Aanstaande zomer wederom Ring Promotion Haamstede Pakistaanse stammen willen „heilige oorlog G.S. willen vliegveld Midden-Zeeland behouden Koud in Moskou X&iCs r^uöïfe^ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Grootse plannen voor nieuw seizoen Brezjnjev schrijft Carter af China en India Doen V.S. niet mee met Spelen? Beslissing valt 7 maart Prijsstijging v - in 1979 Nederland en de Olympische Spelen Gijzeling te El Salvador WAÏ Wir Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 14 januari 1980 136ste jaargang Nr. 22640 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Turnsucces voor Delta Sport HAAMSTEDE, 12-1. Ook in 1980 zal weer te Haamstede de Ring Promotion worden georganiseerd. Dit werd za terdagavond medegedeeld door de voorzitter de heer E. de Haan in een ter afsluiting van de Ring Promotion '79 gehouden bijeenkomst van alle medewerkers en geno digden in hotel „Bom" te Haamstede. MOSKOU, 13-1. President Brezn- jev van de Sowjet-Unie heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Carter af geschreven als betrouwbare onder handelingspartner. In een gesprek met het partijblad Prawda, dat zondag het grootste deel van de voorpagina vulde, zei Brezjn jev dat ,,een of andere gril" van de Amerikaanse leiding blijkbaar vol doende is om internationale overeen komsten te verbreken. Hij liet door schemeren, dat er pas weer serieuze zaken met Amerika kunnen worden gedaan als er een andere president gekozen is. Aan de landen van West-Europa boloofde hij, dat de politiek van ont spanning tussen oost en west op het Europese contingent zal worden voortgezet, ondanks de .extre misten" in Washington. De Europea nen zijn te verstandig, zei hijom zich „op verzoek van politici aan de ande re kant van de oceaan" in avonturen te storten. PEKING, 12-1. Hét vooruitzicht op normalisering van de betrekkingen tussen China en India heeft op bruus ke wijze plaatsgemaakt voor terug keer van het klimaat van vijand schap tussen beide landen met het weer op het politieke toneel verschij nen van mevrouw Indira Gandhi. Zondag had de aanstaande eerste- minister van India haar eerste aan val te verduren, zij het indirekt, toen Peking haar beschuldigde van „smaad" en „expansionistische be doelingen". In een bericht dat was getiteld „mevrouw Ghandi spreekt zich uit voor de Sowjetrussische inval", liet het officiële persbureau Nieuw China duidelijk doorschemeren dat de Chinese regering geen enkele illu sie koestert over haar toekomstige betrekkingen met een land dat het vijandelijk kamp, dat van de Sowjet- Unie, heeft gekozen. RENESSE. Tijdens het afgelopen weekeinde, deelde koning Winter zijn eerste klappen uit. Het strand van Renesse was - bij laag water - op verschillende plaatsen bedekt met grote plakken bevroren schuim, het geen een heel typisch wintergezicht opleverde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In zijn openingswoord zei de voorzit ter dat men voor 1980 weer grootse plannen heeft met het organiseren van de Ring Promot ion-dagen gedu rende het zomerseizoen. Dank bracht hij aan het gemeentebestuur voor de verleende medewerking bij de in 1979 gehouden dagen die vruchten hebben afgedragen. De heer De Haan sprak de hoop uit, dat ook dit jaar weer op de medewer king van het gemeentebestuur mag worden gerekend. Woorden van dank richtte hij verder tot de heer C. de Goederen die als coördinator (markt meester) veel werk heeft verzet, de rijkspolitie, de brandweer en ge meentewerken, die zorg droeg voor het plaatsen van de dranghekken, het schoonmaken van de Ring te Haamstede en het plaatsen van de muziektent. Man van het eerste uur Een speciaal woord van dank richt te de heer De Haan ook tot de heer C. J. Simmers, de man van het eerste uur, die de grote stimulator is van de Ring Promotion en de heer J. v. d. Berge, de penningmeester, die een film van de Ring Promotion-dagen in 1979 Jtee.ft gemaakt. Na het openingswoord varude voor zitter werd door de heer v. d. Berge deze film (in kleuren) voor de aanwe zigen vertoond. Deze liet een beeld zien van de aktiviteiten welke er in de afgelopen zomer werden ontwik keld en de drukte tijdens deze dagen in de kom van Haamstede. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer zei na het vertonen van de film het een goed initiatief van de middenstand te vin den om dergelijke dagen te organise ren, die zij dit jaar zelf hoopt mee te beleven. Zij zegde toe, dat hierbij op de steun van het gemeentebestuur kan worden gerekend. Oud burgemeester H. P. Everwijn zei met bijzonder veel genoegen steun te hebben verleend aan de Ring Promo tion. Hij vestigde er hierbij nog eens de aandacht op, dat de belangen van de middenstand zeker niet zijn verge ten. Bewondering had hij voor het geen er is georganiseerd, iets wat naar hij van verschillende zijde had vernomen door de toeristen bijzon der op prijs wordt gesteld. Standpunt De heer Everwijn was er van over tuigd, dat er ten aanzien van het ge meentebestuur geen enkele wijziging in het reeds eerder genomen stand punt zal plaatsvinden. Met een spelletje bingo en een dansje, opgeluisterd door een hammond-organist werd de avond afgesloten. NEW YORK, 13-1. Een aantal kran ten in de Verenigde Staten heeft ge meld dat president Carter wil dat de Olympische Spelen van 1980 niet in Moskou worden gehouden indioen de Sovjet Unie zijn troepen niet terug trekt uit Afghanistan. Een woordvoerder voor het Witte Huis weigerde het bericht, dat ver scheen in onder aridere daJTew.York Times en ae Washington Tost, te be vestigen of te ontkennen. PESHAWAR MOSKOU BONN WASH1NTON, 13-1. De Pathan bergstammen in Pakistan hebben zondagh president Zia-Ul-Haq ge vraagd de Sovjet-Unie in Afgha nistan de „Jihad" (heilige oorlog) te verklaren. Volgens een leider van de Afghaanse opstandelingen wordt zi^n,,land „het Vietnam van de Rus- De Pakistaanse stammen deden het beroep op generaal Zia uit naam van hun broeders in Afghanistan wiens strijd tegen de regering de aan leiding was voor de Russische inmen ging in Kaboel. Stamhoofden kwa men in Peshawar bijeen ter ere van generaal Zia. de Pakistaanse leider brengt een bezoek aan het grensge- MIDDELBURG, 12-1. Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn bereid om de komende drie jaar bij te dragen in het exploitatietekort van het vliegveld Midden-Zeeland (gem. Arnemuiden), dat bedrag zal maximaal 120.000 gulden per drie of 40.000 gulden per jaar mogen bedra gen. De belangstelling voor het vliegveld Midden-Zeeland, dat zowel een econo mische als een recreatieve funktie heeft, neemt nog ieder jaar toe. Sinds de oprichting van het veld in 1972 is het aantal economische vliegbewegingen ruim verdubbeld tot 5.481 en het aantal sportvluchten verdrievoudigde zelfs tot 4.215 vliegbewegingen. Het vliegveld dat gesubsidieerd wordt door provincie, gemeente en het Havenschap Vlissingen, heeft een moeilijke tijd achter de rug. Diverse gemeenten hebben namelijk gewei gerd hét vliegveld nog langer te sub sidiëren. Daarnaast wilde Domeinen de erfpacht van het vliegveld verho gen van 15.600 tot 93.000 gulden per jaar. Rampenbestrijding G.S. van Zeeland zijn echter van mening dat ondanks de financiële te korten van het vliegveld het toch voor Zeeland behouden moet blijven. Zij baseren dit onder meer op het feit dat'dit vliegveld gebruikt kan wor den voor stationering van helikop ters voor rampenbestrijding. Boven dien heeft zich een landbouwsproei- en reparatiebedrijf op het vliegveld gevestigd, ook het toenemende vlieg verkeer geeft volgens g.s. van Zee land aanleiding om alles in het werk te stellen het vliegveld Midden- Zeeland te behouden. De staten zullen op 7 maart beslis sen of ze evenals g.s. bereid zijn het vliegveld door middel van financiële steun voor Zeeland te behouden. DEN HAAG. 12 1. Ovewr liet jaar 1979 zijn de prijzen met 4.2 procent gestegen. Een zeer goed resultaat, zo zei minister-president Van Agl M ij dagavond tijdens zijn wekelijkse perskonferentie. Het cijfer voor de stijging over de maand december '79 heeft meegewerkt aan dit relatief la ge stijgingspercentage want in de laatstsc maand van het jaar gingen de prijzen met 0,2 procent omhoog. Dat is volgens Van Agt een flinke meevaller. We zitten zelfs beneden het inflalictcmpo van de bondsrepu bliek. aldus premier Van Agl. bied en inspekteert militaire kampe menten om de nationale eenheid te versterken en de stammen te verze keren dat de regering daadwerkelijk stappen onderneemt tegen de drei ging van de Sovjet-Unie. Generaal Zia ging niet in op het verzoek van de stamhoofden maar maande tot geduld. Hij zei de gevoe lens en de geest achter het verzoek te begrijpen. DEN HAAG. Op 15 januari zal bij de Koninklijke Maatschappij de Schelde in Vlissingen de kiel worden gelegd voor het marinefregat Willem van der Zaan. WASSENAAR, 12-1. Het Neder lands Olympisch Comité is weinig gelukkig met de uitspraken „die mi nister president Van Agt vrijdaga vond na afloop van het minislersbe- raad deed ten aanzien van de olympi sche zomerspelen in Moskou. Van Agt achtte het doorgaan in Moskou van de Olympisehe Spelen wel dege lijk van politieke betekenis en gaf als zijn mening dal deze als zodanig döor de Sowj'els zullen worden ge bruikt. De regering zal niet overgaan tot een boyeot van de spelen „omdat hiermee de vrijheid van de Neder landse burgert in het gedrang zal ko men. Wel zal minister Gardeniers van c.r.m. nagaan of de overheid eni ge financiële betrokkenheid heeft hij de Nederlandse deelname aan de spe len. Mocht die bestaan, dan gaat die in elk geval niet door. aldus premier Van Agl. SAN SALVADOR, 12-1. Linkse verzetsstrijders in El Salvador die zaterdag de ambassade van Panama in San Salvador bezetten, hebben zondag een Salvadoriaanse gijze laarster vrijgelaten. Een woordvoerder van de „volksli ga van de 28-ste februari" deelde mee dat de vijf andere gijzelaars, onder wie de ambassadeurs van Panama en Costa Rica, niet eerder zouden wor den vrijgelaten dan nadat de rege ring zeven gedetineerde leden van de liga zou hebben vrijgelaten. MOSKOU, 12-1. Moskou beleefde van vriidag op zaterdag met 25 gra den onder nul en —30 in de randge meenten zijn koudste nacht van het jaar. In januari 1979 beleefde de Sowje trussische hoofdstad een winter zoals die zich eens in de honderd jaar voor doet: 48 graden onder nul in de rand gemeenten. OUWERKERK. Balken lagen er nog niet onder het ijs tijdens het week einde, maar voor velen bleek dat geen bezwaar de ijzers onder te bin den. De Ouwerkerkse baan lag er weer mooi bij en er werd al vrij druk gebruik van gemaakt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. Een illussie is de dingen zien, zoals men ze wenst. pt 8IW Comtesse Diane Verwachting tot dinsdagavond: IJzel en minder koud Veel bewolking met nu en dan ijzel of regen en ook mistbanken; tempera turen geleidelijk oplopend tot om het vriespunt in Zuid-Limburg en tot on geveer plus 3 graden in de noordelij ke provincies; meest matige zuid westen wind, van het noorden uit draaiend naar noordoost. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks -2 gr Max.-temperaturen: omstreeks 1 gr Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 15 jan. Zon op 8.41, onder 16.54 Maan op 5.59, onder 14.56 Nieuwe maan: 17 januari (22.19) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 15 jan. 0.54 13.17 7.00 19.27 Springtij: 20 januari. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Vanochtend werd in ons land nog meer dan 10 graden vorst waar genomen, maar de vorts wordt nu ge volgd door lichte dooi. Het hoge- drukgebied boven Europa is afgeno men en met een zuidwestenwind wordt nu minder koude lucht vanaf de Noordzee aangevoerd. In de nacht van maandag op dins dag zal een zóne met wat regen en ij zel van noord naar zuid over ons land trekken waarna dinsdag de tempera tuur enkele graden boven nul zal worden. Het zal \tfisselend bewolkt zijn en later kunnempok wat buien verwacht worden. De wind draait naar noordwest tot noord, en zal na dinsdag weer geleidelijk koudere lucht gaan aanvoeren. Over enkele dagen is een terugkeer van het win terse weer met sneeuwbuien en lichte vorst te verwachten. f.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1