„REALISERING VAN DIJKVERSTERKING IN ZO KORTE TIJD MAG EIGENLIJK EEN WONDER GENOEMD WORDEN" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ir. Tops namens minister Tuijnman: Veel doden bij instorten tribune Vrouw dood geschoten T axi-chauf f eur vermoord Jaarverslag verschenen WERKGROEP SCHOUWEN-DUIVELAND AMNESTY INTERNATIONAL STAAT DER NEDERLANDEN Si LENING 1SSO PER 1S86X1SS5 kik t w. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ié Maandag 21 januari 1980 136ste jaargang Nr. 22644 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: N.C.V.B. en Derde Wereld Veel offers en moeite getroost ZIERIKZEE, 18 januari. „Met de oplevering van de dijkverbetering Zuidhoek-Gouweveer als laatste ver sterking van dit eiland, is Schouwen-Duiveland geheel volgens nieuw-nagestreefde norm beveiligd. Die ver sterkte dijken mogen gezien worden. Ze liggen - om het fraai uit te drukken - „als stoere wakers tegen de storm vloeden", die in het verleden zo vele malen het eiland hebben geteisterd. Hoewel ze nog niet de bescherming bieden die we volgens de Deltawet nastreven, kunnen we toch spreken van een duidelijke verbetering". Aldus ir. J. W. Tops, direkteur- generaal van Rijkswaterstaat tijdens zijn toespraak namen minister Tuijn man van Verkeer en Waterstaat ter gelegenheid van de genoemde ople vering. Verwisseling Door een technische fout is uit onze editie van vrijdag jl. het verslag van de rede van Ir. Tops (als vervanger van minister Tuijnman), uitgesproken tgv de oplevering van de laatste fase dijkverbetering weggelaten. Onder de kop van dit verslag, die wél geplaatst werd (pag. 2), stond een artikel over een frag ment uit genoemde toespraak over de kwestie van een zoete of een zoute Grevelingen. Onze excuses voor deze onge lukkige verwisseling. Wij hopen deze fout hersteld te hebben door bijgaand het (weggelaten) verslag onder de juiste kop af te drukken. Redaktie Spreker memoreerde de stijging der kosten die ontstond door het besluit de dijken hoger te maken als konsekwentie van de uitgestelde af sluiting van het Oosterscheldebek- ken (het jaar van voltooiing zal nu zo als bekend 1985 i.p.v. 1978 zijn). De zogenoemde overschrijdingsfre- kwentie van de dijken kreeg daarom een nieuwe norm: van 1/250 naar 1/500. De gezamenlijke lengte van de te versterken dijken nam toe tot 148 km. Alles bij elkaar schoot de kostenraming daarmee omhoog van 120 tot 300 miljoen. „Een wonder" In de persoon van de dijkgraaf richtte de ministerieel vertegen woordiger zich tot de gehele Stuur groep Dijkversterkingen Ooster- schelde, toen hij zei: „Eigenlijk mag het een wonder genoemd worden dat deze werken in een zo korte tijdspan ne konden worden gerealiseerd. Ik weet het wel: we zijn er nog niet. Toch is nu in Zeeland en Noord- Brabant al ongeveer 75 procent klaar; en het ziet er naar uit, dat dit jaar vrijwel 100% wordt benaderd. Offers Het werk was niet gemakkelijk. Het grootste gedeelte van de verzwa- RENESSE. Afgelopen vrijdagmiddag werd, eveanals vorig jaar, een schaatsruilbeurs gehouden in de gemeenschapsruimte van de openbare basis school. In het uur dat de ruilbeurs duurde werd door heel wat bezoekers druk gebruik gemaakt van de mogelijkheid om voor een zacht prijsje een paar schaatsijzers te bemachtigen of gewoon eens van paar te wisselen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ring moest immers aan de binnenzij de der bestaande dijken plaatsvin den. Grondeigenaren hebben een be langrijk offer moeten brengen t.b.v. de veiligheid van de gemeenschap. Datzelfde geldt ook op het gebied van de landbouw, de fruitteelt en het milieu. Uiteindelijk heeft evenwel het goe de overleg met de landbouworgani saties en milieu-instanties gedurende de plannings- en ontwerpfase geleid tot een voor ieder akseptabele oplos sing". Spreker betrok ook de extra pro blemen die de verschillende dorps kernen door de dijkversterkings werkzaamheden hebben ondervon den in zijn betoog. „Hier was er di kwijls sprake van een aantasting van de leef, werk- en woonomstandighe den". Niettemin, zo merkte Tops op, is het mogelijk gebleken, het werk, „dat immers veel zwaarder bleek dan vooraf was aangenomen", in het voorgenomen tijdvak te realiseren. „Een groot deel van de lof" voor het tot standkomen van de dijk versterkingen wilde ir. Tops namens zijn minister toezwaaien aan ir. Van der Weele en zijn medewerkers van het Bureau Dijkversterkingen. „Door hun grote enthousiasme bleek het mogelijk het werk op een zo dege lijk en toch snelle wijze klaar te krij gen." Eindpunt bereikt En hij vervolgde: „Voor Schouwen- Duiveland is nu het eindpunt bereikt en daarmee is het gelukt om begin 1980 klaar te zijn. Dit, dankzij aller medewerking. En ik vind dat hier voor een compliment op zijn plaats is voor allen die zo eendrachtig in dit verband hebben samengewerkt." Over de Oosterschelde werken in hun totaliteit merkte de woordvoer der tenslotte op, dat deze evenals de partiële dijkversterkingen binnen de gestelde tijd verwacht mogen wor den gereed te komen. Toezeg-gingen Hij zegde toe dat in het voortgangs rapport 2e helft 1979 veel aandacht besteed zal worden aan de studie op het gebied van waterloopkunde en milieu, dat de stormvloedkering zo danig ontworpen is, dat een breed scala van beheersstrategieën onder stormomstandigheden mogelijk blijft en dat inspraak van alle be langhebbenden t,a.v. de stormvloed kering geincludeerd zou moeten wor den bij de samensteUing van de des betreffende nota "van Rijkswa terstaat. BOGOTA, 20-1. In de Noord- Colombiaanse stad Sincelejo zijn zondag de tribunes ingestort van een stadion waar stierengevechten wor den gehouden. Minstens 116 mensen kwamen om het leven en meer dan 500 raakten gewond, van wie velen ernstig. Dit hebben functionarissen van lokale ziekenhuizen bekendge maakt. In radioberichten vanuit het stadion werd vermeld dat een vier uur durende regenval, eerder op de dag, mogelijk de fundamenten van de van hout opgetrokken tribunes had ondermijnd. Een officieel dodencijfer kon zon dagavond niet worden gegeven. Wel werd gemeld dat al zeker 116 lijken waren geteld in ziekenhuizen in Sin celejo en in naburige steden. Veel van de slachtoffers waren kinderen die onder de voet werden gelopen door in paniekgeraakte toeschou- LEIDEN, 19-1. Rond vier uur zater dagmorgen heeft de politie van Lei den tussen enige bosjes bij de Willem Klooslaan in Leiden het stoffelijk overschot gevonden van-de 24-jarige mevrouw A. F. G.. woonachtig in Leiden. De vrouw was doodgescho ten. De politie was gewaarschuwd door omwonenden die een vrouw hadden horen gillen. Toen de politie ter plaatse een kijkje kwam nemen, werd de vermoorde vrouw gevonden. Zaterdagavond deelde de politie meeover een mogelijk spoor_van de dader te beschikken. ROTTERDAM, 20-1. In Rotterdam is in de nacht van zaterdag op zondag een taxi-chauffeur door messteken om het leven gebracht. De taxi chauffeur werd in de Adriaan de Jongstraat in Rotterdam dood in zijn auto aangetroffen. Hij had messte ken in de hals. Aldus een zöndag een woordvoerder van de Rotterdamse politie. In de loop van de zondagochtend heeft de politie van de omgebrachte taxichauffeur bekend gemaakt. Het is de 33-jarige W. Spakenburg uit Rotterdam. De man was ongehuwd. SCHOUWEN-DUIVELAND, 21-1. Verschenen is het jaarverslag van de werkgroep Schouwen-Duiveland van Amnesty International. In het tweede jaar van haar bestaan heeft de werkgroep getracht zich zoveel moge lijk in te zetten voor de strijd tegen het schenden van de mensenrechten. Dat is voornamelijk gebeurd door mee te doen aan een aantal landenakties, de maandelijkse schrijfavonden, het scholenwerk en het via de pers bekend heid geven aan de verschillende aktiviteiten. In toenemende mate werd een beroep gedaan op personen en groepen in de samenleving om zich ook in te zetten voor een bepaald onderdeel van een aktie. In het voorjaar ontstond vertra ging bij het beschikbaar komen van aktiegegevens vanuit de sekretaria- ten in Londen en Amsterdam. Schrijfaktiviteiten Een belangrijke aktiviteit in het werk van Amnesty is het schrijven van brieven. In het kader van de ak tie „Schrijven voor gevangenen" werd in Zierikzee en Haamstede elke vierde maandag van de maand een schrijfavond gehouden. In Zierikzee is een vaste groep deelnemers, in Haamstede is de opkomst nogal wis selend, met een kleine vaste kern. Met name uit U ruguay en de Verenig de Staten werden reakties ontvan gen. Op de Rijksscholengemeenschap was er tot de zomervakantie gelegen heid voor de maandelijkse aktie te schrijven, daarna is deze aktiviteit wegens gebrek aan deelnemers voor lopig stopgezet. Voor de Roemenië-akfie is een ex tra schrijfavond gehouden. Voor de USSR-aktie werd deze op 10 decem ber gekombineerd met de maande lijkse avond. Landenakties Roemenië (jan.) tegen dwangar beid, misbruik psychiatrie, vervol ging gelovigen en onderdrukking van nationale minderheden. "Aan deze aktie is veel bekendheid gegeven door aankodiging van de ak tiviteiten in de Nieuwsbode en mede delingen in diverse kerkblaadjes in Advertentie inschrijving volgens het tendersysteern op 22 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs OUWERKERK. Dit fraaie hek stond vrijdag op de verhoogde' dijk bij de Zuidbout. Het werd vervaardigd door de heer Boluit uit Bruinisse, ambtenaar in dienst van het Water schap Schouwen-Duiveland. Met het openen van het hek, enige tijd later, werd de oplevering van het laatste dijkvak van de partiële dijkverho ging gesymboliseerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. eooeooow Verwachting tot dinsdagavond: Aanhoudende dooi WAt Wi ve. 61 Lr Zierikzee en de Westhoek. In Ons Ei land stond een artikel met achter grond informatie en in de Hervorm de Kerkbode voor Schouwen- Duiveland een artikel over de ver volging van de gelovigen. Verder werden op vele plaatsen af fiches opgehangen en in een etalage in Haamstede werd informatie- en aktiemateriaal tentoongesteld. Op 7 jan. werd bij verschillende kerken in de Westhoek de speciale kerkenfolder uitgedeeld. 8 jan. was er in Zierikzee en in Haamstede een extra schrijfavond. Door ongeveer 50 mensen werden 150 brieven geschreven. Op die avond werd een dia-serie 1 vertoond welke een beeld gaf van de twee gezichten van Roemenië: ener zijds als vakantie land. anderzijds als land waar mensenrechten worden geschonden. Aan vakbondsleden werd een voor hen samengestelde folder uitgereikt. In enkele klassen van de chr. scholen gemeenschap werd aandacht aan de aktie besteed en de diaserie ver toond. Aanhoudende dooi met veel bewol king en nu en dan regen of natte sneeuw; minimumtemperatuur van 0 graden in Groningen tot plus 3 gra den in Zeeland; middagtemperatuur morgen rond 4 graden; naar zuidwest draaiende wind, in het binnenland hard, aan de kust eerst af en toe storm. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen; omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 22 jan. Zon op 8.34, onder 17.05 Maan op 11.01, onder 23.22 Eerste kwartier: 24 januari (14.58) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 22 jan. 5.48 18.58 - 12.04 Doodtij: 26 januari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-1. Het K.N.M.l. deelt mede: De dooi bereikte zondag j.l. ons land. In de loop van zondag vor derde de dooi tot ongeveer de lijn Leeuwarden-Enschedé. Het is te ver wachten dat door het verder opdrin gen van de oceaandepressie de dooi ook in het uiterste noordoosten van ons land zal intreden. De genoemde diepe depressie deed de wind in onze omgeving naar zuidoost tot zuid rui men waardoor vanuit Frankrijk en West-Duitsland geleidelijk minder koude lucht ons land ging bin nenstromen. Vooral in het noord oosten van het land kan het verder opdringen van deze lucht nog enige sneeuwval veroorzaken, alvorens het ook daar tot een echte dooi komt. De genoemde diepe oceaandepre&ie zal de komende dagen boven de westelij ke Noordzee terechtkomen en aldaar geleidelijk gaan opvullen. In ons land is de komende dagen dus een doorgaande dooi te verwachten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1