Pleidooi voor grotere advies kommissie Westerschou^ven BRUSE STRIP-O-THEEK GAAT ZIJN UITLEEN-ASSORTIMENT UITBREIDEN Russische divisie langs grens met Iran DE ZIERIKZEESCHE COURANT Informatie-avond welzijnsbeleid Geweld tegen Belgische dokters Tarzan, Suske en Wiske, Mickey Mouse pa NIEUWSBODE Dinsdag 15 januari 1980 136ste jaargang Nr. 22641 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. in au nummer Bru Oost" en plan RikusweeV HAAMSTEDE, 14-1. Eén van de wensen, die maandaga vond op de informatie-avond over de decentralisatie van het welzijnsbeleid in de raadszaal van de gemeente Westerschouwen aan de orde werd gesteld, was de ge meentelijke kommissie uit meer dan zeven personen sa men te stellen. Daar in deze kommissie een lid van het kollege een raadslid en een vertegenwoordiger van de vijf kernen zitting zullen nemen werd de basis van zeven personen te smal gevonden om goed te kunnen funktio- Er werd vanuit gegaan, dat deze zal moeten worden samengesteld uit een zo breed mogelijke schakering van uit de bevolking. Wethouder J. C. de Feiter, die op deze avond als voorzit ter fungeerde, zei dat deze suggestie zeker door b. en w. in hun overwegin gen zal worden meegenomen. Na de adviezen van de kommissie ad hoe te hebben bestudeerd zal op maandagavond a.s. te houden raads vergadering een beslissing door de raad worden genomen, zo deelde de heer De Feiter de talrijke aanwezi gen, de raadszaal was tot de laatste plaats bezet, mee. Uitvoerige uiteenzetting Nadat de heer P. Zoon, lid van de kommissie ad hoe, een uitvoerige uit eenzetting had gegeven over de op hande zijnde ontwikkeling met be trekking tot het welzijnsbeleid, maakte een aantal van de aanwezi gen van de mogelijkheid gebruik tot het stellen van vragen. De vraag of speciaal rekening zal worden gehou den met het aspekt van de rekreatie welke in de gemeente Westerschou wen een duidelijke rol speelt, werd ontkennend beantwoord door de heer Zoon. Financieel zal er ook niet meer ruimte komen. Dr. H. J. van Zuylen stelde vast, dat naast de beschikbare gelden van het welzijnsbeleid de gemeente zelf meer kan bijdragen. Het maximum dat aan subsidie kan worden ver strekt is de bijdrage van het Rijk plus gemeente. Verder vestigde hij er de aandacht op, dat de georganiseerde sport bui ten het welzijnsbeleid valt, maar welk de rekreatieve sport m.a.w. de loslopende mensen. Hij vroeg zich af of men wel geluk kig moet zijn met deze decentralisa tie. Door politieke invloeden kunnen er zeer onrechtmatige verdelingen plaats vinden. Moeilijk vraagstuk Een moeilijk punt vond de heer Van Zuylen ook dat er in de ene ge meente anders gehandeld kan wor den dan in de andere. De voorzitter van de kommissie ad hoe de heer C. J. van Burg was het eens met de heer Van Zuylen dat de gereglementeerde sport buiten het welzijnsbeleid valt, maar wel vond hij het zinvol de mensen hiervan toch bij het welzijnsbeleid te betrekken. Voor iedere gemeente is het nuttig te weten wat er bij de sportverenigin gen leeft. De decentralisatie zag de heer Van Burg als zeer nuttig en ook gewenst. „Duidelijk is gebleken, dat er on vrede was op lokaal niveau, nu kan men mee praten wat vroeger niet kon. Inderdaad zullen gemeenten ven.:'sillend kunnen oordelen over het beleid samenhangend met de struktuur van de gemeenten." Op de vraag of het buurtwerk- gebeuren en de daarvoor benodigde bouw onder het welzijnsbeleid valt werd geantwoord, dat het in eerste instantie niet om de lokaliteit gaat maar wel om de aktiviteiten welke er worden ontwikkeld. Over de wijze waarop de inventari satie gaat plaats vinden is nog geen afgerond oordeel. Gedacht wordt b.v. aan een enquette of het vormen SAN SALVADOR. Linkse guerril lastrijders hebben maandagavond laat twee ambassadeurs en vier ande re gijzelaars vrijgelaten die ze sinds afgelopen vrijdag vasthielden in de Panameese ambassade in San Salva dor. De vrijlating vond plaats nadat de autoriteiten van El Salvador de eis van de bezetters hadden ingewil ligd en zeven kollega's van de bezet ters uit de gevangenis vrijlieten. van een gespreksgroep. Op de vraag of er in de toekomst een vaste mede werker komt, antwoordde de heer Van Burg, dat er door het Rijk nog geen geld hiervoor beschikbaar wordt gesteld. Wel is men ervan overtuigd, dat men op de eenmaal in geslagen weg voort zal moeten gaan. Een medewerker voor iedere ge meente zag hij als een onmogelijke zaak. Herverdeling Op de vraag of er nog een herverde ling komt ten aanzien van de bijdra gen aan de gemeente antwoordde de heer Zoon, dat deze herverdeling reeds heeft plaats gevonden en dat de gemeente Westerschouwen hier bui ten is gevallen daar het reeds het maximum bedrag aan subsidie kreeg toegewezen. Geïnformeerd werd waarom de kommissie ad hoe geadviseerd heeft tot een kommissie ex. 62, lid 2 van de gemeentewet. De heer Zoon zette uit een, dat hiermee de meest logische weg is gekozen. Naar aanleiding van een desbetref fende vraag werd medegedeeld, dat de gemeentelijke kommissie op voor stel van b. en w., waarvan kan wor- debn afgeweken, door de raad zal worden benoemd. De heer Van Burg liet verder weten, dat deze kommis sie zeker niet parallel loopt met de reeds in Westerschouwen bestaande kommissie Jeugd- Sport- en Kulture- le zaken. Aanmerking werd gemaakt op de nogal hoge kosten van 33,25 om het rapport van de kommissie ad hoc in - zijn bezit te krijgen. De heer Van Burg was het ér mee eens, dat de be volking tegen een redelijke prijs ken nis moet kunnen nemen van de za ken, waarbij hij dacht aan versprei ding in openbare gelegenheden. Hij gaf toe, dat hier nog te weinig aan dacht aan is besteed. Voor de Stichting Samenlevingsop bouw en de Stichting Jeugd Schou- wen-Duiveland zal een adviserende plaats in de regionale werkgroep worden gereserveerd. Deze informatie-avond werd af gesloten door voorzitter, wethouder De Feiter met een woord van dank aan de inleiders en een oproep aan belangstellende inwoners zich te melden voor eventuele deelname in de gemeentelijke adviekommissie welzijnsplanning. KABOEL. Een Russische divisie bestaande uit tenminste 10.000 man heeft stelling betrokken langs de grens tussen Afghanistan en Iran op schootsafstand van de Iraanse olie velden, zo hebben westerse diploma ten maandag in Kaboel gezegd. Het zou gaan om de 66-ste Russische ge motoriseerde infanteriedivisie. Een westerse militaire deskundige zei dat de troepen geen defensieve taak hadden omdat er vanuit Iran geen militaire dreiging bestaat. Vol gens de deskundige zouden de Rus sen „ongeveer drie uur" nodig heb ben om de olievelden te bereiken. De Russische divisie zou aanvankelijk in en om Herat, een stad nabij de Iraanse grens en in Shindand, een luchtmachtbasis verder naar het zuiden, gelegen zijn geweest. De berichten van de westerse di plomaten in Kaboel konden niet wor den bevestigd omdat alle verbindin gen met Herat zijn verbroken. Westerse correspondenten mogen wel naar andere belangrijke Af ghaanse steden reizen, maar binnen landse vluchten naar Herat zijn a last. BRUSSEL, 14-1. Bij de al meer dan drie weken durende staking van art sen, tandartsen en apothekers in Bel gië is het maandag voor het eerst tot gewelddigheid gekomen. Toen in Leuven zestig artsen met een autobus naar het buitenland wilden gaan om zich aan de nooddiensten te onttrek ken, blokkeerden honderd mensen de weg. Ze wierpen stukken metaal naar de bus, die beschadigd werd. De politie moest de geneesheren tegen de woedende menigte beschermen. BRUINISSE, 15-1. „Ik wil die nieuwe Asterix en Obelix, die had jij toch vorige week meegenomen?" Nee, joh, ik heb Suske en Wiske gelezen, maar die was ook beregoed hoor, dan neem je die toch mee". „Nee, ik vind Asterix en Obelix veel leuker, die ga ik eerst zoeken". Soms valt het niet mee een keus te maken, er zijn d'rook zoveel (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het is maandagavond half zes, de Strip-o-theek opent zijn deuren en de trouwe striplezers rennen het vereni gingsgebouw in de Deestraat binnen. „Het is hier soms net een Beusje voor de jeugd", zegt Theo Kriger, die sa men met vier andere Bruse jongeren, een jaar geleden het initiatief tot de strip-o-theek nam. „We begonnen met 75 boeken en 5 kinderen", vertelt Theo, die van me ning is, dat er veel aktiviteiten op touw gezet moet worden voor de jeugd. Zelf zet hij er zich dan ook bij zonder voor in. Het idee een soort „stripboekenbibliotheek" op te zet ten vloeide voort uit een eerder initi atief van de Bruse C.J.V. en uit het feit, dat stripboeken in de biblio theek niet verkrijgbaar zijn. Kostbare zaak Theo wijst erop, dat de aanschaf van stripboeken voor kinderen soms een vrij kostbare zaak is. „Het is ook een weggooiartikel en daarom zagen wij de mogelijkheid als uitleencentrale op te gaan treden". Zo gezegd, zo gedaan. Er werden ze ventig boeken aangeschaft, maar die beginvoorraad werd wel zeer snel uitgebreid. Advertenties met oproep aan partikulieren hun oude stripboe ken beschikbaar te stellen, leverden weldra honderden exemplaren op. De Strip-o-theek was aanvankelijk bedoeld voor kinderen tussen de zes en negen jaar, maar in de praktijk blijkt, dat vooral de jongeren van omstreeks 14 jaar het lezerspubliek vormen. De leiding van de strip-o-theek bestaat uit: André Fluit, Hans Mastenbroek, Abby Duinhouwer, Karin Meertens en Theo Kriger. Men beschikt nu over ruim 2500 boeken. Op alle bekende stripbladen is men geabonneerd en verder wordt het bestand op peil gehouden door nieu we, inmiddels uitgelezen, boeken voor de helft van de prijs terug te ko pen. „We draaien quitte" „De strip-o-theek draait nu onge veer een jaar en nu beginnen we een beetje quitte te draaien", zegt Theo. De vraag of er dan in eerste instantie toch nogal wat eigen geld ingestopt moest worden, beantwoordt hij met: „Ach, ja het is tenslotte een hobby". Later bedenkt hij zich en zegt: „Zet dat er maar niet zo in van dat eigen geld, „ze" denken zo gauw, dat je iets doet om er zelf beter van te worden." De strip-o-theek is geopend op maandagavond van half zes tot zeven uur. Die tijd is eigenlijk bedoeld om stripboeken te ruilen, maar inmid dels heeft het verenigingsgebouw ZIERIKZEE. Met het weekeinde kreeg vooral ook de vaart in Poort ambacht belangstelling van (vooral) jeugdige schaatsers. Ook de jGrach ten werden bereden, maar het\ijs was hierop zondag duidelijk te dun. Er was sprake van plas- en scheurvor ming. Maandag ging ook de officiële ijsbaan open voor leden van de IJsvereniging. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ook een beetje de funktie van open bare leeszaal gekregen en worden er meningen over de boeken uitgewis seld. Het uitlenen bleef niet lang be perkt tot stripboeken. Na verloop van tijd werden spelletjes (stratego, puzzels, monopolie, een voetbalspel) aan de voorraad toegevoegd. Met ingang van 1 februari zal het werk van de strip-o-theek nog verder uitgebreid worden met het uitlenen van cassettes (vooral popmuziek), popbladen, en een popencyclopedie. „Allemaal dingen, die je in de biblio theek niet vindt", aldus Theo. Ook voor de kleintjes wil men nog wat gaan doen in de vorm van speelgoed en leesstripboekjes. Filmpjes Tenslotte hebben de strip-o-theek- organisatoren ook nog het plan opge vat 8 mm-filmpjes uit te gaan lenen. Sinds korte tijd ressorteert de strip- o-theek onder jeugdsociëteit De Pul. Men achtte dit uit organisatorisch oogpunt een goede beslissing. „In het begin dacht ik weieens: „Was ik er maar nooit aan begonnen", zegt Theo, maar nu is hij erg blij te hebben doorgezet. „We hebben ongeveer 75 vaste bezoekers, die om beurten meehelpen met het gereedzetten en opbergen van de spullen, die allemaal in dozen en kisten in het verenigingsgebouw staan ingepakt. Maandagavond bleek de be langstelling plotseling wat minder dan gewoonlijk. Wat wil je, er kon geschaatst worden cn daar kunnen zelfs Donald Duck, Billic Turf cn de Rode Ridder met al hun spannende avonturen niet tegenop De afstand tussen één en niets is groter dan tussen één en dui zend. Wi* BILT- Verwachting tot woensdagavond: Weinig verandering Droog en zonnige perioden; in de nacht en ochtend matige vorst, in de middag overwegend lichte vorst; zwakke tot matige wind uit uitleen- lopende richtingen. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks -4 gr Max.-temperaturén: omstreeks 1 gr Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 16 jan. Zon op 8.40, onder 16.55 Maan op 7.02, onder 15.49. 17 jan. Zon op 8.39, onder 16.56 Maan op 7.58, onder 16.53 Nieuwe maan: 17 jan. (22.19) HOOG EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 16 jan. 1.50 14.16 7.57 20.15 17 jan. 2.34 15.08 8.45 20.52 Springtij: 20 januari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Op de weerkaart van heden morgen treffen we hogedrukgebie- den boven de Zwarte Zee en bij IJs land aan, terwijl de luchtdruk boven de Middellandse Zee en noord- Rusland laag is. Mede in verband hiermee bevindt ons land zich in een gebied met weinig wind, waarin het in de afgelopen nacht licht tot matig vroor. Twente had met 10 graden vorst de laagste temperatuur. Een zwak front boven de Noordzee trekt nog langzaam in onze richting. Verwacht wordt, dat dit front mor gen boven ons land zal liggen. De temperatuur kan daarbij tot om het vriespunt oplopen. Na de frontpassage gaat de wind uit het noordoosten waaien en klaart liet op. waarbij het in de nacht en ochtend in hoofdzaak licht zal vrie zen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1