Jan van As nam afscheid als afdelingsvoorzitter V.O.O. UITZENDBUREAU „WALCHEREN" VERHUISD Vergadering raad Middenschouwen op dinsdag 22 januari redaktionele kracht DIJKGRAAF WATERSCHAP HERDACHT OVERLEDEN GEZWORENE Op jaarvergadering STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Miljoenenfraude Nadelen ruilverkaveling Konsekwenties loonpauze Scholier dood door trein Schrijfster Annie Salomons overleden De binnenschippers Oplevering dijkversterkingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 januari 1980 Nr. 22643 3 ZIERIKZEE, 17-1. ,,De VOO zal gezamenlijk moeten blijven strijden voor het openbaar onderwijs de beste garantie is dat het kind goed zal funktione- ren in de maatschappij waarin het terecht komt". Aldus de scheidende afdelings voorzitter van de VOO Jan van As, tijdens de donderdagavond in de Zeeuwsche Herberghe gehouden jaarvergadering. Een belangrijke voorwaarde tot het handhaven van openbaar onderwijs-op-niveau noemde Van As ,,een goed en konstruktief overleg met de gemeente". Dit in de eerste plaats met het oog op het realiseren van een betere huisvesting van met name de Theo Thijssenschool. Kollekte Unie van Vrijwilligers In de week van 21 t/m 26 januari wordt weer de jaarlijkse U.V.V.- kollekte gehouden. De werkzaamhe den van deze stichting omvatten: Het vijfmaal per week organiseren -en hulpverlenen bij de bejaardensocië teiten, assistentie verlenen bij de be zigheidstherapeute op de sociëteit in Verpleegtehuis „De Corneliastich- ting". In dit tehuis wordt ook het „rij dend winkeltje" met versnaperingen verzorgd en er worden tijdschriften rondgedeeld. De U.V.V. zorgt verder voor de wekelijkse bibliotheek ten behoeve van patiënten in het Rode Kruis ziekenhuis. De leden van de U.V.V. begeleiden ook bejaarde pa tiënten naar de dokter of ziekenhui zen. Er worden bezoekjes gebracht bij alleenstaanden en verder worden er ontspanningsavonden voor bejaar den georganiseerd. Oprichting Ver. Varkenshouders Zeeland Op woensdag 23 januari a.s. wordt een vergadering van varkenshouders belegd, waarin zal worden overge gaan tot oprichting van het rayon Zeeland van de Vereniging van Var kenshouders van de N.C.B. Doorhet overlegorgaan van de drie Zeeuwse landbouworganisaties is een kom missie van varkenshouders benoemd die inzake de oprichting voorstellen heeft gedaan aan de 3-ZLO's. Deze voorstellen zijn door de 3-ZLO's besproken en goedgekeurd. Tijdens de oprichtingsvergadering die wordt gehouden op 23 januari in restaurant „De Caisson" te Kapelle is gelegenheid zich aan te melden als lid van de Vereniging van Varkens houders. De belangrijkste agendapunten zijn: Verkiezing voorzitter rayon- bestuur (tevens bestuurslid voor de Vereniging van Varkenshouders). Verkiezing vijf bestuursleden voor het rayonbestuur. Inleiding door ir. E. Talstra, konsulent voor varkens- en pluim veehouderij in Noord-Brabant en Zeeland: „De verwachtingen voor de varkenshouderij in de komende ja ren in de provincie Zeeland". ZIERIKZEE Een zorgelijke ontwikkeling zag de voorzitter in het nog immer dalend leerlingenaantal,, „dat wij met zicht op de geplande onderwijsvernieu wing in de jaren tachtig goed in het oog zullen moeten houden". „Aktief jaar" Van Asis krap een jaar voorzitter van de afdeling Zierikzee geweest. Zijn verhuizing naar Goes, waar hij is aangesteld als onderwijskracht aan de Anna Frankschool (afd. speci aal voortgezet onderwijs), noopte hem tot aftreden. Bestuurslid C. P. Polderman ver klaarde namens bestuur en leden, dat de korte tijd waarin Van As pre sideerde, niettemin „een van de meest aktieve jaren van de VOO is geweest. Als we van te voren hadden geweten dat je maar één jaar zou blij ven, hadden we je niettemin toch ook gekozen", aldus Polderman, die het evengoed „spijtig" vond, dat de afde ling Zierikzee deze kracht verloren had. Kursus ouderkommissie Het afdelingsbestuur van de VOO heeft voor de maanden februari, maart en april een kursus voor ou- derkommissieleden georganiseerd, die op een vijftal maandagavonden gehouden zal worden. (11 en 25 feb., 10 en 17 mrt., 21 apr.). De onderwerpen die aan de orde zullen komen zijn door de diverse ou- derkommissieleden zelf gekozen; in 'november j.l. zijn hier enquêtefor mulieren voor verzonden die allen werden geretourneerd. De ontwikke lingen in het onderwijs en de rol van de ouderkommissies daarin, de aan sluiting van het kleuter- naar het la ger onderwijs en de overgang van het lager naar het voortgezet onderwijs, taak en funktie van de ouderkom missie en tenslotte de ouderpartici patie en het schoolwerkplan zijn de onderwerpen die over de vijf avon den verdeeld zijn en die elk zullen worden ingeleid door een gastspre ker. De kursus is georganiseerd in overleg met de RPCZ. Bestuursverkiezing In het nieuwe afdelingsbestuur hebben zitting: mevrouw S. H. Eggink-du Burck, mevrouw A. Beekman-Otte (beiden aftredende en herkiesbaar), mevr. A. M. Bak (in de plaats van de niet herkiesbare me vrouw C. F. C. van Eck-Greven) en D. van der Wekken. De laatste volgt Jan van As. op als voorzitter. Hij was voorgedragen door het bestuur en als enige kandi daat gesteld. dependance De Kluut vertoond wor den. 's Morgens zal mevrouw Haver man namens de Vereniging tot Be scherming van dieren een film over de bontindustrie draaien, terwijl in de middaguren een film over de bio- industrie wordt getoond. Voor tijd: zie agenda. Filmvoorstelling Ned. Vereniging tot bescherming van dieren De Ned. Vereniging tot bescner- ming van dieren verzorgt donderdag 24 januari twee filmvoorstellingen voor de leerlingen van de huishoud school „Prinses Juliana" en depen dance De Kluut. De films zullen in Interkerkelijke dienst Zondag 20 januari wordt in de R.K.- parochiale kerk weer een interkerke lijke dienst gehouden, georganiseerd door de I.W.Z. (Interkerkelijke Werk groep Zierikzee). Voorgangers zijn ds. Blokland, gereformeerd predi kant te Zierikzee en pastoor de Graaf van de stedelijke parochie. Medewer king wordt verleend door een jeugd groep van het Leger des Heils en van Youth for L-nrist. Voor tijd: zie pre dikbeurten en/of Agenda. SCHARENDIJKE, 17 januari. De gemeenteraad van Middenschouwen vergadert dinsdag in het gemeente huis te Scharendijke. Aan de orde komen onder meer de volgende voorstellen: tot het vaststellen van de gemeenschappelij ke regeling Natuur- en Rekreatiege- bied „De Grevelingen", tot het verle nen van medewerking aan de grens regeling c.q. dading ten aanzien van de door Moduulbouw b.v. gebouwde woningen aan het Baken te Scharen dijke (waarbij de woning Baken 30 van de heer F. A. M, Smeulders is be trokken); tot het vaststellen van de eerste wijziging van de gemeen schappelijke regeling „Streekarehi- vaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland"; tot het vaststellen van een wijziging in de tariefregeling voor werken voor derden; tot het van toepassing verklaren van de trend- maat regeling '79 (uitkering aan het gemeentepersoneel); tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor gebied gelegen langs de Putmeetweg (wegens uitbreiding caranbedrijf A. G. Vroegop); om afwijzend te be schikken op het verzoek om subsidie van de Stichting Zeeuwse Schaaps kudde te Heinkenszand (wegens zeer geringe betrokkenheid); tot het ver lenen van subisidie aan de Vrouwen- advies-kommissie (VAC) en de VOS- kursussen, plus een aantal begro tingswijzigingen. Voorts wordt over 'de welzijnsplanning een voorstel be handeld tot het vaststellen van: de procedure- en inspraakregels daar toe, een verordening regelende de taak, samenstelling, werkwijze en bevoegdheden van een advieskom missie voor het welzijnsbeleid, als mede het vaststellen van die kom missie en van het tijdsschema van de planningsprocedure welzijnsplan. Wegens vertrek van één onzer medewerkers zoeken wij per 1 maart een (m. of v.) Vereisten: (voorkeur) Havo-opleiding, een uitgespro ken goed cijfer voor Nederlands, een pittig pennetje" en het nodige enthousiasme om te participeren in een hecht team. Brieven onder motto: ,,Redaktiekracht" aan: Redak- tie Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1, Zierikzee. Dit nieuwe bestuur werd bij akkla- matie ge-(her)-kozen. De afgetreden mevrouw Van Eek, die drie jaar bestuurslid is geweest, werd samen met mevrouw Vuijk benoemd tot lid kaskommissie. Het jaarverslag, geleze door sekre- taresse A. A. J. Hanse-Cashoek ver meldde als hoogtepunten ondermeer de Algemene Ledenvergadering VOO, die een grotere belangstelling dan in voorgaande jaren genoot, en de kindermiddag in de Concertzaal. Het financieel verslag maakte mel ding van een batig saldo van 1431,- Het huidige ledenaantal van de VOO-afdeling Zierikzee bedraagt 215. Na het officiële gedeelte werd een diaserie van de VOO, getiteld „De rol van de ouderkommissie", ver toond; aan de hand daarvan kwam een (geplande) diskussie op gang over positie en mogelijkheden van de ouderkommissies binnen het kleuter- en het lager onderwijs. Bestuursvergadering verschoven De voor 1 februari geplande bestuursvergadering van de Beatrix- school wordt een dag eerder gehou den, en wel op donderdag 31 januari, 's middags om twee uur. Apart agendapunt voor Sportpark Bannink De gemeenteraad van Zierikzee zal, op verzoek van de voorzitter van de sportraad, tijdens de raadsverga dering op 29 januari, een afzonder lijk agendapunt wijden aan de even tuele uitbreiding of verplaatsing van sportpark Bannink. Politieke scholing voor vrouwen De provinciale werkgroep, waarin vertegenwoordigsters van acht vrou wenorganisaties in Zeeland samen werken, organiseert voor de zevende keer in de maanden februari en maart een kursus „politieke scho ling" voor vrouwen. Een dergelijke kursus bestaat uit 4 forumavonden, waarbij de diskussie tussen inleid(st)ers en kursisten een wezenlijk onderdeel is. De diskussies worden voorafgegaan door korte in leidingen van vier politici, af komstig uit verschillende politieke partijen. In Zierikzee start de eerste kursusavond op donderdag 14 febru ari (in het „Huis van Nassau"). De volgende zijn op 29 februari, 13 en 27 maart. De volgende onderwerpen zullen aan de hand van een aantal diskussievragen worden behandeld: Energie en Milieu, Onderwijs, Her verdeling van Arbeid, Samenle vingsvormen. De kursus vindt slechts bij vol doende deelname doorgang, maar ie dere vrouw is welkom en het lid maatschap van een vrouwenorgani satie is dus niet vereist. Opgave voor 1 februari bij het se- kretariaat van de werkgroep: mej. A. van der Leeden, Grote Markt 28,4461 AJ Goes, tel. 01100-21010. Kursus „Anders Eten" De Huishoudkundige Voorlichting organiseert in Zierikzee een kursus „Anders Eten", bedoeld voor dege nen „die zich zorgen maken over onze voeding, een voeding met produkten die vaak zo sterk bewerkt zijn dat je nauwelijks meer weet wat er in zit". „Anders eten" is een doe- en praat- kursus over een natuurlijker voe ding, die laat zien hoe de voeding an ders en beter kan worden bereid. Verteld wordt over natuurlijker eten, wat er op dit gebied te koop is, en waar, hoe het moet worden klaar gemaakt en of het ook zonder vlees kan. Bij voldoende deelname wordt gestart op donderdag 31 januari. De volgende avonden zijn op 7 en 14 fe bruari (alle van 19.30 tot 22.00 uur). De bijeenkomsten worden gehouden in l.h.n.o.-school aan Boeyestraat te Zierikzee. Opgave en inlichtingen bij mevr. J. Quant, tel. 01110-5194. BROUWERSHAVEN ZIERIKZEE, 17-1. Uitzendbureau „Walcheren" is verhuisd van Oude Haven 40 naar Oude Haven 41 en is zodoende weer teruggekeerd op „de oude stek". Donderdagavond werd. dit nieuwe onderkomen officieel in gebruik genomen met een openhuis /annex Nieuw jaarsreceptie „Het is bijzonder verheugend, dat zowel de uitzendkrachten als mensen uit het bedrijfsleven blijk van hun belangstelling geven bij deze gele genheid", aldus uitzendbureau- manager Rieneke van Hekken. ROTTERDAM, 17-1. De afdeling fraude van de centrale recherche van de Rotterdamse politie is een onder zoek begonnen naar een miljoenen fraude bij het kantoor van de Amro- bank aan de Middellandstraat in de Maasstad. Volgens de politie gaat het om knoeierijen met niet-getekende debetstanden en cheques met een to taalbedrag van ongeveer 26 miljoen gulden. DEN HAAG, 17-1. De Nederlandse overheid overschat de voordelen van ruilverkaveling en heeft te weinig oog voor de nadelen die er aan ver bonden zijn. Ruilverkavelingen brengen geweldige verliezen toe aan. het natuur- en landschapsschoon, ge ven geen oplossing in landbouwpro- bleemgebieden en vergroten de zui- veloverschotten. Dit schrijft S. Algra van de Stich ting Natuur en Milieu in het jongste nummer van het gelijknamige blad van de stichting. ARNHEM, 17-1. ABVA-voorzitter J. Dutman meent, dat het zwarte geldcircuit in ons land groter zal wor den als gevolg van de vorige week door de regering aangekondigde loonpauze van twee maanden. „Nu al bereiken ons berichten, dat werkge vers in het vrije bedrijf loonsverho gingen toezeggen, die uiteraard zwart in de boeken moeten' worden verwerkt", aldus Dutman. De ABV A-voorzitter zei dit donderdaga vond in Arnhem op een afdelingsver gadering van zijn bond. Zij leidt de zelfstandige vestiging in Zierikzee van uitzendbureau Wal cheren samen met Joke Bil. Rieneke vertelt dat zij destijds in een gedeelte van haar toenmalige woonhuis (Oude Haven 41) met het uitzend werk be gon. Geen uitbreiding mogelijk Het feit, dat er echter geen enkele mogelijkheid tot uitbreiding was, was de aanleiding naar een wat gro tere ruimte uit te zien. Die werd ge vonden aan de overzijde van de Oude Haven in het pand Oude Haven 40. Ruim een jaar was men daar ge vestigd. Onlangs ging Uitzendbu reau Walcheren echter in andere han den over en de nieuwe eigenaar Stof fels Cleaning gaf te kennen de voor keur te geven aan een eigen, in plaats van een gehuurd, pand. Rieneke en haar echtgenoot waren inmiddels druk bezig met een nieuwe woning in Kerkwerve, zodat het voormalige woonhuis Oude haven 41 weer beschikbaar kwam. De keus was niet moeilijk, er werd enige da gen hard gewerkt en het interieur voor de nieuwe vestiging van het uit zendbureau was gerealiseerd. Het biedt een frisse aanblik met een ruime ontvangst. Verder bleek het mogelijk een apart privé-kantoor in te richten. Meer uitzendwerk Een nieuwe eigenaar van het uit zendbureau houdt tevens in een aan zienlijke uitbreiding van het pakket van uitzendwerk. Beperkte men zich tot n.u toe tot de bemiddeling voor kantoor- en paramedisch personeel, thans zal ook aandacht besteed wor den aan het uitzendwerk in de in dustriële sektor. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND WAAKllEN. Bij een brand in een grote opslagplaats in Naarden is in de nacht van woensdag op donderdag voor naar schatting vier miljoen gul den aan stofzuigers, autobanden en drank verloren gegaan. SCHIPHOL. Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken is van mening dat door de Nederlandse regering op dit moment nog geen beslissing moet worden genomen over een boycot van de Olympische Spelen in Moskou. De minister heeft dit donderdagochtend op Schiphol verklaard na zijn aankomst uit Mexi- Op de foto: Kijkje in het nieuwe in terieur van Uitzendbureau Walche ren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode! TERSCHELLING. De kolleges van B. en W. van Terschelling en Vlieland hebben de ministers van Verkeer en Waterstaat en Ekonomische Zaken gevraagd steun te verlenen aan de fi nanciële moeilijkheden verkerende rederij Doeksen. DEN HAAG. De fraktieleider van het CDA in de Tweede Kamer, drs. R. F. M. Lubbers, is van oordeel, dat het niet waar is dat Nederland ekono- misch helemaal aan de grond zit. LEUSDEN, 17-1. De 17-jarige scho lier R. van de B. uit Nijkerk werd donderdagmorgen op slag gedood, toen hij met zijn bromfiets werd ge schept door de sneltrein Amersfoort- Enschede. Het ongeval vond plaats op de onbewaakte spoorwegover gang aan de Lienertsedreef tussen Amersfoort en Hoogland. Volgens de verklaringen van de politie moet de jongen getracht hebben nog net voor de trein de overweg te passeren. DEN HAAG, 18-1. De letterkundi ge Annie Salomons, schrijfster van vele romans en gedichten, is, naar vrijdag pas is bekend geworden, on langs op 94-jarige leeftijd in Den Haag overleden. Zij wordt maandag in Den Haag begraven. Annie Salomons debuteerde met een feuilleton in de NRC. Zij studeer de Nederlandse letteren in Leiden en Utrecht en was daarmee één van de eerste vrouwelijke studenten. Zij had snel succes met haar roman „Een meisje-studentje" (1907). Onder het pseudoniem Ada Gerlo schreef zij „Herinneringen van een onafhanke lijke vrouw" (1915). In deze boeken behandelde zij de problemen van gestudeerde vrouwen. Haar boeken hadden felle diskussies tussen voor- en tegenstanders van studie voor meisjes tot gevolg. Met haar man, mr. H-. van Wagenin- gen, verbleef ze in de jaren twintig drie jaar in Indië. Zij schreef daaro ver „Ballingen" (1927), „Verhalen uit het Verre Oosten" (1930)en „Het huis in de hitte" (1933). Spelmiddag ANBO Donderdag 24 januari organiseert de ANBO te Zonnemaire wederom een spelmiddag in het Verenigingsge bouw „Nieuwstad" te Brouwersha ven. Voor tijd: zie agenda. KERKWERVE Feestavond W.I.K Vrijdag 25 januari zal de jaarlijkse feestavond van de s.v. W.I.K. worden gehouden in het Verenigingsgebouw te Kerkwerve. Hoogtepunt van deze avond zal ze ker weer het toneelstuk vormen, dat wordt opgevoerd door eigen leden en getiteld is: „Ach vader, lieg niet meer". Het is een klucht in drie be drijven. In de pauze zal weer een ver loting worden gehouden. De toegang voor leden en donateurs is gratis. ROTTERDAM, 17-1. De binnen schippers verenigd in de „Toerbeurt Noord-Zuid" dreigen met een sta king, als niet snel een wettelijke re geling voor het noord-zuid vervoer tot stand komt. In een telegram aan staatsekretaris mevrouw N. smit- Kroes schrijven de schippers zich niet langer gebonden te achten aan hun beloften van vorig jaar om ak- ties achterwege te laten. ZIERIKZEE, 18 januari. Bij gelegenheid van de ople vering vari het laatste deel van de partiële dijkverster king, in aanwezigheid van ir. J. W. Tops van Rijkswa terstaat, herinnerde dijkgraaf A. M. Geluk in zijn toespraak aan het recentelijke verscheiden van de ge zworene, de heer J. der Weduwen, die hij op piëteitsvolle wijze herdacht. Hij herinnerde er aan hoe Der Weduwen's boerderij tweemaal ten onder ging in het zoute zeewater, maar zakelijk, ruim denkend en vol humor, placht hij onder alle omstandigheden door te gaan. „Doorgaan, dat doen wij in zijn geest vandaag en ook morgen en overmorgen", aldus de voorzitter. Historische schets De dijkgraaf ging er daarop toe over, de historie te schetsen van de dijkverzwaring en de betrokkenheid van het waterschap daarbij. 's Landskamer, zo vertelde hij, was in vroeger eeuwen gevestigd in het Zierikzeese stadhuis als „de kamer van het land van Schouwen". De huidige benaming dateert van rond 1800, toen het vroegere water schap Schouwen een eigen huis be trok. Ook ontstond een nieuwe bestuursvorm: commiezen vervingen president en heemraden. Zo werd in 1796 de later bekende Andries Scha ver als ondercommies aangewezen. Deze Brouwenaar ontwikkelde zich tot een groot waterbouwkundige, die veel in het belang van de waterstaat heeft gedaan. Spits Hij volgde in het belang van zijn provincie, zoals hij dat uitdrukte „met Zeeuwsche trouw de regte lijn", want deze grote geest had maar moeite met de orders uit Den Haag, die hij „met schrieksche driehoeken doorsneden" vond. Bekend is ook ziin uitspraak: Zeeland strekt het ge hele land tot bolwerk tegen ae Oceaan en zou zonder rijkssubsidiën tot aller verderf te gronde gaan." De heer Geluk knoopte daar als spits commentaar aan vast: „Mis schien kan Den Haag nog wat troost putten uit deze woorden, nu in de monding van de Oosterschelde een dure stormvloedkering wordt ge bouwd." Enkele weken na de waters noodramp installeerde de toenmali ge minister van Verkeer en Wa terstaat mr. Algera, de Deltacommis sie die als taak kreeg „het zoveel mo gelijk veilig stellen van het zuid westen van het land tegen de kwade invloeden van de zee, namelijk de ho ge vloeden en de verzilting. De dijk graaf bracht in herinnering dat zijn waterschap (in welks gebouw na de ramp ae Dienst Dijkherstel Zeeland werd gevestigd) evenals alle andere waterschappen in Zeeland, altijd het later geformuleerde standpunt van de Deltacommissie heeft gesteund, nl. dat kustverkorting de grootst mo gelijke veiligheid biedt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3