van de afdeling Zierikzee van de P.v.d.A. Aan de orde komen: vaststelling werkplan en bespreking van het on derwerp: „Ekonomie". Het verslag van de diskussie over dit onderwerp, wordt gestuurd aan het Partij bestuur te Amsterdam. Bijeenkomst Donderdagavond 24 januari komt de Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen" weer bijeen in het Her vormd vereniginsgebouw te Zierik zee. Voor tijd: zie agenda. RENESSE/SEROOSKERKE IJspret in de Westhoek Voor velen kwam er gisteren een abrupt eind aan de ijspret, toen de temperatuur hoger werd en op meni ge ijsbaan water kwam te staan. Hoewel vele schaatsliefhebbers.de ij zers nog op het wat „soppige" ijs hébben gezet, keerde èen flink aantal toch al'snel weer huiswaarts. Dit ideale schaatsweekje eindigde voor menigeen veel te vroeg. En het ziet er niet naar uit, dat morgen opnieuw de vorst intreedt. De geplande schaatswedstrijden voor de schooljeugd van Renesse en Serooskerke, die hedenmiddag wor den gehouden, zijn al afgelast moe ten worden. Het was vanaf dinsdag trouwens een drukte van belang op de Renes- ser ijsbaan, waar de plaatselijke ijs vereniging flink haar best heeft ge daan om de kwaliteit van de baan op peil te houden. Er was zelfs voor een kraampje met hartversterkende kon- sumpties gezorgd. Raadsvergadering Brouwershaven De gemeentèraad van Brouwersha ven komt maandagavond 28 januari RENESSE, 21-1. Zaterdag 26 januari en zaterdag 2 febru ari verzorgt het fanfarekorps „Luctor et Emergo" uit Re nesse de jaarlijkse uitvoering. De eerste avond is alleen voor donateurs van de vereniging toegankelijk, terwijl de tweede avond ook niet-donateurs welkom zijn. De uitvoering wordt gehouden in het dorpshuis van Renesse. MIDDENSCHOUYVEN, 21-1. Leerlingen van de openbare school te Ellemeet krijgen geen subsidie ten behoeve van hun vervoer naar de school. In de raadsvergadering van 18 december jl. is een voorstel daartoe aangehouden voor nader beraad, maar b. en w. hebben (met de stem van één kollege-lid te gen) besloten dit agendapunt niet meer op te voeren. Het subsidie-voorstel" bleek name lijk in strijd met de bepalingen van de Lager-onderwijswet 1920, waarin artikel 13 de vergoeding van reis kosten in verband met schoolbezoek regelt. Deze regeling is volgens uit spraken van de kroon uitputtend en de gemeente mag geen aanvullende voorzieningen treffen. Afstand Voorwaarde om subsidie te verle nen is dat de afstand van de school tot de woning van de leerling ten minste 4 kilometer moet bedragen. Wanneer dus de afstand van de wo ning tot de school groter is dan 4 kilo meter kan in ieder individueel geval een vergoeding worden aange vraagd. zo schrijven b. en w. Daar naast zijn zij van mening, dat geen precedenten moeten worden gescha pen door subsidiëring van één ouder kommissie, terwijl de overige scho len het vervoer van leerlingen zelf en op eigen kosten regelen. Op de subsidie-aanvraag heeft op 28 dècember jl een gesprek met deou- derkommissic plaatsgehad. Het programma zal onder leiding van onderdirekteur L. J. de Feiter worden geopend met de mars Cincin nati van James Cower, waarna voor zitter J. A. Kouman een ope ningspraatje zal houden. Onder leiding van direkteur J. H. Blom zal daarna het programma worden vervolgd met Bist Du bei mir van Joh. Seb. Bach, in een arrange ment van W. Hautvast en de ouvertu re Nabucco van Giuseppe Verdi in een arrangement van A. Delhaye. In Schouwse Schetsen, dat de bestaat uit de delen Het Schouwse Land, Wandeling door Zierikzee, De Plompetoren van Koudekerke en Het strand van Renesse krijgt het pu bliek een stuk te horen dat is gecom poneerd door de direkteur van het korps de heer Henk Blom. Wals Verder staan op het programma West of the Chaparral van Mike Lec- krone en Les Patineurs een wals van Emile Waldteufel in een arrange ment van Jaroc. In Mein Bass van Fraver en Pol Stone soleert Ben Ne- lisse op bas. Als voorlaatste nummer krijgt men de Herb Alpert Selection no. 1 voorgeschoteld met werk van Wechter, Pisano en Coleman in een arrangement van W. Hautvast. Het zeer gevarieerde programma wordt besloten met de mars Gammatique van Gerard Boedijn. Na de pauze speelt de toneelvereni ging „Op Drift" uit Renesse het to neelspel „Met hartelijke gelukwen sen" van Dick van Maasland. Het is een vrolijk spel vol toespelingen. Het gebeuren speelt zich af op een 25- jarig huwelijksfeest waarop naast de vriendjes van de dochters der echte lieden ook twee dames verschijnen. Deze zijn door pa in een dronken bui uitgenodigd, toen hij op een avond kort voor het feest aan de boe mel was, terwijl hij gezegd had dat hij naar een vergadering moest. Als dan ook nog één van de a.s. schoon zoons chantageplannen heeft omdat hij van de uitspatting op de hoogte is zijn er ingrediënten genoeg aanwezig voor komische verwikkelingen. Rolbezetting Onder regie van de heer D. Dok- man wordt het stuk gespeeld door de dames P. R. de Hamer-de Jager, J. Krijnse Lokker-Krijger, K. K. G. v. d. Kuijl, R. Gilijamse-Meijers en N. v. d. Hoek-Viergever en de heren C. v. d. Boogert, W. Lokker, P. v. d. Aart en J. Verboom. De heer G. v. Splunder treedt op als souffleur, de heer W. Lokker verzorgt de grime en de heer W. Oosterling is de toneel meester. Zoals gebruikelijk zal in de pauze een grote verloting worden gehouden en de avond zal met een gezellig bal '«orden besloten. bijeen in het stadhuis. Op de agenda staan onder meer de benoemingen van een beheerster in tijdelijke dienst voor de gemeenschapsruimten te Dreischor en Zonnemaire, wijzi gingen van de verordening van die gemeenschapsruimten plus die in Brouwershaven; Intrekking raads besluit van 12 november 1979, nr. 4 en vaststelling 2e wijziging Algeme ne Politieverordening voor de ge meente Brouwershaven; Definitieve vaststelling van de verordening ex artikel 9, lid 2, van de Winkelslui tingswet 1976; Vaststelling le wijzi ging gemeenschappelijke regeling „Streekarchivariaat Schouwen-Dui- veland en St. Philipsland"; Vaststel ling 2e wijziging Verordening op de heffing en invordering van honden belasting; Vaststelling 5e wijziging Verordening geldelijke voorzienin gen raads- en kommissieleden Brou wershaven; Ruiling van grond te Dreischor; Vaststelling 13e wijziging Bezoldigingsverordening 1976; Ver koop woning Jan Verhoeffstraat 5 te Brouwershaven aan de heer J. de Vos; Mededeling over wijziging van tarieven voor dranken en kleine etenswaren voor gemeenschapsruim ten; Beslissing op beroep Gebruiks- verordening Brouwershaven, Equity and law, Levensverzekeringen te 's- Gravenhagenhage; Verlening subsi die Algemene Soos voor Ouderen te Zonnemaire; Kredietverlening bouw klub- en kleedruimte en verbetering tennisbaan te Brouwershaven; Kre dietverlening voorbereidingskosten bouw dorpshuis te Noordgouwe; Besluiten en verordeningen inzake welzijnsbeleid; Vaststelling wijzi gingen van de gemeentebegroting 1980; Huur en verhuur van een ge deelte van de voormalige werkhaven „Den Osse". OOSTERLAND Toneelavond V.O.O. De Vereniging voor Openbaar On derwijs, afdeling Duiveland verzorgt vrijdagavond in het doipshuis „Oosterhof" haar jaarlijkse toneela vond. Het toneelstuk „De avond van de zevende juli" is een blijspel in drie bedrijven, geschreven door Gerard van Dijk. Het zal worden opgevoerd door de eigen toneelclub. In de pauze zal er een verloting worden gehouden met vele mooie prijzen. Na afloop van het toneelstuk is de mogelijk heid aanwezig, om nog gezellig bij een te blijven. Voor tijd: zie agenda. Diefstal Bij de fa. F. in de Abeelenstraat werd in nacht van donderdag op vrij dag een raam geforceerd. Uit de kas is 5000.- aan Hollands en buiten lands geld meegenomen. Bij de fa. B. uit de Willigenstraat is in de nacht van donderdag op vrijdag een raam ingeslagen. Uit de kas in het kantoor werd 500,- ontvreemd. KERKWERVE Geslipt Door onbekende oorzaak is J. W. J. uit Renesse vrijdagavond om 22.15 uur ter hoogte van de Verseputseweg op de provinciale weg Zierkzee- Haamstede geslipt. Zijn auto kwam daarbij tegen een schrikhek tot stilstand. De wagen raakte ernstig beschjadigd en J. liep geen persoon lijk letsel op. ZIERIKZEE. Dijkgraaf A. M. Geluk wees er in zijn openingsrede met grote nadruk op, dat temporisering van de Oosterscheldewerken onaanvaard baar" zou zijn. Hij zei dit naar aanleiding van geruchten over een vertraagde uitvoering van de Oosterscheldewerken, die de laatste tijd de ronde doen. ,,Als temporisering zou worden doorgevoerd, vragen we ons af waar het ge heugen en het geweten van de overheid is gebleven", aldus de dijkgraaf. Ir. J. W. Tops, direkteur-generaal van Rijkswaterstaat, sprekende namens mi ni s t e r D. S. Tuijnman, zei in zijn antwoord, dat bij de Oosterschelde, evenals dit het geval is bij de partiële dijkversterkingen, verwapht mag worden, dat deze we ken binnen de gestelde tijd gereedkomen. OUWERKERK. Het openen van het fraaie hek bij de Zuidbout in Ouwer- kerk door mevrouw H. W. Tuijnman-Tichelman 1en mevrouw C. J. M. Va der, sekretaresse vati de minister van verkeer en waterstaat, symboliseerde de afronding van de partiële dijkverhoging. Voorafgaande aan deze hande ling vond de oplevering van het werk plaats door aannemer C. A. J. Romers aan de heer P. H. v. d. Weele van het Bureau Dijkversterking. Ir. van der Wee- Ie droeg op zijn beurt het werk over aan het Waterschap Schouwen- Duiveland. óKERKE. Dringend kabinetsberaad was de oorzaak van het feit, dal ..*»ntster D. S. Tuijnman verstek moest laten gaan bij de oplevering van het laatste verhoogde dijkvak. Na het officiële gebeuren, maakte de minister van verkeer en waterstaat, tijdens de lunch in restaurant "De Schelphoek" echter toch nog zijn opwachting. Op de fotoEen onderonsje tussen Ir. Tops en de minister. Wellicht fluistert Ir. Tops de minister het zojuist vernomen ver langlijstje van de dijkgraaf in. (Foto's Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3