JAAROVERZICHT VAN DE BOUWNIJVERHEID DR. C. M. VAN HOORN SCHREEF UITVOERIG OVER „HISTORISCHE ARTSEN' Twee emancipatiewerksters voor provincie Zeeland Si LENING 13BO Kroniek van het land van de Zeemeermin OMNIA SERIO Jaarvergadering Nederlandse Bond Plattelandsvrouwen afd. Noordwelle 1980 STAAT DER NEDERLANDEN Visseizoen 4 r" SCHOUWEN-DUIVELAND. In de jongste uitgave van de Ver. Stad en Lande van Schouwen-Duiveland: „Kro niek van het land van de zeemeermin", schrijft dr. C. M. van Hoorn te Zierikzee over het onderwerp: „Enige be langrijke figuren uit de geschiedenis van de geneeskun de in Zeeland, in het bijzonder te Zierikzee". In zijn inleiding staat de auteur stil bij de medische wereld in vroeger tijden en wijst o.m. op het bestaan en de betekenis van de gasthuizen, waarin ook wel gewonde soldaten werden opgenomen. Dit blijkt althans uit de rekenin gen van het Zierikzeese gasthuis in de 17e eeuw. Levinus Lemnius Een medische ingreep bij uitstek tot in de 18e en zelfs 19e eeuw, was de toepassing van bloedzuigers bij plaatselijke ontstekingen. - De beroemde geneesheer Levinus Lemnius noemde de geneeskunde: „ars maxime plausibilis", de meest prijzenswaardige kunst. Uiteraard schrijft dr. Van Hoorn uitvoerig over Lemnius. Destijds was zijn proef schrift aan deze 16e eeuwse genees kundige gewijd. Jason Pratensis In Zierikzee is verder nog belang rijk geweest de arts Jason Pratensis (1486-1558). Behalve arts in deze stad, was hij lijfarts op het kasteel San- denburg bij Veere. Pratensis woonde te Zierikzee in een straat, waarvan de naam thans onbekend is: de „Vrouw Bolckwijfstraete", oostelijk van het zuidelijk deel van de Wevers- hoek. In Veere was nog belangrijk de arts Johan Wouters. Opvattingen dokter Lemnius Andermaal maakt dr. Van Hoorn aantekeningen bij de opvattingen van dokter Lemnius. Bij ernstige ziekten, als pest, hondsdolheid en Engels zweetziekte raadde hij (toch nog) aderlating aan, maar van de ver meende invloed van de sterren op de mens moest hij van het aderlaten niet veel hebben. De toestand van,de zieke was doorslaggevend. Hij woonde in de St. Antho- niestraat (nu Manhuisstraat), Levi- nua Lemnius had een zoon Willem, die ook nog enige tijd te Zierikzee heeft gepraktiseerd. Nieuwe inzichten verspreidde later de Zeeuw Johannes Walaeus uit Kou- dekerke en van enige betekenis wa ren ook Cornelius Bruynvisch en Jo hannes Hayman, geboren te Zierik zee. Onder de leerlingen van Boer- haave, bevond zich de Zierikzeese arts dr. Job Baster. Baster gaf vele medische en biologische publikaties in de verhandelingen van vier weten- jïchappelijke genootschappen en voerde een uitgebreide korrespon- dentie. Talrijke bijzonderheden over Baster in het onderwerpelijke arti kel w.o. de introdukte van de Chine se goudvis in de tuin van „Zonnehof", als eerste in Europa. Zijn boekenschat omvatte 3000 banden en hij kreeg door zijn biolo gisch werk, wereldfaam. Als Zeeuwse medici worden verder nog genoemd: de familie De Wind in Middelburg, Wouter van Doeveren (Philipine), Cornells Plevier, Abra ham Jacob's, Graewen en vele ande ren. In de 19e eeuw zijn er nog Hen drik Goemans uit Dreischor en Joost van de Baan. In de 17e eeuw kende Brouwershaven Hobius van der Vorm. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. In een kamer in een hotel aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam heeft de politie don derdagmiddag het lijk gevonden van de 31-jarige Duitser K. V. uit Wup- pertal. De man is vermoedelijk over leden ten gevolge van heroïnege bruik. DEN HAAG. Brandstofbesparing is een van de belangrijke doelstelling van het kabinet. Dat blijkt uit ant woorden van minister Tuijnman van verkeer en waterstaat op schriftelijk vragen uit de Tweede Kamer naar aanleiding van zijn begroting. SCHIPHOL. De financieel-ekono- mische situatie van de Nederlandse Antillen is uiterst beroerd. Dit Cari bische eilandengebied is praktisch failliet. Minister Van der Stee van Antilliaanse zaken heeft dit donder dag meegedeeld na aankomst uit Wil lemstad op Schiphol. Met inleiding en kommentaar van dr. A. de Vin zijn enkele dialekt- schetsen opgenomen, respektievelijk van „Joös van Jaone", P. D. de Vos en „Wullum uut Bru". Dr. P. C. J. van Dael tenslotte schrijft uitvoerig over: „De grafkapel voor de Am bachtsheren van Dreischor" DEN BOSCH. De Stichting Mensen in Nood in Den Bosch heeft besloten honderdduizen gulden ter beschik king te stellen voor de hulpverlening aan Afghaanse vluchtelingen in Pa kistan. De stichting start eveneens een inzameling voor verdere hulp verlening aan 400.000 uit hun land ge vluchte Afghanen. Vrijwillige gijzelaar OBERILIN, OHIO 16-1. De Ameri kaanse disc jockey" Scott Miller be schouwt zich als de 51ste Amerikaan se gijzelaar (met de 50 in de Ameri kaanse ambassade in Teheran). Om het lot van de Amerikanen in Iran te onderstrepen heeft Miller zichzelf opgesloten in een radiostu dio in Oberlin in Ohio, waar hij pas uit zal komen wanneer de gijzelaard in Teheran in vrijheid worden gesteld. De disc jockey zit nu 38 dagen in de studio, 35 dagen minder dan de 5 0 in Iran. De 26-jarige Miller probeer dé Spartaanse leefwijze van de Ameri kanen in Teheran zoveel mogelijk na te doen. Hij is gedurende drie uur per dag geboeid, slaapt op de vloer en ontspant zich niet. Hij heeft geen an dere kleren aangetrokken, geen dou ches genomen en zijn vrouw - met wie hij sinds een jaar getrouwd is - gezien noch gesproken sinds hij zijn aktie begon. RENESSE, 10-1. Woensdagavond hield de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen afdeling Noordwel le en omstreken haar jaarvergade ring in restaurant Rietnisse te Renes- se. De bijeenkomst werd geopend door de presidente mevrouw R. Gilijamse-Meijer, die de 60 aanwezi gen verwelkomde en zich verheugd toonde over de goede belangstelling voor de vergadering. De tweede secretaresse mevrouw L. C. Lokker-v. d. Zande las de notu len en het jaarverslag voor en de pen- Aanvraag „Overleg": MIDDELBURG, 18-1. Het (provinciaal) Overleg aanvraag emancipatie werkster, waarin vertegenwoordigers (sters) van het georganiseerde en het nieuwe vróuwenwerk zitting hebben, heeft besloten de staatssekretaris van CRM te verzoeken om twee emancipatiewerksters met ieder een halve week taak. Tijdens een vergadering van het Overleg, werd hierop aangedrongen, omdat het emancipatiewerk in diverse vrouwengroepen een duidelijk ver schillend karakter kan hebben. Nadat de staatssekretaris me vrouw J. G. Kraayeveld-Wouters twee subsidieverzoeken (aanvragen voor een emancipatiewerkster door de Zeeuwse Vrouwenraad het vor mingscentrum Van Eeghenhuis) had afgewezen, heeft zij aan Zeeland, ge zien de bijzondere situatie in deze provincie, bij wijze van uitzondering een apart experiment emancipatie werkster toegewezen, op voorwaar de dat een verzoek daartoe door een zo breed mogelijk overleg zou wor den ingediend. Die bijzondere situa tie betreft het feit, dat Zeeland in vergelijking tot andere provincies een achterstand heeft op het gebied van het emancipatiewerk. Breed overleg In het Overleg hebben zitting ver- tegenwoordigers(sters) van de Zeeuwse Culturele Raad, prov. VOS- werkgroep Zeeland, Prov. bureau Landelijk kontakt, CRM-Zeeland, Zeeuwse Volksuniversiteit, Zeeuwse Vrouwenraad, vormingscentrum Van Eeghenhuis, Provinciale Griffie, Rooie Vrouwen, Stichtingvrouwen huizen, Katholieke organisaties, Plattelandsvrouwen, „Kom uit je huis" en vrouwencafé's uit Goes, Vlissingen, Middelburg en Zierikzee (Truus Nieuwenhuyse en Ria Meinte- ma). „Blijf van m'n Lijf" Zeeland haak te af op principiële gronden. „De aanstelling van een emancipatie werkster en de oprichting van een vrouwen-emancipatiebureau past namelijk niet in de ideeën, die deze stichting heeft over het feminiseren van de maatschappij", zo liet Anne ke Tom (vroeger Vrouwencafé Zie rikzee) namens „Blijf van m'n Lijf" weten. De deelnemers aan het over leg betreuren het afhaken van deze stichting. Advertentie J t MAIMTIENQRA bedrag koers rente aflossing inschrijving storting prospectus open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 22 januari 1980 vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 1 maart in 10 jaarlijkse termijnen van 1 maart 1986 af uitsluitend tegen een koers van 100% en lager (bij een lagere koers dan 100% wordt het effectief rendement hoger dan 9V2%) de inschrijving vindt plaats op 22 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en cöTnmissionairs 3 maart 1980 kosteloos bij banken en commissionairs ningmeesteresse mevrouw J. de Wit- Dorreman gaf toelichting hij het fi nancieel verslag. Daarna kregen alle aanwezigen een overzicht van wat er zoal in de vereniging leeft door ver slagen van de twee gymgroepen, de bowling groep, de leeskring, het koortje, de hand werkgroep, de agra rische commissie en het „Potje Lief en Leed". Een der leden van de ver schillende groepjes vertelde in een „vijf minuten praatje" wat erbinnen de betreffende groep allemaal wordt gedaan. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werd mevrouw J. de Wit-Dorreman herko zen, voor de dames L. C. Lokker-v. d. Zande en E. Vervloet-Visser, die reg lementair niet herkiesbaar waren, werden gekozen de dames v. d. Hoek- Sturm en Alsema-Pelgrim. Vervol gens werd met een attentie en woor den van dank door de presidente af scheid genomen van de scheidende bestuursleden. Na de pauze werd het programma verzorgd door de heer S. Berrevoets uit Goes, die voor grote vrolijkheid zorgde met zijn declamaties in ge mengd Zeeuws dialect. HAAMSTEDE. Misschien rijden (en lopen) we er doorgaans weer te snel voorbij, maar ,,deze aardige rij huis jes" in de Noordstraat te Haamstede, is een oogje waard. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) PAPENDAL. Twee en veertig lan den hebben zich met 2000 deelnemers ingeschreven voor de Olympische Spelen voor gehandikapten, die dit jaar in de tweede helft van juni in Nederland worden gehouden. De lammergier DEN HAAG, 17-1. Het we- reldnatuurfonds WNFNeder land heeft 15.000 gulden ter be schikking gesteld van het fok- programma lammer gier". Deze roofvogel, die nog slechts voorkomt in de Pyreneeën en in Griekenland is reeds uit gestorven in Zwitserland en in Oostenrijk. In de Wassenaarse dierentuin zal de komende ja ren dankzij de financiële bij drage een fokprogramma wor den opgezet, zodat de be schermde roofvogel weer in de Alpenlanden kan worden uit gezet. In Westerschouwen Eén jaar Het experiment emancipatie werkster zou een jaar duren, maar het Overleg verzoekt dé staatssecre taris nu reeds de mogelijkheid van een korte verlenging van dë rijksbij drage in de kosten van het experi ment te overwegen. In een voorgesprek over de rijks subsidie werd door het ministerie een koppeling gelegd tussen de emancipatiewerkster en het vrouwen-emancipatiebureau. Daar echter in het voorjaar 1980 een uitge breide inspraak over het vrouwene mancipatiebureau in deze provincie zal plaatsvinden, wil het Overleg zich op dit moment nog op geen enke le wijze bij voorbaat binden aan een dergelijk bureau. Dit zou dus eventueel ook konse- kwenties hebben voor de tijdsduur van het experiment. Het Overleg vraagt de staatssekretaris op korte termijn te willen mededelen of met het experiment gestart kan worden. WESTERSCHOUWEN, 18-1. Uit het jaaroverzicht ten aanzien van de bouw nijverheid van de gemeente Westerschouwen blijkt, dat er op 1 janauari 1979 42 woningen in uitvoering war^n: 29 ongesubsidieerde, 12 woningwetwonin gen en 1 premiewoning. In de loop van 1979 werd met de bouw van 45 woningen begonnen: 35 ongesubsidieerde en 10 premiewo ningen, terwijl er 49 gereed kwamen. Per 1 januari zijn er dus 38 wonin gen in uitvoering t.w.: 28 ongesubsi dieerde en 10 premiewoningen.' Voorts zijn er per 1 januari 1980 voor 46 woningen bouwvergunnin gen van kracht. Met de daadwerkelij ke bouw hiervan was per 1 januari j.l. nog niet begonnen. In 1979 werden er 6 woningen aan de woningvoorraad onttrokken: 3 door sloop en 3 door bestemmings wijzigingen, terwijl er 7 werden toe gevoegd door woningverbetering van zomerhuisjes. De administratief berekende wo ningvoorraad bedroeg per 1 januari 1978 2209 woningen, dat jaar kwa men er 41 bij en gingen er 11 af. Per 1 januari 1979 was dus de wo ningvoorraad 2239 woningen, waar er 56 bijkwamen en 6 woningen af gingen. De woningvoorraad per 1 januari 1980 bedroeg 2289 woningen, waarin naar schatting 600 zogenaamde twee de woningen zijn begrepen. WENEN. Een tweetal opvallende kapsels voor het komende carnaval, een ontwerp van een kapper in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen. DEN HAAG, 18-1. Het visseizoen 1980/1981 voor de gewone hengel gaat op 31 mei open. Het vissen met een speciale hengel is pas vanaf 1 juli toegestaan. Minister Van der stee van landbouw en visserij heeft dit bepaald, aldus heeft zijn ministerie vrijdag meegedeeld. Sportvissers zullen op de eerste dag van het nieuwe visseizoen ook nog hun „oude" visakten en bijdra- gebewijzen moeten kunnen tonen, zo deelt het ministerie verder mee, om dat het huidige seizoen tot 1 juni loopt. Meteoriet begin tertiair AMSTERDAM, 16-1. Ongeveer 65 miljoen jaar geleden sloeg ergens op onze aarde een meteoriet van 10 tot 15 kilometer doorsnee met een gigan tische klap te pletter. De kolos ver pulverde door de inslag en wierp 36.000 kubieke kilometer van zijn ei gen stof de lucht in. Voldoende voor een totale, wereldomspannende zons verduistering van vier tot vijfjaar in welke periode veel leven op aarde, onder meer de dinosaurus stierf. De inslag luidde tevens het begin van een nieuw tijdperk in, het tertiair. Dit is de konklusie die de Amster damse geoloog drs. J. Smit heeft ge trokken na vijf jaar onderzoek, waarop hij in september aan de uni versiteit van Amsterdam tevens hoopt te promoveren tot doctor in de geologie. Volgens Smit is het allang bekend dat een enorme catastrofe in die periode verantwoordelijk moet zijn geweest voor ingrijpende veran deringen op aarde. Maar bij het zoe ken naar wat er nu precies is ge beurd, is men tot dusver nooit verder gekomen dan gissingen. Smit zal de theorie in zijn proef schrift met bewijzen staven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4