dounloo b.u. „Realisering van dijkversterking in een zo korte tijd mag eigenlijk een wonder worden genoemd" Ir. Tops namens minister Tuijnman: bij Philips FNV over Philips Iran over Moskou Nieuwe uniformen voor PTT-ers Y erzamelnaam scholen Van Agt over CDA-kritiek Dijkgraaf richt zich tot vervanger minister AGENDA WEEKEINDE. ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK C installatiebedrijf ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Veel offers en moeite getroost ZIERIKZEE, 18-1. Tijdens zijn toespraak voor het waterschap, namens mi nister Tuijnman, roerde ir. J. W. Tops, direkteur-generaal van Rijkswa terstaat, het toekomstige beheersprobleem „Grevelingen zout of zoet" aan. Tussen nu en 1985, wanneer deze keuze zal moeten vallen, is het beleid erop gericht een zo goed mogelijk zout eco-systeem Grevelingen te handhaven, het geen onder andere een hoog zout-gehalte inhoudt, zo liet de woordvoerder we ten. Het ligt in het voornemen van de minister de keuze tussen zoet of zout Grevelingenmeer te laten verlopen volgens de Raad van de Waterstaat procedure. Gijzelaar: „vreselijke situatie WASHINGTON, 17-1. De Washing- ton Post heeft vrijdag een brief gepu bliceerd, die, naar het blad zei, af komstig was van een van de Ameri kaanse gijzelaars in Teheran en waarin een beroep gedaan werd tot direkte aktie „om ons uit deze vrese lijke situatie te bevrijden". Volgend de Post was de brief naar het blad gezonden door de 64-jarige Robert Ode, de oudste van de 50 gij zelaars die sedert 4 november wor den vastgehouden. In de op 26 december gedateerde brief stond: „Wij worden in halfdon kere kamers vastgehouden, onze handen zijn dag en nacht vastgebon den, de hele nacht laat-men felle lam pen branden en door het voorduren de lawaai is het vrijwel onmogelijk te slapen". In 53 dagen tijd heb ik mij slechts drie keer voor korte tijd in de buiten lucht kunnen bewegen en heb ik maar vier smakeloze onrijpe si naasappels, twee hardgekookte eie ren, een flesje verse melk en een paar fijngemaakte dadels gekregen om een overigens eenzijdig en te strak dieet aan te vullen. Ik geloof dat post wordt achterge houden en wij hebben geen bezoeken ontvangen van vertegenwoordigers van de Amerikaanse regering om te zien hoe wij behandeld worden". EINDHOVEN, 17-1. Ten gevolge van de reorganisatieplannen van Philips kan de werkgelegenheid bij deze onderneming in Nederland de komende drie a vier jaar afnemen met 1500. Dit heeft ingenieur M. Kuilman, lid van de raad van bestuur, donderdagmiddag gezegd op een perskonferentie. Met de reor ganisatie is 117 miljoen gulden ge moeid. De meeste arbeidsplaatsen zullen in Eindhoven wegvallen. EINDHOVEN, 17-1. Aalko v. d. Veen van de Industriebond FNV bestempelde de reorganisatieplan nen van Philips donderdagmiddag op een perskonferentie als een af schuwelijke zaak. „Het ~is~vandaag een trieste dag; voor de Philipsmedewerkers temeer- daar er naast deze plannen bij Phi lips nog meer reorganisaties spelen waarbij de werkgelegenheid voor- minstens nog eens 800 mensen op de. tocht staat". Volgens V. d. Veen voert Philips geen echt werkgelegenheidsbeleid maar zijn de plannen een gevolg van het ekonomische beleid van de on derneming. „Ir. Kuilman van de raad van bestuur heeft vanmorgen toege geven dat de gevolgen van deze plan nen voor Philips ekonomisch nut hebben, dat is voor ons geen verras sing maar het is wel goed om het te weten". De Industriebond FNV zal de plan nen van Philips vrijdag in Utrecht bespreken met kaderleden uit de be trokken vestigingen. Door de Rijkswaterstaat zal in overleg met derden hiertoe de ge bruikelijke beleidsanalystische nota worden opgesteld, waarin alle konse- kwenties van een zoete of zoute Gre velingen staan aangegeven. De beno digde studies en rapportages zullen ongeveer twee-en-een-half jaar in beslag nemen, zodat de genoemde no ta medio 1982 gereed kan zijn. De mi nister verwacht dan ook de nota be gin 1983 om advies aan de Raad van de Waterstaat te kunnen insturen. De Rijkswaterstaat zal in een vroeg stadium belanghebbenden be trekken bij het verzamelen van gege vens en het vernemen van hun wen sen. De minister liet weten te hebben vernomen van de zeer bruikbare ge gevens, die de gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouw schap reeds over de zoetwatervoor ziening in Zeeland heeft geprodu ceerd. TEHERAN, 17-1. De Iraanse mi nister Bani-Sadr van financiën en ekonomische zaken, die geldt als kanshebber nummer één voor het presidentschap, waar het volk op 25 januari over moet stemmen, heeft tij dens een verkiezingsbijeenkomst de Sowjet-Unie i.v.m. haar inval in Af ghanistan fel veroordeeld. In Aba- dan aan de Perzische Golf, waar veel olie geraffineerd wordt, verweet hij woensdag de heersers in het Kremlin dat zij tweedracht willen zaaien in Iran, het land willen verdelen en al dus toegang krijgen tot de Indische Oceaan. Hij verklaarde datde sówjét-Unie I'raii' 'ziét als" een "groep aparte" eenheden. DEN HAAG, 17-1. De Direktieraad van de PTT is donderdag akkoord ge gaan met eenvoorstel van de PTT Kommissie modernisering uniform- kleding, om een onderzoek in te stel len naar de vernieuwing van het tota le uniformpakket. Daarbij gaat het om 30.000 PTT- ers, aldus een persbericht van de cen trale direktie. De PTT zal, om dit projekt te reali seren, samenwerken met de Nehem. Zowel de vakorganisaties als het per soneel zullen hierbij betrokken wor den. Verwacht wordt dat het nog wel enkele jaren zal duren, voordat de 30.000 PTT-ers met het nieuwe uni form zijn uitgerust. DEN HAAG, 17-1. Scholen voor voorbereidend wetenschappelijk on derwijs, zo zullen in de toekomst de scholen heten die nu nog als gymnasi um, atheneum of lyceum met A- en B- afdelingen heten als de gedeelde struktuur wordt opgeheven. De bestaande mogelijkheden voor het samenstellen van vakkenpakketten worden vergroot, zodat ze beter kun nen corresponderen met de aanleg en wensen van de kandidaten. Dat wil staatssekretaris Grosheide van onderwijs en wetenschappen be werkstelligen. Hij heeft hiertoe don derdag een voorontwerp van wet ge publiceerd. Zoals bekend voorzag het oor spronkelijke Deltaplan in de totstandkoming van een zoete Oosterschelde, het zogenaamde Zeeuwse Meer, en van een zoet Gre velingenmeer. Ten gevolge van de beslissing in 1976 zal een groot deel van de huidige Oosterschelde, inklu- sief Mastgat, Keeten en Zijpe tot aan de Philipsdam en de Oesterdam een zout getijdegebied blijven. Tot eind 1985 kan nog worden gekozen voor een zout of zoet Grevelingenmeer. RIJSWIJK. Onder het motto: „Bewijs je rijbewijs" is Veilig Verkeer Neder land, een aktie begonnen om jonge, net geslaagde rijbewijs kandidaten te wij zen op een juist verkeersgedrag in de dagelijkse praktijk, omdat de groep 18- 24-jarige automobilisten duidelijk ongeluksvatbaarblijkt. V.l.n.r. direk- teur Jonkman (CBR), de net geslaagde Allan Cramer uit Zoetermeer en direk- teur Polak van VVN. H.K.H. prinses Margriet hoopt 19 ja nuari haar 37ste jaardag te vieren. DEN HAAG, 17-1. De kritiek, diei de vier voorzitters binnen het CDA (Steenkamp - CDA, Van Zeil - KVP, Van Leeuwen - CHU en Den Boer - ARP) onlangs in een brief hebben geuit is onterecht. Premier Van Agt heeft dat donder dag gezegd op zijn wekelijkse pers konferentie. De vier voorzitters had den in hun brief gesteld, dat het kabi net tijdens het kernwapendebat het eigen bestaan te snel op het spel had gezet en dat daardoor de diskussie over al dan niet moderniseren van kernwapens tot een .onbevredigend eind is gekomen. (Vervolg van pag. 1) waarschijnlijk nog één minder zal zijn, zou indeling van Goeree- Overflakkee bij onze provincie „ge zien het waterschapsbestel en uit wa terstaatkundig oogpunt een goede aansluiting geven." De zorg voor de waterkwaliteit zou het waterschap gaarne behouden, maar het instellen van een zuive ringsschap voor de provincie achtte spreker „minder gewenst", onder meer omdat de geografische gesteld heid zich daarvoor niet zou lenen. Hij pleitte voor bepaalde nieuwe vormen van samenwerking, om zekere nade len aan het huidige systeem op te hef fen. Heffingen te hoog Met betrekking tot de VUT- regeling (vervroegde uittreding van werknemers) voelde de dijkgraaf zijn medewerkers achtergesteld bij overige ambtenaren. „De streep is getrokken net vóór de waterschap pen! Was men bij Binnenlandse Za ken vergeten, dat waterschappen ook publiekrechtelijke lichamen zijn? De waterschappen moeten de kosten nu verhalen op de zakelijk ge rechtigden van grond en gebouwen, soms vele guldens per hectare, en op de heffingsplichtigen voor de water- verontreiningsheffing. Wij vinden zulks onbillijk, gezien ook de achtergrond van_de VUT- ker, die, via diens vervanger, mi nister Tuijnman verzocht een goed woordje bij Binnenlandse Zaken („Oom Hans") te doen. Spreker gaf voorts te kennen dat het waterschap in de toekomst ver antwoordelijk wenst te blijven voor onderhoud en beheer van de zeewa- terkerende duinen rond de Kop van Schouwen (gelegen buiten Brouwers- dam en stormvloedkering). „Als men de waterschappen in Nederland nut tig en nodig oordeelt, zal men ze de verantwoordelijkheid voor de zorg van dit soort duinen niet mogen ont zeggen." Vooraleer spreker de minister dank bracht voor zijn steun om „deze werken uit te kunnen voeren", uitte hij nog terloops zijn misnoegen over de hoge tolprijzen van de Zeeland- brug. „Nu de Bencluxtunnel ook tol vrij is, houden we het in Zeeland toch maar lang vol met tol- en veergelden, om over de Westerschelde hier maar niet te spreken!" Vrijdag 1B januari Zierikzee Prijsuitreiking en feestavond vogel vereniging „Zang en Kleur" afd. Schouwen-Duiveland. „Huis van Nassau", 20.00 uur. „Huis van Nassau". Natuur- en Vo gelwacht. 19.45 uur. Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur, dansen en bingo voor de Bond van alleen staanden. Nieuwerkerk Zaal Ger. Gemeente. S.G.P-Studie vereniging. 19.30 uur. Zaterdag 19 januari Zierikzee Zaal Chr. Ger. Kerk. Kommissie Koorzang S.-D. 14.30 uur. Concertzaal-bioskoop; „Rats, Kuch en Hete Bliksem"; 20.00 uur. „Huis van Nassau", postzegelbeurs „Philatelica", 10.00-17.00 uur. Serooskerke Dorpshuis, 19.30 uur, uitvoering S.V. Velocitas. Scharendijke/EUemeet Dorpshuis Ellemeet; 20.00 uur optre den White Honey en Backstage, on der auspiciën van jeugdsoos Trace. Zonnemaire Café de Gruttepikker, 21.00 uur, en semble Alte Klein. De Kreek bij de bouwput, de gehele dag ijsfeest. Ouwerkerk Dorpshuis. Duivenshow. 14.00 uur. Zondag 20 januari Zierikzee Concertzaal-bioskoop; „Rats, Kuch en Hete Bliksem"; 20.00 uur. R.K. Kerk. Interkerkelijke dienst. 17.00 uur. Maandag 21 januari Zierikzee Zeeuwsche Herberghe, avond Z.O.C.; 20.00 uur. „Huis van Nassau". „Philatelica". 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis, 19.30 uur,* gemeente raad. Burgh-Haamstede Vergaderzaaltje Geref. kerk, infor matiebijeenkomst VOS-kursussen, 20.00 uur. Dinsdag 22 januari Zierikzee „De Lichtboei", 20.00 uur. Dia-avond Gezonde Voeding. 1 „De Lichtboei"; volksdanskursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. Kreeftstraat 34. C.D.A.-Vrouwenbe- raad. 13.30 uur. Haamstede Hotel „Bom", 19.30 uur, jaarverga dering „Pomona". „Graaf van Haamstede", 14.30 uur. Bijeenkomst Ned. Ver. van Huisvrouwen afdeling Westërschou- wen, lezing door de heer A. C. v. d. Vet („Hoe leest men de krant?"). Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 14.30 uur, be- jaardensoos. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Afd. Plattelands vrouwenbond. 20.00 uur. Woensdag 23 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring V.V.D. 19.00 uur. „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring P.v.d.A., 18.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. „Huis van Nassau"; ledenvergade ring P.v.d.A.; 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Afd. Noordgouwe e.o. Plattelands vrouwenbond. 20.00 uur. Donderdag 24 januari Zierikzee Huishoudschool „De Kluut", 10.00 en 14.00 uur filmvertoning door Ned. Vereniging tot Bescherming van Die ren. Havenplein 24, rechtswinkel, 19.00- 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw, 14.30 uur A.N.B.O. spelmiddag. Vrijdag 25 januari Westenschouwen Camping „Duinrand", 19.30 uur, uit- vpering „Nu met Hope". Kerkwerve Verenigingsgebouw Kerkwerve, feestavond WIK, 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Familiesamen komst C.P.B., C.P.J, en C.B.T.B., 18.00 uur koffiemaaltijd; 20.00 uur avondprogramma. Zonnemaire Verenigingsgebouw, jaarvergade ring „Nut en Uitspanning", 19.30 uur. Zaterdag 26 januari Rencsse Bowling Centrum Renesse, 12.00 uur, bowling toernooi. Brouwershaven Tonnenmagazijn 19.45 uur Grote Avond P.J.Z. Zaterdag 19 en zondag 20 januari Dokter Lodiers, Noordgouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag- en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Flach, dokter Stenger en dokter Van Beek-Verbeek. De weekenddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zaterdag als op zondag. Buiten de spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 6. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Buy- tendijk. Tandarts P. A. J. Bruynzeel, Karne- melksvaart 2, Zierikzee, tel. (01110) 2693. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. de Ronde,Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, b.g.g. (01113) 1425; neemt waar voor Zierikzee, Bruinisse en Duiveland. Zr. W. C. Steutel, Bughseweg 41, Haamstede, telef.(01115) 1226, neemt waar voor geheel Schou wen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Dreischor Dorpshuis, 19.30 uur, Donateursuit voering muziekvereniging „Crescen do". Zondag 27 januari Zierikzee Gasthuiskerk. Jeugddienst, li.00 uur. Renesse Bowling Centrum Renesse, 12.00 uur, bowling toernooi. Maandag 28 januari Burgh Klubhuis, 20.00 uur, jaarvergadering tennisklub Westerschouwen. Oosterland Voorkerk Ned. Herv. Gemeente, op richtingsbijeenkomst jeugdkoor, 19.30 uur. Dinsdag 29 januari Zierikzee „De Lichtboei", 20.00 uur. Kursus Gezonde Voeding. „De Lichtboei", volksdanscursus Stichting Jeugd'; 20.00-22.00 uur. „Huis van Nassau", openbare verga dering Zierikzeese Sportraad, 19.30 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw, Herv. Vrouwengroep „Helpt Elkan der", (dia-vertoning over Oud-Bru), 19.30 uur. Donderdag 31 januari Zierikzee „De Lichtboei", vergadercursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. Schoolgebouwbestuursvergadering Beatrixschool, 14.00 uur. Vrijdag 1 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Zestig jaar Vis sersvereniging. 16.00-17.30 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Muziekuitvoering. 19.30 uur. Zaterdag 2 februari Dreischor Dorpshuis, 19.30 uur. Uitvoering mu ziekvereniging „Crescendo". Dinsdag 5 februari Zierikzee „De Lichtboei"; volksdanscursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 3635 Donderdag 7 februari Zierikzee „De Lichtboei"; vergadercursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. Vrijdag 8 februari Renesse Restaurant „De Wig", 19.30 uur jaar vergadering R.T.C. „Schouwen-Dui veland". Zaterdag 9 februari Kerkwerve Verenigingsgebouw Kerkwerve, feestavond V.O.O., 19.30 uur. Oosterland „Oosterhof"postzegel-ruilmiddag f.v. Delta-West, 13.30-16.30 uur. Dinsdag 12 februari Zierikzee „De Lichtboei": volksdanscursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. Haamstede „Graaf van' Haamstede", 14.30 uur. Bijeenkomst Ned. Ver. van Huisvrouwen afdeling Westerschou wen, lezing door de heer A. Wolters, (moordzaak). Vrijdag 15 februari Brouwershaven Verenigingsgebouw 14.00-17.00 uur Kinderkarnaval o.l.v. Karnavalsver- eniging „De Benekluvers". Zaterdag 16 februari Brouwershaven Tonnenmagazijn 19.30 uur Karna- valsavond o.l.v. Karnavalsvereni- ging „De Benekluvers". Dinsdag 26 februari Zierikzee „De Lichtboei"; volksdanscursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. Dinsdag 4 maart Zierikzee „De Lichtboei"; volksdanscursus Stichting Jeugd; 20.00-22.00 uur. (01110)2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669,(01110)5396- Advertenties (01119) 660 Bezorging (01*119)660 MINISTER Een ijlbode verscheen en deelde van morgen mededat de minister van ver^ keer en waterstaat niet aanwezig kon zijn bij de oplevering van het laatste deel partiële dijkverhoging in de Gouweveer- polder. Even uit de school klappend, zij mede gedeeld, dat stukken van ministers en- van ander hoogwaardigheidsbekleders, soms, niet altijd, van te voren schriftelijk worden verstuurd en ir Tuijnman, onze minister prijkte dus vanmorgen in alle „gezette" stukken". Dank zij de ijlbode kon dat allemaal nog nipt worden ver anderd, maar het brengt wel toestanden met zich mee, want de minister kan wel wegblijven, maar hij laat toch een typo grafisch spoor van vernieling achter zich Nu ben ik - even voor de goede orde - niet boos op de minister. Dat zou trou wens ook geen biet helpen, want minis ters lappen regionale boosheden waar schijnlijk aan de laars, maar - laten we mild zijn voor elkander - je kunt zo iets begrijpen. Van Agt kijkt wat verstoord van zijn papieren op en zegt tegen kollega Tuijn man: Jij bent er vanmorgen toch?". Zo stel ik me dat tenminste voor, maar Tuijnman fronst de wenkbrauwen en repliceert welneeik moet toch naar Schouwen-Duiveland?". „Nou, dat gaat dan mooi niet door", spreekt de minister president of een van zijn woordvoerders. „Stuur Pieterse maar". Enfin, het werd dan de allerhoogste chef van de Rijks waterstaat een „stik" aardige man ver der, maar geen minister natuurlijk. Ik wilde wel dat gewone mensen dat ook konden doen. Gewoon ergens weg blijven en dan een ander sturen. In een andere ambiance echter is er geen „an der". Er zijn wel „Pietersen", maar die hebben het ook hardstikke druk en kun nen ook niet „Dan maar telefonisch" roepen we dan hier, maar dat is een gedoe, waarbij he( gedoe van ome Joop verbleekt Zo zit je met du-moment- verhalen altijd een beetje in de rats. Een keer heb ik het niet_ gehoord, dat er een hoge politikus niet was, van wege de griep. De goede toen zieke) man had zijn rede gestuurd en dat ging allemaal mooi de krant in. De volgende ochtend belt de sekretaris van de politieke partij, dat de spreker er niet was geweest en de mensen naar huis waren gestuurd. De rede echter viel niet meer te „wip pen", wantin zo'nsituatie kun je slaande ruzie krijgen met de technische mensen, die hel verhaal al stevig hadden inge bouwd Na het verschijnen van de krant kwamen de lolbroeken aan de liin„die vergaedering is èmae nie dügae", riepen ze door de verrespreker. „O nee?", veins den we, „maar we wisten toch lekker wat de man wilde zeggen en dat hebben we toen maar in de krant gezet". Een laffe poging om je ergens uit te redden natuurlijk, maar dit wil ik bewindslieden wel op het hart binden: als ze zeggen dat ze komen, laten ze dan alsjeblieft komen", want anders wordt het zo'n gedoe. Zie boven SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2