Voorzitter verontrust over verslechterend ondernemersklimaat VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te RENESSE De landbouw door de bril van de ZLM BEPERKINGEN WORDEN STEEDS PIJNLIJKER VOOR LANDBOUW Hoofdbestuur ZLM Ambtenaren vrij op 5 mei Raad Middelbaar t en Hoger personeel Veel betogingen op Binnenhof Afdoend middel Volle jackpot Kontröleregeling voor prod&kten „scharrelvarkens"? Geen post, die je niet wilt Koningin Juliana in Spanje Langer leven in Sjanghai De EEG-politiek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 januari 1980 Nr. 22638 GOES, 8-1. Het hoofdbestiir der Z. L. M. heeft zijn eerste vergadering in 19a gehouden. In de ope ningstoespraak ging de voóriter de heer A. J. G. Doele- man in op de te verwachten jaren. „Het lijkt er op dat aan,het begin van i lingeu ons duidelijk maken, dat de poli in de 70-er jaren leek te zijn ontstaan, v« kelingen die zeker ook in de landbouw i gaat Amerika de export van granen naa genntaatregelen op de inval van Kuslai ter. Het blijkt dat ook anno 1980 gra nen of in het algemeen agrarische produkten nog steeds een belangrij ke rol spelen in de wereld. In de eerste plaats natuurlijk bij het voor zien van de eerste levensbehoefte van de mens, want ook op de dag van vandaag blijft voedsel naast o. a. energie een belangrijke rol spelen, bij de economische en politieke ver houdingen in de wereld. Het is moei lijk te voorspellen of het mogelijk zal zijn in de 80-er jaren tot een redelijXe verdeling te komen van zowel voed sel als energie over de gehele wer/id. Op dit moment kunnen wij daaiy ge zien de huidige ontwikkeling nief erg optimistisch over zijn. DEN HAAG, 9-11. /et over heidspersoneel zal op 5 mei vrijaf krijgen in verband met k lustrum viering van de bevrijdirf. Dit heeft minister Wiegel van binrfnlandse za ken als hoogste baas variïle ambtena ren in een brief aan de ranisteries en gemeentebesturen meepdeeld. Ambtenaren diè op mei moeten werken zullen daarvor kom^ensa- tie krijgen. Enige tijcrgeleden\ heb ben werkgevers en weicnemersin de Stichting van de Apeid zichluit- gesproken ten gunste van een yije dag op de vijfde npi, in het\be- drijfsleven. UTRECHT, 9-1. De Raad voor Mfl- delbaar en Hoger Personee' vindt dit regering, werkgevers eh' werknemers donderdag tot hetuitetfte moetè gaan om elkaar te vindenin een allèi omvattend matigingsbelfid. Voorzitter drs. H. var der Schalie zei woensdag op een Aunchbijeen- komst van de „Nedeéandse Maat schappij voor Nijverheu en Handel" in Utrecht dat dit beekent dat de vakbeweging haar looieisen moet la ten vallen, dat de werkgevers hier en daar wel aanwezige 1/onruimte moe ten gebruiken voor nitbreiding var de werkgeleeenheid/en dat de over heid daar waar mogilijk haar uitga ven verder matigt el een stringente: prijsbeleid gaat voeren. DEN HAAG, 9-2. Met dl komst van het kabinet-Van Agt is hèt aantal be togingen aan het Haagse Binnenhof sterk toegenomen. Tijdens dé nieuwjaarsontmoeting van kamervoorzitter Dolman met de pers werd bekend gemftakt dat in de jaren 1976 6n 1977, ten tijde van het kabinet-Den Uyl dus, respektieve- lijk 26 en 20 betogingen voor het par lementsgebouw plaatsvonden. In 1978 waren het er 69 en het afgelopen jaar 85. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. In de zuivel zijn er woensdagochtend geen nieuwe ak- ties van werknemers bijgekomen. De akties concentreren zich rond de CMC-distributiecentra in Rotterdam en Amsterdam, zo deelde een woord voerder van de voedingsbond woens dag rond het middaguur mee. RIJSWIJK (Z.-Hj. De Nederlandse slagerijen hebben in december zeer goede zaken gedaan. De omzet was vermoedelijk vijftien procent groter dan normaal in deze periode. DEN HAAG. Bij een inbraak in een woning aan de Nassau Dillen burgstraat in Den Haag, gepleegd tussen 21 december en 7 januari is voor 75.000 gulden aan goederen ont vreemd. ïtwikkelingen in de 80- er 80-er jaren verschillende ontwikke- ke ontspanning in de wereld, die er eeii groot deel is geweest. Ontwik- t ongemerkt voorbij zullen gaan; zo tusland beperken, als één van de te- in Afghanistan," aldus de voorzit- 1 grote delen van de wereld is er on- Vorstelbaar veel leed door gebrek In voedsel en ook onze moderne jlvaartsmaatschappij is niet bij lachte daar verbetering in te bren- jr de Westerse wereld is de stij- gjg van de energiekosten bijzonder gelijk, waarmee de vooraanstaan- dtfcositie die de Westerse wereld in- nurit weieens in gevaar kan komen. Stfeing van de energiekosten die dotwerken in verschillende secto- retlook in de moderne land- en tuin- boA Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. De wijze waarop men nu bezig is houdt het gevaar dat in de economi sche en sociale positie van de veehou derij in de gebieden waar wel op effi ciënte wijze geproduceerd wordt, verslechterd, waardoor de proble men alleen maar zullen worden ver ergeren. Veel meer aandacht moet er besteed worden aan niet opleverings- en omschakelingspremies, beëindi gingsregelingen, bevordering van de afzet en melkprijsaanpassingen die een redelijk bestaan mogelijk maken onder verantwoorde arbeidstijden. Maar daarbij behoort, zo stelde de heer Doeleman ook een sociaal beleid voor die gebieden waar het niet mo gelijk is onder redelijke omstandig heden te produeeren. Wat geldt voor de zuivel, geldt evenzeer voor het suiker-, graan- en zetmeelbeleid. Wanneer er in de E.E.G. de bereid heid is de ontwikkelingslanden te helpen is dat opzich een bijzondere zaak, maar dat mag niet ten koste gaan van slechts een beperkt deel van de samenleving, zoals bij de im port van suiker en substituten uit derde landen, hetgeen ten koste gaat van het landbouwbeleid. (Redelijk inkomen. Hé sturen van dit kabinet naar matuing van de inflatie, zo vervolgt de her Doeleman, komt door de stij ging Van de energieprijzen, op de tochtje staan. Beprking van de inflatie is vooral ook vbr de land- en tuinbouw uiter mate felangrijk, omdat doorbreking van dékostenstijging in onze seetor zeer beierkt is. Te beperkt om de ge- middel te ondernemer in de land- en tuinbotw een redelijk inkomen te garandeien. Deze siluatie is des te schrijnender, wanneerblijkt dat de ioontrekken- den, maaj ook de overheid zelf niet bereid zijn, pas op de plaats te ma ken. Het gevolg van deze gang van zaken is flat daardoor het onderne mersklimaat in Nederland steeds on gunstiger wordt, waarmee dan wel het paard achter de wagen wordt gespannen. Deze situatie, zo zei de voorzitter is des te-meer verontrustend, wanneer wij zien met welke enorme proble men de E. E. G. vooral op sociaal ge bied neg te kampen heeft en die nog groter zullen worden na de toetre ding van Spanje, Griekenland en Portugal. Ondergraven Tot nu toe is er nog weinig bereid heid deze problemen wezenlijk aan te pakken. Ook niet bij het Europees Parlement. Daar begint men met het ondergraven van het met moeite op gebouwde landbouwbeleid, het enige onder gezamelijke verantwoorde lijkheid opgebouwde beleid in de E. E. G. Veel meer zou het op de weg lig gen van het Europees Parlement met voorstellen bij de Ministerraad te ko men voor een betere sociale, econo mische en fiscale samenwerking. Fundamenteel Wij onderschrijven, aldus voorzit ter Doeleman het standpunt van het C. O. P. A. dat het onjuist is de zui- velproblemen alleen aan te pakken via strafheffingen en medeverant woordelijkheidsheffing, zonder maatregelen te nemen het züivelpro- bleem fundamenteel aan te pakken. OKLAHOMA CITY9-1. Slangen van rubber hebben de uitwerking die geboortenbe- perking spillen en lawaaima kers niet hadden. De duiven die zitten op de daklijsten boven de ingang van het Kapitool van de staat Oklahoma, blijken zich te la ten verjagen door de rub berslangen van groen en zwart met zichtbare giftanden die op de lijsten zijn aangebracht. De marmeren trap van het Kapitool wordt niet langer be vuild. SCHIPHOL. Kardinaal Wille- brands is woensdagmiddag van Schiphol naar Rome vertrokken om daar de bijzondere synode van de Ne derlandse bisschoppen bij te wonen. Deze synode begint op 14 januari. DEN HAAG. Vrijwel de gehele li berale fractie in de Tweede Kamer heeft zich geschaard achter het pro test van het V.V.D.-kamerlid Nijpels tegen de discriminatie door de Ame rikaanse overheid van homosexue- len. TERNEUZEN. De gemeentepolitie van Terneuzen heeft de 32-jarige Fransman R. Y. D. uit Terneuzen aangehouden. De man wordt er van verdacht betrokken te zijn geweest bij een inbraak in Sas van Gent, waarbij een 72-jarige inwoner om het leven kwam. TILBURG. Sinds dinsdagmorgen houden een dertigtal Surinamers in Tilburg het kantoor van de Stichting Kultureelwerk voor Surinamers in Noord-Brabant (S.S.K.S.) bezet. Zij protesteren tegen wat zij noemen het wanbeleid van het huidige bestuur van de stichting. ZWOLLE. De Zwolse politie heeft in samenwerking met de spoorwe grecherche een 41-jarige Zwollenaar aangehouden, die er van wordt ver dacht voor zeker 120.000 gulden aan goederen te hebben gestolen. LAS VEGAS, NEVEDA, 9-1. De 67-jarige Jerry Sommer, een tabakshandelaar die het wat kalmer aan is gaan doen, heeft een jackpot van 300.000 dollar gewonnen op een inzet van hem en zijn zoon van 15 dollar. Sommer had de verleiding niet kunnen weerstaan, nog een keer de handle te hanteren in het Flamingo Hilton Casino in Las Vegas alvorens de gokstad de rug toe te keren. Iemand van het Casino zei dat de jackpot de grootste was die het apparaat kon uitkeren, maar dat de som nu waar schijnlijk zou worden ver hoogd tot 305.000 dollar. GOES, 8-1. Op de gehouden hoofdbestuursvergadering van de Z.L.M. heeft de heer H. C. van der Maas, het ge bruikelijke verslag over de akkerbouwsektor uitge bracht. Hij zei: „bepaald pessimistisch te zijn ten aanzien van de uiteindelijke ge volgen van het huidige en trendmatige landbouwbeleid; „puur konsumenten- beleid vanuit Brussel en géén beleid vanuit Den haag zullen desastreuze ge volgen hebben voor onze akkerbouwsektor". RIJSWIJK. De sector vee en vlees heeft het in 1979 met hard werken en veel vindingrijkheid vrij goed ge daan. De produktie steeg met onge veer negen procent, de export nam met ruim twaalf procent toe. Dit ge beurde tegen betere prijzen dan in 1978. DEN HAAG. „Het schokkende ekonomische perspektief" schreeuwt volgens het Verbond van Nederland se Ondernemingen (VNO) on drasti sche beleidsombuigingen van het ka binet. De overheid zal allereerst haar eigen prioriteiten moeten herzien, al dus VNO-voorzitter Van Veen op een perskonferentie in Den Haag. DEN HAAG- Donderdag of vrijdag zal de Tweede-Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken overleg voeren met Minister van der Klaauw over de situatie die is onstaan in en om Iran en - door de Sowjet-inval in het buur land Afghanistan. IJMUIDEN. Alhoewel de verliezen bij het Estel-concern sinds 1977 bedui dend zijn afgenomen, kan ook in 1977 nog niet mét winst worden afgeslo ten. De verwachtingen bij de entree in de jaren tachtig zijn somberder dan bij de overgang naar de jaren ze ventig. DEN HAAG. Er verblijven drieënt wintig nederlanders in Afghanistan. Dit heeft het Ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag dinsdag meegedeeld. Acht mannen, zeven vrouwen en acht kinderen. ARNHEM. De politie in Arnhem heeft vijf mannen aangehouden we gens verduistering, vooral van tex tiel. Zij bestelden in het gehele land goederen op naam van een lege B. V. en betaalden nooit. Het gaat om een bedrag van enkele tonnen. DEN HAAG. De Zuid-Afrikaanse ploeg gehandicapten, die deel wilden nemen aan de Olympische spelen voor gehandicapten in Arnhem in ju ni van dit jaar, komen in elk geval naar Nederland. DEN HAAG. In de aangiftebiljet ten voor de inkomstenbelasting 1979 en premieheffing volksverzekerin gen 1979 zal de fiscus vragen stellen over spaarbewijzen, zo heeft het mi nisterie van financiën woensdag meegedeeld. Gevraagd zal worden naar het aankoopbedrag van deze spaarbewijzen, zoals kasbiljetten, spaarbiljetten, rentespaarbrieven HILVERSUM. 'Legers in vreemde landen lossen geen problemen op' dat heeft Marcus Bakker, fractieleider van de C.P.N. in de Tweede Kamer, dinsdagavond gezegd in K.R.O.'s ak- tualiteitenrubriek brandpunt. Hij keurde het Russisch militair ingrij pen in Afghanistan af. Tengevolge van prijsbevriezing (en -verlaging) en onevenredig hoge be lastingheffingen enerzijds en een doorgaande kostenkonkurrentie- vervalsing (in de niet geharmoniseer de E.E.G.) alsmede een turbulante kostenstijging (8 inflatie in 1980 en extra energiekostenstijging) ander zijds, zal de kosten/opbrengsten verhouding met zeker 6 a 8 per jaar groter worden, aldus de voorzitter van de akkerbouwkommissie. Eén akkerbouwer Het huidige beleid, aldus een zeer pessimistische Van der Maas, zal tot resultaat hebben dat er binnen enke le decennia wellicht nog maar één ak kerbouwer meer over is en die aller beste zal dan wel de Staat der Neder landen zijn. Drastische fiskale her vormingen ten gunste van de land bouw dienen middels de daadkracht van onze landelijke organisaties be werkstelligd te worden. De heer Van der Maas ging hierna in op de LEI-prognose betreffende de uitkomst van de oogst 1979. Hoewel de opbrengst per ondernemer (f 35.000,—) op zich relatief gunstig is, meende hij toch enige kantteke ningen te moeten plaatsen waardoor toch een wat minder beeld ontstaat. Zo zit in die f 35.000,een zgn. po sitief W.I.R.-effekt van f 4.000,—. Bij dit laatste bedrag moeten volgens Van der Maas grote vraagtekens wor den gezet. Het netto-overschot per ha (in feite het enige juiste cijfer om te kunnen oordelen over gunstig of on gunstig) bedraagt bij pacht f 70,— negatief en bedraagt zonder het posi tieve W.I.R.-effekt zelfs f 160,ne gatief. Eigenaarsbasis Op eigenaarsbasis liggen de kosten f 800,— per ha hoger en dit betekent per saldo een negatieve arbeidsop- brengt van f 5000,— hetgeen neer komt op een verlies van f 900,— per ha. RIJSWIJK (Z.-H.), 9-1. Is het zinvol en praktisch uitvoer baar een bijzondere kontroleregeling in te stellen voor produkten van zogenaamde „scharrelvarkens"? Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft woensdag, inspe lend op een suggestie van de aktiegroep „Rechten voor al wat leeft", besloten een werkgroep in te stellen, die dit moet onderzoeken. Op de terreinen van de Stichting Moermand te Renesse is thans de bouw voor de onderkomens voor de mensen die binnenkort aan de pijler- dam in de Oosterschelde gaan wer ken in volle gang. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ENSCHEDE, 9-1. Enschede krijgt een verordening die moet voorkomen dat zijn inwoners post ontvangen waar ze geen prijs op stellen. Om dit te bereiken ontvangen bedrijven en instellingen niet zonder meer gege vens uit het bevolkingsregister. Als ze om informatie vragen zal de ge meente de bewoners om wie het gaat hiervan op de hoogte stellen. Deze mensen kunnen de bewuste firma of instantie dan laten weten of ze willen worden benaderd. Enschede wijkt met deze privacy regeling af van het besluit bevol kingsboekhouding, dat de gemeente verplicht stelt bepaalde gegevens uit het bevolkingsregister te geven. DEN HAAG, 9-1. Koningin Juliana is woensdag voor een kort partiku- lier bezoek aan haar dochter Irene, die met haar man en kinderen in Ma drid woont, in Spanje aangekomen. Het is voor het eerst dat de konin gin Spanje bezoekt. Het toestel waar mee de koningin naar Spanje vloog kon door de slechte weersomstandig heden niet op het vliegveld van Ma drid landen maar week uit naar Ma laga. Het verblijf van de koningin in Spanje werd al een dag vertraagd, omdat prinses Irene en de kleinkin deren, die op wintersportvakantie in Oostenrijk waren en met de koningin zouden meevliegen, door zware sneeuwval waren opgehouden. Tijdens haar bezoek zal koningin Juliana lunchen met het Spaanse ko ningspaar, dat in het voorjaar in Ne derland op staatsbezoek komt. Ook prins Bernhard bevindt zich in Span je, waar hij deel neemt aan een jacht partij. De alternatieve produktie van var kensvlees zal, net zoals in de pluim veesector met de „scharrelkippen", te herkennen moeten zijn aan bepaal de voorwaarden, die betrekking heb ben op het onderhavige dier: de huis vesting, de voeding, de verzorging, enzovoort. De aktiegroep „Rechten voor al wat leeft" had het Produktschap ge vraagd mee te werken aan de totstandkoming van een kontrölere geling voor de produktie en de ver handeling van de alternatieve wijze geproduceerd varkensvlees. „Indringende vragen" In een nota van het PVV werd daar op voorgesteld een werkgroep in te stellen met vertegenwoordigers van de aktiegroep en van het PW- bestuur vertegenwoordigde organi saties, alsmede een waarnemer van het ministerie. Het bestuur ging daar woensdag, na een uitvoerige diskussie, mee ak koord. Het bestuur stond niet afwij zend tegenover-het instellen van de werkgroep, maar had „indringende vragen" over de kosten van de kon- tröle, de betaalbaarheid van het op de alternatieve wijze geproduceerde vlees en over de vraag of de bestaan de verantwoorde produktiewijze op deze manier niet gediscrimineerd wordt. PEKING, 9-1. De inwoners van de grootste stad in China, Sjanghai, mo gen, gemiddeld, verwachtten dat zij de 70 jaar zullen halen. Dat is 27 jaar meer dan in 1951 het geval was. zo heeft het persbureau Nieuw China woensdag bekend gemaakt. Volgens dit bericht zijn de omstan digheden in Sjanghai zodanig verbe terd, dat mannen gemiddeld 70,8 jaar worden en vrouwen 75,5 jaar. In 1951 was dat 43 jaar voor mannen en 47 voor vrouwen. DEN HAAG. Er moet rekening mee worden gehouden dat de beperkingen voor de landbouw, aangegeven door de EG-begroting, steeds pijnlijker zullen worden. Verontrusting. Uitspraken van Minister van der Stee van landbouw en visserij over de gevolgen van beperking van het aandeel van de landbouw in de EG- begroting hebben het afgelopen jaar bij veel bedrijfsgenoten onrust ver- Een vermindering van de EG- landbouwuitgaven, zoals bepleit in het Europees Parlement, zal echter nooit een alles bepalend uit gangspunt van beleid kunnen wor den. Dit stelt het landbouwschap in een terugblik op de belangrijkste gebeur tenissen in de landbouw van het af gelopen jaar. Het Europees Parlement heeft in december de EG-begroting voor 1980 verworpen. Daarmee is onzekerheid ontstaan over de verdere uitbouw van het gemeenschappelijk land bouwbeleid, zo meent het landbouw schap. Juni-besluit De EG-landbouwministers beslo ten in juni de landbouwprijzen, met uitzondering van melk, voor 1979- 1980 met anderhalf procent te verho gen. Het schap had een verhoging van twee tot vier procent bepleit. De zorg over het ontbreken van een be vredigend marktevenwicht was er de oorzaak van dat de jaarlijkse prijs verhogingen „gedrukt" werden. De EG-ministcrs handhaafden daarnaast de medeverantwoordelijk heidsheffing voor melk op een half procent. Het volgende prijsjaar zou de hef fing op minimaal anderhalf procent gesteld worden, indien de melkpro- duktie over 1979 met meer dan twee procent zou stijgen. Het landbouw schap heeft zich ten aanzien van het Eg-zuivelbeleid uitgesproken voor een premieregeling om de vrijwillige basis tot vermindering van de melk- produktie te komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 5