h^c „Vergeet de regering niet wat al te gemakkelijk het probleem van verzilting?" mm Zierikzeese ondernemers moeten beslissingen nemen over meer jaren promotionaktiviteitenplan Brown over Russen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dijkgraaf tot vervanger van minister: „Slechte VUT geeft te hoge heffingen waterschap Si 1 Vergadering maandag 21 januari ISTA - OOSTERLAND Loonmaatregel Prijskompensatie voor ambtenaren W PE Jltr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 januari 1980 136ste jaargang Nr. 22643 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: De bouwnijverheid te Wester schouwen ZIERIKZEE, 18-1. Tijdens zijn toespraak van heden-vrij dagochtend ter gelegenheid van de oplevering dijkver- betering Zuidhoek-Gouweveer, richtte dijkgraaf A. M. Geluk zich direkt en in niet mis te verstane bewoordin gen tot de aanwezige ir. J. W. Tops, direkteur-generaal van Rijkswaterstaat, die als vervanger van minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat naar Zierikzee is gekomen. De minister had het voornemen persoonlijk aanwezig te zijn bij de opleve ring van de dijkverbetering, maar werd in Den Haag gehouden door een kabi netsbespreking. van Verkeer en Waterstaat had aan de waterschappen inmiddels de toe zegging gedaan tot dijkverzwaring, bij de oplevering van de eerste fase (Borrendamme en Levenstrijd) waar van in juli '74 minister Westerterp aanwezig was. „Naast de deur" Zoals de waterschappen destijds al hadden gedaan, wees de dijkgraaf er nu nogmaals op, dat de regerings beslissing van 1974 geleid had tot zo wel uitsttil wat betreft het krijgen van veiligheid als wel dat er nu ook geen sprake kon zijn van een zoet Zeeuws meer. Refererend aan de recente ontwik kelingen rond de gecontinueerde Franse zoutlozingen in de Rijn, sprak Geluk over de mogelijkheid om „naast de deur" een zoetwaterbek ken van ca. 11.000 ha te creëren. li „Wordt de kwalijke invloed van de zee, waar ministers Tuijnmans voor ganger Algera over sprak, namelijk de verzilting, tegenwoordig niet wat al te gemakkelijk vergeten?" zo vroeg hij zich af. V erkeersonveiligheid Vervolgens stipte spreker de ver keersdrukte op de wegen door onze streek aan, die - gelijk bekend - 's zo mers alleen nog maar erger wordt. De meeste zorgen echter, zo liet hij weten, maakt het waterschap zich in dit verband over de verkeersonvei ligheid op Rijksweg 18 van Zierikzee via de Grevelingendam naar Helle gatsplein. „En daarbij denken we dan aan de vele bezoekers van Zee land, maar ook aan de gevaren voor onze eilandbewoners die voor de uit oefening van hun beroep deze drukke weg moeten oversteken. Daar moet wat aan gedaan worden, binnen kor te tijd!" Aansluiting Goeree-Overflakkee Vervolgens bracht ue dijkgraaf enige typische waterschapsprobie- men onder de „excellentiële" aan dacht. Nu sinds begin dit waterschappen in Zeeland (door sa menvoeging van Noord- en Zuid- Beveland) is teruggelopen tot acht en er over een jaar (door een concentra tie in Oost Zeeuws-Vlaanderen) Vervolg pag. 2 M ARINELUCHTWACHTSTATION NORTH ISLAND, Californië, 17-1. De Amerikaanse minister van defensie, Brown, is dinsdag in Amerika terugge keerd van zijn bezoek van acht dagen aan China. Hij noemde op een perskonferentie de Russische interventie in Afgha nistan „een ernstige bedreiging voor de Islamitische onafhankelijkheid" en achtte de kans dat de russen zou den proberen een corridor naar de In dische Oceaan door Pakistan en Iran te vestigen, „aanwezig, als de prijs redelijk is". Brown achtte het ook mogelijk dat de Russen dat doel zouden proberen te bereiken door opstanden aan te moedigen of in de betrokken landen te bevorderen dat geestverwante linkse regeringen aan het bewind ko men. Volgens minister Brown beseffen niet alleen de Pakistani het gevaar, maar ook bepaalde kringen in Iran, zij het niet die welke het op het ogen blik voor het zeggen hebben. Brown zei dat Amerika noodplan nen heeft klaarliggen voor het ogen blik waarop zijn belangen in Cen traal Azië in gevaar komen. Wat ze behelzen kan beter geheim gehouden worden. 's Landskamer. Het was duidelijk dat de dijkgraaf een aantal belangrijke zaken van het hart moest. Het probleem van de ver zilting leidde spreker als volgt in: In november 1974 werd besloten de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde te bouwen en te vens te komen tot een partiële aan passing van de bestaande waterke ringen en vooroevers. Een'half jaar later werd, op initiatief van de wa terschappen, o.m. de stuurgroep geïnstalleerd, opdat rijk, provincie en waterschappen samen konden werken om de plannen van de dijk- verbeteringen beter te kunnen voor bereiden. De toenmalige minister ZONNEMAIRE. Nu het „grote sop pen" enkele weken achter de rug is, zorgt de winter voor vaak fraaie stemmingsbeelden, zoals hier onder Zonnemaire. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 16-1. Het bestuur van de Zierikzeesche On dernemers Centrale (Z.O.C.) heeft de B.V. Maatschappij Verkoopbevordering Midden- en Kleinbedrijf (MVMK) gevraagd een meerjarenplan voor kollektieve promotio- naktiviteiten op te stellen, dat kan worden toegepast in alle winkelstraten van Zierikzee. Met verschillende dienstverlenen de instellingen zou kunnen worden samengewerkt om Zierikzee aan trekkelijk te maken, niet alleen voor de konsumenten, maar ook voor de ondernemers. De B.V. MVMK heeft inmiddels enige vrijblijvende suggesties ge daan, die kunnen dienen voor het sa menstellen van een definitief meerja renplan. Het bestuur van de Z.O.C. is van mening, dat een promotionpro- gramma op lange termijn meer kans van slagen heeft dan een incidentele promotionaktie. Aanpassen De door de MVMK aangedragen voorstellen zijn vrijblijvende sug gesties die door het bestuur van de Zierikzeesche Ondernemers Centrale aangepast dienen te worden aan de „Zierikzeese" situatie. In het meerjaren promotionplan, zoals dat inmiddels aan de leden van de Z.O.C. werd toegezonden, worden richtlijnen gegeven voor een jaarpro gramma waarbij ingespeeld kan worden op diverse gebeurtenissen, zoals: uitverkoop, Valentijndag, Car naval, Lente, Pasen, Moeder- en Va derdag, vakantie, aanvang school jaar, .kinderboekenweek, herfstva- kantiei St. Nicolaas, feestmaand, winter, kerstmis, oud jaar. In het plan wordt erop gewezen, dat het de bedoeling is dat de komen de drie jaar getracht zal moeten wor den om de konsumenten in het cen trum en in de regio te bereiken met de in eerste instantie „kollektieve boodschap" van het centrum. Het bestuur van de Z.O.C. hoopt derhalve ook op een kollektieve op komst tijdens de belangrijke leden vergadering maandagavond 21 janu ari in de Zeeuwse Herberghe. Tijdens deze bijeenkomst zullen de voorstel len van het MVMK nader worden toe gelicht door kommercieel adjunkt- direkteur de heer W. J. Perquin. Er zal gelegenheid zijn over het meerja ren promotionplan te diskussiëren. Verder wordt ook een toelichting ge geven op de kosten en kostenver- deelsleutel van dit meerjarenplan. Advertentie uw dealer voor: m Tel. (01114) 1495- St Joostdijk41 - Burg. v. d. Havestraat 48 ZIERIKZEE. Ook de officiële baan van de Zierikzeese IJsvereniging is weer volop in gebruik. Het ijs is van redelijke kwaliteit. De dr>xkte fluk- tueert. Soms is er veel schaatspu- bliek; op andere uren weer wat min der. Door het fraaie - betrekkelijk zachte - weer, komt ook deze - soms wat koude - baan volop aan zijn trek ken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. flP4 Waarheid is nuttig, in de jeugd om te onderrichten en in de ou derdom om te troosten. Marquise de Lambert Tenslotte zal getracht worden tot een afgeronde besluitvorming te ko men. Het bestuur van de Z.O.C. heeft haar leden derhalve verzocht, in ge val van verhindering iemand af te vaardigen, die gemachtigd is beslis singen te nemen. De B.V. Maatschappij Verkoopbe vordering Midden- en Kleinbedrijf is een werkmaatschappij van het Ko ninklijk Nederlands Ondernemers- verbond en van het Nederlands Christelijk Ondernemersverbond. De MVMK is in het leven geroepen om in eerste instantie ondernemers in het midden- en kleinbedrijf te ad viseren en begeleiden met direkte- en indirekte verkoopbevorderende pro- motionaktiviteiten in de meest rui me zin. KATWIJK, 17-1. Het CNV ver wacht dat er na de loonpauze van twee maanden een loonmaatregel zal worden afgekondigd voor de rest van 1980. De kans op een Centraal Ak koord over twee maanden moet erg klein worden geacht, gezien de grote meningsverschillen tussen regering, werknemers en werkgevers. De on derlinge verhoudingen zullen daar door verscherpt worden, zeker als de regering de prijskompensatie halver wege dit jaar op losse schroeven wil zetten. Dit zei CNV-voorzitter Harm van der Meulen donderdag op een le denvergadering van zijn verbond in het Zuidhollandse Katwijk. DEN HAAG, 17-1. De ambtenaren krijgen per 1 januari 1980 een prijs kompensatie van 2,4 procent. Met toeslagen, bijdragen en kortingen komt dit uiteindelijk uit op een sala risverhoging die per man varieert van 1,97 tot 2,37 procent. Hierover hebben donderdag de vijf ambtena- rcnccntrales en minister Wiegel van binnenlandse zaken overeenstem ming bereikt. Verwachting tot zaterdagavond: Matige vorst Droog weer en enkele wolkenvelden; in de nacht en ochtend matige vorst met minimumtemperaturen van min 5 tot min 9 graden; middagtempera- tuur omstreeks min 2 graden; zwak ke tot matige zuidoosten wind. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks - 2 gr Max.-temperaturen: omstreeks 3 gr Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 19 jan. Zon op 8.37, onder 17.00 Maan op 9.27, onder 19.23 20 jan. Zon op 8.36, onder 17.02 Maan op 10.03, onder 20.43 21 jan. Zon op 8.35, onder 17.04 Maan op 10.33, onder 22.03 Eerste kwartier: 24 januari (14.58) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 19 jan. 3.49 16.36 10.03 22.04 20 jan. 4.25 17.24 10.41 22.52 21 jan. 5.10 18.13 11.22 23.40 Springtij: 19 januari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Het vriest zaterdag nog in ons hele land. In de nacht en ochtend is de vorst matig en in de middag licht. Er zijn wel tekenen, die er op duiden dat de temperatuur geleidelijk wat gaat oplopen. Of er sprake zal zijn van een echte dooi inval is nu nog moeilijk te overzien. De zachte lucht lag vrijdagmorgen nog ver weg bo ven de Atlantische Oceaan. De door de computer berekende kaarten ge ven echter aan, dat de voorste be grenzing ervan zondag tot dicht bij ons land zal opdringen. Zaterdag blijft het weer echter nog onder invloed van een gebied met ho ge barometerstanden, waarvan de kern zich boven zuid-oost Europa be vindt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1